S DAGBLAD VOOR SCHIEDAM £W 45ste Jaargang. Donderdag 2 November 1922. No. 13480. B—P«B»AR£T4- {T.Ieloon I 85. - *-*• 38. ^jftjV Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieelc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 203 der Gemeentewet doen te weten, dat de Begrooting van de in komsten en uitgaven dier gemeente voor het dienstjaar 1923 ep 31 October 1922 den Raad is aangeboden op de Secretarie, afdeelingFinanciën der gemeente voor een ieder ter lezing nederge- legd en tegen betaling der kosten in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. Schiedam, 2 November 1922. Met het oog op het bezoek aan deze Gemeente van den heer Commissaris der Koningin, zullen op VRIJDAG 3 NOVEMBER a.s. de gemeente- bureaux in het pand Nieuwstraat 26 des namid dags te HALF TWEE URBN GESLOTEN worden. Buitenlandsch Nieuws. ITALIË. Zoo langzamerhand komt er wat opklaring in den Italiaanschen crisis. Een demobilisatie bevel voor de fascistische troepen is uitgevaar digd, maar niettemin hoort men toch nog tel kens van onlusten, om welke reden ook het Vaticaan en de tuinen nog streng worden be waakt. Omtrent de onlusten te Bologna wordt gemeld, dat het aantal dooden thans tot acht is gestegen. Te Brescia hebben zich nieuwe onlusten voorgedaan. De fascisten wilden daar de roode vlag van het socialistische volkshuis wegnemen. Toen zij vanuit het volkshuis beschoten wer den en men ook bommen naar hen wierp, be antwoorden zij het vuur. Drie personen werden gedood en velen gewond. Het nieuwe kabinet heeft gister den eed van trouw aan den koning afgelegd. Mussolini zond aan alle prefecten een schrijven, waarin gezegd wordt, dat de koning hem de leiding der zaken heeft toevertrouwd en dat hij van alle ambte naren, van den hoogsten tot den laagsten, eischt dat zij hun plicht tot het uiterste toe vervullen en de belangen van het land boven alles laten gaan. Omtrent het beweerde voornemen van Musso lini om de Kamer te ontbinden wordt gemeld, dat hij dienaangaande nog geen besluit heeft genomen. Midden November zal de Kamer bij eenkomen. Naar Mussolini tot den correspon dent van de „Stampa" verklaarde, zullen de nieuwe verkiezingen wellicht eerst over eenige maanden plaats hebben, dus waarschijnlijk niet voor het aanstaande voorjaar. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal Mussolini de vrede met de geallieerden trachten te bewaren. Reeds heeft hij begroetingstelegram men aan Engeland, Frankrijk en Amerika gezon den. „Zij, die over een Dalmatisch gevaar spre ken," zcicle Mussolini in antwoord op eenvraag van den correspondent, „zijn onruststokers. Het. Dalmatische vraagstuk is naar onze meening op gelost. Ook is met Joegoslavië geen overeen komst gesloten omtrent de ontruiming van dit gebied. Het is van het grootste belang, dat thans duidelijk te kennen wordt gegeven, datltalië een staat is, welke zijn belangen wenscht te doen eerbiedigen. Dezen eerbied zullen wij Italië verschaffen, hetzij langs vreedzamen weg, hetzij, wanneer wij op tegenstand stuiten, met machinegeweren doch alleen, wanneer dit voor het welzijn van den staat noodzakelijk mocht zijn. Wij beginnen reeds heden met de uitvoe ring van ons program, dat arbeid, bezuiniging en vrede omvat. Conflicten zullen vermeden worden. Dit programma zullen wij uitvoeren en wij verwachten daarbij ook van het buitenland steun te zullen krijgen." Op 4 November a.s. zullen de fascisten in geheeHtalië een groot overwinningsfeest houden. HET HERSTEL. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, hebben de leden der Commissie van Herstel gisteren een onderlinge bespreking gehouden, in den loop waarvan ook het plan-Delacroix is besproken. Naar aanleiding hiervan schrijft het blad „In welingelichte diplomatieke kringen is men van oordeel, dat de kans op het bereiken van overeenstemming tusschen het Duitsche pro gramma en de voorstellen der Commissie van Herstel thans gunstiger zijn dan ooit, daar men aan beide zijden den grooten ernst van Duitsch- lands financieele en economische positie er kent en men ernaar streeft, eikaars wenschon en verlangens met de grootste nauwkeurigheid t« bestudeeren. De voorzitter van de commissie van herstel, Barthou, stelde de volgende agenda voor de zittingen van de commissie voor 1. bestudeering van alle Duitsche budgetaire maatregelen tot stabiliseering der mark en de controle op deze maatregelen 2. een gedachtenwisseling omtrent een aan Duitschland te verleenen moratorium en over de kolenleveringen en verdere vergoedingen in natura 3. uiteenzetting omtrent de mogelijkheden voor Duitschland om de binnenlandsche en buitenlandsche verrekeningen op tijd te doen plaats hebben. De minister van Financiën, Hermes, heeft gistermiddag een bespreking met den Holland- schen financieelen expert, Mr. Vissering gehad. DE VREDESCONFERENTIE. Naar de „Respublica" verneemt, zal de ope ningszitting van de vredesconferentie te Lau sanne gepresideerd worden' door een lid van den Zwitserschen Bondsraad, den president van het Eedgenootschap Haab. INTERNAT. ARBEIDSCONFERENTIE. De internationale arbeidsconferentie heeft besloten, telken jare een conferentie te houden ten einde de arbeidersklasse in staat te stellen, met de vertegenwoordigers der werkgevers en der regeering samen te werken. CONFERENTIE TE WASHINGTON. De regeeringen van alle vijf Centraal-Ameri- kaansche republieken, die door de regecring van de Vereenigde Staten zijn uitgenoodigdtot een op 4 December te Washington te houden conferentie waarop besprekingen zullen worden gevoerd over een nauwere vriendschap en sa menwerking, hebben de uitnoodiging officieus aangenomen. OOST-GALICIE. Naar aan de „Daily Telegraph" wordt ge meld, vinden in Oost-Galicië thans tal van op standen plaats van de boerenbevolking tegen de landeigenaars. De boeren zijn meest van Oekrainischen bloede en de grond behoort voor het grootste deel aan de Polen. Thans trekken gewapende benden door het land, drijven de landeigenaren uit hun woningen en steken die dan in brand. De opstandige boeren ontvan gen steunp van over de Russische grens. Er vindt een ware uittocht plaats van Polen uit het platteland en de kleinere plaatsen. De Pool- sche regeering is nogal verontrust door de ge beurtenissen, en zij organiseert thans straf expedities op groote schaal. ENGELAND. Bonar Law heeft gister zijn kabinet aange vuld met o.in. de volgende benoemingen, welke door den koning zijn goedgekeurd Sir Samuel Hoare, Luchtvaart Sir Montague Barlow, Arbeid Majoor Tryan, Pensioenen Sir John Baird, Publieke Werken Mr. T. W. H. Inskip, Procureur-Generaal Neville Chamberlain, Post master-General. Er zijn thans 425 conservatieve candidaten, 170 nationaal-liberalen 308 onafhankelijke libe ralen, 410 van de Labour-partij en 33 vrouwe lijke candidaten gesteld. Wanneer de nationaal- liberalen hun bedreiging tegen de conservatieven uitvoeren, zal het aantal hunner candidaten aanmerkelijk grooter worden. IERLAND. Te Dublin is gisteravond weer een duidelijk bewijs gegeven, dat de rebellen hun strijd tegen den vrijstaat nog niet hebben opgegeven. Zij trachtten, het bureau der geheime politie van de Zuid-Iersche regeering in de lucht te laten vliegen. Vier mijnen werden vlak voor het ge bouw aangelegd, en verbonden met een elec- trischen draad, zoodat de daders de mijnen op grooten afstand tot ontploffing konden brengen. Een rechercheur keek toevallig uit het venster der bovenverdieping naar beneden en zag op straat een verdacht groot voorwerp ..voor den hoofdingang liggen. Hij ging terstond zijn kame raden in het gebouw waarschuwen, doch had zich nauwelijks van het venster verwijderd, of er had een hevige ontploffing plaats, die den gevel van het gebouw ernstig beschadigde en talrijke ruiten verbrijzelde. Zes voorbijgangers, W.o. vier vrouwen, werden gewond. Dertien perso nen werden gearresteerd. De drie andere mij nen zijn niet ontploft. Gister is er te Dublin een vermetele poging gedaan om de kantoren van de inkomstenbelas ting in brand te steken. In verschillende wijken van Dublin zijn gewapende mannen de kantoren binnengedrongen. Zij bedreigden het personeel met revolvers en besprenkelden het gebouw met benzine, Daarna sloegen zij op de vlucht. De ge bouwen hebben weinig geleden, maar er zijn be scheiden van waarde vernietigd. GRIEKENLAND. Een groote menigte, die te Athene naar een redevoering van een vooraanstaand Venizelist geluisterd had, eischte den dood van de staatslie den, die zich in preventieve echtenis bevinden. Na afloop van de vergadering hadden relletjes plaats, waarbij alle portretten van ex-koning Constantijn vernietigd werden. ALLERLEI. Sforza, de ambassadeur van Italië in Frank rijk, heeft bij Mussolini zijn ontslag ingediend. Havas meent te weten, dat deze beslissing geens zins een gevolg is van eenig meeningsverschil ten opzichte van de Fransch-Italiaansche be trekkingen, zooals ook blijkt uit het telegram, dat Sforza te dezer zake aan Mussolini gezonden heeft. De gemeenteraad van Boedapest heeft met algemeene stemmen besloten Kemal Pasja te begroeten en hem door een te zenden deputa tie een eere-sabel te doeh overhandigen. De politlieke afdeeling van de Sovjet-re- geering, heeft te Petrograd tal van arbeiders en studenten laten arresteeren in verband met de dooi hen voorgenomen anti-bolsjewistische demonstraties, welke zij tijdens het aanstaande congres van de Derde Internationale wilden houden. In verband met de verkiezingen voor de Sovjets zijn eveneens tal van arbeiders gearres teerd. Te Moskou werden verleden week 100 tram arbeiders in hechtenis genomen. Uit Berlijn In den loop van de besprekin gen over het kolenvraagstuk, welke door des kundigen op het departement van Herstel wer den gevoerd, verklaarden alle deskundigen, dat de nieuwe eischen der Commissie van Herstel veel te hoog zijn. Lloyd George is ongesteld, doch niet ern stig hij is slechts verkouden, doch moet op aan dringen van lord Dawson, den lijfarts van den koning, enkele dagen thuis blijven. Hij verzocht Lord Birkenhead, om morgen voor hem te Bath het woord te voeren. Binnenland. De invordering van 's Rijks belastingen. Er is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wetgeving nopens de invordering van's rijks belastingen. Het is zegt de memorie van toelichting vooral in de laatst verstreken jaren,aanhetlicht gekomen, dat de wetgeving op de invordering van 's rijks directe belastingen zoowel in het belang van de schatkist als in dat der belasting schuldigen eenige wijziging dient te ondergaan. Die wijzigingen zijn van eenvoudigen aard. Spoorwegpersoneel. In de gisteren gehouden conferentie tusschen de directie der Nederl. spoorwegen en vakver- eenigingsbesturen zijn in de commissie van advies voor het tijdvak van 1 Janari 1923 tot lJanuari 1925 herbenoemd de heeren T. L. D. Nivard, wethouder van Rotterdam Th. L. v. Putten, directeur van de gemeentetram te Amsterdam, en A. Harms, lid van den gemeenteraad te Den Haag. Bevolking. Het Centraal Bur. v.d. Statistiek toont aan dat in 1920 de gemiddelde leeftijd der menschen sedert 1899 met pl.m. 8 maanden gestegen was het aantal gehuwden en gescheidenen toenam de gemiddelde gezinssterkte daalde van 4.81 tot 4.63 en het aantal vreemdelingen meer dan verdubbelde. Het eoelibaat bij de oud-katholieken. Door de bisschoppen der oud-katholieke kerk is thans besloten het eoelibaat in die kerk af te schaffen. Zondag zal hiervan in hun kerken mededeeling worden gedaan. Uitvoering Veewet. De minister van landbouw a.i. heeft aan de burgemeesters bericht, dat is gebleken, dat ten aanzien van de uitgaven inzake de uitvoering van maatregelen krachtens de Veewet niet steeds de noodige zuinigheid wordt betracht. Voor de ontsmettingsmiddelen en de leveringen bij ver branding en begraving worden veelal zeerhooge prijzen betaald, en de ontsmettingen vorderen dikwijls onnoodig veel tijd, waardoor de kosten worden opgedreven. De minister deelt aan de burgemeesters mee, dat op een en ander in den vervolge streng zal worden opgelet, en dat declaratiën, die blijkbaar te hoog zijn opge voerd, o.a. door het besteden van buitengewoon hooge prijzen voor de verschillende benoodighei- den, hooge arbeidsloonen, groot aantal werkuren, enz., niet zullen worden betaalbaar gesteld. Lager onderwijs-ontwerp. Het afdeelingsVerslag van de Tweede Kamer omtrent het lager onderwijs-ontwerp zal in den loop van de volgende week verschijnen. Het ligt zeer stellig in de bedoeling van de Ka mer, dit wetsontwerp vóór het Kerstreces te behandelen. va 24 Januari 1922 (Vlootcommissie) heeft j.l. Maandag een bezoek gebracht aan het vlieg kamp De Kooy en gisteren aan het vliegkamp Schellingwoude en de vliegtuigen fabriek van Fokker te Amsterdam, deze fabriek meer in het bijzonder ter bezichtiging, van het nieuw aangebouwde Amphybie-vliegtuig der marine. Dc weg Den HaagDordrecht. Den 9den November zal in het Haagsche stad huis onder voorzitterschap van mr. Patijn, den burgemeester, een op initiatief van den Alg. Ned. Wielrijders Bond belegde vergadering worden gehouden over de verbetering van den weg van den Haag over Rotterdam naar Dor drecht, tot welke vergadering, behalve de Auto mobielclub, ook de burgemeesters van de aan den weg gelegen gemeenten zijn genoodigd. Bedrog bij werkloozcnsteun. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden van den volgenden inhoud Mijn aandacht wordt er op gevestigd, dat werklieden,ondanks het feit,dat zij werk hebben, zich toch als werkloos aangeven en, teneinde steun te ontvangen ingevolge de getroffen steun regelingen, soms daartoe door den werkgever in de gelegenheid gesteld, gaan stempelen. Voorts zou niet steeds juiste opgave gedaan worden van de gezinsinkomsten. Na ernstige overweging acht ik het noodzake lijk, dat maatregelen worden getroffen om verder bedrog zooveel mogelijk te voorkomen. Ik ver zoek u dan ook, bij de steunvcrleening steeds een strenge controle te doen uitoefenen en, indien gevallen van fraude worden geconstateerd, daar van aan de betrokken officier van justitie onver wijld kennis te geven, ook in die gevallen, waarin door den staat in de kosten van steunverleening niet wordt bijgedragen. Voor het geval dat in uw gemeente een com- inssie van steunverleening bestaat, zal het mij aangenaam zijn, zoo uw college der Üommissie mededeeling wilde doen van dit, mijn schrijven, onder uitnoodiging dienovereenkomstig te willen handelen. Ik vertrouw op uw volle medewerking in deze, c.q. ook van die der commissie van steunverlee- nin, te mogen rekenen. Van de besturen der gemeenten, Waarin steun wordt verleend, zal ik gaarne spoedig hiervan de verzekering ont vangen. Mocht de gevraagde medewerking onverhoopt niet worden verleend,dan zal daarvan het gevolg zijn, dat subsidie in de kosten van werkloozen- zorg aan uw gemeente vanwege mijn departement niet of niet meer zal worden verleend. De vlootcommissie. De Staatscommissie ingesteld bij Kon. besluit De sigarennijverheid. De conferentie te 's-Hertogenbosch van den commissaris der Koningin in Noord-Brabant met de vertegenwoordigers van patroons- en arbeidersorganisaties is als voorloopig mislukt te beschouwen. De patroons hebben eenige con cessies gedaan, Over een bepaald onderdeel kon met de R.K. bond van sigarenmakers geen overeenstemming worden bereikt. De afgevaar digden van dien bond moeten deze aangelegen heid nog met hun bestuur bespreken, wat van daag gebeuren zal. De afgevaardigden van den Nederlandschen Bond en van de Federatie ver lieten de conferentie voor het einde, daar zij geen mandaat hadden. Documenten voor gedistilleerd. De Minister, van Financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat voortaan bij het lichten van documenten voor gedistilleerd, be stemd voor België, de overlegging aan den ontvanger wordt gevorderd van een certificaat van het in Stct. 202 opgenomen model, dat aan het document wordt gehecht en daarbij gevoegd moet blijven, tot het aan het laatste kantoor wordt ingetrokken. Voor elke partij, waarbij een afzonderlijke 'vrachtbrief, of een afzonderlijk connossemenl is opgemaakt, moet evenzeer een afzonderlijk certificaat worden overgelegd Financieel commissaris voor Albanië. Naar het „Vad." verneemt heeft de Volken bond doormiddel van onzen Minister van Buiten landsche Zaken, den heer R. Zuyd.rhoff, lid van de Rekenkamer, gepolst over het financieel commissariaat voor Albanië. De Luxemburgsche professor Cahr.es heeft, eveneens op verzoek van den Volkenbond, reeds een rapport over den economischen toestand in het genoemde land opgesteld, van welk rapport de heer Zuyderhoff inzage kreeg. De voor ons land vleiende aanbieding staat ongetwijfeld in verband met de werkzaamheden, welke de heer Zuyderho/f, zooals men weet, eenigen tijd ge leden te Genëve heeft verricht, tóen hij was aan gewezen, om de rekening van den Volkenbond te controleeren. Wellicht heeft ook nog wel de herinnering aan onzen Thomsom tot de aanbieding meege werkt. NIEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1