70 cents per ponds klnit. vorig jaar, in totaal 46.699.410 tegen 36.836.81 Het is bekend, dat deze schitterende cijfers niet het juiste beeld weergeven van den gang van zaken. Integendeel, de bronnen, die op het veld van het zakenleven zijn aangelegd, om 's Rijks ontvangsten te doen vermeerderen, werken uiterst langzaam en wanneer daartegenover geen maatregelen genomen waren, door n.l. het heffingspercentage van de meeste belas tingen aanzienlijk te verhoogen zou reeds maan den achtereen de toestand der rijksontvangsten zeer treurig geweest zijn. Bovendien dient reke ning gehouden te Worden met het feit, dat gedu rende de laatste maanden vele stortingen gedaan zijn, welke feitelijk op rekening dienen gebracht te worden van het vorig belastingjaar, waardoor de ontvangsten zeer dikwijls de verwachting overtreffen. Door de belangrijke toename der laatste maanden bedroegen de ontvangsten over het tijdvak der eerste tien maanden van 1922 375.686.195 tegen 363.842.719 in dezelfde periode in 1921 tot 11.84 millioen meer. Het was andermaal de inkomstenbelasting welke het leeuwenaandeel had in het belangrijk accres. Zij bracht 13.27 millioen op tegen 9.21 millioen in October 1921 of ruim 4 mil lioen meer, dus juist de helft der vermeerderde ontvangsten. Hier echter snijdt het mes van twee kanten. Voor een groot deel moet deze toename op rekening worden gesteld van het belastingjaar 1921-22, waarmede men tot dus verre steeds ten achter is gebleven, maar ten andere is de grootere toevloeiing te danken aan de voorloopige aanslagen welke uitge reikt zijn, waarmede men de vorige maand nog geen succes had, maar wat thans blijkbaar sneller aanzuivering tot gevolg heeft. Hier mede in verband kwam ook de dividend- en tantiémebelasting met gunstige cijfers voor den dag, en bracht dit middel 2.2 millioen meer op dan in October 1921, ƒ4.91 millioen tegen 2.45 millioen. Ook de Vermogensbelas ting maakte een gunstiger figuur en bracht f 1f2 millioen meer op, 1.35 millioen tegen 832.215 in October van het vorig jaar. Nog schitterender dan de bovengenoemde directe belastingen was de afgeloopen maand de opbrengst der successie-belastingen, die wel is waar van tijdelijken aard zijn, en niets uitstaande hebben met den tegenwoordigen toestand, maar buitengewoon ruim gevloeid hebben en tevens door verhooging van het percentage ruim 5 millioen meer opbrachten dan verleden jaar; 7,05 millioen tegen ƒ1.94 millioen. Bijna 12 millioen kwam derhalve uit bo vengenoemde belasting meer binnen. Het totaal accres is 9.86 millioen, derhalve is ongeveer ƒ2 1/i millioen door de andere bronnen minder opgebracht. Hiervan maakten de bronnen, die direct of indirect met het zakenleven verband houden, het ongunstigste figuur. De registratie kosten o.a. stonden bijna 1 millioen bij verleden jaar October ten achter, zij brachten 1.2 milli oen op tegen ƒ2.1 millioen. De zegelrechten wa ren minder ongunstig dan de vorige maanden van dat jaar en toonden zelfs een kleine vermeerde ring aan vergeleken bij October 1921 1.7 mil lioen tegen ƒ1.5 millioen, waarvan op rekening der beursbelasting 813.049 komt. Behoudens enkele uitzonderingen stonden de opbrengst der accijnzen bij die van verleden jaar ten achter. Het accijns op suiker leverde 4 ton minder op 2.9 millioen tegen 2.3 millioen. Uit het binnenlandsch gedistilleerd kwam ruim 0.8 m. minder in het laadje 4.4 millioen tegen 5.2 millioen. Het accijns op wijn bracht 47.296 tegen 53.105 het zout f 115.215 tegen f 119.335 De opbrengst van het accijns op het geslach3 was minder ongunstig dan in vorige maanden, wegens de mindere toevoer van buitenlandsch vleesch. De schatkist ontving ƒ967.161 tegen 879.609 October 1921. Van de andere directe belastingen bleven de grondbelasting en de personeele bij die ven verleden jaar ten achter. Respectievelijk kwam hieruit binnen 1.0 millioen tegen 1.2 millioen en 2.5 millioen tegen 2.9 millioen. Ook sommige kleinere bronnen werkten lang zamer. De belasting op gouden en zilveren wei ken bracht ƒ92.493 op tegen ƒ96.492. De loods gelden echter voiderden van ƒ254.930 tot ƒ331.312, de rechten op de wijnen van 66.482 tot 70.910. Van de belastingen in verband met buiten gewone omstandigheden brachten de O. W.- Belasting ƒ974.993.39 op tegen ƒ463.551.65 in September van dit jaar of ruim het dubbele. De opcenten ten bate van het Leeningfonds biachten 12.98 millioen tegen 10.188 millioen in September van dit jaar. („Tijd") Commissies van overleg. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat aan de secretarissen en adjunct-secretarissen van de bijzondere commissiën voor georganiseerd overleg voor elke vergadering eene belooning wordt toegekend, waarvan het bedrag, al naar gelang het secretariaat eener commissie of ub- commissie aan een dan wel aan meer is opgedra gen, wordt bepaald op onderscheidenlijk acht en twaalf gulden. Dit besluit wordt toegepast te rekenen vanaf Januari 1922. Eerste Kamer. Het ligt in de bedoeling, dat de Eerste Kamer wanneer deze aanstaanden Woensdagmiddag weer bijeenkomt, dien middag na een zeer korte openbare vevergadering afdeelingsonderzoek zal gaan verrichten. Donderdagochtend zullen dan verschillende wetsontwerpen in openbare ver gadering worden afgedaan, en Donderdagmiddag zal, behoudens tusschcnkomende omstandighe den, tot de behandeling van de Grondwets herziening worden overgegaan. Tweede Kamer. Minister Ruys de Beerenbrouck, die wegens familieomstandigheden in Limburg vertoeft, zal vandaag bij de voortzetting van het algemeen begrootingsdebat in de Tweede Kamer en ver moedelijk ook eenige volgende dagen niet in de Kamer aanwezig zijn. Hierdoor zouden eenige parelementaire werkzaamheden, waarbij cle te genwoordigheid van den minister vereischt is, eenig uitstel moeten ondervinden, met name o.a. de aanvang op Donderdagmiddag a.s. van de behandeling van de Grondwetsherzienings- voorstellen in de Eerste Kamer. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. De volgende personen hebben het hoofdbe stuurslidmaatschap van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede (voor Nederland en zijn koloniënf aangenomen mevr. C. de Vicq-Pabst, te Nieuw Amsterdam prof. mr. A. Anema, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam prof. dr. J. van Wageningen, hoogleeraar aan de Rijsuniversiteit te Groningen mr. J. N. J. G. Heerkens Thijssen, wethouder van Haar lem en lid Ged. Staten van Noord-Holland mr. dr. J. van Gelein Vitringa, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage mej. mr. C. F. Katz, lid van de Tweede Kamer, te Amster dam dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda en J. L. Duyvendak, lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De Vereeniging van hoofden van scholen heeft als lid, ter vertegen woordiging van de vereeniging in 't hoofdbestuur aangewezen den heer G. Kielder, te 's-Gravenha ge- Hoogmoedswaanzin. Dh. Troelstra heeft dezer dagen in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij er een oogenblik aan heeft gedacht, een motie in te dienen, om de Kamer te laten uitspreken, dat onze Bisschoppen zich voortaan met hun eigen zaken hebben te bemoeien. „Het is erg jammer", zegt „De Maasnode", „dat de roode leider aan dat idee geen gevolg heeft gegeven om aldus zich in de Kamer in de oogen van het katholieke volksdeel onsterfelijk belachelijk te doen maken. Nu bepaalde hij er zich toe, dat volksdeel te waarschuwen, dat het zich de noodige beperking heeft op te leggen anders, zoo dreigde hij, zal verzet niet kunnen uitblijven. We weten nu, waar wij ons op last van den rooden Paus aan te houden hebben." Inderdaad is het. jammer, schrijft de „Resb.", dat de heer Troelstra aan zijn opwelling in een helder oogenblik geen gevolg heeft gegeven. Een motie als door hem bedoeld, zou de stemmen van alle Kamerleden hebben kunnen krijgen en een dol succes ware hem verzekerd geweest,vooral als zij geamendeerd ware in dien zin, dat de les niet enkel had geslagen op de Bisschoppen maar ook op den heer Troelstra zelf. De eonferente te Lausanne. Naar het Corr.-Bur. verneemt, is het te ver wachten, dat mogendheden zooals Nederland, die niet deelnemen aan de conferentie te Lau sanne, maar capitulaire verdragen hebben met Turkije, in de behandeling dezer materie zullen worden gekend. Tegen valuta-concurrentie. Het Comité van verweer tegen abnormale valutaconcurrentie schrijft in een adres aan de Tweede Kamer dat het er zeer nadrukkelijk de aandacht op wil vestigen,dat ook de regeeringmethandhaving van het vrijhandelsstelsel zeer goed vereenig- baar schijnt te achten het openen van de moge lijkheid tot uitvaardiging van invoerverboden, met welke opvatting het zich volkomen kan vereenigen dat het met allen aandrang ver zoekt, al die stappen te doen, welke noodig zijn om de mogelijkheid tot het uitvaardigen van invoerverboden thans ten spoedigste te openen dat het in dit verband nog wil wijzen op de schrijnende tegenstellig, waarmee door de Ne- derlandsche overheid de inheemsche en de Duit- sche nijverheid wordt behandeld tot heden zijn niet minder dan 30 takken van Duitsche nijverheid door het Nederlandsche crediet ge steund, terwijl in de overeenkomstige takken van de inheemsche industrie o.a. de lederin dustrie, de sigarenindustrie, de hoedenindustrie de machinefabrieken, de Textielindustrie, de metaalindustrie, de tapijtenfabriek de druk van de valuta-concurrentie blijkens de invoer- cijfers grooter wordt, de werkloosheid toeneemt, en de Nederlandsche regeering haar steun ont houdt dat de redenen, die indertijd gegolden hebben bij het verleenen van bedoeld crediet, het weer op de been helpen van de nabuurstraat toentertijd mogelijk zeer plausibel mochten genoemd worden, doch dat naar de meening van adressante, de maatregel thans eenigszins doet denken aan het bekende Nederlandsche spreekwoord, waarin wordt gesproken van al te groote goedheid ten aanzien van een buurman dat immers deze buurstaat in de laatste twee jaar getoond heeft, uitstekend voor eigen in dustrie te kunnen zorgen, en die buurstaat zijner zijds angstvallig en systematisch in Ne derland vervaardigde producten zooveel moge lijk weertdat het bovendien interessant ware, indien de Nederlandsche regeering door hare organen eens een onderzoek liet instellen naar het aantal fabrieken in Duitschland, die gedu rende den tijd, dat zij van het Nederlandsche crediet profiteerden, haar capaciteiten door nieuwen aanbouw en aanschaffing van nieuwe machines hebben uitgebreid. Het comité verzoekt, dat de Kamer haar aan dacht en de aandacht van de regeering vestigde op de Nederlandsche nijverheid en tegenga elke verlenging of uitbreiding van het aan de Duit sche nijverheid verleende crediet. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Een goed besluit. Men schrijft ons van Reclasseeringszijde Een ieder heeft wel eens gehoord van een strafgevangenis of Rijkswerkinrichting. Minder bekend is het feit onder de katholieken dat ook tot hier zich de katholieke werkzaamheid uitstrekt. Naast de aalmoezenier bezoekt een klein leger katholieke vrouwen en mannen de katholieke gedetineerden, om hen aan te sporen tot beter willen in godsdienstig en maatschappe lijk opzicht. Resultatenmeer dan bevredi gend. Wie zich eenmaal als celbezoeker(ster) practisch geeft is voor goed voor dezen missie- arbeid gewonnen. De R.K. Reclasseeringsvereeniging beschouwt het celbezoek als één harer voornaamste en vruchtbaarste werken van hare vele bemoei ingen. En dat is begrijpelijk! Men vindt zoovelen in een stemming, die vaak het einde beteekent van een zondig leven. De hand die zij uitstrekken tot hulp wordt ook meestal door den Roomschen reclasseerder niet afgestooten. Een mooi stuk sociaal werk zult ge zeggen. Inderdaad,doch tot nu toe niet door deRegeering gewaardeerd als het verdient. De Regeerings- voorschriften legden een zóódanige beperking aan de katholieke celbezoekers op, dat het kon voorkomen dat een katholiek gedetineerde bij vervroegd ontslag nimmer door een katholiek celbezoeker was bezocht en wel door vertegen woordigers van een neutrale vereeniging. De onbillijkheid in die maatregelen gelegen springt in het oog bij de bekendheid dat aan deze neu trale instelling, steunende op een oud privilege toestemming is verleend vanaf den aanvang der insluiting alle gedetineerden te bezoeken. Meer dan 3 jaar is het Hoofdbestuur der R.K. Reclasseeringsvereeniging doende geweest in dezen toestand een gunstige verandering te brengen. Dat is ten slotte gelukt, want bij besluit van den Minister van Justitie is een nieuwe be zoekregeling aangekondigd die vanaf 1 Januari 1923 geldig is voor alleReclasseeringsinstellingen en waarin wordt bepaald, dat 14 dagen na in sluiting de gevangenen en verpleegden door ver tegenwoordigers van de bestaande instellingen kunnen worden bezocht. Een goed besluit dus dat een succes beteekent voor bovengenoemd Hoofdbestuur en dat aan den Minister van Justitie een woord van hulde volkomen wettigt. Voor zooveel het eene tege moetkoming van anderen geldt -wij denken hierbij aan bet Genootschap is eveneens dank een uiting van plicht. Wilt gij wat meer weten over het Roomsche Reclasseeringswerk Het Centraal-Bureau, Ver verstraat 30 's-Bosch bevredigt uwe nieuwsgie righeid gaarne. De stembus van 1923. We ontvingen een zeer interessant boekje de Stembus van 1923, door Rector P. J. L. M. Goulmy. Na er met een opwekkend woord op gewezen te hebben, dat in 1923 verkiezingen voor alle gemeentera den enalle el f provinciale Staten zullen plaats hebben, geeft schrijver een korte en klare uiteenzetting van de beteekenis en werkzaamhe den der genoemde colleges van bestuur. Dan volgt nog een bespreking over de a.s. Eerste Kamerverkiezing, die in haar huidige samenstelling (42 rechts, 8 links) niet de juiste verhouding tusschen de partijen weergeeft, waar na tot slot de samenstelling der Provinciale Staten en der gemeenteraden van de voornaam ste steden Woiden opgesomd. De voornaamste data voor het verkiezingsjaar 1923 zijn de volgende Candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Staten van de onderscheidene provin ciën op 27 Februari 1923. Candidaatstelling voor de verkiezing van leden van den Raad in de gemeenten van ons land op 10 April 1923. De Gedeputeerde Staten bepalen voor elke provincie den stemmingsdag, wat de Staten Burgemeester en Wethouders voor elke gemeente den stemmingsdag, wat de Gemeenteraden aan gaat. Eerste optreden van de nieuwe Staten op 3 Juli 1923. Verkiezing van de leden van Gedeputeerde Staten op 4 Juli 1923. Verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal op 10 Juli 1923. Eerste optreden van de nieuwe Gemeentera den op 4 September 1923. Verkiezing van Wethouders op 4 September 1923. Eerste optreden van de nieuwe Eerste Kamer op 18 September 1923. Badhuis Eendrachtstraat. In de week van 1318 November 1922 werden genomen 177 baden, waarvzn 29 kuipbaden en 148 regenbaden. O.B.K. Door onvoorziene omstandigheden heeft het muziekgezelschap O.B.K. een tweetal weken geleden geen uitvoering kunnen geven aan haar voorgenomen plan om ter gelegenheid van de prijsuitreiking van het Concours te Zeist, waarbij zoo'n schitterende overwinning werd behaald, en die van het federatief concours van hier, een stadsommegang te maken. Woensdagavond om 7 uur zal nu die stads ommegang gemaakt worden, vanaf het station langs Singel, Broersvest, Tuinlaan, Hoofdstraat, Brouwerstraat, Groenelaan, Hagastraat, N. Ha ven, Nassaustraat, Fabristraat, Mariastraat, Vlaardingerstraat, Dam, Markt naar het repe titielokaal in de Boterstraat. De BOTER is niet om te betalen Margarine wil men soms ook niet halen, Maar waar „de Zeeuwsche Kluit" is in gebruik Daar gaat een duurder soort er uit. De kwaliteit is alleen gegarandeerd, Waar een reclame-plaat is geëtaleerd. K.S.A. Hedenavond zal door den heei J. Uylings de tweede lezing worden gehouden over Opvoeding. In deze conferentie zullen voornamelijk de amu sementen der rijpere jeugd dus ook de sport- beweging in verband met opvoeding worden behandeld. Een ieder, die in de opvoeding dei jeugd belang stelt, wone deze vergadering bij. Er zal gelegenheid zijn om over het behandelde onder werp van gedachten te wisselen. De conferentie wordt gehouden om half negen in het gebouw van den R. K. Volksbond. Beroepskeuze. Gister had te Utrecht de in ons blad aange kondigde vergadering plaats tusschen het Cen traal Beroepskantoor aldaar en afgevaardigden van R.K. commissies voor Beroepskeuze, ter verkrijging van meer onderiinge samenwerking, waartoe ook in principe werd besloten. Nadere besprekingen en regelingen zullen nog plaats hebben. Polyhymnia. We verwijzen muziekliefhebbers naar achter staande annonce van de Gem. Zangvereeniging Polyhymnia, die Donderdagavond a.s. in den R.K. Volksbond een concert geeft. Gemengd Nieuws. Ongelukken .De negenjarige Marten Hui zinga te Groningen, slikte bij het eten een speld door en is aan de gevolgen overleden. Een 28-jarige vrouw, M.L. de C., afkomstig uit Wachtebeke Overslag, in België die te Vlis- singen eenigen tijd in een hotel vertoefde, had Vrijdagavond de onvoorzichtigheid, uit een in volle vaart zijnde electrische tram te springen zij kwam te vallen, met het gevolg, dat een aanhangwagen haar beide beenen heeft afgere den. Zaterdagavond is zij in het R.K. Ziekenhuis te Vlissingen overleden. Inbraak. Vrijdagnacht is inbraak ge pleegd in het kantoor van notaris Dumoleijn te Kloosterzande (gemeente Hontenisse). Pogingen de brandkast te openen, zijn mislukt. De dieven hebben zich tevreden moeten stellen met een paar honderd gulden uit een kantoorlessenaar. Zwerfblok. In een stuk land van den heer I. Spanjaard Dzn. te Borne wordt een groot zwerfblok opgedolvenhet is ruim een meter hoog en van boven geheel plat. De steen ligt 21/2 meter diep. Hij is zeer waarschijnlijk grooter dat het bekende zware zwerfblok, dat aan de Twickelsche allée ligt. Opruiming. Te Roermond zijn Zater dag 25 vreemdelingen, Duitschers, Polen en Bel gen, zonder papieren aangetroffen en over de grens gezet. B r o o d s t r ij d. De strijd in de Amsterdam- sche bakkerswereld, waarbij het ging één tegen allen is geëindigd en wel met de overwinning van den eenen broodbakker. In de „Tijd." lezen we „Ontdaan van alle franje, kwam de zaak hierop neer, dat één man zich niet wilde on derwerpen aan een door zijn vakvereeniging bepaalde prijszetting, omdat hij die te hoog vond en omdat hij kans zag, een zoo alge meen benoodigd voedingsmiddel goedkooper af te leveren in weerwil der accountantsrappor ten. Reisavontuur. Men seint uit Eindho ven aan het Hsgez. Pater v.d. Vloodt, van de orde der Augustijnen, is te Rome geslaagd voor het examen van regent. Op zijn terugreis van Rome naar Eindhoven, is hij bij het overstappen in het station Bozen van zijn koffer beroofd, die tal van geschriften, relieken en andere voor hem kostbare zaken bevatten. Smokkeltruc. Commiezen van Enschedé hebben, volgens het „Hdbld.," te Almelo aange houden twee personen, die op met paarden be spannen wagens turf vervoerden, waaronder kisten met Duitschen cognac waren verborgen. De drank moest te Almelo afgeleverd worden. Alles is in beslag genomen en tegen de vervoer ders proces-verbaal opgemaakt. A u t o - o n g e lu k. De rechtbank te Ahaus heeft een ingezetene vanEnschedé,die frauduleus uit Pruisen een auto in ons land heeft willen brengen, veroordeeld tot 800.000 mark boete, met verbeurdverklaring van de auto. Brandstichting. De 36-jarige dienst bode J.B., van den landbouwer S.F., in den Andel heeft bekend, de vorige week diens boer derij in brand te hebben gestoken. Zij is ter be schikking van de justitie gesteld. Verdwijnende firma. De directeur der N.V. Twentsche Courant- en Handelsdruk kerij heeft medegedeeld, dat met 1 Jan. a.s. de zaak van genoemde vennootschap te Almelo zal worden opgeheven, en dat in verband daarmede I II».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2