DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Al Uw oude blouses kunt U thans de nieuwste mode, kleuren geven. Dit wonder kunt U thuis^elf verrich ten met TwinÊ\. U kunt kiezen uit 24 prachtige kleuren. TWinl\wascht en verft tegelijkertijd. -4 - 45ste Jaargang. Maandag 23 October 1322. 13472. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentièn; 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren, Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de bepalingen van de Motor- en Rij- wielwet en van het Motor- en Rijwielreglement Gelet op de artikelen 91-97 van de Verorde ning ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schie dam (Gemeenteblad no. 18 van 1922) Besluiten Vast te stellen de volgende wijziging der ver keersregeling voor motorrijtuigen en rijwielen in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad No. 21 van 1922). In bovenvermelde verkeersregeling worden ingevoegd na de woorden 1. In het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer Worden de volgende straten gesloten verklaard a. „Voor alle motorrijtuigen en voor rijwielen" de worden „Voetbrug over Westerhaven bij Stadhouders laan." Dit besluit treedt in werking op den dag van afkondiging. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wet houders van Schiedam den 19en October 1922. Afgekondigd 23 October 1922. Buitenlandseh Nieuws. DE REDE VAN LLOYD GEORGE. Uit Londen meldt Reuter Lloyd George heeft Zaterdag in een rede tot een geestdriftige ver gadering te Leeds verklaard dat de banier van den partijstrijd in de Carlton Club geheschen was. Aan de groote combinatie van mannen van alle partijen en gezindheden voor natione doeleinden, die het land in den oorlog tot de overwinning geleid had en het gaandeweg veilig uit de vredes-moeilijkheden leidde, is een einde gekomen. Het staat aan het volk om te beslissen, of de partij of de natie in de eerste plaats komt. Na er nadruk op gelegd te hebben dat hij demo cratisch is opgevoed en dat zijn sympathieën en zijn geestesrichting democratisch waren, stond spr. stil bij de unionistische rebellie, die niet van ervaren unionisten was uitgegaan. Bonar Law zelf had geaarzeld, hij had tegengestribbeld. Het spijt mij, verklaarde spr., dat hij zich over ijld een oordeel vormde, niet door toedoen van de verstandigste leden van de partij, maar door de minst ervaren en bekwame leden. Hij heeft zich zelf in de positie gebracht van een ruiter, die de teugels niet vasthoudt, maar zich te paard houdt bij den staart van het rijdier, wat geen bijster vei lige positie is. (Gelach). Ik geloof dat de belangen van de natie eronder zullen lijden. De reactionai re muiters zullen, zoodra zij eenmaal stevig in den zadel zitten hun „die-hard"-program willen uitvoeren en ik vrees dat er maatregelen geno men zullen worden, die de woelzieke elementen zullen versterken. Deze elementen zullen, als zij niet door redelijke wetgevende maatregelen in toom worden gehouden, de massa's in den lande met rampspoedige gevolgen op hun hand brengen. Ik kom op voor verstandigen vooruit gang. resultaat van de telegrammenwisseling Lussclien de regeeringen vanFrankrijk,Groot-Brittannië en Italië. Naar verder nog wordt gemeld, ligt het in de bedoeling op de agenda voor de conferentie, die den 13en November te Lausanne bijeenkomt, de kwestie der zeestraten afzonderlijk te behande len, en tot dat deel der conferentie ook uit te noodigen Rusland, Georgië, de Oekraine en Bul garije. Aan de geheele conferentie Zouden dan deelnemen frankrijk, Engeland, Italië, Japan, Roemenië, Joegoslavië, Griekenland en Turkije. THRACIE. Het geallieerd hoofdkwartier te Konstantino- pel deelt mede, dat de ontruiming van Oost- Thracië op enkele onbeteekenende incidenten na in de grootste orde plaats heeft. De geallieerde generaals en Refet pasja hebben de groote lijnen vastgesteld van dë instelling van de Turksche administratie en de Turksche gen darmen in Thracië. Rafet verzekerde, dat hij zou waken voor de bescherming van den eigendom der bewoners zonder onderscheid van ras en godsdienst. Het spoorwegverkeer in Oost-Thracië wordt normaal. DUITSCIILAND. Het centrum heeft in den Rijksdag een voor stel ingediend om van de rijksregeering een wet te eischen, waarbij doeltreffende maatregelen wor- .den genomen tegen de overstrooming door en den uitverkoop aan buitenlanders uit landen met hooge valuta, o.a. ook door een valuta-bij slag bij de spoorwegen. Deze bijslag is geen bena- d'eeling van de buitenlanders, maar zou een eind maken aan den onhoudbaren toestand, dat bui tenlanders voor een fooi door heel Duitschland kunnen reizen, terwijl voor Duitschers een trein reis een onbereikbare luxe wordt. Het voorstel is met algemeene stemmen aan genomen.. IERLAND. De Vrijstaters hebben te Cogalway honderd rebellen gevangen genomen, onder wie generaal Maguire, lid van de Dail. Cosgrave heeft in de Dail medegedeeld dat de militaire toestand goed was en gestadig verbe; terde. OM WLADIWOSTOK. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat aldaar Amerikaansche en Britsche marinetroepen zijn geland ter bescherming van de consulaten der resp. landen gedurende de ongeregeldheden die er plaats vinden. SPANJE EN MAROKKO. Tc Madrid doet het hardnekkig gerucht de ronde, dat de Spaansche troepen een nederlaag hebben geleden in het Westen van Marokko. Naar het heet, heeft Lloyd George zijn denkbeeld tot stichting van een ceptrum-partij laten varen en heeft hij besloten den strijd als liberaal te voeren. Hij blijft leider der liberalen. Gabriele d'Annunzio heeft zijn arditi gelast te demobiliseeren. Binnenland. DE ENGELSCHE CRISIS. Lord Derby heeft te Manchester en te Bolton een rede gehouden en gezegd, dat hij onder Bonar Law een ministerieel ambt zou aanvaarden. Na Lloyd George geprezen te hebben, ried hij den conservatieven, zich niet te begeven in een vendetta tegen de coalitie-liberalen. Hij drong bij beide partijen op samenwerking aan, daar een scheuring de verkiezing van arbeidscandidaten ten gevolge zou hebben. Hij hoopte dat te Bolton de liberale en de conservatieve candidaat beiden herkozen zouden worden. De conservatieven cn de liberalen moesten samenwerken, in plaats van een coalitie vormen. De politieke crisis heeft zich gisteravond ver der ontwikkeld. Iiaar definitieve oplossing wacht op de heden in het hotel Cecil te houden partijvergadering der conservatieven, welke Bo nar Law tot leider zal kiezen en hem daardoor in staat zal stellen, de koninklijke opdracht tot samenstelling van een nieuw ministerie te ver vullen. Waarschijnlijk zal hij op de vergadering, voordat hem het leiderschap wordt opgedragen, de lijnen der nieuwe regeeringspolitiek aandui den. Op zijn aandringen werden tot deze partij- vergadering ook uitgenoodigd de z.g. Diehards of onafhankelijke conservatieve parlements leden, die Donderdag jl. uit de historische zit ting in de Carlton club zijn geweerd. Chamberlain heeft een verklaring afgelegd, dat hij niet langer parlementair leider van de conservatieve partij is. DE A.S. VREDESCONFERENTIE. De conferentie voor het Nabije Oosten is definitief vastgesteld op 13 November. Dit is het ALLERLEI. Volgens het „Berl. Tagebl," is de jongeman, die de politie op het spoor heeft gebracht van den voorgenomen aanslag op dr. Wirth, in het Rijn land gevangen genomen. Uit de kringen, waarin ook de moord op Rathenau was uitgebroed, was hem eeü hooge belooning toegezegd voor een aanslag op de kanselier. Gewetenswroeging heeft hem ten slotte bewogen de zaak aan te geven. Zijn verklaringen hebben de politie nog op een spoor gebracht dat naar Berlijn leidt. Naar verluidt, zal elkeen die voortaan tot het gebouw van den Rijksdag wenscht te worden toe gelaten, worden gefouilleerd om na te gaan of bij ook wapens bij zich heeft. Het Openbaar Ministerie bij het staats- gerechtshof te Leipzig heeft een belooning van 500.000 mark uitgeloofd vo.or hem, die aanwijzin gen kan doen, welke leiden tot de arrestatie van den afzender der vergiftigde bonbons, waar mede men tijdens het proces tegen de moorde naars van Rathenau den beklaagde Güntherheeft getracht te vergiftigen. Bij de verkiezingen voor de sowjets heb ben de communisten de overhand behouden. Te St. Petersburg werden 141 communisten en slechts 10 partijloozen gekozen. Uit geheel Euro- peesch Rusland en Siberië worden dezelfde resul taten gemeld. De nieuwe verkiezingen vormen den grondslag voor het Al-Russische sowjet- congres. Volgens bericht uit Warschau begint de ontwapeningsconferentie te Moskou op 3Novem- ber. - De „Times" verneemt uit Riga dat de Moskousche regeering aan Krassin drie maanden buitenlandseh verlof heeft verleend. Hij is te Helsingfors aangekomen. Uit Reval wordt gemeld Hier zijn berich ten ontvangen, dat Lenin wederom ziek is ge worden. De jongste besluiten zijn reeds niet meer door hem geteekend. Uit Munchen Fechenbach is tot elf jaar tuchthuisstraf veroordeeld, dr. Gargas tot twaalf jaar en Lembke tot tien jaar. De veroordeelden verliezen hun burgerrechten voor den tijd van tien jaar. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Oct. in Nederland uitgesproken 69 failiissementen tegen 46 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Oct. 1922 2461 faillissementen tegenover 1694 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Invoer van vleesch. Het bestuur der OverijsselscheLandbouwmaat- schappij heeft naar aanleiding van een vraag van het Kon.Ned. Landbouwcomité geadviseerd aan den invoer van slachtvee geen bijzondere moeilijkheden in den Weg te leggen, mits voldoen de wordt gewaakt tegen besmettelijke veeziek ten en voorkomen wordt, dat het ingevoerde vleesch als Nederlandsch vleesch weer wordt uitgevoerd. Centrale Kamer van Koophandel voor Nederland. Als gevolg van de voorstellen van de Amers- foortsche Kamer van Koophandel betreffende de vorming van een centrale Kamer vanKoophan del vior Nederland en de daarop gevolgde con ferentie aan het betrokken departement, is een commissie van voorbereiding benoemd. De commissie van voorbereiding zal aller eerst een rapport samenstellen over de wijze van samenwerking der Kamers. Daartoe worden de adviezen van de verschillende Kamers van Koop handel ingewonnen. Ons gezantschap te Washington. Naar het Nederl. Corr. Bureau in Den Haag verneemt, komt Hr. Ms. gezant te Tokio, jln. mr. A. G. D. de Graaff, oud-vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië ernstig in aanmerking voor den post van gezant te Was hington. Dr. Nolens. Dr. Nolens is benoemd tot president van de constitutioneele commissie der Arbeidsconfe- rentie te Genève.. Dr. F. E. Posthuma. Naar wordt gemeld, is dr. F. E. Posthuma op een te Brussel gehouden vergadering van de Internationale Organisatie van Industrieele werkgevers benoemd tot voorzitter van een commissie, die een afdeeling Landbouwwerk- gevers van de genoemde Internationale Orga nisatie zal voorbereiden. Naast de afdeeling Landbouwwerkgevers zal er dan een afdeeling industrieele werkgevers bestaan. De N. K. P. Naar het „Centr." verneemt is in de Vrij dag gehouden bijeenkomst van leiders der N. K. P. besloten om niet in te gaan op het ver zoek van het bestuur van den Algemeenen Bond om individueel tot de oude Staatspartij terug te keëren. De mogelijkheid tot plaatselijke overeen komsten blijft voor elke afdeeling der N. K. P. openstaan. De Minister van Marine. De Minister van Marine, de heer Wester- veld, zal zich Dinsdag a.s. naar den Helder be geven om de volgende dagen bezoeken te bren gen aan schepen en maritieme inrichtingen. De Minister komt den 26en terug. Dr. Ariens-huldc. De feestgave aan Mgr. dr. Ariëns bij diens veertigjarig priesterjubileum aangeboden en door den jubilaris bestemd voor een leerstoel, of een cursus in de Missiologie aan de op te richten R.K. Universitiet, wijst een zuiver bedrag aan van 61.7825. „CeiTtr.". Fabrikanten van •Sunlight en lux. 7743 31 Staat vast staan, evenals of het bij gewijsde ook tusschcn hen was beslist. Een der grootste verbruikers zal ten spoe digste het C.V.B. dagvaarden en in die proce dure zal de Staat tusschenkomen. Wordt het C.V.B. veroordeeld tot rente-vergoeding, dan wordt aan alle deelnemende groot-verbruikers rente vergoed van 15 Augustus 1921 af. De Staat heeft zich voorts tegenover het C.V.B. verbonden ten zijnen laste te nemen alle betalingen, die het C.V.B. krachtens het vonnis en de overeenkomst zal hebben te doen, voor zoover het daartoe niet bij machte mocht zijn. Naar het Corr.-Bur. verneemt, zal als eischer in het proef-proces optreden de grootste be langhebbende, nl. de gemeente Amsterdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Lezingen K.S.A. Het Plaatselijk Comité voor de kath. Soc. Actie heeft in samenwerking met de verschillende standsorganisaties t.w. R.K. Vrouwenbond, R.K Volksbond en de Hanze een winter-cursus saam- gesteld, bestaande uit een 8 tal lezingen en wel 24 October (Dinsdag a.s.) „Roomsch Gemeen schapsgevoel" dor H. Stulemeyer7 en 21 Nov. „Opvoeding, waarbij ook sportbeweging" door J. H. Uylings, hoofdred. „R.K. ouders en opvoeders.. 19 Dec. „Woninginrichting en Huiselijkheid" doof Mevr. Steenhof-Smuiders 9 Jan „Waarom bekeeren de Protestanten zich niet" door H. Bruna, red. „Centrum" 23 Jan. „Het Wonder" 6 Febr. „Spiritistische Wonde ren" 20 Febr. „De witte Loge", door Prof. J. Verhaar, Groot-Seminarie, Warmond. Een aanbeveling lijkt, gezien de eminente inleiders, geheel overbodig. De leden der genoemde organisatie's hebben toegang op vertoon eener kaart, welke ad. 0.25 voor alle 8 lezingen verkrijgbaar is bij: Voor den R.K. Yrouwenbond, mej. Kleipool, Tuinlaan Voor de R.K. Hanze, C.G. Steens, Hoogstraat 35 Voor den R.K. Volksbond, in het Bondsgê- bouw. Donateurs K.S.A., H. J. Steens, Dam 21 en des avonds a.d. zaal. Tot 8 uur wordt voor iedere organisatie een gedeelte der zaal gereserveerd, men kome dus op tijd. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags hond, penning, brief met portret, portemonnaie met inh. handschoen, ring met 2 sleutels, thee en boter, ceintuur, broche met portret does hondje, kinderschoen. Bij vinders: kaarslantaarn, Rooth, llooid- portier, „bteuwe Waterweg" rijwiel, A. Gundlach, Wichtlokaal R.E.T.M.pakje blanco papier, L. Beijsens, Slachtshuisstraat 20, Rot terdam kinderportemonnaie met inh. A. Ver- Haal, Lange Haven 36R.K. Kerkboekje, Het C.V.B. Tusschen het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen, d'e Regeering en het Comité tot ""'der Sloot, Achterweg 21 damesporte- ÏSjStÏ U* PsWolsky, Korte dL 4 eenkomst tot stand gekomen, waarbij partijen zich verbinden de beslissing over het gerezen geschil in zake de uitkeering van het re;steercndc deel van dat fonds te laten afhangen van der- uitslag van een voor de 's-Gjfavenhaagsche Recht bank aanhangig te maken proef-proces. Het geen in dat proces tusschen den eischer, het C.V.B. en den Staat het bij gewijsde zal wor den beslist, zal tusschen.de tof het comité toe getreden groot-verbruikers, het C.V.B. en den das, L. de Gelder, Rozenburgerplein 4a jongens laars, Gemeente Reiniging das met speld, J. Holleman, Ged. Baansloot 4 kluwen wol, W. van Dijk, Vriendschapstraat 3a speelgoed, (ted dy beer), J. Figée, St. Liduinastraat 96 hortege met Armband, C. Steehouwer, Poori.ugaalsche- rt ra at. 14 damesceintuur, Zonneveld, Groene- laan 75 Marinemuts, C. Buis, Mariastraat 56; duozitting van motor, D. Krabbendam, N. Maas straat 39 horloge met armband, G. Wensvoort, DE LEVER'S ZEEP n» iliUJlun-iiv 7 v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1