DE AMERIKAAN. SunlightZeep DAGBLAD VOOR SCHSEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Maandag 30 October 1922. So. 13478. Bureau KOEMARKT 4. ^Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75J; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. ITALIË. Kabinet Mussolini? Vrijdag en Zaterdag werd de actie der fas cisten zoo dreigend, dat geheel Italië, op de eerste plaats Rome in rep en roer kwam. Ze waren reeds hun opmarsc.h naar Rome begonnen en bezetten over geheel Italië verschillende plaatsen, w.o. Milaan Bologna, Florence, ter wijl hier en daar ook onlusten voorkwamen. Het kabinet, dat nog niet officieel was afgetreden, kondigde over geheel Italië den staat van beleg af, maar dit bevel werd door toedoen des konings, die hierin niet was geraadpleegd, weer ingetrok ken, waaroor de Fascisten hem zeer dankbaar waren. De laatste berichten echter luiden veel rusti ger en zeggen, dat Mussolini, den leider der Fascisten, is opgedragen, een kabinet te vormea, welke opdracht hij ook heeft aangenomen. Daarmede heeft hij de taak de politieke crisis in Italië tot oplossing te brengen, zelf ter hand genomen en zijn benoeming tot kabinetsfor mateur heeft tevens een overgangsmini- sterie-Salandra overbodig gemaakt, Salandra was namelijkZat'erdag bij den koning ontboden waarbij deze hem verzocht een kabinet te wil len formeeren, Salandra trad daarop onmid- delijk in onderhandeling met verschillende lei ders der fascistische beweging. Men rekende er reeds op, dat een geheel rechtsch kabinet zou worden samengesteld. De door hem ge voerde besprekingen leidden echter niet tot po sitieve resultaten, omdat geen der door hem aangezochten een definitief besluit wilde ne men alvorens Mussolini, die, naar men ver wachtte, gister te Rome zou komen, te hebben geraadpleegd. Onder zulke omstandigheden ver zocht Salandra den koning hem van z'n func tie als kabinetsformateur te willen ontheffen. Daarop ontbood de koning Mussolini bij zich Cn droeg dezen de vorming van het nieuwe ka binet op. Mussolini heeft tegenover persvertegenwoor digers te kennen gegeven, dat hij zijn opdracht onmiddellijk ten uitvoer zal brengen Hij hoopt de huidige crisis te kunnen oplossen. Voorts verklaarde hij, reeds een lijst van zijn aan staande medewerkers in het nieuwe kabinet te hebben samengesteld. Onder hen bevinden zich zeven fascisten. Daardoor hebben de fascisten dus hun, op het jongste congres te Napels ge stelden eisch om vijf vertegenwoordigers in het kabinet te willen hebben, nog wat uitgebreid. Men verwacht, dat de Kamer onmiddellijk nadat het nieuwe kabinet gevormd is, zal wor den ontbonden, terwijl het ook niet onmogelijk wordt geacht, dat de kieswet zal worde gewijz- zigd. DE VREDESCONFERENTIE. De regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië hebben een officieel verzoek gericht tot de Amerikaansche regeering om actief deel te nemen aan de conferentie te Lausanne. IIET HERSTEL. De Commissie van Herstel zal heden te Berlijn aankomen. Het geheele gezelschap bestaat uit 37 leden, o.a. Barthou, Mauclére, Delacroix, Bemelmans, Bradbury en de Amerikanen Boy den en Logan. Naar de bladen berichten is in een mededee- ling van de Commissie van Herstel aan de Duit- sche regeering omtrent de reis der commissie 53 „Enid redden? Waarvan?" riep de schoone Corsikaansche uit, wier oogen flikkerden bij de gedachte, dat hare vriendin gevaar liep. ,,Van dien verschrikkelijken mijnheer Bar nes. Hij heeft haar aan het schreien gemaakt, achter de boschjes op het terras." „Wat wilt gij zeggen?" „Ik wil zeggen, dat zij zich verloofd hebben Het is verschrikkelijk. Ik ik (hare op gewondenheid belette haar voort te gaan.) ik had nog nooit een meisje ten huwelijk zien vragen, Ik wist, dat hij het doen zou en toen in plaats van naar bed te gaan, ben ik hen stilletjes 'nageloopen. O, wat hebben zij mij bang gemaakt Marina begon te lachen. „Toen ik hen het eerste zag, stond hij op een paar schreden van haar vandaan. Hij trad op haar toe en zeide niets anders dan „Ik heb u lief." Zij was er geheel van verslagen, want zij wankelde en zou gevallen zijn, indien hij haar nhjt in zijn armen geno men had. Toen begon zij te zeggen, dat het haar verwonderde, (wat een leugen is) en fluis terde eenige woorden tot hem, die ik niet ver stond, maar welke hem heelemaal van streek brachten. O, wat keek zij hem aan. Ik dacht naar Berlijn als doel aangegeven ,dat de commis sie met de Duitsche regeering de maatregelen wenscht te bespreken, die genomen dienen te worden, ten einde het budgetoir evenwicht te herstellen en de Duitsche mark te stabiliseeren. JDe bladen verwachten, dat de Duitsche regeering bij de besprekingen een zorgvuldig uitgewerkt program aan de Commissie van Herstel zal voorleggen. DUITSCHLAND. Verscheiden Berlijnsche bladen maken mel ding van de ernstige verbolgenheid onder de spoorwegarbeiders, omdat de eischen dezer ar beiders door het dept. van financiën zijn afge wezen. Echter verklaart het- „Berliner Tage- blatt" dat er van een a.s. staking van het spoor wegpersoneel geen sprake kan zijn. De leden der*drie vakvereenigingen van bank- cmployé's hebben een vergadering gehouden waarin zij besloten te blijven volharden in hun weigering om meer dan den gewonen tijd te wer ken. Mocht de Duitsche bond van bankdirec teuren niet nog op het laatste oogenblik de eischen der bankemployé's inwilligen, dan zou de quaestie eener staking acuut worden. BEIEREN. De „Kölnische Zeitung" verneemt uit Mün- chen, dat het thans vaststaat, dat niet slechts de minister-president, maar het heele ministerie af treedt. OOSTENRIJK. In dé financieele commissie hebben de socia listen een verklaring afgelegd, waarin zij te kennen gaven, de voorwaarden van de overeen komst van Genève volstrekt te verwerpen. Zij stelden tal van eischen in zake de belangrijkste punten van het financieele programma en ver klaarden er zich niet bij te zullen neerleggen indien de regeering voornemens zou zijn hen voor een uitgemaakte zaak te plaatsen. IERLAND. Uit Dublin wordt officieel gemeld, dat in de laatste dagen in verschillende deelen van Cork ontmoedigde rebellen de wapens hebben inge leverd, en de verklaring hebben geteekend, waar bij zij het verzet tegen de voorloopige regeering opgeven. anders niet kan blijven bestaan, zooals het nu is. Naar aanleiding van het protest in het Hon gaarsche parlement gedaan tegen de kroning van den koning van Roemenië te Alba Julia verleent de Roemeensche legatie te Boedapest geen pas poort-visa meer aan Hongaren. De Amerikaansche Senator Spencer van Missouri heeft verklaard voorstellen te zullen indienen voor wijziging van de wet op de droog legging, daar hij vindt, dat sommige bepalingen er uit onnoodig hard zijn. Binnenland. GRIEKENLAND. De staatscourant publiceert een besluit van het revolutionair comité tot instelling van een buitengewonen krijgsraad ter berechting der ge nen die verangwoordelijk worden geacht voor de nationale ramp. Het proces zal binnen tien dagen beginnen. HET VERRE OOSTEN. De ontruiming van Wladiwostock door de Japanners,, die Zaterdag gereed kwam, dreigt een nieuwe oorlog in het Verre Oosten te zullen ontketenen, n.l. tusschen de „roode" Russen en het legertje van de „witte" Russen ondergene- raal Ditrich, die zich verbonden heeft met dictator van Moekdan Tsjangtsolin. ALLERLEI. Generaal Brancker. de bekende deskundige op het gebied van het vliegwezen, verklaart in de „Financial Times' dat Engeland een luchtver- binding met de Dominions moet hebben, onver schillig of zij al of niet rendeert, daar het rijk eerst, dat hij er gek van zou worden. Later sprak hij iets van een maand, waarop zij uit riep „Neen, neen Niet zoo spoedig „Twee maanden" zeide hij nu en zij ant woordde „Het zal zijn, gelijk gij wilt. Gij hebt mij mijn hart ontstolen. Breek het niet, door het mij terug te geven Die laatste woorden heb ik nog gehoord, terwijl ik wegging en ik dacht, dat het heerlijk zou zijn, ze ook eens te kunnen zeggen." Marina maakte eensklaps een einde aan den woordenstroom van Maud met deze onverwach te terechtwijzing „Zeg niets meer, ondeugend meisjeGij hebt het hartsgeheim eener vrduw geschonden door haar te bespieden en mij er over te spre ken." „Ik Maar. Ik dacht, dat gij het gaarne zoudt weten. En gij hebt mij aan het praten gemaakt." „O, over zoo iets, nooitGa naar uwe ka mer en zoo gij er vandaag nog uitkomt, zal ik uwe moeder alles mededeelen Nu haar nieuwsgierigheid voldaan was, moest Marina haar geweten geruststellen en zij deed :t door hare verluidstcr 'al het gewicht te doen gevoelen eener verontwaardiging, welke eigen lijk haar zelve treffen moest. De kleine was nog nauwelijks vertrekken, toen juffrouw Anstruther binnentrad, zoo koel en onbevangen, alsof er niets was gebeurd. Hare wangen waren echter nog eenigszins ge- Het tekort op de spoorwegen. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het negende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1922. De memorie van toelichting, die het wets ontwerp vergezelt, herinnert er aan, dat in de artikelen 8 der overeenkomsten 1920 S.S. en H.S. o.m. wordt bepaald, dat de Staat aan de maatschappijen betaalt hetgeen in eenig jaar blijkens de winst- en verliesrekeningen der maatschappijen vereischt mocht zijn om tot een winstsaldo van 5.026.315 8 ten honderd voor S.S. en van 5 ten honderd voor H.S. van het op de aandeelen aan toonder gestort en niet terugbetaald maatschappelijk kapitaal te komen. Het gezamenlijk verlies van de beide maat schappijen bedroeg over het jaar 1921 30.903.190.681/2, zoodat, met inbegrip van het gegarandeerde dividend, "een som van 32.932.927.52V2 door 's Rijks schatkist moet worden bijgepast. Voorgesteld wordt het negende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het loopende dienst jaar in verband met het vorenstaande met laatstgenoemde bedrag te yerhoogen. Spoorwegpersoneel. Het comité van actie uit het spoorwegpersoneel deelt mee Vrijdag heeft weer een bespreking plaats ge had tusschen de directie der Nederl. Spoorwegen en het comité van actie uit de erkende vakbonden over het loongeschil. Overeenstemming werd nog niet verkregen, daar de directie nog geen toezegging deed, de loonsvermindering van het werkplaatspersoneel die zij bereid was terug te brengen van 10 op 7 pet., verder te verlagen, zooals de vakbonden als voorwaarde hadden gesteld. Omtrent de andere punten zou overeenstem ming kunnen worden bereikt. De directie zegde toe, nog schriftelijk haar stand punt te zullen formuleeren, waarbij het comité nog met aandrang in overweging gaf, ten opzich te van het werkplaatspersoneel verdere tegemoet koming te betoonen. Het comité van actie wacht nu de beslissing van de directie af, alvorens, zijn verdere houding te bepalen. Overheidspersoneel. Op Donderdag 9 November houdt de Nederl. R.K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus een buitengewoo* congres te Utrecht, waar aan de orde wordt gesteld het standpunt van deze organisatie ten aanzien van het bezuinigings- vraagstuk, in zooverre dit wordt verbonden aan de arbeidsvoorwaarden van het overheids personeel. Als sprekers zullen»optreden prof. mr. J. A. Veraart en rector J. G. Jansen, adviseur van St. Paulus. kleurd en haar haar min of meer in wanorde. „Waarom hebt gij mij niet vergezeld op mijn wandeling na het ontbijt „Waart gij alleen vroeg Marina, haar met eenige verwondering aanziende. „Eerst, ja. Maar later heeft Burton, ik wil zeggen mijnheer Barnes, zich over mij ont fermd en, waarom kijkt gij mij zoo aan Hemelsche goedheid Wie heeft het u gezegd „Maud." „Maud Hoe kan zij weten „Zij heeft u gezien." „O, weeMarina, wat een akelig kind is dat toch. Zij is in staat alles het geheele huis door te vertellen. Wat moet ik beginnen „Wees maar gerust. Ik heb haar het zwij gen opgelegd. Doch verhaal mij nu eens al lesgij bemint hem, Carissima „Of ik hem bemin Gelooft gij dan, dat ik binnen twee maanden met hem huwen zou als dat niet het geval ware Twee maanden. Dat zou ik lang vinden, als ik in uwe plaats was." „Ja, gij zijt een Corsikaansche. Gij zoudt hem zijn zin gegeven hebben, toen hij een maand voorstelde. Maar nu moet ik u verlaten. Ik moet mijn broeder schrijven om hem te meldenO, hoe zal ik het aan leggen Het is toch een wonderlijk ding ver loofd te zijn 1" Middelerwijl was Barnes naar het hotel te ruggekeerd en had Lady Chartris om een on- 7859 20 De crisis onder de kantoor- cn winkelbedienden. Naar wij vernemen, heeft, het Hoofdbestuur an den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Vrijdag, den 27en October, een conferentie gehad aan het Departement van Arbeid te 's-Gravenhage over desteeds groeidende werkloosheid van de Kantoor Winkelbedien den eii over de vele buitenlandsche bedienden, die in Nederland werkzaam zijn, waardoor de Nederlandsche bedienden met nog grooter werk loosheid worden bedreigd. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 27 Oct. in Nederland uitgesproken 56 faillissementen tegen 60 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot cn met 27 October 1922 2517 faillissementen tegenover 1-754 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Smyrna. De commandant van IJr. Ms. Tromp is ge machtigd Nederlandsche vluchtelingen uitSmyr- na, die zich op het eiland Malta bevinden, naar Smyrna terug te brengen, indien zij zulks wen- schen. De malaise. De Amsterdamsche Bank heeft, met ingang-va 1 Januari, de salarissen van alle niet-tantiéme gerechtende beambten aan het hoofdkantoor en de bijkantoren verminderd en wel die der ge huwden met 5 pet. en die der ongehuwden met 121/2 pet. Voorts heeft genoemde instelling zich thans genoodzaakt gezien, 65 beambten der hooid- bank te ontslaan, aangezien de hoop, dat het gewone verloop onder de beambten het klaar blijkelijk overtallige aantal zou doen verdwijnen, ijdel is gebleken. Er is getracht, bij dezen maat regel zooveel mogelijk rekening te houden met de maatschappelijke omstandigheden van de beambten. Aan de ontslagen beanibten zal een bedrag, gelijkstaande met drie maanden salaris, van 1 November 1922 tot 1 Februari 1923, worden uitbetaald. Uit de sigarennijverheid. De commissaris der Koningin in Noordbra bant heeft de bij het conflict betrokken partijen tot een bespreking uitgenoodigd op a.s. Dinsdag, derhoud doen verzoeken, daar hij haar iets be langrijks had mede te deelen. „Waarde mevrouw," zoo begon hij. „Zoudt gij mij een gunst willen bewijzen Zoudt gij dadelijk naar Lord Ferris willen schrijven Gij weet, waar hij zich op dit oogenblik bevindt „Ja, hij is te Nizza en zou morgen hier ko men." „Juist," hernam de Amerikaan. „Schrijf hem te Nizza en meld hem zoo ter loops, dat Enid, met mij verloofd is." Verloofd riep Lady Chartris uit, hare verbazing nauwelijks meester. „Ja. Over twee maanden trouwen wij." „Over twee maanden 1" „Ik heb gemeend, dat het beter zoude zijn lord Ferris te waarschuwen, daar zulks Enid misschien eenige verlegenheid kon besparen en dien heer een nuttelooze reis, welke op een teleurstelling zou uitloopen. Ook was heb mijn plicht u kennis te geven van onze ver bintenis, wijl Enid onder uwe hoede op reis is." „En zij geeft u de voorkeur boven een Lord stamelde Lady Chartris, die het nog bijna niet kon gelooven. „Ja. Enid schijnt nu eenmaal zoo'n vreem den smaak te hebben. (Wordt vervolgd) NIEUWE EDAMSCHE COURANT Ja mevrouw, oljaiïnloncj noen ik voor de menselvn,n\oor elfijd zeg ik. tegen m'n denies: Iaat focli^ccr» bleek poeder gebruiken vüorde v»fescM "Vkebf* Vee! langer plezier van Uw goed en'l'wordt veel hdderdcr als Ut wascbf met* LevwiZccpAVij. Vlaardingen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1