herverlHJitstoomerlj De Phoenix* TP|rf; mmgum JUfieigNS7 i uEmgm FRICO'S ZENUWHOOFDPIJNPOEDERS L BOSCH, Beterstraa! 63, Tel, 580 m I PLANTENBOTER FRECO's ZENUWTABLETTEN 4. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. Gemeenteraad. Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Stads- en Gewestelijk Nieuws, HEERLAIK tfllfffi P. J. VAN DER SMAN A. SEHOLTE Jzn., Schiedamsche Drogisterij, Groenelaan 65. MsmmffFf"51 ii ii linn V wel echt. liberaal. Hij herhaalde nog eens de vraag hoe staan de katholieke officieele perso nen toch tegenover het kerkelijk gezag Maar de aap kwam spoedig uit de mouw. Het bezwaar van den leider der S.D.A.P. gaat niet zoozeer tegen de (overigens niet bestaande) inmenging van eenig kerkelijk gezag inde prac- tische politiek, dan wel tegen de samenwerking der Christelijke partijen. De vrijdenker Troelstra kan zich niet neerleggen bij het feit, dat ons land naar christelijke beginselen wordt geregeerd alleen financieele, economische en sociale be wegingen moeten naar zijn meening de richting der politiek aangeven. Dit geluid is niet nieuw. Wat de leider der S.D.A.P. na de viering van zijn 25-jai'ig parle mentair jubileum als de laatste nieuwigheid in de Tweede Kamer vertelt, is zoo oud als het oudste liberalisme. Toch wordt het deuntje dei doode,,Antithese'.'ieder jaar opnieuw aangehe\ en Natuurlijk zonder eenig effect. Want de band, die de Regeeringspartijen bindt, blijft wel degelijk de drang naar toepassing van de Christellijke beginselen op het Staatsbestuur. Wanneer mr. Troelstra mocht verwachten, dat de protestanten de bedoeling van zijn ge stook tegen hetEpiscopaat nietzul len doorzien, dan zal de lezing bijvoorbeeld van „DeNederlander" hem een teleurstelling brengen. Op denzelfden dag, dat de leider der S.D.A.P. met zijn gezegel- ringden vinger de protestanten in da Tweede Kamer uit de coalitie-tent trachtte te lokken, schreef het christelijk-historisch orgaan „Het groot politiek debat in de Tweede Kamer is begonnen. De Linkerzijde zal ook in het open baar spreken van „verouderde antithese" en verdoezelende theologische elementen". Ter gend zal zij aan de Rechterzijde hare diepgaande verschillende voorhouden omtrent „de Heilige Mis" „de Volkskerk", „de Vrije Universiteit". Spottend zal zij vragen waaruit de hooggeroem de Christelijke beginselen toch blijken „Rustig laten wij dit alles over ons heen gaan." „Wij weten, dat juist thans nu de tijdep moeilijk zijn, nu revolutie en instorting dreigen, nu het brengen van offers aan alle zijde noodza kelijk is dat juist nu blijken zal de groote wel- daat voor Nederland, dat niet economische ele menten de beslissing brachten bij de verkiezing maar wel het Christelijk beginsel. Geen economisch betoog, geen financieele beschouwing zal de vrees verbannen zal den bezuiniger tot matiging, en de breede massa tot offervaardigheid bewegen. Geen juridische uiteenzetting zal de dragers van tegengestelde belangen overtuigen, dat zeker recht gedaan moet worden aan iedermaar dat het zoo hoogst moeilijk is nauwkeurig te bepalen wat recht is en dat daarom gewacht, gebogen en berust moet worden. „Maar wat al deze wijsheid niet vermag te bewerken wat geen dictator, zonder bloe dig geweld, zou kunnen tot stand brengen het zal bereikt worden door het Christelijk beginsel." Uit een en ander kan de leider der S. D. A. P. leeren, dat zelfs zijn gestook aan deze eensgezindheid over het hoofdbeginsel, dat de Christelijke partijen samenhoudt, geen einde zal maken. („Tijd.") Wijziging van de Huurcommissiewet. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het bezwaren ontwikkelt tegen het wetsontwerp tot wijziging van de Huurcommissiewet en de Huuropzeggings wet. Het meent, dat, wordt het ontwerp onge wijzigd aangenomen, vrijwel alle huren tot het toegestane vrije percentage zullen worden ver hoogd. Diocesaan comité voor de K.S.A. In de groote zaal van het Gildenliuis te Amsterdam werd dezer dagen de najaarsver gadering gehouden van het Diocesaan Comité voor de K. S. A. onder voorzitterschap van mr. G. Kropman. Aan de orde kwam o.m. de toetreding van den Diocesanen R.K. Vrouwenbond tot het Dioce saan Comité. De voorzitter deelde mede, welke bezwaren bij den Vrouwenbond bestonden te gen aansluiting en gaf een overzicht van de besprekingen, die over deze bezwaren waren gehouden. Het resultaat daarvan was, dat overeenstemming en dus aansluiting zou wor den verkregen op voorwaarde, dat in het be stuur van het Comité twee leden van den Vrouwenbond werden opgenomen, door het Diocesaan comité te kiezen uit een voordracht, te doen door het bestuur van den Diocesanen R.K. Vrouwenbond een dezer leden zou deel uitmaken van het dagelijkscli bestuur en van de afdeelingen van den Diocesanen R.K. Vrou wenbond zou bij aansluiting bij een plaatselijk comité geen verplichte bijdrage gevorderd wor den, tenzij de vrouwenbond ter plaatse zich daartoe vrijwillig verbindt. Van zijn kant zou de Diocesane R.K. Vrouwenbond een bijdrage van 200 per jaar storten in de kas van het Cen traal Bureau te Leiden. Over deze regeling ont stond een geanimeerde discussie. Ten slotte werd de regeling zonder hoofde lijke stemming door de vergadering goedge keurd, zoodat de Diocesane R.K. Vrouwenbond deel zal uitmaken van het Diocesaan Comité voor de K.S.A. De textielnijverheid. De stand van de staking bij de firma De Jong en v.Dam teDeventcr is ophet oogenbiik vandie aard dat het zeer waarschijnlijk is, dat alle aan gesloten fabrieken van de Twentsch-Geldcrsche Fabrikantenvereeniging Maandagochtend zulen worden stopgezet. Waterweg van Dordrecht naar Zee. De directies van de Stoomboot maatschappijen Overflakkee en Goederede te Middelharnis, den Bommel en Oude Maas te Oud-Beierland, hebben een adres gezonden aan den minister van waterstaat, Waarin zij adhaesie betuigen aan het verzoek van het hoofdbestuur der vereeni ging Schuttevaer om niet dan in geval van uiter ste noodzakelijkheid over te gaan tot afdamming van den Kleinen Beer tusschen Spui en Oude Maas. <VWAAAAAAAAAAAAAAAA/tAAAA/WAAAAA/WA/V^ Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. rvïwvvwvvvvvvvvwvvvvvv,> Agenda. 1. Aanbeveling van het College van Regen ten van het St. Jacobs-Gasthuis ter benoeming van een Regent van het St. Jacobsgasthuis ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding als zoodanig van den heer D. Boddeüs. Aanbevolen worden de heeren 1. D. Boddeüs 2. F. A. C. Lechner. De heer Boddeüs wordt benoemd. 2. Voordrachten van B. en W. ter benoeming voor den cursus 1922/23 van een leeraar in Bouwkundig teekenen en een leeraar inWerktuig- kundig teekenen en Stoomwerktuigkundig tee kenen aan de Nijverheidsavondschool. Voorgedragen worden ter benoeming van een leeraar in Bouwkundig teekenen 1. de heer J. Bordewijk, alhier 2. de heer C. II. Ameron, alhier. Benoemd wordt de heer C. H. Ameron. Ter benoeming van een leeraar in Werktuig kundig teekenen en Stoomwerktuigkunde 1. de heer A. Scheuerman, alhier 2. de heer C. Klom penhouwer, alhier. De heer Scheuerman wordt benoemd. 3. Voordracht van B. en W. ter voorziening in de Vacatures van onderwijzer(es) aan de O.L. Scholen BI, F1 en Hl. Voorgedragen worden aan school BI (Hoofd de heer J. Schuurmans) 1de heer A. Hofman te Vlaardingen 2. Mej. M. C. Drooglever Fortuijn te Rotterdam 3. de heer F. W. Greive te Smilde Benoemd wordt de heer A. Hofman. Aan school F1 (Hoofd de heer B. v. Bochove) 1. de heer M. D. Moes te Rotterdam 2. Mej. B. E. van Eek te Lochem 3. de heer J. P. van Berkel te Schiedam. Benoemd wordt de heer M. D. Moes. Aan school Hl (Lloofd de heer G. Ruiter) 1. Mej. B. E. van Eek te Lochem 2. Mej. M. Griffijn te Capelle a:/d. IJssel 3. Mej. LI. J. Maarleveld te Maassluis. Benoemd wordt mei. B. E. van Eek. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan A. de Jong Az. te Rotterdam van een gedeelte groot 500 M2. van het bouwterrein, gelegen aan de zuidzijde van de Burgemeester Knappertlaan en begrensd door de Sonderdanck-, de Dr. Nolet en de Juliana van Stolbergstraat, zulks voor den bouw van een villa. Met 11 tegen 9 st. wordt besloten dit perceel in koop af te staan tegen 15.per M2. Tegen mevr. KoetenOoms en de heeren de Bruin, Dinkelaar, Hoek, Collé, Hijman, Korpel, J. M. v. Pelt en v. d. Schalk. 5. Voorstel van B. en W.a. om het aan de R. K. Bouwvereeniging „St. Jozef" bij raadsbe sluit van 19 Augustus 1919 verleende en bij raadsbesluit van 6 Augustus 1920 tot 180.000.- verhoogde voorschot voor den bouw van 25 arbeiderswoningen aan de Anthonie Muijs-, van Beveren- en West-Frankelandschestraat, te verhoogen tot f 182.150.zijnde de totale stich- tingskosten der woningen b. goedkeuring van de bouwrekening van voornoemde woningen. Voorstel wordt aangehouden. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging a. van de Verordening betreffende de levering van gas voor verlichting en voor andere doeleinden door de Gemeente-Gasfabriek te Schiedam b. van de Verordening regelende de voorwaar den, waarop door de Gasfabriek der Gemeente Schiedam gas over muntgasmeters zal worden geleverd c. van de Verordening houdende bepalingen voor levering van electriciteit in de Gemeente Schiedam. De voorgestelde wijzigingen hebben betrek king op het afsluiten van gas en electriciteit bij het niet behoorlijk nakomen der verplichtingen door verbruikers. De wijzigingen worden goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het besluit dd. 31 Maart 1922 tot oprichting van een Avond-Nijverheidsschool voor Meisjes. Dit voorstel wordt gedaan naar aanleiding van de mededeeling van den hierbij betrokken Mi nister, dat met het oog op den toestand van 's Lands financiën het verzoek om Rijkssubsidie voor deze school niet voor inwilliging vatbaar is. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten bedoeld raadsbesluit in te trekken. 8. Voorstel van B. en W. om de School vooi Buitengewoon Lager Onderwijs uit te breiden met een klasse en om deze klas onder te brengen in een lokaal van School All. Eenige leden vragen enkele inlichtingen, die weth. de Bruin beantwoordt. Voorstel wordt aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot het verstrekken van de benoodigde gelden ingevolge art. 75 der Lager Onderwijswet 1920 aan de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs alhier voor a. den bouw van 2 lokalen aan de school aan den Singer, Waartoe de kosten worden ge raamd op 30.000.en b. den bouw van een gymnastieklokaal met Hoofdonderwijzerskamcr aan de school aan de Tuinlaan, waartoe een bedrag van 22500. wordt geraamd. Weth. de Bruin weerlegt eenige bezwaren van den heer Kavelaars. Overeenkomstig het voorstel besluit de Raad tot verstrekking van de hiertoe benoodigde gel den. 10. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van een extra-subsidie over 1920 aan de Veree niging „De huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken", ten einde de salaris sen van het personeel dier School in overeen stemming te kunnen brengen met den door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen vastgesteldcn leiddraad. Over dit voorstel staken de stemmen met 9 tegen 9. 11. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van f 2500.voor de inrichting van het pakhuis Phoenix" aan de Groenelaan als tijdelijke noodslachtplaats en voor het aan schaffen van instrumenten en werktuigen. Voorstel wordt aangehouden. 12. Prae-advies van B. en W. op het verzoek van den Schiedamschen Bestuurdersbond om voor de „uitgetrokken" bouwvakarbeiders een steunregeling te treffen. Tevens komt hierbij in behandeling het adres van den R. K. Volksbond inzake steunrege ling aan uitgetrokken bouwvakarbeiders en bakkersgezellen. Liet prae-advies van B. en W. wordt metll tegen 6 st. aangenomen. Niets meer aan de orde sluit de voorzitter tegen 5 uur de vergadering. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Gemeenteraad. 't Eenige agenda-punt, waarover een betrek kelijk hoogen boom, zou de heer Korpel zeggen, werd opgezet, was de kwestie der gevraagde steunregeling voor uitgetrokken bouwvakar beiders en andere categorieën van werklieden, die niet op Rijkssteun kunnen rekenen. De heer Collé was natuurlijk de persoon, die 't hoogst van den toren kraaide, hij wilde officiec- lcn gemeentelijken steun voor allen, die in de „uitgetrokken" situatie verkeeren. Zijn voorstel len waren ongetwijfeld allen raadsleden in princi pe sympathiek wié zou ook die ongelukkige werkloozen niet 't liefst op de zekerste en beste wijze willen helpen, maar verder doordenkend bleken ze allen leden, den heer Collé uitgezon- ders, onuitvoerbaar, utopieën. Waar moet im mers de arme gemeente van Schiedam, die toch reeds tonnen goudsvoor de werkeloozen beschik baar stelde, maar thans bijna is uitgeput, dat meerdere geld vandaan halen, en dan bovendien de kans nog te loopen, dat de minister de rijks subsidies voor de crisiswerkloozen zal intrekken, waar weth. van Velzen bij invoering van de gevraagde steunregeling, die de minister niet wenschelijk acht, zeer bang voor was. De voorzitter zegde alen mogelijke verdere hulp toe, maar wilde van een officieelen gemeente lijken steun uit een oogpnt van onmogelijkheid en onverstandigheid niet weten. De heer Collé echter bleef halsstarrig, hij wilde veeren plukken van een kale kip, of't ging of niet „Katholiek Leven." Door de vereeniging „Katholiek Leven" is gisteravond een feestavond gehouden in het Verkooplokaal aan de Lange LIaven. Daar deze feestavond een propagandistisch karakter had, waren behalve leden ook niet- leden en hunne ouders uitgenoodigd. Om acht uur gaf de voorzitter, de heer v. d. Weijden het woord aan den moderator, den zeereerw. pater v. Noort. Hoewel de zaal flink was gevuld had de eerw. spr. nog grooter opkomst gewenscht, vooral had hij er prijs op gesteld, indien de ouders beter vertegenwoordigd waren, het doel toch van dezen avond was om „Katholiek Leven" uit te brei den, want er is nog veel te weinig sympathie door de middenstanders betoond, zelfs het ijverig be stuur heeft daar geen verandering in kunnen brengen. Toch is er bijna geen vereeniging zoo nuttig als deze, wij streven naar ontwikkeling op poli tiek, economisch, wetenschappelijk en gods dienstig gebied, opdat de katholieke beginse len in alle zaken gehandhaafd kunnen worden. Op de volgende manieren wordt dit doel na gestreefd. Ie. Debatavonden over verschillende onderwerpen door de jongelui zelf ingeleid en verdedigd. 2e. Vragcnbus, door welk middel op heldering wordt gegeven over al wat onbekend is. 3e. Bibliotheek, gevuld met zuiver weten schappelijke werken. Dit alles is uitermate geschikt om dc jongelie den, vooral door zelfstudie te ontwikkelen, de slagvaardigheid te bevorderen en hen vrijer in beweging te doen worden. Echter wij hebben met ons streven nog niet het succes bereikt, wat wij verlangen en verdienden en toch gij jongelieden, gij wordt de werkers van later, verscheidene van u wellicht zullen later verschillende bestuursfuncties bekleeden, en gij weet allen, dat de Katholieke zaak in allerlei regeeringslichamen het beste wordt gediend door hen, die zich het meest ontwikkeld hebben. psïlililïlll Pvö per poeder 8 cent, tegen Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden, Zware Zenuwhoofdpijn. Doos k 25 stuks f 1.70. per koker 60 cent. tegen Examenvrees, Slapeloosheid, Gejaagdheid. Bovenstaande tabletten zijn verkrijgbaar bij Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaardingen. VLEK, L. Kerkstraat 29, Drogisterij „dc Gaper." Droersvest 76. Engrosfa. Vail TRIGT &MAST, Hofdijk Rotterdam. B. A. J. W I T T K A M P F, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Bovendien heeft onze maatschappij, dié ziek is van ongezonde ideeën, werkelijk behoefte aan menschen met klare heldere hoofden. De wereld is prachtig, maar juist door de waanzinnigé mee ningen der menschen wordt ze zoo zeer bedorven. Voor ons pleizier zijn we heusch niet op de wereld, en nog altijd geldt onze leer, dat voor hen die het beste en meeste gewerkt hebben, de schitterendste kroon is weggelegd; werken moe ten wij voor onszelf en voor onze naasten. Spr. hoopt, dat door dezen avond het onbe kend maakt onbemind zal vervallen en de ge- noegelijke bijeenkomst voor „Katholiek Leven" vruchtbaar moge zijn en dat de vereeniging steunend op den goeden wil van jong en oud mag strekken tot hooger bloei van geloof en weten schap en tot heil van Schiedam en de Katholieke jongelingschap. Na deze rede van den volijverigen moderator, werd het afwisselend fcestprogram tot aller ge noegen afgewerkt, waartoe de humoristen de gebr. Boesnach veel bijdroegen. „Onderling Belang." In de zaal van „Vriendschap," N.LIaven,houdt de Ver. „Onderling Belang" alhier, vandaag en morgen weer haar gewone jaarlijksche konijnen tentoonstelling. Liefhebbers van konijnen kunnen nu hun hart ophalen, want oudergewoonte is de collectie weer zeer groot en zeer mooi. We vinden er o.m. de volgende rassen: Angora's (van de fokkerij „Clingendaal" uit Den Haag, allerprachtigste witte beesten, waarvan er een met 20 c.M. haarlengte een schitterende partij Wit Vlaamsche Reuzen Lotharingcrs, in welke afdeeling de heer Graaumans uit Rotterdam de hand op alle le prijzen wist te leggen Fran- sche langooren ('n tijpisch gezicht) blauw- en wit-Weeners zeldzame collectie Papillons Ned. Havana's het nog nieuwe ras der muisgrijze Gouwenars Thüringer Woudkonijnen Rijn- landsch gevlekten het Engelsche ras Chinchilla Hollanders in alle kleuren Zilver konijnen Blackand Tans de lieve Poolsche konijntjes terwijl op 't tooneel nog een 28 tal nesten zijn geëxposeerd. Men ziet dus, dat de tentoonstelling, die heden van 310 uur is geopend en morgen van 128 uur, wel een bezoek waard is en ongetwijfed zullen velen een gezellig uurtje in de Vriendschap komen doorbrengen. Voor de Verloting, die Maandagmiddag wordt gehouden zijn behalve konijnen, ook een twee tal mooie toome kippen beschikbaar gesteld. De voornaamste prijzen, door de jury-leden J. LI. v. Piggelen uit Soest en J. C. Steenwijk uit Utrecht, vastgesteld, werden door de volgende inzenders behaald Zilv. med. van het Gemeente Bestuur voor hoogst aantal punten in allen rassen A. Graau mans, met 78 punten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2