DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Donderdag 19 Oetober 1922. No. 13469. Bureau Ab post 2 KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus: 39. onnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, franco per .50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ter algemcene kennis wordt gebracht, dat bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 16 Oetober 1922 krachtens artikel 1 7 der Hinder wet, aan dc op 21 Maart 1919 aan de N.V. TECH NISCHE HANDELSBUREAU „SCHIEDAM" VOORHEEN Ir. A. A. MOL en hare rechtver krijgenden verleende verhunning tot oprichting van een gereedschappenfabriek in 't pand Maria- straat 15, kadaster Sectie M. no. 2525, dc volgen de nieuwe voorwaarde is toegevoegd ,,f. dat de schoorsteen van de smidsvuren tot 2 M. boven het dak moet opgetrokken zijn." Schiedam, 19 Oetober 1922. Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. Naar het „Acht-Uhr-Abcndblatt" meldt, is de voorzitter van de garantiecommissie te Ber lijn, prof. Llaguenin, door de Commissie van Herstel naar Parijs ontboden. Hij is reeds ver trokken. De Commissie van Herstel wenscht nieuwe inlichtingen te ontvangen in zak; de finan- cieele politiek van de Duitsclie regeering, spe ciaal met betrekking tot de maatregelen, welke de regcering op dit gebied nog denkt te nemen tegen de devrêzenspeculatle. DE VOOR-CONFERENTIE. De Italiaansche regeering zal zich op de tech nische voorconferentie betreffende het Nabije Oosten doen vertegenwoordigen door Nogari, den Italiaanschen afgevaardigde in den raad van beheer der Ottomaansche staatsschuld. Groot-Brittannië zal waarschijnlijk worden vertegenwoordigd door ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken en dat van Financiën. De deskundigen zullen de financieele en eco nomische bepalingen van het niet-geratificeer- de verdrag van Sèvres onderzoeken om na te gaan in hoeverre deze bruikbaar zijn bij de voorbereiding van een nieuw ontwerp-verdrag. Waarschijnlijk zal deze conferentie wel te Parijs worden gehouden. IN THRACIE. Volgens te Athene ontvangen betrouwbare berichten neemt de Christenbevolking van Thracië de vlucht, in weerwil van den raad d<.r Griekschc autoriteiten, en heeft zich een pa niek van haar meester gemaakt. De autoriteiten waren clan ook verplicht, maatregelen te nemen voor de inscheping in de havens van dc Zwarte Zee, de Zee van Marmora en de Aegeïsche Zee. Naar schatting zullen zich in die-havens 138.000 personen moeten inschepen, bij welk getal nog niet" zijn inbegrepen de vluchtelingen in het bin nenland, die nog op spoorwegvervoer wachten. Deze vluchtelingen verzamelen zich op de sta tions onder bescherming van de geallieerde troe pen en de Grieksche gendarmerie. Vele berichten, uit Griekenland te Lon den ontvangen, zoowel door het ministerie van oorlog en door de Grieksche legatie als door de steunorganisaties wijzen op de gevaren van een toestrooming van vluchtelingen naar Grieken land. Venizelos schreef o.a. dat meer clan één millioen vluchtelingen, die zonder middelen van bestaan zijn en die van al hun bezittingen zijn beroofd, naar dit land komen, waarvan de totale bevolking weinig meer dan 5 millioen zielen bedraagt. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt '2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE ENGELSCHE CRISIS. De „Evening Standard" zegt dat de belang rijkste bijeenkomst van gisteren een vergadering is geweest, die Lloyd George 's avonds met zijn liberale collega's in het ministerie heeft ge houden. Lord Curzon heeft een bezoek bij hem gebracht. Het werkelijk dreigende gevaar van een scheu ring in de conservatieve partij veroorzaakt, vol gens hetzelfde blad, groote ongerustheid in officieele kringen „Sommige unionistische minis ters, tot wie, naar verluidt, Lord Curzon, Stan ley Baldwin en Sir Philip Lloyd Greame belmo ren, zouden een verandering van de politiek van de conservatieve partij voorstaan, maar men gelooft dat in de vergadering van conser vatieve parlementsleden van heden een motie van wantrouwen in Chamberlain met een groote meerderheid verworpen zal worden." Verder wordt gemeld dat Lloyd George Za terdag niet te Newcastle, maar te Leeds zal spreken. Geruchten omtrent parlementsontbinding blij- van loopen. IERLAND. De behandeling van de ontwerp-grondwet zal nog deze week afgeloopen zijn. Er zijn geen be langrijke wijzigingen in het ontwerp aange bracht. DE DUITSCHE RIJKSPRESIDENT. Met betrekking tot dc kwestie der verkiezing van den Rijkspresident is gister na langdurige be sprekingen tusschen de partijleiders en den rijkskanselier overeenstemming verkregen be treffende het volgende voorstel „Den Rijksdag wordt verzocht te willen besluiten, dat de ambtsduur van den door de Nationale Vergadeiing gekozen rijkspresi dent zal durven tot 30 Juni 1925." Dit voorstel, dat door het centrum werd in gediend, vormt een compromis tusschen de wenschen van de Duitsche Volkspartij, die de verkiezing tot 1924 wilde uitstellen, en het voorstel der sociaal-democraten, die den ambts duur van president Ebert van den dag zijner vei kiezing door de Nationale Vergadering tot 1926 definitief hadden willen doen zijn. Ebert zal dus waarschijnlijk niet langer vooiloopig rijkspresident blijven, doch definitief als zoo danig zorden beschouwd. Het voorstel, dat een wijziging van art. 41 der Rijksgrondwet zou medebrengen, zou der halve met een meerderheid van minstens twee derden door den Rijksdag moeten worden aan genomen. De vijf partijen, die het voorstel hebben onderteekend, n.l. de sociaal-democra ten, het centrum, de Duitsche volkspartij, de demociaten en de Beiersche volkspartij, be schikken echter over veel meer dan twee der den van het totaal aantal stemmen. Het voorstel zal op de agenda van een der eerstvolgende Rijksdagzittingen worden ge plaatst. PORTUGAL. Reizigers, die uit Lissabon te Madrid aanko men, verklaren, dat aldaar opnieuw het gevoel van onrust en onzekerheid heerscht, dat meestal een revolutionnaire beweging vooraf gaat. Er dreigen troebelen van verschillende zijden. DE CRISIS IN ITALIË. Uit Rome verluidt De gister gehouden minis terraad verwierp het plan tijdens de vacantie van de Kamer af te treden. De Kamer is tegen den 17 November bijeengeroepen, opdat door debat en stemming de toestand opgehelderd wordt en eventueel een regeeringswisseling op constitutioneelen grondslag plaats kan vin den. Deze opvatting, welke Facta in den minister raad wist te doen zegevieren, stemt overeen met de meening van Giolitti. Deze heeft aan den aandrang van zijn vrienden weerstand ge boden en geweigerd tijdens de vacantie van de Kamer een nieuwe regeering te vormen. Men verwacht thans met spanning hoe de fascisten het afwijzen van hun eischen zullen opnemen. Intusschcn neemt de regeering maat regelen, om te voorkomen, dat het groote fascisten-congres, de volgende week in Napels te houden, verrassingen brengt. Mussolini de leider der Fascisten had enkele dagen geleden een onderhoud met d Annunzio, die volgens betrouwbare berichten verklaarde, dat hij fascist nog anti-fascist is, socialist noch anti-socialist, maar |lechts een t,rouw patriot, wiens eenige wensch is, dat het Italiaanse!) 3 volk vreedzaam kan werken'. Het gesprek was har telijk, maar de dichter verklaarde ten slotte, dat hij in geen geval gewelddadig optreden zal steunen. Onmiddellijk na deze ontmoeting; gaf d'Annunzio aan zijn vermaard legioen, dat voortaan een nieuwe discipline in acht moet worden genomen en dat alle leden van het le gioen den binnenlandschcn vrede moeten bevor deren en alle sociale en politieke onrust verhinderen. Een comité door den dichter be noemd zal het legioen reorganiseeren. CHINA. Naar wordt gemeld, zijn te Foetsjou, de hoofd stad van de Chineesche provincie Foekien, om streeks 2000 mcnschen gedood of gewond bij de poging, door de verslagen regeeringstroepen aan gewend om die stad, waaruit zij door het leger van generaal Hsoc Tsjoeng Tsji waren verdreven, te hernemen. te constateeren dat het aantal mijnwerkers, dat aan het overwerk deelneemt aanmerkelijk grooter wordt, dit aantal bedroeg in de tweede helft van September nog 52% van het, totaal aantal mijnwerker^ en is in het tijdsverloop van 5 tot 10 October reeds tot 77,5 gestegen. Het „Giornale d'Italia" verneemt uit Ro- vigo, dat hij de verkiezingen voor de gemeente raden in de streek van Polesina dc fascistenpartij de overwinning heeft behaald in 60 van de 62 ge meenten. Voorheen had het bloc der .socialisten en „popolari" daar de overhand. -Het Grieksche vracht-stoomschip Urania, dat van Galatz op weg was naar Constantinopel is in de Zwarte Zee door de Kemalisten gepakt en naar Eregli opgebracht, waar de bemanning gevangen gezet is. Door het Pruisische ministerie van Binnen- iandsche Zaken is besloten den 11 en Augustus den verjaardag der grondwet van Weimar als nationalen feestdag te stellen. De vierde internationale arbeidsconferentie te Geneve, is gisteren begonnen. Naar uit Praag gemeld wordt, zijn er 4000 Tsjechische onderdanen, (ingenieurs, arbeiders en ambtenaren) uit Roemenië uitgewezen, waar zij hun gezinnen en bezittingen moesten achter laten. De Tsjechische regeering heeft hiertegen geprotesteerd. De maatregel van Roemenië hangt waarschijn- ijk samen met het kroningsfeest te Boekarest. De „Giornale d'Italia" meldt nog, dat er besprekingen gaande zijn -tusschen Giolitti, Or lando en Mussolini, om te komen tot de samen stelling van een machtig concentratie-ministerie dat tot taak zou hebben de herziening van de kieswet. Ex-koning Konstantijn heeft aan een re dacteur van de Epica gezegd, dat hij van plan is zich met zijn familie te vestigen aan de Ri viera of aan de Boven-Etsch. De prins van Wied die sedert Oct. 1919, als gezantschapsraad te Stockholm werkzaamwas is volgens een Zweedsch blad tot Duitsch zaak gelastigde te Boedapest benoemd. Het bericht van de „Times", dat Krassin als volkscommissaris van handel is afgetreden wordt officieel door Moskou tegengesproken. 45 „Ik was al even groot, toen ik dertien jaar was, viel Maud hierop in blijde ook een woord je te kunnen meespreken. Allen zwegen. Men hoorde juffrouw Anstru ther slechts zachtjes lachen. „Tien jaar, kleine. Gij wilt zeggen tien jaar!" riep de moeder uit." „Gij verwart tien met dertien. Uwe gouvernante moet u beter rekenen leeren. Ik zal haar er eens over spre ken." Dat vooruitzicht deed het. jeugdige wonder kind een leelijk gezicht trekken en zij zoude met een onbeschaamdheid geantwoord hebben indien Enid geen afleiding had bezorgd door te zeggen, dat me,n van plan was den volgenden dag naar Monte-Carlo te gaan. „Jaj wij vertrekken naar Monte-Carlo, her haalde Lady Chartris, zonder Barnes uit te noodigen, haar'te vergezellen. „Dewijl dit dus de laatste avond is, dien gij te Nizza doorbrengt," zeide de Amerikaan, „veroorlooft mij u de tuinen bij maanlicht te laten zien." „Met genoegen," antwoordde Enicl. „Het is al vrij laat," merkte Lady Chartris op. ALLERLEI. Naar de „Vossische Zeitung" meldt wordt het door Maximilian Harden uitgegeven week blad niet opgeheven doch treedt er een pauze in de uitgave in, daar Harden in verband met den op hem gepleegden aanslag nog zeei zwak is, en hij nog niet te veel van zijn krachten mag ver gen. De intergeallieerde Rijnland-commissie heeft het eenigen tijd geleden te Keulen tegen Smeets gevelde vonnis wegens beleediging van Duitsche ambtenaren nietig verklaard. Aange zien onder de beleedigde personen zich ook de rijkspresident bevond, is de regeering voor nemens, bij de premiers van de landen, die in de Rijnland-commissie zijn vertegenwoor- digs, buitengewone diplomatieke stappen te doen, ten eind deze uitspraak opgeheven te krijgen. Daar de besturen van de mijnen in Wales werklui in dienst hebben genomen, die niet bij een vakvereeniging zijn aangesloten, hebben alle delvers van het Welsche kolenbekken gelijk reeds met een enkele woord is gemeld - beslo ten, Maandag met in achtneming van den ter mijn van een maand hun dienst op te zeggen. Het bestuur van den mijn werk ersbond van Zuid-Wales zal nog nader beslissen, of ook de mannen die de pompen bedienen, aan de staking zullen deelnemen. In het Roergebied valt in den laatsten tijd Binnen land. Men sprak over allerlei onderwerpen. Toe vallig noemde Lady Chartris den naam van de gravin van Morington. „Zij is een Amerikaansche, geloof ik. Kent gij haar „Ja. Zij is mijn zuster." „Ohhervatte Lady Chartris, zichtbaar getroffen, Lady Morington was een der toonaangcefsters in de Londensche groote we reld, „ik acht mij gelukkig met een uwer bloedverwanten bekend te zijn. Doch daar wij met'u naar den tuin gaan, zullen wij maar da delijk onze doeken gaan omdoen enhet blijft afgesproken, niet waar", ging zij op uit- terst vriendelijken toon „voort, alsof zij een reeds gedane uitnoodiging nogeens herhaal de, „gij vergezelt ons naar Monte-Carlo Eenige oogenblikken later bevonden zij zich in den Wandeltuin en Lady Chartris, die de handen vol had met Maud wat in toom te hou den, liet Barnes met juffrouw Anstruther alleen. „Ik heb aan dat ondeugende nest het por tret van mijn broeder gevraagd," zeide Enid. „Maud heeft haar misdaad beleden, doch zij heeft mij verklaard niet meer te weten, waar zij de fotografie gelaten had. Ik kan u er dus geen laten zien. Maar gij zult u Edwin zeker herinneren, indien gij hem ooit gezien hebt. Hij is blond evenals ik." En zeer groot?" vroeg Barnes, die zich her innerde, dat Marina hem aangeduid had als Pas visum. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mee, dat het door de Nederlandsche regeering verleden jaar gedane voorstel tot wederzijdsche afschaffing van het verplichte pasvisum thans in beginsel door dc Britsche regeering is aanvaard In verband met de regeling van eenige detail punten zal de totstandkoming van de regeling nog eenig uitstel ondervinden. Een eenigen tijd geleden door de Britsche re geering gedaan voorstel om over te gaan tot het afschaffen van visa voor bestuurders en de verdere bemanning van vliegtuigen heeft de Nederlandsche n geering aangenomen. Deze re geling is op 1 dezer in werking getreden. Motorrijtuigen. De Minister van Waterstaat heeft aan de Commissaiissen der Koningin verzocht hem omtrent de volgende punten in te lichten lo. Hoe groot zeer globaal berekend is het aantal vrachtautomobielen en het aantal zoogenaamde taxi's welke in uw provincie thuis belmoren 2o. Welke lengte, bij benadering aan te ge ven, hebben de wegen, waarover een geregelde autobusdienst loop 3o. Hoeveel kilometers eveneens bij bena- een Saksischen reus. „Neen niet voor een Engelschman, wel voor een Franschman." Heeft uw broeder iets, hetwelk hem bijzon der onderscheidt „Neen behalve dat hij een zeer gunstig voorkomen heeft." „Zoo zoud iedere zuster spreken. Dc mijne zoude, denk ik, hetzelfde van mij zeggen." „Inderdaad De ongeloovigheid in den toon harer stem en de verwonderde uitdrukking in hare oogen waren niet zeer vleiend voor hem. Eene se conde daarna hernam Enid lachende „Ik geloof niet, dat ik zoo vooringenomen ben. Mijn jongere broeder, Aithur, is bepaald leelijk. Het is een dwerg in den rechten zin des woords." Daar hij geen nadere inlichtingen om trent Edwin kon verkrijgen, zocht Barnes het gesprek op intiemer onderwerpen te brengen. Hij slaagde er evenwel niet in. Juffrouw An struther was op hare hoede. Zij zette, gelijk de Amerikaan het uitdrukte, een wacht voor haar gevoel. Toen zij den tuin wilden verlaten kwamen hun twee pergonen tegen, die naast, elkandei voortwandeldenHet waren graaf Musso Da- nella en Marina. „Ik heb dat jonge meisje a! vroeger gezien, zeide Enid, „zij heeft dat afschuwelijke doek geschilderd in het salon van Parijs. Eene voor stelling van een duel." „Ja. Daar was ik ook, dicht bij u, toen gij het bewonderdet." „Inderdaad Ilc heb u niet gezien. Maar dat is mij te vergeven gij geleekt voor mij toen op alle andere mannen." „Laat mij u bewijzen, dat ik mij in uwe na bijheid bevond. Zijt gij werkelijk verliefd op den man, die zoozeer uw medegevoel gaande maakte op die schilderij Juffrouw Anstruther barstte in lachen uit. „Maar ik haatte hem integendeel. Hij was zoo leelijk." Waarom hebt gij dan gezegd, dat gij hem bemindet; gij hadt valsche hoop bij hem kun nen opwekken." Hoe Bij iemand op een doek geschil derd V' Neen bij hem, dien het beeld voorstelde." Bij deze zonderlinge opmerking zette Enid groote oogen op. „Ja indien hij mij had kunnen hooren." „Toch is het waar, dat gij in zoo'n geval op uwe woorden moest letten. Als hij u" gehoord had, zoude hij misschien voor altijd ongelukkig hebben kunnen worden. Waarom hebt gij dat gezegd Barnes sprak op ernstigtn, gtvoc ligm toon. Juffrouw Anstiuther begon op nieuw te lachen en antwoordde (Wordt vervolyd). M A 1 I i 1 CC AA AAA n - 4 1 W .--v n 1 ir A n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1