belang van dit punt te wijzen en in de boven aangeduide richting te werken. Het Bondsbestuur meent goed te doen ter bevordering mede van den goeden geest onder de R.K. Kiezers juist op dit punt, dat voor de Katholieke politiek van zoo vitaal belang is n.l. de bewuste, practische toepassing dei- Katholieke solidariteit, dit schrijven aan de R.K. Pers ter publicatie toe te zenden. Temeer, omdat geheel het Katholieke volk recht heeft te weten, hoe de houding van het Bondsbestuur is tegenover U en die met U een afzonderlijke groep gevormd hebben. Spoorwegpersoneel. De aangekoncigde conferentie tusschen de directie der spoorwegen en de vertegenwoordi gers van het personeel Zaterdag te Utrecht ge houden, heeft, volgens de „Tel.", geen resultaat opgeleverd. D.e directie wijkt niet van haar stand punt af. Verzekering. De Minister van Arbeid is voornemens to Sociaal Wetboek te maken ter vereenvoudiging der sociale verzekeringswetgeving. Hij denkt in 3 jaar tijds gereed te zijn. („Msb.") Departement van landbouw, nijverheid en handel. Het ligt thans in de bedoeling van de regeering, bij de voorgenomen opheffing van het departe ment van landbouw, nijverheid en handel de onder dit departement ressorteerende werkzaam heden aldus te verdeelen, dat landbouw en vis- scherij worden ondergebracht bij het departe ment van binnenlandsche zaken nijverheid en handel bij het departement van arbeid, en mijn wezen en scheepvaart bij het departement van waterstaat. Be drij ïsor ganisatie Naar de „Msb." verneemt, heeft de Commissie XII aan den Hoogen Raad van Arbeid haar rapport aan den Minister van Arbeid aangebo den. Binnenkort zal dit rapport, dat zich bezig houdt met de verschillende ideeën en stelsels van Bedrijfsorganisatie, worden gepubliceerd. De uitgetrokken sigarenmakers. Het stopzetten van de steunverleening aan uitgetrokken werkelooze sigarenmakers op grond dat er wegens de staking in het sigarenbedrijf werkgelegenheid zou bestaan, blijkt gedurende de vacantie-al'wezigheid van Minister Ruys de Beerenbrouck door een der hoogere departements ambtenaren te zijn afgekondigd, geheel in strijd met de bedoeling des Ministers. Spoedige intrekking is daarom te verwachten. De Tubantia. Op vragen van den heer Deckers betreffende de schaderegeling in verband met de torpedeering van de Tubantia, heeft minister van Karnebeek geantwoord, dat de behandeling van de regeling der schadevergoeding, door de Duitsche regeering te betalen, toL nu toe een bevredigend verloop heeft gehad. De stand der aangelegenheid laat nog niet toe nadere bijzonderheden openbaar te maken. en breeder uitdrijft. Ten tweede, omdat Christus het wil, zijn woorden „gaat en onderwijst alle volkeren" zijn duidelijk'genoeg. Door missie- acte is de Kerk gesticht, door missie-actie, wer kend als de rollende sneeuwbal, die een lawine wordt, moet Zij ook grooter worden. Wij Hollanders zijn een missie-volk bij uit nemendheid., dit komt voort uit de dankbaar heid, want wij zijn zelf ook eens gemissioneerd door Willibrord en zijn helpers, maar ook omdat wij als klein volk op internationalisme zijn aan gewezen en het gemak van" vreemde talen leeren een voorrecht van ons volk is en bovendien wij zijn de menschen van vischfuik en schepnet, wij zijn van ouds de kolonialen bij uitstek. En dan, hier in Holland is door de samenle ving met andersdenkenden ons geloofsleven ge staald, opgegroeid in strijd hebben wij den wa penhandel geleerd. Overal vindt gij dan ook land genoot; n, volgens de laatste telling werken in de missiegebieden als priesters,broeder en zuster niet minder dan 20.000 Nederlanders. Hulde aan den Hollanclschen missiegeest. Maar die geloofshelden kunnen niet werken zonder steun, priestermissie-actie veronderstelt, ook leekenhulp. Frédéric Ozanam zegt zoo te recht, „moet de een zijn leven opofferen, terwijl de ander op een rozenbed rust" neen missie-actie van den leek wordt geëischt door de missie-actie van den priester. Hoe kunnen wij den missionaris helpen? Op de eerste plaats door het gebed, want slechts door de stuwkracht die van de biddende menschen uit gaat, kan hij rnet vrucht werken. Ouders, laat uw kinderen bidden, laat die blanke zieltjes vra- ge aan God om de bekeering van de zwarte negertjes. Het zou zoo'n mooi resultaat van deze missie- week zijn, als er een gebeds-actie uit mocht voort vloeien, het missie-gebed is het brailleschrift voor de blinde heidenen om God te leeren zien. (Applaus) Spr. schetst dan, in ontroerende trekken, het beeld van den missionaris, in al zijn opoffering en ontgoochelingen, als de krachtige Christophorus, de Christus-drager, de golfbreker in de brullende zee van het heidendom. Omdat zijn zending zoo hoog is, ouders, doodt niet in de harten van uw kinderen den priester roeping. Dwang behoeft gij niet uit te oefenen, omdat het vrijwilligerswerk moet blijven, maar van den anders kant is tegenwerking om 't een of 't andere ongeoorloofd. Zoo vaak werpt men op, een kind met zijnl2e jaar, weet niet wat hij wil, maar dat weet toch ook niemand op dien leeftijd, de roeping moet hier beslissen en njets anders. Een jongen die voor ingenieur wil lee ren, kinderen van achttien jaar die zich in 't huwelijk begeven, een ambtenaar die naar In- dië gaat, hen wordt niets in den weg gelegd, maar een missionaris moet maar al te dikwijls twee harten breken, voor hij toestemming kan krijgen J om zijn roeping te volgen. Ouders, ik smeelc U, wezig te zijn, opdat geen voortdurende storingen de lezingen hinderlijk zullen onderbreken. Het onderwerp dat de heer Nijland voor zijn lezingen genomen heeft, heet „de afstand der vaste sterren" Prof. Nijland, is zoo vriendelijk geweest, voor de deelnemers een kort verslag van den inhoud zijner voordrachten te maken, zoodat men zich van tevoren op de hoogte van de te behandelen stof kan stellen. Deze korte verslagen zijn kosteloos te verkrij gen, 's avonds bij het binnenkomen der zaal. Zij die de lezingen alsnog willen volgen, kunnen 's avonds aan het gebouw nog kaarten bekomen. Muziekschool „Toonkunst." Het zal de liefhebbers van het harmonium spel genoegen doen te vernemen, dat eenige dagen geleden nu ook de lessen in harmonium (orgel) spel aan de Muziekschool „Toonkunst" zijn begonnen onder leiding van den heer Penning alhier. De school heeft daarvoor een eerste klasse „Hofberg" orgel met 13 registers uit de magazij nen van den heer Houtman alhier verworven. Het instrument heeft drie kniezwellen, waarvan het gebruik van kniezwei 2 (p.p.) merkwaardig is, daar het hierdoor mogeelijk is den discant of de bas (naar verkiezing) in geluidsterkte plot seling te doen verminderen, vooral voor solo- spel met zachte begeleiding is dit uitnemend geschikt. De malaise. Wegens gebrek aan werkgelegenheid zijn Za terdag op de Scheepsbouw Mij „Nieuwe Water weg" 100 werklieden ontslagen. Bij blijvende slapte zullen nog meerdere volgen. Met de onlangs opgeheven staking heeft dit ontslag niets te maken. Luchtpost Nederland-Engeland. De directeur-generaal der Posterijen en Tele grafie maakt bekend, dat met ingang van 16 dezer wederom een tweede luchtpostdienst NederlandEngeland wordt ingesteld. Vrijdag slaagde te 's-G ravenha- ge, voor de akte L.O., mej. W. Id. C. Boer, alhier. Gistermiddag omstreeks 2uur bemerkte men, dat uit de brievenbus op den hoek van den len Tuinsingel, rook opsteeg. De huis houdster van den heer Textor was zoo kor daat, om eenige handen met zand in de bus te werpen, waardoor erger voorkomen werd. Bij onderzoek bleek, dat een brandend eind sigaret door de gleuf was geworpen, gelukkig was er nog geen correspondentie vernietigd en bleef de scha de beperkt tot eenige verschroeide plekken. De politie doet nasporingen. in het water te springen, doch ook dit wilde zij niet. Toen het donker werd bleef den vlieger niets over dan te dalen. Het meisje werd een eind over het veld gesleept en gedood. SPORT. klasse: Utrecht Sparta- i Vr ij dagmiddag ontstond er bij de metselaars die aan het huizenblok aan den Overschiesche straatweg werken een looncon- flictongeveer 50 man legden het werk neer. Ongeregeldheden zijn echter niet voorgevallen en van morgen zijn de meesten weer aan het werk gegaan. Geuienyd Nieuws. Si&ds- en Oevvesteiijk Nieuws. DE MISSIEWEEK. De Missieweek voor Schiedam en Omstreken is dan ten einde en kan zeker in alle opzichten geslaagd heetemwel een bewijs,dat de katholieken der stad en omtrek voor de heerlijke Missie actie veel hebben over gehad en naar met recht verwacht kan wordeü, ook in den vervolge in hun Missie-ijver niet zullen verflauwen. Om nu al die weldoeners te bedanken, droeg Pater Raaymakers gistermorgen in de Franke- landsche Kerk een plechtige H. Mis op met as sistentie van de eerw. missionarissen P. Zoetmul der en Scholte. respect, als diaken en subdiaken Pater Hagemans O.P. hield een gloedvolle missie predikatie. Voordat de sluitingsavond begon werd nog om half zeven in de Frankelandsche Kerk door den hoogeerw. deken Schraag met assisentie der eerw. paters Raaymakers en Kronenburg een plechtig lof gecelebreerd, waaronder Pater de Louw op voortreffelijke wijze de slot-missie- preek uitsprak. Evenals's morgens in de Hoog mis fungeerde ook hier weer Kap. Hoogeveen als ceremoniarius. E n vierstemmig „Te Deum" van Jos. Vranken sloot de kerkelijke viering. Sluitingsavond. Kap. Hoogeveen opende de vergadering met den Christelijken groet, waarna de heer Rijssel- berg „Gebet des Rienni" van Wagner op heer lijke wijze vertolkte. Daarna beklom pater Borromeus de Greeve het spreekgestoelte en hield de volgende rede Namens 't Uitvoerend Comité ben ik uitge- noodigd om een laatste woord van opwekking te spreken over de missie-actie. Schiedam heeft zich schitterend gehouden, 't moge hier dan niet het Zuiden zijn, deze Noor delijke stad beeft getoond, dat zij ook nog voor en door iets anders ontbranden kan, dan spiritus. Het doel van mijn rede is, 't aanschouwelijk onderwijs der tentoonstelling nog eens monde ling te verhelderen, door de gramaphoon van mijn keel. Waarom missie-actie? Ten eerste, uit de kracht van 't Katholicisme, dat als een levende boom zijn vertakkingen steeds hooger Wij zouden niets bereikt hebben vervolgt spr, als,Roomscll Schiedam niet door het stich ten van een studie-beurs tenminste de opleiding' van één priester verzekerde, de tijd is voorbij dat het missie-vuur alleen in de keuken brandde en de voornaamste steun bestond uit capsules van wijnflesschen. Met een geestig woordje en een gezonde gi'ap, waar deze waardige navolger van den „heilig- sten en vroolijksten Frans" deze „commisies- voyageur in religieuse artikelen" altijd zpo'n benijdenswaardige hoeveelheid van in voorraad heeft, spoort spr. de aanwezigen aan, tot be zuinigen op "t glaasje" of 't „stofje" ten bate van de missie. Na een gloeiende peroratie eindigt de gevierde redenaar met de woorden, „wie een ziel wint voor Christus, heeft zijn eigen ziel gered." Een vloer- en wandbedreigend applaus loonde paterBorromeus voor zijn flonkerende voordracht Nadat de heer Rijsselberg allen nog eens ver gast had op zijn heerlijke gave, beklom pater Raaymakers het podium, om namens de paters van de orden die hier geëxposeerd hebben, te danken voor den onwaardeerbaren stenn, hier in Schiedam ondervonden, niet alleen op finan cieel gebied,maar ook door 't hartversterkende me deleven van groot en klein. Na een aanmoediging om ook in de. toekomst het missiewerk te blijven steunen eindigt spr. zijn dankbetuiging met de gunstige recensie, die een Amerikaan in China eens van Schiedam had gegeven. Daarna nam de weleerw, heer Hoogeveen het woord, om namens het missie-comité, iedereen te danken, die tot het welslagen der missie-week had bijgedragen, spr. kweet zich zorgvuldig van zijn taak, alleen moesten we tot onzen spijt con- stateeren, dat de pers, die het moet maar eens gezegd, hier nog voor velen als „la troisième facheuse" is, ook thans wederpm werd vergeten. Met het zingen van het missielied werd de yergadering en tevens de missie-week gesloten Gedurende de Missieweek werd de tentoonstel ling door 7800 betalende personen bezocht. De Groote Nul weer op komst 11! Naar wij vernemen zal er een reprise van dit zoo enorm succesvolle en leuke stuk gegeven worden om aan veler verlangen te voldoen. Zoodra verdere bijzonderheden bekend zijn, zullen wij ze ten spoedigste ter kennis onzer le zers brengen. Eenieder, die het stuk bijwoonde, wil het ook zonder verdere opwekking nogmaals zien, en zal naar wij vertrouwen alle vrienden en kennissen aansporen het ook te gaan bijwonen. Rijk en arm, oud en jong moet dit blijspel zien Stemkunde. De belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de lezingen over Sterrekunde van Prof. Nijland morgenavond (Dinsdag) precies te 8 uur in het Gebouw „Eendragt" zullen beginnen. Men wordt vriendelijk verzocht op tijd aan- Duitsche smokkelaars. Er gaat geen dag voorbij of door politie-ambtenaren en hulppolitie worden Duitsche smokkelaars met jenever en cognac aangehouden. Via het grens- commissariaat Heerlen werden de laatste dagen minstens 200 Duitschers uitgezet. Met heele karavanen worden zij uit het land verwijderd. Ongelukken. Het 5-jarig zoontje van den heer J. K. te Rijnsburg is door een met meel geladen wagen overreden en is kort daarna aan de gevolgen overleden. Donderdagavond is naar het U. D. meldt, bij den tol te Vreeswijk de 12-jarige Van I. met bijna platgereden hoofd langs den weg gevonden. Het kind werd naar een dokter gebracht, maar was bij aankomst reeds overleden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Zaterdagmorgen is een arbeider van de Cen trale werkplaats te Zwolle, de bankwerker F. K. v. d. G., op vreeselijke wijze om het leven geko men. Met een ander was hij belast met het schoon maken van het autogeenlasch-apparaat. Daar de binnenketel vrij vast in het toestel zat, werd dit op zijn kant gelegd, waarna v. d. G. wilde probeeren met een ijzeren stang de binnenketel los te maken. Hij had met den tang den binnen ketel gegrepen en tegelijkertijd vloog vermoe delijk door ontwikkeling van knalgas, dat ont staat bij toetreding van lucht de binnenketel als een projectiel uit het laschapparaat, v. d. G. precies in het gelaat treffend. Het hoofd van den ongelukkige was gedeeltelijk verbrijzeld. Hij laat een weduwe en eenige kinderen na. D y n a m iet-ontploffing. Te Bristol (Illinois) zijn dertien personen gedood ten ge volge van een dynamietaanslag op het Illinois- hotel. De ontploffing had Zaterdagnacht plaats en was zoo hevig, dat het gebouw zoo goed als gelijk met den grond werd gemaakt, terwijl de schok door de geheele stad gevoeld werd. Aan de ach terzijde was onder het gebouw een groote hoe veelheid dynamiet aangebracht. A u t o-o n g e 1 u k. Op den weg tusschen Bad Boden en Kronberg in den Taunus werd bij een bocht een auto, waarin negen personen zaten, in een sloot geworpen. Drie der inzittenden wa ren op slag dood, een vierde werd zwaar gewond. Aan den grond geloopen. Het Ne- derlandsche s.s. „Cornelis" is nabij Gefle (Engel.) aan den grond geloopen. Assistentie is vertrokken Luchtdrama. Een twintig-jarig jong meisje, Eva Moss geheeten en steno-typiste te Chattanooga (Ver.St.) had zich ook op de vlieg kunst toegelegd en haalde daarbij het waagstuk uit om met behulp van een ladder uit het vliegtuig te klimmen en dan aan haar tanden te gaan hangen. Toen zij gister weer dit „kunstje" maakte, geraakte zij óf zoo uitgeput óf zoo door schrik bevangen, dat zij weigerde weer in het vliegtuig te klimmen. De aviateur vloog daarop boven het water en schreeuwde haar toe VOETBAL. Westelijke afdeeling le Haarlem HaarlemD.F.C. 32 U.V.V.—-H.B.S. 00 Rotterdam Blauw-Wit 20 Den Haag TI.V.V.R.C.H. 02 Rotterdam FeyenoordV.O.C. 21 Amsterdam Ajax-Quick 30. Overgangsklasse: IJmuiden Storm vogelsHilversum 10 Den Haag V.U.C.— V.V.A. 0—4 Dordrecht: O.D.S.—Z.F.C. 0—0 Schiedam S.V.V.A.D.O. 1—2 Hilversum 't GooiExcelsior 03 Amsterdam Spartaan H.F.C. 1—1. Rerserve 1ste klasse: B. Rotterdam: SteedsHooger II—FeyenoordII 02 Dor drecht D.F.C.IIS.V.V.II 2—2; Rotterdam R.C.H.II—H.V.V.II 1—7 Den Haag H.B.S.II -Sparta II 01. 2 e k 1 a s s e C. Rotterdam U.S.C.D.H.C. 1—1 Rotterdam C.V.V.—H.D.V.S. 0—0 Leiden LugdunumFortuna 02 Den Haag B.M.T.Xerxes 1—2. Excelsior-Missie-elftal. Het heerlijke najaarsweer en het goede doel hadden een groot aantal nieuwsgierigen naar de Damlaan gelokt, waaronder zeer velen, die wij er anders niet plegen te ontmoeten. Zoo merkten we op den Hoogeerw. Heer De ken Schraag, die den aftrap deed, den Eerw. Pater Raaymakers als vertegenwoordiger van^ de Missionarissen, de Eerw. Heeren -Hoogeveen en Leesberg, met vrijwel het voltallige Missie comité en last but not least, den Eerw. Pater v. Noord, den stoeren adviseur der kath. Sport hier ter stede. Ambrosius had natuurlijk weer haar diensten aan de goede zaak aangeboden en zoo konden de blanken optreden onder de tonen van het Nederlandsche volkslied. Daar helaas de voor bereiding te kort geweest was, om het Congo- leesche volkslied in te studeeren, moest de Shimmy als zoodanig fungeeren, waar de zwar ten genadiglijk hun toestemming voor gaven. Voor den aanvang bleek ons, dat de Congolee- zen met de beste bedoelingen bezield waren, doch de zwarte captein gaf te kennen dat de ver moeienissen van de verre reis een overwinning der zijnen niet waarschijnlijk maakten. Al spoedig na den aftrap bleek, dat er onder de negers, zooals ook bij ons blanke stervelingen, goede en slechte voetballers, meer of minder waschechten waren, doch allen speelden met een hartstocht, die het vurige tropische bloed verraadde.Hoewel krachtig gesteund door Ever- djok, ongetwijfeld de prachtigste neger, die ooit als grensrechter fungeerde, moest Maestro Baf fin voor rust tweemaal visschen, wat hem zoo goed afging, dat we het gerechtigde v-ermoeden koesteren, dat dit jongmensch zijn brood ver dient op of althans aan het water. De pauze, die integenstelling met de Holland- sche gewoonte om thee te drinken, gelegenheid gaf om alle negers wat op te kalefateren, werd door Ambrosius vroolijke wijsjes verkort. Onopgemerkt door den scheidsrechter, wist Laccardoni, die naar voren getrokken was, in een magifieke buitenspelspositie te scoren, door back en bal over de lijn te werken, hetgeen niet alleen de muziek weder in actie bracht, doch ook het negerbloed sneller deed stroomen. Luide aangemoedigd door het publiek, bij hetwelk zij sterk favoriet waren, waagden sommigen dei- negers hun donkere huid om gelijk te maken, het welk tenslotte Krolldijest mocht gelukken. Doch de meerdere techniek hunner tegenstanders gaf tenslotte den doorslag en wel in den laat- sten minuut. Door gebrek aan tijd kreeg daar door scheidsrechter noch neger tijd den rassen- strijd op allen bevredigende wijze te beëindigen. Door de onuitsprekelijke namen der negers" kunnen we helaas slechts een algemeene pluim aan de zwartjes brengen. Onnoodig te vermelden, dat scheidsrechter L. v.d. Toorn, van hier, geheel voor zijn taak berekend was. Kapelaan Hoogeveen bracht na afloop een woord van dank aan allen, die voor het slagen van dezen wedstrijd het hunne hadden bijgedra gen, tot de zwartmakers toe. Onder het spelen van enkele marschen. door St. Ambrosius verlieten de aanwezigen het ter rein. Wij kunnen niet nalaten tenslotte de hoop uit te spreken, dat nu de weg naar het R.K. Sportterrein eenmaal gevonden is, velen der aanwezigen dien ook zullen gaan, als het al leen geldt steun te verleenen aan ons katholiek sportleven, dat die steun zoo dringend behoeft. C.V.V.—Hermes-D.V.S. 0—0. Een talrijke schare supporters had gisteren de blauwwitten naar de binnenlanden van Char- lois vergezeld, in de hoop natuurlijk de beide puntjes mee naar Schiedam te brengen, wat on- dertusschen niet mocht gelukken. En zoo was wel de algemeene opinie, als de combinatie haar voorhoede niet grondig wij zigt, zal zij het zoet der overwinning in dit seizoen sléchts weinig smaken, want het helpt al heel weinig, of men al de meeste wedstrijden de sterkste is, als men zijn meerderheid niet in doelpunten kan uitdrukken. De groote fout lijkt ons, dat de gebrs. Haazer nu al enkele wedstrijden achtereen zoo abso luut onvoldoende spelen, zoodat elke bal, die op de vleugels belandt, vrijwel hopeloos ver knoeid wordt. Terwijl juist succes slechts te verwachten valt van een open spel, waarin de vleugelspelers een groote rol hebben te spelen. De verdediging welke bestond uit Nooten- boomSr en Jurgens was als van ouds solide voor al voor de rust was Jurgens schitterend op dreef. •fftófeïsifil: xrAnr mif le.irx<"l<*'r<xTv

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2