HUIDWONDJES verbaasd, uit bezuinigingsoogpunt is deze kwes tie blijven rusten, maar wil men er toe overgaan, dan kan dat altijd nog overwogen worden. Den heer Scheffers is het niet erg duide lijk, dat door deze installatie bezuinigd zou wor den, zooals B. en W. verklaren hij vraagt daar om, hoeveel stadslijnen er precies afgeschaft kunnen worden. De voorzitter: 2 3, behalve dan nog andere groote voordeelen, als werkverlichting, tijd-winning enz. De heer H ij m a n acht ondanks de voordee len de uitgaven voor de nieuwe installatie niet voldoende gemotiveerd. De heer v. d. Schalk verklaart, dat hem uit eigen ondervinding is gebleken, dat een dergelijke huistelefoon bezuiniging brengt. 't Voorstel van B. en W. wordt hierop aange nomen. Vermakelijkheden. 8. Prae-advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den Protestantsch Christe- 1 ij ken Besturenbond om geen openbare vermake- lijkhed' n meer toe te laten op de stadspleinen. De heer v.d. Most is met het antwoord van B. en W. niet voldaan. Hij blijft er op aandringen, dat 't College degelijk rekening blijft houden met de wenschen van het Christel. Gereformeerde deel der bevolking; zoo erger het hem, dat Zondags morgen achter de wasscherij van Bijl wordt gevoetbald. De voorzitter verklaart, dat hij bij een dergelijke kwestie, waarover zoo veel verschi van meening bestaat, den middenweg moet bewandelen. Zoo dikwijls wordt hier ook geen verlof voor vermakelijkheden gegeven, 'tlaatstejaar slechts 7 maal. De zaak van het voetballen op Zondag ochtend belooft hij nog nader te zullen onderzoe ken. De heer Dinkelaar is het met B. enW. eens maar men moet geen voetballen gaan verbieden op een plaats buiten de stad, waar geen enkele kerk hinder van ondervindt. De voorzitter zegt nogmaals, met de meening van alle partijen rekening te zullen houden. 't Advies wordt goedgekeurd. VS t. Jacobs-Gasthuis. 9. Voorstel van B. en W. om hun College uit te noodigen tot bereiking van de vereeniging van het Oude-Manhuis en het St. Jacobs-Gasthuis de noodige voorbereidende stappen te doen. De voorzitter merkt op, dat de bedoe ling van dit voorstel alleen is, om te gaan onder zoeken, of vereeniging van beide gestichten mogelijk is, van een beslissing nemen is dus nog geen sprake. De heer K o r p e 1 is verheugd dat 't met deze zaak nu al zoover is en hij verwacht, in 't belang van de ouden van dagen, dat B. en W. in hun voorloopig onderzoek zullen slagen. Kordaat moet worden aangepakt en 't liefst zoo. snel mogelijk, want den oudjes komt een beter onder dak toe. De heer Scheffers vraagt of 't St. Jacobs- gasthuis een stadsinrichting is. Het heeft toch zelf ook fondsen Weth. Boddeüs: 't Is een gemeentelijke instelling van weldadigheid, waarvan de .stich tingsbrieven echter niet te vinden zijn. Bij een eventueele vereeniging met het Oude Manhuis zal hierop nog nader moeten worden teruggeko men, waarbij dan tevens de Armenwet en de hoogere goedkeuring nog een woordjemeespreken. De heer v.d. Schalk meent, dat een ver eeniging niet mogelijk is, maar gaat toch met het gevraagde onderzoek accoord, evenals de ge- heele raad. Wordt vervolgd.) Gemengd Nieuws. Ongelukken. Uit den Ouden IJsel bij Doetinchem is gistermorgen opgehaald het lijk van den 42-jarigen smid S. aldaar. De man is vermoedelijk door de duisternis te water ge raakt. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. De eigenaar gearresteerd. In verband met de verdwijning van een schilderij van Rubens bij den heer P. K. te Enschedé is deze gearresteerd en naar Almelo overge bracht. Treurig. Zondagmiddag heeft zich op het Wandelhoofd op Scheveningen een drama af gespeeld. Een dame uit den Haag liep met haar man, die sinds Mei op Oud-Rozenburg verpleegd wordt maar die gisteren een dagje thuis mocht door brengen, op de Pier te wandelen. Plotseling stortte de man zich aan 't einde van de Pier over de leuning in jjjzee. De golven dreven hem tegen het ijzerwerk, waaraan hij zich vastgreep. Toen riep hij om hulp. Met groote moeite sloegen eenige toeschouwers toen een paar planken met een koevoet los en de 56-jarige G. P. Roukema uit de Bosschestraat 122 klauterde door het gat omlaag langs de staven en stangen en kwam zoo bij den man. De zee was woest. Metershooge golven sloe gen over drenkeling en redder heen. Angstig was het om te zien hoe beiden nu en dan onder de brekers bedolven waren. Roukema deed alle moeite om den drenkeling omhoog te krijgen. Maar zelf had hij alle moeite om zich tegen de aankruisende watermassa's te verdedigen. Lang hield hij den strijd vol. Toen sloeg een groote breker den drenkeling los, en sleurde hem mee in de diepte. Zijn lijk is nog niet teruggevonden. Omgereden. Zaterdagmiddag is op de Laan van Meerdervoort in den Haag een eigen aardig incident gebeurd. Twee agenten te paard hadden even halt ge houden voor een tram die in aantocht was. toen een auto de Zeestraat uit kwam rijden, links de Laan van Meerdervoort opreed, par does tegen een der paarden aan. Paard en ruiter vielen. De agent mankeerde niets, maar het paard was aan het voorbeen gewond en de sabel van den agent was gebro ken. Tegen den bestuurder van den auto, A. H. J. D., 24 jaar, boekhouder uit de Laan van Nieuw Oost Indië, is proces verbaal opgemaakt, wegens onvoorzichtigheid. Vermist. Te Enkhuizen wordt sedert Zar terdagavond vermist de 18-jarige C.L.," handelaar in pluimgedierte. Hij is dien avond per fiets naar het nabijgelegen dorp Andijk vertrokken, heeft daar tijdens of na het bezoeken van een café oneenigheid gehad, en sedert heeft men niets meer van hem vernomen. Gisteravond is zijn lijk nabij Andijk opge haald. Aanvaring. Gisteren brak tijdens den storm te Hamburg de stalen tros van eenlichter op de Elbe, welke door een sleepboot werd ge sleept. De lichter dreef af naar den ingang van de haven en botste tegen een met steenzout ge laden aak. De aak werd geramd en zonk spoe dig daarna. De schade wordt op verscheidene millioenen mark geschat. Staking in het molenaarsbe- drijf. Het sociaal-democratische orgaan ,,Le Peuple" kondigt aan, dat de Belgische mole naarspatroons niet zijn ingegaan op de voor stellen van de arbeiders, noch wat de arbeids voorwaarden, noch wat de loonen betreft. Dientengevolge heeft de vakvereeniging van molenaarsknechten besloten tot de algemeene werkstaking in het molenaarsbedrijf, welke Donderdagochtend aanstaande zal beginnen. Mount Clemenceau. De bijzondere correspondent van de „Petit Parisien", die Cle menceau op zijn reis door de Vereenigde Staten vergezelt, seinde Zaterdag jl. uit Boston het volgende aan zijn blad Een Amerikaansche ontdekkingsreiziger, Hen ry S. Shall, heeft aan Clemenceau een foto over handigd van een keten in het Canadeesche rots gebergte, waarvan de de hoogste top door de Geographical Board of Canada den naam „Mount Clemenceau" ontving. Werkverschaffing. De „Daily Ex press verneemt dat Bonar Law directeuren van groote scheepvaart- en spoorwegmaatschappijen bijeen heeft geroepen, om te beraadslagen over plannen voor aanleg en uitbreiding van spoor wegen als middel tot werkverschaffing. meesters uit ZuidLimburg en den chef van den dienst van werkloosheid en arbeidsbemiddeling een conferentie gehouden ten stadhuize. De minister beloofde over de verschillende voor stellen o.a. het intrekken van de passen vooi giensverkeer, te beraadslagen met zijn ambtge noot, den minister van justitie. Tweede Kamer. Volgens „de Tijd" zou de regeering er prijs op stellen, dat de technische herziening van de wet op het lager onderwijs in de Tweede Kamer nog voor het Kerstreces haar beslag kreeg. Het ligt dan ook in de bedoeling van dé centrale sectie en van den voorzitter, aldus het blad, voor Kerstmis niet alleen de Staatsbegrooting, maar ook de koloniale begrootingen en de On derwijswet van minister De Visser te laten afdoen De opheffing van het Dep. van Landbouw. Gister is in de Staatscourant afgekondigd het staatsblad no. 606, houdende het besluit van 24 November jl. tot opheffing van het mi nisterie van Landbouw en tot wijziging van den naam van de Ministeries van Binnenlandsche Zaken en van Arbeid. Het nut der stakingen. Door scha of schande wordt men wijs. In de laatste jaren waren er te Amsterdam onder leiding van communisten en anarchisten een zestal stakingen van de Haven-Arbeids-Reserve en de resultaten daarvan zijn, naar het hoofdor gaan der S.D.A.P. schrijft, als volgt „In 1919 kwam de H.A.R. tot stand. Be doeld door de werkgevers als instituut om wat regel te brengen in de chaos, die de Amster- damsche haven was, kon de H.A.R. door de ha- ven-arbeiders worden aanvaardalsdebelichaming van een aantal sociale maatregelen van groote beteekenis. Voor Amsterdam gaf de H.A.R. aan ruim 2000 havenarbeiders de zekerheid hun brood in de haven te kunnen verdienen, als er werk zou zijn, en bij werkloosheid een uitkeering van 18 per week, waartegenover oorspronkelijk geen bijdragen van de arbeiders werden geëischt. Daarnaast uitkeering bij ziekte en pensioen. Dat was wel iets nieuws en ongedachts, een zoodanige regeling voor losse arbeiders. En de havenarbeiders mochten zich geluk kig rekenen, dat hun besturen van de ,,re- volutionnaire situatie" van 19181919 ge bruik hadden gemaakt, om o.a. dkt te helpen tot stand te brengen. Wij leven nu een drietal jaren later. En van dat zoo belangrijke instituut van de H.A.R. is niets overgebleven. Niets in het belang van de arbeiders. De H.A.R. is veranderd van sociaal in stituut in „centrale aannemingsplaats", zon der meer. De wachtgeldregeling is „weg" gestaakt De ziekenuitkeeringsregeling is „weggestaakt!' Het pensioen is „weggestaakt" En een 600 arbeiders hebben zich heelemaal uit de haven „weggestaakt" Er was een tijd ook dat de S.A.D.P. zwoer bij de stakingen. Het schijnt, blijkens deze uitlating van het „Volk" dat daar op dit gebied gezondere denkbeelden baan breken. („Resb.") C. D. Wesseling. In de gisteravond gehouden vergadeiing van den Haagschen gemeenteraad liet de heer C. D. Wesseling in zijn redevoering doorschemeren, dat hij binnenkort zal heengaan als lid van den gemeenteraad. Hieromtrent nader om inlichtingen gevraagd, deelde de heer Wesseling ons mede, dat hij bij de a.s. verkiezingen zijn mandaten als Staten- en Raadslid niet meer hernieuwd wenscht te zien, „omdat het bestuur van de R.K. Vereeniging Rijkskieskring 's-Graven- hage tegen de vroeger aangegane overeenkomst op de meeting in Veritas in zich niet wil neer leggen bij de uitspraak der commissie Aengenent.' („Msb.") Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kloostcrjubilea. Vandaag herdenkt de eerw. Zuster Marcella, Verpleegster der zieke mannen in het St.Liduina- gesticht den dag van haar zilveren professie- feest. Dezen morgen droeg de weleerw. kapelaan Paulussen in de mooi versierde kapel een plech tige H. Mis op, waarbij hij ook een toespraak hield. De Zusters zongen de misgezangen en tot slot een cantate. Van de jubilaresse waren twee zusters, ook beide Dominicanessen, uit Rotterdam overge komen, terwijl eveneens de vroegere priorin, thans te Leiden door haar tegenwoordigheid blijk van hooge belangstelling gaf. Na de TI. Mis werd Zuster Marcella door den hoogeerw. deken, verdere geestelijken der stad en 't bestuur van het St. Liduina-Gesticht gecomplimenteerd in de versierde zaal der mannen afd. werd zij gehuldigd door de verpleeg de mannen, die haar een hartelijk lied toezongen en van wie enkele haar ook met een kort woord verwelkomden. Om 5 uur celebreerde de weleerw. kapelaan Hoogeveen een plechtig Lof, waaronder hij een toespraak hield. Verder is het feest in intiemen kring gezellig gevierd. Ook Zuster Carola, uit het kloostei a.d. Korte Haven, viert heden haar 25-jarig professie- jubileum. In de kapel droeg hedenmorgen de Weleerw. pater v. Dijk aan 't rijk versierde altaar een plechtige gezongen H. Mis op, waaronder het Zuster-koor de St. Caecilia-mis van Ph. Loots uitvoerde. Na de H. Mis werd de cantate van Ruygrok gezongen. In den loop van den dag kwamen de hoogeerw. heer deken en andere heeren geestelijken, alsook eenige heeren der St. Willibrordusstichting de jubilaresse feliciteeren tevens werden haar eynige bouquetten en manden fruit, voornamelijk van oud-leerlingen aangeboden. Om half 5 celebreerde de weleerw. pater v. Dijk een plechtig Lof. Morgenmiddag zullen de kinderen die onder de bekwame leiding van Zuster Carola hun lessen in handwerken en godsdienst-onderricht ontvangen, getracteerd worden. Vandaag vierden de Zusters onderling gezellig feest. De Hanze Hedenavond kwart voor acht zal de R.K. Middenstands-vereeniging „De Hanze" in Mai- son v.d. Heyden een ledenvergadering houden. Daar de heer Viester, directeur van het Rot- tcrdamsche advies-bureau, op deze vergadering een uiteenzetting zal geven hoe die belangrijke instelling werkt, acht het bestuur de opkomst van alle leden zeer gewenscht. Badhuis Eendraehtstraat 35. In de week van 20—25 November 1922 werden genomen 152 baden, waarvan 30 kuipbaden en 122 regenbaden. Ingezonden Mededeelingen. en brandwonden genezen moeilijk met de koude. Een weinig PUROL maakt ze spoedig beter. 8228 5 Gemeenteraad. Rekeningen. 4. Voorstellen van de Commissie voor het on derzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekening a. van de Vereeniging „Volkshuis vesting" over 1921 b. van de Bouwvereeniging „Eendracht" over 1921/22 c. van de R. K. Bouwvereeniging „St. Jozef" over 1918, 1919 en 1920 d. van de R. K. Middenstandsvéreeni- ging „De Hanze" betreffende haren Handels avondcursus over 1921 e. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1921 f. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in liqui datie over het tijdvak 1 Januari1 April 1922. De heer J. M. v. Pelt merkt bij de reke ningen der bouwver.' „Eendracht" en „St. Joseph" op, dat hij heeft gehoord, dat voor het verfwerk, waarvoor respect. 5000 en 3000 is besteed, geen nadere offerten hebben kunnen gedaan worden, daar het werk onderhands is gegund. Spr. hoopt, dat dit in 't vervolg niet meer plaats heeft. Weth. v. V e 1 z e n kan niet zeggen, of het juist is, wat de heer v. Pelt heeft gehoord, maar zal zorg dragen, dat dergelijke wijze van hande len voortaan niet meer voorkomt. Bouwver. ,,S t. Joseph." 5. Voorstel van B. en W. a. tót goedkeuring van de Bouwrekening van Blok B. van de R.K. Bouwvereeniging „St. Jozef" b. om het aan de R.K. Bouwvereeniging „St. Jozef" bij raadsbesluit van 19 Augustus 1919 verleende en bij raadsbesluit van 6 Augustus 1920 tot 180.000.verhoogde voorschot voor den bouw van 25 arbeiderswoningen aan de Anthonie Muijs-, van Beveren- en West-Franke- landschestraat Blok B. te verhoogen tot 192.150.zijnde de totale stichtingskosten der woningen. Dit voorstel heeft in de vorige vergadering reeds een punt van bespreking uitgemaakt, doch werd toen nog tot het verstrekken van nadere gegevens aangehouden. Weth. v. V e 1 z e n verklaart, dat de hoogere kosten zijn ontstaan door meerder salaris aan architect en opzichter en door stilleggen van 't, werk. Deze laatste onkosten konden niet op den aannemer worden verhaald, omdat hier sprake was van een interlocale uitsluiting, die dus niet alleen hier heeft plaatsgehad, welke bepaling in het bestek stond opgenomen. De heer K o r p e 1 kan zich met dit laatste niet vereenigen, omdat de uitsluiting de schuld van den aannemer met zijn organisatie is ge weest, die dus zelf de onkosten maar moet dragen Weth. van V e I z e n meent dat de heer Kor- pel van oordeel is, dat door de uitsluiting de hoog- gere kosten zijn ontstaan, maar weth. is hiervan nog niet overtuigd en acht het mogelijk dat zon der uitsluiting de kosten nog hooger zouden ge weest zijn. Verder herhaalt weth. nogmaals, dat de kosten niet op den aannemer konden verhaald worden, omdat 't bestek dit eenvoudig uitsluit. 't Voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen met 15 tegen 7 st. Tegen stemmen de heeren v.d. Hoek, Collé, Dinkelaar, Korpel, J. M. v. Pelt, de Bruin en mevr. Koeten-Ooms. Huistelefoon. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 4000.voor het aanbren gen van een huistelefooninstallatie in het Stad huis en in de bureaux in het pand Nieuwstraat 26 Bij deze inrichting kunnen Stadhuis en ge bouw Nieuwstraat tot een telefonische eenheid worden gemaakt en zullen de stadsaansluitingen tot 2 of 3 terug worden gebracht. De heer Kavelaars vraagt, of deze instal latie eventueel ook naar een ander stadhuis is over te brengen, wat de voorzitter bevestigend beantwoordt. De heer Dinkelaar zou gaarne zien, dat nu ook eens de kwestie van de electrische ver lichting van het stadhuis ter sprake kwam. De voorzitter staat hierover eenigszins Inbraak. Te Leek is ingebroken bij den landman D„ geld en voorwerpen van waarde, zijn gestolen. De vloer van het vertrek was met veel peper bestrooid misschien wel, om politiehonden in de war te brengen. De ontvanger van BI ij ham. Het tekort van den geschorsten en Zaterdag gevan- ten genomen rijksontvanger W. te Blij ham bedraagt ongeveer zes duizend gulden. De/ berooving van een bank. In verband met de berooving van een Bank te Valkenburg zijn te Frankfort twee Duit- schers aangehouden. Een der bankbedienden is uit Valkenburg naar Frankfort vertrokken om te constatee- ren. of de aangehoudenen tot het viertal roovers behooren. Brandstichter. Men seint uit Coevorden dat de huurder van de op 23 November 1.1, af gebrande Vlessingfabrieken, bekend heeft, dat hij den brand heeft gesticht. Werken en stempelen. Te Delft heeft de politie den opperman J.Z. gearresteerd, die, terwijl hij werk had, zijn werkloozenkaart aan de Arbeidsbeurs liet afstempelen om aldus onrechtmatig steun te kunnen trekken. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens po ging tot oplichting. Weer porto-verhooging. Ten ge volge van de voortdurende devaluatie der Duitsche mark, wordt het sluitend maken der begrooting steeds moeilijker voor de Posterijen en Telegrafie. Het blijkt daarom noodig, reeds weder tot een nieuwe porto-verhooging over te gaan, die hoogstwaarschijnlijk half December in werking zal treden. Zilverdiefstal. In het kasteel Son- dershausen (Weimar) werden zilveren voor werpen tot een gezamenlijk gewicht van 150 kilogram gestolen. Op de ontdekking der da ders is een belooning van 50.000 mark gesteld en op de terugbezorging van het zilverwerk een van 200.000 mark. Aanvaring. Volgens een Lloyd's bevel heeft te Zarata (Argentinië) een aanvaring plaats gehad tusschen een barkas en de Arge- tijnsche veerschuit „Mari Parera". De barkas zonk onmiddellijk. Zestig personen zijn omge komen. CharleyChaplin enPola Negri. Naar gemeld wordt, heeft Charley Chaplin zich verloofd met de bekende Poolsche film actrice Pola Negri. Chaplin, daaromtrent ge- interviewd door reporters, antwoordde „Het zou niet ridderlijk van mij zijn, te zeggen, dat dit bericht onwaar is."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2