DE AMERIKAAN. DMGBi-MD MG O IR SCHIEDAMOMSTREKEN. ~~F EUILLETOAI. 45ste Jaargang. Vrijdag 27 October 1922. No. 13476. Bureau :|KOEMARKT 4. .Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertontiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. De financiën van het Rijk. Blijkens het Voorloopig Verslag van de Twee de Kamer op de Staatsbegrooting voor 1923 meenen verscheidene Kamerleden, dat in de nota betreffende dén toestand van 's Lands financiën het tekort te gunstig is voorgesteld. In de eerste plaats meikten zij op dat de middelen te hoog zijn geraamd. De raming van de inkomsten belasting kan worden aanvaard, doch de ra ming van de dividendbelasting is ten minste een millioen te hoog. Het is te optimistisch de raming van het volgende jaar op 11 millioen te stellen een millioen lager ware in ieder geval veiliger geweest. Voorts merkten deze leden op, dat het onjuist is de opbrengsten van den accijns op suiker, wijn, gedistilleerd en bier hooger te ramen. Bij de te verwachten daling van de loonen en toeneming van de werkloosheid bestaat voor die hoogere raming geen grond. Om dezelfde reden is voor den vleeschaccijns een verdere daling te verwachten dan tot 9 millioen. Van den tabaksaccijns is nog zoo weinig bekend, dat het nog onzeker is, of in het loopende jaar IV2 millioen per maand uit dit middel zal wor den ontvangen een hoogere raming voor het volgende jaar met 2 millioen is dan ook zeer speculatief. Voorts is een raming van 20 mil lioen voor de zegelrechten op grond van de jongste opbrengstcijfers niet te verdedigen. De raming van het winstaandeel van de Ned. Bank ad. IH/j millioen is te hoog.Op grond van het bovenstaande moet worden aangenomen, dat de middelen vermoedelijk 12 millioen te hoog zijn geraamd. Voorts is geen rekening ge houden met de annuiteit, welke eerlang zal zijn vast te stellen in verband met de vrijwil lige ouderdomsverzekering, waarvan het be drag wellicht op 15 millioen is vast te stellen.Het tekort zou alras 27 millioen hooger moeten worden geschat en op 69 millioen moeten wor den aangenomen. De Regeering stelt zich voor, zoo merkten deze leden op, dat in volgende jaren het tekort met 371/, millioen zal dalen ten gevolge van be zuiniging, waarvan het perspectief thans wordt geoend. Zij zagen daarin weinig heil. Dat de Regeering voor de dekking van een gedeelte van het tekort gebruik wil maken van een bedrag van 10 millioen uit de overschotten van het leeningsfonds, achtten de hiér aan het woord zijnde leden, niet geoorloofd. Voorts achtten deze leden het ongeoorloofd het geraamde tekort op de spoorwegen over 1922 op den crisislijst te brengen. Een dergeijke financieele politiek achtten zij zeer gevaarlijk. Andere leden merkten op, dat in de nota betreffende den toestand van 's Lands finan ciën wel degeijk lichtpunten zijn aan te wij zen. Voor de beoogde versobering is noodig de wijziging van wetten, die zoolang ze nog niet gewijzigd zijn, uitgevoerd moeten worden. Dat vele bezuinigingen dus in perspectieven moeten bestaan, achtten deze leden dan ook verklaarbaar. Deze leden waren van oordeel, dat de regeering lof verdient voor hetgeen zij nu reeds heeft bereikt. Vele andere leden waren met de regeering van oordeel, dat het grootste cultureele, hy giënische, sociale en defensieve belang op dit 51 „Slecht kind Gij hebt mij mijn eer ont stolen Zij trok de kleine uit het bed en wierp haar op de knieën op den vloer, waar zij bleef lig gen vergiffenis afsmeekcnde, geheel verward in de '^lakens en dekens, welke zij in haai val had medegesleept en bijna versteend van angst onder de toornige blikken, die Enid op haar wierp. „WatHet is er niet meer Waar is het dan gebleven „Ik heb het op de roulette verspeeld. Gij hebt mij gisteren uitgelegd, hoe gij gewon nen hadt en toen dacht ik, dat ik het ook wel eens kon beproeven. Toen heb ik dat geld weg genomen en het van avond na het eten verlo ren.O, zeg er toch niets van aan moeder zij zou mij doodslaan Zij zou Maucl Chartris begon zoodanig te snikken, dat haar woorden onverstaanbaar werden. „Groote hemel, wat zal ik nu beginnen Ik moet dat geld morgen teruggeven ik zal het dus van uwe moeder moeten leenen. „Maar dan zal zij alles te weten komen O, ik durf er niet aan denken, Zij zal mij. aij zal mij naar Engeland terugzenden. O, Enid oogenblik is gelegen in de veiligstelling van den gulden. De heffing der pensioenbijdrage. De minister van financiën zal persoonlijk in een Dinsdag te houden vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken de redenen uiteenzetten waarom de regeering meent te moeten overgaan tot heffing van een pensioenbijdrage van 8% percent. Tegenspraak. Het bericht van het „Volk" als zou met ingang van 1 Januari a.s. voor groepen lager personeel aan de departementen de 51-urige werkweek wor den ingevoerd, is volgens de „Msb." geheel on juist. Bezuiniging bij de Spoorwegen. Ter bezuiniging züïlen ongeveer 50 stopplaatsen van de Nederl. spoorwegen worden opgeheven. De R.K. Staatspartij en de N.K.P. Het bestuur van de kiesvereeniging Recht, en Orde te Rotterdam heeft zich naar het Centrum bericht, op het standpunt gesteld, ingenomen door den A-lgemeenen Bond, dat eventueele voorstanders van de N.K.P.-richting te Hotter- clam zich individueel als lid van Recht en Orde zullen hebben aan te sluiten. Hoewel er in het bestuur van Recht en Orde voorstanders waren van nader overleg en men wel zou willen overwegen het eventueel verbin den van lijsten of het overnemen op de candida- tenlijsten van Recht en Orde van candidaten der N.K.P. is niettemin nu besloten, om hierop niet in te gaan. Spoorwegen. Het Comité van Actie uit samenwerkende organisaties van Spoorwegersoneel deelt mede, dat een bespreking met de directie is gehouden over de beperking der dienstkleeding. Heden zullen de onderhandelingen over de andere pun ten worden voortgezet.De gecombineerde hoofd besturen zullen 5 November vergaderen ter be oordeeling van den stand van zaken. Minister van Swaay heeft op de vragen van den heer Van Ravesteijn betreffende het gebruik maken der ruimte, voor personen in de ver schillende klassen der spoorwegen beschikbaar, geantwoord, dat het gebruik van de eerste klasse eenigszins toegenomen is in vergelijking met den tijd van vóór den oorlog. De opbrengst per zit plaats is in 1921 voor de 1ste en Ilde klasse te zamen genomen, in een hoogere verhouding gekomen tot die der lilde klasse. Indien in 1921 de reizigers 1ste klasse volgens het tarief der Ilde klasse betaald hadden, zou dit voor de Spoorwegen een verlies van 2.350.000 beteekend hebben. Bijna zonder uitzondering is in 1921 een betgr gebruik dan in 1914 van het aantal zit plaatsen in de drie klassen gemaakt. Minister van Karnebeek. Men meldt aan de „N. Rott." uit New York De heer Van Karnebeek is benoemd tot lid van de raadgevende commissie van de Academie voor politieke wetenschappen te Philadelphia. Fin. en Econ. Mededeelingen. Handel met Rusland. Een Duitsch correspondentiebureau meldt dat, volgens Russische bladen, deNiederlandische Handels und Industrie Gesellschaft, te Rotter- heb medelijden met mij Zeg het haar niet toe, zeg het haar niet, bid ik u Een oogenblik nadenkens gaf Enid de ze kerheid, dat Maud gelijk had, wat betreft de straf, die haar *wachtte want zoo er een mis daad bestond, welke Lady Chartris haar kind niet zoude vergeven, was het zeker een zoo danige, die haar zoude noodzaken, haar beurs te trekken, En, dit recht moet men haar laten wedervaren, - zij kon niet nalaten de kleine ondeugd te beklagen, wier misslag aan haar voorbeeld was te wijten. Zij nam haar in hare armen en bracht haar tot bedaren. „Maud, wees maar niet bang meer. Ik zal er geen woord van aan uwe moeder zeggen." „Belooft gij het mij Ja 1" „Beste Enid Zij was thans geheel gerustgesteld en begon te lachen, zeker als zij was, geen straf te zul len oploopen. JuffrouwAnstruther echter zucht te en keek droevig voor haar. „Wat moet ik 1111 toch beginnen?" mom pelde zij eindelijk. „Ik moet dat geld heb ben." „Morgen, nietwaar Enid „Ja zeker. Dat heb ik u immers als gezegd „Dan zal ik het Wel voor u weten te krijgen riep Maud, terwijl zij opsprong. „Gij Wees toch niet zoo kinderachtig Hoe zoudt gij er aam komen „Ik zal het van Barnes leenen 1" zeide Maud. dam, weldra te St. Petersburg, een depot van electrische artikelen,chemische producten,brand stoffen, levensmiddelen en koloniale waren zal openen. De onderneming we kt met, Nederland- sch, Fransch en Atnerikaansch kapitaal. De in voer zal door het staatscommissariaaj voor bui- tenlandschen handel worden gecontroleerd. De betaling geschiedt gedeeltelijk in roebels, gedeel telijk in grondstoffen. Spaarvcrzekering Den 21 sten dezer had de Algemeene verga dering van Aandeelhouders der Ned. Spaarver- zekéring voor Katholieken te 's-Gravenhage plaats ten kantore derN.V. onder presidium van den President-Commissaris, Ir. L. J. M. Feber, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Deze memoreerde in korte trekken den bloei dezer instelling, welke in verhouding tot andere zusterinstellingen voorwaar de grootste mocht genoemd worden gezien het resultaat van het eerste boekjaar. Het jaarverslag, de Balans en Verlies- en Winst rekening werden met algemeene stemmen goed gekeurd, welke na een premie reserve van 7056.29 pet een bruto-winstsaldo sloot van 16.835,71. Hiervan werd als onverplicht ge reserveerd voor administratie 8862.voor pensioenfonds ten gunste v/h.personeel 1237.12 na deze reserveering werd de winst statuair verdeeld. Van het ter beschikking gestelde be drag van de Aandeelhoudersvergadering werd 802.48 bestemd: voor den R.K. Bond van Groote Gezinnen ƒ302.48 Voor de R.K. Vcr- eeniging voor Studiebelangen 200, voor de Noorsche Missiën van Z.D.H. Mgr. Smit 200.voor den Eucharistischen bond 100. Verder werd volgens de Statuten der N.V. van den winst aan het Doorluchtig Episcopaat van Haarlem ter beschikking gesteld voor de Nood lijdende kerken in Nederland 417.24 de Missiën in Nederl. Oost en Westlndië 416.24. Tevens werd vastgesteld 15% dividend uit te keeren zijnde 30.per aandeel. De heer J. P. Stuyt, candidaat-notaris te Alkmaar, werd met algemeene stemmen als Commissaris her kozen. Voorts werd besloten, óm zooveel mogelijk openbaarheid aan deze instelling te geven, een vergadering van deelnemers bijeen te roepen ten einde een Commissje te kunnen vormen, belast met de controle der beleggingen. Binnenkort zal den deelnemers een jaarverslag worden toegezonden. Kunst en Letteren, Hugo Verriest. De gezondheidstoestand van pastoor Hugo Verriest, die 26 November 82 jaar zou worden, is sedert gisteren sterk achteruitgaande Hem werdenreeds de H. H. Sacramenten der sterven den toegediend. G. G. G. Bovenstaande letters zijn de initialen van het „Geert Groote Genootschap", dat zich ten doel stelt, belangrijke onderwerpen en vraagstukken, geschreven of toegelicht door onze eerste krach ten, in den vorm van handige en goedkoope brochuurtjes, onder de menschcn te brengen. De twee laatste Werkjes die wij ontvingen zijn Broere's „Dythirambe" op het Allerheilig ste Sacrament, toegelicht door pater dr. Jac. v. Ginneken S.J. en het „Leven van St. Petrus" door Agnes Westerman. Een woord van lof voor het eerste werkje is overbodig, het gloeiende liefdelied van den En zij was de kamer al uit. Deze verschrikkelijke woorden troffen juf frouw Anstruther als een electrische schok. Die schande ontbrak er nog maar aan. Zij snelde het meisje na en riep haar toe, trug te komen. Zij vervolgde haar zelfs tot in de tuinen, welke nog vol menschen waren. Het was even over tien uur. Zij zocht haar te vergeefs. En gedurende dien tijd pijnigde haar de ge dachte aan hetgeen Maud voornemens was te doen. „Ik zal het van Barnes leenen! Ik zal het van Barnes leenen gonsde haar onophou delijk in de ooren, tot zij eft bijna gek van werd. Na overal vergeefs rond gezocht te hebben, keerde Enid naar het hotel terug, toen zij op eens bij de deur de kleine vluchtelinge bemerk te, die Barnes aan de hand hield en een levedig gesprek met hem voerde. Juffrouw Anstruther trad recht óp hen toe en zeide tot Maud, terwijl hare oogen van toorn fonkelden „Geen woord meer. Gij dadelijk naar uwe ka mer en naar bed, of ik vergeet de belofte, welke ik u gedaan heb Het meisje liet zich dat geen tweemaal zeg gen. Zij snelde naar binnen en Enid bleef met Barnes alleen achter. Deze zag haar aan en had als het ware een voorgevoel, dat Enid Anstruther het hem nim mer zoude vergevenj zoo hij ook maar in het grootcn Broere, is genoeg geprezen, en zal uit gegeven in dit handig formaat, ongetwijfeld weer vele nieuwe bewonderaars vinden. Het tweede werkje is door de schrijfster spe ciaal voor kinderen bewerkt, en geeft in bevat- telijken stijl vol afwisseling, in groote trekken, de voornaamste gebeurtenissen uit het leven van den prins der apostelen. Het adres van 'I Geert Groote Genootschap.is Mariënberg 's Hertogenbosch Gemengd Nieuws. Een pianist. Op de Heemraadssingel te Rotterdam is een paard, gespannen voor een vrachtwagen, doordat het schrok, op hol ge slagen, terwijl de voerman A.M. een mand met waschgoed afgaf. Het dier holde, met den wagen achter zich in de richting van de Vicram- bachtstraat. Ter hoogte van de Hooidrift reed op dat oogenblik een vrachtwagen van J.W., waarop een piano was geladen. Het hollende paar is in die piano gesprongen, waarna het viel en ge grepen kon worden. De piano werd zwaar be schadigd, en het paard gewond. Nieuwe obelisk o n t d e k t. De heer Engelbach, van den Oudheidkundigen dienst in Egypte heeft te Assouan een obelisk ontdekt welke 162 voet lang is, d.w.z. twee maal zoo hoog als de,obelisk op de Place de La Concorde te Parijs. Een grafkamer met beschilderde muren, welke een groote sarcophaag bevat, werd te Saggarah geopend, terwijl eveneens werd op- gegeraven een begraafplaats van wolven, welke als godheden werden vereerd in de provincie van Assioet. Goed voorbeeld. De gemeenteraad van Hilversum besloot met 15 tegen 8 stemmen het presentiegeld voor raadsleden te brengen van 8 op 5 per lid en per zitting. De geheime jeneverstoker ij. Gisteren tot laat in den avond heeft het verhoor geduurd der verdachten van de geheime jenever distilleerderij te Bovenkerk. Allen, ook de scheikundige, die eerst ont kende, hebben thans, bekend.' Na de bekentenis zijn de 4 exploitanten weer op vrije voeten gested. De politie, die door het verhoor nog meer namen van personen vernam, die tot deze zaak in betrekking staan, zet het onderzoek in die richting voort. Een groot draadloos station in Canada. De Canadian Marconi Cyf heeft in samenwerking met de Engelsche maatschap pij aan de regeering concessie verzocht voor de oprichting te Vancouver van een der krachtig ste draadlooze stations ter wereld. De kosten zullen 2.000.000 bedragen en tusschen Australië en de Oostkust zal een directe verbinding tot stand komen. ,De „T e m p s" verneemt uit Stock- holm, dat Krassin,die daar op zijn doorreis ver toefde, verklaard heeft, dat hij met een groote FYansche firma in motoren en automobielen een overeenkomst heeft gesloten, waarbij aan die firma haar fabrieken te St. Petersburg worden teruggegeven, met het recht om er onmiddellijk het werk te hervatten. minst hare fierheid kwetste. Hij zou dus wach ten, tot zij sprak en vroeg zich zeiven af, of het misschien de laatste maal zoude wezen, dat hij hare stem hoorde. „Wat heeft dat kind u van mij gezegd De vraag was recht op den man af. Geen ontwijken mogelijk. Het beste was, openhartig te antwoorden. Barnes herhaalde dus, wat Maud hem had verteld. „Voor zoover ik haar begrepen heb," voegde hij er bij, „heeft Maud buiten uw weten eenig geld weggenomen, hetwelk gij noodig hadt. Zij was bang, dat hare moeder er iets van zou gewaar worden en dat gij, om aar»die arme klei ne een bestraffing te besparen, haar hebt be loofd niets aan Lady Chartris mede te deelen. Sn dus heeft zij zich tot mij gewend." „Het spreekt van zelf niet waar, gij begrijpt dat ik haar niet met een dergelijke boodschap ïeb belast?" „Dat spreekt van zelf." „Zeker nietNa de wijze, waarop gij mij nehandeld hebt," hernam Enid op verwijten den toon. Het ijs was gebroken. Barnes zag, dat zij aar zelde en maakte van de gelegenheid gebruik. „Gij hebt gelijk," zeide hij. „Ik vraag u om verscliooning. Wilt gij mij niet zeggen, hoe ik u kan helpen in deze zaak, waarin gij thans zoo edelmoedig gehandeld hebt Als wij een eindje opwandelen Dan kunnen wij ongestoord spre ken," (Wordt vervolgd] NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5