AMERIKA. Het resultaat der verkiezingen voor het con gres toont aan, dat de democraten in het Huis van Afgevaardigden een meerderheid van onge veer negen stemmen zullen krijgen, terwijl de republikeinen tot dusver over een meerderheid van meer dan honderdvijftig stemmen beschik ten. Het nieuwe Huis van Afgevaardigden be staat uit 219 democraten, 214 republikeinen, een socialist en een onafhankelijke. De meerderheid in den Senaat blijft repuldi- keinsch, doch zij is met twaalf veertien stem men verminderd. De democraten beschouwen den uitslag der verkiezingen als een teeken, dat Harding, in dien hij zich opnieuw candidaat voor het presi dentschap mocht stellen, niet gekozen zal worden. De nederlaag der republikeinen wordt toegeschreven aan de nieuwe tariefwetten, doch ook de drankwet heeft een groote rol ge speeld. AMERIKA EN ENGELAND. Uit Londen verluidtHet juist bedrag, dat op 15 Nov. a.s. door de Britsche regeering aan de regeering der Vereenigde Staten moet worden betaald als rente op de Britsche schuld, kan niet definitief worden vastgesteld, alvorens de Brit sche commissie tot beraadslaging over deze kwestie te Washington is aangekomen. In verband met het onvermijdelijke uitstel van het vertrek dezer commissie is thans ech ter instructie gegeven om aan de regeering der Vereenigde Staten op 15 November a.s. opnieuw vijftig millioen dollaar uit te betalen, en aan de Vereenigde Staten wordt verzocht, dit be drag te aanvaarden op rekening van de schuld, terwijl de juiste aanwending er van geregeld zak kunnen worden door de regeering der Ver eenigde Staten en de Britsche commissie, zoo dra deze te Washington zal zijn aangekomen. ALLERLEI. Uit Athene wordt gemeld Het revolution- naire comité heeft besloten,dat de vorige minis ters Gounaris, Stratos, Protopapadakis, Theo- tokis, Hadjianestis, Goudas en Stratigos voor een specialen krijgsraad zullen terechtstaan. Op het congres der 3de internationale te Moskou is medegedeeld, dat Lenin's gezond heidstoestand dezen nog niet toeliet het con gres te presideeren. Het Amerikaansche slagschip „Pittsburgh" kreeg opdracht, zich van Gibraltar naar Constan- tinopel te begeven, met het oog op de gebeur lijkheden aldaar. v Prins Gaetani, lid van de kamer van af gevaardigden, is door Mussolini tot gezant te Washington benoemd. Staten-Generaal. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooting worden voortgezet. De heer Dresselhuys (V. B.) is het met mr. Troelstra. eens omtrent het onzuiver beeld der verkiezingen, inzake de antithese. Spreker schrijft den groei der rechterzijde toe aan het rechts stemmen van vele niet-rechtschen, die meenden,dat alleen de rechterzijde een parlemen taire en krachtige regeering kon brengen. Van de regeering, die aan het bewind bleef, mag wor den geëischt, dat zij de oplossing van de actueele vraagstukken heeft, voorbereid. De minister van buitenlandsche zaken heeft naar het oordeel van sprv te weinig vertrouwen in de internationale samenwerking in denVolken- bond en voert ten aanzien van België een te voorzichtige politiek. Het overleg,door den formateur gevoerd met de partijen ter rechterzij de,acht spr.in strijdmet het parlementaire stelsel. De heer Gerretson (C. H.) zegt de kwestie-Tack bij de begrootingen te zullen be handelen Thans maakt hij enkele opmerkingen over financieele onderwerpen. Hij acht vel schillende ramingen over de opbrengsten onzer belastingen geflatteerd. Spr. wijst er op dat er veel te veel O.W.- belasting is geheven. Thans ondervindt men daarvan de gevolgen. Vooral de kleinere be drijven hebben te wenig kunnen reserveeren en zitten nu in de moeilijkheden. De Staat heeft dus geld uitgegeven dat thans de parti culieren noodig hadden om hun tekorten te dekken. In den Staat zijn hoe langer hoe meer twee groepen de eene die hard werkt maar niet ze ker weet of het resultaat zal hebben de an dere die even hard werken de ambtenaren maar weten dat hun bestaan zeker is. De Regeering moet met dien toestand rekening houden. Spr. adviseert de Regeering goed te over wegen vóór zij thans maatregelen treft omdat meer dan ooit thans het volk gevoelig is voor eventueele fouten daarin. De heer Bra at (Platt.-partij) acht dit Kabinet een tegenvaller. Hij had liever frissche krachten zien optreden, vooral voor de bezuiniging, waarvoor wel plannen bestaan, maar geen daden. De Arbeidswetten hebben ons land aan den rand van den afgrond gebracht en tegen het platteland is altijd een Hetze opge zet Spr. betoogt, dat in de kleine gemeenten de burgers hun eigen burgemeesters moeten kie zen. Zij hebben immers eigenlijk niets te doen. (Gelach). Vervolgens verdedigt hij intrekking van de loonregelingen der ambtenaren. (Gelach). Salarisvermindering voor de Ministers is noodig en het vetmesten van de Tweede Kamer leden evenmin (Gelach). Ook de gages van het Ko ninklijk Huis dienen verminderd te worden. De classificatie van de ambtenaren acht hij onbillijk, omdat in de kleine gemeenten de amb- groote kosten hebben, b.v. voor de op voeding der kinderen. Mej. Groeneweg (S. D.) acht het succes van het algemeen vrouwenkiesrecht gebleken. Spr.'s fractie en die der vrijzinnig-democraten zijn vrijwel ongedeed gebleven. Zij juicht de toeneming van het aantal vrouwelijke afgevaar digden toe. De vergadering wordt verddagd tot heden één uur. Binnenland. Schriftelijke vragen. De heer Ter Hall heeft aan den Minister van Financiën schriftelijk gevraagd of de Minis ter kan mededeelen, of het juist is, dat sedert Juni 1922 bij den Burgerlijken Pensioenraad een bedrag van 20 millioen gulden berust, welk bedrag door den voorzitter van dezen Raad niet belegd is en waarvoor de Staat een aanmerkelijk renteverlies heeft te boeken. Spoorwegpersoneel. Naar de „Stad," verneemt, heeft de directie van de Nederl. Spoorwegen, daar zij niet tot overeenstemming gekomen is met de spoorweg organisaties thans een voorstel tot algeheele loonsverlaging van S1/^ pet. bij den Loonraad ingediend, die naar verluidt, binnen 14 dagen zijn advies zal geven. Burgemeesters-Statenleden. De Zondag te Roermond gehouden vergade ring van afgevaardigden van de Katholieke Kies- vereenigingen in den Statenkieskring Roermond heeft, naar „De Tijd" meedeelt, den wensch uitgesproken, dat bij de a.s. Statenverkiezing geen burgemeesters candidaat zullen worden gesteld, uitgezonderd de burgemeesters, die thans als Statenlid zitting hebben. De verdedigers van dit besluit waren van meening, dat er in de Limburgsche Staten te veel burgemeesters zitting hebben, hetgeen niet gewenscht werd geacht, omdat de leden van Gedeputeerde Staten door de Provinciale Staten gekozen moeten worden, zoodat de burgemees ters te veel invloed hebben op de verkiezing van .dit college, dat met de controle van de gestie der gemeenten is belast. Een Oranjeboek. Vanwege het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een Oranjeboek het licht gezien be vattende mededeelingen over het tijdperk Mei 1921—October 1922. Het draagt een aanvullend karakter, daar het verslagvan de tweede zitting,vanden Volkenbond, alsmede dat betreffende de conferentie te Was hington bekend zijn terwijl dat betreffende de conferentie te Genua, omtrent de conferentie welke hier terstede is gehouden over deRussische aangelegenheden en de derde zitting van den Volkenbond in bewerking zijn. Een conflict aan Oorlog. Naar de „Tel." verneemt, zal de heer A. van Sliedregt, administrateur, hoofd der derde af- deeling (Personeel) van het Departement van Oorlog eerlang den dienst met pensioen ver laten. Dit als gevolg van een ernstig meenings- verschil met den secretaris-generaal van dat ministerie. Als vermoedelijke opvolger wordt genoemd, de heer G. P. van Ginkel, referendaris aan voor meld departement. Overheidspersonee I. Het dagelijksch bestuur van de R.K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel heeft gister middag een langdurige bespreking gehad met een commissie uit de R. K. Kamerfractie. Langdurig werd gesproken over den door de regeering voorgestelden aftrek van H^pct. voor pènsioenen, de voorgenomen classificatie van gemeenten en de wijze, waarop de regeering overleg pleegt met de organisaties. Zoowel de ambtenaren-als de werkliedenorganisatiebestuur- ders gaven over deze zaken hun ernstige ont stemming te kennen. Het dagelijksch bestuur der centrale heeft den stelligen indruk, dat met de naar voren gebrachte bezwaren ernstig rekening zal worden gehouden. Burgemeesters enz. in Zeeland. Door Ged. Staten van Zeeland is aan de gemeentebedrijven advies gevraagd over een nieuwe, te rekenen met 1 Januari 1923, in te- voeren regeling der jaarwedde van burgemeesters secretarissen en ontvangers. Naar „Zeelandia" daarbij verneemt, ligt het in de bedoeling van Ged. Staten om bij iedere benoeming of herbenoe ming van burgemeesters de jaarwedde te verla gen. Overeenkomsten met Scandinavië. De regeering heeft, naar in het Oranjeboek wordt gememoreerd, tot de Noorsche-Zweed- sche en de Deensche regeeringen de vraag ge richt, of zij bereid waren mede te werken tot het tot stand brengen van regelingen waar door in het vervolg de Nederlanders in die lan den ten aanzien van de ongevallen-verzeke ring op gelijken voet zouden worden behandeld als de eigen onderdanen. Alle drie regee ringen hebben zich tot die medewerking be reid verklaard. Spoorwegen op Zuid-Beveland. De gemeenteraden van Hoedekenskerke, Bor- sele en 's-Gravenpolder hebben zich Verklaard voor het met spoed voortzetten van het werk van den aanleg van lokaalspoorwegen op Zuid-Beve land. De gewezen Duitsehe keizer. De correspondent van de „N. Rott." te Brus sel seint De socialist Piérard had een vraag gericht tot den minister van buitenlandsche zaken over de inschrijving van Wilhelm II in het trouwregister te Doorn, als „keizer van Duitschland enkoning van Pruisen" en daarbij o.a. gevraagd of er geen reden was voor het geallieerd congres om op bescheiden wijze aan Nederland een teeken te geven, dat de heer van Doorn herinnert zou wor den aan den huidigen staat van zaken en zijn positie. Minister Jaspar heeft geantwoord niet te we ten met welken titel de exkeizer in de officieele huwelijksafkondiging is aangeduid en niet te gelooven, dat dit een aangelegenheid is voor een geallieerd congres om zich mee bezig tehouden. Hoogc posltarievcn. De commissie voor de posterijen en telegrafie uit de Kamer van Koophandel te Arnhem, heeft aan de Kamer geadviseerd bij den minister aan te dringen op verlaging der posttarieven. De commissie acht het wenschelijk en nood zakelijk door een enquete hare meening met een aantal waardevolle gegevens te verster ken. Hun, die een verlaging der frankeer- kosten voorstaan, wordt verzocht, hun naam en adres op te geven aan het secretariaat dei- Kamer van Koophandel, Steenstraat 98, Arn hem. Nederland en België. Twee functionarissen van het Belgische departement van marine hebben zich, naar aan de Msb.' wordt bericht, naar den Haag begeven om met de Nederlandsche regee ring te onderhandelen over een Belgisch-Ne- derlandsche overeenkomst betreffende de wet van 25 Augustus 1920 op de veiligheid der schepen en de controle-formaliteiten van vreem de schepen in Belgische havens. Slaapmiddelen. Mevr. de Vries Bruins te 's-Gravenhage heeft aan den Minister van Arbeid de volgende vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat de ver koop van geneesmiddelen (speciaal slaapmid delen) door onbevoegden in den laatsten tijd zulk een omvang aanneemt, dat daardoor een toenemend gevaar voor de volksgezondheid ontstaat 2. Zoo ja, welke maatregelen denkt de Minis ter daartegen te nemen Corps diplomatique. In afwachting van de komst te 's-Gravenhage van den nieuwbenoemden gezant van Italë bij het Nederlandsche hof, is de eerste gezant schapssecretaris, graaf Vittorio Negri, belast met de leiding van het Italiaansche gezantschap, in hoedanigheid van tijdelijk zaakgelastigde. Spoorwegen. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen zal het dienstgoederenvervoer uit gunst ten behoeve van het personeel geheel intrekken. Pensioensbijdrage. De gemeenteraad van Maastricht heeft be sloten, de pensioensbijdrage van 8 '/a percent op de gemeente-ambtenaren en werklieden te verhalen. Het voorstel werd met 20 tegen 9 stemmen aangenomen. Algemeene R. K. Werkgevcrsvcrceniging. Onder voorzitterschap van den heer J. N. Hendrix, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, heeft op Maandag 6 Novem ber 1.1. te Amsterdam de Slichtingsvergade ring plaats gehad van de Algemeene R.K. Werkgevers-Vereeniging in het Bisdom Haar lem. De vergadering droeg een zuiver huishou delijk karakter. Voorlezing werd gedaan van een ingeko men schrijven van Mgr. Callier, van den vol genden inhoud „Uw bericht, dat op 6 November a.s. de Stichtingsvergadering zal plaats hebben van de Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging in 't Bisdom Haarlem, deed Ons veel genoe gen, omdat Wij daaruit zien, dat met de or ganisatie van onze Katholieke werkgevers nu eens krachtig zal worden begonnen. Wij wen- schen deze vergadering toe het beste succes, en Wij hebben het vaste vertrouwen, dat velen onzer Katholieke handelaren en industrieelen zich zullen opgeven als lid dezer organisatie, zoodat Wij dan zullen krijgen een krachtige patroonsorganisatie, waarvan voor de maat schappelijke toestanden ongetwijfeld veel goeds zal uitgaan. Gaarne verleenen Wij op deze po gingen Onzen Bisschoppelijken Zegen." Statuten en huishoudelijk reglement werden met eenige wijzigingen goedgekeurd en het bestuur opdracht verleend tot het aanvragen der Bisschoppelijken en Koninklijke goedkeu ring, terwijl tevens de contributie werd vast gesteld. De gestelde candidaten werden in het bestuur gekozenhunne namen zullen wor den bekend gemaaktzoodra van allen de de finitieve aanvaarding hunner benoeming bij het Bureau der Vereeniging is binnengeko men. In de op deze vergadering volgende be stuursvergadering werd tot secretaris be noemd mr. C. P. M. Romme. Het Bureau der Vereeniging is gevestigd te Amsterdam aan den Willemsparkweg no. 96. Wijziging Ouderdomswet 1919. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de ouderdomswet 1919, zooals die wet laat stelijk is gewijzigd bij de Wet van 19 Mei 1922. Het ontwerp heeft aldus de memorie van toelichting in hoofdzaak ten doel om in ver band met den ongunstigen toestand van 's lands financiën, lasten, verbonden aan de vrij willige ouderdomsverzekering, welke het rijk tot nu toe droeg, voor het vervolg door de verzekerden, zelf te doen dragen. Voorgesteld wordt, dé administratiekosten, voortvloeiende uit in de toekomst te sluiten verzekeringen, dooi de premie te doen dekken. Het voorstel heeft geen betrekking op bij het totstandkomen van deze wijzigingswet reeds tot stand gekomen verzekeringen. Eveneens blijft uit billijkheidsoverweging gehandhaafd de overgangsregeling, neergelegd in art. 26 der ouderdomswet 1919. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Steunregeling „uitgetrokken" bouwvakarbeiders. B. en W. schrijven aan den Raad Door dén Schiedamschen Bestuurdershond is Uwen Raad verzocht een steunregeling in het leven te roepen voor uitgetrokken bouwvakar beiders, daar deze in de Rijksregeling niet zijn opgenomen. Ook op dit verzoek evenals op vroegere der gelijke verzoeken ten aanzien van andere cate- goriën moeten wij Uwen Raad adviseeren vast te houden aan het eenmaal aangenomen begin sel om geen eigen steunregelingen te maken. De werkloozenzorg toch wij hebben er reeds zoo dikwijls op gewezen laatstelijk nog bij het onderhoud, dat ons College had met be stuurders van den S. B. B. bij de Werkloozen- demonstratie op Zaterdag 28 October 1.1. van die Vereeniging uitgaande, van welk onderhoud een communiqué in de bladen werd opgenomen, is en moet zijn rijkszaak. De Gemeente kan niet anders doen dan de medewerking te verleenen, die het Rijk verlangt. Het moge zijn, dat andere Gemeenten zich de vrijheid en weelde kunnen veroorloven om zelf standig regelend op te treden, dit ligt niet op den weg van onze Gemeente. Haar eigenaardige toestand toch maakt, dat zij bij een algemeene malaise als de tegen woordige buiten alle proporties wordt getroffen, zoodat zij geheel machteloos zou staan, als het Rijk de zaak niet in handen nam. Maar dan is het voor haar ook een levens- eisch de zaak in handen van het Rijk te laten Reeds daarom mag, in beginsel, om der ge volgen wille, op het verzoek niet worden inge gaan. Nog kunnen wij mededeelen, dat wij de Re geering naar aanleiding van dit verzoek hebben geraadpleegd en dat zij ons bericht' heeft, dat zij het treffen van een regeling als gevraagd niet gewenscht acht. Waar tenslotte de Regecring, die verder ziet dan een Gemeentebestuur kan zien, de al of niet wenschelijkheid van een dergelijken maat regel alleen kan beoordeelen, is dit een reden temeer voor de Gemeente om zich te onthouden. Zeker ligt het ook niet op den weg van onze Gemeente in dezen tegen de wenschen van de Regeering in te gaan, waarbij wij nog opmer ken, dat wij van haar steeds alle medewerking hebben ondervonden om de crisissteunregeling voor onze Gemeente zoover mogelijk uitgebreid te krijgen. Wij kunnen derhalve niet anders doen dan U ernstig ontraden op het verzoek in te gaan. ÏJsvereeniging. Wij herinneren onze lezers eraan, dat heden avond in het gebouw der Schiedamsche spoeling- vereeniging, de Schiedamsche ÏJsvereeniging,een buitengewone ledenvergadering houdt. De punten van behandeling zijn Bestuursver kiezing en bespreking, voortzetting of ontbinding der vereeniging. Zangeoneours „InterNos." Blijkens achterstaande annonce wordt Zater dag- en Zondagavond het concours verder voortgezet. Zaterdag treden gemengde dubbele-kwartetten op, Zondag bekroonde mannenkwartetten, met het verplichte werk van W. T. Kools 'n „Oudt liedeken, dat tevens dien avond onder leiding van den componist door alle koren gezongen zal worden. De program-inhoud gaat dus in stijgende lijn, laten we hopen dat ook de belangstelling de zelfde richting volgt. Men zie verder ook de advertentie. Na aanbesteding isaan de fir- ma Bergijk en Etten opgedragen het maken der Electrische installatie voor het nieuwe pomp station der Gemeente-Drinkwaterleiding Tevens is haar gegund de verlichting der 39 woningen aan Havendijk en Rijnstraat. De bouw van een R. K. school voor lager Onderwijs met gymnastieklokaal aan de IJsselmondeschestraat is, voor wat betreft, den bovenbouw opgedragen aan Weerheim te Vlaardingen voor 80.400 en den Onderbouw aan W. Aleman, alhier voor 10.714. UIT DELFT. Gistermorgen is het magazijn van vetten, chemicaliën enz. van den zeepfabrikant P. van der Ham, op de Buiten-Watersloot, uitgebrand. De brandweer wist de aangrenzende perceelen voor het vuur te sparen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Gempngd Meows, Boksverbod. Men meldt, dat de burge meester van Leeuwarden, evenals die van Am sterdam, Haarlem, Groningen enz. openbare bokswedstrijden in zijn gemeente zal verbieden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 8 November.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2