Waarschuwing. In den tegenw'oordigen slechten tijd denkt men allerlei geoorloofde en ongeoorloofde middeltjes uit,omaangeld te komen. Voor de aanwenders van de laatste soort die meestal erg geslepen zijn, diene men zich toch terdege in acht te nemen, men begrijpt niet, wat voor slinksche manieren ze er op nahouden. Zoo is 't de laatste dagen voorgekomen, dat een zekere zich Beek noemen de, afkomstig uit Zeeland, bij de menschen om geld kwam bedelen en om zijn verzoek wat cachet te geven, er bijvoegde, dat de geestelijkheid der Frankelandsche Kerk hem dit had aangera den. Verschillende personen die met B. in aanraking kwamen, waren zoo verstandig, eerst de pastorie op te hellen, waar zij natuurlijk konden vernemen dat al die praatjes fantasie waren. Men zij dus gewaarschuwd. Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Afslag 27 Oct. I. Een winkel- en woonhuis en erf te Schiedam N. Haven no. 31, groot 60 c.a. In veiling 2000.- niet verkocht. II. Een woonhuis en erf, te Schiedam, N. Haven no. 33, kad. groot 60 c.A., In veiling 2000 niet verkocht. III. Een woonhuis, verdeeld in beneden- en bovenwoning, met achterhuis, te Schiedam, Noordmolenstraat no. 22, te /.amen groot 1 Are 11 c.A. In veiling 2000, verkocht voor ƒ2010. N o t a r i s F. W. A.J.van P e s k i. (Rotterda m.) Afslag, 27 Oct. I. Een huis en erf te Schiedam Zijlstraar no. 42, groot 11 c.a. en 79 c.a. In veiling ƒ800, ver kocht voor 800. II. Een huis en erf te Schiedam Zijlstraat no. 54, groot 56 c.A. In veiling 1000, verkocht voor 1060 Het plakken. De Raad van Arbeid te Delft schrijft ons Het bericht der vereeniging van Nederland- sche Werkgevers dreigt verwarring te stichten door het opwerpen van de vraag of na 1 Juli nog voor werklieden met een inkomen van 1200 en hooger zal moeten worden geplakt. Klaarblijkelijk is de vereeniging nog niet be kend de uitspraak van den Centralen Raad van beroep, welke zich over deze quaestie reeds uitliet. Ter toelichting diene de volgende uiteenzet ting van deze belangrijke uitspraak. Toen op 31 December 1921 de in art. 354 I. W. genoemde overgangstermijn van „de eerste twee jaren na het inwerking treden van art. 31" ver streken was, is door verschillende werkgevers be zwaar gemaakt verder premie te betalen voor die werklieden, die meer dan 1200.per jaar verdienen, op grond van de overweging, dat slechts gedurende dat overgangstijdvak, dus tot 3 December 1921 personen wier loon meer dan 1200.doch minder dan 2000 bedroeg ver- zekeringsplichtig zouden zijn. Op dien grond werd geweigerd van 3 December 1921 tot 31 December 1921 (datum wijziging der wet, waar bij het loon gedurende het overgangstijdperk op 3000.werd gebracht) te plakken. De Centrale Raad heeft nu bij uitspraak van 1 Juni 1922 I. W. 1922 D. No. 83, heslist, dat wel premie verschuldigd was, daarbij overwegende „dat al voldeed verzekerde gedurende den tijd van 3-31 December 1921 niet aan de voor waarden van verzekeringsplicht hij niettemin al reeds te voren verplicht verzekerd, ingevolge de bepaling van art. 51 der wet, verzekeringsplichlig bleef en als arbeider moest worden beschouwd, terwijl hij naar het vierde lid van art. 55 de daar bedoelde verklaring (vervallen verklaring der verzekering) niet kon afleggen, zoo lang zijn loon niet ƒ2000.bedroeg." Hiermede is dus uitgemaakt, dat de werkgever, premie verschuldigd is tot den tijd, waarop een arbeider de vervallen verklaring kan afleggen. Dit zelfde geldt ook, wanneer na 30 Juni in de verzekering kunnen worden opgenomen sleehls die arbeiders die een loon van niet meer dan 1200 per jaar verdienen. Voor hen die reeds in de verzekering zijn opge nomen, is dan door de werkgevers premie ver schuldigd tot het loon 3000.of meer bedraagt Aanbesteding. Gisteren werd door den Architect A. P. P. Roovers alhier aanbesteed het bouwen van een Schoolgebouw voor L.O. met Gymnastieklokaal aan de IJselmondeschestraat voor rekening van het bestuur der St. Willibrordusstichting. Hiertoe kwamen in 21 biljetten van J. en Ph. Weerheim, Vlaardingen, betonwerk 9300.bovenbouw 80.400.massa 89.700. W. Aleman, Schiedam, Betonwerk 10714, bovenbouw ƒ83.694.massa ƒ93.908. P. J. Bolmers Co., Rotterdam. Betonwerk 11.376.bovenbouw ƒ85.383. N. V. Mij. H. Vriens, Breda. Betonwerk ƒ11642 N. V. Betonbouw Koot en Wildenboer, Gro ningen. Betonwerk 12217.Slavenburg en Scheurkogel, Schiedam betonwerk 12.672, bovenbouw 89.888. Alb. Bodegom Co., Spijkcnisse. Betonwerk ƒ13.480.Alg. Beton Compagnie, Den Haag 13.620.Schaaf Stegerhoek, Alkmaar. 13760.bovenbouw ƒ92.260.massa ƒ106.000, Zuid Ned. Betonijzerbouw, Den Bosch beton werk 12a50.J. Bovenberg, Schiedam 14.040.Kon.Rott.Betonijzer Mij.,Rotterdam 14.280. L. Vingerling, Wassenaar,bovenbouw 93.669. Nation. Betonbouw, Den Haag, betonwerk 14.489.—, Alg. Beton aann. Mij., Den Haag, 14.620.Twentsche Betonijzer- bouw, Assen, 15.217.L. H. Kurpershoek, Rotterdam, 15.275.Slied. Betonijzerbouw Sliedrecht, 15.300.—Holl. My. tot het maken van werken in gew. beton, Den Haag, 17.171 A. J. Zuiderhoek, Den Haag, ƒ19.400.J. P. Kleiner, massa) 110.000.Mulder Ligterin- gen, Rotterdam, betonwerk ƒ21.700.bo venbouw 100.500. Gunning aangehouden. Uit het bakkersbedrijf. De Sehiodamsche Broodbakkcrspatroonsver- eeniging had onlangs aan de gezellenorganisaties een schrijven toegezonden, waarbij zij de arbei dersorganisaties voorstelden een loonsverlaging te willen invoeren van tien gulden per week, toe te passen in drie termijnen. De plaatselijke afdeelingen van de bakkersge- zell< nbonden stelden deze zaak onmiddellijk in handen hunner Hoofdbesturen,met.geVoIg dat j.l. Zaterdagavond te Schiedam een bespreking plaats vond tussclien het bestuur der patroons- vereeniging en de vertegenwoordigers der arbei dersorganisaties. Van arbeiderszijde verklaarde men deze voor stellen onaannemelijk. Zoolang de Landelijke Arbeidsregeling v. h. Bakkersbedrijf van kracht blijft, wensehte men onder geen enkele voor waarde de bestaande toestand, waar ook, te wijzigen. Als gevolg van deze bespreking hebben de patroons verklaard dat zij hun voorstellen terug nemen, en er dus van een wijziging in de arbeids voorwaarden voorhands geen sprake is. Verdronken. Hedenmorgen kwart voor negen is de ter reinknecht van Hermes, W., door onbekende oorzaak in de sloot rond het voetbalveld, aan de Damlaan, geraakt. Hoewel eenige burgers dadelijk ter hulp snelden, en na hem uit 't water te hebben gehaald terstond de kunstmatige adem haling toepasten, mocht het hun niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Vermoed wordt, dat de ongelukkige onmiddellijk in den modder is gestikt. Gistermiddag omstreeks 5 uur reed de 17-jarigeA.v.D„ ter hooge van D.Visser's distilleerderij, met zijn rijwiel in de Lange Ha ven, doordat hij met zijn voet tusschen den ket ting was geraakt. Door eenige toeschietende burgers op 't droge gebracht, kon hij zijn reis verder voortzetten. De Rotterdamsche rechtbank heeft het faillis- ement uitgesproken van de fa. Van der Velden en Boon, gevestigd en kantoor houdende te Schiedam, Singel 215 (in liquidatie) en hare leden Hendrik van der Velden, wonende te Schiedam, Singel 215, en Cornelis Boon, wonende te 's-Gravenhage, Adelheidstraat 205. Gur. mr J. H. Welcker, Schiedam. Gemengd Nieuws, Aanzienl ij keiegaten. De heer W. G. van den Boor, die eenige dagen geleden in dón Haag is overleden, heeft aldaar o.m. de navolgen-: de legaten vermaakt. Bronovo 75.000,de Diaconie der Ned.E>uitsch Herv. gemeente 50.000, het Kinderziekenhuis 25.000, het Gesticht voor ooglijders 15.000, de J. P. Heyestichting te Oosterbeek 10.000, de werkinrichting voor blinden in de Tollensstraat 10.000, een studiefonds voor studenten aan de Universiteit te Leiden 100.000, een studiefonds voor studenten aan de Technische Hoogeschool 100.000 (aan beide laatste twee onder beheer van curatoren dier Hoogeschool) en aan de bij testament in het leven geroepen stichting van het W. G. van der Boor's Ondersteuningsfonds, dat burgemeester Mr. S. J. R. de Monchy, van Arn hem en Mr. W. A. Telders, alhier, zullen befloe ren 250.000. e x- Verjongingskuur van den keizer? Naar het „Prager Tageblatt" meldt, heeft de ex-keizer een Berlijnsch specialist, dr. Peter Schmidt, naar Doorn ontboden Dr. Schmjd heeft verschillende met succes bekroonde experi menten genomen met dé verjongingskuur van dr. Steinach. Hij is eenige dagen geleden naar Doorn vertrokken. De Berlijnschf correspondent van genoemd blad heeft zich naar de woning van dr. Schmidt begeven, ten einde nadere inlichtingen omtrent dit bericht te verkrijgen. Dr. Schmidt bleek in derdaad naar Nederland vertrokken te zijn zijn assistent bevestigde, dat dr. Schmidt eeni- gen tijd geleden een uitnoodiging had ontvan gen om naar Doorn te komen. De bieten oogst. In kringen van land bouw en nijverheid, geinteresseerd bij den bie- tenoogst, maakt men zich ernstig ongerust over de tamelijk strenge nachtvorsten van de laatste nachten. Meer dan 60 pCt. van de bieten bevindt zich nog in den grond, en bij het door zetten van de koude werd gevreesd, dat een gioot percentage zoodanig door de vorst zal lijden, dat verwerking van de bieten onmogelijk zal blijken. De ervaring van de beide voorgaande campagnes, toen, door een veel latere vorst periode, reeds millioenen K. G. bieten verloren ging, doet het ergste vreezen. Men schrijft aan de Roode huisbazen. (S. D.) „Voorwaarts" „De communisten, wil men hen gelooven, zijn geweldige strijders voor verruiming van woon gelegenheid. Zij strijden tegen woningwoeker, en propageeren zelfs inbezitneming van ledige woningen door z.g. buurtsovjets. „Men zou dus zeggen, dat deze geweldige hervormers, zoodra zij gelegenheid hebben hunne idéeërFin practijk te bj-engen, ook too- nen, dat zij niet met het woord alleen maar ook met de daad staan voor hetgeen zij pro pageeren, Helaas, er is nogal eenig verschil tusschen de grauwe theorie dei' heeren en d practijk. „De Federatie van Transportarbeiders heeft aan de Schietbaanlaan te Rotterdam in bezit een pand, hetwelk diende tot huisvesting van het hoofdbestuur dier organisatie, toen de ze tel nog te Rotterdam was gevestigd. Omstreeks Februari werd het hoofdbestuur verplaatst naar Amsterdam en het pand ontruimd. Men was van plan het te verkoopen, maar tot op heden is het nog steeds het eigendom der Federatie. Slecht een klein deel ervan is verhuurd, de rest staat nu al acht maanden leeg; men laat het moedwillig leeg staan met het oogmerk er meer geld van te kunnen maken „Gewone sjacher-politiek „Het hoofdbestuur der Federatie bestaat voor het grootste deel uit communisten, het D. B. zoo goed als geheel. „Maar er is meer! „De Tribune" gaat geweldig te keer tegen het wetsontwerp tot wijziging van de huurcorumissiewet, waarin zonder in menging van de huurcommissies verhoogingen van 50 pCt. der huren van 1916 mogelijk zijn. Het Federatiebestuur gaat echter als de eerste de beste huisjesmelker naar de huurcomrnissie en vraagt een verhooging van de huur van het verhuurde gedeelte van meer dan 50 pCt. der vroegere huur. Je moet maar durven. „Laat „De Tribune", die haar kolommen da gelijks met allerlei fantastische schandaallec- tuur vult, dit nu ook eens in haar orgaan ver melden, tot, leering en stichting van de partij gangers. En laat zij de eventueel'bestaande Rot terdamsche buurt-sovjets opdragen onverwijld bezit te nemen van het huis van de Federatie van Transportarbeiders aan de Schietbaanlaan. „Hier is een prachtige gelegenheid de opvat tingen der communisten in de-practijk te bren gen. En de huurder, die met de practijk der communistische huiseigenaren heeft kennis ge maakt, kan worden geadviseerd de betaling van de „bloedpenningen.. (stijl Tribune) te sta ken. „Wat denkt „De Tribune" er van Ongelukken. Een 15-jarige jongen uit Vlissingen is gisteren in de duinen bij Koudekerkc bij het zoeken naar konijnenholen onder het zand bedolven geraakt en gestikt. 't Is ergens m Uit heet gewesten. Zwitserland gebeurd. In een huis, waar reeds een familie Mül- ler woont, neemt ook een pas gehuwd paartje mét schoon mama, eveneens Müller geheeten, zijn intrek. Het jonge paar gaat op de huwelijks reis naar Italië. Intusschcn sterft de oude Müller No. 1 en diens weduwe ontvangt een paar dagen na de begrafenis het telegram Zooeven aange komen, verschrikkelijk heet hier Müller. 't Duurde even vóórdat het goede mensch op de gedachte kwam, dat een noodlottige adres- verandering had plaats gehad en zij geen bood schap uit het hiernamaals had ontvangen. Zwendelaar. Een enorme zwendel met vervalschte coupons is door de oplettendheid van een Berlijnschen bankleerling ontdekt. De bankier Bernard Ehrich Christian Schulze uib Hannover had valsche coupons^der 41/2 leening Buenos-Ayres, die in Engelsche ponden luiden, tot bedragen in de honderden millioenen Mark loopend bij Berlijnsche banken geplaatst. Schulze die jn speculatiekringen zeer bekendis, Werd gear resteerd. Hij beweert, de coupons van een Zwit- sersche bankiersfirma ter plaatsing te hebben ontvangen. Zeilschip vergaan. Het zeilschip,,Ka- rel dat met een lading kolen van Engeland naar Riga onderweg was, is in een zwaren storm nabij Steinort ten Noorden van Libau op een rif ge- loopen. Van de uit acht personen bestaande be manning verdronken er zeven.De achtste spoelde met het wrak op de kust en werd gered. Auto-ongeluk. Ten gevolge van het springen van een band sloeg een automobiel diè met groote snelheid op den straatweg bij Lo keren reed over den kop. Drie der inzittenden werden gedood en twee gewond. Brand. Te Toulon zijn de magazijnen van een groote modemagazijn geheel door brand ver nield. De schade beloopt meer dan een millioen frank. Ongehoord .Uit New Y ork wordt bericht, dat zekere Mrs. Frank Scott, uit Laporte, in een 10-jarig huwelijksleven werd gezegend met vijf maal een drieling en tweemaal een tweeling. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan- kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 26 October 1922 lo. voor een proeftijd van een jaar VERGUN NING VERLEEND aan J. F. IIEILKER tot oprichting van een inrichting tot het mouten, drogen, reinigen en malen van granen en be schadigde granen in het pand Noordvest, 75, kadaster Sectie A. no. 1662, met 3 elec-tromotoren van resp, 3,10 en 30 P.K.,drijvende een goederen lift, graanreinigingsmachines en een maalinrich ting en. 2o. A VERGUNNING VERLEEND aan P. C. SLIEKER tot oprichting van een inrichting tot het rooken en bereide n van vleeschwaren in het pand Lange Haven 8, kadaster Sectie C. no. 1278, met een electromotor van 2 P.K., drij vende een worstmachine B. VERGUNNING GEWEIGERD aan P. C. SLIEKER tot oprichting van een slachtplaats van vee in voornoemd pand. Schiedam, 27 October 1922. Reelitzaken. Poging lol doodslag. Gistermiddag heeft de rechtbank te Rotterdam de zaak behandeld tegen J.A.H.M. 45 jaar, slager aldaar, thans gedetineerd. Beklaagde zou op 16 Augustus j.l. gepoogd hebben,MagdalenaCornelia Mey oan het leven te berooven. Hij zou terwijl mej.Mey aan tafel zat te eten, opzettelijk haar hoofd naarbeneden hebben gedrukt en met een mes haar in de hals hebben gesneden, waardoor een bloedende wonde ontstond van ongeeer 10 centimeter lengte. De verdere uitvoering van zijn voorgenomen misdrijf zou niet voltooid zijn alleen tengevolge van de omstandigheid, dat zekere Louisa Goossens hem achterover heeft geduwd. De vertegenwoordiger van het O.M. mr. J. Wijnveldt, achtte het tenlastte gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte 2jaar gevangenis straf. De Haagsehe „jongeheereu"-bende. De Haagsehe rechtbank, gister uitspraak doende in de zaak van 7 jongelui van goeden huize, die terecht stonden wegens vernieling, het doen ontstaan van gevaar in het stoom- tramverkeer, diefstal, enz. enz., in het Staten kwartier te Den Haag en te Scheveningen, ver oordeelde den 18-jarige scholier J.H. tot 2 jaren, den 16-jarigen scholier D.B., tot 1 jaar tuchtschool, den 19-jarigen marconist J.V.V. tot 1 jaar, den 19-jarigen reiziger A.N. tot 2 jaren, den 19 jarigen G.R. tot 3 maanden, en 22 dagen, en'tot 8 maanden wegens den afzon derlijken rijwieldiefstal (van welken diefstal J.H. werd vrijgesproken), den 20-jarigen J.E. weges vernieling van ruiten te Warmond tot maand, terwijl de 21-jarigen J.N. werd vrij gesproken van de heling van fietsen. SPORT. VOETBAL. In den gistermiddag op 't S.V.V. terrein ge speelden wedstrijd tusschen Oud-Vitesse en een S.V.V.-combinatie, wist eerstgenoemde club de laatste met 61 te kloppen. Waarschijnlijk zullen binnenkort de S.V.V.'ers trachten, over deze nederlaag revanche te ne men. BufgerMjke Stand. Geboren: Oct. 25. Mareus z.v. A. Sanders en S. B. van Spier, Lange Kerkstraat. 26. Cornelis z.v. A. H. Noordegraaf en B. M. C. Houtbraken, Hoofdstraat. Gehuwd: Oct. 26. M. J. Ver bra eken 26 j. en J. Landsbergen 28 j. J. Schippers 25 j. en W. A. Nijs 22 j. P. L. Thinners 22 j. en M. W. E. Hazendonk 20 j. C. Huiskes 35j. en M. M. Bijl 26 j. A. M. Seip 24 j. en A. P. van der Gaag 24 j. Ondertrouwd: Oct. 26. J. J. Wiebes 37 j. en J. M. Eenhuizen 30 j. A. van der Most 42 j. en J. van der Maat 45 j. M. Schuurmans 33 j. en G. L. Oosterveer 19 j. M. van Lienden 24 j. en H. Korpel 19 j. D. J. van den Hoek 22 j. en J. M. Reygersberg 22 j. Overleden: Oct. 25. Johannes Christoffel Goedhart, oud 55 j. en 1 mnd, Brugmanstraat. Telegrammen, HET HERSTEL. BERLIJN, 27 ct. (draadloos) De gedachten- wisseling van den Rijkskanselier met de partij leiders over de deviezen-verordening en verdere economische maatregelen heeft in 't algemeen tot overeenstemming geleid. DE VALUTA. BERLIJN, 27 Oct. (draadloos) De rijkskanse lier ontving twee hier aangekomen deskundigen op het gebied der internationale valuta, den Zwitser, Dubois en den Rus, Boris Kalunk. DE BANKBEDIENDEN. HAMBURG, 27 Oct. (draadloos) Gisteravond had een groote vergadering dei bank-geëmploy- eerden plabts, die geweigerd hadden overwerk te verrichten, na afloop der vergadering trokken eenige duizende personen naar het centrum der stad om voor de groote banken, waar voor een deel nog gewerkt wordt, te demonstreeren. Op verschillende plaatsen werd door de menigte rumoer gemaakt en gejoeld de politie nam 8 personen in hechtenis. KEMAL PASJA. BERLIJN, 27 Oct. (draadloos) Volgens be richt uit Constantinopel lijdt Kemal Pasja aan een ernstige oorziekte en is hij naar Angora teruggekeerd. TURKSCHE GENDARMERIE. CONSTANTINOPEL, 27Oct. (draadloos) Ondanks het verbod passeerde hedenmorgen een aantal automobielen met voor Thracië bestemde Turksche gendarmerie, de stad. DE TURKEN IN TH BALIE. CONSTANTINOEPEL, 27 Oct. (draadloos) Naar in internationalistische kringen verluidt, zou de a.s. conferentie inzake het nabije Oosten, uitgesteld worden tot 25 November, teneinde voor dien tijd Thracië geheel te doen bezetten. DE A.S. CONFERENTIE. PARIJS, 27 Oct. (draadloos) De Kemalistische delagatie op de a.s. vredesconferentie te I.aau- sanne zal slechts bestaan uit Hassan Bey, ex- commissaris van financiën, en Rechid Safet Bey, secr.-generaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2