DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Woensdag 15 November 1922. No. 13491. Bureau KOEMARKT 4. ^Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal jberekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. J. F. OSTERMEIER om vergunning tot uitbreiding van de slachtplaats van vee en van de kokerij en rookerij van vleeschwaren in het pand Sommeldijkschestraat 6, kadaster Sec tie M. No. 626, met een electromotor van 1 P.K. drijvende een worstmachine. 2o. de FIRMA DIRVEN SPOOR om ver gunning tot oprichting van een fabriek tot ver vaardiging van koper- een leidingwerken en constructiewerkplaatsen in het pand Maria- straat 12, kadaster Sectie M. No. 824, met 3 electromotoren van resp. 3/4, 1 en 5 P.K., drij vende 2 draaibanken, 2 boormachines, 2 slijp machines en één ventilator. 3o. D. GELDERBLOM te Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een wagenmakerij in het pand Vellevest 12, Kadaster Sectie A. No. 1624, met een electromotor van 3 P.K., drijvende diverse werktuigen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 29 November 1922, des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Sc h i e d a m, 15 November Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat van J. F. HEILKER bericht is ingekomen, dat door hem beroep is ingesteld tegen hun besluit van 26 October 1922, waarbij hem voor een proeftijd van een jaar voorwaardelijk vergunning is verleend tot oprichting van een inrichting tot het mouten, drogen, reinigen en malen van gra nen en beschadigde granen, waaronder uitslui tend wordt verstaan gerst, tarwe, rogge, haver en mais. Schiedam, 15 Nov. 1922. Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. Het Kabinet Wirth afgetreden. 't Gevolg van den regeeringscrisis in Duitsch- land is geweest, dat het kabinet Wirth zijn ontslag heeft genomen. Dr. Wirth begaf zich gisteravond naar den rijkspresident, om dezen van het besluit van het kabinet in kennis te stellen. Volgens de tot dusverre ontvangen mededeelingen is het on waarschijnlijk, dat dr. Wirth nog eens de vorming van een kabinet op zich zal nemen, indien hem daartoe door den rijkspresident een verzoek zou worden gedaan. Reeds in het vroege avonduur had zich de politieke situatie, die door de burgerlijke par tijen gister nog optimistisch werd beoordeeld, zoodanig verscherpt, dat men ieder uur op het aftreden van het kabinet kon rekenen. 64 ,,Daar gij het wenscht, zal ik er niet meer over spreken ten minste tot gij zelve mij er aan herinnert, wanneer wij eenmaal op ons dierbare oude Hampshire zullen wonen. "Hij nam haar arm en hervatte op zachten toon. „Wanneer zullen wij trouwen?" „Wanneer gij wiltantwoordde zij, het hoofd buigende. „Over acht dagen, zou dat te vroeg zijn „Neen, Gerard, indien zulks u wensch is en u gelukkig kan maken." „Welnu, laten wij naar het hotel gaan en het nieuws aan Enid mededeelen." „Toen Marina naar hare kamer ging, volgde haar Tomaso, die haar in de vestibule stond te wachten. Eerbiedig zijn hoed afnemende, zeide hij op verlegen toon Mejuffer Marina, wilt gij een ouden dienaar, die tevens uw pleegvader is, toestaan een vraag tot u te richten „Zeker, Tomaso." „Is die Engelsche officier, die u sedert twee dagen niet verlaten heeft, dezelfde, dien gij in Egypte hebt opgepast, een spion, die u zijn De rijkskanselier had zich gisteren met zijn ultimatum dat hij zijn ontslag zou nemen, in dien de sociaal-democraten niet zouden toe stemmen in de door de burgerlijke partijen ge- wenschte groote coalitie, eenigermate de handen gebonden. Zoo hing dus zijn positie en daarmede het aanblijven van het kabinet af van de kwestie, of er tusschen de beide partijen overeenstemming zou worden bereikt. De sociaal-democraten had den te vorenreedsweinighoopmeerlatenbestaan, dat een compromis ten slotte nog mogelijk zou zijn en door hun onverzoenlijke houding is 't nu dan ook zoover gekomen. Inmiddels wordt reeds medegedeeld, dat de rijkspresident het ontslag van het kabinet heeft aanvaard. De rijkspresident zal heden de leiders der verschillende fracties bij zich ontbieden om hun meeningen over de crisis te vernemen. De partijen der burgerlijke arbeidsgemeenschap hebben tegen heden een gemeenschappelijke vergadering belegd om nopens de oplossing van de crisis eensgezind te werk te gaan. HET HERSTEL. J|Uit Berlijn wordt gemeld In de nieuwe nota aan de Commissie van Herstel zal de Duitsche regeering te kennen geven, dat zij een algeheel uitstel over drie of vier jaar van alle betalingen in baar op rekening van de schadevergoeding noodzakelijk acht, om zich in dezen tusschen- tijd geheel te kunnen wijden aan de actie tot stabiliseering der mark. De rijksregeering ver klaart zich bereid, gedurende den duur van het eventueel te verleenen moratorium de leveringen in natura te blijven voortzetten, voor zoover hiervoor geen nieuwe credieten en dus een uit breiding van de vlottende schuld noodig zullen zijn. Later, indien de actie voor de stabiliseering succes zal hebben gehad kan een bijzondere leening voor de leveringen in natura worden ge sloten ten dienste van den wederopbouw. In de nota wordt voorts nog gesproken over het aangaan eener bijzondere leening, waar uit de betalingen in baar op rekening van de schadevergoeding zouden kunnen worden be streden. indien na afloop van den termijn, waar over het moratorium is verleend, door middel van de dan stabiele mark ook de Duitsche bë- grooting in evenwicht zal zijn gebracht en het Duitsche economische leven zich zal hebben her steld. Volgens de „Vorwarts" stelt de regeering als garanties de beperking van de uitgaven voor luxe doeleinden, beperking van het alco- holverbruik en regeling van den arbeidstijd on der wettelijke handhaving van den achturendag. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Havas verneemt, dat de spanning in de Brit- sche kringen aanmerkelijk is verminderd. Het onderhoud, dat lord Hardinge gistermorgen niet Poincaré had, heeft tot zeer bevredegende resul taten geleid en zal hoogst waarschijnlijk een einde maken aan de spanning der laatste dagen. Lord Curzon zal zich bereid verklaren, aan staanden Zaterdag naar Parijs te vertrekken ten einde een onderhoud met Poincaré te heb ben, alvorens hij zich naar Lausanne begeeft. Reuter verneemt, dat alleen in het geval, dat er een bevredigende voortgang is gemaakt met de preliminaire geallieerde besprekingen, in ver band met de Lausanne-conferentie. Curzon Vrijdag naar Parijs zal vertrekken, voor het houden van besprekingen met Poincaré. Er is alle reden om te gelooven, dat een preliminaire overeenkomst tusschen de ge allieerden bereikt zal worden. kameraad, den moordenaar van uw broeder, moet in handen leveren '„Neen, neen, Tomaso. Hij is de man, dien ik liefheb!" ..Een Engelschman Onmogelijk „Onmogelijk Wanneer ik met hem huw I" zeide het meisje op scherpen toon. „Gij Een man huwen uit het volk, dat hem gedood heeftEn 't portret uws broeders Gij hebt het' van den muur weggenomen Gij durft het niet meer aanzienMaladetta Gij hebt uw eed vergeten Elk dezer woorden was voor Marina als een zweepslag. „Beschuldig mij niet, Tomaso!" riep zij - „Het is misdadig, zich te wreken." „Misdadig Den moordenaar van uw broe der te dooden Antonio, uwe zuster verraadt u. Maar ik, uw pleegvader, zal uwer blijven gedenken En de grijsaard, een stap nadertredende, beet haar te „De liefde heeft uw bloed in water veran derd Gij, een Paoli, gij kunt vergeten, dat gij een Corsikaansche zijt en om die schand daad. Hij sprak niet verder. Zijn meesteres onderbrak hem terwijl hare oogen van toorn fonkelden. „Ik ben nog Corsikaansche genoeg om geen beleediging van uwe lippen te dulden. Gij zijt Het departement van Buitenlandsche Za ken te Washington heeft de Amerikaansche ge zanten te Rome en Bern, Child en Grew aan gewezen als toehoorders op de conferentie van Lausanne. HET NABIJE OOSTEN. Uit Constantinopel wordt gemeld In ver band met de incidenten, welke zich tusschen Turksche gendarmen en Britsche militairen hebben voorgedaan, werd op de bijeenkomst der geallieerde generaals voorgesteld den staat van beleg af te kondigen. Dit voorstel ontmoette krachtig verzet. De Hooge Commissarissen hebben hun re geeringen telegrafisch om instructies ver zocht. Zij achten de afkondiging van den staat van beleg niet zeer raadzaam, daar deze het zenden van aanmerkelijke versterkingen der geallieerde troepen noodzakelijk zou maken. Ook werd het denkbeeld besproken, een geal lieerde garde ter beschikking van den sultan te stellen. Er is echter nog geenerlei besluit ge nomen. FRANKRIJK. Men verwacht dat Poincaré a.s. Vrijdag in de Kamer een belangrijke verklaring omtrent de schadeloosstelling zgl afleggen. Naar gemeld wordt, zal hij verklaren, dat het geduld van Frankrijk uitgeput is geraakt, en dat het na de vele teleurstelingen en na het negatieve resultaat van de reis der Commissie van Herstel naar Ber lijn zijn toevlucht zal moeten nemen tot krachti ger maatregelen, wanneer de conferentie van Brussel niet het vooruitzicht op een oplossing opent. GRIEKENLAND. Het hoogverraadsproces tegen de ministers en generaals, die verantwoordelijk worden ge steld voor de nationale débacle, is begonnen. De verdediging betoogde, dat de ingestelde recht bank niet competent is en op onwettige wijze is gevormd. Na de wettigheid der revolutie bestre den te hebben, verklaarde Gounaris, dat de mi nisters, die hun ambt hebben aanvaard krachtens den volkswil, slechts rekenschap van hun daden behoeven te geven aan de vertegenwoordigers van het volk. De rechtbank besloot, met de behandeling der zaak voort te gaan. ALLERLEI. Uit DusseldorpGistermiddag zijn eenige communisten de drukkerij van het „Düsseldor- fer Tageblatt" binnengedrongen. Zij deden het bedrijf stopzetten en richtten eenige verwoes tingen aan. Het blad kon dientengevolge niet verschijnen. In een officieel bericht over de gebeurtenissen wordt gezegd, dat wederom volksoploopen door de politie zijn uiteengejaagd Men is er van over tuigd, dat de politie door de aangevoerde ver sterkingen ook in de volgende dagen in staat zal zijn alle pogingen der communisten om een Putsch teweeg te brengen, te onderdruk ken. Gistermiddag was het betrekkelijk kalm. Uit Angora Acht Turksche tegenstanders van het Kemalistische regime zijn opgehangen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 14 November. Voortgegaan wordt met de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting. De heer Wijnkoop (Comm.) schrijft lage valuta toe aan den opzet van het kapitalisme. De geur» van LIFEBUOY,! is de geur» van het beste I gezondheidspreparaat datl ooit in een Zeep wordt gedaan| Het geeft gezondheid en schoonheid aart de huid. Geen andere Zeep die het heeft.' "Zuivere, ongebleekte palmolie j geeft de ROODE kleur aa/2__ LIFEBUOY 8036 29 mij lief en ik beschouw u als tot mijn familie te behooren, maar. waag het, in het minst te kort te komen aan den eerbied voor hem dien ik bemin, voor hem, die mijn heer en der halve uw meester is en ik scheid mij voor im mer van u." Tomaso viel op de knieën, kuste haar de handen en smeekte haar hem te vergeven. „Goed," zeide Marina. „Ik houd veel van u, Tomaso en ik vergeef u. Doch indien gij nog een enkel woord zegt, dat beleedigend voor hem is, zal ik geen medelijden meer met u hebben." Hij ging heen, het hoofd gebogen, het ge laat vertrokken door wanhoop en haat en mom pelde tusschen de tanden Danella zal ook nog een woord hebben mee te spreken. Een Paoli vergeten, dat zij een Corsikaansche is Zulk een oneer mag niet op ons vallen Van dat oogenblik af aan behandelde hij Ed win als zijn meester, daar hij wist, dat bij het minste teeken van oneerbiedigheid Marina hem zonder genade zoude wegjagen. Doch som- tijds flikkerde er in zijn oogen, als hij Anstru- ther aanzag, een uitdrukking van dierlijke j wreedheid. Wat zijn meesteres betreft, zij sprak tot zichzelve, terwijl hij zich zoo onderworpen en zoo nederig verwijderde „Een uitmuntend dienaar, even trouw aan In de verandering van den heer Colijn inzake de defensie ziet spr. de bedoeling om ons volk prijs te geven in het belang van de veiligstelling van het internationaal kapitalisme. Spr. doet aan de S.D.A.P. het voorstel om samen te werken ter bestrijding van het kapita lisme. De communisten zijn bereid tot conces sies. Eventueel moet het revolutionair karakter behouden blijven. De heer B e u m e r (A. R.) bestrijdt het be toog van mej. v. Dorp tegen de voosheid der antithese. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, ant woordt en zegt dank voor de wijze waarop zijn beleid is besproken. In de eerste plaats de afschaffing van het Departement van Landbouw. Teleurstelling was te wachten gelijk bij ieder departement ware te wachten. Niet dan na rijp overleg is tot de opheffing besloten. Drang naar bezuiniging was een eerste motief maar behartiging der land bouwbelangen stond op den voorgrond. De onderwijswet 1920 besprekend, sluit spr. zich in veel opzichten aan bij den heer Colijn. De linkerzijde heeft die wet aangenomen en is er dus ook voor aansprakelijk. Zelfs hebben de heeren Dresselhuys en Ossendorp de wet veel duurder willen maken. Zij mogen dus niet klagen over de hooge kosten. Wie ernstige gelijkstelling wil, moet zich plaatsen op den grondslag der tegenwoordige wet, die voor vereenvoudiging vatbaar is gelijk gebleken is uit de novelle der regeering. Ten aanzien van de defensie heeft de heer Colijn een andere opvatting gehuldigd, die spr. echter gaarne nader gedefinieerd zag, alvorens spr, er op kan ingaan. De Regeering wenscht het land te beveiligen zoolang anderen de veiligheid in gevaar kunnen brengen. Spr. vraagt den heer Colijn wat hij bedoeld heeft met de internationa le verplichtingen. De vereenvoudiging der sociale wetten acht spr. noodzakelijk. De minister van Arbeid is gebleven, hoewel hij zich aanvankelijk niet meer beschikbaar wilde stellen. Spr. hoopt, dat Seze minister zal slagen in het vereenvoudigen der sociale wetten. Bij de uitvoering van de Arbeidswet heeft zijn liefde als aan zijn haat. Hij is beter Cor- sikaan dan ik." En eensklaps aan iets anders denkende, hernam hij „En Danella Wat zal hij er wel van zeggen?" IV. „Waar is Enid vroeg mijnheer Anstruther, het salon van Lady Chartris binnentredende. „Zij heeft u al uren lang overal in het hotel gezocht," antwoordde de weduwe. „Gaat gij niet naar bed, Edwin?" „Naar bed?" riep Maud verwonderd uit, „Hij heeft toch geen kwaad gedaan Over dag in bed te moeten liggen, stond bij haar altijd gelijk met een straf. „Zeker niet. Maar hij is ziek." „O, ziek Het meisje keek hem één poos lang aan en riep eindelijk „Hij ziet er veel te opgeruimd uit, om ziek te zijn." Anstruther lachte en Lady Chartris ging met Maud de kamer uit? zeggende dat zij Ènid zou zenden, zoo zij deze ontmoette. Een poos later kwam zijn zuster binnen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OE LEVER'S ZEEP VLAARDinOEn fabrikanten van Lu* en Sunlight Zeep

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1