DE AMERIKAAN. DAGBLAD MG OR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ^FEUILLETON. 45ste Jaargang. Maandag|6 November 1922. No. 13483 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën^: 1- -5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlaiidsch Nieuws. HET HERSTEL. De door de Duitsche regeering naar Berlijn genoodigde buitenlandsche financieele deskun digen zullen heden definitief hun oordeel ter kennis brengen van de regeering en vanavond uit Berlijn vertrekken. In zijn Zaterdagavond-gehouden zitting heeft het Duitsche rijkskabinet den herzienen tekst van de concrete regeeringsvoorstellen aan de Commissie van Herstel goedgekeurd. Deze voor stellen zijn nu gister morgen aan de leden van de Commissie ter hand gesteld. De eerstvolgende gemeenschappelijke zitting van de Duitsche regeering met de leden van de Commissie van Herstel zal Dinsdagmorgen plaats vinden. In deze bijeenkomst zal evenwel niet worden gesproken over de stabiliseering van de mark, doch over het probleem van de Duitsche steenkoolleveringen aan de geallieerden DE VREDESCONFERENTIE. Naar uit Constantinopel bericht wordt, zijn Ismet Pasja en Noera Bey als deskundigen van de regeering te Angora naar de vredesconferen tie te Lausanne vertrokken. Volgens een bericht uit Genéve aan het „Jour nal des Débats" zal de Oostersche vredesconfe rentie te Ouchy, de voorhaveh van Lausanne, houden worden. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. De financieele conferentie, die men voorne mens is eerlang te Brussel te houden, begint, vol gens de „Crt." vasten vorm aan te nemen. Naar verluidt heeft Bonar Law te kennen gegeven, dat de Britsche regeering bereid is in December aan een internationale conferentie in zake. regeling der schadeloosstellingen deel te nemen. Dat Frankrijk deze conferentie met verlangen tegemoet ziet, is voldoende bekend. De invitaties moeten van de Belgische re geering uitgaan. Men neemt hier aan, dat deze alle bij de vraagstukken der regeling van de schulden en der schadeloosstelling betrokken staten, dus ook Roemenië en Joegoslavië, zal uitnoodigen. Misschien zal Amerika zich ook laten vertegenwoordigen. Door de minister-presidenten van Engeland, Frankrijk, Italië en België zullen vermoedelijk onderlinge preliminaire besprekingen worden gehouden de Belgische premier Theunis zou zich daartoe spoedig naar 'Londen, Parijs en Rome begeven. Zijn bezoek te Parijs wordt aangekondigd tegen 15 November. BEIEREN. Naar de bladen uit München vernemen, heeft de Beiersche vólkspartij Zaterdag aan de beide andere coalitiepartijen voorgesteld Von Knilling tot minister-president te kiezen. Daar de beide andere partijen daar geen bezwaar tegen had den, zal Von Knilling gekozen worden. Van officieele Beiersche zijde worden alle geruchten omtrent aanstaande putschplannen van rechts, met beslistheid tegengesproken. Op welke wijze den Beierschen nationaal- socialen de zegepraal der Italiaansche fascis ten evenwel naar het hoofd is gestegen, bleek nog gisteravond op een vergadering van na- tionaal-socialen, waar door eenige hunner leiders het woord werd gevoerd. Een hunner verklaarde In Italië is het aan een handvol nationaal-ge- zinde mannen gelukt om orde in het land te scheppen. Ook Beieren moet zijn Mussolini heb ben, want anders zal ook hier geen orde te berei ken zijn. Onder een nationalistische dictatuur 57 Gij hebt Danella," zeide Barnes, getroffen over de wanhoop van het meisje en verlangend een einde te maken aan het onderhoud. „Danella 1" riep zij. „Die booze geest 1 Hij, wiens eenige hoop gebouwd is op mijn wanhoop 1 Die weet, dat ik geen andere toe vlucht heb dan hem en zijn liefde Ik begrijp hem nietIk haat en ik vrees hem 1" „Laat mij u dan een raad geven. Vernietig dadelijk en met een enkel woord de uitzichten van Danella en zie af van een vervolging welke u meer smart en wroeging zal kosten, dan gij u tot nu toe hebt kunnen voorstellen." „Dus wilt gij dat ik naar mijn geboorteland zal terugkeeren en mij aan de verachting mij ner bekenden prijs te geven om mij de Rim- becco te hooren toezingen om mij te laten verwijten„Een Paoli heeft vergeten, dat zij een Gorsikaansche is Haar broeder is ver moord en de moordenaar leeft rustig en onge straftNeen, Neen! Dat zoude ik niet'kun nen verdragen. Volg uw weg laat mij den mijnen bewandelen. Uwe bloempje uit het Noor den zal niet besmeurd worden door de aanra king eener vrouw als ik 1" zal het beter leven zijn, dan onder onze tegen woordige vrijheid. OOSTENRIJK. De Nationale Raad heeft het regeeringsont werp in zake crediet-operaties, welke aan de regeering de middelen zullen verschaffen om in den overgangstijd, totdat de buitenlandsche credieten zullen zijn ontvangen, aan de binnen- landsche financieele behoeften te kunnen vol doen zonder van de banknotenpers gebruik behoeven te maken, aangenomen. Voorts behandelde de raad een ontwerp be treffende het instellen van eereteekenen voor hen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt jegens de Oostenrijksche republiek. ENGELAND. Zaterdag was het de dag van de candidaat- stelling voor de aanstaande algemeene verkie zingen en nadien worden geen nieuwe candida- ten meer aangenomen. Van de leden van het oude parlement, die opnieuw candidaat zijn gesteld, hadden 37 conservatieven, 7 nationaal-liberalen, 5 onaf hankelijke liberalen, 3 arbeidersafgevaardigden en 1 nationalist tot drie uur in den middag nog geen tegencandidaat. Lloyd George en Dou glas Hogg, de nieuwe procureur-generaal, zul len herkozen worden, daar er geen tegen-candi- daat is gesteld. TURKIJE EN ANGORA. >e N&tionale Vergadering van Angora heeft Rafet Pasja tot gouverneur van de „provincie Constantinopel benoemd. De ambtenaren der regeering van Constan tinopel, die beseften, welke gevolgen het be sluit der regeering van Angora voor hun positie zou hebben, vroegen Rafet om instructies. Hij antwoordde, nog geen instructies uit Angora te hebben ontvangen, doch niettemin kondigde hij aan, dat het gemeentepersoneel van de stad in dienst zal worden gehandhaafd, maar dat de ambtenaren der verschillende ministeries zich als ontslagen kunnen beschouwen, echter zon der nadeel voor hun aanspraken op salaris. Daarop werd een buitengewone zitting van den gemeenteraad gehouden, die vervolgens den minister van Binnenlandsche Zaken aan bood, af te treden. Inmiddels vergaderde het kabinet. De mees te ministers vonden het nutteloos, nog langer een afzonderlijke regeering te handhaven. De grootvizier was derhalve verplicht, het aftreden van het geheele kabinet in te dienen. De houding van den sultan is nog onzeker en het is ook niet bekend, of hij voornemens is, al of niet een nieuw kabinet te benoemen. Met uitzondering van prins Selim weigert de geheele keizerlijke familei, zich aan het optre den der regeering van Angora te onderwerpen. Later wordt gemeld, dat Kemalistische gen darmen zijn verschenen te Berhaz ten Noord oosten van Isjanak en op vele andere punten binnen de neutrale zone, die thans feitelijk niet langer bestaat. De geallieerden werden ge plaatst voor een voldongen feit en zullen wel verplicht zijn, het nieuwe regime te aanvaarden. Naar gemeld wordt, zijn nieuwe betoogingen in voorbereiding. ALLERLEI. Volgens uit Rome ontvangen berichten zouden de troepen van d'Annunzio, gesteund door fas cisten en nationalisten, een nieuwen staatsgreep te Fiume voorbereiden met de bedoeling de annexatie van dit gebied bij Italië te proclamee- ren. Zij verliet hem, het hoofd trotsch opgericht; doch toe zij alleen was, brak zij in snikken uit en begaf zich wankelende naar hare kamer. Daar vond zij een telegram, gedateerd uit Gribraltar en luidende als volgt „Ben bijna zeker te slagen. Wees over morgen te Nizza ik zal er dien dag aan komen. Hoop. Danella." „Ah riep zij „Hopen Zoo iets bestaat er voor mij niet meer op de wereld Anderen kun nen beminnen en gelukkig zijn ik, die haat, ik ben gevloekt II. Niettegenstaande het vroege uur vond mijn heer Barnes juffrouw Anstruther aan het ont bijt op hem wachten. Zij zag er geheel versla gen uit. „Zie." riep zij. „Een ongeluk komt nooit al leen. Gij verlaat mij en Marina zendt mij dit." Zij reikte hem een brief over. „Wat staat er in „Iets zeer onaangenaams." Barnes verschrikte. „Twee dagen geleden, toen ik haar vroeg Uut Athene Opkhet eiland Samosfcis een opstandige beweging uitgebroken. De bevol king verlangt den terugkeer van het oude regime alsmede autonomie onder waarborg van den Volkenbond. Uit Warschau De „Rabotnik" meldt dat gister in het steenkool-bekken van Dom- browa en Tragan de staking zou beginnen. Binnenland. Het rcgeerngsjubileum van de Koningin. Op aanstichting van de Nederlandsche ver- eeniging Limburgia zijn Zaterdag te Brussel onder voorzitterschap van jhr. van Vredenbrugh gezant van Nederland, bijeen geweest de afge vaardigden van de Nederlandsche bonden en vereenigingen in België, om tot de samenstelling over te gaan van een comité, belast met het or- ganiseeren van grootsche feesten in September 1923 ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Hetzelfde comité zou daarna een permanent karakter verkrijgen en ieder jaar de Oranjefeesten organiseeren. (N.R.Ct.) Staatsbegrooting 1923. Aan de Memorie van Antwoord wordt het volgende ontleend De regeering gevoelt allerminst behoefte het feit te verbloemen, dat er voor 1923 niet een sluitend budget zal zijn het is een gevolg van den nood, waarin wij verkeeren-en waarvoor onmiddellijk werkend kruid niet gewassen is, hoewel soms die voorstelling gewekt wordt, ook door hen, die alle aangeboden kruid afwijzen. Maar zij gevoelt wel behoefte vast te leggen, dat het niet zóó blijven mag en concreet te zijn aan te geven, waarlangs het in de naaste toe komst veranderen moet. Dat is de beteekenis der perspectief-besparing. Zij is enkel een werk methode. Het betoog, dat er, voor zoover over de plan nen van het Kabinet licht verschaft is, alle aanleiding bestaat tot groot bezorgdheid, be rust op een minder juisten gedachtengang. Daargelaten, dat de meening, als zou het ge heele program der regeering worden samen gevat in de „veiligstelling van den gulden", niet met de werkelijkheid in overeenstemming is, ziet men voorbij, dat de^ veiligststelling de onmisbare voorwaarde is voor de behartiging van de cultureele en sociale belangen, welke haar ter harte gaan. Dat een gedeprecieerd ruilmiddel de grootste vijand is van deze en van vele andere belangen, leert de ervaring van alle tijden. Huwelijkswetgeving. Overwogen wordt de vraag in hoever verandering in de huwelijkswetgeving, voornamelijk betreffend het huwelijksgoederen recht, gewenscht is. De opheffing van het departement van Land bouw. De Regeering is tot het besluit van het Departement van Landbouw, Nijverheiden Han del op te heffen, niet gekomen dan na ampel overleg en in hoofdzaak ter wille van de bezuini ging. Aan een afzonderlijk Departement van Landbouw, hoe gewichtig ook de daarbij betrok ken belangen zijn, valt derhalve in de tegenwoor dige tijdomstandigheden niet te denken. Oorlog en Marine. Tot de benoeming van een Minister van Marine is besloten juist uit zuinig heidsoverwegingen. De ondervinding leert im mers, dat het onmogelijk was voor een Minister om tegelijkertijd aan het Departement van Oor log en aan dat van Marine de hervormingen door te zetten, welke e zpaarzaamheid vordert. De Staatsloterij. Maatregelen tot opheffing of uitbreiding van de Staatsloterij liggen voors hands niet in het voornemen. een mijner bruidmeisjes te zijn, beloofde zij mij, mee te gaan naar Engeland en bij ons huwelijk tegenwoordig te- wezen en thans ont vang ik dit schrijven, waarin zij mij zegt, mijne uitnoodiging niet te kunnen aannemen. Is dat niet verschrikkelijk „O, is het anders nietantwoordde Bar nes, geheel gerust gesteld en blijde, dat zijn onderhoud met Marina van den vorigen avond dit gevolg had. gehad. Hij paste echter wel op Enid er niets van te laten vermoeden, dat de weigering van hare vriendin aan hem moest geweten worden. „Kent gij geen ander jong meisje in En geland om haar te vervangen vroeg bij op onverschilligen toon. „Wat een vraag Natuurlijk ken ik er !Hon- derden Doch haar wilde ik er zoo gaarne bij hebben. Gij schijnt het u niet erg aan te trek ken. Zoudt gij gaarne op deze wijze teleurge steld worden Wat zoudt hij zeggen, indien ik mijn belofte brak en u niet wilde huwen Kent gij een ander jong meisje in Engeland, die mij zoude kunnen vervangen?" Er bestond slechts één manier om op deze vraag te antwoorden en dat was, de scherts voort te zetten, hetwelk Barnes dan ook deed met zooveel vrooJijke luchthartigheid, dat Ma rina spoedig vergeten was. Na Barnes naar het station uitgeleide te heb- Cursus-wezen. Dezer dagen had te 's-Gravenhage op initi- tiatief van het Dag. Bestuur der nationale K.S.A. een bijeenkomst plaats van vertegenwoordigers van den Ned. Boerenbond, den Ned. R. K. Mid denstandsbond, de Federatie van R.K. Volks- en Werkliedenbonden, het R.K. Vakbureau, de Kath. Jonge Werkgeversvereniging en den Bond van R.K.Volksuniversiteiten, ten einde te bespreken de meer en meer gevoelde behoefte o.m meer eenheid en concentratie te brengen in de overtalrijke cursussen, die door onderscheiden vereenigingen worden georganiseerd, welke be hoefte o.a. nog onlangs gebleken is op een ver gadering van geestelijke adviseurs in het bisdom Haarlem. Samenwerking en onderling overleg tusschen de verschillende cursussen gevende vereenigin gen in van groot belang met het oog op het be zoek der cursussen, het vinden van geschikte leiders, de bestrijding der kosten en het systema tisch werken. Als resultaat van de besprekingen wordt tenslotte besloten dat 1. het Centraal Bureau der K.S.A. zich zal Wenden tot de nationale organisaties met het verzoek om er bij hare afdeelingen (voor zoover het Federaties betreft via de Diocesane of ge westelijke Bonden) op aan te dringen om zich in de plaatselijke Comité's der K.S.A. met de andere daarin zitting hebbende en cursus-geven de organisaties te verstaan over het geve van gecombineerde cursussen, wanneer en voor zoover dat, gezien de plaatselijke omstandighe den, nuttig en mogelijk blijkt 2. HetCentraalBureau de plaatselijke comité's zal verzoeken het initiatief te nemen om de mogelijkheid en wenschelijkheid van het com bineeren van cursussen der bij haar aangeslo ten organisaties in studie te nemen, en, zoo moge lijk centralisatie tot stand te brengen 3. dat het Centraal Bureau zal trachten om daar,waar gen plaatselijke comité's bestaan,maar centralisatie niettemin wenschelijk blijkt, plaat selijke comité's tot dit doel in het leven te roepen, teneinde ook in die plaatselen de centralisatie te kunnen bevorderen. Bij dit alles zal er ook naar gestreefd dienen te-worden, dat andere plaatselijke vereenigingen en instellingen, die zich op het terrein der volks ontwikkeling bewegen, zooals G. en W. R.K., Leeszalen, R. K. Vrouwenbond, Katholiek Le ven, Ons Zuiden, Jong Brabant e.d. eveneens in de samenwerking betrokken worden. ben gedaan, was juffrouw Anstruther in haar hotel teruggekeerd. Zij sloot zich op in haar kamer en zeide, niemand te willen ontvangen. Tegen den avond riep Maud door het sleu telgat „Hij is terug, Enid „Hij?... ...Wie!" Zij snelde naar buiten, in de mëening, dat Barnes om de een of andere reden zijn reis had uitgesteld. Zij volgde Maud tot in het salon van Lady Ghartris. Daar zeide het kind tot haar met een ondeügenden glimlach op de lippen „Hij is hier geheel alleen. Hij wacht u met ongeduld." Juffrouw Anstruther trad gejaagd binnen. De zonneblinden waren gesloten. In de sche mering zag zij een man, die met den rug naar haar toe zat en zij meende, dat het Barnes was. Zij naderde zachtjes sloeg hem de armen om den hals en fluisterde hem in het oor: „Burton, gij hadt dan toch den moed niet' heen te gaan is wel Maar zij deinsde eenklaps verschrikt ach teruit, want een wezen met een langen baard had zich plotseling omgewend en riep vroolijk haar omhelzende „Dus is Burton vertrokken, naar ik zie (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE LEVER'S ZEEP fir ^BLIJVEM FIJME WEEFSELS., ^yAfl ELEGAflTE OflflES^ ALS niEUW FABRL KAMTEfl VAM SUMUGHT ZEEP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1