DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. Als het Socialisme er maar eenmaal is. 45ste Jaarpang. Zaterdag 18 November 1922. No. 13494. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 16 November 1922 Vergunning verleend aan C. in 't VEEN tot op richting van een ondergrondsche benzine-be- waarinrichting op de open plaats achter het pand Lange Haven 60, kadaster Sectie C. No. 84. Ja, dan is het gedaan met alle uitbuiterij, uit- zuigerij, gedaaD ook met alle machtswellust en verdrukking dan is er verzoening en vrede op de wereld, want dan zijn we allemaal partijgenooten en kameraden. Dan werken en offeren en lijden we voor elkander, deelen alles samen en leven en streven wij in eensgezindheid als echte broe ders en zusters. Ten minste, zoo leeren ons de socialisten zelf. Alleen kunnen zij er thans niet bij stil zitten. Zij moeten den weg effenen naar hét beloofde land en ons gewone stervelingen door woorden daad daarop voorbereiden. Alles goed en wel. Maar woorden wekken, voorheelden trekken. En zóólang de voorbeelden der roode broeders en zusters niet voorbeeldiger zijn, kunnen zij ons voor het socialisme en den toekomstigen heilstaat nog niet warm maken. Daar hebt gij b.v. den heer Duys„den geweldi ge", die eens met groote vreugde ais een held in het roode Zaandam is binnengehaald die daar het zaakje in Zaandam zou opknappen, die daar alles veel beter en eerlijker zou doen dan een ander ooit gedaan had. Een tijdlang heeft men geloof geslagen aan zijn bewering en liet men zich door zijn zoet ge fluit verleiden, doch wat is de burgerij van Zaan dam bedrogen uitgekomen. De geweldige heeft daar wel de lakens uitgedeeld, snoepreisjes uit de gemeentekas naar het buitenland georgani seerd, maar of hij alles beter en eerlijker heeft gedaan Hoe het zij hij heeft er thans genoeg van - hij is uit Zaandam gevlucht in de blijde zekerheid, dat hij behalve zijn wachtgeld van 2200 aan de Rijksverzekeringsbank, nu nog een jaarlijks wethouders-pensioen van 1600 zal genieten. Of die slim is over de ruggen der ar beiders heen do baantjes in te palmen. Maar of het ook fair is Nu heb ik bij gerucht vernomen, dat hij broe derlijk samendeeltennietiederenwerklooze, diebij hem aanklopt met een kluitje in het riet, maar met een hand vol geld de deur uit stuurt. Of het waar is Nog een ander voorbeeld, 't Is van den heer Hermans, de man van ,,de Roode Duivel." Vroe ger een doodeenvoudige jongen, thans wethou der van Arnhem, en met het hooger stijgen op de maatschappelijke ladder heeft hij zijn dood eenvoudigheid afgelegd. Sinds ook hij over de ruggen der arbeiders tot het magistraat-schap is geklommen, schijnt 't hem ook in den bol ge slagen te zijn. Verbeeld u, daar ontmoet hem een haastig zoe kend ambtenaai in het Gemeentehuis en vraagt 67 ,,Gaat gij rechtdoor naar Londen?" vroeg Enid haar. ,,Ja als er ten minste niets in den weg komt." „Wilt gij u dan met dit pakte voor Burton belasten en het hem ter hand stellen, zoodra gij aankomt, Hij zal u een bezoek brengen, want ik zal hem uw adres telegrafeeren. Zeg hem, dat ik gaarne met u zoude vertrokken zijn, maar dat ik moet blijven om Edwin's huwelijk bij te wonen." Eenige oogenblikken vóór het vertrek van den trein was er een heer op het perron, die met de meeste opmerkzaamheid naar Lady Chartris keek. Hij was klaarblijkelijk pas aan gekomen, want zijn kleederen waren geheel met stof bedekt. Na eenige oogenblikken te heb ben nagedacht, naderde hij de dame en zeide haar groetende „Verschoon mij, mevrouwik ben graaf Musso Danella, de voogd van mejuffer Paoli Ik heb het genoegen gehad, u te Nizza te zien, doch ben niet zoo gelukkig geweest, aan u voor gesteld te zijn. Dat allerliefste dochtertje van den hoogmogenden heer, of hij X. den man, die gezocht werd, soms niet gezien heeft. Wat een brutaliteit van dien simpeien ambtenaar en heet uit de hoogte klinkt het antwoord van den heer magistraat Hermans „Denk je soms, dat ik de bode ben Die was raak. Maar of de ambtenaar dat van zoo'n rooden democraat verwacht had en mocht verwachten Een derde voorbeeld. Heel Parijs liep dezer dagen te samen om een uitgestalde peignoir te bewonderen. Die peignoir was van grijze zijde, in een onberispelijke tint met kostbare kant voorzien en in heerlijke kleuren bestikt. Voor wie was dat kostbaar kleedingstük Zeker voor een prinses, voor een of andere rijke dame uit de „boerzwasie" of misschien wel voor een of andere schoonheid uit de halve wereld. Misgeraden. Dat kostbare kleedingstük was door het voorname Parijsche modehuis gemaakt voor hare Sovjette- rige Nederigheid en Bolsjewistische Eenvoudig heid, Mevrouw Tsjitserin de communistische echtgenoote van den Russische Volkscommissaris ziedaar drie voorbeelden van recenten datum. We zouden ze kunnen vermeerderen, ook uit onze onmiddellijke omgeving. Misschien dat deze voorbeelden sommigen mogen trekken om ook over de ruggen der arbeiders om hoog te klimmen op de maatschappelijke ladder en dan ook broe derlijk met de gesjochte arbeiders te deelen doch zoolang deze voorbeelden voor het grijpen, zijn, trekken ze ons niet voor het socialisme en kunnen wij het bewuste proletariaat niet bewon deren, dat aan zulke leiders trouw zweert. W. Buitenlandse!» Nieuws. DE VREDESCONFERENTIE. Lord Curzon, vergezeld door sir William Tyrrel is gistermiddag uit Londen naar Parijs ertrokken. Hij zal heden met Poincaré luncben en men verwacht, dat hij Zondag naar Lausanne zal dooneizen. Curzon zal te Lausanne ook, zoodra de ge legenheid zich daarvoor zal voordien, een on derhoud hebben met Mussolini. Ismet Pasja is gisteravond naa Lausanna ver trokken. De Zwitsersche Bondspresident Haab zal de openingszitting van de conferentie te Lausanne presideeren. DE SULTAN GEVLUCHT. Uit Constantinopel verluidt De sultan heeft gistermorgen een toevlucht gezocht aan boord van het Britsche slagschip Malaya" dat onmiddellijk daarop naar Malta_ vertrok. Het vertrek van den sultan in gezelschap van zijn zoon Ertogroel en zes bedienden, had onge merkt plaats, en zonder dat er een incident voor viel. Toen hij zich aan boord van de „Malaya", begaf, verklaarde de sultan met nadruk, dat hij door zijn vertrek niet afstand deed van den troon, doch slechts week voor het dreigende gevaar. DUITSCHLAND. Dr. Cuno heeft gistervoormiddag te Hamburg aan een algemeenc vergadering der Hamburg Amerik,a-lijn deelgenomen en een langdurige bespreking met mr. Harriman van|hetAmerikaan- sche scheepvaart-concern gehad. Om halfeen is hij weder naar Berlijn vertrokken. Hij verklaarde vol vertrouwen te zijn in een spoedige oplossing van de kabinetscrisis. REDE POINCARE. Poincaré heeft gister in de Kamer weer eens u heb ik al dadelijk herkend. Maud, heef ze, niet waar „Geraden," zeide het meisje. „Waarmede kan ik u van dienst zijn, graaf vroeg Lady Chartris min of meer verwonderd. „Marina heeft mij in een harer brieven me degedeeld, dat hare bekoorlijke vriendin me juffer Enid Anstruther in uw gezelschap reist. Gij verlaat Monaco. Gaan die jonge dame en haar broeder met u mede?" „Neen. Zij zijn beiden in het Grand-Hotel. Maar, met uw verlof, graaf, ik zal den trein missen." Musso hielp de weduwe en hare familie in een rijtuig. Toen hij het portier wilde sluiten, vroeg hij „Marina zou mij gisteren te Nizza ont moeten. Ik heb haar niet gezien. Zij is toch niet ziek „Zij ia volkomen gezond en zoo gelukkig mogelijk riep Maud. i Zij zonde er nog iets hebben willen bijvoegen, doch de trein stoomde weg. Dannella groette nogaals. Eene eigenaardi ge glimlach van voldoening plooide zijn ge laat. Hij mompelde „Hij is te Monaco Goed Marina zal mij niet langer mijn belooning wiegeren." Toen Lady Chartris te Parijs aankwam, viel het haar in, dat zij er eenige inkoopen moest doen en dat zij er dus wel een dag of twee kon een rede gehouden, waarin hij voor de zooveel- ste keer 't zelfde heeft herhaald. Tot slot zeide de premier Frankrijk kan niet blijven voortgaan met te blijven vasthouden aan de uitsluitend ne gatieve politiek welke Engeland tegen Duitsch- land voert. De geallieerden kunnen ,geen mo ratorium toestaan zonder sancties, zonder waarborgen, zonder een serieuze controle op de Duitsche financiën.Spreker rekent op de daad werkelijke sympathie van alle geallieerden, zoo wel die van thans als van voorheen. De zaak van Frankrijk is die van het Recht. Een Frankrijk geruineerd door het in gebreke blijven van Duitschland, zou een krenking van het recht beteekenen en een besmettelijke zweer in de flanken van Europa, welke ernstig genoeg zou blijken om het geheele lichaam te verkan keren. Laten wij ons echter niet aan zulke somberen overpeinzingen overgeven en daai Frankijjk het gelijk en het goede recht aan zijn zijde heeft, met den vasten wil naar Brus sel gaan, om het dat recht te verschaffen. (Toe juichingen,) IERLAND. Dinsdagnacht werd een trein van Limerick naar Nenagh door lersche republikeinen nabij Castleconnell tot staan gebracht. Nadat zij de passagiers hadden gedwongen, uit te stappen, besprenkelden zij de wagons met benzine en staken zij den trein in brand. Daarna dwongen zij den machinist, den trein in beweging te brengen. De brandende trein reed eenige kilometers over de lijn, gelukkig zonder onheil te veroor zaken, en kwam aan den voet van een steile helling tot staan. Tenslotte kwamen regeeringstroepen uit Cast- leconell opdagen, die den brand biuschten. Alle wagons, op één na, bleken nog bruikbaar te zijn. ITALIË. De Kamer nam met 306 tegen 116 stemmeneen motie aan, waarin vertrouwen wordt uitgespro ken in de macht van het land en de regeerings- verklaring wordt goedgekeurd. AMERIKA EN MEXICO. De Mexicaansche regeering, die nog altijd niet door de Vereenigde Staten is erkend, richt te tot het departement van Buitenlandsche Za ken twee nota's, die volgens berichten uit Wash ington in tamelijk krachtige bewoordingen zijn vervat. De Mexicaansche regeering beklaagt zich over den ondragelijken toestand, welke in Texas is ontstaan, en beweert, dat aldaar in de laatste drie maanden meer dan twintig Mexicaansche burgers werden gelyncht. In de eerste nota wordt er op gewezen, dat in weerwil van het verzoek der Mexicaansche regeering de lynchers nog altijd niet werden vervolgd. In de tweede nota wordt beweerd, dat twee nachten geleden driehonderd man door de straten van een stad in het petroleumgebied trokken, en alle Mexicanen, die zij op straat ontmoetten, beleedigden. Zij verklaarden, dat alle Mexicanen de stad moesten verlaten, daar zij er anders uitgezet zouden worden. Toen de Mexicanen een beroep deden op den burge meester, beweerde deze, aldus de nota, dat hij niet voor hun bescherming kon zorgen. MEXICO. Ook de republiek Mexico heeft reeds zijn fas cistische beweging, die dagelijks veld wint. De blijven. Maar Men kan beter rekenen op de postzegels dan op de vriendschap wanneer het de spoedigste bestelling van een brief of pakje geldt. In het Grand-Hotel zag Danella het register na en vergewiste zich, dat Lady Chaitris de waarheid had gesproken. Vervolgens ging hij naar zijn kamer en kleedde zich met de grootste zorg, terwijl hij een vroolijk Fransch deuntje neuriede. Eensldaps echter werd hij ernstig en begon na te denken over den uitslagvan zijn bezoek aan Gibraltar. Zoodra gij in de Engelsche vesting was aangekomen, had hij ontdekt, dat drie officieren zich daar, als passagiers, aan boord van „de Gier" hadden ingescheept om zich naar hun eigen vaartuig in Egypte te be geven, hetgeen genoegzaam verklaarde, waarom hunne namen niet voorkwamen op de lijst, welke zij van de Engelsche Admiraliteit verkregen hadden. Het waren Charles Maruon Philips, George Fellow Arthur en Edwin Gerard Anstrut- ther. Bij eenig nadenken kon men geen twijfel meer koesteren, dat een dezer drie mannen de tegenstander van Paoli was geweest, daar bet voor een gewoon officier van „de Gier" onmoge lijk geweest zoude zijn op den ochtend van het vertrek verlof te bekomen en't schip teverlaten. Er liggen altijd een groot aantal Engelsche oorlogsbodems te Gibraltar en men kan er nog al gemakkelijk inlichtingen krijgen over het doen en laten der mari eofficieren. Danella fascistische organisatie is geheel op Italiaansche leest geschoeid. Evenals daar te lande, is ook hier het hoofddoel de bestrijding van het com munisme. DE BANDIETEN IN CHINA. Het „Journal" maakt melding van een bericht uit Peking, volgens hetwelk de Vereenigde Staten van Amerika, Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië en Zweden een ultimatum aan de Chineesche regeering zouden hebben doen over handigen, waarin geëischt wordt, dat de lien buitenlanders, die door Chineesche bandieten ontvoerd zijn, binnen een week in vrijheid wor den gesteld. De mogendheden hebben verklaard, dat, indien de gevangenen niet binnen den ge stelden termijn bevrijd worden, de Chineesche regeering gelijkgesteld moet worden* met een landbestuur, dat, niet in staat ook maar het geringste gezag uit te oefenen, hulpeloos over geleverd is aan de willekeur van rooversbenden. ALLERLEI. Uit Dusseldorp De staking wordt als geëin digd beschouwd. Tachtig procent van de stakers hebben den arbeid hervat. Uit Constantinopel Naar verluidt zou de Turksche torpedojager „Akdenitz" gistermorgen beproefd hebben, uit den Gouden Hoorn te ontsnappen. Men had ge tracht het schip te camoufleeren door enorme balen hooi op de brug van den torpedojager op te stapelen. Een Britsche patrouillevaartuig bemerkte den toeleg echter en noodzaakte het Turksche oorlogsschip terug te keeren. De staking der Duitsche studenten te Praag, die nog steeds voortduurt, heeft zooals gemeld aanleiding gegeven tot een botsing met Joodsche studenten. De stakende studenten hebben, na de zalen te hebben ontruimd, wacht posten ingesteld. De communistische studenten dreigen tot gewelddaden, ingeval de colleges niet voor 25 November worden hervat. BlnnenUs d, De uitsluiting in de textielnijverheid. Gistermiddag heeft te Amsterdam een ver gadering plaats gehad van vertegenwoordigers van de vijf vakcentralen en de besturen van de landelijke organisaties in de textielnijverheid ter bespreking v. de uitsluiting in die nijverheid. Het bestuur van het Nederl. Arbeids-sccreta- riaat deed de volgende voorstellen 1. Tegen de poging van de textielfabrikanten om het verzet van de arbeiders tegen den loon- aftrek op de kantfabriek van de firma De Jong en Van Dam teliengelo te breken door uitslui ting, wordt door de vijf vakcentralen een ge meenschappelijk en daadwerkelijk afweerfront gevormd. 2. Hiertoe wordt een gemeenschappelijkesteun beweging georganiseerd, welke zal dicmn ter ondersteuning van alle bij het huidige conflict betrokken arbeiders. 3. Voorts wordt door de vijf vakcentralen een commissie, waarin de voorzitters en eerctaris- sen van de vakcentralen zitting hebben, gevormd die de algemeene leiding in het conflict heeft. 4. Aan deze commissie worden de voorzitters der landelijke organisaties van textielarbeiders als technische adviseurs toegevoegd. 5. Aan de organisaties in de textielindustrie wordt de leiding in het conflict als zoodanig gelaten. De overige vakcentralen verklaarden zich alle tegen deze voorstellen en waren, evenals de vertegenwoordigers van de bij haar aangesloten landelijke organisaties van textielarbeiders, van had aldra kennis aangeknoopt met de helft van het garnizoen. Hij onthaalde de officieren aan den wal en werd door hen aan boord aan hunne tafel uitgenoodigd. Hij vernam, dat Charles Ma rion Philips naar Indië was vertrokken en dat George Fellow Arthur in Egypte op de „Zwa luw" gesneuveld was. Mijnheer Anstruther, hij - wist het reeds, diende op hetzelfde schip, dat juist van Nizza was aangekomen. Mijnheer Barnes, verliefd op de zuster van den jongen luitenant en dezen waarschijnlijk te Nizza ontmoet hebbende, was eensklaps een zoodanig belang gaan stellen in de gelofte van Marina, waarom hij zich nooit van te voren had bekommerd dat hij getracht had haar er van af te brengen, door haar de laatste woor den van haar stervenden broeder mede te deelen en haar de vervolging te doen opgeven van den man, die hem gedood had. De Amerikaan had ongetwijfeld Anstruther herkend als den officier van het duel. Met hem moesten zijne naspor ngen zich dus vooral bezig houden. Graaf Danella wist een uitnoodiging te verkrijgen om aan boord van „De Zeezwa luw" te dincercn. Aan tafel maakte hij kennis met Anstru ther en zij werden vrienden, kameraden bijna. Musso kon zich allerinnemendst voordoen, wanneer zulks met zijne belangen overeen kwam. (Wordt vervolgd) NIEUWE ËDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1