nationaledesChiminsdeFer.Deze organisatie heeft ten doel de unkficatie en de verbetering van de Voorwaarden der exploitatie van het internatio nale spoorwegverkeer in Europa. Dubbele aanvaring. In. het Kaiser Wilhelm kanaal is de Deensche stoomboot ),Knuth II" in aanvaring gekomen met het Duitsclie stoomschip „Fritz Schindler". Kort daarop voer de Duitsche stoomboot „Uma Elf" op den „Fritz Schindler" in. Deze laatste Werd in zinkenden toestand aan de Noordelijke zijde van het kanaal gesleept, waar zij onmiddel lijk zonk. Gered. Het Britsche stoomschip „Vindicti ve" heeft de torpedoboot „Delage" juist op tijd bereikt om een schipbreuk op de rotsen derBre- tonsche kust te kunnen voorkomen. De stuur inrichting van de „Delage" was onklaar geraakt. Ingestort. Ten gevolge van de voortdu rende stortregens is een muur aan de Alphons XIII-school te Tanger ingestort, waardoor ver scheiden kleine Arabische huisjes werden ver pletterd. Naar verluidt, zouden twaalf personen gedood zijn. Monitor v e r g a a n. Dc bark „Ondina" heeft 32 schipbreukelingen van den Franschen monitor „Gambetta" van St. Malo opgenomen. De éqnipage van de „Gambetta" bestond uit 38 man. Zes man worden vermist. Nieuwe luchtlijn. Gister is de nieuwe luchtlijn Mancherster-Londen-Amsterdam ge opend. Dynamiet in beslag genomen Gisteravond omstreeks zeven uur werd door ambtenaren van de politie op het Grünewald- station te Berlijn een kist met een hoeveelheid dynamiet in beslag genomen. Tot dusverre heeft men den afzender van deze gevaarlijke zending nog niet kunnen opsporen. Men vermoedt, dat de dynamiet bestemd was voor don een of an deren aanslag. Het verbrande luchtschip. Uit het laatste denitieve rapport over de ramp met het bestuurbare luchtschip C. 2. op het Cook- field bij San Antonie (Texas) blijkt, dat het onge val, wat het aanLal slachtoffers aangaat, veel erger is geweest dan aanvankelijk bericht was. Er zijn vier dooden, en zeven ernstig gekwet- tsen. Van die zeven gewonden, hadden er vier beide beenen gebroken. INGEZONDEN. ONLUSTEN. MOSKOU, 24 Oct. (draadloos) De Amerikaan- sche kruiser „Sacramento" is te Wladiwostok aangekomen, op verzoek van den consul. Ge meld wordt dat er wanordelijkheden plaats hebben in verschillende deelen der stad. STAKING BIJ KRUPP. ESSEN, 24 Oct. (draadloos) Van de afdeeling voor de vervaardiging van locomotieven en wa gons, bij IjCrupp, is Zaterdag het grootste deel der arbeiders niet weder op het werk verschenen. De directie heeft de stakende arbeiders zonder opzeggingstermijn ontslagen. SPOORWEGONGELUK. PARIJS, 24 Oct. (draadloos) Gisteravond te kwart over elf heeft te S. Denis een boLsing plaats gehad tusschen twee personen-treinen. Door den hevigen schok werden 7 wagons uit de. rails geslingerd. Van onder de puinhoopen zijn reeds 4 lijken te voorschijn gehaald, terwijl 22 personen meer of minder gekwetst werden. Naar men vermoedt bevinden zich nog meer lij ken onder de puinhoopen. IIET BANK-WEZEN. HAMBURG, 24 Oct. (draadloos) Een aantal groote banken te Hamburg hebben, wegens de staking der geëmployeerden, ingevolge hun wei gering om overwerk te verrichten, besloten, geen giro-overzendingen onder honderd-duizend mark uit te voeren-, zoowel voor plaatselijk- als buiten- landsch verkeer. Laatste Berichten. Weerbercht. Ver wachting: Zwakke tot matigen N.O. tot Z.O. Wind, licht tot half bewolkt, droog weer, waarschijnlijk nachtvorst, overdag zelfde tem peratuur. Inbraak. Men meldt ons uit OosterhoutHedennacht hebben twee mannen ingebroken in de bier brouwerij „De gekroonde bal". De bewaker bemerkte hun aanwezigheid en haalde onmiddel lijk assistentie, waar de ingangen werden afge sloten. De inbrekers, die toen afgesloten waren, gaven zich aan de inmiddels gekomen politie over. lOo. De K. 8. A. steune op en zoeke aller eerst kracht in de TI. Eucharistie. lo. In de hoofdstad worde weldra geopend het Eucharistisch Bureau als Centrale van inten se Eucharistische actie. Tot apostolisch vicaris van Denemarken en IJsland is^ benoemd pater Joseph Brems, te Vc-jle, met den titel van bisschip van Roskilde. Hij is een Belg van geboorte en behoort tot de orde der Praemonstratensers. Rechtzaken. Naar de „Tel." verneemt, heeft Martinus Em mer die ter zake van moord 'door hetArnhem- sche Hof in zijn zitting van 19 October tot een gevangenisstraf van vijftien jaar is veroordeeld tegen "dit arrest Zaterdag cassatie aangetee- kend. Kunst en Letteren. Zeer geachte Redactie, Ter beantwoording van het ingezonden stuk des Heeren van Dorp het volgende, aannemende dat U zoo vriendelijk wilt zijn mij nog eenige plaatsruimte in Uw geacht Blad te verleenen. De kern van het product van de hand van den heer v.D. heb ik eigenlijk niet aangetast, zoodat de uitdrukking „in mijn wiek geschoten zijn" absoluut misplaatst is. Over het onderwerp zelf is zooveel voor en zooveel tegen te zeggen, dat dagen achtereen kolommen noodig zouden zijn om een vruchtbaar resultaat op te leveren. W a a r ik over gevallen ben is het kinderachti ge zoulelooze gedichtje, waarover iedere Lezer(es) die ik tot dusverre heb gesproken lachend de schouders heeft opgehaald Vondel heeft zich bepaald in zijn graf omgekeerd over zoo'n prestatie op dichterlijk gebied De heer Van Dorp is vermoedelijk geen kind meer en Woest begrijpen dat een dergelijk gedrocht niet inslaat. Er zijn heusch nog vrouwen en meisjes genoeg, Wien, ofschoon op Kantoor of in een Winkel Werkzaam, de handen niet vei'keerd staan, wan neer ze in de huishouding moeten helpen. Wat Winder aan sport en wat meer aan studie gedaan zou m.i. al een flink wapen zijn om de vrouwen Waar ze volgens den heer v.D. niet thuis liooren terrein te doen verliezen. Ten slotte nog mijn compliment aan den heer van Dorp, indien het laatste ingezonden stuk inderdaad zijn pennevrucht is. Het stuk leest heel wat aangenamer dan dat verheven gedicht. Het tweede ingezonden stukje in het nummer Van Uw Blad in kwestie is blijkbaar „een duit in het zakje" van een vriendje van den heer van Dorp en vereischt derhalve geen speciale beantwoording. Ik heb er absoluut niets op tegen om mijn naam te noemen en teeken daarom, onder be leefde dankzegging voor de opname dezer re gelen, "Hoogachtend, Ga. van Dijck. N o.o t der R e d a c ti e Beide partijen hebben we o.i. nu voldoende over deze kwestie aan 't woord gelaten. Nog uitgebreider debat zou, zooals Mej. van Dijck terecht zegt, te veel plaatsruimte vergen. De nationale opera. In een gisterochtend gehouden vdrgade- ring van het personeel van de Nationale Opera is den heer Koopman dank gebracht voor zijn ingrijpen in den toestand, toen hij te Keulen vertoefde. De vergadering heeft eeil motie van vertrouwen in den heer Koopman aangenomen en aan hem de regeling van de toekomstplannen overgelaten. Tot directeur werd gister benoemd de heer G. H. Koopman, die de benoeming in beraad heeft gehouden. Ook de nieuw-benoemde commissaris sen hebben nog niet direct toegestemd. Vermeld moet nog worden, dat de heer Koop man j.h Zaterdag een dusdanig bedrag heeftge- deponeerd, dat daaruit 50 van alle salarissen wederom konden worden betaald. De verwarring in den boezem der Opera is, volgens den heer Koopman, zoo groot, dat het hem wenschelijk voorkomt, de onderneming 14 dagen te sluiten (hetgeen waarschijnlijk van 1 tot 14 November zal geschieden) ten einde de reorganisatie grondig ter hand te nemen. VOETBAL. Morgen (Woensdag)-middag 3 uur zal op het S.V.V.-terrein een ontmoeting plaats hebben tusschen een S.V.V .-elftal en Oud-Vitesse van hier het Elftal van Oud-Vitesse is als volgt P. Dries (d) W. Bouwer, W. Janse (a) L. Krabbendam, A. v.d. Most, C. Noordcgraaf (m) M. v. Gils, C. Janse, Leo Janse, Leo Nieberg, W. Verwaayen (v). Met dit elftal zal zij nog eenige weken trainen onder leiding van den heer C. II. Smit, omdat zij is uitgenoodigd voor den wedstrijd Nederland Zwitserland, een ontmoeting te hebben tegen de Blauw-Wit-Veteranen in het Stadion te Amster dam. Voorwaar een eer voor deze club, die 15 Novem ber a.s; 25 jaar bestaat, en wier oudste speler ruim 44 jaar is. Burgerlijke Stand. Geboren: Oct. 20. Anna Margaretha d.v. W. A. J. van Bommel en J. Penning,Mariastraat. Jan Saphorijn z.v. J. S. Daniels en M. J. van Litsenburg, Zwartewaalschestraat. 21. Corne- lis z.v. C. van de Pas en B. Opschoot, Antbonie Muijsstraat. 8. Meyert Cornelis z.v. W. van Beek en J. M. Kers, Brugmanstraat. -Heil- tje d.v. W. Visser en A. van Kwawegen, Briel- schestraat. Jan z.v. L. P. Roeters en G. Zwarts Van" Leeuwenhoeckstraat. Jean Frederik Theodorus z.v. P. Goddijn en A. M. Prein, Mathe- nessestraat. Overleden: Oct. 21. Ilendrinus van Gee- ne, oud 80 j. en 4 mnd, Lange Achterweg. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 24 Oct. v.m. 4.27, n.m. 4.44. 25 Oct. v.m. 5.15, n.m. 5.33. SCHIEDAM, 24 Oct. Vertrokken schoener „Cito", kapt. H. Salomons, geladen met, ledige flesschen naar Londen. Handelsberichten Brand. Men meldt ons uit Ossri Heden brandde het woonhuis van J. v. Lith, mede bewoond door J. v. Leur, gelegen aan het Schaiksveld, geheel af. Slechts weinig huisraad kon gered worden Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 23 Oct. 24 Oct. 11.387s - 0.0674 -.18.52 7, - 17127, - 46.65 Londen Berlijn Paiijs België Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Kristiania- Amerika WISSELKOERSEN Londen Parijs Brussel New-York... Berlijn Italië Zwitserland Praag Stockholm Kopenhagen Christiania Weenen Boedapest Madrid - 0.003/g -51.25 -68.28 - 45.50 -2.55®/i6 11.377, - 0.05 3/4 - 18.21 - 16.627, - 46.85 - 0.003/s - 51.20 -68 28 - 45 70 - 2.555/r TE AMSTERDAM. 23 Oct. 24 Oct. 11.397s 11-37*/* -18.49 -18.327, -17.10 - 16,75 - 2.557, - 2.553/4 - 0.063/g - 0.053/4 Telegrammen, GROOTE BRAND. NEW-YORK, 24 Oct. (draadloos) De door de brandweer-autoriteiten ingestelde controle heeft uitgewezen, dat bij den brand in de stad New York 15 menschenlevens verloren gin gen, 17 personen werden gewond en velen zijn dakloos. MIJNWERKERSSTAKING LONDEN, 24 Oct.. (draadloos) Uit het mijn- district 3uid-Wales wordt gemeld, dat aldaar door de werklieden-organisatie een staking op touw wordt gezet. EEN ONDERZEEBOOTVERBRAND. LOS ANGELOS, 24 Oct. (draadloos) De onder zeeboot R. 4. waarin gisterenavond brand is Uitgebroken werd heden geopend, het bleeK dat de brand nog steeds woedde.De schade wordt geschap op 70.000 dollar. Er is niemand gewond - 46.75 - 68.25 - 51.40 - 45.50 - 0.000 3/a - 46.85 - 68.40 - 51.30 - 45.50 - 0.003 3/g Kerknieuws. NA HET EUCHARISTISCH CONGRES. Mgr. Bosman droeg de volgende wenschen van het Eerste Eucharistische Congres te Amsterdam voor le. Met kracht worde overal het dagelijks Mis-hooren bevorderd. 2o. Ten einde het dagclijksch kerkbezoek zooveel mogelijk te bevorderen is het de wensch n het congres dat de kerken alle dagen geopend blijven. 3o. Het is de innige wensch van het congres dat de geloovigen in de gelegenheid worden ge steld om gemakkelijk te Communiceeren. 4o. De zorg voor vroegtijdig en veelvuldig Communiceeren wordt aan de zorg van dc gees telijkheid, ouders en opvoeders bijzonder aan bevolen. 5o. Iedere groote stad hebbe, zooals Rot terdam, een kapel met Eeuwigdurende Aanbid ding, de stichting van een bond van Aanbidders plan van den R. K. Vrouwenbond, afd. Am sterdam korne tot stand. 6o. Het Christelijk huwelijk moet in.de veel vuldige en dagelijksche H. Communie steun zee- kon om de zware plichten van echtgenooten en ouders naar Gods Welbehagen te vervullen. 7o. Mogen ook de heeren zangers door diepen eerbied bewijzen, dat zij de groote eer beseffen, welke hun deel is. 8o. In iedere parochie wordt spoedig volgens het verlangen van Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier een afdeeling van den Eucharistischen Bond opge richt. 9o. Het Hoogheilig feest van Mirakel van Amsterdam worde steeds meer door alle dioce- sanen meegevierd. „Roeping." Bij de uitgevers J. J. Romen en Zonen te Roermond is thans een nieuw maandschrift Roeping" verschenen, onder de hoofdredactie van Dr. H. W. E. Moller en de redactie van Dom. Constantinus Bosschaerts, W. van Kalmthout, Pater M. Molenaar, M.S.C., Joz. Muls en Joz. Wi elders. Roeping", wordt in de inleiding gezegd, is o-ewijd aan de schoonheid, aan alle schoonheid, aan de schoonheid alleen. De Schoonheid, die is, altijd geweest is en altijd zal zijn, de Schoonheid, dié eeuwig is, is God. De schoonheid is uitgegaan van God, de schoonheid moet terugkeeren tot God de kunst moet den mensch verheffen,ver heffen tot God, dichter brengen bij God, tot Wien hij moet wederkeeren. Dat mag en dat kan alleen 't groote doel zijn van de Christelijke, de katholieke kunst, want de katholieke kunst heeft tot wezenlijke roeping, de openbaring van Góds schoonheid, de openbaring van God zelf. Alle kunst betrekken wij in onzen werkkring, omdat alle kunst de schoonheid openbaart, ieder op zijn eigen wijze, naar den aard van zijn on middellijk doel, en naar den aard van zijn eigen uitingsstof. Wij verwaarloozen niet de kunst van vroeger tijden immers de schoonheid is van alle tijden, maar de eigentijdsche kunst in binnen- en buitenland zal allereerst onze belangstelling en onze liefde hebben en dan boven alles, dat spreekt, de kunst van den Nederlandschen kun stenaar. Wij bevorderen hier niet in de kunst, of in iedere afzonderlijke kunst, een bepaalde af- gescheiden richting. Elke opvatting, die de moeite waard is als uiting van schoonheid, aan vaarden wij, mits de eeuwige beginselen onaan getast blijven, en al behoudt ieder het recht n bepaalde opvatting te bestrijden. De naam van Roeping is het maandschrift gegeven, om daarmee aan te duiden de grootsche en heerlijke roeping, die de kunst, geboren uil katholieke beginselen, in de samenleving te vervullen heeft." Dat „Roeping" het met zijn hier vooropge zette doel ernstig meent, blijkt overduidelijk, uit de eerste aflevering, die ons werd toegezon den. In artistieke uitvoering, op prachtig twee kleurig papier bevat het een 80 pagina-omvatten- den inhoud, over allerlei kunstuitingen bouwkunst, schilderkunst, dichtkunst, toon kunst, mistiek enz., welke bijdragen van de hand zijn van zeer vooraanstaande mannen, als Dr. Moller, Kwakman, W. van Kalmthout, Marie Gijsen, H. Everts enz. Verder is het nummer verlucht met 4 reproducties van muurschilde ringen van Dom. J. v.d. Meij en met een zang nummer „Geesten", op woorden van Plelene Swarth en muziek van W. van Kalmthout. Moge het heerlijke streven van „Roeping" met rijkelijk succes worden bekroond. Fin. en Econ. Mededeelingen. Het faillissement van de Ilaagsche Coöperatieve Voorschótvereeniging en Spaar bank is gisteren door de Haagsche rechtbank uit gesproken. SPORT. DAMMEN. De match Bul Ier N e i d. De 3de partij in deze match werd ïemisc, de 4de en laatste partij werd evenals de lste en 2de partij door den heer Bulier gewonnen In deze match wist de heer Jack Buller Jr. den R.K. Kampioen op afdoende wijze te klop pen. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 24 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteerijsg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 24 Oct. Men noteert voo r Spiritus 100% f 28 Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. „Schied. Spoelingveieeniging". Heden f 2.70 per ketel. ^ROTTERDAM, 23 October. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 340 vette runderen, 224 vette kalveren, 1913 schapen of lammeren, 926 varkens. „zen per 7a Kilo Koeien van 30 50 521/,—65 ets. Kalveren 571/2—00656772 85—67, schapen 4045 ets., lammeren 23 j 33 p. stuk, varkens 485053 ets. lichte varkens (exporthandel) 4951 ets. Binnenlan dsche granen. Tarwe minder aangeboden, moest iets lager worden af gegeven, uitgezonderd begin markt enkele prima partijen. Puik 12.50—13, een enkel geval iets meer, overigens naar kwaliteit 1112. Rogge 1010.50. Gerst Chevalier 1111.50 Haver 10.5012. Buitenlands c h e granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek en Van der Schalk). Stemming flauw. Rogge Oregon disponibel 12.75, Western No. 2 disponibel naar kwaliteit 10.6011, Western It I stoomend 10.75, pacific Oct./Nov. afl. ƒ11. Gerst48 pd. Malting disponibel 208, idem stoomend 202, 69/70 K.G. Donau disponibel 210, 64/65 K. Donau idem 200, 62/63 K. Donau stoomend 196. Haver Canada N 3 disponibel 12.50, 38 pd. White Clipped disponibel 11.30. Mais per 2000 Kilo's Amer. Mixed disponibel 218/215, idem spoedig gewacht 205/202, idem eind October gewacht 192/190, idem begin No vember gewacht 192/190 La Plata deze week gewacht 208, idem stoomen 200, gele Natal N 6 disponibel 215. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgl Brielshhe Eigenhei mers 1.702, Zeeuwsche blauwe 2.60 2.80, Zeeuwsche Eigenheimers 1.501.70, Zeeuw sche bonte f2.70—2.90, blauwe Eigenheimers ƒ1.70—2, Bravo's f 2.50—2.80, poters f 1—1.40 per kin. Met flinken aanvoer, beperkte vraag. ROTTERDAM, 24 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 237 paarden, 80 veulens, 2211 magere runderen, 882 vette runderen, 95-. vette kalveren, 241 nuchtere kalveren, 295 scha pen 44 varkens, 285 biggen, 8 bokken, 2 ezels. Koeien le kW. /1.301.35, 2e kw. 1.20 f 1.10 3e kw. 1.— 0.90. Ossen le kw. 1.251.35,2e kw1.20 1 3e kw. f 0.90—0.80. Stieren le kw. f 1.05—f 1.—, 2e kw. 0.90 0.80, 3e kw. 0.70. Kalveren le kw. ƒ1.251.40, 2e kw. j 15i.oo, 3e kw. ƒ0.90—0.80. Melkkoeien 225415, kalfkoeien 235425, stieren 150-325, pinken ƒ125—175, graskalveren ƒ40100, vaarzen 125195, werkpaarden ƒ150 —325, slachtpaarden ƒ110175, hitten 10O 225, nuchtere kalveren 1321 fokkalvcrcn 16-30, biggen 1328, over loopers 2545. Handel en aanvoer redelijk, prijzen iets lager dan gister. (Buiten verantwóórdelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niette rugge geven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3