Allerheiligen. DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ^FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 31|Oefober 1922. No. 13479. Bureau KOEMARKT 4. jTelefoon intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Wegens den feestdag van ALLER HEILIGEN zal de NIEUWE SCH1E- DAMSCHE COURANT, Dagblad Schiedam en omstreken, W o e n s d a g-a vond NIET VERSCHIJNEN. Advertentiën: 15 regels 1.75|; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. voor Bij of krachlens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Buigemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 30 October 1922 vergunning verleend aan J. JOCHEMS EN J. G. GROENEWEG tot oprichting van een smederij in het pand Breedstraat 7, kadaster Sectie A. no. 1657. Schiedam, 31 October 1922. KENNISGEVING. De Burgemeester van Schiedam Gezien de aanschrijving van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie van 27 October jl. A. No. 1264 (le afdl) Brengt bij deze ter kennis van belanghebben den, dat de heer Commissaris der Koningin voornoemd, voornemens is op Vrijdag den 3den November a.d. deze gemeente te bezoeken en bereid is de Autoriteiten, Ambtenaren, en Inge zetenen, die verlangen mochten hem over een of ander onderwerp te spreken, op dien dag te 3 uur, 15 minuten des namiddags, ten Raadhuize te ontvangen, zullende de lijst ter inschrijving op de Gemeente-Secretarie (Afdeeling Agemeene Zaken) voorhanden liggen. Schiedam, 31 October 1921. Allerheiligen. Een feest van hoogen jubel, niet alleen voor de hemelingen, maar ook voor ons, nog kampende wereldlingen, die echter ook eens het hemelgeluk verwachten. ,,Vidi turbam magnam, quam dinumerare nemo poterat." Ik zag een groote menigte, wier aantal niemand kon schatten" schreef de Apostel Johannes in zijn Apocalyps, toen hij op Patmos in zalige visionnaire verrukking den hemel had aanschouwd.Ze stonden daar,de witte rijen van maagden, de schitterende schare van martelaren, de edele menigte belijders, tal- looze engelenkoren en zoovele andere, ontelbaar, ze stonden daar, omringend in hemelvreugde- stemming den troon van het Lam Gods. Luide lofprijzingen stegen op uit hun monden, woorden van hulde, van de hoogste vereering, zangen van liefde, van rust en geheel bevredigd in hun onstuimig, eeuwig verlangen, niets meer wen- schend, vielen zij neder op hun knieën voor het aanschijn van hun God. Ieder jaar, met 't Allerheiligen feest stelt de Kerk ons dit visioen weer voor oogen, om ons er aan te herinneren, dat ook wij eenmaal tot die schare kunnen behooren, en om ons op te wekken, zelfs in den benardsten tijd onze hoop op den hemel niet te verliezen. In gunstige om standigheden valt het niet zoo zwaar, God voor oogen te houden, zegent Hij ons zichtbaar, dan willen wij Hem wel dankbaar zijn, maar schijnt Hij ons te verlaten, Zijn hulp niet meer te verlee- nen, dan beginnen wij te morren, wankelen wij in 't geloof. Bedenken wij dan alleen, dat de Hemel er nog is, waarbij alle aardsche geluk ën schatten als stof verdwijnen. Allerheiligen zou echter geen waar katholiek 54 „Goed. Ik veronderst-ei, dat gij rijk genoeg zijt om haar een levenswijs te kunnen doen leiden, gelijk zij gewoon is Gij zult mij deze vraag ten goede houden. Enid is nog zeer jong ik ben verantwoordelijk voor haar tegenover haar broeder en ,,0, zeker," antwoordde Barnes. „Gij hebt het volste recht u dienaangaande zekerheid te verschaffen." „Nu dan (hier zette Lady Chartris een buitengewoon ernstig gezicht) „welke zijn uwe vooruitzichten „Vooruitzichten?. O, gij meent, wat ik nog te wachten heb Niets." „Niets En gij wilt een meisje huwen, dat tot de eerste standen in Engeland behoort, dat een schitterende partij kon doen 1" „Ik heb iets beters dan vooruitzichten ik heb geld," hernam, Barnes op langzamen toon. „Hoeveel bedraagt uw inkomen „Zoo ongeveer zestig duizend. „Franks „Neen, dollars. Zou dat niet voldoende we zen „Voldoende Dat geloof ik wel Nu, Burton ik denk, dat ik u thans wel Burton mag feest zijn, als de zielen in het Vagevuur onze lij dende broeders en zusters, zouden worden vergeten. Midden in de feestvreugde dringen zich andere gedachten aan ons op, gedachten aan smarten, gedachten aan medelijden. We zien thans een ander visioen, dat Dante eens in zijn geest aanschouwde, den louteringsberg. In vlammen de pijnigingen smachten en zuchten er de be zoedelde zielen. Ontzettend zijn de smarten, die zij er om wille harer kleine fouten t.e lijden hebben, en groot innig is haar berouw, in 't vaste vertrouwen, dat ze spoedig uit den lijdenskerker worden verlost. Nooit hebben ze het zoo goed begrepen, hoe groot Gods barmhartigheid is, maar ook hoe streng Zijn rechtvaardighed zich laat gelden. Zelf kunnen ze niets, niets meer voor de verkorting van haar lijden doen,wij weten ech ter, dat wij dat wel kunnen. Zouden wij dit dan nalaten. Zouden wij dan niet in vereeniging met onze hemelsche broeders en zusters den Hemel geweld aandoen, door een hartelijk, vurig bid den en Gode welgevallig offeren. Wie weet dan, wat die geredde zielen nog eens voor ons, armen, zullen doen, wanneer wij in 't Vagevuur lijden en zij reeds God in Zijn glorie aanschou wen. Allerheiligen en Allerzielen zijn inderdaad niet te scheiden, de Kerk heeft dit ook niet ge wild, en daarom verlangt zij een bijna gelijk tijdige herdenking, welke wij in waren geloofs- en Iiefdezin moeten medeleven. Buitenlandsch Nieuws. ITALIË. Het nieuwe kabinet. Naar gemeld wordt, is het kabinet-Mussolini als volgt samengesteld Mussolini premier, alsmede Buitenlandsche en Binnenlandsche Zaken Generaal Diaz, Oorlog Theon de Revel, Marine Inardi, Schatkist De Stefani, Financiën Theophile Rossi, Nijver heid Fedezzoni, Koloniën Oviglio, Justitie Gentiio, Onderwijs Gluriati, Bevrijde Gebieden De Capitani, LandbouwCarnazza, Publieke Werken Colonna de Cesara, Post en Telegrafie Cavazzali, Handel Acerbo, onderstaatssecre taris van den premierVasalle, onderstbats- secretaris van Buitenlandsche Zaken Lusignoli, onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Za ken. De premier, alsmede de ministers van Oor log, Marine, Bevrijde Gebieden en Landbouw zijn fascisten de ministers van de Schatkist, Nijverheid, Koloniën, Justitie, Publieke Werken en Post en Telegrafie zijn nationalisten de ministers van Financiën en Handel behoo ren tot de Katholieke volkspartij de ministers van Onderwijs is een democraat. De minister van het kabinet-Mussolini wer den gisteravond door den koning beëedigd. Onmiddellijk daarna kwam de ministerraad voor de eerste maal bijeen. Uit Rome wordt nog gemeld, dat Mussolini gisteren aan het station door een enorme menigte werd opgewacht. Overal in de stad werd gevlagd. Mussolini bracht om half vijf 's middags een bezoek aan de voorzitters van den Senaat en de Kamer. Daarna begaf hij zich om zeven uur naar den koning, om hem de nieuwe ministerlijst te overhandigen. Mussolini ontving vervolgens eenige verte genwoordigers der pers, tot wie hij zeide „De buitenlandsche politiek van het nieuwe kabi net zal krachtig zijn, doch niet brusqueeren, en zal gebaseerd zijn op het gevoel van loyale vriendschap voor onze geallieerden." noemen, gij weet, dat Enid mijn nicht is gij hebt het beste meisje van Engeland uitge kozen en ik hoop, dat gij haar gelukkig zult maken. Met zestigduizend dollars, dat is twaalf duizend pond sterling per jaar, zal dat wel gaan, denk ik." En zij drukte hem hartelijk de hand. „Zoudt gij zoo goed willen zijn Enid hier te laten komen en ons voor eenige minuten uw salon af te staan j Ik wensch haar over zaken te spreken." „Natuurlijkover zaken I" zeide de we duwe glimlachende. „Ja," hernam Barnes ernstig, „over zaken. Ik wil haar mededeelen, dat ik uwe toestem ming heb." Deze erkenning van haar gezag, maakte hem dadelijk Lady Chartris tot bondgenoote. „Gij kunt van mijn salon gebruik maken, zoolang het u goeddunkt, mijn waarde heer Barnes." Terwijl hij Enid's komst afwachtte, over woog de Amerikaan, dat het, nu zijn zaken zoo goed stonden, tijd werd, zijn twijfelingen aangaande den broeder zijner geliefde op te lossen. „Gij hebt mij laten roepen sprak een zachte stem, tegelijkertijd, dat een kleine hand op zijn arm werd gelegd. „Ja. Hebt gij den brief bij u, welken gij aan uw broeder hebt geschreven „Hier is hij." Intusschen zijn de fascisten nog alles behalve rustig. Verschillende plaatsen zijn nog door hen bezet, onlusten komen echter niet voor Men wacht overal in groote spanning af, wat de nieu we regeering voor politiek zal voeren. De Paus heeft een schrijven aan de Italiaan- sche bisschoppen gericht, waarin Z. LI. zegt het te betreuren, dat er nog steeds geen rust heerscht onder het Italiaansche volk. In het Pauselijk schrijven wordt de natie aangemaand eensgezind te zijn, terwijl aan de bisschoppen wordt ver zocht alle pogingen in het werk te stellen om den vrede tusschen de partijen te herstellen. De Temps" vreest een terugslag van den staatsgreep der fascisten op Duitschland en het Nabije Oosten. In Duitschland zouden de mo narchisten hierin een aansporing kunnen vinden om ook eens hun geluk te beproeven. Het Oostersche vraagstuk gaat de Temps" voort begint tegenwoordig niet meer bij de Dardanellen, doch sedert de Italiaansche regee ring zich heeft uitgesproken voor de autonomie van West-Thracië, reeds op den Balkan. Door dit vraagstuk te stellen, raakt men echter niet alleen de belangen der Turken en Grieken, maar ook die der Bulgaren en daardoor tevens die der Jöegoslaven. Intusschen hebben de fas cisten hun voornemen om Dalmatië weer op te eischen, niet verborgen. Hiervan iss prake geweest op het congres te Napels en gisteren nog is in San Seville gezegd, dat de verovering- van Dalmatië de eerste zorg van een fascisti sche regeering zal zijn. De Italiaansch-Turksche oorlog heeft den Balkanoorlog ten gevolge gehad.Het is mogelijk, dat de actie der fascisten van 1922 een dergelijk gevolg zal hebben. HET HERSTEL. Uit Parijs verneemt de „Tel." In de kringen der Commissie vanHerstel spreekt men van een nieuw plan, dat een volledige oplossing van het geheele vraagstuk der intergeallieerde schulden en van de Duitsche betalingen voorstelt, welk plan opgesteld zou zijn door den Belgischen ge delegeerde bij de Commissie voor Herstel. Naar gemeld wordt, is dit schema Vrijdag avond gereed gekomen, en Zaterdag door De lacroix aan den premier Theunis voorgelegd. Heden zal het te Berlijn aan de vertegenwoor digers van Frankrijk, Engeland en Italië als mede aan den officieuzen 'gedelegeerde van Amerika overhandigd worden. Het voorstel-Delacroix omvat zoowel een con trolestelsel op de Duitsche financiën als een nieuwen betalingsstaat voor Duitschland. De te verrichten betalingen in contanten zoowel als in natura zullen volgens een gewijzigde schaal onder de geallieerden verdeeld worden. Bovendien zal het plan een belangrijke stap voorwaarts zijn op den weg naar een interna tionale leening. Als de verschillende gedele geerden in de Commissie van Herstel zich met het Belgische voorstel konden vereenigeu, zou het aan de financieele experts, die op het oogen- blik te Berlijn bijeen zijn, om de kwestie van de stabiliseering der mark te onderzoeken, kunnen worden voorgelegd, en daarna ook aan de Duit sche regeering zelf. Op deze wijze zal dan wel licht te Berlijn een positieve basis voor de confe rentie te Brussel worden gelegd en een accoord tot stand kunnen worden gebracht, dat de voor waarde is voor een oplossing van de kwestie van het herstel. Deze hoopvolle mededeeling behoeft alleen nog nadere bevestiging. Er was reeds lan gen tijd sprake van, dat de Belgische gedele geerde in deze richting werkzaam was. „Ik heb den mijnen een halfuur geleden verzonden. Er is haast bij, gelijk gij weet." Hij schelde en beval den bediende den brief op de post te bezorgen. „En nu, denk ik, dat dit alles is, Burton Het was de eerste maal, dat zij hem bij zijn doopnaam noemde en hoewel zij geaarzeld en gebloosd had, sprak zij hem langzaam uit, als of zij er genoegen in vond. Een oogenblik daar na echter, wendde zij zich om, geheel beschaamd en scheen de kamer te willen verlaten. „Neen, bij lange na niet 1" riep Barnes uit, haar bij den arm tegenhoudende. „Inderdaad „In de eerste plaats," zoo begon hij glim lachende „zeg mij, waarom gij aldus stame lende mijn voornaam hebt uitgesproken. Be valt hij u niet „O, waarom doet gij mij zulke vragen Weet gij niet, dat het voor den eersten keer was, Burton antwoordde zij, terwijl een hooge blos haar gelaat bedekte. „Ha, Nu ging het al veel beter. Heeft La dy Chartris u gezegd, dat zij mij dit salon voor eenige oogenblikken heeft afgestaan? Wij kunnen dus ongestoord spreken." „Daar ik over twee maanden uwe slavin zal zijn, denk ik het beste te doen, met maar dadelijk te beginnen u te gehoorzamen," zeide zij op onderworpen toon en toelatende, dat hij op de sofa naast haar ging zitten. „En thans moet ik eens een ernstig onder- De leden van de commissie van Herstel zijn gisteravond te Berlijn aangekomen .Aan het station werden zij door vertegenwoordigers van het Fransche gezantschap en door generaal Nol- let ontvangen. Zij zullen heden een bezoek,bren gen bij den rijkskanselier. Gisteravond had een kabintszitting plaats, waarin de laatste voorbereidingen yoor de met de Commissie te voeren onderhandelingen werden besproken. Men zal aan de Commissie van Herstel een memorandum, benevens de Duitsche voorstellen overhandigen. Waarschijn lijk zullen daarna ook afzonderlijke besprekingen plaats vinden tusschen de betrokken departemen ten en de afzonderlijke leden van de Commissie van Herstel. DE VREDESCONFERENTIE. Hughes heeft Engeland, Frankrijk en Italië er mede in kennis gesteld, dat de regeering der Vercenigde Staten niet officieel aan de confe rentie van Lausanne kan deelnemen, omdat Amerika niet met Turkije in oorlog was. In ver band met de groote Amerikaansche belangen bij den toestand in het Nabije Oosten zal de regee ring echter toehoorders benoemen, die bij de onderhandelingen tegenwoordig zullen zijn. Naar verluidt heeft het Kemalistische kabinet besloten de geallieerde uitnoodiging tot de con ferentie te Lausanne aan te nemen. Het is echter gekant tegen de deelneming van Constantinopel. ENGELAND EN AMERIKA. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat een Britsche regeeringsdelega tie, nadat de algemeene verkiezingen zullen hebben plaats gehad, naar Amerika zal vertrekken om met de Amerikaan sche regeering de kwestie van de Britsche schul den aan Amerika te bespreken. Over de samen stelling van deze delegatie is echter nog niets be kend. BEIEREN. De Beiersche landdag zal waarschijnlijk Vrij daggen nieuwen minister-president kiezen. Het is thans, vrijwel zeker dat staatsraad Mayer zal worden gekozen. Het toeval wil, dat de nieuwe minister-president te Munchen in de Lerchenfeld- strasse woont. DE ONTRUIMING VAN THRACIE. De laatste trein met Griekschc soldaten ver trok gisteravond uit Thiacië, waardoor dus de evacuatie die in een opmerkelijke orde en spoed geschied is, is voltooid. Liet grootste gedeelte van de burgerbevolking is eveneens weggetrokken. De Turksche gendarmerie arriveert heden. CONSTANTINOPEL EN ANGORA. De „dubbele" regeering zal naar het lijkt, wel dra verdwijnen. De sultan zou nl. bereid zijn, de Nationale Vergadering van Angora te erkennen als de eenige regeeringsmacht. BULGARIJE. In de Sobranje heeft Stamboelüski, de minis ter-president, verklaard, dat het noodzakelijk is, dat Bulgarije tot 1925 uitstel krijgt van de beta lingen voor het herstel. JAPAN. Het ministerie van financiën verminderde de vlootbegrooting voor het aanstaande begroo- tingsjaar met nog 30 millioen jen. De totale vermindering bij het vorige begrootingsjaar ver geleken, bedraagt aldus over de 100 millioen jen. houd met u hebben, Enid." Juffrouw Anstruther zette groote oogen op. „Een ernstig onderhoud Ikwat heb ik gedaan? Gijgij wilt mij toch niet be knorren O, hij hebt mij zeker betooverd Mij, die gisteren nog zoo trotsch was Ik. o, in dien gij mij ooit slecht zoudt behandelen 1" Barnes had, gelijk men begrijpen zal ,niet veel moeite, haar hier omtrent gerust te stellen. En toen hij zulks gedaan had, hernam hij „Mag ik u nog een vraag doen „Ik zou wel eens willen weten, wat uwe be doeling was, toen gij zeidet verliefd te zijn op een der personen op de schilderij van Ma rina, terwijl gij later beweerdet, dat liet slechts een list was geweest." Hij had met den grootsten ernst gespro ken. Juffrouw Anstruther antwoordde met een schaterlach. Na een poos zeide zij „Hoe Zijt gij jaloerseh op een geschilderd beeld x Volstrekt nietmaar ik zoude het toch gaar ne willen weten." „Welnu, mevrouw Vavassour plaagde mij altijd met een zekeren heer, een Lord, gij weet wel, den andere. (Wordt vervolgd) „Ja."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1