DE AMERIKAAN. BMGBLMD 1fOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. mm: 45ste Jaargang. Zaterdag 25 November 1922. No. 13500. Advertentiëni 15 regels, f 1.75 elke regel daarhoven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Bureau i KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 23 November 1922 het verzoek van de COOP. BAKKERIJ EN VKRBRUIKSYERKEN1GING „DOOR EEN DRACHT STERKER" om vergunning tot op richting van een brood-, beschuit- en banket bakkerij in het pand Kethelstraat 26, kadaster Sectie A. Nos. 1554, 644, 1502 en 1503, met 6 electromotoren van resp. 1/4, 1, 1, U/V en 772 P.K., drijvende diverse werktuigen, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 24 November 1922. Buitenlandseli Nieuws. DE VREDESCONFERENTIE. De sub-commissie, die door de eerste com missie is benoemd, kwam gistermorgen reeds met haar taak gereed en kon gistermiddag haar rapport indienen. In dit rapport zijn de voorstellen vervat, die thans door de eerste commissie zullen worden beoordeeld en welke voorzien in de instelling van een gedemilitariseerde zone over 'n breedte van 30 K.M. aan beide zijden van de Maritza, zoodat daardoor de Grieksche en Turksche troepen 60 K.M. van elkander verwijderd zul len worden gehouden, terwijl het plan aan Griekenland de uitgave zal besparen voor het handhaven van een garnizoen in een lastigen hoek van het gebied dat vanaf de grens van Bulgarije en Turkije tot aan Tsjarmen loopt. De sub-commissie adviseert voorts tot de in stelling van een internationale commissie, be staande uit vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Italië en de Balkanstaten, met in begrip van Turkije en Roemenië, om binnen de gedemilitariseerde zone toezicht te houden op de .openbare orde en te verzekeren, dat aan Bulgarije faciliteiten zullen worden verstrekt, opdat dit land zijn handelswaren over den spoorweg in het Maritza-dal zal kunnen ver voeren. Heden komt de le commissie bijeen. Ook Zweden en Noorw.cgen komen ter confe rentie, terwijl Egypte ook*gaarne zou meedoen. Venizelos heeft in 'Lausanne voorgesteld om voor de Balkan-staten na de conferentie van Lau sanne een speciale conferentie ter besprekingvan de Balkan-kwesties bijeen te roepen. De betrok ken staten hebben dit voorstel aanvaard. HET HERSTEL. Uit Parijs verluidt, dat de Brusselsche confe rentie waarschijnlijk door een vóór-conferentie te Parijs zal worden voorafgegaan. Misschien komt Morgan als toehoorder ook te Brussel. DUITSCHLAND. Dr. Cuno, de rijkskanselier, heeft gister in den Rijksdag de regeeringsverklaring afgelegd. Over de schadevergoedings-kwestie zeide hij o.m. Geleid door economische overwegingen en in overeenstemming met de economische des kundigen der wereld heeft de afgetreden re- 73 „Een woord, als het u belieft. Gij zijt zoo edelmoedig geweest,. Edwin niets onaangenaams omtrent mij te zeggen. Ik dank u er vooi. Hij meent, dat wij in het huis onzer vaderen moe ten trouwen. Ik stem er in toe, op ééne voor waarde." „Noem ze Carissima. Een mooie bruiloft? Zij zal op zijn echt Corsikaansch worden gere geld. Gij en uwe bruidsdame zullen gekleed zijn in het volkscostuum van ons eiland. Dat zal prachtig zijn." „De voorwaarde, welke ik bedoel, is, dat niemand mij over mijn broeder zal spreken. Gij zult aan alle boeren van mijn dorp zeggen, dat ik Antonio niet vergeten ben. Groote he mel Indien men mij de Rimbecco toezong, zoude ik van schaamte sterven. „Het zal geschieden, gelijk gij Wenscht," antwoordde Danella droogjes. „Dank u. Gij maakt mij gelukkig. Het is mij zoo zoet, dat dierbare oude eiland terug te zien, vóór ik een Engelsche word en Vergeet, dat ik een Paoli ben." Toen zij vertrokken was, gevoelde Danella geering kort voor haar heengaan een belang rijke schrede voorwaarts gedaan door de nota, welke zij op 13 November aan de Commissie van Herstel heeft gezonden en die de uitdruk kelijke goedkeuring der leiders van alle par tijen heeft gevonden, waarmede de regeering heeft onderhandeld. Namens de nieuwe regee ring verklaar ik, dat zij zonder reserve zich op het standpunt van deze nota stelt en vast be sloten is, het daarin vervatte program in vollen ontvang tot uitvoering te brengen. Wij sluiten ons aan bij de woorden der deskundigen, dat Duitschland zelf een eigen opbouw-politiek moet voeren, ook indien daaraan gevaren ver bonden zijn. Ook de nieuwe regeering is het er mede eens, dat onmiddellijk een aavang moet worden gemaakt met de stabiliseering der mark en dat hiervoor door de Rijksbank een bedrag van 500 millioen goudmark ter beschikking moet worden gesteld. Wij zien de gevaren in, maar wij schuwen ze niet, wat wie zou niet de acute saneeringscrisis prefeereeren boven de slepende vervalscrisis SPANJE. De Kamer heeft viijwel zonder debat het wets ontwerp aangenomen, waarbij de militaire „jun tas" worden ontbonden en het stelsel van promo ties en belooningen voor speciale diensten, in den oorlog bewezen wordt gewijzigd. Het wets voorstel is naar den Senaat doorgezonden. CLEMENCEAU IN AMERIKA. Na te Newhaven en New-Londen te hebben vertoefd, waar hij geestdriftige ovaties in ont vangst had te nemen, kwam Glemenceau gistei te Boston aan, waar hem nog een grootscher ont vangst werd bereid dan in New York. In cle geheele stad werd druk gevlagd. Een onmetelijke menigte juichte Clemenceau, in wien zij de verpersoonlijking van Frankrijk zag, hartelijk toe. De burgemeester van Bos- tijn stelde Clemenceau een rijk geborduurde Fransche vlag, waarin een tijger in goud ge weven, ter hand. De gouverneur van Massachussets huldigde Clemenceau in een kernachtige rede. In zijn antwoord zeide Clemenceau, dat hij niets kwam vragen voor Frankrijk, maar dat hij den At- lantischen Oceaan was overgestoken om een beroep te doen op de harten van het Ameri- kaansche volk. In een schitterende peroratie wees hij erop, dat elke Entente in Europa on mogelijk was, zonder de medewerking van de Vereenigde Staten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 24 November. De motie-Staalman inzake herziening van de Tabakswet wordt verworpen met 47 tegen 25 stemmen (rechts tegen links). Voortgegaan wordt met de behandeling van de begrooting van Justitie. De heer Dresselhuys (V. B.) dringt aan op het spoedig in gebruik nemen van een op leidingsschip voor rijksopvoedelingen. De heer B u 11 e n (R. K.) wenscht, datbedoeld schip vooral een opvoeddingschip zal zijn. De heer Huhenholtz (S. D.) meent, dat de minister te scherp bezuinigt op het rijkstucht- en opvoedingswezen, en vreest dat te veel aan het particulier initiatief zal worden overgelaten. De heer Schokking (C. H.) betoogt het nut van samenwerking tusschen rijk en parti culieren. De heer Rutgers (A. R.) wijst op de betee- kenis van het particulier initiatief. Minister Heemskerk meent, dat het op een oogenblik eenige wroeging, maar ook een oogenblik slechts, want van het balcon be merkte hij Marina en haar bruidegom, die in den maneschijn wandelde. „Men heeft met mij geen medelijden," mom pelde hij. „Waarom zoude ik het voor hem ge voelen Des Woensdags, den dag van hun vertrek van Monaco, kwam een jong Engelsch plei- zierreiziger woedend in het bureau van het hotel loopen en zeide „Bij Jupiter Ik heb mij te beklagen over dpn man in de kamer naast de mijne, No. 187. „Mijnheer de graaf Danella," sprak de be stuurder. „Een graafIk zou gedacht hebben, dat het een impressario, een operazanger of zoo iets was. Hij had gisteravond dien vreemden snui ter bij zich, gij weet wel, dien oude, met dat struikrooverskostuum „O Tomaso, de bediende van mejuffrouw Paoli." „Ja, juist. Daar komt hij de trap af met een oud leeren valies in de hand. fru, de graaf gal' hem een muziekles en leerde hem het afschu welijkste lied, dat ik ooit gehoord heb. Ik heb ïtaliaansch geleerd, weet gij en in dat gezang was er van niets sprake dan van moord en doodslag. De scheidsmuur is zoo dun, dat ik dacht de nachtmerrie te krijgen." leidingsschip wel aan de verwachtingen zal be antwoorden. De rijksopvoeding zal niet kunnen worden gemist, ook al is het particulier initiatief hoogst aanbevelenswaardig. Het hoofdstuk wordt aangenomen. Vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag. BiisneiaTsnd,, Het departement van landbouw. Het Neder], Correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar wij vernemen, kan tegen het begin van de volgende week het Koninklijk besluit, waarbij het departement landbouw, nijverheid en handel wordt opgeheven, worden tegemoet gezien. Verwacht wordt, dat daarna spoedig een wets ontwerp, hiermede in Verband staande, deTweede Kamer zal kunnen bereiken. Vloolwetcommissie. Bij Kon besluit van 3 dezer is thans ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken, in welk tempo de aanbouw van de in het ontwerp-Vlootwet voorgestelde vl< ot zal plaats hebben, zulks met handhaving van de scheepstypen in het ontwerp opgenomen, en van den termijn van aanbouw van 6 jaren. Het schildersbedrijf Naar wij reeds mededeelden, zegden de organisaties van werknemers en werkgevers jn het schildersbedrijf elkander het laatstgeldende landelijke contract op. Thans hebben de Werk gevers hun wensclien in zake 't nieuw te sluiten contract, dat zij van 1 April 1923 tot 1 December 1925 willen sluiten, kenbaar gemaakt. De mini- niumloonen wenschen zij bepaald te zien voor meerderjarige gezellen, in klasse I op 77 cent, in klasse II op 67 cent, in klasse III op 60 cent, in klasse IV op 54 cent en in klasse V op48cent per uur. In het opgezegde contract golden slechts drie uurloonen van 29, 83, en 76 cent. Pensioenregeling spoorwegpersoneel. Op een Woensdag gehouden conferentie tus schen de directie van de Nederl. Spoorwegen met de organisaties over de pensioenregeling is o.a. overeengekomen, dat een commissie van bijstand zal benoemd worden, waarin ook de personeel-vertegenwoordigers zitting zullen heb ben. De dienstjaren in los dienstverband doorge bracht zullen, mits het een onafgebroken periode geldt, meetellen bij de berekening van het pen sioen. Ook de personen boven de 35 jaar in dienst genomen, die dus niet pensioengerechtigd zijn, zullen bij onafgebroken diensttijd tot den pen sioengerechtigden leeftijd pensioen ontvangen. Het oude personeel van de H.1J.S.M. behoudt het ïecht, op 60-jarigen leeftijd gepensioneerd te worden. Vervoer van gedistilleerd. Dezer dagen zal in de „Staatscourant" een algemeene maatregel van bestuur vei schij nen, waarhij in een bepaald rayon langs de grens ongedekt vervoer van gedistilleerd tot een zeer kiene hoeveelheid wordt verboden. De Koningin naar Amsterdam. De Koningin en de Prins stellen zich voor, op Donderdag 7 December een bezoek te brengen aan de Fransche tentoonstelling te Amsterdam. Technische herziening der L. O. Wet. Plet wetsontwerp tot technische herziening der L.O. wet zal in de week van 4 December in de Tweede Kamer aan de orde komen. De tabakswet. De Tweede Kamer heeft in haar gister ge houden zitting de motie-Staalman inzake he.- ziening der Tabakswet verworpen met 47 te gen 25 stemmen. D« waterweg van Dordrecht naar zee. B. en W. van Dordrecht hebben naar aan leiding van het adres getiteld Caveant Consules, van de centrale commissie voor bezuiniging van de Nederlandsebe Maatschappij voor Nijverheid en Handel, aan de Tweede Kamer, waarin be zuinigingsmaatregelen worden aanbevolen, tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij opkomen tegen dat gedeelte van het adres van de commissie, waarin deze onder de waterstaats werken, welker uitvoering naar haar meening nog wel eenig uitstel gedoogen ook rangschikt de verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee langs de Oude Maas. B. en W. wijzen op den toestand van den bestaanden waterweg van Dordt naar zee, zoowel van dien langs het Slijk- gat als van dien langs het Mallegat, welke volgens hen dermate onvoldoende en onbetrouwbaar is, zoo daarin niet spoedig verandering komt, Dor- drecht van de zee zal worden afgesloten. De kapiteins van de voor Dordrecht bestemde zee schepen zien, aldus schrijven B. en W. zich her haaldelijk genoodzaakt, hun route te nemen over Rotterdam en verder langs het Noord, waarvan de betrouwbaarheid ook onvoldoende is. B. en W. herinneren er verder aan, dat de gemeenteraad van Dordrecht besloten heeft, in de "kosten van uitvoering van het werk 1/10 gedeelte bij te dragen, waarmede voldaan is aan de vooi-waarde in de wet gesteld. B. en W. vra gen nu onverwijlde uitvoering van de wet. „Gij zult er geen hinder meer van hebben, mijnheer Jones, Graaf Danella en zijn gezel schap vertrekken dezen morgen naar Corsica." „Ah Daar is juffrouw Anstruther, de schoo- ne Engelsche." „Ik zie liever die met hare zwarte oogen," antwoordde de Londenaar. „Zij stapt daar juist in het rijtuig. Hebt gij dien blik opgemerkt. Dienzelfden dag kwam mijnheer Barnes met den trein van Parijs te Monte-Carlo aan. Het eerste telegram van Enid had hij ontvangen te midden der beslommeringen met zijne zaak gelastigden en zijne correspondentie met den bestuurder zijner goedeien in Ameuka. Het bericht, dat Edwin en Marina zich in hetzelfde hotel te Monte-Carlo bevonden had hem ten zeerste verontrust en toen de tijding kwam van Maiina's verloving, vertrok hij in allei- haast naar Parijs. Daar bezocht hij Lady Char- tris, ontving den brief van Enid en vernam, dat gebeurd was, hetgeen hij zoozeer had gevreed, dat Marina op het punt stond te huwen met den man, tegen wien zij de Vendetta had gezworen. Over een dergelijke zaak durfde hij niet telegia- feeren. Flij nam den sneltrein en verliet Parijs des Dinsdags 's avonds. Den volgende namiddag- kwam hij in Monaco aan. Hij liet zich te stond naar het Grand-Hotel brengen. Het spoorwegpersoneel. Tusschen de regeering en de directie der Ne derl. Spoorwegen is een overeenkomst tot stand gekomen inzake het verstrekken van rijkswonin gen aan spoorwegpersoneel. De regeering heeft bepaald dat woningen, met rijkssteun gebouwd ook aan spoorwegpersoneel kunnen worden toe gewezen, met dien verstande, dat het vastgestel de hoogste percentage van 10 (waarop het rijk de voorkeur heeft) niet verhoogd wordt. Ingetrokken. Met ingang van 1 December wordt ingetrokken het vervoerverbod van rundvee uit Zuid-Hol land naar het overige gedeeie van het rijk en het verbod tot het houden van rundveemarkten in die provincie. Gemeenteraad. Agenda. 1. Voorste] van B. en W. tot definitieve be noeming van den heer C. K. Minderhoud tot leeraar aan den Gemeentelijken Handelsavond cursus. Aldus wordt besloten. 2. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een ondeiwijzcr aan den Cursus tot Oplei ding van Bewaarschoolonderwijzeressen. Voorgedragen worden de heeren 1. G. H. Sterk, onderwijzer en plaatsvervangend hoofd van school F1 2. E. Geerts,'onderwijzer aan de School voor Buitengewoon Lager Onderwijs. De heer Sterk woidt hiertoe benoemd. 3. Voordracht van B. en W. ter benoeming van 4 reserve-onderwijzers(essen). Voorgedragen worden l.a. Mej. A. v. d. Most, alhier b. Mej. M. C. Drooglever Fortuyn te Rotterdam c. Mej. J. P. van Berkel alhier. II. a. Mej. M. C. Drooglever Fortuijn te Rot terdam b. Mej. J. P. van Berkel, alhier, c. de heer PI. C. v. d. Gaag te Geervliet. III. a. Mej. J. P. van Berkel, alhier b. de heer „Geef dadelijk dit kaartje aan mejuffrouw Anstruther." „Mijnheer Barnes," zeide de bediende, die hem zeer goed kende „juffrouw Anstruther heeft dezen morgen met haar broeder Monte- Carlo verlaten." „En zij zijn naar Engeland gegaan „Neen, naar Corsica." „Naar Corsica! Groote hemel! Waarom?" „Voor het huwelijk van mijnheer Anstruther met mejuffrouw Paoli. Graaf Danella en de jonge dame zijn tegelijk met hen vertrokken. De plechtigheid moet Vrijdag plaats hebben, geloof ik, op de goederen van de bruid. Gij schijnt verwonderd „Een weinig. Waarom hebben zij mij geen bericht gezonden?" „Ik denk, dat zij u geschreven hebben, mijn heer. Graaf Danella vroeg aan juffrouw An struther uw adres te Londen, om u op de brui loft te kunnen uitnoodigen. Zij warc-n dicht bij dit bureau, Maandagavond en ik heb het ge hoord." „Wanneer, zegt gijc>" Maandagavondom negen uur ongeveer." Barnes bad toen tegen middernacht Londen eerst verlatendoch zonder iets van zijne ongerustheid te laten merken, zeide hij Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1