zoo meldt de „Telegr." ,haar algemeen critisch onderzoek beëindigd, zonder nochtans tot eenige concrete conclusie te "zijn gekomen. Het ligt in haar bedoeling, thans bepaalde onderdeden in het bijzonder met deskundigen en belanghebben den te bespreken. Mevrouw Ruys de Beerenbrouek. Men meldt aan de „Msb." uit Maastricht De ziekte van mevr. Ruys de Beerenbrouek heeft een dergelijke wending genomen, dat zij Dinsdag het ziekenhuis „Calvariënberg" heeft kunnen verlaten. Smyrna. Tér behartiging van de belangen van Nedei- landsche onderdanen, zal Hr. Ms. Tromp,welke bodem zich op een oefeningsreis nabij de Canari- sche 'eilanden bevindt, naar Smyrna gedirigeerd worden. Be schoen- en lederindustrie. Eergistermiddag vergaderde te Tilburg de commissie van overleg uit de Schoen- en Le derindustrie, Schoenfabrikantenbonden, Leer- fabrikanten en R. K. Leerbewerkersbond die naar aanleiding van de op 4 October met den minister van Arbeid gehouden bespreking, rapport had uit te brengen, hoe zij wenschte, dat de industrie geholpen zou worden. Zij stond voor de groote moeilijkhedid, uit de twee passende systemen, n.l. algeheele sluiting der grenzen, of, heffing van een nivel- leerend valutarecht, een keuze te doen. Besloten werd den minister voor te stel len, als crisismaatregel, algeheele stopzetting van .den invoer van schoenen en leder, enkele ledersoorten welke hier te lande niet voldoende gefabriceerd worden, uitgezonderd, te bepalen. Deze maatregel werd aanmerkelijk beter geacht dan het heffen van een nivelleerend valutarecht omdat dan de vele moeilijkheden, aan het laatste verbonden, voorkomen wer den, en de regeering het in handen houdt, de grenzen te openen als zij dit om de een of andere reden noodig acht, zooals b.v. bij prijsopdrijving. Het huwelijk van den ex-keizer. "De'Belgische socialistische afgevaardigde Pié- rard heeft aan den minister van buitenlandsche zaken gevraagd of het juist is dat, zooals in officieele telegrammen wordt meegedeeld, in de huwelijksregisters - e Doorn de gewezen keizer is ingeschreven als: Keizer en Koning WilhelmlL Afei dit waar is, voegt Piérard er aan toe, is de minister dan niet van oordeel dat op de volgende conferentie der geallieerden de wenschelijkheid moet worden besproken van tot de Nederlandsch regeering bescheidenlijk vertoogen te richten, opi .den eigenaar van Doorn te wijzen op een juister begrip van zijn plaats. Jaspar zal de volgende week antwoorden. Het conflict in de sigarennijverheid. Het centraal bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten-vereenigingen heeft jp zijn eergisteren gehouden vergadering be sproken het besluit van de samenwerkende organisaties van sigarenfabrikanten, om van t/dbzer af in hun fabrieken slechts te laten wer ken 'door arbeiders, die genoegen nemen met jeeh arbeidsweek van 48 uren en een verlaging van het stukloon, welke in verband met de verlenging van den arbeidsduur, nog tot een kleine verhooging van het weekloon aanleiding geeft. Daarbij bleek, dat men zich eenstemmig ver heugde over het feit, dat de ondernemers van dit bedrijf eindelijk een besluit hadden ge nomen tot verlaging van de productiekosten, jdat, naar veler meening, reeds eerder genomen had moeten worden, zoowel met het oog op de zeer groote moeilijkheden, waarin deze industrie verkeert, als met het oog op den on- gunstigen invloed, die op het geheele Nederland sche bedrijfsleven wordt geoegend door prac- tisch onderhoudbare loonen en arbeidstijden. De vraag rees, of in verband met de groote moeilijkheden, waarin deze industrie verkeert, de thans genomen maatregelen wel voldoende kunnen worden geacht. Des te grooter zorg baar de het, aldus werd opgemerkt, dat de invoering van deze maatregelen, die overvloedig werden gemotiveerd door den noodtoestand in dit be drijf, nog zijn gestuit op verzet van de organisa ties van de loonarbeiders. De vergadering besloot, aan de positie van de samenwerkende organisaties van siarenfabri- kanten allen mogelijken moreelen steun te ver- leenen, overtuigd als zij was, dat het niet alleen een vakbelang, maar een algemeen belang is; dat door samenwerking van ondernemers en arbeiders en desnoods door medewerking van de overheid zoo geleidelijk mogelijk, maar ook zoo snel mogelijk, een regeling zal tot stand ko men tot aanpassing van de productiekosten aan de huidige economische omstandigheden. De vergadering sprak verder als haar oordeel uit, dat inspanning van alle krachten noodig zal zijn, om in ondernemerskringen de overtuiging te bevestigen en te verlevendigen, dat dit pro ces energiek, zijn het ook met bfleid, moet wor den doorgevoerd, en die overtuiging bij het gehee le Nederlandsche volk ingang te doen vinden. De hoop werd uitgesproken, dat daarbij, waar noodig, op den steun van de overheid zal mogen worden gerekend. De elassisficatie der gemeenten. Naar men aan de 's-Hertogenbosclie Courant Van betrouwbare zijde meedeelt, is een voor- loopige indeeling der gemeenten in klasse ont worpen, Welk ontwerp zou dienen als leidraad bij de door de classificatie-commissie ter hand genomen herziening. Volgens dit ontwerp zouden er van de ruim 1100 gemeenten worden ingedeeld in de le klasse 4, 2e klasse 15, 3e klasse 65, 4e klasse 208, en 5e klas se 821 gemeenten. De aftrek wordt volgens het ontwerp bepaald op resp. 5, 10, 15 en 20 pet. Departement van Landbouw. De Haagsehe redacteur van de a. r. „Rott." schrijft Het is eigenaardig, dat dr. Lovink nog steeds niet beëedigd is alsKamerlid.Wachtdit misschien op de beslissing der Kamer over de opheffing van het Ministerie van Landbouw Het zou mogelijk kunnen zijn. Van bevoegde zijde vernamen we, dat de Regeering Dr. Lovink wil behouden als advi seur in landbouwzaken en het lijkt ons nog steeds waarschijnlijk toe, dat hij als Minister zal op treden, wanneer de Kamer eventueel de opheffing van het Ministerie van Landbouw zou afwimpe len. Gebeurt dat niet, dan zal het Departement van Arbeid spoedig naar het. gebouw aan het Bezuidenhout worden overgebracht, waar de afdeeling Visseherijen voorloopig ook wel ge vestigd zal blijven, omdat er op het Binnen- hog geen plaats meer is. De Indische begrooting 1923. Verschenen is de Indische Begrooting voor 1923. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend Wat de verwachtingen voor het jaar 1922 aangaat, laat het zich aanzien, dat het slot van den gewonen dienst rond 56.6 millioen on gunstiger zal worden en deze dienst derhalve een nadeelig saldo zal opleveren van rond 175 millioen. Het slot van den buitengewonen dienst zal vermoedelijk 15.1 millioen gunstiger zijn, zoodat het nadeelig saldo zal worden teruggebracht tot ruim 16 mil ioen. Ten aanzien van vlootuitbreiding wordengeen afwijkingen verwacht. Met inbegrip van het bedrag van li/3 millioen dat, van de voor de voedselvoorziening uitgege ven gelden alsnog in 's Lands kas zal vloeien, kan het nadeelig slot van den geheelen dienst becijfert worden op rond 290 millioen, derhalve 41 millioen meer dan de ramingscijfers aanwijzen. Op ultimo 1923 wordt een nadeelig slot van den geheele dienst verwacht van rond 1388 millioen, waarvan rond 739 millioen gedekt is door geldleening, zoodat nog 649 millioen dek king verzoekt. Ten slotte blijft nog te consoli- deeren 480 millioen. Aangezien het noodzakelijk is den duurte- toeslag voor de ambtenaren binnen betrekke lijk korten tijd te doen vervallen, wenscht ook de gouverneur-generaal zijnerzijds zich een opoffering in het belang van 's lands schatkist te getroosten, door van de hem toegekende jaarwedde 6 of 10.800 niet te ontvangen. Schriftelijke vragen. De heer Tilanus heeft aan den minister van oorlog gevraagd 1. Is het juist, dat aan het departement van oorlog een samenspreking is gehouden met een tweetal onderofficiersvereenigingen in zake het herzien van de eiscben voor toelating tot den onderofficiersrang en dat deze besprekingen in verband staan met het voornemen van den minis ter om te komen tot oprichting van Christelijke kaderscholen 2. Indien deze vraag bevestigend Wordt be antwoord^ dande minister bereid reedsthans me de te deelen, op hoedanige wijze hij zich voor stelt daaraan uitvoering te geven Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 25 October. De interpellatie-Duys over de crisis in het tuinbouwbedrijf wordt toegestaan en zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht op sigaren. De heer Staalman (V. B.) verklaart zich tegen het ontwerp, dat veel op bescherming gelijkt. Het voorgestelde recht zal prijsverlaging en daardoor werkverruiming voor de sigaren- industrie tegenhouden. De heer Wintermans (R. K.) betoógt dat tegenover de uitvoerpremie die in Duitschland gegeven wordt, een invoerrecht dient gesteld te worden. Op grond daarvan gaat hij met dat fiscale ontwerp mede. De heer Troelstra (S. D.) zegt dat zijn fractie verdeeld is een niet onbelangrijk deel daarvan ziet in dit ontwerp geen streven naar protectie maar slechts een middel om te hou den wat de wet 1921 gaf. Een ander deel keurt dit ontwerp af, omdat zij daarin een voortzet ting der protectie ziet. Spr. gaat op deze kwes ties niet verder in, maar geeft alleen beide op vattingen weer. Een derde deelt ziet geen nut in dat ontwerp en is er dus tegen. De Minister van Financiën, de heer De Geer, zegt heel kort te zijn, omdat het debat al is uitgeput door verdedigers en bestrijders. Bij dit ontwerp wil spr. niets beslissen noch in de ééne, noch in de andere richting. Tenslotte wordt het ontwerp aangenomen met 5923 stemmen Voortgegaan wordt met het wetsontwerp in zake de beslechting van geschillen bij arbeids- aangelegenheden De heer Snoeck H e n k e m a n s (C. H.) heeft geen groote verwachtingen van dit ont werp, maar juicht het toe. Spr. heeft alleen l^zwaar tegen de enquete, die het scheidsgereififc kan instellen. Vervol gens geeft spr. in overweging aan de Raden van Arbeid de taak der bemiddeling op te dragen. De minister van Arbeid i de heer A a 1 b e r s e antwoordtal te groote verwachtingen mag men van dit ontwerp niet hebben, maar de er varingen elders opgedaan rechtvaardigen de hoop op succes. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Lezing. Dinsdagavond acht uur werd in den Volks bond door de K. S. A. in samenwerking met de verschillende R.K. Organisaties, de eerste der acht ontwikkelingsavonden gegeven, waarop de heer Stulemeyer uit Rotterdam een lezing zou houden over „Katholiek gemeenschapsge voel." De heer v.d. Weyden, als voorzitter van het plaatselijk Comité der K.S.A. opende de ver gadering met den Christelijken groet, hij heette de aanwezigen welkom en zette in 't kort uiteen het ontstaan en 't doel van de te houden lezin gen, waarna hij 't woord aan den heer Stulemeyer gaf. Spr. voelde zich vereerd dat bij was aange zocht, om den ouden geest van actie die Schiedam steeds had gekenmerkt, nog eens aan te wakkeren want 40 jaar geleden was Schiedams ijver reeds bekend. Toen Rotterdam nog niet in staat was een behoorlijke actie te voeren, door lamlendig- geid en vrees, vond men hier al den moed en den durf om voor de roomsche beginselen uit te ko men. Wanneer in Rotterdam godslasterlijke rede voeringen werden gehouden of ergerlijke too- ncelstukken op de planken kwamen en wij niet wisten hoe ze te keeren dan was één woord vol doende om de Schiedammers te doen komen, en die maakten in die dagen korte metten. Na deze inleiding keert spr. tot zijn onderwerp, en begint aldus In iedere menschenziel zijn twee stroomingen waar te nemen de zelfzucht en het gemeen schapsgevoel, ons leven is een voortdurende worsteling tusschen die twee grootmachten. Na iedere daad, die wij bedrijven gevoelen wij droefheid of blijdschap, ai naar gelang de zelfzucht of de naastenliefde triompheerde Ook in het wereldgebeuren valt een zelfden strijd op te merken, van de vroegste eeuwen tot nu toe; toen Christus zich zelf offerde, was er even eens een egoist Pilatus. De economische toestanden, vervolgt spr., zijn niet te verbeteren alleen met materialistische wetten, geen dictatuur van een of andere klasse kan een maatschappelijk evenwicht in 't leven roepen Al is de sociale wetgeving ook nog zoo perfect, een zee van ellende zal er altijd blijven, en 't komt maat al te dikwijls uit, dat door de menschelijke verordeningen de een gebaat,maar de ander geschaad is. Een ware sociale hervorming is alleen mogelijk, door een hervorming der ziel; zoolang men de naastenliefde, ondanks Christus voorbeeld blijft schuwen, zal alle moeite te vergeefs zijn. De Fransche revolutie met haar leuze: Geen God, geen meester, had slechts andere heeren- dienst tengevolge, dit kwam, omdat die revolutie wortelde in het egoisme, evenals de brutale leer van een Nietzsche, die openlijk durfde verkondi gen, dat de sterke het recht heeft om de zyakke te vernietigen. Ook het kapitalisme en het soci alisme staan op den grondslag van dezelfde on deugd, beide streven naar overheersching ten koste van de anderen, alleen de beginselen der katholieke en christelijke organisaties wortelen in de naastenliefde en vandaar dan ook de haat onzer tegenstanders. Zal de strijd voortduren De spr. antwoord^ daarop met volmondig, ja, de mensch blijf1' menscli, volmaaktheid'is niet van deze wereld" en slechts bij het wereldeinde zal de worsteling tusschen goed en kwaad ophouden, maar Chris tus leer kan het ruwe van dien strijd verzachten. Spr. geeft dan met een rijken schat van voor beelden uit de oude en nieuwe geschiedenis een bevestiging van zijn woorden, hij hekelde 't vak- egoisme en de belangen-candidaten dezer dagen en prees het gemeenschapsgevoel hier in Schie dam, dat zich cluidelijk manifesteert, nu ver- eenigingen van alle standen, deze serie lezingen mogelijk gemaakt hebben, die ongetwijfeld de al- gemeene kennis zullen verrijken en de toehoor ders zuilen brengen op een hooger plan en maken tot betere menschen. Spr. verheugt zich, dat naast de overal uit brekende zelfzucht toch ook zooveel betere uit- tirigen zijn waar te nemen. Duizendtallen van mannen en vrouwen doen afstand van alle ge oorloofde genietingen, om in ziekenhuizen,missie gebieden en scholen zieh op te offeren voor hun medemensch. Geen volk kan er in nood zijn of onze gaven stroomen toe, als Vissering ons land wil redden door den gulden te beschermen,(willen wij het de wereld doen door haar te omringen met bol werken van liefde. Spr. betreurt echter, dat het bedrijfsleven ng niet met de booglamp der liefde Wordt ver licht. en nog te veel het materialisme naar voren treedt, hij hoopt echter, dat ook daar de waar heid moge doorbreken en ieder zal doen begrijpen dat een hervorming der maatschappij vooraf gegaan moet worden door de hervorming der harten. Laten wij, eindigt spr., wanneer de groote tijden daar zijn, handelen naar recht en lief de. Een hartelijk applaus loonde de heer Stule meyer voor zijn leerzame, mooie lezing. Daarna dankte de heer v.d. Weyden den spre ker voor zijn grootsche en schoone rede en na de hoop te hebben uitgesproken dat de woorden van den spr. vruchtdragend mochten zijn, sloot hij de goed bezochte vergadering met den Christelijken groet. „Een groote Nul." Wie het nog niet weet, kijke vandaag nog eens goed tusschen de advertenties en hem zal spoe dig blijken, dat morgenavond in den R. K. Volks hond weer wordt opgevoerd het blijspel „Een groote Nul", een der grootste „Schlager" van de zoo best geslaagde Missieweek. Wie maar eenigszins in de gelegenheid is, moet de R. K. Schied. Tooneelclub in dit stuk zien werken deze club stond reeds lang gunstig bekend, maar een dergelijk succes als met dit spel, heeft ze nog nimmer behaald. Bovendien verricht men door deze uitvoering te bezoeken, nog het zeldzaam goede werk van steunverleening aan het R. K. Sportcomité. Waar nu het tooneelgezelschap zich dadelijk bereid heeft verklaard, voor dit mooie doel haar krachten te geven, zullen onze lezers het zich zeker als een eer rekenen, ook een klein offer, waarvoor men weer een avond vol genot terug ontvangt, voor datzelfde doel te kunnen brengen. Aanbesteding. Heden heeft van wege het bestuur der Sint.- Willibrordus-Stichting alhier de aanbesteding plaats gehad van een schoolgebouw voor L.O. met gymnastieklokaal c.a. en de betonwerken voor dien bouw. Voor beide werken was laagste inschrijfster de fa. J. en Ph. Weerheim, uitVlaardingen voor respect. 80.400 en 9300, hoogste de fa. Mulder en Ligteringen, uit Rotterdam voor respect. 100.500 en 21.700. Gunning aangehouden. Morgen volgt volledige opgave. Flora-bon. Wij wijzen onze lezers op de in dit nummer voorkomende bon van de Flora-bioscoop, een speciale aanbieding, die iedereen in staat stelt, om voor kleine kosten, van een groot film werk te genieten. Drie abonnements-eoncerten. Ook voor dit seizoen heeft Impresario Felix Augustin een reeks van drie abonnements-concer ten te Schiedam georganiseerd. Deze zullen plaats hebben in de nieuwe zaal,,,Eendracht" aan het plein Eendragt en zijn als volgt samenge steld Maandag 6 November het ook in ons land sedert jaren zoo buitengewoon beminde Hongaarsche Strijkkwartet (Waldbauer, Temes- vary, Kornstein, Kerpely) Woensdag .13 Decem ber de gevierde zangeres Suze Luger, met de uitnemende pianiste Goba Rijncke aan den vleu gel, en Vrijdag 19 Januari de schitterende pia nist Willem Andriessen. „De Natuur." Alhier worden pogingen in het werk gesteld tot oprichting eener Vereeniging van aquarium, terrarium en insectarium liefhebbers, waarvoor de medewerking is toegezegd van den voorzitter der Rotterdamsche vereeniging „de Natuur" den heer W. Deutz, die daarvoor als spreker op zal treden.De vergadering zal gehouden worden a.s. Vrijdag 's avonds te 8 uur, bij den heer A. F. Notenboom, Rotterdamschedijk 31/1. Volksbadhuis. In de week van 1521 Oct. 1922 werden genomen 426 baden. lste klasse kuipbaden 41, regenbaden 58. 2de klasse kuipbaden 32, regenbaden 289. Kinderbaden 6. Gisteravond is Windhorst 's Gist- en Moutmijnfabriek a.d. Nieuwe Haven, alhier, gesloten en zijn de arbeiders ontslagen. UIT DELFT. ITet kerkbestuur der Parochie van het Aller heiligste Sacramant te Delft verzoekt den raad een voorschot van 105.000 voor den houw van een R.K. school aan de Prinsmauritsstraat en 13.000 voor aanschaffing van schoolmeubelen. Gemengd Nieuws. Het notarisfaillissement. Om trent de Spaar- en Voorschotbank verneemt de „Geld. Bode" dat alle tot dusver gecontroleerde spaarbankboekjes in orde zijn bevonden. Te gelijk met zijn aanvraag tot failliet-ver- klaring heeft de heer J. P. Vemer een verzoek om ontslag als notaris ter standplaats Groenlo ingediend. Naar men aan het blad mededeelt, zou het tekort hij het faillissement van notaris Vemer zeker ƒ200.000 bedragen. De „Corneli s." Reeds zijn 11 lijken van de bemanning van hetNederlandsch stoomschip „Cornelis" uit Terneuzen, dat in de Oostzee is vergaan, op de Zweedsche kust aangespoeld. Berooving. Eenigen tijd geleden is ge tracht in een slaapwagen van LeipzigRotter dam, een Nederlandsch student na bedwelming met chloroform, zijn kostbaarheden en geld afhandig te maken De toeleg gelukte slechts ten deele tea, gevolge van het ontwaken van den student^lt de bedwelming. De verdachte die in Hannover ter beschik,ing van de politie zou worden gesteld, zag echter voor de slappe houding van den conducteur die hem moest bewaken, op het station kans te ontvluchten. In verband met het ernstige karakter van het feit heeft de Duitsché justitie een nauw keurig onderzoek ingesteld en thans is de ver dachte gearresteerd. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd,en zal voor de rechtbank te Hildersheim te verantwoorden hebben. De be sc having wint veld. De bur gemeester van Haarlem heeft, in overleg met den commissaris van Politie, besloten geen toe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2