DE AMERIKAAN. I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. I 45ste Jaargang. Donderdag 26 Oetober 1922. No. 13475. Bureau KOEMARKT 4. .Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandseh Nieuws. REDE VAN LLOYD GEORGE. In 't Victoria-Hotel te Londen heeft Lloyd George gister weer een politieke rede gehouden, waaraan 't volgende is ontleend Ik ben er steeds voor geweest zegt Lloyd Geor ge, dat personen, die gelooven in de tegenwoor dige maatschappij, die gelooven aan het begin sel van vrije particuliere ondernemingen, waarop onze voorspoed is gebaseerd, en alle personen, die tegen revolutie en reactie zijn, dienen samen te werken om dit land over de groote moeilijkheden, welke het thans ondervindt heen te brengen. Dat was mijn meening, toen ik een ambt be kleedde. En zou ik thans die meening opgeven, omdat ik geen ambt meer bekleed Deze mee ning beteekent voor mij geen strijdkreet,- maai' een overtuiging. Ik huldig haar nóg steeds en kan haar niet veranderen-. Het land moet in de eerste plaats komen en dan komen eerst de be langen van welke partij ook aan de beurt. Welke buitenlandsche politiek dienen wij te steunen vervolgde Lloyd George. Dit moet een politiek van vrede zijn. Dit is de eenige weg, die leidt tot het herstel van de wereld. Wij moeten echter niet achter de zegekar van eenig ander land worden gebonden. Sprekende over de kwestie van de Da.danel- len zeide Lloyd Geo.ge o.m. Als wij onze actie en onze houding alleen van onze geallieei- den hadden laten afhangen,, zou de vrijheid van de zeestraten verloren zijn gegaan. Dan zou den er louter papieren waarborgen zijn ge weest. Over de kwestie van de schadevergoeding zeide spreker: Er moeten van Duitschland geen betalingen worden geëischt, die buiten zijn ver mogen liggen. Wat Duitschland echter kan betalen, moet het ook betalen. Dit is de ver klaring, welke ik bij de vorige algemeene ver kiezingen aflegde en ik heihaal haar bij deze verkiezingen. Omtrent den Volkenbond zeide de oud-pre mier niet van meening te zijn veranderd. Ik ben er voor, iedere concessie te doen zeide hij om Amerika zoo mogelijk te bewegen zich met deze groote instelling te vereeniging. Niet voordat alle naties" van Europa en ook Amerika tot den Volkenbond zijn toegetieden, zal de Bond krachtig kunnen worden en aan zijn doel kunnen beantwoorden. Ten slotte gaf spreker ten aanzien van de binnenlandsche politiek de volgende uiteen zetting Onverschillig welke regeering het bewind gaat voeren, "wij—moeten haar geen oproerige oppositie bieden. Hoe ook de verkiezingen mogen uitvallen, geeft fair play aan de nieuwe regeering. Europa verkeert in moeilijkheden de menschheid is diep gewond en lijdt thans aan bloedarmoede. Ik zal iedere regeering steunen, die het pad van vrede, veiligheid cn gematigden vooruitgang bewandelt. Geen revo lutie, doch ook geen reactie. Het pad moet ech ter op doeltreffende wijze worden betreden, want er is niets ergers dan iemand met een idialis- tisch streven en een sidderende hand. Er moet in het parlement een voldoend sterke groep komen, niet om te dwarsboomen, maar om het iedere regeering onmogelijk te maken, dit land te storten in de uitersten van links of ïechts een partij, die den middenweg van veiligheid en zekerheid gaat inslaan, totdat Groot-Brittan- nië over zijn moeilijkheden heen is. Dat is mijn politiek, die ik allen aanwezigen aanbeveel. Ik ben bereid, ieder ministerie te steunen, dat de belangen van het land dient, en ik maak ei aanspraak op, dat ik gedurende 50 Deze verklaring schonk Barnes evenveel vreugde, als zij juffrouw Anstruther verdriet zoude hebben veroorzaakt, indien zij er iets van geweten had. „De roulette speelt in mijn voordeel en zal mij wreken mompelde de Amerikaan, terwijl Marina zich verwijderde. ,,lk haar het hart breken 1 O, mijne aangebedene Hij floot een operawijsje en toen hij zich een uur, later in tegenwoordigheid van Enid be vond, verdroeg hij met de grootste koelbloedig heid de verontwaardigde blikken, waarmede zij hem aanzag. Nogmaals beproefde juffrouw Anstruther dien namiddag haar geluk aan de groene ta fel en kwam thuis met een groot verlies. Des avonds, geheel door opgewondenheid overmeesterd en vast besloten Barnes te doen zien, welk een valsch profeet hij geweest was en dat zij zich zeer goed aan de speeltafel kon beheerschen, stak zij al het beschikbare geld zich zich, behalve een rolletje goud, hetwelk een laatste overblijfsel van gezond verstand haar waarschuwde voor mogelijk voorkomende gevallen te bewaren. Zij verzocht Marina de jaren van mijn officieele functie het land naar mijn beste vermogen heb gediend. Ik ben voor nemens, ook buiten functie het land tot het einde toe op dezelfde manier te dienen. FRANKRIJK EN RUSLAND. Poincaré heeft Herriot ontvangen, die hem op de hoogte gesteld heeft van het resultaat van zijn onderzoek in Rusland, en van de plannen van enkele Fransche industrieelen, die wenschen, de exploitatie van Rusland te hervatten. De politiek van de Fransche regeering te dien aanzien blijft dezelfde. Alle faciliteiten zullen aan Fransche kooplieden en industrieele worden toe gestaan, die met Rusland in relatie willen treden, maar het blijft voor de verantwoording van cle belanghebbenden. ENGELAND. De leden van het afgetreden kabinet hebben gister een bezoek gebracht op het Buckingham- palace en hun portefeuilles aan den koning over handigd. De nieuwe ministers legden naderhand voor den Privy Council den eed af, waarbij de prins van Wales, de hertog van York en ook de koning- tegenwoordig waren. Het kabinet is nog niet compleet. IERLAND. Het Iersche parlement heeft gister de nieuwe Iersche grondwet aangenomen. Deze grondwet zal nu binnenkort aan het Britsche parlement ter ratificatie worden voorgelegd. DUITSCHLAND. Volgens de „Vossischc Zeitung" behoort tot de bekende financieele deskundigen uit het bui tenland, welke de rijksregeering naar Berlijn heeft uitgenoodigd, om met haar te beraadsla gen over de maatregelen, welke genomen moeten worden tot stabiliseering van de mark, ook de pre si dent van de Nederlandsche hank, Mr. Vis sering, en voorts o.a. de deskundigen Cassel (Zweden), Keynes, (Engeland), Enks van de Colümbra-universiteit. FASCISTEN-ACTIE. Het groote congres van de'fascisten te Napels werd gister door Mussolini geopend met een re devoering in het San-Carlo-theater. Hij verklaar de, dat het fascisme het meest interessante, en het meest origineele en machtigste verschijnsel was sedert het. einde van den oorlog. Na de be zetting van Bozen toonde de Italiaansche regee ring een volslagen onbekwaamhied en schande lijke laksheid. De fascisten besloten daarom, in beginsel de verantwoordelijkheid van de macht te deelen doch op de volgende voorwaarden 1) ontbinding van het parlement 2) herziening van de kieswet 3) de verzekering, dat de staat zijn groteske neutraliteit tusschen de nationalistische cn anti-nationalistische machten zal opgeven 4j een strenge financieele politiek 5) uitstel van de ontruiming van de derde zone van Dalmatië 6) dat de portefeuilles van Buitenlandsche Zaken, Oorlog, Marine, Arbeid, Openbare Wer ken en Luchtdienst aan fascisten zullen worden toegewezen. Mussolini voegde er bij, te hebben besloten, persoonlijk buiten het kabinet te blijven. De gestelde voorwaarden werden echter niet aan vaard alleen ondergeschikte ministerposten werden den fascisten aangeboden. Maar wij zijn niet van plan zeide spreker om door de keukendeur het kabinet binnen te gaan. De kwestie is niet, om, zooals van ouds, een min haar te vergezellen en begaf zich naar het Casino. „Ik zal winnen", zeide zich in zichzelve met op elkander geklemde tanden. Al degenen, die deze woorden hebben ge bezigd, vóór met het spel te beginnen, we ten, dat zij ongeluk aanbrengen. Dit was het geval met juffrouw Anstruther. Den geheelen avond door, telkens als zij haar geld op het een of andere nummer zette, werd het door den croupier weggestreken, zoo dat zij ten laatste den man als een boozen toovenaar begon te beschouwen Het zou toch een wonder zijn als ik eiken keer verliezen zou," mompelde zij. „De kans moet toch eens keeren." En zij zette vijf goudstukken op. Zij won vijf en dertig maal haar inzet. Ma rina fluisterde haar toe „Speel niet meer. Gij hebt de fortuin reeds genoeg op de proef gesteld." „Ja, laten wij gaan." Zij nam haar geld op, toen zij Barnes be merkte die haar aanzag. „Hij zal denken, dat ik vertrek uit vrees voer zijn aanmerkingen," sprak zij in zichzelve. En zij begon nog hooger te spelen. Thans verliet het geluk haar geheel en al. Zij verloor zelfs haar laatste twintig-frankstuk. Barnes keek nog altijd naar haar, met een spotachtig gezicht, meende zij. Zij zeide eenige woorden Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EssBrasMssawraKsei of meer levensvatbare regeering samen te stel len, maar om alle krachten van het nieuwe Italië te gebruiken. Bij de ontbinding van den stoet verklaarde Mussolini Indien het noodig zal blijken, naar Rome op te rukken, zullen we u andermaal oproepen. Wij willen regeeren als men ons de teugels van het bewind niet geeft, zullen we die zelf grijpen. IIET NABIJE OOSTEN. Volgens een bericht uit Constantinopel heb ben Moestafa Kcmal en Ismed Pasja een schrij ven gericht aan generaal Flarington, waarin zij hem dank zeggen voor zijn houding, en de hoop uitspreken, dat de bevredigende wijze, waarop de besprekingen te Moedania tot een einde zijn gevoerd, een goed voorteeken is voor de aanstaande conferenties. AMERIKA. De campagne voor de Amerikaansche ver kiezingen, welke op 8 November gehouden woi- den, is begonnen. Vooral de uitslag in Ohio wordt met groote spanning tegemoet gezien. ALLERLEI. De uitgaven van het Amerikaansche Roode Kruis voor hulpverleening, sedert den brand van Smyrna, bedragen thans meer dan drie kwart mjllioen dollars. Volgens' Roode Kruis- amhtenaren is men van ineening, dat in voldoen de mate aan de onmiddellijke nooden van het oogenblik is tegemoet gekomen. Officieel werd aangekondigd, dat de prins van Wales aan den gouverneur-generaal van Zuid-Afrika heeft doen weten, dat hij het ten zeerste betreurt, zijn voorgenomen reis naar Zuid-Afrika, welke het volgende jaar zou plaats hebben, niet te kunnen ondernemen. Tsjitsjerin en de minister van Buitenland sche Zaken van de Republiek van het Verre Oosten Janson hebben namens hun regeeringen een protest gepubliceerd tegen het bezet houden van Wladiwostok door de Japansche troepen. Te Wladiwostok is een algemeene staking uitgebroken. Ook de telegrafisten staken, doch (officieele draadlooze berichten melden, dat het in de sTad betrekkelijk rustig is. De Duitsche rijksregeering heeft van de Commissie van Herstel een nota ontvangen, waarin een aanzienlijke vermeerdering van de Duitsche steenkoolleveringen wordt verlangd. De staking bij Kiupp is opgeheven. Fleden is de arbeid hervat. De genomen maatregelen blijven gehandhaafd. De havenarbeiders te Stettin zijn in sta king gegaan. Zij verlangen een loonsverhooging van 100 hetgeen ongeveer overeenkomt met een dagloon van 3000 Mark. Bovendien verlan gen zij, dat dit loon bij stukwerk nogmaals ver dubbeld wordt. Engeland zal twee -nieuwe slagschepen, die bij het accoord van Washington zijn toege staan, bouwen. Ieder dezer schepen zal een in houd hebben van 35,000 ton. Zij zullen 72 mil- lioen gulden kosten. Hun constructie zal onge veer 21/2 jaar duren. De Belgische regeering heetf besloten om aan het Nansen-Comité te Smyrna 2000 tenten en 2000 dekens te zenden voor de dakloozen in die stad. In het laatste kwartaal hebben in Duitsch land weer 283 dagbladen en tijdschriften den strijd om het bestaan moeten opgeven. De „Germania" zal van 1 November af nog slechts als avondblad verschijnen. tot Marina. „Zeker," antwoordde deze. „Gij weet wel, dat alles, wat ik bezit, ter uwer beschikking is." Enid leende van haar een som, gelijk aan die, welke zij in het hotel had achtergelaten. „Ik zal het u morgen teruggeven. Om meer zal ik u niet vragen, Zij zette alles in eens op. Twee minuten later zeide zij tot Marina „Dat was mijn laatste zet, ik heb verloren Laten wij vertrekken, Het is vervelend, zoo on gelukkig als ik geweest ben." Zij sloegen den weg in naar het hotel, gevolgd door Tomaso, die zijn meesteres evenmin ver liet als hare schaduw, waarschijnlijk op bevel van graaf Danella. Kom een oogenblik in mijn kamer," zeide Enid, „dan zal ik u het geld teruggeven. Of wilt gij tot morgen wachten Zooals gij wilt lieve gij gelijkt op uw broe der hij is even opgewonden als gij." „O, mijn verlies beteekent niets. Ik denk er zelfs niet meer aan. Nu, tot morgen,dan." Maar toen zij in hare kamer kwam, huiverde zij. Zij had hare driemaandelijkschè toelage verteerd, haar credictbrief tot den laatsten cent uitgeput zij herinnerde zich, dat zij nog re keningen had te betalen en dat zij, wanneer zij Marina het geleendelerug.had gegeven, Lady Chartris om een voorschot ?oude moeten vragen. Reeds de eerste maal datU LIFEBUOY ebruikt.....VOELT U at het Uw huid zacht frisch en rein maakt ln een week tijd ZIET' U reeds het weldadig resultaat Het beroemde ROODE" tablet in de roode doos. febrltanlen van Sunlight Zeep enTmnET Binnen land. Zomertijd. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voor stel van wet van de heeren Braat en de Boer, tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. De voorstellers wijzen in huh memorie van toe lichting op de groote bezwaren, die de zomertijd medebrengt, voor de landelijke bevolking. Bezuiniging. De Tijd meldt, dat de Verzekeringsraden, in opdracht van den minister van arbeid, aan de 'Raden van Arbeid hebben bericht, dat op prijs zou worden gesteld het niet meer verleenen van vacantiebijslageri, een en ander uit bezuinigings- overwegingén. Deze wensch zou vrijwel op alge meen verzet uit de Raden van Arbeid stuiten. De Slaatsbegrooting 1923. Verschenen is het Voorloopig Verslag (hoofd stuk I, algemeene beschouwingen) van de Tweede Kamer op de Staatsbegrooting 1923. Arbeidseonferentie. De constitutioneele commissie der arbeids eonferentie te Geneve heeft besloten, dat er ook voortaan elk jaar een arbeidseonferentie zal worden gehouden, waarbij wordt bepaald, dat deze conferentie om de twee jaar Over nieuwe conventies zal móeten beraadslagen. De R.K. Kiesvereeniging en de N.K.P. Naar de „Utreclitsche Courant" verneemt, heeft de heer Van Spanje in zijn kwaliteit van voorzitter der R.K. Kiesvereeniging alhier en namens het bestuur dier vereeniging een schrij ven gericht tot Mr. Cremers voorzitter der af- deeling Utrecht van de Nieuwe Katholieke Par tij met verzoek afgevaardigden dier Partij te doen samenkomen met afgevaardigden der R.K. Kiesvereeniging, ten einde te pogen tot samen werking te komen hij de aanstaande Staten- en Raadsverkiezingen. Socialisatie- De staatscommissie in zake de socialisatie heeft Zij dacht aan de oorzaak van al haar onge luk. O, als hij haar niet zulke leelijke dingen had gezegd, over haar hartstocht voor het spel Dat monster Eensklaps liet Enid een half- gesmoorden gil onsnappen hare knieën knik ten, zij was bijna in zwijm gevallen.In de hal ve duisternis, welke in de kamer heerschte, zag zij een. menschelijke gedaante onder de dekens van haar bed verborgen. Ongetwijfeld een dief, of een moordenaar Zij was op bet punt het uit te schreeuwen, toen Maud Chartris haar blond hoofdje buiten het ledikant stak en op smeekenden toon zei de „Enid, roep nietIk ben hetRoep niet en vergeef mij „Wat doet gij daar, ongelukkig kind Wilt gij wel eens gftiw. uit mijn bed komen „Niet, vóór gij mij heilig beloofd hebt, niets aan moeder te zeggen." Maud begon te snikken. Enid zag, dat er iets heel ernstigs was gebeurd. „Aan uwe moeder zeggen Wat „Dat ik al uw geld gestolengeleend heb." „Mijn rolletje goud stamelde Enid, naar haar kastje gaande en de lade opentrekken de. j>0'gij behoeft er niet in te kijken. Het is er niet meer." (Wordt vervolgd) OUEVermlep rc VLAACDirtQEtl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1