DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Vrijdag 10 November 1922. No. 13487 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitcnlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Uit Berlijn verluidtDe tweede nota, die de Duitsche regeeririg aan de C. v. H. overhan digd heeft, luidt in hoofdzaak als volgt De Duitsche regeering verklaart opnieuw, dat de verbetering van den mark-koers op het oogenblik de quintensens van haar politiek moet zijn. Zij wijst er nogmaals met nadruk op, dat alles wat ter stabiliseering van de mark kan geschieden, slechts een hulpmiddel is om het vertrouwen van het Duitsche en buiten- landsche publiek in de toekomst van de Duit sche valuta te herstellen. Een blijvend resultaat zal eerst dan bereikt kunnen worden, wanneer een definitieve op lossing van het geheele vraagstuk van het her stel onmiddellijk ter hand genomen wordt. Desniettemin schijnt het mogelijk door mid del van een samenwerking van een internatio naal syndicaat met de Duitsche Rijksbank maatregelen tot steun van de mark te nemen. Om deze reden beveelt de Duitsche regeering de voorstellen der buitenlandsche monetaire deskundigen in de aandacht van de C. v. Ii. aan en verzoekt de G. v. Ii. deze voorstellen tot basis te nemen voor verdere besprekingen over de kwestie van de stabiliseering van de mark. In het bijzonder is de Duitsche regeering van meening, dat de vorenbeschreven pogin gen tot stabiliseering van de mark door mid del van de oprichting van een internationaal banksyndicaat zonder verwijl moeten worden aangewend ook de Duitsche Rijksbank is van de buitengewone beteekenis van zulk een syn dicaat voor de stabiliseering van de mark over tuigd en heeft zich bereid verklaard haar mede werking te verleenen. Op grondslag van deze voorstellen zou de steun-actie ten behoeve van de mark op zoo danige wijze moeten plaats hebben, dat de mark-koers naar eenstemmige zienswijze door aan- en verkoop van deviezen geregeld wordt. Ten aanzien van den omvang van de deel neming van de Rijksbank, zal men zich nog nader met de buitenlandsche geldschieters heb ben te verstaan ook omtrent de te stellen ga ranties zal men het nog nader eens moeten worden. Allereerst is door de buitenlandsche mone taire deskundigen de voorwaarde gesteld, dat gedurende de werkzaamheid van het op te rich ten internationaal syndicaat en tot het tijd stip, waarop de door dit syndicaat verleende voorschotten volledig zullen zijn terugbetaald. Duitschland tijdelijk viijgesteld dient te wor den van alle betalingen in waar en en leveringen in natura. De Duitsche regeering zelf is van meening, dat 't stabiliteitsproces voorshands ongestooid ten einde moet worden gebracht om Duitsch land in economisch opzicht in staat te stellen zijn verplichtingen na te komen. De regeering is echter bereid de leveringen voor het herstel ook gedurende het stabiliteitsproces te doen plaats hebben, voor zoover dit mogelijk is zon der een vermeerdering van de vlottende schuld en voor zoover deze uit de begrooting zijn te bestrijden. De G, v H, heeft de rijksregeering hierop schriftelijk de ontvangst van haar nota beves tigd en zich daarbij de beantwoording van de voorstellen die van Duitsche zijde ten aan zien van een saneering van de Duitsche mark gedaan zijn, tot na haar terugkeer te Parijs voorbehouden. Rijkskanselier dr. Wirth heeft gistermiddag de nog te Berlijn vertoevende buitenlandsche financieele deskundigen ontvangen om afscheid van hen te nemen en hun uit naam van de Duitsche regeering dank te zeggen. DE VREDESCONFERENTIE. De Fransche regeering, aldus de „Tel." heeft er gisteravond bij de regeering te Londen nog eens op aangedrongen om, gezien de crisis in het Nabije Oosten, de vredesconferentie te Lausanne nog Maandag te doen aanvangen. In het onderhoud, dat Ismed pasja te Con stantinopel heeft gehad met general Fellé, heeft hij gewezen op het groote belang om de vredes conferentie onverwijld te laten beginnen. Hij was voornemens, spoedig naar Lausanne te vertrek ken. De Temps" dringt er ook sterk op aan, om de conferentie te Lausanne niet uit te stellen. Als men vrede wenscht, moet men onderhande len zegt het blad. Uit Sofia wordt gemeld, dat de regeering van Bulgarije aan de geallieerden heeft verzocht om °ok de algemeene vredesonderhandelingen met Turkije te mogen bijwonen en niet alleen aan de besprekingen betreffende de zeestraten deel te nemen. Reuter verneemt, dat de Russische regeering een nieuwe nota aan de Engelsche regeering heeft gezonden, waarin wordt geprotesteerd te gen de beslissing der geallieerden om Rusland niet uit te noodigen tot de algemeene vredes conferentie voor het Nabije Oosten, doch alleen tot de besprekingen nopens de toekomst van de zeestraten. In de Russische nota wordt voorts aange drongen op deelneming van de Oekraine en Georgië aan de vredesconferentie. Tevens wordt verklaard, dat Ruslands eenig doel is, de rech ten van Turkije te beschermen. Reuter verneemt verder, dat de Angora-re geering voornemens is, de teruggave van alle grondgebieden te verlangen, welke in het natio nalistische pact, zijn vermeld, inclusief Mosoel alsmede een grenswijziging van Syrië. HET NABIJE OOSTEN. De geall. hooge commissarissen te Constanti- nopel hebben aan den vertegenwoordiger van de Angora-regeering een nota overhandigd, waarin wordt gezegd, dat, indien de door de Kemalisti- sche autoriteiten te Gonstantinopel genomen maatregelen niet werden opgeheven, zij zich tot hun regeeringen zouden wenden ten einde aan deze voor te stellen de noodige tegen-maatregelen te treffen. Met het waarschuwingsschrijven van de ge allieerde hooge commissarissen, keerde Ismed Pasja onmiddellijk van Constantinopel naar An gora terug. Naar verluidt, zegde in een daarop volgend onderhoud met de geallieerde generaals, de nieuwe gouverneur van Constantinopel, Rafet Pasja, toe, dat de maatregelen, die de veiligheid van de geallieerde troepen in gevaar zouden kunnen brengen, zouden worden inge trokken. De toestand schijnt dan ook niet meer zoo gespannen. De telegraphische verbinding met Constantinopel is echter verbroken. DUITSCHLAND. De rijkskanselier, dr. Wirth, zal de politieke debatten in den Rijksdag over de stabiliseering der mark en de met de C. v. H. gevoerde bespre kingen aanstaanden Dinsdag met een verklaring van de rijksregeering openen. AMERIKA. Volgens de laatste berichten, verkregen de republikeinen 218 zetels, zoodat zij in ieder geval in het Huis van Afgevaardigden de vol strekte meerderheid zullen behouden. Echter is het aantal zetels van de democraten inmid dels tot*205 gestegen terwijl van negen districten de uitslagen nog onbekend zijn. De socialisten, de landbouwers-partij en de onafhankelijken verkregen ieder een zetel. De Amerikaansche verkiezingen zijn dus ten gunste van de democraten verloopen, of schoon hun overwinning minder overweldigend is dan de overwinning van de republikeinsche partij twee jaar geleden. Volgens berichten uit Washington is de regeering aldaar zeer verbaasd over dezen om mekeer in de openbare meening. Harding, vooral senator Frelinghuizen uit New Jersey en Mondell de republikeinsche leider van het Huis van Afgevaardigden, verdwijnen, van het politieke tooneel. Senator Lodge, de voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken werd slechts met een zeer kleine meer derheid herkozen,, hoewel de buitenlandsche kwesties in deze verkiezingscampagne bijna niet ter sprake werden gebracht. De natie toont zich er ontevreden en verontwaardigd over, dat de republikeinsche partij heeft nage laten, den belastingdruk te verminderen en hooge tarieven heeft ingevoerd, hetgeen volgens berekeningen der democraten de gezamenlijke kosten van het levensonderhoud met 3500 millioen dollar heeft verhoogd. De uitslag der verkiezingen toont tevens aan, dat er groote ontevredenheid heeischt over de strenge toe passing der drankwetten. De kans voor president Harding om ovei twee jaar te worden herkozen wordt thans vrij wel verkeken geacht. Een merkwaardige overwinning der democra ten werd, zooals gemeld, behaald in den staat New-York. Daar werd Miller, die twee jaar geleden met glans als republikeinsch gouver neur werd gekozen, thans op even glansrijke wijze verslagen door den democraat Smith, die reeds zóó populair is, dat hij wordt genoemd als democratisch candidaat voor het president schap. De gekozen democratische senator van New-York verklaarde zich tegen de drank wetten. Volgens de laatste berichten zullen de beide Huizen van het Congres na afloop der verkiezingen hoogstwaarschijnlijk als volgt zijn samengesteld. SenaatRepublikeinen 52, democraten 43, boerenarbeiderspartij 1, republikeinsche meer derheid 8. Huis van Afgevaardigden Republikeinen 221, democraten 212, socialisten 1, onafhanke lijken 1, republikeinsche meerderheid 7. Ofschoon de republikeinen in beide Huizen dus nog oppervlakkig beschouwd, de meerder heid hebben, is dat niet meer dan oppervlak kig. Wat den Senaat bijv. betreft, zijn er zeven en wellicht acht radicale republikeinen, wier houding vrij onzeker is, en er zijn slechts vijf stemmen noogig om de regeering in de min derheid te brengen in het lichaam, dat de bui tenlandsche politiek van Amerika beheerscht. ALLERLEI. Clemenceau zal Zaterdag van Havre naai Amerika vertrekken. Op 21 dezer zal hij in de Metropolitan Opera te New-York een rede hou den, terwijl hij verder nog te Boston Chicago en St. Louis zal spreken. Uit Rome De ministerraad heeft besloten het ontslag van graaf Sforza als gezant te Parijs, van baron Aglitti als gezant te Tokio en van baron Fasciotti als gezant te Madrid te aanvaar den. Uit Athene Het revolutionnair comité heeft besloten, ex-koning Constantijn niet in staat van beschuldiging te stellen, daar hij niet verantwoordelijk voor de gebeurtenissen is. Uit BrusselDe Luiksche hoogleeraar dr. Nolf heeft gister zijn benoeming tot minister van Onderwijs, als opvolger van Lechère defi nitief aanvaard. Uit Antwerpen Geheel onverwacht is een staking uitgebroken onder de Belgische zeelieden. Zeven Belgische schepen zijn in de onmogelijkheid om te vertrekken. De stakende ertslossers hebben ook besloten het Werk niet te hervatten. Dientengevolge werd naar de Spaansche boot „Martinez Rivas", die te Vlissingen voor Antwerpen aangekomen was, geseind om naar Rotterdam door te stoo- men. Uit Brussel De machinisten van tal van mijnen in de omgeving van Charleroi hebben het werk neergelegd. Door deze staking is het den mijnwerkers onmogelijk geworden, in de schach ten af te dalen, zoodat door deze staking op het oogenblik reeds 15.000 arbeiders tot werkloos heid zijn gedwongen. Binnen enkele dagen kan dit aantal echter reeds zijn gestegen tot 25.000 en het gevaar is niet uitgesloten, dat eerlang het geheele mijngebied rondom Charleroi bij de staking zal zijn betrokken. Het Tsjecho-Slowakische ministerie van Arbeid besloot, dat de arbeidcrsloonen in de ver schillende staatsbedrijven, voor zoover het de .mijnen betreft, met 22 zullen worden verlaagd. Naar de „Times" meldt is het waarschijn lijk, dat Russell, de Britsche gezant te Bern als Engelsche vertegenwoordiger naar het Vati- naar het Vaticaan zal gezonden worden. De Britsche regeering is onkundig omtrent het verblijf van den afgezetten Turksche sultan Hij bevindt zich niet aan boord van een Engelsch oorlogsschip. Naar verluidt, heeft de staat Californië het voorstel tot definitieve invoering van de wet op het drankverbod verworpen. De verjaardag der Duitsche revolutie is zoowel te Berlijn als te München rustig verloopen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 9 November. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooting worden voortgezet. De heer van G ij n (V. B.) merkt op, dat de regeering tijdig Werd gewaarschuwd, dat de tijd voor bezuiniging gekomen was, doch niet temin doorging met te veel uitgeven. In plaats van een behoorlijk bezuinigingsplan komt nu het primitieve rekensommetje van 17 pet. bezuini ging op ieder hoofdstuk. Spr. bepleit opheffing van het crisisfonds. Spr betoogt nog de noodzakelijkheid van meer zeggenschap van den minister van financiën over de financiering van andere departementen. De heer J. ter Laan (S. D.) protesteert als arbeidersafgevaardigde tegen de financieele politiek der regeering, die het militairisme veel te veel ontziet. De heer C o 1 ij n (A. R.) bespreekt de op heffing van het departement van Landbouw, waarbij hij zich neerlegt. Liever had hij de op heffing van dat van Onderwijs gezien, maar bezwaar heeft hij tegen het voorgestelde niet omdat hij geen nadeel er in ziet voor den land bouw. Den heer Dress'elhuys zegt hij dank voor diens belangstelling in de anti-revolutionnaire partij. Geheel juist waren zijn opmerkingen niet" altijd. Spr.'s partij legt zich bijv. niet neer bij de Leerplichtwet, bij de Synode (d.w.z. de schei ding van Kerk en Staat, bij den vaccine-dwang, bij de regeling van de Armenzorg, bij het Vrou wenkiesrecht. Van den heer Dresselhuys had spr. lof ver wacht voor dit Kabinet dat er voor gezorgd heeft dat nog niet 200 250 millioen meer is uitgegeven. (Gelach). Wat bewijzen de citaten van den heer Troel stra Alleen dit dat er geen kerkelijke een heid ter rechterzijde kan zijn maar dat er wel degelijk een eenheid in de politieke realiteit kan bestaan. Wie uitgaat van de goddelijke souvereiniteit heeft een andere opvatting van het gezag dan wie uitgaat van de menschelijke souvereiniteit. De oplossing der crisis kon niet anders zijn omdat de beginselen der drie partijen ter rech terzijde in de oplossing een uitwerking vonden. De humanitaire beginselen keeren zich hier te lande sterker dan elders tegen de christelijke grondslagen. Vandaar dat hier te lande de te genstelling zoo scherp is. De tweede klacht van Mr. Trodstra was, dat er geen bezuinigingsprogram was. Spr. betreurt het ook, dat vóór de verkiezingen geen program van bezuiniging is opgesteld. Spr. heeft daarop met kracht aangedrongen. De verkiezingen zijn daardoor langs het Kabinet heengegaan en daar door zijn de verwijten over de financiën onge grond. Ten slotte roept spr. de kwestie aan van de verhouding der werkgevers en werknemers. Spr. acht het gewenscht, dat die verhouding goed zij en hij keuit af de strooming die er is om minder overleg te plegen. Juist meer over leg acht gij gewenschtspr. verwijst naar het Katholieke program. De heer Schokking (C. II.) betoogt, dat met het financieele beleid dit Kabinet staat en valt. Spr. is er van overtuigd, dat het Kabinet zich van zijn zware taak bewust is en uit de Mem. van Antwoord is dit bevestigd. Dit stuk acht spr. een goed degelijk stuk, dat een frisch geluid laat hooren. Ondergeschikt wordt daar om de vraag of de oplossing der crisis voor spr. geheel bevredigend is geweest. Hij zet er nog eens uiteen, dat een vaste coalitie niet gewenscht is. Thans is dat ook niet het geval geweest. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Binnenland. Staafsbcgrooting voor 1923. Hoofdstuk X A (A r b e i d). Aan de memorie van antwoord wordt het vol gende ontleend Dat de vermindering van uitgaven op dit hoofd stuk sommige leden niet ver genoeg, anderen te ver ging, zal wel samenhangen met de meer of mindere sympathie, die men voor de werkzaam heden zelf heeft, waarvan de uitgaven het gevolg zijn. Het zal den minister wel niet euvel worden geduid als hij zegt, dat die sympathie bij hem zeer groot is en dat hij bijgevolg slechts noodc de vele verminderingen van artikel heeft aange bracht. In het eindcijfer van ruim 63 millioen komt niet minder dan bijna 37 millioen voor, als bij drage aan het Invaliditeitsfonds en aan het Ou- derdomsfonds posten welke op de wet steunen en die niet zoo gemakkelijk kunnen worden ver laagd. zou men nu de 17 pet. van ongeveer 60 millioen onmiddellijk moeten vinden op de overblijvende 27 millioen, dan zouden alle overi ge posten van het hoofdestuk gemiddeld met meer dan 1/3 moeten zijn verminderd. Dat dit meer op slooperswerk zou hebben geleken dan op beleidvol snoeien, behoeft, naar de minister meent, weinig betoog. A rbeidsverze kering. Aan 's minis ters departement zijn thans planne in bewerking betreffende 'n geheele herziening die zal zijn ge richt op het verkrijgen van vereenvoudiging en bezuiniging. De minister hoopt binnen zeer korten tijd een uitgewerkt schema van die plan nen ten advieze aan den Hoogen Raad van Ar beid te kunnen doen toekomen. In verband daar mede schijnt het, mede gelet op de moeilijke tijdsomstandigheden voor het bedrijfsleven, welke verzwaring der lasten voortvloeiende uit de arbeidsverzekering, onraadzaam doen vooi- komen, gewenscht voorals nog niet tot invoering der Ziektewet over te gaan, doch de beslissing nopens de herziening der arbeidersverzekering in haar geheel. Daarom meent de ministerjn afwachting van die laatste beslissing voorshands niet tot een stelselmatige vermindering van het aantal Raden van Arbeid te moeten overgaan. Een ontwerp van wet op de pharmacie en op den verkoop van vergiften is in voorbereiding. De minister zal de indiening van een wetsont werp zooveel mogelijk bespoedigen. Aangaande de plannen tot wijziging van de Drankwet kunnen nog geen mededeelingen wor den gedaan. Naar verluidt zal de staatscommis sie voor het gedistilleerd binnenkort met haar arbeid gereed zijn. De minister acht het voorzich tig het resultaat van dien arbeid af te wachten. Opheffing van den Gezondheidsraad zou de minister zeer onraadzaam achten. Het steunen van den aanleg van drinkwaterleidingen is niet geheel opgegeven. De gemeente-ambtenaren. Gisterochtend heeft de secretaris-generaal in alge.meenen dienst, mr. J. B. Kan, in audiëntie ontvangen een commissie uit het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren. Met den ineesten aandrang heeft die commissie geprotesteerd tegen de opvatting door Ged. Staten en gemeenteraden van de circulaires, uitgevaardigd door den minister van binnenland- sche zaken betreffende toepassing van art. 70 der Gemeentewet en betreffende den aandrang bij Ged. Staten om begrootingen niet terug te NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1