DE AMERIKAAN. DAGBLAD WO ORSGRIEDAM EN feuilleton. 45ste Jaargang. Woensdag 11 October 1922. No. 13462. Buitenlandscli Niéuws. duitschland. De meeste vrouwen spreken alleen oven een nfjjfe gelaatskleur Vaarom niet gezorgd voor een mooie ge- Zonde huid over het gansche lichaam? Binn»ii)snd, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4.' Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofücieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo.de Coop. BAKKERIJ EN VERBRUIKERS- VEREENIGING „DOOR EENDRACHT STERKER" om vergunning tot oprichting van een brood-, beschuit- en banketbakkerij in het pand Kethelstraat 26, kadaster Sectie A. Nos. 1554, 644, 1502 en 1503, met 6 electromotoron van resp. 1/4, 1, 1, 1 Va, 2 en 7x/2 P.K., drijvende diverse werktuigen en. 2o. C. in 't VEEN om vergunning tot oprich ting van een ondergrondsche benzine-bewaar- inrichting in de open plaats achter het pand Lange Haven 60, kadaster Sectie C. No. 84. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie tér visie gelegd. Op Woensdag, 25 October a.s., des voormid dags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij,die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijher leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling of schriftelijk oe te lichten. Schiedam, 11 October 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen op verzoek van Bestuurders-.Collatoren van het Houckema-Leen te Bolsward ter open bare kennis, dat Bestuurders-Collatoren voor noemd, op en nader te bepalen datum, zullen overgaan tot de begeving van een Studiebeurs aan nakomelingen uit de familie van den Stich ter. Schriftelijke aanmelding Vóór 31 October a.s. bij den heer dr. G. J. Niemeyer te Bolsward. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ter Gemeente Secretarie (Afdeeling Algemeene Zaken). wege waren gebleven, achtte Ismed het even wél noodig, de Angora-regeering te raadple gen alvorens de conventie te onderteekenen. Hij beloofde, gistermiddag om vijf uur het ant woord van zijn regeering te zullen overhan digen. Generaal Harington, die in den gis ter nacht aan boord van een oorlogsschip naar Constantinopel voer, doch gistermiddag weer naar Moedania is teruggekeerd, zou het antwoord van Ismed pasja onmiddellijk na ont vangst daarvan draadloos naar Londen melden. Naar uit Constantinopel wordt vernomen, behelst de nieuwe conventie, door de drie geal lieerde generaals te Moedania aan Ismed pasja overhandigd, het volgende. De neutrale zones op Europeesch gebied zul len aan de zee van Marmora niet worden ge wijzigd, terwijl de neutrale zone op het schier eiland Gallipoli een kleine vermindering zal ondergaan. De nieuwe neutrale zones op den Aziatischen oever zullen worden afgebakend door een gemengde commissie, bestaande uit één officier van elk der drie geallieerde legers benevens een officier uit het Kemalistisch ieger. De tijd voor de Grieksche ontruiming van Oost-Thracië is gesteld op 15 dagen na de onderteekening van den wapenstilstand. De geallieerde troepen, die Thracië voorloopig zullen bezetten zullen bestaan uit ten hoogste zeven bataljons. De regeering van Angora moet zich verbinden, tot aan de ratificatie van het vredesverdrag geen troepen -naar Oost- Thracië te zulle n zenden, noch aldaar een leger op de been te zullen brengen. De wapenstilstands conventie dient door de Kemalisten te worden aanvaard of verworpen. Zij zal drie dagen na onderteekening in werking treden, De laatste berichten uit Londen melden, dat te middernacht een Reutertelegram uit Constan tinopel zou zijn ontvangen, meldende, dat de overeenkomst te Moedania werd geteekend. Dé mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Ameri ka bereid zal worden gevonden om deel te nemen aan de conferentie in het Nabije Oosten te hou den ter regeling van de vrijheid van de Darda nelles maar de Amerikaansche deelneming zal zich enkel tot dat onderwerp bepalen. Franklin Bouillon is gisteren aan boord van een Fransche torpedojager van Moedania naar Frankrijk teruggekeerd. DE CONFERENTIE TE MOEDANIA. Gunstig verloop. Te Londen verwachtte men gisteravond een beslissing van de Madania-conferentie. Gene raal Harington overhandigde aldaar eergisteren Ismed pasja den tekst van de wapenstilstands conventie, door de drie geallieerde generaals opgesteld. De conventie bepaald, dat Oost-Thra cië aan de Turken zal worden teruggegeven op voorwaarde van eerbiediging van de neutrale zones die door een gemengde commissie zullen worden bestuurd met het uitsluitend doel, de veiligheid van de geallieerde troepen aldaar te verzekeren, alsmede de erkenning van de vrijheid der Dardanellen met nog enkele andere niet gemelde voorwaarden. Generaal Harington wees in zijn toespraak er op, dat de Turken zonder verder bloedver gieten hun nationale doeleinden kunnen be reiken. Ismed pasja antwoordde later op den dag, dat hij de ontwerp-conventie had bestu deerd in denzelfden geest van verzoening en goed vertrouwen, als door de geallieerden was betoond. Door enkele nieuwe punten in de conventie en uit hoofde van sommige dingen, die achter- VENIZELOS. Venizelos bracht gister een bezoek op het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, waar hij officieel mededeelde, dat de Grieksche regeering zich had vcreenigd met zijn inzichten, zoodat hij de hem aangeboden post van Grieksch ambassadeur voor Europa heeft aanvaard. FRANKRIJK EN RUSLAND. Gedurende zijn verblijf in Rusland, heeft Her riot in relatie gestaan met het Poolsche gezant schap te Moskou, en met den zaakgelastigde Stefani. Herriot zou gister uit Moskou vertrek ken, zich onderweg eenige dagen te Warschau ophouden en daarna naar Parijs doorreizen. Herriot, zeide tot Poolsche journalisten: „Als ik in Frankrijk terug ben, zal ik aandringen op de onmiddelijke hervatting der handelsbetrekkin gen met Rusland. Ik zal voorts het standpunt verdedigen, dat. de kwestie van het Nabije Oosten niet buiten Rusland om kan worden opgelost, te minder, daar Frankrijk en Rusland in het Nabije Oosten tal van gemeenschappelijke belangen hebben. PRESIDENTSVERKIEZING IN Naar de „Lokal Anzeiger" verneemt, zijn in reehtsche kringen onderhandelingen gaande over het stellen van een gemeenschappelijken candi- daat voor de a.s. rijkspresidents-verkiezing. Van andere zijde wordt daarentegen de mee ning gehoord, dat, wanneer het centrum en de democraten weigeren samen te gaan met de beide reehtsche partijen, de kwestie van een gemeen schappelijken candidaat der Duitsch-nationalen en der Duitsche Volkspartij acuut zou worden. Volgens nadere berichten hebben bespre kingen over de presidentsverkiezingen welke de rijkskanselier met de partijleiders te Con- stanz heeft gehad, tot het resultaat geleid dat de rijkskanselier vooraanstaande personen op het gebied van handel, industrie, kunst en weten schappen, politici en parlementariërs, zal uit- noodigen om een bijzondere commissie te vor men, die de presidentsverkiezingen zal voorbe reiden. Deze commissie zal, indien tot de presi dentsverkiezingen wordt besloten, een oproep richten tot het Duitsche volk. Op deze wijze hoopt men partijstrijd te vermijden, die bij den tegenwoordigen toestand in binnen- en buiten land noodlottig zou kunnen zijn. ALLERLEI. Op 19 October a.s. heeft de reis der Duitsche industrieelen plaats, welke ten doel zal hebben, economische onderhandelingen met de Fransche industrie aan te knoopen. Beide partijen zullen op een grensstation bijeenkomen. Men verwacht dat de besprekingen ongeveer tien dagen zullen duren. De secretaris der Engelsche mijnwerkers- federatie Frank Hodges, heeft Lloyd George verzocht een deputatie te willen ontvangen om de regeering op de hoogte te stellen van de armoede,die door de mijnarbeiders geleden wordt De fascistische terreur in Zuid-Tirol duurt voort, thans ook in Brixen. In Trente schijnt de rust weergekeerd te zijn. Uit Brussel: Uit Aken wordt aan de Belgische bladen ge meld, dat in dep nacht van Zaterdag op Zondag in een danslokaal te Herdt nabij Oberkassei een twist ontstond tusschen Duitsche burgers en vier matrozen van de Belgische Rijn-flottille, waarbij een Duitscher door een revolverschot werd gewond. De Belgische matroos, die het schot loste, zou uit wettige zelfverdediging heb ben gehandeld. Een nader onderzoek wordt inge steld. Uit Brussel Het Italiaansche koningspaar is hedenmiddag om twee uur, vergezeld door den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zakën, Schanzer, te Brussel aangekomen. Zij werden ontvangen door koning Albert en koningin Elisabeth. Uit Praag Ten gevolge van een loonconflict zijn 43000 mijnwerkers in het mijngebied van Ostrau Karvin in staking gegaan. Het spoorwegver keer in Silezië staat tijdelijk stil. Het beroemde ROODE tablet met de heerlijke ejezondheidsgeur^. DE LEVERS ZEEP flZ VLAARDinCiCTI. /fabrikanten van Twinkenbux. aan, de Katholieke Sociale Actie te Leiden en noodigt de R.K. Geestelijkheid en de Geloovigen ten dringendste uit op milde wijze aan de oproep van Z.H. gevolg te geven en de aalmoezen recht streeks aan het adres van het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden toe te zenden, die deze aan Z.H. zal overmaken. Namens het Doorl. Episcopaat A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch 38 „Ik zal de overheid waarschuwen voor het geen er omgaat en zij zal den Engelschen offi cier wel voor uwe aanslagen weten te beveili gen." „Ik heb rijpelijk over deze zaak nagedacht, voor er u van te spreken en ik geloof niet, dat gij iets dergelijks doen zult." „Gij meent dus, dat ik toe zoude stemmen de "medeplichtige te zijn van uwe gruweldaad „Volstrekt niet in de wettelijke opvatting van het woord. Voor het oogenblik ten minste zult gij niets openbaren. Gij zijt verliefd op een jong Engelsch meisje, juffrouw Anstruther, zeer verliefd. O, spring maar niet op. Gij aanbidt haar, mijn waarde. Gij zijt haar tot Nizza gevolgd. Zij heeft altijd alleen met u in een coupé gezeten, en te Dij on hebt gi j aan een conducteur van den trein gezegd, dat gij verliefd op haar waart. Gij hebt haar over gehaald den nacht te Lyon over te blijven en hebt haar naar het Hotel de l'Europe gebracht. „Wat beteekent dit?" vroeg Barnes met heesche stem en dreigend gefronste wenkbrau wen. „Wat bedoelt gij daarmede De minister-president'. De voorzitter van den ministerraad, minister van binnenlandsche zaken jhr. mr. RuysdeBee- renbrouck is uit Limburg waar hij zijn verlof doorgebracht heeft, te 's-Graveavenhage terug gekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. Het Doorluchtig Episcopaat en de Russische hongersnood. Het Doorluchtig Episcopaat van Nederland, gevolg gevend aan hetPauselijk schrijven vanZ.H Pius XI d.d. 10 Juli 1922 tot inroeping van liulp voor de slachtoffers van den hongersnood in Rusland, wijst als zijn officieel gevolmachtigde De K.S.A. en Hongerend Rusland. Naar wij van het Centraal Bureau voor de K.S.A. vernamen, is door de Nederlandsche Katholieken in totaal reeds ongeveer een kwart millioen gulden bijeengebracht voor de Pause lijke hulpactie in het Russische hongergebied. Goederen in Nctiura voor Rusland. Gomité's, vereenigingen of particulieren, die duurzame levensmiddelen, kleeding e.d. voor den afgrijse lijken hongersnood in Rusland wenschen bij te dragen, kunnen ten allen tijde goederen opzen den naar Rotterdam. Daartoe gelieven zij eerst aan het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden het benoodigde aantal wit-gele labels aan te vragen, om deze aan elk colli (baal, mand, kist, enz.) te bevestigen, op deze labels is vermeld én het adres der opslagplaats te Rotterdam én het adres der bestemming in het Russische honger gebied. Sprekersbemiddeling. Ten behoeve van volks universiteiten, vereenigingen, enz. is het Cen traal Bureau voor de K.S.A. te Leiden reeds eenige tijd bezig met het voorbereiden vaneen z.g. „sprekersbeurs." Geleidelijk aan wordt door middel van vragenlijsten een kaartregister aangelegd, waarop naam en onderwerpen van hen die bereid zijn voordrachten of reeksen van voordrachten te houden werden geboekt. Ook de voorwaarden worden genoteerd, wanneer zij bekend zijn. Wel is waar was het Bureau al tijd reeds op bescheiden schaal in dezen geest werkzaam, doch van nu af aan zal aan deze bemiddeling veel zorg worden besteed. Zij staat ten allen tijde kosteloos ten dienste van allen, die zich tot haar wenden. „Niets, dat maar eenigszins schaden kan aan den goeden naam van de jonge dame, voor wie ik de grootste achting koester. Doch gij móet zorgen, haar niet in opspraak te bren gen. Indien gij Marina en mij bij de overheid gingt aanklagen', zouden de detectives, die wij in dienst hebben en u van Parijs naar Nizza schrede voor schrede zijn nagegaan, op het tooneel verschijnen en hunne verklaringen zouden wel eens minder aangenaam kunnen zijn voor juffrouw Anstruther. Gij, stijve An- gelsaksers, vreest niets zoozeer als een schan daal, en een schandaal zou u haar voor altijd doen Verliezen. Ik ben derhalve overtuigd, dat gij niets zult zeggen, waarde vriend." Barnes dacht na. Hij was genoodzaakt te erkennen, dat de graaf gelijk had. „Toch", zeide hij, „zal ik met juffrouw Paoli spreken. „Zeer zeker", antwoordde Musso, terwijl hij met eeii zwierige buiging de deur opendeed. „Doe het, zoo gij er op staat. Niets van hetgeen gij haar kunt voorhouden, zal Marina van haar opzet afbrengen. Tot wederziens, mijn waarde kameraad," voegde hij er bij met iets ondeu gends in den toon, hetwelk hem anders niet eigen was. „Ga en handel, gelijk het u goed dunkt. Wij zullen elkander van avond aan de speertafel weder ontmoeten." „Ik heb andere plannen ik dank u." Burgemeester Zimmerman. Burgemeester Zimerman machtigde de „Tel" mede te deelen, dat hij nog nit met stelligheid kon zeggen omtrent het persbericht, volgens „Ah, ja Liefde droomen Deze deur links, eerste verdieping. Tot ziens." Barnes volgde de richting, door den graaf aangeduid. De deur werd hem door Marina zelve ge opend. Zij was nog in diepen rouw, welken zij sinds den dood van haar broeder niet had afgelegd. Hare vormen, eenigszins ronder misschien, hadden echter niets verloren van hunne be valligheid en lenigheid. „Ah!" riep zij, „eindelijk! Ik heb u ver wacht. Gij hebt de laatste woorden van mijn broeder voor mij gehoord Neen, het laatste heb ik zelf opgevangen zijn welkomstroep „Marina Alles was voor mij Het was zijn laatste vaarwel hier beneden Zij zeide dit met een roerende treurigheid, welke geheel in tegenstelling was met het ge jaagde en opgewondene van hare eerste uit roepen. „Ja," antwoordde Barnes op zachten toon. „Maar zijne andere woorden, de boodschap van den stervende gij hebt ze mij nog nu, medegedeeld. Het is zoo lang geleden. Hoe hebt gij eene zuster al dien tijd kunnen doen wachten Toen ik Corcica verliet, laagt gij m ijlende koortsen. Gij hadt mij toch niet kunnen begnj- pen. „Dat is waar," zeide het meisje langzaam en hernam toen op anderen toon: „Vergeef mij de wreede teleurstelling heeft mij te zeer getroffen. Altijd, altijd naar te heb ben gezocht een geheel jaar lang dag op dag, nacht na nacht, over de helft der aarde en hem niet kunnen vinden Zij had zich in het overstelpende gevoel ha- rer smart in haar stoel laten valleh. Een oo genblik daarna echter deed zij eene poging op zichzelve en sprak tot Barnes, die haar in stil te beschouwde „Gij kunt dat niet begrijpen. Gij behoort tot een ras, dat denkt en niet gevoelt. O, gij zijt gelukkig, geen hart, doch slechts herse nen te hebben „Gij weet nog niet, wat ik u te zeggen heb. Het. kan misschien uwe teleurstelling vermin deren." ,Zeg het mij dan nu niet. Het is zonder twij fel, hetgeen ik vrees. Ik verbied u, het mij op dit oogenblik mede te deelen. Neen. Laat mij u eerst vertellen, wat ik gedaan heb hoezeer ik heb geworsteld om mijn eed te houden welk eene moeite ik heb aangewend om den man te vinden, op wicn ik de hand wil leggen. Daarna, indien gij denkt, dat de woorden van van Antonio mijne meening kunnen wijzigen om trent ik hetgeen als het doel mijns levens be schouw, zult gij mij de boodschap mijns broed- ders vertrouwen." (Wordl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1