DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 21 October 1322. No. 13471. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. SM Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van 10/17 October 1922, B. No. 4498 (le Afd.) G.S. No. 72, is aan BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM voorwaardelijk vergunning verleend tot uitbreiding van de Gemeente-Gas fabriek aan de Dwarsstraat 26, kadaster Sectic L'. No. 2253, met een elevator met kolenbreker, gedreven door 2 electromotoren van resp. 12,2 en 7.5 P.K. Schiedam, 20 October 1922. Buiteniandsch Nieuws. ENGELAND. Men mag met stelligheid verwachten, dat de algemeene verkiezingen spoedig zullen gehouden worden. De internationale toestand maakt het ge biedend noodzakelijk, dat de regeering ombè- twiste macht zal hebben gekregen van de kie zers, hetgeen alleen kan geschieden door bijeen roeping van het parlement. Verwacht wordt, dat het parlement ontbon den zal worden, nadat Bonar Law begin vol gende w.eek zijn kabinet gevormd heeft. De mogelijke datum der verkiezingen is 19 November.Reeds is bekend, dat Curzoh buiten iandsch e Zaken behoudt. HET HERSTEL. De Commissie van Herstel heeft gistermiddag een bijeenkomst gehouden, waarin Mauclére de Fransche nota, die het Fransche antwoord be vat op de voorstellen van Bradbury, heeft voor gelezen. Frankrijk vraagtdaarin een onmiddellijke toepassing van strenge controle-maatregelen op de Duitsche rijksfinanciën, gelijk op vroe gere conferenties der geallieerden reeds was overeengekomen en waarbij men eventueel toevlucht moet nemen tot het beslagnemen op onderpanden. DR. WIRTR's LEVEN BEDREIGD. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat in de allerlaatste dagen de regeering concrete mededeelingen had ontvangen over een voor genomen aanslag tegen het leven van dr. Wirth Onmiddellijk daarop zijn uitgebreide maatre gelen genomen, waaraan de verijdeling van den aanslag is dan te danken. Een der personen, die bij den aanslag moet zijn betrokken, is reeds ge arresteerd. Het complot moet als zeer ernstig worden beschouwd en was mét de voorbereidin gen er van reeds tot aan de uitvoering genaderd. De aanslag moet op touw zijn gezet door rechtsch- radicale kringen. Van dit alles is in den Rijksdag mededeeling gedaan. OOSTENRIJK. De begrootingscommissie heeft gister het nieuwe ci'ediet van 750 milliard toegestaan, dat door de minister van Financiën was aangevraagd om de begiooting te steunen,'totdat de maat regelen voor de saneering der financiën en het in evenwicht brengen van dc begrooting zijn geno men. 47 „Gij gaat naar Gibraltar?" vroeg Marina geheel opgewonden. „Hebt gij hoop „Ja, hoop Maar niet veel." „O, vertrek dan en wanneer gij slaagt, zult gij mij bereid vinden, mijne rol te spelen." Zij wierp Danella 'n blik vol dankbaarheid toe. „Ik zal binnen eene week terug zijn, bella carissima." Hij ging over Marseille naar Spanje, terwijl Narina en de oude Tomaso plaats namen in denzelfden trein, welke Barnes, juffrouw An- struther en de familie Chartris naar Monte Carlo voerde. De eerste avond, welke zij door brachten in het rijk van Fortuna was voor Barnes een verblijf in het Paradijs, voor Enid een liefelijke droom. Na het diner nam de Ameri kaan het jonge meisje en Maud mede naar het Casino en verklaarde haar de geheimen der roulette. De twee dames wonnen juffrouw Anstru- ther zooveel, dat zij wel een jaar lang vrij hand schoenen kon koopen en Maud, dank zij mijnheer Barnes, die betaalde, wanneer zij verloor en haar de winst liet opstrijken, genoeg POINCARE. Naar uit Parijs wordt bericht, werd in de Fran sche Kamer 'n motie van vertrouwen in Poincaré aangenomen met 389 tegen 165 stemmen. De zitting van de Kamer werd tot Dinsdag ver daagd. Poincaré besloot de beantwoording der interpellaties uit te stéllen tot na de oplossing van de kabinets-crisis in Engeland. DE STRIJD OM WLADIWOSTOK. Uit Wladiwostok Wordt gemeld, dat het par lement weigerde de verantwoordelijkheid voor de bescherming der vreemdelingen op zich te némen. Generaal Dieterichs heeft alle burgers gelast Wladiwostok te veilaten. Er worden sche pen gerequireerd om de vluchtelingen naar China te brengen. De Chineesche regeering heeft oorlogsschepen naar Wladiwostok gezonden tot bescherming van de Chineesche inwoners. De militaire gou verneur van de grensprovicie heeft versterkingen naar de grens gezonden ten einde tevoorkonren dat de vluchtende Witte troepen de provincie binnendringen. RAFET PASJA. Generaal Rafet pasja, de nieuw benoemde gouverneur van Thracië die te Constantinopel aangekomen is, is daar namens den Sultan be groet door Ali Noere bey. De groot-vizier, de minister van oorlog, binnenlandsche zaken en marine hebben hem door hun ordonnance-offi- cieren laten begroeten. De geestdrift der bevolking is onbeschrijflijk. Dadelijk na aankomst heeft Rafet pasja aan generaal Harington om een onderhoud verzocht tezamen met de andere geallieerde generaals. AMERIKAANSCHE DIPLOMATEN CONFERENTIE. De door den Amerikaanschen gezant te Berlijn aldaar bij eengeroepen AmerikaanscheÉdiploma ten conferentie is gistrmorgen begonnen. De chef voor de West-Europeesche aangelegenheden in het staatsdepartement Castloe is eergisteren te Berlijn aangekomen en woont de conferentie bij, waarop de vertegenwoordigers der Ameri- kaansche diplomatie uit midden- en West-Euro pa de actueele Europeesche kwesties zullen behandelen om dan aan het staatsdepartement hun meening te doen kennen. ALLERLEI. De Matin" meldt, dat gister te Berlijn de eerste practische overeenkomst tusschen de Lubersac en Stinnes is geteekend. Het betreft de levering van een groote hoeveelheid bakstee- nen. Een fusieplan is ontworpen omvattende de volgende vier spoorwegmaatschappijen n.l. de Great Northern, de Northern Pacific, de Chicago Burlington en Quincyen de Chica go Milwaukee St. Paul. Idien deze combinatie tot stand komt, dan zal dit systeem het grootste der wereld zijn. De Duitsche Rijksdag heeft gister met de stemmen der Duitsch-Nationalen en der uiter ste linkschen tegen in tweede en derdë lezing het voorstel van de meerderheidspartijen aange nomen, om den arnbtsduur van den rijkspresi dent tot 30 Juni 1925 te verlengen. Over de derde lezing wordt Dinsdag 24 Octo ber gestemd. Sta ten- Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 20 October. Een dertigtal kleine wetsontweren wordt om verscheiden weken lang zich met lekkernijen de maag te kunnen overladen. Beiden zouden den geheelen avond hebben willen spelen, zoo verzot werden zij er op, doch daar de kans keerde bracht Barnes Maud Chartris naar het hotel terug en bood daarna juffrouw Anstruther den arm aan om eertc wandeling in de tuin te gaan doen. Op een der terrassen zagen zij Marina zitten, die met treurige blik de menigte wandelaars beschouwde. Hare zwarte kleeding deed de bleekheid van haar gelaat nog te meer uitkomen. De oude Tomaso bevond zich op eenigen afstand en sloeg de oogen niet af van zijne meesteres. Zij beantwoordde den groet van Barnes en scheen een oogenblik van plan het woord tot hem te richten, maar hij trok juffrouw Ans truther voort, daar hij het beter oordeelde, dat de beide meisjes niet met elkander in aanraking kwamen. Enid bemerkte het. „Waarom haast gij u zoo dat jonge meisje voorbij te komen Men zoude zeggen, dat gij haar geen blik waardig acht." „O, ik vind dok niet, dat zij een buitenge woon gunstig uiterlijk heeft." „Ik heb nooit schooner schepsel gezien. Maar dat tot daar aantoe. Zij kent u. Haar ge laat boezemt mij belangstelling in. Stel mij aan haar voor, bid ik u." Indien er twee vrouwen op den aardbodem aangenomen zonder beraadslaging of stemming. Voortgegaan wordt met de behandeling van de interpellatie-Van Braamsbëek over de spooi- wegexploitatie. De heer Hermans (R.K.) kritiseert de nota der commissarissen van de spoorwegmaat schappij aan de regeering. De nota vestigde den indruk, dat bij bezuiniging het eerst aan de po sitie van het spoorwegpersoneel moest worden gedacht en dit komt volgens spr. eerst in aan- meiking, als alle andere middelen zijn uitgeput De motie-Van Braambeek is onaannemelijk, omdat ze verslechtering van arbeidsvoorwaarden wil uitstellen, tot de commissie van bezuini ging met haar taak gereed zal zijn. De heer Snoek Henkemans (C. PI.) steunt het denkbeeld van istelling eener com missie, doch bestrijdt de motie. Spr. betoogt, dat het spoorwegpersoneel op gelijken voet met het rijkspersoneel moet worden behandeld. Mej. van Dorp (lib.) betoogt, dat er ver band moet zijn tusschen loon en bedrijfsuit- komsten. Het loon moet juist'zijn, d.w.z. geza menlijke loonen moeten gelijk zijn aan gezamen lijke uitkomsten. Spreekster is voor de commissie doch tegen de motie. De minister van Waterstaat, de heer Van S w a a y, antwoordt nog kort. Inkrimping van het bedrijf gaat nog steeds door, maar het gaat niet zoo snel. De motie-van Braambeek wijst spr. te eenen- male af: de motie-Oud is z.i. geheel overbodig. De heer Van Braambeek (S.D.) erkent, dat hij de groote kwestie van de waterwegen en de retributies daarvoor niet in de diepste con sequenties heeft gepeild Hij zal er maar niet nader op ingaan. De interpellatie wordt gesloten: Dinsdag de stemmingen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Binnenland. Nederland in China. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, is door de Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken met het Gouvernement der Kolonie Macao (Zuid-China) een contract aangegaan tot verbetering en uitbreiding van de haven al daar voor' een bedrag van circa tien millioen gulden. De uitvoering van het werk, waarmede onmiddellijk wordt aangevangen, zal drie k vier jaren duren en daartoe zal de baggervloot der Maatschappij nog eenige uitbreiding onder gaan en geheel in bedrijf worden gesteld. Aanmunting van guldens. Naar de „N. Arnh. Ct." veineemt, zal 's Rijks Munt spoedig de eeist voor Indië bestemde gul- densmunting hervatten, welke dezen zomer zoo plotseling afgebroken werd en waarover hetTwee- de Kamerlid Ter Hall de vorige week den minis ter van Koloniën inlichtingen verzocht heeft. Thans zal men 10 millioen stuks slaan voor Nederland. Verlaging presentiegeld. De Hilversumsche raadsleden Bakker, Van Os, Allessie, De Poel en Van den Brink hebben als maatregel, van bezuiniging voorgesteld het presentiegeld voor de leden van den Gemeente raad te vergaten van 8 tot 5 per zitting. Bezuiniging. De antirev. kiesvereeniging e Loppersum heeft aan de Eerste Kamer verzocht, de verhooging van de schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer te verwerpen. bestonden, wier ontmoeting Barnes zoude wil len beletten, dan waren het Marina Paoli en Enid Anstruther. Doch geen reden kunnende vinden voor eene weigering, wilde hij slechts trachten tijd te winnen. „Zeker, morgen ochtend, met genoegen." „Neen, van avond nog." „Hoe Wilt gij mij van het genot van 'ons samenzijn berooven „Ik zoude toch naar liet hotel terug zijn ge keerd. Zie, daar is zij hierheen. Zij schijnt zoo neerslachtig, zoo alleen. La ten wij haar een weinig afleiding zien te be zorgen." Barnes moest wel toegeven, wilde hij niet in ophelderingen treden, die hij niet kon geven. Hij trad op Marina toe, wisselde eenige woorden met haar en zeide „Mejuffrouw Paoli vergun mij u juffrouw Anstruther voor te stellen." Toen hij Marina's naam uitsprak, riep Enid eensklaps uit „Paoli Zijt gij niet in Egypte geweest, me- juffer?" x - „Ja, een jaar "geleden," antwoordde Marina met een half gesmoorden zucht. „Hebt gij niet eenigen tijd in een Engelsch hospitaal te Alexandrië doorgebracht?" „Ja." „En mijn broeder, Edwin Anstruther, ver- De malaise. De Bond van Confectie fabrikanten heeft van den minister van arbeid bericht ontvangen, dat hij te zijner tijd de toestanden, welke thans in de confctiebedrijven heerschen, zal bespreken. Uit dc textielnijverheid. De werkgevers hebben de aan de werknemers uitvoerig de redenen uiteengezet, waarom h.i. werktijdverlenging en- of loonsverlaging nood- lijk zijn. Sigaren-industrie. De vergunning tot verkoop van oude voor raden ongebanderolleerde sigaren is tot 1 Fe bruari 1923 verlengd. Ststds- en Gewestelijk Nieuws. Zusters Theresianen. id/Men schrijft ons Het deed me waarlijk genoegen, in de Nieuwe Schied. Courant van Dinsdagavond j.l. een kort verslag te vinden van de viering van het Tri- dium in de Kapel der Eerw. Zusters Theresianen in de Warande alhier,naar aanleiding van hetder- de eeuwfeest- der heiligverklaring van de H. Theresia, haar Stichteres. Wat waren de Eerw. zusters er mee verheer lijkt, dat de Zeer. Eerw. heeren Pastoors van deze stad, aan het hoofd de Hoog. Eerw. heer Deken, te zamen met haar kwamen feestvieren ter eere barer Zalige Moeder Ja, hoogst dank baar waren ze daarvoor Menig Schiedammer weet het klooster in de Warande te vinden, wan neer hij de hulp van Boven noodig heeft. Dan trippelt hij met een vertrouwvol gemoed naar het stille gebouw, om daar de Eerw. Moeder achtei de tralies te kunnen spreken en zijn hait uit te 'storten en hulp en troost van de zusters in te roepen. En altijd is de Eerw. Moeder be reid, iedereen te woord te staan. Daarom vind ik het zoo jammer, dat men er zoo weinig aan gedacht heeft, om de zusters bij dit feest een kleine attentie te bewijzen, bijv. iets voor het waslicht te geven, een bloemstukje voor de kapel aan te bieden, een versnapering te bezorgen enz. (Men bedenke datal, zouden" de zusters .geld genoeg hebben, dan nog mogen zijhet nooit gebruiken voor eene versnapering, daar dit tegen de heilige armoede is.) Schiedam is alLijd even royaal. Dit is nog ge bleken verleden week bij de Missieweek. Wat blijde harten zijn er toen gemaakt onder de Missionarissen Het Triduum van het feest der zusters was VrijdagaOönd 13 Oct. begonnen. Pater Rector vertelde mij, dat 's Zondagsmiddags één uur nog niet de minste attentie aan de goede zusters in geen enkel opzicht bewezen was. En waarom Heusch, men heeft er niet aan gedacht(ik net zoo min) anders geen twij fel er aan de Zusters zouden te veel cadeaux gekregen hebben. Mag ik van deze gelegenheid eens gebruik maken, om U een frappant feit te vertellen van gebedsverhooring bij de zusters Ik heb het niet vernomen van Pater-Rector, maar van een ander Geestelijke, hier werkzaam. Luister Iemand hier in deze sLad had een pijnlijke kwaal, ontzettende smarten had hij al doorstaan en het ergste werd gevreesd. De dokter verklaarde, dat alleen operatie zou kunnen helpen. Het zou een gevaarlijke operatie zijn.Men besloot er toe, door den nood gedwongen. De patiënt werd naar het Stedelijk Ziekenhuis gebracht, alwaar om drie uur de operatie zou gebeuren. Wat deed de familie Ze wendde zich tot de Eerw. Zusters in de Warande met het verzoek, om hall' drie zorgd „Ja." „Dan zijt gij het, die hem het leven hebt gered En Enid omvatte Marina met hare armen en omhelsde haar teederlijk. Wat cfe Coisikaansche betreft, zij werd doode- lijk bleek en stiet Enid bijna van zich af, alsof zij eene smartelijke aandoening van zich wilde verwijderen. „Herinnert gij u Edwin niet stamelde Enid. „Qf ik mij hem herinner En in eene opwelling van onbedwingbaren hartstocht, nam zij het gelaat van Enid in beide handen en bedekte het met kussen. „Zij omhelst de zuster," sprak Barnes tot zichzelven, „maar zij denkt aan den broeder." „Wat zijt gij opgewonden," zeide juffrouw Anstruther, de wanorde in haar kapsel her stellende. „Blijft gij eenige dagen hier?" „Ja." „Hoe gelukkig Laten wij wat gaan wande len en over hem spreken." Enid bood Marina den arm aan en beiden verwijderden zich, Barnes achter zich latende, die met een lang gezicht volgde, weinig inge nomen de tweede rol te moeten spelen in te genwoordigheid zijner aangebedene. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1