DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Woensdag 22 November 1922. No. 13497. Bureau KOEMARKT 4. - Teleloon Iatereommuna.l 35. - Po.lbw 39. pla,ttn Vo'rdY 2 'maa" Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. JOSEPH VAN GELDEREN om vergun ning tot oprichting van een metaalknipperij in het pand Noordmolenstraat 56, kadaster Sectie A. no. 1063, met een electromotor van P.K., drijvende een knip- en een slijpmachine 2e. E. OSSEDRIJVER om vergunning tot uitbreiding van de fabriek tot vervaardiging van rubberartikelen in het pand Bakkerstraat 17 kadaster Sectie L. no. 2198, met een electromotor van 20P.K.,ter vervanging van de stoommachi ne van 15 P.K.,drijvende de 2 bestaande wal sen en een nieuw te plaatsen spuitmachine ter vervanging van de bestaande draaibank 3e. de FIRMA MEIJER EN STEGMAN om vergunning tot oprichting van een ondergrond- sche benzine-bewaarplaats op het open terrein achter het pand Westmolenstraat 33, kadaster Sectie B. no. 1068. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 6 December 1922, des v.m. 11 uur, zal ten Randhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hjer- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner ledenzijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 22 November 1922. Buitenlandseh Nieuws. DE VREDESCONFERENTIE. De conferentie te Lausanne heeft gisterochtend om elf uur haar eerste bijeenkomst gehouden in het Hotel du C-hateau. Aanwezig waren de ge volmachtigden vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk, Italië, Japan, Griekenk nd, Roemenië, Zuid-Slavië, Turkije. Ook waren er de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten. Een ontwerp-reglement werd ter goedkeuring aan de vergadering voorgelegd. Het voorloopig reglement voorziet, dat behalve de staten, die op de bijeenkomst van gisterochtend aanwezig waren, ook de oeverstaten van de Zwarte Zee aan de conferentie zullen deelnemen ter bespreking van de kwestie van de zeeëngtcn. Andere staten, die belang hebben bij de aangelegenheden van het Naburige Oosten, kunnen toegelaten worden mondeling of schriftelijk hun opmerkingen te doen kennen over de kwesties, die hen onmid dellijk aangaan. Turkije heeft te kennen gegeven, dat het met die andere Staten niet kan onderhandelen, daal de staten, die zullen deelnemen aan de onder handelingen, opgenoemd zijn in de nota der diie geallieerde landen van 23 September en in de antwoord-notg der Turksche regeering van 4 October. Het vooizitterschap zal om beurten worden waargenomen, door de staten, die de con ferentie georganiseerd hebben. Er is een algemeen secretariaat ingesteld, waarin alle staten, die 70 „Gij hebt hem zoo lief, dat gij dat gedaan hebt „Ja. Voor hem heb ik mijn wraak opge geven. Aan hem wil ik mijn leven toewijden." „Onmogelijk 1" „Onmogelijk Binnen acht dagen huwen wij." „Gij vergeet dat ik uw voogd ben. Gij zijt nog slechts twintig jaar. Gij hebt mijn toe stemming noodig. Ik weiger die." „Daar heb ik aan gedacht. De man, met wien ik trouw is geen Franscliman en wij zul len huwen, waar de Fransche wet niet geldig is. Gij zult mij toch niet noodzaken in Frankrijk te blijven?" Danella zag, dat zij vast besloten was, Ge durende eenige oogenblikken spiegelden zich op zijn gelaat de aandoeningen af, waaraan hij inwendig ten prooi was. Eenskalps scheen hem een denkbeeld te treffen. Hij vroeg „Hij, dien gij bemint, is zonder twijfel eer braaf mensch, een man van eer!" „Niets is zekerder." „Dan is mijne taak nogal gemakkelijk, me- op de bijeenkomst van gisterochtend aanwezig waren, vertegenwoordigd zullen zijn. Op voorstel van lord Curzon is Messigli tot al gemeen secretaris van de conferentie aangewezen Er zijn drie commissies gevormd. 1. een commis sie voor de territoriale en militaire kwesties (het stelsel van de zeeëngten) voorzitter lord Curzon. 2. Een commissie voor het stelsel der vreemde lingen en der minderheden in Turkije, voorzit ter markies Garoni. 3. Een commissie voor financieele, economische, spoorweg-, haven- en gezondheidskwesties, voorzitter Barrère. Deze commissies zullen subcommissies vor men, die vrij zullen zijn in de keuze harer voor zitters. Voor het opstellen van besluiten zal een commissie worden benoemd, bestaande uit Britsche, Fransche, Italiaansche, Japansche en Turksche vertegenwoordigers. Besloten werd, dat alle voorstellen en amendementen na de inleidende rede onmiddellijk schriftelijk zullen worden ingediend. Ten slotte werd besloten', dat de delegaties de uiterste behoedzaamheid in acht zullen ne men in zake de publicatie van de besprekingen der conferentie. De secretaris-generaal zal een officieele verklaring opstellen en communi que's aan de pers verstrekken. De Turken ver klaarden, de voorkeur te geven aan publieke discussies. De eerste commissie, die de territoriale en militaire kwesties behandelt, zal heden voor middag halfelf haar Werkzaamheden aanvangen. De di ie hoofdcommissies zullen nimmer te gelijkertijd vergaderen, omdat er niet voldoen de gevolmachtigden zijn. Ten einde de Turken niet te kwetsen, zal het woord „capitulaties" niet gebezigd wor den, doch vervangen worden door de benaming „bepalingen met betrekking tot vreemdelingen." Volgens de „Chicago Tribune" zouden de vredesvoorwaarden aan Turkije, waaromtrent Lord Curzon en Poincaré het tc Parijs ens zijn geworden, als volgt luiden 1. De absolute vrijheid van de zee-engten moet worden verzekerd. Zij moeten in tijd van oorlog voor oorlogsschepen open zijn, terwijl de zones langs de straten moeten worden gede militariseerd. 2. De geallieerden zullen militaire en maritiem dwangmaatregelen tegen de Turken nemen, indien zij weigeren de vredesvoorwaarden te aanvaarden. Hiervoor zullen ook Roemeensche en Joegoslavische troepen worden gebruikt. 3. De geallieerden zullen Constantinopel en de neutrale zones in Klein-Azië bezet hou den, totdat het vredesverdrag door alle gealli eerde parlementen zal zijn geratificeerd. 4. De capitulaties zullen worden afgeschaft, maar het beginsel der caputilaties zal onder een anderen naam worden gehandhaafd. 5. De mandaten voor Palestina, Syrië en Mesopotamië, met inbegrip van de olievelden van Mossoel, zullen worden gehandhaafd. 6. Alle concessies, welke voor delfeöorlog thoor de Turksche regeeringen zijn verleend, moeten worden gehandhaafd met uitzondering van die, welke aan Duitscliers zijn toegekend. 7. Het wapenstilstandsverdrag van Moedania zal van kracht blijven totdat het verdiag is geratificeerd. 8. Alle kerkhoven van geallieerde militairen in Turkije moeten voor goed aan de geallieer den worden afgestaan. 9. De Dodecanesus zal onder Italiaansche controle blijven, totdat de geallieerden een an dere regeling hebben getroffen. juffer Paoli. Ik behoef hem slechts te gaan opzoeken en hem mededeelen, dat gij een jaar lang een menschelijk wezen vervolgt gelijk gij het een wild dier zoudt doen dat moord uw eenige levensdoel was en, indien hij een man is, gelijk gij zegt, is het niet zeer waarschijn lijk, dat hij er in toe zal stemmen, een Corsikaan- sche tijgerin te huwen." „Zeg het hem, en hij zal u antwoorden, dat gij liegt.!" „Ik zal het 't tegendeel bewijzen en hem een degen door het lijf steken," zeide Danella met een uitdrukking van wreedheid op het gelaat, welke het jonge meisje van toorn deed op springen. „Gij Gij Maar hij zou uw nietig lichaam pje verpletteren, gelijk hij een vlieg zou dood slaan Gij vilt hem vertellen, dat ik een moorde nares ben, ik, die zijn goede fee ben geweest 1 Die hem, een jaar geleden, in Alexandrië aan zijn ziekbed blijken heb gegeven van mijn z 1 {opoffering en mijn medelijden! Ga, ga hem uw waardigheid verkondigen en hij zal u doo- den als een hondHier is zijn kaartje. Ga hem nu opzoeken Musso had eerst getrild van gramschap, daarna scheen de verbazing hem met gevoel loosheid te hebben geslagen doch toen hij een blik had geworpen op bet kaartje, hetwelk Marina hem toereikte, onderdrukte hij met een geweldige poign een kreet van duivel- 10. De militaire macht van Turkije zal wor den beperktdie in Europeesch-Turkije zal worden beperkt, doordat het leger uitsluitend mag worden gevormd langs den weg van vrijwil lige dienstneming. 11. Bescherming der Christelijke minderhe den onder toezicht van geallieerde officieren. 12. Terugbetaling der schade toegebracht aan de eigendommen van onderdanen der gealli eerde staten ten gevolge van den oorlog. 13. Geen eischen tot schadevergoeding door Griekenland in verband met in Klein-Azië aan gerichte schade. DE A.S. BRUSSELSCHE CONFERENTIE. Poincaré, Lord Curzon en Mussolini zijn gister te Lausanne met elkander overeengekomen, den Belgischen premier Theunis voor te stellen, de Brusselsche conferentie op 15 December te ope nen. DUITSCHLAND. Het nieuwe Kabinet. Uit Berlijn verluidt De rijkspresident heeft gisteravond Cuno tot Rijkskanselier benoemd. De ministerlijst is als volgtPreisch, justitie, Ileinze lid van de Rijksdag, economische zaken Becker-Hessen, lid van den Rijksdag, arbeid Braun lid van den Rijksdag, voedselvoorziening cn landbouw, Müller (Bonn), financiën Hermes, schatkistAlbert,Staatssecretaris, weerbaarheid; Gessier, verkeer Groener, posterijen Stingle staatssecretaris voor de afdeeling München van het postministerie. Voor de bezetting van het ministerie van bin- nenlandsche zaken is nog geen definitieve beslissing genomen. De besprekingen met de voor minister van buitenlandsche zaken ge noemde diplomaten zouden niet voor heden worden beëindigd. ENGELAND. De laatste uitslag van de op 15 November gehouden verkiezingen voor het Lagerhuis, namelijk die van het district Orkney en Shet- land-eilanden, is thans bekend. De nationaal- liberaal Smith is hier verslagen door den onaf- hankelijken liberaal Hamilton. Het nieuwe Huis is nu als volgt samengesteld conservatieven 346, arbeiderspartij 142, onafhankelijke libera len (Asquith-Grey) 58, nationaal-liberalen (Lloyd George) 57, onafhankelijken 12. Ramsay Mac Donaldis in de plaats van Clynes gekozen tot leider der Labour-partij in het Lagerhuis. IERLAND. Zondagmiddag werd de O'Connellstreet te Dublin in hevige opschudding gebracht door een botsing tusschen nationale troepen en een groote menschenmenigte. De troepen maak ten gebruik van hun wapens om de menigte te verstrooien. Verschillende personen volgens sommigen zes Werden gewond, waarvan drie ernstig, terwijl anderen onder den voet geloopen werden. Gedurende den avond werd in de stad door de nationale troepen gepatrouil leerd, terwijl af en toe schoten werden gehoord. In de nabijheid van Inchicore was een af deeling van acht tien rebellen bezig om een hinderlaag te leggen voor de nationale troe pen. Zij hadden een mijn aangestoken. Onge lukkig voor hen, ontplofte de mijn te vroeg. Vier rebellen werden gedood en twee anderen ernstig gewond. Vijf minuten later, aldus de „Daily Chro nicle", kwamen verschillende vrachtauto's met achtige vreugde, welke hem naar de lippen steeg en hij mompelde „Edwin Gerard AnstrutherIs dat de man, dien gij liefhebt „Ja," antwoordde Marina, thans beschaamd over haar wreedheid jegens haar voogd, wiens eenige misdaad was, dat hij haar te zeer be minde. „Gij hebt hem gezien gij kent hem gij weet, hoe edel en goed hij is. Vergeef mij, dat ik hem lief heb." „Ik zal er over denken. .Vandaag zult gij mijn antwoord hebben. Maar ik zweer het u. Marina Uwe wreede woorden zullen u be rouwen En wankelende verliet hij de kamer. „Ik heb er berouw overriep Marina hem na. Misschien was hij reeds te ver weg om deze bede om vergiffenis te hooren, want slechts de echo van een onheilspellenden lach klonk als antwoord door de gangen. VI. Eenige uren daarna bracht Tomaso aan zijn meesteres een brief, welke de volgende regelen bevatte „Monaco, 21 Mei 1883. Waarde Juffer Paoli, Gij hebt mij om mijn toestemming gevraagd Na gebruik van.^ LIFEBUOX voelt U Zich reiner dan U zich ooit te voren heeft gevoeld. U ZIJT reiner....want U Zijt tot in Uwe poriën gereinigd. U gevoelt zich als verjongd! Lifebuoy Zeep heeft een heerlijke Qezondheidsjeur^ 8134 27 nationale troepen ter plaatse en verzorgden de gewonden. Zij vonden er drie geweren, ver schillende revolvers en een hoeveelheid munitie De Valera heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij dreigt met represailles, indien „staf kapitein" Erskine Childers ter dood wordt ge bracht. FRANKRIJK. De minister van Marine heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend met betrekking tot de vermindering van het kader bij de Marine. Het aantal officieien zal met ongeveer 20% wor den verminderd. Door dezen maatregel zal meer dan 13 millioen bezuinigd worden. AMERIKA. Uit Washington meldt Reuter President Har ding verklaarde in een gezamenlijke zitting der beide Huizen van het Congres, dat het nood zakelijk is, de wet betreffende de subsidie aan de Amerikaansche scheepvaart aan te nemen, teneinde te vermijden, dal^de regeering groote verliezen zal lijden. Harding verklaarde te erkennen, dat som mige kringen dezen maatregel vijandig gezind zijn, doch hij was van oordeel, dat er geen an der middel bestaat voor het scheppen eener groote Ainejikaansche handclsmarine, walke in overeenstemming is met Amorika's betee- kenis op handelsgebied, en welke in vredestijd vrachten zal kunnen vervoeren en in oorlogs tijd zal kunnen medewerken aan de landsver dediging. ALLERLEI. Uit BrusselDe bladen melden, dat zich onder de Zondag jongstleden bij de relletjes te Gent ge arresteerde personen drie Nederlanders bevinden. De gemeenteraad van Brussel heeft met 27 tegen 13 stemmen en 6 onthoudingen een door de socialisten ingediende motie ten gunste van de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool ver worpen en daarop met 26 tegen 2 stemmen en 18 onthoudingen een motie aangenomen ten gunste van Vlaamsch hoogei onderwijs met be houd van de Fransche universiteit te Gent. De liongerrelletjes in Aken duren voort. In de Adelbergstrasse werd een winkel van de Belgische Coöperatie geplunderd, cn op verschil- voor uw huwelijk met de heer Edwin Gerard Anstruther van de Engelsche Marine. Als uw voogd verleen ik ze u bij dezen, gelijk, meen ik, de Fransche wet dat voor schrijft. Ik doe zulks van harte, daar ik uw aanstaanden echtgenoot ken, als een uitmun tend mensch, die in alle opzichten de eer u ta bezitten, waardig is. Ik verzoek u hem mijne gelukwensch over te brengen en hem te zeggen, dat ik het genoegen zal hebben hem vanavond op te zoeken, ten einde het noodi- ge voor de op handen zijnde gebeurtenissen te bespreken. Wees verzekerd van de meest belangelooze toewijding van uw voogd, Musso Danella." „Aan mejuffrouw Marina Paoli, Grand-Hotel, Monaco." Vol vreugde liet Marina dezen brief aan Ed win lezen, overtuigd als zij was, dat thans de laatste hinderpaal uit den weg was geruimd en dat de graaf besloten had afstand van haar te doen, wijl hij wist, dat hare liefde onher roepelijk een andere toebehoorde. „Mijnheer de graaf schijnt zich weinig om de vormen te bekommeren," merkte Enid aan. (Wordt vervolgd) NIEUWE HIEDAMSCHE COURA Mc—a—g— ■"DE.LEVEP-5 ZEEP MI VLAARDIhCEh. FatrlKanlcn van Sunlight Zeep, Lux en Twlnk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1