DAGBLAD VOOR 3GHSEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Zaterdag 14 October 1922. No. 13465. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Groote wannen uit groote gezinnen. Be zegeningen van hei Bolsjewisme. Gemengd Nieuws NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Nu er voortdurend op onverantwoordelijke wijze wordt geageerd om het getal kinderen in de huisgezinnen te beperken kan het geen kwaad om eens te vernemen, wat een medicus in een pas verschenen boekje over groote gezinnen vertelt. Wij lezen daar, dat Napoleon Bonaparte in 1803 als eerste consul uit voorzorg voor de ge zondheid der Parijzer jeugd alle gemeene en zedelooze boeken uit de winkels van Parijs deed ophalen en vernietigen. Hij begreep welk een enorm kwaad er door het lezen van slechte boeken kan ontstaan voor het individu, voor het huisgezin en de maatschappij. Met een groote geestdrift schetst de schrijver verder het geluk van te mogen voortkomen uit een groot gezin, over den zegenrijken invloed en de opvoedende kracht, welke juist van groote gezinnen uitgaat. De wereldgeschiedenis leert ons, dat alle groote en goede persoonlijkheden juist uit groote gezinnen zijn voortgekomen, en zich in de zorgen en kommernissen van het groote ge zinsleven hebben gesterkt en ontwikkeld. De Egyptische Jozef was onder elf broeders groot geworden. Bernard van C 1 a i r v a u x had vier oudere en meerdere jongere broers Leonardo da Vinei genoot zijn opvoeding tusschen elf broeders en zusters. Albrecht Dürer deelde de kin derkamer met niet minder dan 18 broers en zusters. Napeleon Bonaparte heeft tusschen 7 broers en zusters leeren gehoorzamen en heerschcn. Washington groeide op in een gezin van tien kinderen. Galilei had zes jongere broertjes en zusters. V i n c e n t i u s a Paul o, Hay dn, Mozart, Charles Dickens deelden allen hunne kinderjaren met 5, 6, 10 en 12 broers en zusters. Daniël O'Connell, Emmanuel van Ket- teler en pater Mat hew stammen uit groote gezinnen. Benjamin Franklin was de 10e zoon en het 18e kind van den twee maal getrouwde zeepzieder, het 8e en jongste kind zijner moeder. Opvallend is evenzeer het feit, dat beroemde en groote mannen niet altijd eerstgeborene be hoeven te zijn. Vele waren 't, maar vele waren 't ook niet. Hildegardis van Bingen was het 10e kind, Ignatius van Loyola het lie kind zijner ouders, Blaise Pascal de jongste van een heele reeks zwakke broertjes en zusjes. Descartes was het derde kind zijner moeder, Bliicher de jongste van ze ven zonen, Hans Memling het zesde kind. Handel de jongste van tien, Schubert de jongste van veertien. Zoo behoudt de natuur hare rechten, waarin zij den mensch maar niet willekeurig laat ingrijpen. bestuur worden uitgegeven, zijn bijna alle takken van wetenschap vertegenwoordigd, alleen de wetenschap van den godsdienst is uitgesloten en volmaakt genegeerd." Ziedaar nog eens de zegeningen van het bolsjewisme bloot gelegd door een gezagheb bend tijdschrift. Wat er van het godsdienstig leven te recht komt bij een consecfuente doorvoering van het socialisme, is duidelijk. Stelselmatige verheidening der menschheid ziedaar de vrucht van het bolsjewisme. W. „Reclams Universum" een Duitsch weekblad gaf laatst een lijst van offers van het Bolsje wieken-bewind in Rusland en het is wel van be lang het staatje in wijder kring bekend te maken. Vanaf 7 November 1917 werden op bevel der Sovjet-regeering ter dood gebracht Bisschop pen 28, geestelijken 1215, professoren en leeraren 6775, artsen en assistenten 8800, officiereïx 54650, gendarmerie en politie-officieren 120500, soldaten 260,000, politiemannen 48500, grond bezitters 12950, intellectueelen 355250, arbeiders 192350, boeren 815100. Te samen dus 1766118 menschen ter dood gebracht, en dat op onrechtvaardige wijze, dus vermoord. Welk een lugubere lijst en deze lijst is lang niet volledig. Immers de millioenen, geval len in den strijd en door den hongersnood zijn er niet bijgeteld. Het gaat alleen over terechtstellingen. Men kan er uit zien, hoe groot de zegeningen van het communisme zijn en welk een weldaad men bewijst om de revolutionaire partijen te bestrijden. Uit de „Revue d'histoirc ecclesiastique" verta len we het volgend citaatje „Men weet niet alles van wat zich afspeelt in het bolsjewistisch Rusland. Maar ongetwijfeld zijn er, met de anderen, ook vele personen van hooge intellectueele ontwikkeling óf vermoord, óf van honger omgekomen. Dertig bisschoppen en 1215 priesters hebben reeds met hun bloed hun trouw aan het christe lijk geloof bezegeld. De seminaries zijn gesloten en haar professoren ik bedoel dan degenen, die kans hebben gehad te ontsnappen, leven in den vreemde onder de ellendigste omstandigheden. Sinds het optreden der bolsjewisten is de uitgave van religieuze boeken om zoo te zeggen geheel stop gezet wegens de stelselmatige tegenwer king van het gouvernement. In de twee biblio grafische tijdschriften, die door het Sovjet- Regeling Levensverzekeringsbedrijf. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot regeling van het Levensverzekeringsbedrijf. De voorge stelde wijzigingen zijn het gevolg van tusschen dc Commissie van Rapporteurs en de Regeering gepleegd overleg. Blijkens de toelichting betreft een der voorgedragen wijzigingen het herverzeke ringswezen. In de Memorie van Antwoord is ge zegd, dat de bijzondere overweging, waarom ook een binnenlandsche Verzekering-maatschappij onder de wet moet vallen, is de wenschelijkheid, dat de „insolventieregeling" ook op dergelijke maatschappijzal kunnen worden toegepast. Doch deze overweging behoeft er niet toe te lei den aan eene levens-herverzekeringsinstelling de uitoefening van andere onderdeden van het her- verzekeringsbedrijf te verbieden. Voorgesteld wordt derhalve dergelijk verbod niet in de wet op te nemen. Verder wordt een nieuw artikel 29 voorge steld. Volgens artikel 86 van het gewijzigd ont werp van wet zou de verdere regeling voor buitenlandsche maatschappijen worden over gelaten aan een nadere wet. Zulks was voor gesteld, vooral óm de gelegenheid te hebben over dergelijke regeling de Verzekeringskamer te hooren. Die gelegenheid bestaat echter ook, indien de nadere regeling wordt gegeven bij algemeenen maatregel van bestuur. Het nieuwe artikel 29 schrijft thans dergelijke algemeene maatregel voor. Blijkens den tweeden zin van het eerste lid van dat artikel is in de wet zelfs opgenomen het beginsel van de dekking der premie-reserve in hier te lande aanwezige waar den. De uitwerking van dit beginsel zal bij den algemeenen maatregel van het bestuur, waarover de Verzekeringskamer zal worden geraadpleegd geschieden. Daarbij zal dan de vraag, uit welke waarden de dekking nog bestaan, worden op gelost met inachtneming der beginselen van dit wetsontwerp. Ook zullen waarborgen wor den gesteld, dat de eenmaal gestelde dekking aanwezig blijft. Daarbij zal allicht worden voor geschreven, dat verschillende handelingen ten aanzien der gestelde dekking niet mogen worden verricht zonder machtiging der Verzekerings kamer. Eene sanctie op zoodanig voorschrift geeft lid 3 van het artikel, welke bepaling als van burgerrechtelijken aard in de wet zelf behoort te zijn opgenomen. Hetzelfde is het geval met de bepaling van lid 2, waardoor wordt bereikt, dat de gestelde dekking niet te goede komt aan personen, waarvoor zij is bestemd. Ook die be paling, welke eene afwijking van het beginsel van artikel 1177 van het Burgerlijk Wetboek vormt, kan in de wet zelf niet worden gemist. Ten slotte wordt artikel 36 thans zoodanig ge wijzigd, dat uitdrukkelijk wordt bepaald, dat over de verschillende uitvoeringsmaatregelen de Verzekeringskamer zal worden gehoord, het geen altijd de bedoeling is geweest. De Nieuwe Zuiderzee-commissie. Op de vragen van den heer Weitkamp betref fende de wijze van samenstelling der nieuwe Zuiderzeecommissie, heeft de minister van Wa terstaat o.m. het volgende geantwoord Het is juist dat de minister van Waterstaat omtrent de keuze der leden van de onlangs benoemde commissie tot het instellen van een hernieuwd onderzoek naar de baten van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee geen overleg pleegde met verschillende land bouworganisaties. Voor zoodanig overleg bestond naar het oor deel van den minister geen aanleiding, dewijl het aan de commissie voorgelegde vraagstuk slechts voor een bepaald onderdeel behoort tot het gebied, waarop de landbouworganisaties werkzaam zijn. Door bemiddeling van den mi nister van Landbouw, heeft de minister van Waterstaat bereids de voorlichting der be doelde organisaties omtrent dit onderdeel ver kregen, immers in een aantal rapporten betref fende de door de afsluiting van de Zuiderzee voor den landbouw der aangrenzende provinciën te verwachten voordeelen. Deze belangrijke rapporten zijn in handen der commissie gesteld, welke aldus in staat is, van de te dezer zake door de landbouworgani saties gemaakte studiën bij haar arbeid gebruik te maken. Er zal niet het minste bezwaar zijn, dat, voor zooveel dit voor het overige noodig mocht blijken, de commissie zich in verbinding stelt met de organisaties, dan wel dat deze harer zijds aanraking met de commissie zoeken, zoo dat de gelegenheid geenszins behoeft te ont breken om een zoo ruim mogelijk profijt te trekken van de medewerking der organisaties. Sclirftelijke vragen. Van den heer Braat aan den minister van Wa terstaat Is de minister bereid de sedert 3 October voor vele plattelandsgemeenten ingevoerdesluiting ge durende den geheelen Zondag van de Rijkspost- telegraaf- en telefoonkantoren op te heffen, zoo dat de bewoners dezer gemeenten niet dien ge heelen dag van de ook voor hen (in het bijzonder bij ziekten, ongelukken en rampen) onontbeer lijke diensten van post, telegraaf en telefoon zijn verstoken Nedcrl. R.K. Journalistenvereeniging. Zondag 8 Oct. hield de Ned. R.K. Journalis tenvereeniging te Utrecht haar jaaxwerga dering. De bijeenkomst was slechts matig bezocht. In het jaarverslag van den secretaris werd o.m. herinnerd aan het op 7 Juni gehouden Perscon gres te Nijmegen, aan de di'ie algemeene ver gaderingen welke in den loop des jaars werden gehouden en aan de gevoerde economische actie. Het ledental nam ook in het afgeloopen jaar weer toe. Het verslag van den penningmeester wees op de noodzakelijkheid, naar vermeerdering van de inkomsten der vereeniging om te zien. De heeren P. Steenhoff, vice-voorzitter en J. H. A. Schuurs, penningmeester, aan de beurt van aftreding, werden bij acclamatie in het be stuur herkozen. Na eenige discussie werd met algemeene stem men besloten inzake de pensioenverzekering het contract te teekenen aangeboden door de Nationale Levensverzekering-Maatschappij, dat deze Maatschappij ook et den Nederlandschen Journalistenkring loopende heeft. Besloten werd in een daartoe expx-esselijk te beleggen algemeene vei'gadering gelegenheid te geven voor een gedachtenwisseling over de voor dracht van Pater B. Kruitwagen gehouden op het Perscongres. Pater Kruitwagen zal daartoe zijn voordracht in stellingen condenseeren. Naar aanleiding van een betoog van den heer J. Nieuwenhuis om weer meer aandacht te gaan wijden aan het cultureele wei'k dat de Vereeni ging heeft te vex-richten, waarbij vei-schillende interessante vraagstukken werden te berde ge bracht ontspon zich een geanimeerd debat. Be sloten werd dat het bestuur, met de geopperde denkbeelden volkomen sympathiseerend, de uitvoering verder zou voorbereiden. De Ondcrwijsbegrooting. Bij de Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging en wijziging van hoofdstuk Va (onderwijs) van de staatsbegroting voor het dienstjaar 1922. Kosten van het departement van het onderwijs in het algemeen. Uitgetrokken wordt nog een bedrag wegens mutatie in het personeel. Bij de afdeeling Hooger onderwijs moet het geraamde bedrag voor subsidiën aan gemeenten ten behoeve van hare gymnasia nog met /261000 worden aangevuld. Het is niet mogelijk geweest, deze post juist te schatten, omdat de aanvragen van de subsidiën overl923 zoo laat zijn ingezon den en de toeneming van het bedrag der subsi diën door de verhooging van de traktementen en door de kindergelden grooter was dan aan vankelijk werd verwacht. Voor subsidën aan besturen van bijzondere gymnasia wordt nog uitgetrokken een bedrag van 50.000. De kosten van aanbouw enz. van gebouwen enz. van de Rijksuniversiteit te Leiden worden verminderd met 15.000 en die voor de universi teiten te Utrecht en te Groningen resp. met 15.000_en 10.000 en voor deTechnische Hooge- school met 60.000 Bij de afdeeling middelbaar onderwijs worden tengevolge van de nieuwe wet uitgetrokken 177.550 voor subsidien en besturen van bij zondere hoogere burgerscholen en lycea. In de afdeeling lager onderwijs wordt 150.000 verminderd op de post voor tijdelijke subsidie aan gemeenten, daar de uitgaven tot een be hoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, onbillijk bezwaard, overeenkomstig art. 68 der Lager Onderwijswet. Als bijdrage aan vereenigingen, ter tegemoet koming in de kosten, verbonden aan het in standhouden van klassen ter voorbereiding voor het onderwijs aan kweekscholen wordt 20.000 uitgetrokken. In totaal wordt 't eindcijfer van de begrooting verhoogd met 228.200. Erfopvolging. Bij nota van wijzigingen op het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, omtrent de erfopvol ging zegt de minister van justitie, dat, hoewel hij de voorkeur zou geven aan zijn oorspronke lijk voorstel den derden graad in de zijdlinie aan te merken als den laatsten welke recht geeft op de nalatenschap van iemand, die zonder testa ment is overleden, hij ter tegenxoetkoming aan de bezwaren, ook in het vooi'loopig verslag tot uiting gekomen, te rade is geworden een minder vergaande beperking voor te stellen. Als gevolg hiervan wordt thans de zesde graad als de uiter ste graad, waarin men erft, voorgesteld. Burgerlijk overheidspersoneel. De R.K. Centrale van Burgerlijk Overheids personeel heeft dezer dagexx vergaderd ter bespre king van haar houding inzake medewerking met andere centrales, en over de door de R.K. Cen trale te voeren actie tegen den door de regeering voorgenomen pensioenaftrek. Eenparig was men van oordeel, dat men tot de bedoelde samenwerking niet kan komen, al da delijk omdat de verbonden centrales als laatste middel het daadwerkelijk verzet hebben aange wezen. Ook inzake de actie tegen den voorgenomen pensioenaftrek, kwam de Centrale tot een een parig besluit. Om tactisch redenen kan dit even wel nog niet worden gepubliceerd, doch de actie zal worden ingezet en bekend gemaakt, zoodra het bestuur van de Centrale het oogenblik daar voor gekomexi acht. Rijksverzekeringsbank. Het Genootschap van Agenten der Rijksver zekeringsbank heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het als zijn meening uitspreekt, dat decentralisatie van de Rijksverzekeringsbank, in het bijzonder de over gang van de agenten naar de Raden van Arbeid moet worden ontraden, omdat zij is praenxatuur daar zij vooruitlooptopde beslissing omtrent het voortbestaan van de Raden van Arbeid, on- noodig, daar niet is gebleken, dat aan de uitvoering van de Ongevallenwet zoodanige ge breken kleven, dat onverwijld een dexgelijk in cidenteel ingrijpen in de bestaande organisatie noodzakelijk is kostbaar, door de inlassching van een administratieven schakel en door de kosten van overplaatsingen, aan de invoering verbonden. Lichamelijke oefening. Bij Kon. besluit van 6 dezer worden o.m. de volgende bepalingen, vastgesteld, welke zullen uitmaken het besluit betreffende de lichaams oefening. Art. 1. Van Rijkswege wordt bevorderd, dat in elke gemeente bij voldoende vraag naar li chamelijke oefening van jeugdige personen bo ven den leerplichtigen leeftijd, ter beoordeeling van onzen minister met de uitvoering van dit besluit belast, daarvoor de gelegenheid wordt gegeven onder ixxachtneming van de volgende bepalingen. Art. 2. De in art 1. bedoelde jeugdige personen mogen in den regel den leeftijd van 20 jaren niet hebben bereikt en niet behooren tot de leerlingen van een inrichting van onderwijs, in welker leei'plan de lichaaxnsoefening is opgeno men. Art. 3. Het onderwijs wordt aan mannelijke en aan vrouwelijke leerlingen afzonderlijk ge geven. Art. 4. In de stichting of de beschikbaarstel ling en in de inrichting van terreinen en lokalen wordt zooveel mogelijk door de gemeenten dan wel door gemeentelijke commissies of vereeni gingen als bedoeld in art. 7 vooi'zien. Daarbij kan vanRijkswege steun of medewerking worden verleend naar regelen, door onzen voornoemden xxxinister vast te stellen. Uit Nieuwer-Amstel. In de raads vergadering van Nieuwer Amstel uitte bij het bepalen van de jaarwedde van een gemeente beambte de heer Hoi'smeijer (A.R.) de beschudli- ging, dat de administrateur bij de gemeentebe drijven, de heer Terpstra, op bedriegèlijke wijze eigen salaris vei'hoogd had weten te kx-ijgen. Burgemeester Colijn riep den spr. tot de orde, doch de heer Horsmeijer nam de beschuldiging niet terug. Toen de raad behandelde den post schen kingen en legaten in ruil voor vuurtdurend on derhoud van grafbedekkingen op Zorgvlied, heeft de burgemeester dg eigenaardige mededee- ling gedaan dat er een handel in graven bestaat. Een Amsterdammer komt te Amstelveen, koopt grafruimte, laat grafkelders metselen en presen teert zijn graven vóór of na overlijden aan hem bekende personen of families. Fokker. De N.V. Nederlandsche Vliegtui- genfabriek „Fokker" ontving uit Amerika tele grafisch bericht, dat een der aan de V. S. gelever de bombardementsvliegtuigen een F. IV een onafgebroken vlucht heeft gemaakt van 35 uur en 18 minuten. Het toestel was bemand met 2 Amerikaansche vliegofficiercn. De militaire vergissing. Naar aan leiding van het schieten nxet scherpe patronen bij de inLimbux-g gehouden manoeuvres is thans door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5