DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Donderdag 9 November 1922. No. 13486 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieelc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ingevolge het bepaalde in ar tikel 3 der verordening op de invordering der belasting op de honden,gehoudqn in deGemeente- te Schiedam (Gemeenteblad no. 12) is de 3e lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1922 vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Belastingen) ter inzage nedergelegd. Gedurende twaalf ach tereenvolgende dagen na genoemd tijdstip, kunnen schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Wethouders worden inge bracht^ ullende op lateringebrach- te bezwaren geen verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8en November 1922. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Uit Berlijn verluidt De voorstellen van de buitenlandsche monetaire deskundigen, Dinsdag avond den rijkskanselier overhandigd, laten zich als volgt samenvatten Naar de meening van het college heeft de stabiliseering van de Duitsche mark op basis van 3000 3500 mark voor den dollar (dus bijv. 3250 mark) te geschieden. Dit besluit is onderteekend door Keynes, Brand, Cassel en Jenks. In de toelichting daartoe wordt uiteengezet, dat zonder de stabiliseering der mark de vraag stukken van de Duitsche schuld, de Duitsche valuta en de Duitsche economische politiek geenszins kunnen worden opgelost. Verder wordt in het besluit er op gewezen, dat de goudreserve van de Duitsche Rijksbank voor stabiliseering der rijksmark dienen te worden gebruikt. De betalingen dienen slechts te geschieden in bankbiljetten en moeten in de eerste plaats op mark-posten bij buitenland sche banken verrekend worden schatkist wissels zullen hiervoor niet afgegeven worden. Bij de aangenomen basis van 3250 mark voor den dollar zou minder dan de helft van den voorraad goud bij de rijksbank voldoende zijn. Tenslotte wordt in het besluit van het col lege van buitenlandsche monetaire deskundi gen genoemd een moratorium van 2 jaren met mogelijkheid tot verlenging. In het rijkskabinet is gistermiddag de ant woordnota aan de Commissie van Herstel, waar in de door haar verlangde scherp omlijnde voor stellen zijn vervat, definitief opgesteld. De nota werd gisteravond aan de Commissie van Herstel overhandigd. De inhoud der nieuwe voorstellen is nog niet bekend. Zij bewegen zich in hoofdzaak in den gedachtengang, welke in de beide vorige nota's der rijksregeering tot uitdrukking is gekomen, en worden sterk beinvloed door het rapport der valutadeskundigen. Behalve het reeds gepubliceerde rapport der Engelsche en Amerikaansche deskundigen zijn gister aan de rijksregeering nog twee andere rapporten overhandigd, die van de andere deskundigen en de geraadpleegde bankiers af komstig zijn. Deze rapporten behandelen de kwestie der stabiliseering van de mark, welk vraagstuk 60 Een poos lang beef hij in gedachten ver zonken toen stak hij een lucifer aan en zag op zijn horloge. Het was/eeds zoo laat, dat cr geen treinen meer vèrtrokken. Hij b hoefde dus niet te vreezen, dat zij dien avond Monte- Carlo nog verlaten zoude. Indien zij een villa bewoonde, kon zij hem ontsnappen hield zij echter in een hotel verblijf,dan was hij zeker, haar terug te zullen vinden. Hij ging naar het Casino gaf een bedien de haar naam en droeg hem op, te gaan zien, of zij in een der hotels van de stad was inge schreven. Terwijl hij op zijn terugkeer wachtte, vroeg hij zich af,of hij niet onder den invloed verkeerde van een droom of van de voorstelleing zijner eigen ziekelijke verbeelding.Doch neen de werkelijkheid lag voor hem er was geen twijfel mogelijk. Op eens beving hem een nieu we vrees wanneer zij eens een rijtuig had ge nomen om Monte-Carlo te verlaten Wat zou hij dan beginnen Middelerwijl was de bediende teruggekomen en deelde hem mede, dat mejuffer Paoli in het Grand Hotel kamers had. Hij ging er heen. Daar vernam hij, dat zij een rijtuig had be- ook in de nieuwe nota der rijksregeering op den voorgrond wordt gesteld, alsmede de kwes tie der bankkredieten. Hedenmiddag zal, na een pauze van eenige dagen, weer een bijeenkomst der vertegen woordigers van de Duitsche regeering met de leden der Commissie Van Herstel plaats heb ben. De C. v. H. zal zich bij deze gelegenheid reeds over de Duitsche voorstellen kunnen uit spreken. De beslissing zal echter niet te Berlijn vallen. De Commissie van Herstel is voornemens, Vrij dag te vertrekken en de Duitsche nota naar Parijs mede te nemen, om haar van daar uit te beantwoorden. De stemming is niet pessi mistisch. NIEUWE BANKIERSCONFERENTIE. Plet „Berliner Tageblatt" verneemt uit wel ingelichte diplomatieke bron, dat Pierpont Morgan, die op het oogenblik te Rome vertoeft, voornemens is om 26 dezer naar Amerika terug te keeren. Dit bericht van zijn terugkeer aldus gaat het blad verder is daarom van belang, omdat sedert eenigen tijd weer van verschil lende zijde wordt voorgesteld om een tweede bankiersconferentie te doen plaats hebben ter bespreking van de kwestie der schadevergoe ding. Tot Pierpont Morgan zou dan het ver zoek kunnen worden gericht, om wederom het voorzitterschap van een dusdanige conferen tie op zich te willen nemen. In verband hier mede zou het gewenscht zijn, hem nog gedu rende zijn verblijf in Europa dat verzoek te stellen, aangezien de conferentie noodzake lijkerwijs vertraging zal ondervinden, indien men met liet doen van dit verzoek wacht, tot dat hij weer in Amerika is teruggekeerd. Met het oog op het feit, dat het waarschijn lijk is, dat de Brusselsche financieele confe rentie niet vóór begin December een aanvang zal nemen, zou Parijs in de eerste plaats voor het houden van de conferentie in aanmerking komen. Dit is ook de reden aldus het blad - waarom de Commissie van Herstel zoo spoedig mogelijk weer naar Parijs wenscht terug te kee ren. DE VREDESCONFERENTIE. In antwoord op de Engelsche nota, waarin wordt voorgesteld de conferentie te Lausanne tot 27 dezer uit te stellen, heeft Poincaré aan Lord Hardinge laten weten, dat hoewel de Fran- sche regeering de wenschelijkheid erkent om de opening der conferentie eenige dagen op te schor ten, zij niet de verantwoordelijkheid voor een besluit kan aanvaarden, hetwelk bij de Turken den indruk zou verwekken dat zij om den tuin worden geleid. DE ENTENTE EN TURKIJE. Gisterochtend is een antwoord van de regee ring te Angora ontvangen op de note verbale der Hooge Commissarissen. De Kemalistische regeering herhaalt in dit antwoord haar eischën betreffende de ontrui ming van Constantinopel door de geallieerde troepen, en de terugtrekking der geallieerde oorlogsschepen, terwijl voorts in de antwoord nota wordt verklaard, dat hun aanwezigheid niet vereenigbaar is met het Kemalistische bestuur te Constantinopel. Volgens de jongste te Parijs ontvangen be richten, hebben de Hooge Commissarissen Con stantinopel nog niet in staat van beleg verklaard. De toestand is echter nog niet beter geworden, en men verwacht, dat weldra tot deze maatre gel zal worden overgegaan. steld om haar dien nacht nog naar Nizza te brengen. Als hij maar iets langer gewacht had, zoude hij haar gemist hebben. Hij wist, dat zij zoude weigeren, zijn kaartje te ontvangen. Hij ging dus de trap op en klopte aan hare deur. Geen antwoord. Hij klopte nog eens en luister de. Hij vernam het ritselen van een kleed. Toen liep hij door de deur „Voor gij ver trekt, moet ik u spreken Na een poos antwoorde de stem van Ma rina „Gij kunt mij vervolgen maar gij zult mij nooit weder zien." „Gij wilt mij niet open doen?" „Neen." „Goed. Ik zal hier blijven wachten, tot gij uitgaat en dat moet gij mij te woord staan. En zoo gij niet wilt, volg ik u naar Nizza dan zult gij toch eindelijk wel naar mij luisteren." „In dat geval zal ik deze kamer niet ver laten vóór morgen ochtend." „Welnu, dan zal ik van nacht voor uwe deur blijven, om zeker te zijn, dat gij mij niet zult ontsnappen." „Gerard," zeide Marina op smeekenden toon, „waarom mijn ongeluk nog zwaarder te dragen te maken Ga heen Ik bid er u om, zoo gij een man van eer zijt." „Juist," omdat ik een man ben, zal ik blij ven." „Er kwam verder geen antwoord. Het was verschrikkelijk vervelend daar op dien donke- Naar verluidt, stelden de Kemalisten aan generaal Pellé, den bevelhebber der Fransche troepen te Constantinopel, de volgende eischen 1. Onmiddellijke ontruiming van Constanti nopel, terwijl de geallieerden desgewenscht kunnen blijven te Tsjataldja, Skoetari (aan de overzijde van Constantinopel) en Tsjanak. 2. Opheffing van de capitulaties. 3. Het houden van een volksstemming in West-Thracië, om daardoor te laten uitma ken, of dit gebied al dan niet aan Turkije dient te worden teruggegeven. 4. Teruggave van Mosoel aan Turkije. Her ziening van de Syrische grens en zelfstandig heid van de eilanden tegenover de kust van Klein-Azië. 5. Algeheele onafhankelijkheid van Turkije. 6. Schadeloosstelling van zes milliard goud francs van Griekenland. REDE LORD CURZON. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Lord Gurzon heeft gister te Londen een rede gehouden, waarin hij ook de buiten landsche politiek van Engeland heeft bespro ken. Hij verklaarde o.m., dat de kwestie van het Nabije Oosten geen politiek van isolatie mocht worden. De vrede zeide hij, kan m.i. slechts verkregen worden door een gezamen lijke actie van alle geallieerden, die de over winning in den oorlog behaald hebben. Verder zeide Lord Curzon, dat hij er in geen geval voor te vinden zou zijn om Duitschland te bevrijden van zijn rechtvaardige verplichtin gen, maar van den anderen kant verlangend den nieuwen Italiaanschen spremier bij de a.s. besprekingen te Lausanne te ontmoeten. Ten slotte gaf Lord Curzon nog een zeer ern stige waarschuwing aan het adres van de Tur ken. Met veel nadruk verklaarde hij, dat de Turksche aanspraken in geen geval zouden worden geduld. Er moet eens een grens zijn voor de concessies van de zijde van Europa. Turkije moet leeren, dat het zich niet onge straft tegen de machten van Europa kan kee ren. HONGARIJE. Ook in Hongarije heeft zich een soort fascis ten-partij gevormd, die een program heeft gepubliceerd, waarin vooral de drie volgende punten op den voorgiond treden 1. Handhaving van het staatsgezag. 2. Onafhankelijkheid van het economisch leven van vreemde factoren. 3. Ontwikkeling van het economisch leven op christelijke basis. Verder verklaart de partij zich tegen iedere daad, die de nationale productie kan schaden en tegen de spilzucht der oorlogswinstmakers. Voor alles bestrijdt de partij de ophitsing van onverantwoordelijke elementen en ook zelf wenscht zij haar doeleinden slechts op wetti gen weg te bereiken. Dit program is zonder datum, plaats of per soonsnaam gepubliceerd, alleen met het onder scheid „Hoofdkwartier der Hongaarache fas cisten." Het is onbekend, wie feitelijk de leiders zijn. EEN BLOEDBAD. De Grieksche legatie te Parijs deelt mede, dat de Grieksche consul-generaal te Beiroet aan de regeering heeft gemeld, dat de Turken een Grieksch gevangenkamp te Cesarea in brand hebben gestoken. Voorts hebben zij aldaar een bloedbad aangericht, waarvan de Christenbevol- ren overloop. Maar hij had meer op wacht ge" staan, op zijn schip en hij wandelde geduldig de gang op en neer. Een uur ging aldus voorbij.Eindelijk klonk de stem van Marina aan den anderen kant der deur ,,Zijt gij daar nog? Gerard, heb medelijden met mijLaat mij vertrekken „Niet eer ik met u gesproken heb." „Ik wil niet, dat gij u om mij ongelukkig maakt. Ga heen." „Ik blijf." Zijn aanhouden, verbitterde, pijnigde haar. Zij begreep, dat zij moest trachten hem alle hoop te benemen. „Welnu, hier ben ik, riep zij eensklaps, de deur harer kamer wijd optrekkende. „Zeg mij nu, wat gij mij hebt mede te deelen en dan. verlaat mij." ,,Goed antwoord dan op mijn vragen." „Begin en ik zal u gehoorzamen." „Gij zegt, dat gij mij bemint en mij echter niet wilt huwen. Welke redenen hebt gij daar voor „Met welk recht vraagt gij mij zulks „Met het recht,hetwelk gij mij gegevenhebt, toen gij bekendet, mij lief te hebben." Marina was geheel in verlegenheid gebracht Zij zag in, dat zij hem moest zeggen, waarom zij weigerde zijne vrouw te worden, of dat zij aanleiding zoude geven in zijn oogen voor een wispelturig wezen door te gaan, king het slachtoffer is geworden. Acht Griek sche officieren zijn op last van Moestafa Kemal gefusilleerd. BEIEREN. In de gister gehouden zitting van den Beier- schen Landdag is Von Knilling tot minister president gekozen. Hij verklaarde zich bereid om met terzijdesteling van alle persoonlijke en algemeene bezwaren, het ambt te aanvaarden. DE ACTIE IN BEIEREN. Uit München verluidtDe mededeeling, dat de Beiersche rechts-radicalen en de nationaal- socialen voornemens zijn 't voorbeeld van de Italiaansche fascisten te volgen, blijkt inder daad juist te zijn geweest. Thans toch organi- seeren zij zich openlijk geheel op militaire wijze zelfs hebben zij een bepaalde uniform voor hun volgelingen ingevoerd. De uniform bestaat uit een muts, zooals de Italiaansche alpenjagers dragen, en verder uit een grijs hemd, terwijl zij om den arm een zwart-wit-rood lint, waarin een "kruis, dragen. In tal van plaatsen zijn de Beiersche „fas cisten" reeds in' hun uniformen en in geslo ten colonne opgemarcheerd, zoo bijvoorbeeld in Augsburg. Eerstdaags zullen zij ook in Neu renberg een dergelijke „wandeling" doen. Deze troepen worden door den bekenden na tionalist Hittler aangevoerd deze aanvoerder heeft zich een lijfwacht, die een paar honderd man sterk is, aangeschaft. Het spreekt vanzelf dat de Beiersche arbei ders dit optreden met groote ongerustheid ga deslaan en zij zijn druk bezig tegenmaatrege len te nemen, om een eventueelen staatsgreep met succes te kunnen afweren. De ,,fascisten"stellen de laatste dagen ijverige pogingen in het werk om door werving hun mi litaire macht te versterken. De commissie uit de Berlijnsche vakvereeni- gingen heeft, gelijk reeds gemeld, gister een zitting gehouden, waarin een oproep aan de arbeiders van groot-Berlijn is opgesteld. In dezen oproep wordt den arbeiders den raad gegeven, het werk op 9 November niet neer te leggen, zoo als oorspronkelijk in de bedoeling heeft gelegen. Dit besluit. zoo heet het in den oproep is gebaseerd zoowel op politieke als op economische gronden. De reactie, gesteund door het groot kapitaal, rust zich thans uit om met de arbeiders den beslissenden slag te vechten. De reactie wil zelf weer de macht in handen krijgen om de arbeiders weer onder haar juk te brengen. De opmarsch gaat van Beieren uit, waar heden ten dage reeds een terreur van de ergste soort op de arbeiders wordt uitgeoefend. De arbeiders staan gereed. Zij zullen den strijd op nemen en, als het moet, hem tot het bittere einde doorzetten. IÉRLAND. In Dublin heeft een straatgevecht plaats gehad tusschen nationalisten en republikeinen, dat meer dan 2 uur duurde. De vrijstaatsche troepen, die aan het oefenen waren bij de Wel lington-kazerne, werden plotseling met machine geweren beschoten. De Verliezen zijn aan beide zijden zeer ernstig. SPANJE EN MAROKKO. Generaal Jurgues heeft in een telegram aan de regeering zijn voldoening geuit over den loop der operaties in Marokko, en tevens zijn komst te Madrid tegen 11 November aangekondigd, Zij sprak op fieren toon „Gerard, ik bemin u..maar, ik kan niet met u huwen." „Waarom niet Zijt gij aan een ander ver loofd „Neen." „Den hemel zij dank!" „Doch ik zal nooit trouwen. Ik zweer het U, zoo u dat gelukkig kan maken." „GelukkigWanneer ik u morgen niet meer zien zal. Gelukkig 1" Edwin beschouwde haar een poos lang met opmerkzaamheid en de uitdrukking van ziele- wee ziende, welke in hare oogen lag, vroeg hij. Waarom ligt er die trek van wanhoop op uw gelaat „Wanhoop!" riep zij „Wanhoop voor u 1 Wanhoop-voor mij! Adorato mio Ik heb u lief en ik verlaat u „Laat ik u goed begrijpen," zeide hij, zich inspannende om bedaard te blijven. „Dus, in dien er geen beletsel was, zoudt gij met mii huwen J „O, zonder twijfelIk zou zoo gaarne ge lukkig zijn „Gij zult het wezen „Onmogelijk 1" „Zeg mij, welke scheidsmuur er tusschen u en mij bestaat en ik zal hem omverwerpen (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WCM'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1