m A. BOSCH, Ëoterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Ëoterstraat 63, Tel, 580 B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij iTinriTTTHim^TirTr R'dam (dir. A. Sevenhuyzen) 2e pr. Ons Genoe gen, Delft (Dir. J. v. d. Bos) 3e pr. Haimonie, Rotterdam (dir. P. Sluyteis) 4a pr. Onderling Genot, Pernis (dir. M. Hekel) 4b pr. Concordia, Dordrecht (dir. Roest) 5a pr. Onder Ons, Over- schie (dir. J. v. d. Zwaai) 5b pr. Asaf, Rotter dam (dir. P. Dollee.) 6e pr. „Orpheus." Door het Mannenkoor is aan Burgemeester en Wethouders het verzoek gericht, het oude vaandel der vereeniging van 1866 te mogen plaat sen in het Stedelijk Museum, waaraan het dan in bruikleen zal worden afgestaan. Toen op een der laatste repetities de leden van het koor die oude vaan weer ëens te zién kregen, herleefden oude herinneringen. Want ook dit vaandel zou kunnen spreken van menige mooie onderschei ding door Orpheus behaald. Ons mannenkoor heeft aan den naam Schiedam in de Neder- landsche zangerswereld een eervolle plaats ver zekerd, die het ook in moeilijke tijden niet be hoefde prijs te geven. En nu in den laatsten ijd het koor aanmerkelijk is versterkt, rijst de hoop op het krachtig herleven van den ouden roem. Met het concert, dat a.s. Woensdag zal worden gegeven, hoopt „Orpheus" een nieuw tijdperk in te luiden. Het koor zingt dezen avond uit sluitend capella werken. Uitgevoerd zal o,a. worden een madrigaal uit de 15de eeuw, het zeer mooie herderslied „Innsbruck, ich muss dieh lassen". Maar ook zeer modern werk staat op het programma. „Die Ablösung") een compositie van Herman Hutter, is een episode uit het krijgsmansleven. Het werk verplaatst ons in den Napoleontischen tijd. Een grenadier staat op post in den barren Russischen winternacht. Plichtgetrouw tracht hij weerstand te bieden aan den snerpenden wind,den dichten nevel, de ijskoude nachtlucht. Hoe haakt hij naar het oogenblik, dat de bevrij dende aflossing komen zalMaar de tijd kruipt en eer zijn wacht voor de helft is verstreken, be vangt hem reeds de kou,Eenvisioen van naderend gevaar doet hem nog even ontwaken. Zijn „Wër- da" klinkt en hij vraagt het wachtwoord. Het antwoord wordt niet gegeven. De aflossing die komt isde Dood. Moeilijk en verrassend is de muzikale beelding in dit werk, waarvan de hoorders zeker zullen genieten. Als soliste zal optreden Mevr. Lena Kruithof van Diggelen. Velen zullen gaarne deze oud-stadgenoote, die voor dit concert een uitgezocht repertoire heeft, willen hooren. In den tijd, dien zij in de tropen doorbracht, heeft zij blijkens de Indische bladen de zangkunst met succes beoefend. Zoo schreef het Nieuws van den Dag voor N.-I, over haar optreden te Buitenzorg „Deze zange res bezit benijdenswaardige kwaliteiten. Zelden heeft men in Indië zulk een sopraan gehoord. Een prachtig, vol egaal geluid, een zeer geschoolde stem,die tot in de hoogste tonen de fijnste nuan ces blijft beheerschen Schiedams Mannenkoor stelt er prijs op, vele stadgenooten van dit eerste winterconcert te doen genieten. De toegangsprijs is daarom slechts gesteld op 0.60. Voor nadere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit blad. Handelsregister. De Kantonrechter in het Kanton Brielle veroordeelde 15 November 1922 bij verstek den Caféhouder C. de P. te Hellevoetsluis, die naliet zich in te doen schrijven in het Handelsregister van de Kamer van Koophandel vooirde Beneden- Maas, onder welke Kamer de gemeente Helle voetsluis ressorteert, tot f 100.geldboete subs 50 dagen hechtenis. Begene die als Hoofd eener Handelszaak tot aangifte in het Handelsregister verplicht is. zij dus wel indachtig alle opgaven en wijzigingen zijn handelszaak betreffende zoo nauwkeurig en spoedig mogelijk te doen, daar verzuim hiervan gioote moeiten en kosten met zich mee kan bren gen. „L. van Beethoven." Het dilettanten Symphonie»orkest L. van Beethoven'is voornemens op Dinsdag 12 Decem ber a.s. in de gehoorzaal van de R.K. Volksbond haar eerste winterconcert te geven met mede werking van 2 solisten t.w. mevr. Truus van de Bergvan Zuuren, sopraan, alhier en de heer Marius Blok, viool, Rotterdam, leeraar aan het Conse vatorium aldaar. Bovendien zal wegens het enorme succes op de vorige uitvoering ook het kwintet bestaande uit de heeren Feltzer (fluit, van Ameyden(Hobo) Durrer (clarinet) Verhagen (fagot) en Ploos van Amstel (hoorn) nogmaals optreden. Dat met de uit te voeren werken door het Orkest zelf een prachtig programma is kunnen samengesteld worden, behoeft zeker geen betoog Aangezien „L. van Beethoven" altijd volle zalen trekt is plaatsbespreken en 't vooruit nemen van kaarten door hen, die geen donateur zijn, beslist aan te bevelen. lichamelijken nood dier zieke oudjes en onge twijfeld zal haar de dag van morgen een schoone reden zijn, om onverzwakt haar liefde-taak te blijven vervullen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur sleutel, pet, kinderhandschoen, dames en heeren hand schoen, wit kant, ceintuur, wit wol das, stalen sluiting, port, met kettinkje, wit gekleurde hond, rekenboek, sleutel met ring, blauwe jon genspet. Bij vinders: doublé halsketting, wed. Krabbendam, Touwbaan 10;witte sjaal, LI. Koe vermans, Oude Sluis 3 bankbiljet 10, P. v. Ruiven, Laurens Costerstraat 219 Zilver arm bandhorloge, A. Breyman, 1ste Tuinsingel 29 knipmes, A. Louis, Mariastraat 15b zw. kinder; taschje met rozenkrans, G. Kuiters, Zeilstraat 36; wit kindermuts, M. v.d. Kraan, Warande 34a doublé armband, B. Schaap, Grofbaan 25b kinderportemonnaie met inh S. A. Sprong Vriendschapstraat 3 rozenkrans, J. W. Volle- bregt, Broersveld 8 bruin lederen portemonnaie met inh Bos, Rozenburgschestraat 3 trostouw, fa. Cohen, Westvest 19. Onderling Belang. Op de 3e Nationale Tentoonstelling van de Rotterdamsche Pluimvee en Konijnen Vereeni ging (R. P. K. V.) gehouden op 242526 Nov. werden door de leden van „Onderling Belang" alhier de volgende bekroningen behaald H. J. N. Beuman met Gouwenaars, 2 X le en 3e prijs, G. Boekhoven met Wit VI. reus, 1ste pr. Ant Dicker met Papilion, 5 le en 2de pr. bene vens de prijs voor de fraaiste inzending M. den Held, 1ste prijs met Thuringerwoud konijn C. J. Kluytmans met nest Lotharingen, 2de prijs; G. van Rhijn met Hol. Konijnen, 1ste en 3de prijs J. de Vries met Papillons, 1ste en 3de prijs Math. Jurgens met Belg. Hazen 2 x 1ste prijs, benevens de prijs voor de fraaiste inzending. Met 18 inzendingen zijn er in totaal 13 eerste 2 tweede en 3 derde prijzen behaald, voorwaar een groot succes voor onze Schiedamsche fokkers. Rijwielpad. In „de Kampioen" lezen wij In verband met de uivoering der plannen ter verbetering van den weg van Rotterdam naaf Schiedam, heeft onze Wegen-Commissie de aan dacht van de Directie van Gemeentewerken te Rotterdam gevestigd opde noodzakelijkheid van een rijwielpad langs dezen zeer drukken ver keersweg. Thans mochten wij van genoemde directie de mededeeling ontvangen, dat B. en W. zich hebben vereenigd met haar voorstel tot den aan leg van een rijwielpad op den noordelijken berm van dezen weg. Met het werk zal binnenkort worden begonnen. T.H.O.R. Zaterdagavond heeft in den Volksbond de adspiranten-uitvoering van bovengenoemde ver eeniging plaats gehad. De voorzitter, de heer van Woerkom opende de bijeenkomst en riep de zeer talrijke aanwezi gen een hartelijk welkom toe. De avond was volgens spr. meer bedoeld als feest dan als uitvoering, waarom hij dan ook de clementie inriep van de aanwezigen, als het jonge volkje soms eens wat woelig mocht worden. Vervolgens schetste spr. den grooten bloei der adspiranten-afdeeling, die in 1910 uit een acht tal jongens bestond en nu reeds kon bogen op 280 leden, wat vooral was te danken aan den ijver van den directeur, den heer Florijn, en na de hoop te hebben uitgesproken dat deze avond een groote propagandistische uitwerking zou hebben, werd het programma verder afgewerkt. Achtereenvolgens kwamen nu meisjes en jongens de rapheid hunner ledematen demon- streeren, de geestdrift waarmee dit geschiedde, de glundere kopjes en frisschen coTuumpjes maak ten een allerprettigsten indruk. De turnclub van het St. Jacobs Gasthuis bracht niet weinig de lachspieren in beweging, de ave- rechtsche bewegingen van deze omgekeerde, verschrikkelijk toegetakelde oude mannen waren dan ook vermakelijk om aan te zien. De goocheltoeren van den heer Mecano wekten ieders verbazing door de wonderbaarlijke behen digheid, waarmee zij uitgevoerd werden en 't geestige woord door den duizendkunstenaar op den juisten tijd geplaatst, hield de vroolijkheid er uitstekend in. Na de pauze werd eerst de prijsuitreiking ge houden, dank zij de uitstekende regeling waren de 80 gelukkigen in een minimum van tijd in het bezit van hun belooning, waarna den heer Meca no, wederom optrad. De feeststemming bleef gaaf, zelfs onder het tooneelstukje dat een echte oude draak was, en na nog eenige keurig uitgevoerde oefeningen keerden groot en klein voldaan huiswaarts 't was ondertusschen al Zondag geworden. ieder, die bekend is met de verhouding der ge zindten in die streek, zal moeten beamen. In deze benoeming moge voor R.K. candidaten een aansporing gelegen zijn, om overal, waar dergelijke vacaturen ontstaan, krachtig te sol- liciteeren. Er zijn nog zoovele standplaatsen, die zeer beslist door een R.K. functionaris dien den te zijn bezet. In de laatste nummers van „Katholiek Nederland", het orgaan van het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden, staan al deze plaatsen gedocumenteerd opgesomd. Van deze overvloedige gegevens make men een stel selmatig gebruik en daarom moest iedere candi- daat ze in zijn bezit hebben. („Tijd.") Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Gó.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo- pen week, eindigenden 24 Nov. in Nederland uitgesproken 69 faillissementen tegen 49 fail lissementen in dezelfdeweek van het vorige jaar. Van 3 Januari tot en met 24 Nov. 1922 2841 faillissementen tegenover 1957 faillissemen ten over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Onderhoud van rijksgebouwen. De minister van financiën heeft, na overleg met, zijn ambtgenooten, aan de rijksbouwmeesters geschreven, dat het zijn uitdrukkelijke wil is, dat aan de rijksgebouwen, onverschillig of deze voor huisvesting van diensten dan wel voor be woning dienen,geen andere voorzieningen worden uitgevoerd dan die, welke strikt noodig zijn om het gebouw in voldoenden staat van onderhoud te houden. Vredescongres in Dcu Haag. De partijraad én 'het partijbestuur der Duit- sche socialisten hebben besloten, naar het vredes congres, tegen 10 December door het Intern. Verbond van Vakvereenigingen in Den Haag, be legd, een afvaardiging te zenden die onde; leiding van Wels en Crispien zal staan. Nieuw sanatorium. Gisteren is te Eerbeek het sanatorium voor tuberculoselijders, gesticht door de Vereeniging tot bevordering van de gezondheid in de grafi sche vakken. De tabakswet. De R.K. Kiesvereeniging te Utrecht heeft een motie aangenomen, waarin de R.K. Kamer fractie wordt uitgenoodigd het initiatief te nemen tot een algemeene herziening der Ta bakswet en wel zoo, dat in plaats van het on houdbare banderolle-systeem, een ander sy steem wordt gehuldigd, gevolgd door belasting heffing bij de bron. Aan de R.K. kiezers-or ganisaties in het land wordt verzocht hiermede instemming te betuigen. („Msb.") Stads- en Gewestelijk Nieuws. Voor 't St. Liduina-Gesticht. De collecte, gister alhier in de vier parochie kerken ten bate van het St. Liduina-gestieht gehouden, mag schitterend geslaagd heeten. De volgende bedragen werden door Schiedams Katholieken geofferd Frankelandsche kerk 965.24 Havenkerk 605.09 Singelkerk 587.39 H. Hart-Kerk (Gorzen) 209.01 in totaal 2366.73. Zangconcours. Vanwege te geringe deelname, is dezen keer alleen Zaterdagavond en niet ook Zondagavond, zooals aanvankelijk was vastgesteld het zang concours „Inter Nos" verder voortgezet, 't Program van gisteravond (mannenkoren) zal nu bewaard blijven tot Zondag, den slot-avond, wanneer eveneens een aantal mannenkoren, be kroonde, zich zullen laten hooren. Zaterdag traden een elftal kleine gemengde koren op, welk genre wé tot nu toe op het con cours nog niet hadden gehoord en aan welke variatie we ook de vrij goede opkomst van 'tpu- bliek zouden willen toeschrijven. Verschillende van die gem. koren kwamen in hun zang weer niet boven 't middelmatige uit, er ontbraken bij hen de frissche voordracht en het sluitend geheel. Onder deze behoorde ook Euterpe, uit Schiedam, dirigent de heer J. H. Meijer. Te waardeeren bij dit ensemble was zijn zuive re zang, wat overigens al een groot voordeel is, maar in voordracht en vooral ook in uitspraak (dikwijls klonk die echt Schiedamsch) heeft het 't nog niet zoo heel ver weten te brengen met veel oefening is echter nog heel wat ten goede te veranderen. Euterpe zong 't verplichte num mer „Lentenmorgen" van W. F. Kools en had als tweede, vrije nummer Erdelman's „Aan de Toonkunst" gekozen. 't Beste gezelschap was ongetwijfeld „Die Haghe", uit den Haag, die 't mooie verplichte nummer en vooral ook Kools' lustige- „Lente- symphonie" op zeer verdienstelijke wijze ten ge- hoore biacht. Ook Concordia, uit Dordrecht bracht het verplichte nummer er zeer goed af. De jury, bestaande uit de heeren Kools, Ver hallen en Bonset, kende de prijzen als volgt toe „Die Haghe", den Haag, (dir. Piet Mostert), le pr.Rotterdamsch Klein h Capella Koor, Toonkunst. Morgenavond 8 uur geeft in „Musis" de afd. Schiedam van Toonkunst (Muziekschool) een concert, waaraan zullen medewerken de dames leeraressen Nederbragt-v. Delden, Coba Rijneke en Klara van Voorst en de heeren leeraren H. Smalbroek, W. A. van Gulden en W. H. F. de Jong. Jubilê. Morgen, Dinsdag' hoopt de eerw. Zuster Marcella, die sinds langen tijd als taak op zich mocht nemen, 't verplegen van de zieke oude mannen in 't St. Liduina-gésticht, den te dag herdenken van haar zilveren professie-feest. Met onweerstaanbaren ijver gaf zij steeds haar krachten tot leniging van geestelijken en De noordwesten-wind dreef gister het water op tot 1,55 M. boven Amster- damsch peil. Vanaf 't Hoofd werden de gebruikelijke scho ten gelostvandaag was de waterstand weer normaal. UIT DELFT. De constructiewerkplaatsen te Delft. Donderdag zijn ter audiëntie bij den minister van ooi log geweest, ter bêspreking van de ge ruchten omtrent opheffing van de constructie werkplaatsen te Delft, de heeren H. P. Baak, hoofdbestuurder der Centrale van Rijkspersoneel A. Wemmers en C. W. Langen, voorzitter en secretaris der vereeniging De Rijkswerkman te Delft. De minister deelde mee, dat de geruchten in zooverre waarheid bevatten, dat er reeds in een vergevorderd stadium verkeerende maat regelen zijn getroffen, om te onderzoeken, in hoeverre het een econom;sch belang kan zijn, dat de constrüctie-werkplaatsen te Delft worden ópheven en overgebracht naar de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug. Wanneer mocht blijken, dat het algemeen belang daarmede ge baat zal zijn, worden de constrüctie-werkplaat sen opgeheven, doch nu stond nog niets vast, ook wat betreft de rijwiel-afdeeling. Besproken werd, hoe er zal gehandeld woiden met het oveicompleet personeel. Bepleit werd, deze kwestie in de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg te regelen, opdat met de belangen van het peisoneel rekening kan worden gehouden. De minister zegde ovei weging van dit denk beeld toe en verklaarde, zooveel mogelijk met de belangen van het personeel rekening te zullen houden. Tevens werd bepleit, ook met de belangen van dc werklieden, werkzaam bij de korpsen en garnizoensmagazijnen, rekening te houden en die eveneens in het overleg te bespreken. I In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu LI o o f d z a a k. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Gemeenteraad. 11. Voorstel van B. en W. om de verordening op de heffing van schoolgelden voor het Gymna sium opnieuw vast te stellen. De Minister van Binnenl. Zaken kon zich niet vereenigen met de door den Raad vastgestelde verordening, de Minister maakt bezwaar tegen het minimum schoolgeld, dat voor het Gymnasi um ƒ50 zou bedragen, terwijl voor de R.LI.B.S. een minimum van 5.geldt. Dit bezwaar komt B. en W. niet geheel onge grond voor de schaal, welke zij daarom thans voorstellen begint met een minimum schoolgeld 10.bij een belastbaar bedrag van 1600.— om dan bij een bedrag van 4000.het minimum van de oorspronkelijke schaal te bereiken nog enkele andere minder belangrijke wijzigingen worden vastgesteld. Besloten wordt onder intrekking van den vori- gen datum van vaststelling, deze verordening thans onder nieuwen datum vast te stellen. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van verordeningen op de heffing en op de invordering van schoolgeld voor de lagere scho len. Deze verordening is slechts goedgekeuid tot 1 Januari a.s. zoodat zij opnieuw goedkeuring behoeft.Een wijziging, waarbij bepaald wordt, dat het heffingjaar samenvalt met het schooljaar wordt hierbij voorgesteld. Goedgekeurd. 13. B. en W. vragen machtiging lo. Tot ingebruikgeving aan de Schied. IJs- vereeniging tot exploitatie van een ijsbaan van het terrein, gelegen tusschen den spoorweg naar Vlaardingen en de Laan naar Spieringhoek en zulks tegen dezelfden prijs en onder de zelfde voorwaarden als haar het vorig jaar genoemd terrein werd afgestaan 2o. tot weder verhuring aan P. Rozénboom voor den tijd van 3 jaar van het terrein aan de Noordvest, groot 300 M!. zijnde een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie A No. 1129 en zulks tegen een huurprijs van 300.per jaar. 3o. tot openbare verhuring voor den tijd van 1' jaar van diverse perceelen wei-, hooi- en tuin land in den Nieuwlandschen Polder en Oud- Mathenesse 4o. tot onderhandschen verkoop van 1.65 H.A. griendhout in het Sterrebosch en Volks park aan IJ. Smits te Spijkenisse voor 251. 5o. in verband met den overdracht van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Schiedam Sectie M. nummer 3111, groot 141 M2. gelegen aan de Charlotte de Bourbonstraat, door den tegenwoordigen eigenaar A. LI. Bakker aan A. G. Putters, boekhouder, wonende alhier - vragen Burgemeester en Wethouders machtiging, om in plaats van de aan voornoemden Bakker op het voormeld perceel verleende hypotheek groot 7.040.Welke geheel wordt afgelost op den voet van de premiebouwregeling aan A. C. Put ters bovengenoemd te verleenen een hypotheek ten bedrage van 90% van de tegenwoordige alzoo tot de som van f 6.336. De gevraagde machtigingen worden alle ver leend. Niets meer aan de orde, sluit de voorzitter tegen 5 uur de vergadering. Gemengd Nieuws. Juweelendiefstal. De heer B. A. B. wonende aan de Koninginnegracht in Den Haagi heeft aangifte gedaan van den vermoedelijken diefstal van een kistje, inhoudende juweeleU ter waarde van ongeveer f 15.000, uit een koffer, die per spoor van Davos naar Den LIaag werd vervoerd. De moord op Engelsman. Uit Essen wordt gemeld, dat de zaak tegen Lederet en Mensel, de moordenaars van den heer Engels man, in Januari a.s. voor het Volksgericht te Neurenberg gehandeld worden. Ontrouw R ij ksontvanger. Te Win schoten is gevankelijk binnengebracht de Rijks ontvanger W. te Blijham verdacht van verduiS"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2