24 Mei 1897 vervalt te beginnen met die over het jaar 1923. 2. Over elk der jaren 1923 tot en met 1926 ontvangen de gemeenten als Rijksuitkeering a. een bedrag gelijk aan hetgeen blijkens de vastgestelde gemeenterekening wegens kosten van krankzinnigenverpleging in het jaar waar over de uitkeering loopt, minder ten laste der gemeente is gebleven, doch niet hooger dan hetgeen te dier zake blijkens de vastgestelde rekening over 1921 zuiver door de gemeente is gedragen. b. een bedrag gelijk aan de helft der jaar wedden van den burgemeester en over den ge meentesecretaris in het jaar waarover de uit keering loopt. 3. Indien het totaal van de hierboven onder 2a en b vermelde bedragen in een gemeente in een der jaren 1923 tot en met 1926 lager is dan de som waarop die gemeente in het betrokken jaar aanspraak had kunnen maken ingevolge de artt. 1 tot en met 9 dan de Wet van 24 Juli 1897, ontvangt die gemeente bovendien een bedrag gelijk aan dit verschil. 4. Behalve de hierboven onder 2 en 3 ge noemde bedragen ontvangen de gemeenten indien en voorzoover de financieele toestand zich afspiegelend in den druk der plaatselijke belastingen daartoe aanleiding geeft, als nood- uitkeering een bedrag dat voor het jaar 1923 in geen gemeente zal overschrijden het verschil tusschen het totaal der hierboven onder 2 en 3 genoemde bedragen en de uitkeering welke die gemeente over 1922 ontvangt. De Commissie meent dat gemeenten waar het totaal van de gemeentelijke inkomstenbe lasting en de gemeentelijke opcenten op de Rijksinkomstenbelasting de personeele belas ting en de vermogensbelasting 5 pet. bedraagt van het belastbaar inkomen, berekend volgens de kohieren der Rijksinkomstenbelasting, in geen geval voor eenige nooduitkeering in aan merking behoeven te komen, terwijl de volle nooduitkeering bij een druk van meer dan 10 pet. zou kunnen worden toegekend. Van tus- schenliggende getallen zal dan een schaal zijn te ontwerpen waarbij .al naar de belastingdruk toeneemt klassen worden gevormd welke resp. 10, 25, 40, 55, 70, 85 en 100 pet. der maximale nooduitkeering ontvangen. Ook voor 1924 stelt de commissie zich voor een soortgelijke regeling van de nooduitkeering in overwegng te geven, waarbij echter eenige korting op het in 1923 beschikbaar te stellen bedrag zal zijn toe te passen. De commissie beijvert zich de berekeningen, welke nog ter nadere uitwerking van haar ad vies noodig zijn, zoo snel mogcijk te voltooien, Aangezien echter de gemeenten in het vaststel len harer begrootingen voor 1923 worden be moeilijkt indien zij omtrent het al of niet ont vangen van een nooduitkeering langer in on zekerheid worden gelaten, heeft de Commissie gemeend voorloopig dit advies te moeten uit brengen. Harerzijds bestaat tegen openbaarma king van dit advies geen bezwaar, mits daarbij uitdrukkelijk wordt vastgelegd dat de Com missie hare denkbeelden over de wijze van be rekening der nooduitkeering nog zal kunnen wijzigen, indien de uitkomsten van haar thans nog in bewerking zijnd onderzoek daartoe aan leiding zouden moeten geven. Bezuiniging. In afwachting van de Koninklijke machtiging tot nader vaststellen van de soldijen heeft de Minister van Oorlog de soldijen van de kor poraals, tamboers en hoornblazers en soldaten behoorende tot het verlofspersoneel met 10 cent per dag verminderd en daardoor weder gebracht op het peil van 1914. Ook de vergoeding voor gemis van levens middelen is met 10 cent per dag verminderd. Beide met ingang van 1 October 1922. De hier door te verkrijgen bezuiniging wordt ge schat op 300.000 gld. per jaar. Tijdelijk personeel. De regeering heeft beslist, dat personen, die worden aangenomen voor een bepaalden tijd of voor uitvoering van een bepaald werk, dan wel voor werkzaamheden van afloopenden aard om gedurenden dien tijd geregeld dienst te doen als regel, gerekend van 1 dezer, bezoldigd zullen worden naar het minimumloon van overeen komstige ambtenaren en werklieden in vasten dienst. Dit geldt ook voor de hierbedoelde reeds in dienst zijnde personen, voor wie dus de kin dertoelage en het garantieloon voor de gehuwden vervallen. Spoorwegpersoneel. Gisteren is te Utrecht een buitengewoon congres van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel gehouden, ter bespreking van de voorstellen van de directie inzake loons verlaging of pensioenkorting. De vergadering was zeer druk bezocht. Ver tegenwoordigd waren 174 afdeelingen, met onge veer 20000 leden. De voorzitter, de heer P. Moltmaker, zette in een uitvoerige rede het verloop van de besprekin gen met de directie uiteen. Afgevaardigden van 38 afdeelingen voerden daarna hierover het woord. Met op één na algemeene stemmen vereenigde de vergadering zich met de volgende motie. ,,Dc buitengewone algemeene vergadering der Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, gehoord de besprekingen in zake de verslechteringsplanncn van directie en re- geermg, hecht haar goedkeuring aan het be sluit der commissie van acht om af te wijzen de voorstellen van de directie, zooals die in laatste instantie waren geformuleerd spreekt de hoop uit, dat de samenwerkende organisaties zich zullen stellen achter deze afwijzingmach tigt ^het hoofdbestuur ten deze alle noodige besluiten te nemen en maatregelen te treffen." Aan het slot van de vergadering werd aan den heer Nathans, die binnenkort zal optreden als secrtaris van het Intern. Verbond van Vakver- eenigingen, dank gebracht voor hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan. De gisteren te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van den Bond van amb tenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoor wegen heeft, met 99 tegen 18 stemmen, aangeno men een voorstel van het hoofdbestuur, om op dit oogenblik niet over te gaan tot aansluiting bij een of andere vakcentrale. Ridderorden. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging der wet van 4 April 1892 tot instelling van de Orde van Oranje Nassau. Zooals bekend aldus de memorie van toe lichting - plegen aan benoemden in de Ne derlandsche orden de versierselen dier orden op Rijkskosten te worden uitgereikt. De regee ring acht het wenschelijk, met deze practijk te breken, evenals reeds in Belgie geschied is en liet aankoopen van die versierselen aan de benoemden zelf over te laten. Ten aanzien van vreemdelingen zal in zoover de bestaande prac tijk zijn te handhaven als noodig is, om in over eenstemming te blijven met de te dezer zake gevolgde internationale gebruiken. Het Hsgez. verneemt dat met het oog op ver anderingen in de wettelijke regelingen op de Ne derlandsche decoraties betrekking hebbende voor loopig geen onderscheidingen, behalve medailles, verleend worden. Werklooze kantoorbedienden. De Nationale Bond van Handels- en Kantoor bedienden Mercurius heeft van den directeurvan de Rijkspostspaarbank bericht ontvangen, dat voor de werkzaamheden aan de rentebijschrijving verbonden, van de hulp van militairen geen ge bruik meer wordt gemaakt dat vermoedelijk dit jaar geen hulppersoneel noodig zal zijn, maar dat, mocht dit wel het geval zijn, met de verlan gens van genoemden bond rekening zal worden gehouden, d.w.z. bedoelde werkzaamheden aan werklooze kantoorbedienden zullen worden opge dragen. De Landbouwongevallenwet. De heer N. v. Ommen, directeur der Boeren- en Tuinders-Onderlinge voor het Bisdom Haar lem schrijft ons Uit de bladen is intusscheri vernomen dat de Minister van Arbeid heeft bepaald, dat de Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet op 1 Novem ber jl. in werking is getreden uitgezonderd artikel 2 der wet en dat de aangifte der Ver- zekeringsplichtige bedrijven moet geschieden vóór 1 December a.s.ten kantore derPosterijen, binnen welks kring de betrokken Woonpaats heeft. Thans geldt het alleende verplichting tot aan gifte der bedrijven. Wij herinneren er nog eens aan dat zij die lid zijn of nog worden van onze Bedrijfsvereeniging vrij gesteld zijn van de Rijksverzekeringsbank. Wel moet voor alle Land- en Tuinbouwers (ook die bij ons aangesloten zijn) evengoed aan gifte ten Postkantore worden gedaan, doch daar na hebben zij niets meer metdeRijksverzekerings bank te maken. Voor de bedoelde aangifte ten Postkantore, hopen wij het voor onze Kath. Land- en Tuin bouwers zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Dank zij de medewerking van het Bestuur der Rijksverzekeringsbank, zullen wij binnen kort aan onze plaatselijke agenten het benoodig- de aantal officieele formulieren voor aangifte toezenden, waarna deze voor invulling en aan gifte ten Postkantore zooveel mogelijk zullen zorg dragen. Wie dus reeds lid is onzerBedrijfsvereeniging kón rustig afwachten en wie dat nog worden wil, zal goed doen zich spoedig op te geven bij den plaatselijken vertegenwoordiger of bij ons. Er is over het geheele land slechts één Katho lieke Bedrijfsvereeniging en dat is de onze en gezegd kan worden dat overal alle Kath. Land en Tuinbouwers toetreden. Laat dat ook in het Bisdom Haarlem het geval zijn. Want het valt o.i. niet genoeg te waardeeren, dat mede door de actie van onze Bedrijfsvereeni ging bereikt is geworden, dat de uitvoering der wet geheel in handen is gekomen vande belang hebbenden zelf. Nu zullen als altijd de onkosten laag blijven en is ambtelijke bemoeing en omslachtige werk wijze niet te vreezen. De Katholieke Pers zijn wij in het bijzonder dankbaar voor de steeds verleende steun en medewerking. Schriftelijk sociaal onderwijs. Verschenen is het prospectus voor de nieuwe schriftelijke cursussen in sociale economie en sociologie van het Centraal Bureau der K.S.A., te Leiden, welke einde Januari 1923 zullen aan vangen. Daarin vinden wij o.a. vermeld, dat het Bu reau,op een van meerdere zij de te kennen gegeven verlangen, het plan overweegt, om in den loop van 1923 een schriftelijken cursus te openen in Staatsinrichting (daaronder begrepen Staatkun dige en parlementaire geschiedenis). K.S.A.-cxamens in Economie en Sociologie De examens worden gehouden vanaf 1 Novem ber tot Kerstmis 1922. Te Leiden zal daartoe doorgaans gelegenheid zijn op de Woensdagen, Donderdagen en Vrijdagen in dat tijdvak, bij voorkeur des namiddags van 2—5 uur en op de Zaterdagen in dat tijdvak doorgaans den gehee- len dag. Voorts zal er op nader te bepalen dagen tusschen 20 November en Kerstmis gelegenheid zijn om examens af te leggen te Amsterdam, Utrecht Den Haag, Zwolle en te Roermond (of anders te Eindhoven of Tilburg). Indien daarvoor termen aanwezig zijn kan men te Leiden ook buiten genoemde dagen en uren examen doen, en ook na Kerstmis nog. Het Centraal Bureau behoudt zich echter het recht voor om in bovenstaande regeling wijziging aan te brengen, wanneer zulks onverhoopt noodig macht blijken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Zilveren-jubileum. Naar wij vernemen zal morgen, Woensdag, bij gelegenheid van het 25jarig jubileum van de heer J. J. Exler als Kerkmeester in de Parochie kerk van den H. Joan, den Dooper te 8 uur een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen. De jubilaris houdt ten zijnen huize receptie des namiddags van 12^2 tot 2 uur. Den be scheiden, doch verdienstelijken werker van ver schillende kerkelijke en sociale vereenigingen zal het ongetwijfeld niet aan belangstelling ont breken. Loop der Bevolking. Bevolking op 30 Sept. 1922 42.121. Vermeerdering door geboorte 91, door vesti ging 144, totaal 235. Vermindering door overlijden 28, door ver trek 266, totaal 294. Vermindering 59. Bevolking op 31 October 1922 42062. 29 huwelijken werden gesloten. Hongaarsch Strijkkwartet. In de voor muzikale soirees zeer geschikte concertzaal „Eendracht" gaf gisteravond het Hongaarsch Strijkkwartet het eerste abonne mentsconcert, dat veel ruimer belangstelling had verdiend, dan het in werkelijkheid heeft ondervonden. Eenige muziekminnende Schie dammers, die zeer terecht niet altijd van dilet tanten-werk zijn gediend, maar ook wel eens beroepsmusici willen hooren, geven zich de grootste moeite, hun stad'genooten met deze abonnementsconcerten dat genot te verschaffen, maar ieder voorstander hiervan is dan ook ver plicht mee te werken, op gevaar af, dat hem dat genot weer spoedig zal worden ontnomen. We hopen daarom, dat de opkomst bij de twee nog volgende concerten, waarvan het eerste Woens dag 13 Dec. a.s. door Suze Luger en Coba Rijneke (zang en piano wordt gegeven, verblijdend be vredigend moge zijn. Het Hongaarsch Strijkkwartet, dat reeds in wijde kringen schitterend bekend staat, wordt gevormd door de heeren Emerich Waldbauer (le viool), Johann von Temesvary (2e viool), Egon Kornstein (alt) en Eugen von Kerpely (violoncel) Dat dit viertal met hooge muzikale talenten is begaafd, heeft het gister weer eens overduide lijk bewezen. Een innig, intiem genot is het, naar hun fijn aesthetisch, ingeleefd spel te luisteren, bijna geen moment verstoren ze de gespannen geestes- vreugde door hun bekoorlijk, boeiend snaren spel verwektheerlijk mooi zijn hun presta ties zoowel op muzikaal als ook op technisch gebied. Als eerste nummer vermeldde het program 't Strijkkwartet a kl.t. op 40 No. 1 van R. Schu mann, dat in juisten zuiveren romantischen geest werd verklankt, 't Adagio geurde van me lodie, 't presto in zijn ongerepte eenheid was grillig,grotesk en verloor niet in 't snelste tempo iets van zijn harmonie. Bij Mozarts Strijkkwartet bes gr. t. bruischte de parelende schoonheid op met volle teugen en teekende zich af op 't gelaat der artisten en hoorders er bestaat in derdaad ook geen hooger en zuiverder muzikaal genot, dan 't luisteren naar Mozart's goed verklankte werken. Tschai- kowsky, van wien als laatste nummer 't strijk kwartet es ld. t. op 30 werd gespeeld, verwekt direct zoo geheel andere gevoelens, in zijn den Russen eigen ontstuimigen drang is zijn werk zwaar van hartstocht, wilde fantasie en resolute kracht, wat van zelf sprekend ook aan de tech niek hooge eischen stelt. Misschien was op een enkel punt deze compositie den artisten wat te zwaar, te machtig, maar over 't algemeen was hun spel ook hier bezield en vaardig-technisch. Bijzonder trof ons 't Andante funèbre e doloroso, waarin de 2e violist zijn telkens terugkeerende monotone passages met innige voordracht ver tolkte. Met veel welverdiend applaus werden de Hon- gaarsche kunstenaars vereerd. Badhuis-Eendrachtstraat In de week van 31 October—4 November 1922 werden genomen 136 baden, waarvan 32 kuip baden en 104 regenbaden. V.P.N. De Afd. Schiedam en Omstreken van de V.P, N. zal op 2 en 3 December a.s. haar tiende Ten toonstelling houden. De moeite gedaan door het Tentoonstellings- bestuur om een ruimer lokaliteit te huren, is n>et mogen gelukken, de tentoonstelling zal dus weer gehouden worden in het Gebouw „de Vriend schap" de ingang naar de tentoonstelling zal niet zijn op de Nieuwe Haven, maar Gordonstraat langs de Florabioscoop. Het vraagprogramma is heden verschenen, daaruit blijkt, dat behalve de verguld zilveren medaille uitgeloofd door het Gemeentebestuur, nog zjjn uitgeloofd 110 eereprijzen, waaronder 8 verguld zilveren, 22 zilveren medailles, 33 Bron zen Medailles, 11 x 10 K.G. ochtendvoeder, graan, kunstvoorwerpen enz. enz. wel een bewijs dat doel en streven van bovengenoemde Vereeni ging wordt gewaardeerd. Zij die zich nu reeds opgeven als lid voor 1923, contributie ƒ3. per jaar, hebben dezelfde rechten met deze ten toonstelling als de oude leden. Niet-leden kun nen inzenden post- en sierduiven, zoover er ruimte beschikbaar is. Verdere inlichtingen geeft het tentoonstellingsbestuur, Secretariaat J. H. Scheuerman, Maasdijk 3 (watertoren) Schiedam. Aan deze tentoonstelling is een verloting ver bonden (Koninklijk goedgekeurd), loten 25 cent als prijzen zal o.m. aangekocht worden een stan daard kippenhok voor 10 kippen,verder toornen hoenders, watervogels, konijnen, geslacht en pelterijen enz. Door mej. M. C. Stolk is den ge meenteraad ontslag verzocht als leerares in het schoonschrijven aan denGemeentelijkenHandels- avondcursus. Bij het gister te Rotterdam ge houden examen voor vrije- en ordeoefeningen, slaagde o.m. de heer P. v. Ginkel, alhier. Gisteravond omstreeks 6 uur is ten nadeele van den apotheker E. een rijwiel ontvreemd, dat het loopmeisje even bij het post kantoor onbewaakt had achter gelaten aan de fiets was tevens een mandje met medicijnen bevestigd. Uit de dr. Kuiperschool is gis- ter een blauwe keep gestolen, ten nadeele van v. G. uit de St. Liduinastraat. UIT ROTTERDAM. Gistermorgen is op het opslagterrein van de firma S.A.V. Zoon, aan de Piekstraat alhier, een autogeen-laschapparaat uit elkander ge sprongen. De 19-jarige A.V. kreeg een stuk van het apparaat tegen het hoofd 'en was op slag dood. Geuaengd Nieuws, Onfortuinlijk. De 19-jarige H.B., be diende aan het Duitsche consulaat te Maastricht die er onlangs met 2000 is vandoor gegaan, blijkt naar Amerika te zijn gereisd, waar hij echter we gens gemis van papieren niet werd toegelaten. Op de terugreis naar Engeland werd hij aan boord herkend, bij aankomst in Engeland zal hij aan de politie worden overgeleverd en naar Maas tricht worden gebracht. De moord op Pieper. Men meldt uit Hamburg, dat na een zeer langdurige in structie, thans de zeeman Louis Holtinan en het dienstmeisje Anna Hennings in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens moord op den Nederlander Pieper, uit Groningen. Gevaarlijke scheikunde. Bij het nemen van een proef, op de scheikundeles op het gymnasium te Leeuwarden, sprong een zuur stofapparaat, waardoor de leeraar, de heer Van den Berg, ernstig werd verwond. Hij werd in het Bonifacius-ziekenhuis verbonden. Stroopen per auto. Men schrijft aan de „Msb." Op moderne wijze hebben een viertal vreemde wildstroopers in de gemeente Barne- veld hun slag geslagen. Tegen den avond, toen het wild zijn schuilplaats hadverlaten om voedsel te |zoeken, reden de onbekenden, die althans van een geweer waren voorzien, per auto door een wildrijk jachtveld. Kregen zij een langoor onder schot, dan werd even halt gehouden, fluks een schot gelost en daarna de buit in de auto geladen, die weldra met hazen en fazanten was gevuld. En wanneer de jachtopzieners op de schoten af kwamen, was de auto natuurlijk weer lang ver dwenen. Geheime distilleerder ij. Ambtena ren van de Invoerrechten en Accijnzen hebben te Amsterdam een huiszoeking gedaan in het bene denhuis van Bestevaerstraat 51 ten huize van zekeren W. een vroegeren tapper. Een complete installatie voor het stoken van jenever werd ontdekt en in beslag genomen. Mooie bedienden. In den loop van October hebben twee bedienden van de Stoom vaartmaatschappij Nederland ten nadeele dier maatschappij pl.m. ƒ20,000 verduisterd door verduistering van kwitantiën. Nadat zij waren aangehouden, zijn zij gisteren, naar het „Hdbl." meedeelt, ter beschikking van de justitie gesteld. Beiden hebben een colledige bekentenis afge legd. Zij zijn resp. 23 en 25 jaren oud. De beide aangehoudenen voerden gezamenlijk de administratie der kwitanties. De laatste maanden hadden zij herhaaldelijk bedragen van enkele honderden guldens verdonkeremaand. Op den duur werden zij echter brutaler en in October namen zij een som van 14,000 in eens weg. Toevallig kwam dit aan het licht. Dit bedrag, waarvan ieder ƒ7000 had gekregen, heeft men nog kunnen achterhalen. De een had zijn 7000 omgezet in effecten, de ander had zijn aandeel voorloopig op de spaarbank gezet De politie heeft alles in beslag kunnen nemen. Het onderzoek heeft nóg niet aan het licht kun nen brengen hoeveel er meer verduisterd is dan deze 14.000. De beide kantoorbedienden leidden een nog al weelderig leven. Zoo had ieder van hen een auto gekocht op afbetaling. Van hun salaris konden zij dat niet bekostigen en zoo kwamen zij er toe af en toe bedragen uit de kas te nemen. Hoe vaak en hoe veel zij hebben genomen, kunnen zij zelf niet opgeven. De eene bediende De Wet is dus feitelijk reeds in werking, dech nieL voor zoover het de verzekering der arbeiders betreft, omdat het bepaalde bij art. 2 nog is uitge zonderd. De verzekering der arbeiders treedt op een nader te bepalen datum in werking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2