DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEU ILLETON. 45ste Jaargang. Maandag 27 November 1922. No; 13501. D VI Advertentiën: 15 regela f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 8o. Postbus: a. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De eerste commissie zette Zaterdagmorgen de bespreking van de kwestie der Turks^ie grenzen in Europa voo.t. De eerste gedelegeerden van Turkije, Griekenland en Servië zetten het stand punt hunner regeering uiteen. Lord Curzon nam vervolgens uit naam der geallieerde mogend heden het woord, die, zeide hij, het volkomen met elkaar eens zijn. Hij beantwoordde de argu menten der Turksche delegatie Ten slotte wees Curzon op het belang van de instemming der Balkan-staten met de stelling, welke hij had uit eengezet. Daarop voerde de eerste Amerikaansche gedelegeerde het woord om het standpunt van zijn regeering kenbaar te maken in zake de politiek van de open deur. De commissie vergaderde opnieuw te half- vier. Ismed Pasja gaf een uiteenzetting van het standpunt der Turksche regeering, ten opzichte van de eilanden in de Egeïlsche Zee, welke sedert 1912 door Griekenland zijn bezet. Na een debat, waarhij Venizelos, Lord Cur zon en Barrére het woord voerden, werd besloten een sub-commissie te vormen om de kwestie van de demilitarisatie van enkele dezer eilanden te onderzoeken. 9 J; Omtrent de werkzaamheden van de conferen tie van Lausanne in deze week wordt het volgen de gemeld Dinsdag zullen twee commissies tegelijk zit ting houden de eerste zal de studie van de ter ritoriale vraagstukken voortzetten. Zij zal heden beginnen met het vraagstuk der 1 urksche gren zen in Azië met inbegrip van het belangrijke probleem in zake Mosoel. De kwestie der zee- engLen zal tegen het einde der week behandeld worden. Onder voorzitterschap van Barrère zal de derde commissie Dinsdag beginnen met de be handeling der economische en financieele vraag stukken. Meën meent te weten, dat de conferentie be sloten heeft, om ook het belangrijke vraagstuk der capitulaties naar deze commissie te ver wijzen, in verband met de groote economische belangen, die met de kwestie in verband staan. België zal vertegenwoordigd worden door baron Moncheur en den deskundige Jacobs. Men schat de Belgische belangen te Constan- tinopel en in Klein-Azië op honderd millioen francs. De Belgische gedelegeerden zullen zich bepalen tot de behandeling van zekere econo mische -kwesties. De Russische gedelegeerde Rakofsky is gisteravond acht uur aangekomen, vergezeld van acht secretarissen. Tot de journalisten, die hem aan het station opwachtten, antwoordde hij op de vraag, of de conferentie thans in de naaste toekomst tot de behandeling van het vraagstuk der zeeëngten zal overgaan „Daar wij nu hier zijn, belet thans ongetwijfeld niets meer, met de behandeling dezer kwestie te beginnen." Men verwacht, dat Loucheur, die, zooals reeds werd gemeld, te Bern vertoeft, hed^n of morgen te Lausanne zal aankomen. overleg de bases van de financieele conferentie van Brussel moeten worden vastgelegd. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. Er wordt op het oogenblik van gedachten ge wisseld tusschen Parijs, Londen en Rome met het oog op het vaststellen van een datum voor de bijeenkomst van de premiers en ministers van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk, Engeland, Italië en België, waarop in gemeenschappelijk DUITSCHLAND. In den Rijksdag is Zaterdag met overgroote meerderheid(alleen de communisten waren tegen) een motie van vertrouwen in de nieuwe regeering aangenomen. Intusschen is nu reeds de, minister der voed selvoorziening, Dr. Müller-Bonn, vanwege doorde socialisten tegen hem ingebrachte beschuldigin gen van separatistische neigingen, afgetreden. Als opvolger van dr. Müller-Bonn schijnen in aanmerking te komen dr. Warmboldt, gewezen Pruisisch minister van landbouw en Hagedorn, staatssecretaris aan het departement van voed selvoorziening. OOSTENRIJK. De Nationale Raad heeft met 103 tegen 58 stemmen (die der socialisten) de ratificatie van de drie protocollen van Genève goedgekeurd. IERLAND. Üit Londen verluidt De tekst van het wets ontwerp ter invoering van de grondwet van den Ierschen vrijstaat en van dat ter invoering van de additioneele bepalingen is Zaterdag openbaar gemaakt. Deze bepalingen, wier doel is het tref fen van zekere noodzakelijke voorzieningen in verband met het instellen van den vrijstaat, behelzen o.a. aanwijzingen voor de benoeming van een gouverneur van Noord Ierland en van den PrivyCouncil in Noord Ierland.De grondwet, die neergelegd is, in de wet tot invoering daar van is eensluidend met die, welke in het Dublin- sche parlement, overeenkomstig het verdrag, is aangenomen. Bonar Law is van plan, beide wetten in het Lagerhuis zelf te verdedigen. Het debat daarover begint heden. Zaterdagavond en gister was het rustig te Dublin. Het gevoel van onbehagen, dat veroor zaakt was door de terechtstelling van Childers, schijnt verdwenen. 400 Iersche politieke gevangenen zijn uit de gevangenis te Limerick gehaald, onder zwaar bewapend geleide, en aan boord van een stoom schip gebracht, dat naar een onbekende bestem ming is vertrokken. GRIEKENLAND. Zooals reeds gemeld is het kabinet afgetreden De politieke toestand is uiterst gecompliceerd. Het aftreden van het kabinet schijns in verband te staan met de onverzoenlijke houding van de militaire machthebbers ten aanzien van de veroordeeling van de oud-ministers. De samenstelling van het nieuwe kabinet zou gister aan den koning worden voorgelegd. Men acht het waarschijnlijk, dat de volgende ministers in het kabinet zullen worden opgeno men Kolonel Gonatas, premier zonder portefeuille Brigade-generaal Pangalos, Oorlog (tijdelijk) Brigade-generaal Mavromicalis, Binnenlandsche Zaken Admiraal Voulcaris, Marine Kapitein Gerontas, Posterijen en Telegrafie Kolonel Sakellaropoulos, Verkeerswezen; Apostolos Alexandris, Buitenlandsche Zaken Rentis, Jus titie Kofinas, Financiën Einbirikos, Levens middelenvoorziening Siotis, Onderwijs. ALLERLEI. Uit Madricht Het „Staatsblad" bevat een decreet, volgens hetwelk de colleges der universiteit zullen wor den geschorst totdat de rector en de professoren de hervatting van den normalen gang van zaken aan de universiteit kunnen waarborgen. De Ver. Staten hebben besloten deel te nemen aan de te Parijs te houden conferentie over de kosten der bezettingslegers. De mijnwerkersstaking in het Boheemsche kolengebied kan thans als geëindigd worden beschouwd. De onderhandelingen tusschen beide partijen hebben tot overeenstemming geleid. De werkgevers hebben een loonsverlaging van 30 doorgezet, doch hiervoor verschillende concessies verleend o.m. zal de ouderdomsbij- slag hehanhaafd blijven. Het werk zal dezer dagen hervat worden. Binnenland. De arbeidsgeschillenwet. De Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging en het R. K. Verbond van Werkgevers-vakver- eenigingen hebben zich tot de Eerste Kamer gewend met een adres betreffende het ontwerp van wet houdende bepalingen tot bevordering van de vreedzame bijlegging van geschillen over arbeidsaangelegenheden en tot het voorkomen van zoodanige geschillen. De bedoeling van het adres is de Eerste Kamer in kennis te stellen van een principieel bezwaar, dat adressanten hebben tegen de aanneming van genoemd wetsontwerp. Dit bezwaar betreft deverplichting tot open legging van de boeken van de bij een geschil betrokken onderneming of instelling. Betoogd wordt, dat de overheid het recht mist zich door de wet te laten machtigen, in het bezit te geraken van de gegevens van de strijdende partijen. In vele gevallen zou de enquête-commissie achter geheimen kunnen komen, waarvan de wetenschap alleen reeds in staat zou zijn, een der bij den strijd betrokkenen de nederlaag toe te brengen. Pasteur-herdenking Zaterdag hebben in de voornaamste plaatsen van ons land herdenkingsplechtigheden plaats gehad ter eere van den grooten katholieken ge leerde, den Franschman Louis Pasteur, die honderd jaar geleden werd geboren. Als bacterio loog heeft hij op scheikundig gebied een omwen teling in de geneeskunde teweeggebracht, die de menschheid ten zege is geweest. Electrischc spoor Den HaagLeiden. Heden is verschenen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland," houdende vergunning tot het aanleggen en in stand houden van den electrischen spoorweg van 's-Gravenhage over Wassenaar naar Leiden. 74 „Ik was zeker al vertrokken, toen het tele gram aankwam. Welken weg hebben zij gevolgd om naar Corsika te gaan „Hun reisgoed was ingeschreven voor Nizza en Bastia 1" „En wanneer vertrekt de boot uit Nizza „Vandaag. Woensdag -om vijf uur in den middag." „Dan heb ik ze gemist. Zorg zoo spoedig mogelijk voor mijn diner. Ik kom binnen eeni- ge minuten terug. Ge behoeft mijn valies niet naar een kamer te brengen. Ik vertrek weer met den volgenden trein. Hij snelde naar het telegraafkantoor. Daar vernam hij, dat er geen enkel bericht aan hem was afgezonden, noch Maandag, noch Dinsdag noch dien ochtend. „O," zeide hij bij zichzelven. „Danella heeft mijn adres door Enid doen geven en daar doen gelooven, dat hij mij zou waarschuwen, ten einde haar te beletten, zelve te telegrafeeren." Behalve de lijn van Nizza naar Bastia Waren er nog twee andere één van Marseille naar Ajaccio, de andere van Genua naar Bastia. Doch Wat een tijdverlies, indien hij daar ge bruik van zou maken 1' Toen hij derhalve te Nizza aankwam, ging hij naar de haven en vroeg aan den schipper eener kleine feloek, die juist een lading vruchten gelost had, hoeveel tijd hij noodig had, om hem te Ajaccio te brengen. „Met gewoon weer vier en twintig uur met goeden wind wellicht niet meer dan tien." Dat was vlugger dan met een der stoomboo- ten, welke slechts op bepaalde dagen vertrok ken. Hij besloot voor een zekere som een over eenkomst met den kapitein. „Wanneer kunt gij onder zeil gaan „Morgen ochtend." „Dat gaat niet. Van avond nog, over een uur." „Onmogelijk." n „Over een half uur en ik verdubbel den pnjs. j'over een kwartier zal ik het anker lichten, zei de Italiaan. Hij zette dadelijk zijn volk aan het werk en nam een paar slenteraars op de kaai voor twee matrozen, die afwezig waren. Zij arbeid den zoo ijverig, dat het vaartuig weldra de zei len kon hijschen en koers zette naar Corsica onder begunstiging van een flinke bries uit het Noorden. „En nu," riep de Amerikaan, „indien Wij m den namiddag van Donderdag te Ajaccio aan komen, verdriedubbel ik de beloofde betaling, kapitein en krijgt elk van het scheepsvolk een goudstuk van my." Mr. A. R. Zimmerman. §|De berichtgever van het Hbld. te Weenen meldt IfcMr. A. R. Zimmerman zal voorloopig slechts enkele dagen te Weenen blijven, om met invloed rijke personen te confereeren. Hij zal daarna naar Rotterdam terugkeeren. Het overnemen van het ambt van General-commi sar wordt eerst tegen het midden van December verwacht. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gedep. Staten hebben, uit overweging, dat het wenschelijk is dat de vaarweg Amsterdam Gouda—Rot£prdam wordt ingericht voor het verkeer met schepen van2000 ton, aan de Staten vergadering ter vaststelling voorgedragen een ontwerp-besluit betrekkelijk deze aangelegen heid. uw fijn limnem en jËFZè*. 8215 22 GedStaten hebben verdêraan de Statenvergade ring ter vaststelling aangeboden een aantal wij zigingen in het reglement voor het Hoog heemraadschap Delftland ter opheffing van eeni- ge bezwaren, die de toepassing van dat regle ment sinds de inwerkingtreding op 1 Januari 1921, aan den dag heeft doen komen en waarop de aandacht van het college van Gedep. Staten door Dijkgraaf en Hoogheemraden werd geves tigd. Eveneens is door Gedep. Staten aan de Staten ter vaststelling aangeboden een ontwerp-besluit tot het wijzigen van enkele punten in het regle ment voor het Hoogheemrüadschap van Schie- land. Aangevuurd door het aanbod van den gek ken Amerikaan gelijk zij hem noemden, deden de mannen hun uiterste best, trokken partij van elk windje, dat in hun voordeel waaide en den volgenden morgen bij het aanbreken van den dag ontwaarde men een blauw stipje aan den gezichteinder. Het was Corsica. Doch la ter op den dag ging de wind al meer en meer liggen en werd de zee effen als een binnenmeer, terwijl de brandende zon op de witte zeilen scheen, welke slap langs den mast neerhingen. Het plekje aan den horizon werd niets grooter. Gedurende den nacht had Barnes slechts één ding voor oogen gehad het scheepsvolk aan den gang te houden om het schip alle snelheid te geven, waartoe het in staat was. Thans nu al zijn pogingen niets baatten, overviel hem opnieuw de vrees, wat het gevolg zoude zijn, als hij eenige uren langer werd opgehouden. Indien zij, waar hij niet aan twijfelde, Edwin in het land der vendetta's hadden gebracht om hem te dooden, welk lot was dan voor zijn zus ter weggelegd Hij kende haar karakter en wist hoe groot de genegenheid was, welke zij voor haar broeder koesterde. Zij was er de vrouw niet naar om Edwin te laten vermoor den zonder het onmogelijke te doen ten einde hem te reden, misschien met gevaar van haar eigen leven. En indien zij ook haar doodden „O, wanneer ik haar eens niet terugzien mochtHoe zou ik voortaan zonder haar kunnen leven 1" klaagde hij. „Ah! Mocht de Waterstaat. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de Water- staatsbegrooting is verschenen. Daaraan is het volgende ontleend De minister sluit zich gaarne aan bij die leden, die het niet gewenscht achtten, op het in de wet van 14 Juni 1918 neergelegde plan tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee terug te komen. Het is de minister niet duidelijk, hoe men de verbetering van den Rotterdamschen Waterweg wél en de nieuwe sluis te IJmuiden niet voor uitstel vatbaar kan achten. De minister acht beide Werken van gelijk belang voor de ontwikke ling van de handelsbeweging van ons land. De indiening van een nota van wijziging be treffende het thans bij de Kamer aanhangig ontwerp tot wijziging der Motor- en Rijwiel- wet kan binnen zeer korten tijd worden tegemoet gezien. De wijziging zal de gelegenheid openen voor 'n regeling, bepaaldelijk ook voor het gebruik van vrachtauto's. Omtrent de zeer belangrijke vraag, of er aanleiding is de gebruikers van wegen en kanalen te doen medebetalen voor het onderhoud en de verbetering dier wer ken, moet de minister zich vooralsnog zijn oordeel voorbehouden. De taak van het Rijk ten aanzien van het on derhoud van wegen moet zich blijven bepalen tot de allerbelangrijkste hoofd-, dat zijn de Rijks-verkeerswegen in eren lande. Notariaat. Dezer dagen is in de notarieele vacature te IJzendijke voorzien door de benoeming van een R.K. notaris. En zulks zeer terecht, gelijk een bries slechts een weinig aanwakkeren, dan kon ik misschien nog op tijd komen 1" VII. „Ha Hier zijn wij eindelijk in het land der Corsikanenriep juffrouw Anstruther uit, ter wijl Danella haar hielp op de kaai te Bastia, het eiland Monte-Christo Wij zijn in een echt ro mantische streek. Hebt gij hier alle dagen niet de een of anders vendetta, mijnheer de graaf?" „Ja. Daar ontbijt ik gewoonlijk mee," ant woordde Danella met een gedwongen lach. De reis was heerlijk geweest. Alle waren op geruimd en vroolijk. Danella niet het minste, waar het scheen. Enid zeide tot hem „Gij ziet er zoo opgewekt uit, graaf, dat men u voor den bruidegom zoude houden." „O ja, mejuffer," antwoordde hij hoffelijk „indien gij mijn aanstaande waart. Waarom ben ik mijnheer Barnes niet?" En hij zuchtte even, terwijl hij haar met een goedmoedigen glimlach aanzag. Maar de naam van Barnes herinnerde hem, dat hij nog iets te verrichten had en hij riep uit „Anstruther," blijf even bij de dames, ik moet een paar minu ten weg (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCJJOURANT ZIJDEn KOUSEN WORDEN ALS NIcUV MET DE LEVER'S ZEEP MY f F KANTEN I sunuciiT ZEEP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1