^Ververü-Ditstoomerlj De Phoenix* L BOSCH, Beterstraat @3, Tel. 580 leden, vooropstellende, dat men thans econo misch nog in veel slechteren toestand verkeert dan tijdens de indiening van het ontwerp,maak ten bezwaar tegen de voorgestelde verhoogingen van het inkomen der Kroon. Vele andere leden konden de voorgestel de verhooging goedkeuren, als noodzakelijk met het oog op den staat, dien de Kroon heeft te voeren. Een lid betreurde het, dat niet een inkomen wordt toegezegd aan den Prins Gemaal. Het vrouwenkiesrecht. Ten aan zien van het ontwerp tot verandering in het II Ie Hoofdstuk bleven sommige leden hun bezwaren tegen het opnemen van het vrouwenkiesrecht handhaven. De schadeloosstelling derTwee- de Kamerleden. Verschillende leden kon den zich niet vereenigen met de voorgestelde verhooging van de schadeloosstelling en de daarmede verband houdende pensioenregeling van de leden der Tweede Kamer. Thans nu de ongunstige stand der financiën allerwegen tot bezuiniging noopt, moeten verhoogingen als de hier bedoelde, vermeden worden. Onderscheiden leden, die geenszins de verhoo ging der schadeloosstelling toejuichten, ware van gevoelen, dat men in dit stadium zich niet meer moest verzetten tegen de verhooging, nu de Tweede Kamer daartoe ten tweede male met overgroote meerderheid besloten had. De begrootingen. Door velen werd gevreesd, dat het zeer moeilijk zou blijken be grootingen voor meer dan één jaar op te maken. Anderen achtten dit zeer goed mogelijk. De overige herzienings-wetsontwerpen gaven niet tot gedachtenwisseling aanleiding. Spoorwegpersoneel. De Neutrale bond van spoorwegpersoneel heeft Maandag een buitengewoon congres ge houden, in verband met het resultaat van de onderhandelingen tusschen de organisaties van het personeel, de directie der Nederl. Spoorwe gen en de regeeung. Nadat de bondssecretaris, de heer De Haan, lid van het comité van actie der vijf samenwer kende orgamisaties, van het beloop der onder handelingen verslag had uitgebracht en een aantal sprekers naar aanleiding daarvan het woord hadden gevoerd, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen De vergaclering enz., gehoord het verslag dei- gevoerde onderhandelingen met de directie en de regeeringvan oordeel, dat daarbij wel punten van beteekenis voor het geheele personeel zijn nochtans van oordeel, dat het geheel niets meer is dan eenige beperking van voorgenomen verslechteringen overwegende, dat de beslis sing der regeering nog niet bekend is verklaart het volle vertrouwen in de leiding van den bond te stellen en draagt het hoofdbestuur op, die maatregelen te treffen, welke kunnen leiden tot meer tegemoetkoming aan de wenschen der vijf samenwerkende organisaties. R. K. Verbond van Werkgevcrs- Vakvereenigingen. We memoreerden vroeger reeds dat in een vergadering van het Ft. K. Verbond van Werk- gevers-vereenigingen een commissie werd be noemd met opdracht een ontwerp samen te stellen betreffende de wijze, waarop naar hare meening de verhouding der verschillende stan den onderling kon worden geregeld. Men was n.l. van oordeel dat de statuten van den R.K. Centralen Raad van Bedrijven in deze niet voldeden, weshalve naar een beteren vorm van samenwerking moest worden gezocht. Deze commissie heeft indertijd rapport uit gebracht, dat naar haar voorzitter, het rap port-Hellebrekers genoemd wordt, en ter be handeling, goedkeuring en eventueel amen deering werd gezonden naar het bestuur van het R. K. Verbond, de besturen der vakorgani saties van het Verbond en naar de A. R. K. W. V. Deze hebben het rapport behandeld- en hun mCening in deze aan het Verbond kenbaar ge maakt. Gisteren nu heeft het R. K. Verbond van Werkgevers-vakvereenigingen te Utrecht een langdurige vergadering gehouden, waarin het rapport is afgehandeld. Naar wij vernemen, is daar het besluit ge nomen dat het Verbond zich uit den R. K Centralen Raad van Bedrijven zal terugtrek ken. Aan de besturen van den Centralen Raad van het R. K. Vakbureau en de hoofdbesturen van den R. K. Boerenbond en R. K. Midden stands-federatie zal hiervan spoedig mede- deeling worden gedaan. Deze kennisgeving zal dan, naar men ons nog verklaarde, hoogst waarschijnlijk gepaard gaan met een voorstel tot vernieuwde samenwerking in de toekomst. („Msb.") Classificatie der Gemeenten. ,De heer Braat heeft tot den minister van Financiën de volgende vragen gericht 1. Is de Minister bereid, nu verschillende berichten worden verspreid over nieuwe clas sificatie der gemeenten in verband met de salarissen der Rijksambtenaren, de Kamer in te lichten welke voorstellen de voor deze clas sificatie ingestelde commissie heeft gedaan 2. Kan de Minister mededeelen, hoeveel ambtenaren, in plaatsen der 1ste klasse, buiten de nieuwe classificatie blijven, zoodat op hun salaris geen aftrek plaatsvindt, noch zal plaats vinden 3. Is de Minister niet van meening, dat dit voor de betrokkenen beteekent een ver kapte verhooging, daar toch niet tegen te spre ken zal 2ijn, dat ook dèar veel prijzen gedaald zijn 4. Mag men aannemen, dat de indeeling der gemeenten door de classificatie-commissie met kennis van toestanden geschiedt, waar de over groote meerderheid der leden van de commissie woont in gemeenten der eerste klasse, een min derheid in gemeenten der tweede klasse en geen, of zoogoed als geen in plaatsen der derde klasse 5. Zou de indruk van deskundigheid en onpartijdigheid niet verhoogd worden, als aan de commissie werden toegevoegd eenige ver tegenwoordigers uit gemeenten der laagste klassen, desnoods, ter vervanging van eenige uit die der hoogste klasse Steun aan werklooze sigarenmakers. De Sigarenmakersbond heeft, naar het ,,Hdbl' meldt, van den minister bericht ontvangen, als antwoord op een telegran, dat de bond Zater dag aan den minister had gericht, dat aan de betrokken gemeentebesturen zal worden mede gedeeld, dat de steunregeling voor de sigaren makers op denzelfden voet kan worden voort gezet. Marktsluiting in Zuid-Holland. Naar het „Vdl." verneemt, zullen, wegens het zich voordoen van gevallen van mond- en klauwzeer bij marktvee, voor eenigen tijd de rundveemarkten in Zuid-Holland van heden af worden geschorst. Fabriek en KantoorTelef. No. 15. j> A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. Gratis AFHALEN 849. en BEZORGEN. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 10 November 1922. 11. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 2500.voor de inrichting van het pakhuis Phoenix" aan deGroenelaan als tijdelijke noodslachtplaats en voor het aanschaf fen van instrumenten en werktuigen. 12. Prae-advies van B. en W. op het verzoek van den Schiedamschen Bestuurdersbond om voor de „uitgetrokken" enz. bouwvakarbeiders een steunregeling te treffen. Lezing. Gisteravond is in den R.K. Volksbond de 2e der door de K.S.A. in samenwerking met de andere Katholieke organisaties, ontworpen ont wikkelingsavonden gegeven. De heer v.d. Weyden opende de vergadering met den christelijken groet, heette de aanwezigen welkom en gaf het woord aan den heer Uylins, die dezen avond zou spreken ovor de opvoeding der jeugd, en de volgende rede hield Tegen opvoedkunde staan de meeste menschen scepLisch maar als ze zien dat de spreker niet komt om hen de kapittelen, doch met liefde voor het kind is bezield, verdwijnt twijfel en argwaan al spoedig. Ieder, die zich veel onder kinderen beweegt, moet ervaren, dat er zoo veel leugen in hetleven is, en weinig kinderen inderdaad gelukkig zijn, daar weinig ouders hun kinderen beminnen zon der zelfzucht. Doch spr. wil het dezen avond vooral eens hebben over de opvoeding der grootere kinderen n.l. de kinderen in hun overgang tot man en vrouw, de zoogenaamde puberteris jaren. In die ontwikkelingstijd zijn de kinderen dikwijls leven de raadsels, van luidruchtig openhartig worden zij meestal stil en terughoudend, 't kind gaat zijn eigen leven leiden, jongens willen groote din gen doen, meisjes zijn meer in zich zelf gekeerd zelf begrijpt het kind die verandering echter niet. Ontvankelijkheid en rechtvaardigheidsgevoel zijn de twee voornaamste karaktertrekken, die al te vaak het latere leven der kinderen doenbe- palen, daarom kunnen de ouders niet genoeg wa ken het kind uit een verkeerde omgeving te hou den en het vertrouwen dat de kinderen in hun ouders hebben, ongeschokt te laten. Ouders gij moet uw werk niet door anderen uit de hand laten nemen, doch het overwicht op uw kinderen zien te behouden, daartoe zijn echter offers noodig die niet altijd gebracht worden. Hoe dikwijls komt het niet voor dat een kind tot studie wordt gedwongen en ineen invloedsfeer wordt gebracht, die somtijds schadelijk is voor ieder kind is doorstudeeren lang niet goed De grondoorzaak van dergelijke handelingen is meestal het kijken naar anderen, en 't istochzoo gevaarlijk voor de kinderen als de ouders hun kinderen boven hun stand opvoeden, niet alleen voor de ouders die moeten voelen dat later de kinderen zich voor hun schamen, maar ook voor de kinderen, die in een kring waar zij zich niet op hun plaats gevoelen, het geluk niet kunnen vinden. Hoe moeten vraagt spr. de kinderen die buitenshuis werken beschermd worden Spreek eerst met den eigenaar of leider van het bedrijf en als die niet wil medewerken, om schadelijke in vloeden te weren, laat dan niet toe, dat zij'inzoo'n inrichting arbeiden, 't Voornaamste is en blijft, dat de kinderen hun ouders vertrouwen, de ou ders begrijpen hun kinderen dikwijls niet en passen verkeerde tuchtmiddelen toe;tracht met de ziel van het kind bekend te blijven, datzalu voor verkeerde daden behoeden. Ondanks dat de kinderen levenservaring mis sen, doet hun opbruischend karakter, dat ter stond oordeelt of veroordeelt, hen soms dingen zeggen die het eergevoel der ouders kwetsen, wordt dan niet boos, maar hoor hen kalm aan, daar bedreigingen alleen het gevolg hebben, dat de kinderen inj't vervolg den mond maar ook hun ziel voor de ouders gesloten houden. Laat ze hup meeningen maar eens opschrij ven, en na verloop van eenigen tijd zullen ze zelf moeten constateeren, dat wat ze eerst zoo stout beweerden, door hen zelf niet meer geloofd wordt, en als zij dan hun eigen meeningen wan trouwen, zullen zij ook zeker meer vertrouwen in vaders of moeders ervaring krijgen tenslotte gaat levenservaring boven wetenschap. Als de ouders zoo hun taak volvoeren dan zullen zij het waarachtig geluk hunner kinderen bevorderen,. Dan wil de spr. het nog hebben over den invloed van anderen en ziet zich genoodzaakt daardoor een weinig zielkunde te geven. De ziel is de motor van lichaam en geest, de eigenschappen der ziel zijn het opnemen van in drukken en het verbeeldingsvermogen. Dat vermogen drijft ons allen voort, het is de phantasie die jonge menschen tot een levens staat aanlokt, de missionaris naar de heidenen doet gaan, de kunstenaar bezielt, en de ouders kracht geeft om metveleoffers hun kinderen op te voeden. Ook een kind heeft phantasie en die gaat in goede of slechte richting, al naar de indrukken die het opneemt. Daar schuilt het gevaar en nu kan al het slechte wel niet vermeden worden, maar er kan gezorgd worden voor tegengif, en 't eenigst helaas, maar dan ook het onfeilbare middel is daarvoor het aankweeken van een diep-godsdien- stig leven. Uit uw eigen voorbeeld moet het kind op merken dat het godsdienstig leven bovenaan staat, niet kwezelachtig, maar met het blijde van ons heerlijk geloof. Als u met uw kinderen succes in de'opvoeding wilt hebben en bijdragen tot hun geluk, geef dan uw liefde, geduld en waakzaamheid. Wordt dat gedaan dan zal ons werk vruchten voortbrengen, waarvan ook wij het genoegen smaken en zelfs na onzen dood zal het kind bij de gedachten aan zijn ouders voor het kwaad terugdeinzen. Tenslotte verklaarde de spr. zich nog bereid tot gedachtewisseling. Een luid applaus van het klein, maar aandach tig gehoor loonde den heer Uylings voor zijn leerzame mooie rede. Daar van de aangeboden gelegenheid tot het stellen van vragen niemand wenschte gebruik te maken, dankte de heer van der Weyden den spr. voor zijn treffende woorden, hij sprak de hoop uit dat de volgende keer de spr. hier meer toehoorders zou vinden en sloot daarna de ver gadering met den christelijken groet. Zilveren jubileum. De heer J. J. Exler viert heden den dag, waar op hij voor 25 jaar het kerkmeesterschap in de Parochie van den H. Johannes den Dooper op zich nam. Om 8 uur werd in de Havenkerk aan 't rijk versierde altaar door den zeereerw. heer pastoor Ligthart een H. Mis van dankbaarheid opgedra gen, waaraan vooraf was gegaan de uitreiking- der FI. Communie aan zoovelen, o.m. de ver pleegden van het St. Liduina-Gestichl. en de weezen, aan w ie ook de jubilaris steeds zijn beste krachten heeft geschonken. Tijdens de H. Mis was de Kerk door zeer veel belangstellenden bezet, 't Koor zong voortreffelijk Perosi's beken de drie stemmige Mis en na afloop der kerkelijke plechtigheid het „Laudate" van Ruygrok. Hierop vereenigden zich de jubilaris met den zeereerw. heer pastoor, den heer burgemeester, de overige leden van het kerkbestuur en de naaste familieleden voor een ontbijt aan de pastorie. In een hartelijke toespraak feliciteerde pastoor Ligthart den jubileerenden kerkmeester met zijn zilveren feest en roemde in hem vooral den stil len stoeren werker, die wars van alle uiterlijk Ver toon en hulde, met zoo zuivere bedoeling de katholieke zaak met al zijn krachten diende. Van half een tot twee uur had ten huize van den jubilaris een drukbezochte receptie plaats. O.m. verschenen hier de kerkbesturen der drie overige parochies, waarvoor respect, de hoog- eerw. deken, de zeereerw. heer Warnink en de heer Th. A. J. Zoetmulder 't woord voerden de bijzondere Raad der Vincentiusvereenigirg, waarvan de jubilaris ook lid is, namens welke de heer Ch. Wouterlood complimenteerde alle leden der Conferentie van den II. Joh. den Doo per het Armbestuur, waarvoor de heer Nolet sprak het bestuur van het Koorgezelschap „Lof en Stichting en van de Flanze, terwijl kapelaan Paulussen nog speciaal namens den Hanze-Handelscursus sprak. Verder nog de koster der Havenkerk, eenige weesmeisjes en Weesjongens en vele particulieren. Tal van schrif telijke felicitaties en een schat van bloemen zet ten het feest nog meer luister bij. Inderdaad, op grootsche wijze heeft men den bescheiden jubilaris willen huldigenhij zal dezen dag zeker nooit vergeten. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu FI o o f d z a a k. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Landstorm. Op Dinsdagavond 14 November half acht zal in de drilschuur Doele ingang Groeneweegje ge legenheid zijn te vernemen van den Kapitein Koningsfeld uit Den Haag, welke groote voor deden er verbonden zijn bij den Vrijwilligen Landstorm, voor hen die de volgende jaren voor de Militie kunnen worden opgeroepen. Indien zij aan het examen voldoen, behoeven zij slechts 6 weken te dienen den is aarvoor het kazerne leven vervallen. De nieuwe cursus vangt weldra aan, en na dien tijd is er geen gelegenheid meer zich op te geven. Zoo men het niet doet, loopt men kans te zijner- tijd voor 18 maanden bij de cavallerie te worden ingedeeld. Laten dus alle jongelieden van af 16 jaar, of hun Ouders komen luisteren, eerst daarna kan men beslissen. Volksbadhu.s. In de week van 29 Oct.4 Nov. 1922. werdem genomen 461 baden. lste klasse kuipaden 37, regenbaden 69. 2de klasse kuipbaden 28, regenbaden 318. Kinderbaden 9, Een nieuwe mijnenlegger. Van de Werf Gusto, firma A. F. Smulders te Schiedam vertrok dezer dagen de aldaar voor de Koninklijke Nederlandsche Marine gebouwde mijnenlegger „Douwe Aukcs". Deze mijnenlegger is de laatste der twee mijnenleggers, welke de Werf Gusto voor de Nederlandsche Marine heeft gebouwd. Haar zusterschip de „Van Meerlant" werd reeds begin van dit jaar afgeleverd en in dienst gesteld. Nadat op 2 November j.l. de „Douwe Aukes' door de Marine autoriteiten was geinspecteerd en overgenomen werd het schip 's middags te half twee uur door dén commandant Luitenant ter Zee le KI. O. D. T. de Ridder in tegenwoordig heid der officieren en bemanning in dienst ge steld door het hijschen van de Marinewimpel en de natonale driekleur. Onmiddellijk daarop, ver trok het schip naar Nieuwendiep, waar het ge stationeerd wordt. De mijnenleggers „Van Meerlant" en „Douwe Aukes" zijn de twee grootste schepen van dit type, welke de Nederlandsche Marine bezitten zijn inderdaad een ware aanwinst voor onze verdedigingsvloot.De schepen bieden ieder ruim te voor een zeer groot aantal mijnen en zijn bovendien voorzien van antiluchtvaartgeschut De verblijven der officieren zijn midscheeps en zeer comfortable ingericht. De meubileering is geheel in staal uitgevoerd. De verblijven der onderofficieren en bemanning zijn in het voor schip, terwijl het stokersverblijf zich in het achter schip bevindt. Het geheele schip is electrisch verlicht en in alle verblijven en ruimten is voldoende lichL en lucht. Alle wasc.hgelegenheden zijn voorzien van stroomend water. Het schip is verder uitgerust met draadlooze telegrafie. De voortstuwingsmachines, van het triple expansie systeem, welke eveneens geheel door de Werf Gusto zijn gebouwd, zijn opgesteld in een 'zeer ruime machinekamer en kunnen het schip een flinke snelheid geven. Door omstandigheden is het de vereeniging „O. B. K." niet mogelijk om heden avond uitvoering te geven aan hun voorgenomen plan om bij gelegenheid der prijsafhaling een stadsrondtegang te doen. Hedenmiddag ca. 12 uur werd op de Nieuwe Haven zekere R. aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door v. d. S. R. be kwam een groote winkelhaak in zijn jas, terwijl v. d. S. eenige schrammen aan de hand opliep, 't Liep dus nog al goed af. UIT DELFT. De werknemers van Hillen's si- garen- en tabakfabriek te Delft hebben de pa- troonsvoorstellen inzake verlenging van werk tijd enz. aangenomen. Gisteren is een deel van het personeel weer aan den arbeid gegaan Vandaag is het geheele sigarenmakerspersoneel weer aan het werk, terwijl a.s. Maandag de si- garensorteerders weer kunnen beginnen. Waardeering. Als blijk van waardeering is aan dr. F. G. Waller te Delft, als voorzitter van de thans op geheven vereeniging van de Regeling van het IJzervervoer, door 130 deelnemers een gouden medaille aangeboden, ontworpen door den be kenden stempelsnijder Wienecke. Bij de medaille behoort een album, ontworpen door Lion Ca chet. CA/VAAA/VA/VWWV»AAAAAAA/iA<VVVVVAA/V^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2