JURGENS7 siMP£imsM£m PLANTENBOTER H'HrldrNIM iVerverü-Uitstoomeril De Pboenix VOEDZAAM HEERLIJK A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel, 580 In? \MUMHMDr5 ZiNUW-mBLETm^ Citroen jenever Kerknieuws. den commandant van het veldleger bepaald, dat het verboden is bij gevechtsoefeningen in het terrein, scherpe patronen mede te nemen, ook niet hij wijze van proefneming eener draagmetho- de. Tegen mond -en klauwzeer. Eeni- gen tijd geleden is de heer Titze, verbonden aan den Duitschen Rijksgezondheidsdienst, er in geslaagd den verwekker van mond- en klauw zeer te ontdekken, of liever te kweeken. Nu deelt prof. Reinhardt van het instituut voor veeartsenijkunde te Bostock mede, dat hij soortgelijke cultures heeft gekweekt als Titze. Ook prof. Pfeiler van de Universiteit van Jena heeft een dergelijke mededeeling gedaan. Prof Pfeiler heeft zich reeds jaren bezig gehouden met 't onderzoek van het zgn. ultra- visibel virus waartoe ook de verwekker van mond- en klauwzeer behoort. Terwijl Titze het virus van het mond- en klauwzeer slechts tot de 4de generatie kon kweeken, .is 't Pfeiler het eerst gelukt het cultuurvirus van mond en klauwzeer tot de 141ste generatie te kwee ken en wat van de grootste beteekenis is met het verder gekweekte cultuurvirus na 30 generaties hij proefdieren experimenteel het mond en klauwzeer te verwekken. De dieren werden ziek onder typische verschijnselen en de kwaal kon door hen worden overgedragen. Pfeiler's experimenten hebben het bewijs ge leverd, dat de verwekker van mond- en klauw zeer werkelijk gekweekt wordt, hoewel hij op zichzelf niet zichtbaar kan worden gemaakt, daar onze optische hupmiddelen daartoe voor- loopig niet toereikend zijn. Verder kan men met zekerheid verwachten, dat het weldra zal gelukken de dieren immuun te maken voor deze kwaal.'Dit zou een groote vooruitgang zijn, daar tot nu toe alle thera peutische preparaten, in 't bijzonder de talrijke geheimmiddelen, nutteloos gebleken zijn. Oude graftomben. De opgravingen, die nu onder leiding van den Franschen generaal Gouraud in Syrië worden gedaan, hebben te Byblos reeds twee graftomben aan het licht ge bracht. De ouderdom ervan is vastgesteld door de ontdekking van een dagaatsteenen zalfdoos met gouden rand, waarop de naam van Pharao Amenemhat van de twaalfde synastie is aange bracht. Dit moet het oudste inschrift zijn, dat in Syrië is gevonden. Er blijkt uit, dat er twee duizend jaar voor onze jaartelling reeds handels betrekkingen bestonden tusschen Syrië en Egypte Irrigatie werken. De irrigatiewerken van het meer Mentz zijn thans voltooid. Dwars door het beneden deel van de Zondagsrivier is een dam gelegd, die de grootste van Zuid-Afrika is.De bouw werd in 1918 aangevangen en heeft 560.000 pond sterling gekost. De lengte er van bedraagt 1150 voet, de grootste hoogte van ai' de bedding is 150 voet. Kanaal-plannen. Het spoorweg-comi té der Internationale Kamer van Koophandel heeft dezer dagen te Parijs vergaderd. Nederland was o.a. vertegenwoordigd. Door enkele leden werd de aanleg van een tunnel onder het Kanaal bepleit. Dit zou thans ongeveer 20 millioen pond kosten. 12 jaar zouden daarmee gemoeid zijn' Daarom werd voorgesteld, eerst een lijn van veerbooten in te richten. Drie vaartuigen zijn daarvoor al beschikbaar. De Britsche regeering wil noch het een noch het ander financieel steunen. Een motie werd aangenomen, volgens welke beide middelen tegelijk zouden kunnen worden aangewend. De nieuwe Engelse he Daimler- vliegdienst naar Amsterdam is dezer dagen ge opend met een vliegtuig, waarin elf personen kunnen zitten. De nieuwe dienst zal worden uitgebreid tot Berlijn, als de onderhandelingen daarover met de Duitsche regeering afgeloopen zijn. In Enge land zelf zal de dienst waarschijn in verbindng worden gesteld met die naar Manchester Van den nieuwen dienst naar Keulen, over Brussel, wordt druk gebruik gemaakt. Naar me degedeeld wordt, was de laatste week ongeveer elke plaats in het vliegtuig bezet. De reis duurt slechts 4j/2 uur, tegen 15 uur met den trein en de boot,. De „waarde" van den papieren roei) el. In de Russische begrooting voor het financieele jaar 1922-1923 worden de inkomsten van den staat geraamd op 1100 millioen goud- roebel, terwijl de uitgaven worden geschat op 1500 millioen. In deze begrooting wordt, naar de „Times" voorts verneemt, de omrekenings koers van goudroebels en papieren roebels aldus bepaald, dat een goudroebel overeen komt met 2 millioen papieren roebel. Volgens sommige Russische bladen is deze omreke ningskoers onjuist, omdat in een officieel bul letin van de beurs te Moskou van 21 September op dien dag een goudroebel gelijk stond met ruim 3 millioen papieren roebel. De Sovjet- regeering verklaart thans een oplossing te hebben gevonden om de begrooting sluitend te maken. Zij wil tot dat doel in de laatste maanden van het loopende jaar de uitgifte van papieren roebels verminderen, om deze in Januari geheel te doen ophouden en daarmede eerst in Mei weer een aanvang te maken. On danks deze goede voornemens zakt de roebel nog steeds. In de Russische buurstaten kon men dezer dagen voor eén goudroebel ter waarde van 1.20 10 millioen papieren roebel koopen. De gevaren der electriciteit. De gi?heele wereld schrijft het „Hbl." is zoo langzamerhand geelectrificeerd en vooral in Amsterdam heeft het ver bruik van electrischen stroom groote afme tingen aangenomen. Uitbreiding van het net heeft tot gevolg stijging van de kans op ge varen. Reeds herhaalde malen is daar in ons blad de aandacht op gevestigd. In het „Vei ligheidsmuseum" aan de Hobbemanstraat is er veel over te zien en verleden jaar, ter ge legenheid van de Electriciteitstentoonsteiling, heeft prof.dr. Staphan Jcllinck uit Weenen belangrijke dingen verteld over electricit its- gevaren en de bestrijding en voorkoming daar van. Hij heeft erop gewezen, dat veel onge lukken voorkomen zouden kunnen worden, of althans, dat hun gevolgen minder ernstig zou den behoeven te zijn, als het publiek het maar wist. Even noodzakelijk als het is, dat het publiek iets weet van eerste hulp voor drenkelingen, is het dat meer algemeene bekendheid wordt ge geven aan de eerste hulp bij aanraking met den electrischen stroom. Onmiddellijk, doel matig ingrijpen kan vaak den dood voorko men. De Maatschappij tot Redding van Drenke lingen die in 1767 is opgericht, vertoont, on danks haar hoogen leeftijd nog geen teekenen van ouderdomsverzwakking. Zij gaat met de nieuwe tijden mee. Strekte zij vroeger haar bemoeiingen, behalve tot drenkelingen, ook uit tot hen, die door verstikking verongeluk ten, thans stelt zij haar bemoeiingen mede be schikbaar voor hen, aan wie het gelukt, een door eléctrische stroom getroffene door doel treffende behandeling te redden. Om aan deze uitbreiding van haar arbeids veld in ruimeren kring bekendheid te geven, heeft zij prof. Jellinck uit Weenen, die zich op dit gebied hoogst verdienstelijk heeft gemaakt, uitgenoodigd een voordracht te houden. Deze voordracht over de wijze, waarop de slacht offers behandeld moeten worden, heeft plaats gehad op Woensdag 1.1. in het Gebouw der Indus- trieele Club te Amsterdam. D e „V alutareisjes" Naar het „Ber liner Tageblatt" verneemt is door het ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de consulaten in het buitenland instructie gegeven in de toekomst over te gaan tot beperking van het aantal te verstrekken visa voor reizen in Duitschlanden de aangevraagde vergunningen nauwkeurig naar de redenen van de reis te onderzoeken. Deze maatregel is gericht tegen de zooge naamde „valuta-reisjes" van buitenlanders. Er wordt de nadruk op gelegd, dat deze maatregel niet is op te vatten als een onvriendelijke daad jegens buitenlandsche reizigers. Voor zakelijke redenen, zooals voor handelsreizen of studie reizen, kunnen steeds visa worden verstrekt. Deze maatregelen zijn niet uitgegaan van het ministerie van Buitenlandsche Zaken zelf, doch zijn genomen op aandrang der binnenlandsche autoriteiten, en wel wegens de nadeelige gevol gen, welke de overstrooming van het land door buitenlandsche pleizierreizigers op de bevolk- king heeft. Een katholieke Indische prins. Kort geleden overleed prins Silvester Norbertus ShivanathRikh, broeder van de rajah vanTaipoer als student te Oxford leerde hij den katholieken godsdienst kennen. Hij omhelsde dien echter pas na den terugkeer in zijn vaderland. Hij leidde een zeer vroom leven, gewijd aan gebed en overweging, en had de gewoonte dagelijks te communiceeren. De prins was ridder in de orde van den H. Gregomis. Australië's bevolking. In een rede door Sir George Fuller, den premier van Nieuw- Zuid-Wales, gehouden omtrent de toekomst van Australië zei hij „Geen enkel land, en zeker geen jong land als het onze, kan werkelijk en blijvend vooruitgaan, wanneer het geen krach tige politiek aandurft om het bevolkingsaantal van zijn uitgestrekte gebieden te vergrooten, hetgeen een levensvoorwaarde voor het land is." I d W t i\ p.v.g Sil Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. Gratis AFHALEN 849. en BEZORGEN. Monrusl, gejaagdheid, overspanning. Gebruik ^Sm^Per koker kSck bijApolh. en dmgjc.'en Verkrijgbaar te Schiedam o.a. bij A. Scholte Jr. Broersvest 71 N.V. Drogisterij de Papaver, P. J. v. d. Sman, Hoogstr. 115 Henri Vlek, L. Kerkstr. 29 en verder bij alle goede drogis ten ter plaatse. 7607 11 P In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij zoowel als van achter verlicht wordt. De stroom wordt geleverd door twee accumulatoren, die aan een gordel zijn bevestigd, op de wijze van patroontasschen. Een arbeiderspaleis. De „Izwestia" schrijft, dat Kameneg aan de sovjet-regeering den bouw heeft voorgesteld van een arbeiders paleis en het centrum van Moskou.Vermeld wordt dat de kosten ervan 40 millioen goud roebel zullen bedragen Om de plannen voor dit paleis te krij gen, zal een prijsvraag worden uitgeschreven en alle architecten der wereld worden uitgenoodigd om hieraan deel te nemen. Het bouwterrein is reeds aangewezen. Het voormalige hotel Conti nental, dat thans niet in bedrijf is, het restaurant Tiestans alsmede zes andere huizen zullen wor den afgebroken. De Oostenrijkse h-H ongaars he bank is overgegaan tot uitgifte van biljetten van 500.000 kronen. 3oo'n biljet heeft bij den tegen- woordigen koers een waarde van ongeveer 20. De nieuwe koers in Sovje t-R u s- 1 a n d. De meerderheid van de sprekers op de vijfde Pan-Russische conferentié der vakver- eenigingen te Moskou heeft naar de „Informa tion" verneemt, gewezen op de verandering in de doeleinden en arbeidsomstandigheden der vak- vereenigingen in Rusland, welke noodig is ge worden nadat de Sovjet-regeering een nieuwen koers voor het economische leven heeft inge slagen. Tijdens de daaraan voorafgaande perio de, die van, de algemeene nationalisatie, was de staat de eenige werkgever. De staat be paalde de salarissen. Op het oogenblik is de particuliere werkgever weer ten tooneele ver schenen en de arbeidsmarkt is wederom vrij geworden. De vakvereenigingen houden daar door op organen te zijn ten dienste van de re geling en de organisatie van den arbeid. Zij worden wederom instellingen voor de verdedi ging' van de belangen der arbeiders. De staat zal voortaan niet meer de loonen bepalen. Hij bepaald zich ertoe, den arbeid te reglemen teeren. De conferentie heeft zich dan ook uitgespro ken tegen een verplicht lidmaatschap van de vakvereeniging en tegen de verplichte toepas sing van het collectief arbeidscontract. Ook was de vergadering de meening toegedaan, dat de betrekkingen tusschen werkgevers en werk nemers plaatselijk geregeld dient te worden, volgens de plaatselijke toestanden en zij heeft de noodzakelijkheid erkend om de vakvereeni gingen te decentraliseeren in verband met de uiterst verschillende toestanden in de diverse streken van Rusland. Huizenprijzen. Men bericht uit Rot terdam aan het „Hbl." Het hotel Allard aan de Kruiskade te Rotter dam, dat 'n jaar of vier geleden gebouwd is en toen 6 7 ton gekost heeft, werd thans definitief geveild voor 343.000. Op het gebouw staat een eerste hypotheek van 330.000. en een obligatie- leening van ongeveer 200.000. De eigenaar had dezer dagen surseance van betaling aangevraagd. Een pand aan den Coolsingel, dat een jaar geleden voor 150.000 werd gekocht, ging voor f 105.000. Hierop rusten een eerste hypotheek van ƒ100.000 en eenige andere hypothecaire ver banden. Dit pand was eigendom der onlangs ge failleerde effectenl'irma Van Nieukerk. Verhuizing met hindernissen. Toen Dinsdagavond het echtpaar S., wonende in de Agricolastraat te Groninge, van wie voor eenige weken wegens ergerlijke verwaarloozing de kinderen zijn afgenomen, ging verhuizen, wer den zij lastig gevallen door de buren. Dit ver huizen geschiedde, omdat S. na het voorgevallene met zijn kinderen niet met rust werd gelaten door die buren, die dikwijls op ondubbelzinnige wijze van hun afschuw deden blijken. Thans bij zijn afscheid uit die straat, werd hem door een groote menigte mcnschen uitgeleidde gedaan.De gevolgen van een en ander waren, dat veel van het huisraad vernield werd en dat S. zelf eenige gevoelige klappen opliep. Hij moest ten slotte door de politie worden ontzet. Verlichte verkeersagent. Te 's- Gravenhage werd Dinsdagavond voor het eerst een apparaat in gebruik genomen, waarmee een verkeersagent in de avonduren lichtseinen aan passeerende auto's en rijwielen kan geven. Het apparaat bestaat uit een polshand, die met klemmen aan de mouw van de tuniek wordt vastgehecht, en waaraan vier electrische lamp jes zijn bevestigd, die beginnen te gloeien als de agent zijn arm opheft. De lampjes op den armband zijn zóó aange bracht, dat de hand van den agent van voor Stad uit steenen tijdperk. Vol gens een bericht uit Duluth, Minnesota, in de „Daily Mail" heeft William P. Ferguson een bekend archeloog de leider van de Fer guson archeologische expeditie, welke werkt op Isle Royale, iin het Bovenmeer, een der belangrijkste ontdekkingen gemaakt, welke ooit in het Noordwesten der Vereenigde Staten zijn gemaakt. Hij heeft de overblijfselen opgegraven van een groote stad, die zich over veel acres uitstrek te aan beiden zijden van de Rivier de Sibley. De ouderdom der ruines kan, te oordeelen naar de boomen die er in groeien, niet minder zijn dan duizend jaar, misschien twee duizend. De Ferguson-expeditie werd georganiseerd met ondersteuning van het Museum voor In- diaansche oudheden en de Nationale Georgra- phical Society van de Vereenigde Staten, naar aanleiding van de ontdekking op het eiland van een voor-historische dorp. Geestelijke gunsten Eucharistisch Congres. In den nacht van 19 op 20 October zal in alle kloosters van 't bisdom een nachtelijke aanbidding plaats vinden alsdan mag te middernacht de H. Mis worden opgedragen (gelezen of gezongen). Voor den Vrijdag is dispensatie der onthoudingswet gegeven. Een volle aflaat is verleend tijdens het congres aan allen, die na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, het H. Sacrament, publiek uitgesteld, vereeren en aan een gewijde plechtigheid of processie deelnemen een aflaat van 7 jaren en 7 quadragenen aan allen zoo dikwijls zij 't con gres steunen of aan een plechtigheid of zitting deelnemen. Aan alle priesters is onder meerder gunsten die van het bineeren verleend, n.l. aan die priesters, welke, in de parochie blijvend, moe ten celebreeren voor de priesters, die bij het congres tegenwoordig zijn. E.E. H.H. geestelijken, die geen relaties onder de geestelijken te Arpslerdam hebben, worden eraan herinnerd, dat ze zich kunnen wenden tot kapelaan W. Bosch, Jacob van Lennepkade 211, Amsterdam. Andere congressisten van buiten kunnen zich voor huisvesting tijdens de congresdagen, ■hetzij bij particulieren, hetzij in hotels wenden tot het ITuisvestingscomité p.a. ttiej. A. Rade- maker, Keizersgracht 242.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6