DE AMERIKAAN. DAGBLAD WO&H SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETOM. Burton H. Barnes." Dit afgehandeld zijnde, werd hij iets kalmer. 45ste Jaargang. Dinsdag 28jgjNovember 1922. No; 13502. BoieaaKOEMARKT 4. - N*. W— 85. - pU Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In de Zaterdag gehouden vergadering van de conferentie te Lausanne werd als Europeesche grens van Turkije definitief de Maritza-linie vastgesteld overeenkomstig de geallieerde nota van 23 September. West-Thracië blijft Grieksch. Volgens een pers-telegram handhaafde Ismet Pasja zijn eisch in zake een volksstemming in West-Thracië en eischte verder voor Turkije het grondgebied ten Noord-Westen van de Maritza op, dat in 1915 aan Bulgarije werd afgestaan. Venizelos en Ninsjits antwoordden namens Griekenland en Zuid-Slavië. Daarop legde Curzon een verklaring af, waarin hij er in de eerste plaats op wees, dat hij namens alle geallieerden sprak. Hij zeide verder dat het absoluut noodzakelijk was, dat men tot een rege ling kwam, waardoor de terugkeer van nieuwe onrust op den Balkan werd voorkomen. De rede van Lord Curzon maakte diepen in druk. De Turken vroegen eenige dagen uitstel Voor hun antwoord. Curzon verklaarde nog, dat de geallieerden en alle Balkan-staten niet alleen de voorgestelde grens hadden aanvaard, doch ook besloten hadden, dat West-Thracië Grieksch zou blijven. Ten slotte drong Curzon er op aan, dat bij alle besprekingen een geest van vredelievendheid aan den dag zou worden gelegd, daar de confe rentie bijeengeroepen was om den vrede tot stand te brengen. Aan de „Daily News" wordt uit Constantino- pel gemeld Wat indruk gemaakt heeft op de Turken gedurende de eerste week der conferen tie was niet zoozeer de solidariteit der geallieer den als het overtuigend bewijs van eensgezind heid en vastbeslotenheid van den nieuwen Balkanbond. De Turken waren niet bevreesd voor Engeland, Frankrijk en .Italië maar wel voor Griekenland, Zuid-Slavië, Bulgarije en Roemenië. Daarin ligt de voornaamste hoop op een goede uitkomst van de conferentie van Lausanne. De eerste commissie heeft gister geen zitting gehouden, doch de derde commissie kwam bijeen onder voorzitterschap van Barrère. Er werden door haar een drietal sub-commissies benoemd, nl. een voor de kwestie der transport- en ver keersmiddelen, een voor handels- en douane vraagstukken en een derde sub-commissie voor de economische kwesties. Naderhand zal men nog overgaan tot de benoeming van een vierde sub-commissie voor de bestudeering van het sanitaire probleem. Nadat Ismet Pasja in de derde commissie eenige voorloopige beschouwingen had uiteen gezet over de Turksche schulden, de kosten der geallieerde bezetting en de kwestie der schadevergoeding, werd besloten, om hedenmid dag over deze vraagstukken een algemeene bespreking te houden. Het uitstel van de besprekingen in zake de Aziatische grenzen van Turkije is vermoedelijk te wijten aan de verwikkelingen, welke verbon den zijn aan de kwestie van Mosoel. Het heeft er den schijn van, dat de toekomst van het mandaatgebied alleenkan worden besproken met goedvinden van den Volkenbond en van de regeeringen van Engeland en Mesopotamië. Rakofsky maakt er geen geheim van, dat het in de bedoeling der Russische delegatie ligt, om de geldigheid te ontkennen van iedere overeenkomst nopens de Turksche kwestie, Welke buiten Rusland om is gesloten. Tevens verklaarde deze gedelegeerde nog, dat Rusland bereid is, haar delegatie aan de conferentie te doen deelnemen, zonder dat de sovjet-regeering bij voorbaat formeel is erkend. 75 Musso begaf zich naar het telegraafkantoor. Hij ontmoette een besteller, die er uitkwam met een telegram in de hand. „Ik kom eens zien, of gij een bericht hebt ontvangen voor juffrouw Enid Anstruther of voor haar broeder. Zij zijn in mijn gezelschap. Wij komen van Nizza." „Ja mijnheer," antwoordde de man, die hem kende. „Er is er eenik wilde het juist weg brengen. Het is geadresseerd aan Mejuffrouw Anstruther." „Het doet mij genoegen, u die moeite te kun nen besparen, mijn vriend," De ander gaf hem het telegram over. „Waar komt het van daan?" „Ah, dacht Danella zijn verwondering uitende, terwijl hij zich verwijderde. „Barnes is reeds op het spoor. Monte-Carlo Indien hij te Nizza was uitgestapt, zou hij ons juist getroffen hebben. Maar nu," ging hij voort, het bericht lezende, „nu zal het hem onmogelijk zijn, tusschen beide te~ komen,vóór zij gehuwd zijn en dan dan is alles gedaan. De geheel reis was door den graaf geregeld. Ook wordt aan denzelfden gedelegeerde de verklaring toegeschreven, dat de regeeringen van Moskou en Angora zich reeds met elkan der hebben verstaan nopens de rechten der Rus sen in Turkije. Tevens zal hij een nota aanbieden, waarin Rusland deelname aan alle besprekingen eischt. Rakofsky heeft tegenover journalisten ver klaard, dat de komst van Tsjitsjerin afhankelijk is van de wijze waarop de Russische nota door de conferentie zal worden ontvangen. Daarhetzeer waarschijnlijk is, dat de Russische eisch niet zal worden ingewilligd, maakt men in conferen tiekringen de gevolgtrekking, dat de Russische delegatie Lausanne zal verlaten. De Amerikaansche regeering neemt meer en meer actief deel aan de conferentie te Lausanne. De Amerikaansche vertegenwoordiger Child, zal nog voor de officieele behandeling van de kwestie der zee-engten, namens zijn regeering, een verklaring afleggen, waarin het standpunt van het Amerikaansche ministerie van Buitenland- sche Zaken, over de regeling van het Dardanel- len-vraagstuk, wordt uiteengezet. Naar verluidt is lord Curzon 't geheel met de Amerikaansche open deur-politiek in 't Nabije Oosten eens. CLEMENCEAU IN AMERIKA. Al heeft Clemenceau in Amerika veel succes, toch worden zijn redevoeringen niet door allen even gunstig ontvangen, o.m. zijn enkele Ameri kaansche Senaatsleden er niet over te spreken. In antwoord op de critiek, welke in den Atneri- kaanschen Senaat op de redevoeringen van Cle menceau is uitgeoefend, "verklaarde deze te Bos ton in een scherpe rede, dat hij geen militarist is en dat Frankrijk gedwongen is, zich gereed te houden, in verband met de maatregelen, welke door Duitschland, Rusland en Turkije op mili tair gebied zijn genomen. Hij verklaarde, dat de Vereenigde Staten officieel zitting behoorden te nemen op de conferentie van Lausanne. HET HERSTEL. De Duitsche regeering heeft te Parijs een nota doen toekomen aan de Commissie van Hei stel, waarin wordt medegedeeld, dat de nieuwe Duit sche regeering het standpunt inneemt, dat in de jongste nota van 30 September jl. is uiteengezet. FRANKRIJK. Gistermorgen heeft een belangrijke conferen tie plaats gehad onder voorzitterschap van Mil- lerand, waaraan deelnamen Poincaré, maarschalk Foch en de ministers van Oorlog, Financiën en Bevrijde Gebieden, alsmede de Fransche gedele geerde in de Commissie van Herstel, Barthou. OOSTENRIJK. De Nationale Raad heeft gister zonder debat in derde lezing de z.g. herstelwet aangenomen. De aanneming van de zgn. herstelwet door de Oostenrijksche Nationale Vergadering geschied de met de stemmen der socialisten tegen, even als de aanneming van het wetsontwerp, waarbij aan de regeering buitengewone volmachten voor den tijd van twee jaren worden verleend. De Oostenrijksche regeering zal aan den Volkenbond laten weten dat thans alle voorwaarden voor de credietverleening binnen den vastgestelden ter mijn vervuld zijn. In Weenen beschouwt men den dag van gister als een historische datum. IERLAND. Mary Mc. Swineyde zuster van den vroegeren burgemeester van Cork, die meer dan drie weken heeft gehongerstaakt in de Mountjov-gevange- nis, is gisteravond in vrijheid gesteld en naar een hospitaal gebracht. Haar zuster Annie, die ook Op elke pleisterplaats werden versche paarden gereed en de tocht door het heerlijke landschap van het schilderachtige eiland was, dank zij hem even genotvol als snel. Het reisgoed volg de op een wagen van den oude Tomaso op den bok. Zijn gelaat vertoonde dezelfde stil- .o en slaperigen glimlach, welke er op had gelegen sedert de terugkomt van Danella te Monte-Carlo. Bij hem lag het valiesje, gemerkt G.A. Om de eene of andere reden, misschien wel, wijl de graaf hem zulks had opgedragen, legde hij de grootste zorg aan den dag voor dat oude, onooglijke ding, hetwelk hij gedurende de ge- heele reis, steeds in zijne nabijheid had gehou den. Hij seinde naar Nizza, van waar men hem antwoordde, dat de boot naar Bastia reeds ver trokken was. Het was half zeven. Hoemeer Barnes over de zaak nadacht, hoe meer zijn ongerustheid toenam. Hij herinnerde zich de woorden van Musso te Nizza „Indien het ons gelukt, hem naar Corsica te lokken en hem daar te dooden, zal Marina Paoli door een Corsikaansche jury be schouwd worden als de beschermgeest van het graf haars broeders. Dit gezegde liet hem geen twijfel aangaande het duivelachtige plan van den graaf. Deze zou hongerstaa'kte buiten de gevangenis, stond op het punt, haar te gaan bezoeken, maar zakte in een en is naar een ziekenverpleging gebracht. j ITALIË. Uit Rome verluidt De Kamer heeft met 275 tegen 90 stemmen een motie van Randaccio aangenomen, welke door de regeering aanneme lijk was verklaard en waarin wordt gezegd; dat de Kamer het in het belang van het land noodig acht om de regeering algeheele bevoegdheid te veileenen voor de oplossing van urgente kwes ties van financieelen en administratieven aard. Op voorstel van Mussolini is daarop de Kamer voor onbepaalden tijd verdaagd. GRIEKENLAND. Uit Athene verluidtGonatas heeft een kabi net gevormd, waarin 5 militairen en 8 burgers zitting hebben. Alexandris, de vroegere Grieksche gezant te Bern, wordt minister van buitenland- sche zaken. CHINA. De „Times" verneemt uit Peking dat de partij, welke generaal Tsaokoen voor het presidentschap heeft uitgekozen, er in is geslaagd het kabinet van Wangtsjoenghai omver te werpen. Generaal Woe-pei-foe veranderde van front en heeft zijn oppositie tegen Tsaokoen laten varen. Toen Woe-pei-foe's houding bekend werd, besloot Wangtjoenghai af te treden, daar het onmoge lijk was, tegen de vereenigde militaristen in te gaan. Ook Lowenkan, de minister van financiën, die in de gevangenis de behandeling van zijn zaak afwacht, is afgetreden. Het kabinet zal nu wor den hervormd onder leiding van Tsaokoen, die door Tsjantsolin in zijn houding wordt gesteund. ALLERLEI. Naar uit Londen gemeld wordt, is Pierpont Morgan reeds naar Amerika vertrokken. Binnenland. Ter nagedachtenis aan Prof. de Groot. Het nationaal comité, dat zich ten doel stelt de nagedachtenis van wijlen Prof. Dr. J. V. de Groot op een blijvende wijze te eeren, doet een hernieuwden oproep om steun. Het comité wilde allereerst uit de giften, die ontvangen zouden worden een eenvoudig, waardig monument oprichten op de plaats, waar het stoffelijk overschot van Prof. de Groot ter ruste werd gelegd. Maar daarnaast heeft het comité het voornemen gevormd tot stand te brengen een Pater de Groot-stichting. Deze stichting, welker doeleinden later in bijzonderheden in de akte van oprichting zul len worden beschreven, zal in het algemeen beoogen op velerlei wijze steun, zoowel finan cieelen als moreelen, te geven aan katholiek- wetenschappelijk ondernemen, van welken aard dit ook moge wezen. Het comité denkt zich deze stichting als een centraal instituut dat over voldoende fi- nancieele middelen beschikt, om de beoefening der wetenschap onder de Katholieken te bevor deren en te steunen. Is eenmaal de stichting tot stand gekomen dan vertrouwt het comité, dat door rente- kweeking, bijdragen, schenkingen en legaten de bezittingen der stichting geregeld zullen kun nen toenemen. De bedoeling en bestemming der stichting blijken nader, wanneer er op gewezen wordt, dat uit de stichting, naar gelang de middelen toereikend zijn, beurzen zullen gegeven kun nen worden tot steun bij de studiën, van bij partij trekken van Edwin's verliefdheid om hem te doen besluiten het huwelijksfeest te vieren in de geboorteplaats zijner bruid.^Een- maal daar, kon Marina hem dooden, zonder voor de gevolgen te behoeven te vreezen. Be minde zij misschien den Engelschman, Danella haatte hem des te meer. Had zij hem niet lief, dan zoude zij te minder wroeging hebben hem te vermoorden. Maar hoe dan ook, dit huwe lijk was onmogelijk, dacht Barnes. Hij moest het trachten te verhinderen, het mocht kosten wat het wilde en hij zond langs den onderzee- schen telegraafkabel het volgende bericht naar Bastia Aan mejuffrouw Enid Anstruther Aan boord van de stoomboot van Nizza. Stel het huwelijk van uw broeder uit tot mijne aankomst. Ik heb u te Nizza gemist, maar ik kom op Corsika met de volgende boot. In het uiterste geval, en als het volstrekt noodig is, laat dit telegram aan Edwin zien en zeg hem, dat ik niet tusschen beide zou de gekomen zijn, zoo het geen zaak gold van le ven en dood. zonder begaafde Katholieke jongelieden dat op bepaalde tijden aan den Katholieken be werker van een wetenschappelijker! arbeid van buitengewone waarde zal kunnen worden uit gereikt een Pater de Groot-medaille, waaraan dan tevens een geldelijke belooning verbonden zal zijn dat voor het debiet van boekwerken van beteekenis financieele steun zal kunnen worden verleend dat ook vanwege de stich ting in daartoe bijzonder aangewezen geval len hulp zal kunnen worden gegeven tot het maken van buitenlandsche studiereizenter- wijk ook door de stichting de kosten gedragen zullen kunnen worden van nu en dan te or- ganiseeren „Lectures" te houden door be roemde buitenlandsche Katholieken geleerden. Vooral deze, en soortgelijke, doeleinden zou bij de „De Groot-stichting" kunnen worden aangeklopt voor financieele hulp. Deze stichting derhalve zal moeten worden een centrale voor financieelen steun op Katho liek-wetenschappelijk gebied. Dus exploiteert zij geen instellingen van onderwijs, maar ver leent geldelijken bijstand op de wijze, als bo ven aangeduid. Het is bekend, dat de gedachte, die ten grondslag ligt aan deze te maken stichting zeer sympathiek was aan Prof. de Groot z.g. Vaak heeft hij tegen vrienden en bekenden de wenschelijkheid van het tot stand komen van een dergelijk centraal instituut bepleit. Kan dan zijn nagedachtignis waardiger en tevens nuttiger geëerd worden, zoo vraagt het comité, dan door zijn naam te verbinden aan een stichting, als hier in hoofdlijnen werd geschetst Bijdragen kunnen toegezonden worden aan den penningmeester van het comité Herman van den Eerenbeemt, Koninginneweg no, 350, post-cheque, giro no. 68643 en gemeente-giro E. no. 115, Amsterdam. Nederland en China. De stappen tot oprichting van een Neder- landsch-Ghineesche Vereeniging te Amsterdam en een Chineesch-Nederlandsche Vereeniging te Peking, onder de auspiciën van de vereeniging Nederland in den Vreemde, zijn thans zoover gevorderd, dat binnenkort de definitieve op richting kan worden tegemoet gezien. Corps Diplomatique. Vanmiddag heeft de Koningin ten Koninklijke paleize Het Loo ontvangen den heer H. E. Huit- feldt, die zijn geloofsbrief als gezant van den koning van Noorwegen bij Hr. Ms. hof heeft overhandigd. De minister van buitenlandsche zaken, jlir. mr. Van Karnebeek, stelde den nieuw optreden den gezant aan de Koningin voor. De Vlootcommissie. De enkele dagen geleden onder voorzitter schap van mr. R. J. H. Patijn ingesteldeVloot- weteommissie zal Woensdagmiddag 2 uur door den minister van marine, den heer Wcsterveld, in een der zalen van het departement van bin- nenlandsche zaken geinstalleerd worden. Uit het drukkersbedrijf. In een zeer druk bezochte buitengewone ver gadering van de afdeeling Rotterdam van den Algem. Nederl. Typografenbond, Zondag ge houden, zijn de voorstellen voor een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor 1923 met algemeene stemmen verworpen. Vreemde werkkrachten. Gisteren is te Heerlen tusschen den minister van arbeid, mr. Aalberse, de verschillende burge- ITij dineerde in der haast en vertrok met den trein naar Nizza. Onderweg dacht hij er over, hoe hij het spoe digst op Corsica zoude kunnen komen. Hij raad pleegde zijn Baedeker. Dien dag was graaf Musso de opgeruimd heid en de voorkomendheid zelve. Hij wekte onophoudelijk juffrouw Anstruther's verbazing en nieuwsgierigheid op door haar, op haar ver zoek, allerlei verhalen op te disschen betref- vende de liefde der Corsikanen voor hunne familie en hun onverzoenbaren haat tegen hunne vijanden Toen zij langs Corte kwamen toonde hij haar een huis, dat te midden tus schen wijngaarden en olijfboschjes tegen de helling van den heuvel lag. „Het ziet er uit als een gevangenis", zeide Enid. „Ja vijftien jaar lang heeft de eigenaar, een zekere Bel Messerre er in geleefd als in een vesting en het dag noch nacht verlaten, want Del Orso della Rocca had gezworen hem te dooden. Een vendetta, weet gij. Op den eersten dag, van het zestiende jaar waagde Messerre het, ui te gaan. Een uur daarna werd hij dood thuis gebracht I De echte Corsikanen vergeten nooit hun eed I" (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1