DE AMERIKAAN. 7 r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLËTON. 45ste Jaargang. Maandag 16|0etober 1922. No, 13460. Bureau KOEMARKT il Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën; 15 regels J .75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE A.S. VREDESCONFERENTIE. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Schanzer, die op het oogenblik te Brus sel vertoeft, zal zich heden naar Parijs begeven, tot hét houden van besprekingen met Poincaré. Ook een Britschc vertegenwoordiger zal bij de besprekingen, welke beoogen een basis te leggen voor de aanstaande -vredesconferentie in zake het Naaste Oosten, aanwezig zijn. De „Messagero" meldt, dat op de a.s. vredes conferentie in zake het Nabije Oosten, graaf Sforza Italië zal vertegenwoordigen. DE ONTRUIMING VAN THRACIE. Naar wordt gemeld, is de ontruiming van Thracië door de Grieken gister te middernacht begonnen onder controle der geallieerden. De Fransche en Britsche militairen trekken vooruit, al naarmate de ontruiming vordert. Een Britsch kolonel en een brigade-staf met drie Britsche afdeelingen vertrekken naar Thra cië voor de tijdelijke bezetting van dat gebied. Het nieuws uit Oost-Thracië is tamelijk be vredigend. Gemeld wordt, dat sommige afdee lingen van het derde Grieksche legercorps drei gen met een weigering, om het land te ontruimen. De meerderheid van de Grieksche troepen zal evenwel aan het bevel van generaal Nie- der gehoorzamen. HET HERSTEL. Uit Parijs verluidt De voorstellen welke Sir John Bradbury bij de Commissie van Herstel heeft ingediend, ten einde het aan Dtiitschland mogelijk te maken zijn begrooting in even wicht te brengen en de mark te stabiliseeren, houden het volgende in le. Bijna algeheele ontlasting van het Duit- sche budget van de uit het vredesverdrag voortvloeiende financieele verplichtingen voor den tijd van twee jaar en misschien zelfs voor vier jaar, waardoor Duitschland in staat zal worden gesteld credieten te verkrijgen, ten einde zijn uitgaven te dekken. 2e. Stabiliseering van de mark door middel van een regeling, volgens welke de Rijksbank goud zou verkoopen in ruil voor papiergeld, zulks tegen een vasten koers, door een gemengde commissie te bepalen. 3e. Reorganisatie van de Commissie van Herstel en verplaatsing van haar zetel naar Berlijn. Frankrijk is echter met dit voorstel niet te vreden en verlangt anders. Omtrent het tegenvoorstel van Barthou wordt gemeld, dat hij als onderpand voor den rente- dienst der buitenlandsche leening, welke alleen een saneering van de Duitsche financiën tot stand kan brengen, de inkomsten van Duitsch land uit de douanerechten en de indirecte be lastingen zal verlangen. DUITSCHLAND. Naar de „Vörwarts" meedeelt, heeft de rijks- regeering zich Zatermiddag beziggehouden met hef zoeken naar verdere maatregelen ter stabili seering van de mark. Besproken werd o.a. het plan voor een valutaleening. De besprekingen zullen in de eerstkomende dagen worden voort gezet. DE DUITSCHE PRESIDENTSVERKIEZING. De rijkskanselier heeft de leiders der drie coa litie-partijen en van de Duitsche volkspartij tot 42 En eensklaps van houding veranderende, Wendde zij zich tot de kleine ondeugd naast haai en zeide „Maud als gij niet ophoudt zoo op den knop van uw parasol te zuigen, zal mijnheer Barnes vergeten, dat hij u suikergoed beloofd heeft." „Dat durft.gij niet riep Maud, zich van ha re macht bewust. „De ander heeft vandaag mij ook eerst niet willen geven wat hij beloofd had en gij hebt gezien, hoe ik hem tot zijn plicht heb gebracht. De ander viel Barnes koud op het lijf en juffrouw Anstruther wendde het hoofd af, om hare verlegenheid te verbergen. „Hoe hebt gij hem tot reden gebracht vroeg deAmerikaan met betrokken gezicht. „Ikik heb hem genoodzaakt te vra gen Juffrouw Anstruther legde een zoodanige ongerustheid aan den dag, dat hij Maud be lette voort te gaan. Loop gauw naar den banketbakker, daar midden in de straat en koop, wat gij wilt. Ik zal gaan betalen." Maud liet het zich geen tweemaal zeggen. 3ij snelde heen, zonder zich verder over iets een nieuwe bespreking van de kwestie der presi dentsverkiezing uitgenoodigd. Deze bespreking zal hedenmorgen plaats hebben. Het schijnt, alsof het standpunt van de Duitsche volks partij, dat de presidentsverkiezing tot 1924 moet worden uitgesteld, door een groot deel van het centrum wordt gedeeld en dat. ook een deel der democratische fractie niet absoluut aan de verkiezing in December wenscht vast te houden. Het is daarom niet onmogelijk, dat overeenstemming zal worden verkregen om trent het uitstel van de verkiezing. HET RATHENAU-PROCES. Het vonnis in het Rathenau-proces te Leipzig is Zaterdag geveld. De volgende straffen werden uitgesproken Ernst Techow, de chauffeur van den auto, 15 jaar tuchthuisstraf en 10 jaar eerverlies Hans Techow, met het oog op den jeugdigen leeftijd, 4 jaar en 1 maand gevangenisstrafW. Gun- ther, 8 jaar tuchthuisstraf Tillissen 3 jaar gevangenisstrafde detective Niedrig, 5 jaar tuchthuisstraf de Duitsch-Nationale pro pagandist, Von Salomon, 5 jaar tuchthuisstraf Plass twee jaar gevangenisstraf en Schütt én Diestel twee maanden gevangenisstraf. Warnecke, Steinbeck, Usemann en Voss wer den vrijgesproken. De kosten van het proces komen ten laste van de veroordeelden. Daar Schütt en Diestel reeds twee maanden in voorarrest hadden gezeten, werd hun in- vrijheidsstelling gelast. RELLETJES TE BERLIJN. Te Berlijn hebben gister weer bloedige bot singen tusschen communisten en politie plaats gehad. Er moeten hierbij twee of drie personen zijn gedood en ca 20 gewond, waarschijnlijk zijn 2 agenten vermoord. Verschillende arrestaties werden verricht. OOSTENRIJK. Naar wordt vernomen, heeft de binnenland- sche politieke toestand een nog scherper vorm aangenomen doordat bij de samenstelling van de bijzondere commissie voor het protocol van Ge- nève de functie van voorzitter niet aan een socia list werd gegeven, zooals door dezen was geëischt. In de budget-commissie vielen de soc.-dem. ver tegenwoordigers op scherpe wijze de burgerlijke meerderheidspartijen aan en verklaarden, zich met kracht te zullen verzetten tegen alle voor stellen, in de commissies en in de voltallige ver gadering gedaan. ENGELAND. Lloyd George heeft Zaterdag te Manchester zijn aangekondigde rede gehouden. Hij had een zeer bijzondere ontvangst in zijn geboorte stad Manchester. Toen hij naar de Reformclub reed, waar de rede zou worden gehouden, werd hij overal levendig toegejuicht. Naar verluidt had den 7000 menschen plaatsen gevraagd, hoewel er slechts ruimte was voor ongeveer driehonderd. De rede bevatte geenerlei definitieve verklaring omtrent een spoedige parlementsontbinding. Lloyd George verdedigde met kracht de door Engeland in de Oostersche kwestie gevolgde politiek en deed daarbij felle aanvallen op Frank rijk 'en zijn binnenlandsche tegenstanders. blij verklaarde verder dat hij reeds herhaalde malen bereid was geweest om af te treden, doch dat zijn collega's hem steeds hadden genoopt te blijven. Geen persoonlijke opmerken zou hij na streven, doch steeds het belang van het land in het oog houden. te bekommeren. „Waarom komt gij daar zoo in eens mede voor den dag vroeg juffrouw Anstruther op onschuldigen toon. „Omdat ik u wilde verlossen van de open hartigheid van die kleine." „Ik vrees, dat uwe list u duur te staan zal komen. Gij weet, niet, waartoe zij in staat is, wanneer zij lekkernijen kan machtig worden. Maar gij hebt haar tot uwe vrienden gemaakt en dat is goed, Want wanneer iemand haar niet bevalt, legt zij het op alle wijzen erop toe om hem te ergeren. En nu, waarom zijt gij mij gisteravond niet komen bezoeken Ik was ge heel alleen." „Alleen En uw broeder is te Nizza Hij is slechts een half uur bij mij gebleven. Zijn schip heeft eensklaps bevel ontvangen om naar Gibraltar te vertrekken en is tegen zons ondergang onder zeil gegaan." Barnes liet een zucht van verlichting hoo- ren. Zijn vraagstuk was opgelost. Edwin An struther bevond zich niet meer te Nizza bij had derhalve voor het oogenblik niets te vree zen. Enid hernam Gij begrijpt, dat ik u niet kon verzoeken des avonds hij mij te komen, daar ik alleen was, ofschoon ik u, wanneer gij u hadt aangemeld, uwe onbescheidenheid niet ten kwade zoude hebben geduid. Thans echter, nu Lady Char- tris er is en ik onder haar moederlijke be- ALLERLEI. Volgens bericht uit Praag, verwachtte men een gunstigen afloop van de besprekingen, die Zater dag plaats hadden tot bijlegging van de staking in het mijngebied van Moravisch Ostrau. Mocht het geschil echter niet spoedig bijgelegd worden, dan dreigt er gevaar voor algemeene mijnwerkersstaking in Tsjecho-Slowakije. De staking op de Zweedsche particuliere spoorwegen omvat thans 5000 man. Het is het langdurigste spoorwegconflict dat ooit in Europa is voorgekomen. De regeering zal vermoedelijk binnenkort pogingen tot bemiddeling in het werk stellen. Binnenigiiid. Katholieke Staatspartij en N.K.P. Namens het bestuur van' den bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties schrijven Baron van Wijnbergen en Fr. Teulings aan den heer F. Swane, Voorzitter van het Voorloopig Comité der N.K.Partij, Utrecht, het volgende Naar aanleiding van het onderhoud, dat het Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties in Neder land op Maandag 2 October 1.1. met U en twee andere leden van het Voorloopig Comité der N.K.P. heeft gehad, ter bespreking van het door U tot het Doorluchtig Rpiscopaat gerichte schrijven, is door dat bestuur overleg gepleegd met het Bondsbestuur. Na ampele bespreking heeft het Bondsbe stuur éénstemmig besloten U het navolgende te melden. Het Bondsbestuur betreurt in hooge mate de vorming van een afzonderlijke groep R.K. Kie zers, acht de daardoor teweeggebrachte splitsing in de gelederen der R.K. kiezers een groot ge vaar voor de Katholieke belangen in Nederland en sluit zich geheel aan bij de meening van het Doorluchtig Episcopaat, neergelegd in de ver klaring van Z.D. Hoogwaardigheid den Aarts bisschop, uitgesproken op de openingsvergade ring van den Tweeden Nederl. Katholiekendag, nader bevestigd in bet door den Aartsbisschop tot U gerichte schrijven, dat het tot eene split sing nooit had mogen komen. Zich stellende op dit standpunt,kan het Bonds bestuur het niet met zijn verantwoordelijkheid overeenbrengen, namens de in de R.K. Staats partij georganiseerde R.K. Kiezers de door U gevormde Nieuwe Katholieke Partij officieel te erkennen, door met haar op eenigerlei wijze bij verkiezingen officieel samen te werken, of aan provinciale of locale kiesorganisaties in dien geest te adviseeren. Ten aanzien van het in Uwe kringen bestaande bezwaar, dat de kiesreglementen der R.K. Rijks kieskringorganisaties de rechten der minderheden niet voldoende tot uiting zouden doen komen kan worden verwezen n ar het bereids gepu bliceerde besluit van het Bondsbestuur, geno men op 9 September j.l. om een commissie te benoemen, welke omtrent dit moeilijke en in gewikkelde probleem, dat niet alleen in deKatho- lieke, doch even zeer in de andere politieke par tijen nog steeds om bevredigende oplossing- vraagt, van advies zal dienen en een proeve van een algemeen kiesreglement zal ontwerpen. Het Bondsbestuur noodigt U en allen die achter U staan dringend uit, door toetreding tot de R.K. Kiesvereenigingen te zijner tijd mede te werken aan de definitieve tot standkoming van deze voorgenomen regeling, en in de ver- scherming veilig ben, zal het mij genoegen doen u te zien, waneer gij wilt, van avond, hoop ik. O, die ondeugende snoepsterriep zij uit, toen zij Maud zag terugkeeren, vergezeld van een banketbakkersjongen, die een groot pak droeg. „Ik heb er zooveel genomen, omdat ik een broertje en een zusje heb, die ze zoo gaarne lusten en ik zou er nog meer gekocht hebben, als dat suikergoed niet zoo gauw smolt. Dank u, tot een volgende gelegenheid, mijn heer Barnes van New-York." En terwijl het rijtuig zich verwijderde, riep zij nog „Ik houd veel'van u ,meer dan van den an der." „Waarom kijkt gij mij zoo nijdig aan De eerste woorden waren tot Barnes gericht, de laatste tot juffrouw Anstruther, die bloosde en glimlachte, terwijl de Amerikaan dacht aan dien ander, die hem maar steeds in het hoofd lag. „Wie drommel is die andere," zeide hij tot zichzelven, „en hoe heeft Maud hem tot zijn plicht gebracht Indien zij hem maar zooveel onaangenaams heeft gezegd, dat hij nooit weer terug komt, dan zal ik haar een mooi geschenk geven." Na deze boosaardige alleenspraak ging Bar nes naar den banketbakker dm te betalen. In zijn hotel vond hij het briefje, waarvan Enid hem gesproken had. PO ""«BOUW DOET VOL HIEUWDE LEVER'S ^KRSMPEryr ZEEP MY FABRIKANTEN VAN SUNLIGHT ZEEP gaderingen der kiesvereenigingen de meeningen, ten dezen in Uwe kringen levend, tot uiting en, bij zakelijke en goede argumenteering, onge twijfeld ook tot gelding te brengen. Alleen op deze wijze wordt positief werk ver richt, terwijl critiek achteraf, nadat door ande ren het moeilijke werk naar beste weten ver richt is, slechts negatief resultaat kan hebben, zeer ten nadeele der Katholiek belangen, welke naar wij ons overtuigd houden ook U wilt dienen. Het Bondsbestuur vertrouwt te meer, dat door U aan het bovenstaande zal worden ge volg gegeven, nu de twee gronden, waarop eenige maanden geleden, sommigen zich meen den te moeten afscheiden, n.l. vrees, dat zou worden samengegaan met de sociaal-democra ten en dat niet zou worden gevoerd een gezon de financieele en economische politiek, in het door U a n het Episcopa t gerichte schrijven niet meer genoemd worden, wat begrijpelijk is, gelet op de houding van het inmiddels opge treden rechtsche kabinet en van de rechtsche partijen. In afwachting van het rapport der bovenbe doelde commissie is net conasnestuur voor nemens met het oog op de reeds zeer spoedig te houden stemmingen voor de candidatenlijs- ten voor Provinciale Staten en even later voor de gemeenteraden, met de haar ten dienste staande middelen krachtig te bevorde ren, dat bij de samenstelling dier lijsten met de gerechtvaardigde wenschen aller groepen en stroomingen, welke de R.K. Staatspartij als volkspartij omvat, worde rekening gehouden, en dat voorkomen worde eenzijdige samenstel ling dier lijsten. Het Bondsbestuur is er van overtuigd, dat zulke eenzijdigheid gevaarlijk is én voor de al gemeen nuttige werkzaamhed der Katholieke fracties in de betrokken colleges, én voor den goeden geest van Katholieke solidariteit tusschen de verschillende grofepen der Katholieke bevol king. Daarom zal het Bondsbestuur ter bevoeg- der plaatse ook voor de Provinciale Staten en Gemeenteraadsverkiezingen aandringen op on derling overleg en samenspreking, opdat de door de besturen te geven leiding bij de stem mingen,zooveel mogelijk door alle weidenkenden en invloed bezittenden uit alle kringen gesteund worde. Reeds heeft het Bondsbestuur besloten in zijne vergadering van 9 September j.l. een bij eenkomst te houden vanvoorzitters en secretaris sen der R.K. Statenkieskringcn, om op het groote Donderdag. Waarde Mijnheer Barnes, Lady Chartris is te Nizza. Ik kan u dus nu vragen, mij tekomen bezoeken, om u nogmaals te kunnen bedanken. Wij zullen dezen avond tot acht uur thuis zijn. Uwe toegenegen Edw. A. Anstruther." „Hotel des Anglais." Mijnher Barnes zijn bediende was met zijn goed aangekomen, kleedde zich, di neerde met smaak, stak een geurige sigaar op en wijdde eenige oogenblikken aan het over wegen van den toestand. Twee zaken schenen bij hem vast te staan. In de eerste plaats moest hij aan juffrouw Anstruther niets mededeelen van zijn vermoe den, dat haar broeder de tegenstander van Antonio was geweest. Het was beter, dat zij er altijd onkundig van bleef. Ten tweede was het noodig de zekerheid te verkrijgen, dat Ed win Gerard Anstruther de bewuste Engelsche officier was. Hij kon zich er gemakkelijk van vergewissen, dunkte hem,met het portret-album van zijn uitverkorene in te-zienTe gelij kertijd kon hij wellicht dan ook gewaar worden, wie dé andere was. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1