DE AMERIKAAN. DMOBLMD WO&R SCHiEDAM FEUILLETON. 45ste Jaargang. Vrijdag 3 November" 1922. No. 13481. Bureau :l KOEMARKT 4. (Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Ad verten tiën :1-~5 re8els L7° 1 elke re8el daarboven 35 cent, 3 maal o* 1JO 1K plaatsen wordt 2 maal [berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2. per week lo cent, ranco pe Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 2 November 1922het verzoek van lo. J. v.d. MADE om vergunning tot uitbrei ding der brood- en banketbakkerij in het pand Lange Kerkstraat 22, kadaster Sectie N. 110. 367, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een eiwitkluts- en een amandelwrijfmachine en 2o. MüNSTERMANN'S ISOLEERWERKEN om vergunning tot uitbreiding der fabriek van isoleermaterialen in het pand Westmolenstraat 29, kadaster Sectie C. no. 1274, door bijplaatsing van 2 clectromotoren van elk 2 P.K., van eenige werktuigen en van een exhauster door verplaat sing van eenige werktuigen en door verwijdering van een schaafmachine, VERDAAGD,aangezien het desbetreffend onderzoek n og niet is geëin digd. Schiedam, 3 Nov. 1922. Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. De ,,N. Berl. Ztg." verneemt uit politieke kringen Voor zoover men Lot dusver gelegen heid had uit officieuse interviews met eenige leden van de Commissie van Herstel een oordeel over het te verwachten resultaat der Berlijn sche conferentie te vormen schijnt het, dat men moet beginnen met een tamelijk scherpe schei ding te maken tussclien de moratorium-kwestie en de andere vraagstukken. Men krijgt den in druk, alsof de commissie van Herstel reeds uit gemaakt heeft, dat cr in zake de stabiliseering van de mark en de financieele controle nog tijdens haar verblijf te Berlijn beslissingen moeten worden genomen, die ten minste voor- loopig effect zullen hebben, terwijl het schijnt dat de oplossing der moratorium-kwestie aan de Brusselsche conferentie zal worden over gelaten. De Duitsche voorstellen kunnen in de vol- gend,e vier punten worden samengevat 1. Verlaging van de reparatie-schuld. 2. Vaststelling van een nieuw en onveran derlijk schadeloosstellingsbedrag. 3. 'Plaatsing van een internationale leening. 4. Een moratorium voor den Lijd van 4 jaar. Wat het lot van deze voorstellen zal zijn, kan momenteel natuurlijk niet met zekerheid gezegd worden. Volgens de berichten schijnt het de vraag of de Commissie van Herstel, wat de verlaging van het te betalen bedrag betreft, bereid zal zijn, stappen te ondernemen. Wat de commissie overigens met nadruk naar voren zal brengen, schijnt in hoofdzaak de financieele controle te betreffen en de controle op 's lands huishouding, het schrappen van zekere uit gaven, verder de onmiddellijke beslaglegging op het goud der Rijksbank ter stabilisatie van de mark en het aangaan van een binnenland- sche leening. De leden der commissie verklaren overigens, dat het geheel buiten de bevoegdheid van de commissie valt een nieuwe beslissing te nemen over de hoogte van het te betalen bedrag. Zij wijzen er op, dat een dergelijk besluit wel op 55 Het is haar neef. En daar zij er steeds op te rugkwam, heb ik haar verteld, dat mijn hart mij niet meer toebehoorde en ik het liad weg geschonken aan dien leelijken mijnheer op het doek in het salon te Parijs." „Anders niet?" „Ah Gij zijt jaloersch. Dat vindt ik heer lijk Weet gij, dat gij mij op zekere oogenblik- ken (hier zag zij hem oplettend aan) aan hem herinnert „Ik dank u wel voor het compliment. Staat gij mij toe, u nog iets te vragen „Wat? Zijt gij nog niet voldaan? Nog ja loersch. Ik vrees, dat gij iets van Blauwbaard weg hebt." „Neen, dat is het niet. Eens zult gij zien, dat ik niet jaloersch op hem kon zijn. Maar gij steldet belang in dat schilderstuk.Waarom Enid lachte niet meer. Zij aarzelde een oo- gcnblik. „Ik begrijp, dat ik voor u geen geheimen moet hebben, Burton maar dit is het mijne niet, het behoort een ander." „Goed. Zeg het mij dan slechts zooveel als gij kunt, zonder er iemand in te betrekken. Geloof de conferentie te Brussel geregeld kan wor den, terwijl van Fransche zijde nog bovendien het voorbehoud gemaakt wordt, dat een verla ging van de schulden slechts mogelijk zal zijn, voor zoover de intergcallieerde schulden ge schrapt worden. Vóór Brussel schijnt dus een ingrijpende nieuwe regeling niet mogelijk. De besprekingen worden thans voortgezet en er zullen de commissie, die ditmaal zeer eens gezind is, in de komende dagen positieve voor stellen worden gedaan. Van alle kanten werd door de leden der Commissie van Herstel de goede wil van Duitschland geconstateerd. Naar verluidt is Duitschland voornemens een buiten- landsche leening van 500 milliocn dollar te vra gen. Heden zou Barthou de Duitsche voorstellen beantwoorden. Het „Journal" verneemt uit Berlijn dat de commissie van lierstel het verzoek der Duitsche regeering om de buitenlandsche financieele des kundigen bij de huidige besprekingen te hooren, van de hand heeft gewezen. DE A.S. VREDESCONFERENTIE. Uit Bern wordt gemeld Het staat thans vast, dat de opening van de vredesconferentie te Lausanne op 13 November door den Bonds president Haab zal geschieden Te Lausanne worden vijfhonderd gedelegeerden en drie hon derd journalisten verwacht. Naar het „Journal" den lsten November uit Constantinopel vernam, heeft de Sultan af gezien van het voornemen, om een eigen dele gatie naar Lausanne te zenden. Hij zou aan de Kemalistische delegatie opdragen, de Turksche belangen aldaar te vertegenwoordigen. Dit bericht is thans door dat betreffende zijn ver vallenverklaring van den troon achterhaald. BEIEREN. Staatsraad dr. Meyer, wiens benoeming tot Beiersch minister-president reeds scheen vast te staan, heeft naar de „Frankf. Ztg." uit München verneemt verklaard niet in aanmer king te willen komen. Het blad zegt, dat nu een leidend parlementslid van de Beiersche volks partij de meeste kansen heeft Do „D. A. Ztg." hoort daarentegen uit München dat dr. Scliweyer thans minister van binnenlandsche zaken, de aangewezen opvolger van graaf Lerchenfeld is. De katholieke afgevaardigde Sogers heeft een reeks amendementen voorgesteld op het wetsontwerp van Van CauWelaert omtrent de, Vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool, die beoogen een vergelijk tot stand te brengen in den boezem van de katholieke kamerfractie. In hoofdzaak komen zijn voorstellenmeer op liet be houden van een aantal facultatieve Fransche leergangen naast de Vlaamsche en van de Fran sche opleiding voor civiel-ingenieur naast een Vlaamsche opleiding. Van Gauwelaert heeft namelijk voorgesteld, deze Fransche colleges naar Luik te verplaatsen, waar Lhans geen op- 'eiding voor civiel-ingenieur bestaat. BELGIE. De afdceling Gent van de Belgische socialis tische partij heeft met algemeene stemmen de wenschelijkheid uitgesproken van de vervlaam sching der Gentsche Iioogeschool. Daar het lot van het wetsontwerp-van Cauwelaert voor een groot deel afhing van de houding der Gentsche socialisten, is het thans zoo goed als zeker, dat dit ontwerp met eenige restricties door de Kamer zal worden aangenomen. mij, het is niet zonder rede, zonder een ern stige reden, dat ik er over spreek." „Welke is die?" vroeg Enid, die op hare beurt nieuwsgierig werd. „Ik moet u antwoorden, gelijk gij daar even gedaan hebt. Ik weet, dat ik geen geheimen voor u moet hebben, Enid maar dit is het mijne niet het behoort een ander." „Ah riep het jonge meisje uit. „Een geheim Vertel het mij „Beantwoord eerst mijn vraag." „Welnu, het was een brief uit Egypte, welke mijn belangstelling voor die schilderij had op gewekt. Er stond in van een duel, waarbij iets gebeurd was met een halve kroon, gelijk op het doek, maar de afloop was voor geen der personen noodlottig." „De brief kwam van uw broeder, veronder stel ik „Jaik. ik weet eigenlijk niet, of ik het u wel zeggen mag." „Dus niet van uw broeder. Van iemand an ders, zullen wij aannemen." „Ja hij kwam van mijn broeder, jaloersche leelijkerd, dat gij zijt," hernam zij glimlachende. „Weet gij, wie de tegenstander van Marina's broeder was „Neen Edwin heeft mij niet gezegd. En hij heeft mij verzocht tot niemand over die zaak te spreken want wanneer zij bekend werd, zou de officier voor een krijgsraad moeten REACTIE IN BEIEREN. Nadat reeds door de „Vorwarts" een bericht van de Dena was gepubliceerd, volgens hetwelk de reactionnaire beweging in Beieren steeds verder om zich heen grijpt en het gevaar voor een nieuwen putsch van rechts in Beieren onder leiding van mannen als Ludendorff, Ehrhardt e.a steeds grooter wordt, publiceerde de „Münc.hcner Post" gister een bericht waarin tal van bijzonder heden aangaande de plannen van de nationaal- socialisten worden medegedeeld. Deze toch zijn volgens het blad voornemens, een hetz- campagne onder de verschillende lagen van de bevolking op touw te zetten, waardoor de on rust zeer zal worden vergroot. Op 5 Novem ber aldus het blad zal met deze cam pagne worden begonnen. - ENGELAND. Lord Birkenhead de vroegere lord-kanselier blijft onvermoeid voor de coalitie strijden.Hij voerde gister te Bristol het woord tervervan ging van Lloyd George en op diens verzoek. Lord Birkenhead herhaalde, dat de tegen woordige omstandigheden de samenwerking van alle bekwame mannen van onverschillig welke richting noodzakelijk maakten. Lloyd George, die behalve aan verkoudheid ook aan heeschheid lijdende is, gaat goed voor uit. De dokter stond hem toe, om Zaterdag in een 'openbare vergadering te Londen het woord te voeren. ITALIË. De regeering heeft gisteravond drie uur ver gaderd. Mussolini heeft een uiteenzetting ge geven, waarin hij vaststelde, dat de binnenland sche toestand snel verbeterde en de aanvanke lijke bezorgdheid over het feit, dat de fascisten aan de regeering waren gekomen, verdween De ministerraad heeft Mussolini volmacht ge geven voor de conferentie te Lausanne en beslo ten de Kamers tegen 16 November bijeen te roepen. Mussolini zou verder een nieuwe kieswet uitwerken, welke aan de partij, die bij de ver kiezingen de meeste stemmen krijgt, drie vijfden der zetels in het parlement verzekert. Ingrijpende bezuinigingen en wcrkloozcn- steun staan eveneens op zijn program. GRIEKENLAND. De verkiezingen zullen plaats hebben in de tweede helft van December. CUBA. Gedurende de tusschentijdsche verkiezingen op Cuba had gisteren een botsing uit politieke oorzaken plaats bij Canedas, waarbij twee dooden te betreuren vielen. De verkiezingen hebben daarmee tot dusver aan zes menschen het leven gekost, terwijl een twaalftal zijn gewond. ALLERLEI. Vittorio Rolandi de ILaliaanscke gezant te Washington, heeft evenals zijn collega's te Parijs en te Berlijn ontslag genomen, ten einde minister-president Mussolini gelegenheid te ge ven zijn eigen menschen te kiezen voor het be- kleeden van zulk een belangrijken post. Musso lini heeft hem verzocht, zijn post te blijven ver vullen. De „Petit Parisien" publiceert onder alle voorbehoud een telegram uit Engelschc bron, volgens hetwelk een Kemalistische legerafdee- ling dertien Fransche soldaten te Adrianopel zou hebben gedood. Het Griekschc garnizoen te komen. Gij begrijpt, hij wilde een kameraad niet in verlegenheid brengen." „Zeker niet." ;,En waarom wildet gij dat nu allemaal we ten Ik was jaloersch," zeide Barnes. Hij sprak onwaarheid, want hij gevoelde zich meer dan ooit overtuigd, dat zijn vermoedens betref fende Edwin Anstruthér gegrond waren. Doch hij bezat den moed niet, Enid te vertellen, dat haar broeder het bloed van een medemensch had vergoten en was vast, besloten alles aan te wenden, ten einde een ontmoeting tussclien Marina en den Engelschman te voorkomen. Eene week ging er voorbij. Op zekeren avond, toen hij van een rijtoertje met Enid terugkwam, vond Barnes in zijn go- tel een brief van Edwin. Hij bevatte het vol gende „LI. M. S. De Zeezwaluw, Gibraltar, 14 Mei 1883. Waarde Heer Barnes, Gij vraagt mijn toestemming voor uw hu welijk met mijn zuster. Ik verleen ze u gaarne om twee redenen. In de eerste plaats meldt Enid mij in haar schrijven, hetwelk op denzelfden datum als het uwe verzonden is, clat zij u bemint en dat gij Kara-Agats zou daarbij de Franschen te hulp zijn gekomen. Uit El Paso (Texas) Generaal Francisco Murguia, de aartsvijand van president Obregon en een dergenen die deelnamen aan den strijd waarin president Carranza omkwam is door Obregon bij Duranzo-City gearresteerd en gister morgen te Mexico-City terechtgesteld. Volgens een Engelscli telegram zou Hamid bey in een gesprek met Nansen te Constantino- pel verklaard hebben, dat de Kemalisten van plan waren de Christelijke elementen uit Turkije te verdrijven. Uit Praag Er is in Slowakije een aanslag gepleegd tegen den Tsjecho-Slowakschen mi nister van landsverdediging, die met den chef van den staf per automobiel een inspectie-tocht in Slowakije deed. Er werden geweerschoten op de automobiel gelost. Volgens de „Prager Presse" zou de aanslag het werk zijn van Magyaarsche agenten. -De „Petit Parisien" verneemt uit Londen, dat de Fransche en dë Britsche regeeringen bij de Turksche regeering vertoogen zullen indienen wegens pogingen door haar te Constantinopel en in Klein-Azië gedaan om 30,000 man op de been te brengen,ofschoon haar gewapende macht in Oost-Thracië, volgens het verdrag van Moc- dania 8000 man niet mag overtreffen. B I a n e n 1 bd. Propaganda onder de vakjeugd. Het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie besloot een bijzondere propaganda te voeren in het belang van de jeugdorganisatie en de bevor dering van liet adspirant-lidmaatschap van de vakorganisatie. Voor dit doel is een afzonderlijke commissie gevormd, bestaande uit de heeren J. Andries- sen, R. K. Bouwvakarbeidersbond B. Bererid- sen, R. K. Bond van Handels-, Kantoor-, enWin- kelbedienden A. C. Jansen, R. K. Lederbewer- kërsbond J. van Abbevé, R. K. Metaalbewer- kersbond H. L. W. Voorhuijzen, R. K. Naai sters- en Kleermakersbond en J. v. d. Nieuwen-' huizen, R. K. Textielarbeidersbond. Als voorzitter is aangewezen de heer J. Th. Nijkamp en als secretaris de heer A. H. Smulders; beiden als bestuursleden van het R. K. Vakbu reau. Hoewel liet in de bedoeling ligt de bijzondere propaganda over het geheele land te voeren, zal men deze meer gedecentraliseerd ter hand nemen en elk diocees afzonderlijk bewerken. Het ligt in de bedoeling dit belangrijke werk te verrichten in samenwerking met de jeugdorga nisatie en daar in liet Bisdom Haarlem een rege ling is getroffen, waardoor een goede samenwer king tussclien jeugd- en Vakorganisatie is ge waarborgd, wordt deze propaganda in dat Bis dom het eerst ter hand genomen. De Besturen van de Vakvereenigingcn zullen worden aangezocht comité's te vormen, welke zich met deze speciale propaganda zullen bezig houden en zoo mogelijk worden gevormd tot permanente commissies, welke meer speciaal haar aandacht aan het organiseeren van jeug dige personen blijven schenken. Mogen de pogingen, om de Roomsche jeugd meer te doen deelnemen aan het Roomsche or ganisatieleven, met succes worden bekroond. Het huwelijk van den ex-keizer. Vandaag gaat de gewezen Duitsche kroon prins, vergezeld van den burgemeester van Wie- ringen, den heer Kol ff, per auto naar Doorn, ten einde bij het huwelijk van zijn vader tegen woordig te zijn. dc eenige man zijt op de gansche wereld, die haar gelukkig kan maken. Dat is alles, wat ik kan verlangen voor haar, die ik zoo lief heb. Ten tweedeindien gij slechts eenigszins het ideaal nabijkomt, hetwelk zij zich van de menschelijke volmaaktheid heeft gevormd en dat zij droomt te zullen vinden in den man, dien zij waardig oordeelt, haar meester te zijn, moet gij iemand wezen, uit duizendenden en weet ik zeker, dat gij mij zultb evallen, wanneer wij elkander in Engeland ontmoeten, dat is te zeggen, over veertien dagen, daar de Zeezwa luw bevel heeft gekregen, naar het vaderland terug te keeren. Wat de geldelijke zaken aan belangt, Enid bezit een vermogen van twintig duizend pond sterling, hetgeen u, ik twijfel er niet aan, voldoende zal zijn. Ik heb er niets tegen dat mijn zuster met een Amerikaan huwt, die rijk genoeg is om in Engeland te gaan wonen en naar hetgeen gij mij omtrent uw for tuin hebt medegedeeld, zijt gij in staat, overal, waar gij wilt, onbekrompen te leven. De beschikkingen, welke gij voorstelt, zijn zoodanig, dat mijn zuster, noch ik iets meer zouden kunnen verlangen. Daar ik uit uw brief zie, dat gij van plan zijt, zoo spoedig mogelijk te huwen, zult u het best doen, na ontvangst dezes dadelijk naar Londen te vertrekken, en den heer H. Mortimer, procureur, No. 2., Cornhull een bezoek te gaan brengen. (Wordt verv olgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1