Verveiij-llitstoomerij De Phoenix) Bijna voor niets!! A. BOSCH, Böterstraai §3, Tel, 580 A, BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 die de heer Frederiks en mej. Bal jon zongen van een ontroerende schoonheidtegen de volle klankenvan den bariton schitterde het fijne geluid van de opraan als zilverdraad tegen zwart fluweel. De juiching in het „Lenz must doch wieder kommen" was subliem. Als laatste nummer vermelde het program het groote werk van Brandts Buys Een stem aan het strand. Het begin was een teleurstelling. De sopraan leek iets vermoeid en het werk zelf, arm aan me lodie, met een declamatorische kilheid maar waar het koor ging zingen van de zee werd de compositie grotesk. Men hoorde de donkere be dreiging van de geweldige elementen-opstand, men zag bij het lichten der bliksems het gruwe lijk complot van duisternis, storm en water. De bariton-solo bracht weer de kalmte hoe mooi Was hier zijn stem. Dan valt het koor in, ook de sopraan laat haar stem weer hooren en in een waarlijk schoonen samenzang, onberispelijk van uitwerking, kwam het einde van dit mooie slotnummer. ,,Sint Caecilia" heeft door dezen avond ge toond een verceniging te zijn, die bestaansrecht heeft en zal onder de eminente leiding van haar directeur zich ongetwijfeld nog ten goede ont wikkelen. Het is te betreuren dat er voor deze uitvoering niet meer belangstelling was de afwezigen heb ben ongelijk gehad en waarlijk veel gemist. Toonkunst. In „Musis" gaf gisteravond de Afd. Schiedam van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst een concert, met het doel, om de belang stellenden meer met de muziekschool in kennis te brengen. De voorzitter van genoemde afdeeling, de heer Th. A. J. Zoetmulder, memoreerde deze bedoe ling in zijn inleidend Woord en sprak er zijn vreug de over uit, dat zoo velen aan de uitnoodiging voor dit concert, georganiseerd door 't bestuur en leeraren en leeraressen der Muziekschool, hadden gehoor gegeven. 't Geheele uitgebreide en zeer varieerende programma werd door een drietal leeraren, n.l. den directeur H. Smalbroek (viool) de heeren W. A. v. Gulden (alt), en W. II. T. de Jong (cello) en een gelijk aantal leeraressen de dames Ne- derbragt-v. Delden (piano), Coba Rijneke (piano) en Klara van Voorst (zang) uitgevoerd, en door wat zij praesteerden, hebben al deze leerkrachten op schitterende, afdoende wijze bewezen, dat zij hun beroep verstaan en dat ieder ouder zijn kind met gerust hart hun ter opleiding kan overgeven. Ook „zelfstandige" liefhebbers voor muziek beoefening, in ieder genre, zullen de ontvangen lessen aan de muziekschool, waaraan behalve de reeds genoemde, nog tal van andere voortreffe lijke krachten werken, niet berouwen. De avond werd begonnen met een drietal fantaisie-stukken van den grootcn Hollandschen componist Dr. Joh. Wagenaar, die onlangs op zijn 60s ten verjaardag nog zoo grandioos is "ge huldigd. Deze werken zijn uit zijn jeugd, maar dragen toch reeds het stempel van groot talent en muzikaliteit. De heer Smalbroek speelde,er de viool en mej. Coba Rijneke den vleugel. Reeds in dit eerste nummer gaven beide artis- ten blijk van hoog technisch en muzikaal kunnen, wat mej. Coba Rijneke in een tweetal nummers Papillons, v. Schumann en de geweldig zware Polonaise van Fr. Chopin, en de heer Smalbroek in de Serenade, op .8 d. dur en het Kwartet op. 16. es dur van Beethoven, nog meer afdoende bewezen. Mej. Klara van Voorst, die onder de artistieke begeleiding van mevr. Nederbragt-v. Delden, verschillende liederen zong/w.o. Allerseelen van Rich. Strauss en Zonnestralen van Ph. Loots, is begaafd met een helder, rond en krachtig ont wikkeld sopraan-geluid,waaraan een goede voor dracht nog meer gratie en bekoorlijkheid bijzet. Verder beantwoordden.de altist en cellist, de heeren v. Gulden en de Jong, in hun praestaties (Serenade en Kwartet van Beethoven en Elégie, voor cello v. Gabriel Fauré) ook volkomen aan de hooge verwachtingen, die men van leeraren heeft. 't Geheel was ongetwijfeld een succes, een machtige reclame voor de muziekschool. Schiedamsche pluimvee en konijncnvereeniging. Zooals reeds eerder door ons gemeld, zal bin nenkort de 10e 1 entoonstelling van de le Schied. Pluimvee en konijnenvereeniging, welke zijn voortbestaan heeft uit de V.P..N. gehouden wor den. De belangrijkheid van inzendingen belooft niet onder behoeven te doen aan voorgaande, het aantal nummers van ingeschrevenen bedraagt 260, en het aantal uitgeloofde Eere prijzen 120, waarvoor het bestuur zeer erkentelijk is. Onder de ingeschreven 84 nummers hoenders, komen verschillende pracht soorteri vooi, en zoo ook de afdeeling konijnen biedt een zeldzame prachtcollectie. Voorts zullen inzendingen plaats hebben van Guineesche biggetjes, watervogels, w.o. drie verschillende soorten ganzen, Peking Rouaan en Kwakereenden, ook zullen kalkoenen een plaats je vragen. Sierduiven zullen plaatsing vragen voor niet minder dan 40 nummers, ook hieronder zullen zeldzame rassen voorkomen, deze zullen beoor deeld worden door onzen oud-stadgenoot, de lieer J. Melchcrs van 's Gravenhage ook post duiven zullen vertegenwoordigd zijn. Door hoenderteelt „Ajam" te Haarlem wordt ingezonden een kippenhok voor 10 hoenders welke hoofdprijs zal zijn bij de te houden verlo ting. Verder zullen broedmachines en onderdeden hiervan, kunstmoeders enz. alle benoodigdheden bij. de pluimveeteelt, geëxposeerd worden. Geslacht zal ingezonden worden door den poe lier L. van Dijke alhier. Zoo ook zullen pelterijen, zang, kamer en volière vogels niet ontbreken. Voorwaar een rijke ver scheidenheid voor deze tentoonstelling, die zeer zeker weer velen een gang naar de lokalen van „de Vriendschap" zal doen maken (de toegang naar de tentoonstelling is in de Gordonstraat). Men zie ook de advertentie in dit blad'. Tot elf uur In verband met de a.s. feestdagen zullen vanaf 29 November tot en met 6 December en van 17 December tot en met 31 December de winkels des avonds tot 11 uur geopend mogen blijven. UIT VLAABDINGEN. In een Maandagavond op initiatief van den burgemeester gehouden vergadering,waarbij ruim 50 vereenigingen vertegenwoordigd waren, is een commissie gevormd in verband inet de herdenking van het a.s. zilveren regeeringsjubile- um van de Koningin. Uit de aanwezigen werd een commissie van 18 personen gekozen, om de plannen uit te werken. Tot eerevoorzitter werd gekozen de heer P. Pruis, burgemeester, en tot leden van het dage- lijschs bestuur de heeren A. A. Koster, A. van Rijn, M. C. Sigal jr., W. Droog, H. van Toor. Fabriek en KantoorTelef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Gemengd Nieuws. De verdwenen bankbiljetten. Verleden week werd een aangeteekende brief door een bankierskantoor te Rotterdam verzon den naar een suikerfabriek te Geertruidenberg Daarin waren gesloten 10 bankbiljetten van 1000. Toen de brief ontvangen weid waren er slechts krantenknipsels in. Het gold was echter verdwenen. Den volgenden dag ontving de direc tie van die fabriek een brief, waarin 8 bankbil jetten van 1000, zoodat nog 2 stuks werden vermist. De politic stelde een onderzoek in. Op de enveloppe, door de suikerfirma ontvangen, stonden de woorden „Leve de fascisten." De politie liet het personeel van den bankier en van de suikerfabriek schrijfproeven doen. Spoeijig bleek dat de dief zich te Rotterdam moest op houden. Na eenigen tijd arresteerde de recherche den 23-jarigen kantoorbediende L. v. B. Deze bleef ten sterks'e ontkennen, doch viel eindelijk door de mand. Van de vermiste 2000 had hij nog 1500 in zijn bezit. De jongeman zal over/ gebracht worden naar het huis van bewaring. Trcinincident? Toen de trein die om 4.31 gistermiddag uit Den Haag vertrokken is hét- station Haarlem passeerde, zag men vanaf het perron dat een der deuren van een coupe open stond. Telegrafisch is dit aan het station Halfweg medegedeeld, welk station de trein peed stoppen. In de coupe werd niets aangetroffen dat er op wees, dat iemand er in gezeten had, noch bagage, noch spoorkaartje is gevonden. Op de mededeeling van een der reizigers echter dat in den Hang een dame in dien coupé was gestapt, is order gegeven de geheele spoorbaan af Le zoeken. Tot vannacht twaalf uur was aan het station in den Haag echter nog niets bekend van een ongeluk. Ongelukken. Gisteravond is te Veendam de werkman K.B. door het op hol slaan van de paarden onder een houLwagen geraakt en gedood. Ernstige brand. Dezer dagen heeft in de mijnWërkersstad Caerphilly nabij Cardiff in een straat een ernstig brand gewoed. Een aantal winkels, verzekeringskantoren en advocaten- bureaux werden een prooi der vlammen. De brand werd ontdekt door spoorwegarbeiders, die 's nachts om één uur van hun werk terugkeerden. In het plaatsje bestond geen georganiseerde brandweer, doch de plaatselijke politie bestreed het vuur met groote energie en het mocht haar, met behulp van brandweerlieden uit Cardiff gelukken, het vuur meester te woi-den. Een poli tieagent liep bij het blusschingswerk eenige won den op. S t a k i n g. In de Badische Anilin- und Sodafabrike is een staking uitgebroken, omdat drie arbeiders, die zonder daartoe verlof te heb ben gekregen, zich naar het bedrijfsradencongres te Berlijn hadden begeven ontslagen zijn. Het bedrijf in de fabriek te Oppau is reeds stopgezet in do oude fabriek te Ludwigshafen woidt.nog gewerkt. Tusschen de arbeiders en de directie worden onderhandelingen gevoerd. Kerknieuws. Een jubileum. Naar men weet hebben de Duitsche Paters Jezuieten, nadat zij door den Kultürkampf wa ren verdreven, in ons vaderland een tehuis ge vonden op een bezitting van graaf Th. de Ge- loës te Exaeten bij Baexem, op den weg naar Weert (L.) Heden is het een halve eeuw, dat zij aldaar hun intrek namen en hun ook voor de Nederlandsche beschaving zegenrijk werk be gonnen onder hoogbegaafde mannen als den ten onzent gewaardeerden Pater Schneemann, wiens „Collectio Lacensis" een baanbrekend werk werd op wetenschappelijk gebied den bioloog Er. Wasmann, den asceet Meschler, den dogmaticus Wilmers, den litteratuur-historicus Baumgartner, die o.m. hebbeste Duitsche werk over onzen Vondel schreef den socioloog en moralist Cathrein, de aesthetici Beissel en Giet- mann, de geschiedkundigen Pfülff en Brauns- berger, den missioloog Huonder, den novellist Spillmann en andere geleerden, met wier in onze taal overgebrachte werken ook ons volk zijn voordeel heeft kunnen doen. Ook de re dactie van het wetenschappelijk „tijdschrift de „Stimmen aus Maria Laach" heeft er vele jaren gezeteld, eer zij naar Luxemburg werd verplaatst. Het is een plicht van dankbaarheid, de ze geningen te' gedenken, welke deze haard van cultuur, zijdelings ook voor ons land, gedurende de afgeloopen halve eeuw is geweest. Indien het een daad van gastvrijheid was, dat wij een halve eeuw geleden de Duitsche ballingen in den Je- zuietentoog opnamen, die „om wille dex gerech tigheid" uit hun vaderland werden verdreven, dan heeft de Voorzienigheid, welke geen goede daad onbeloond Iaat, deze rijkelijk vergoed. d.) In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas per maat en verpakt verkrijgbaar bij en Telegrammen, DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. MADRID, 29 Nov. (draadloos) De commissie van rapporteurs uit de Kamer, die tot taak had het rapport van generaalPicasse overdendébackle van Melilla te onderzoeken, ontsloeg het kabinet Allen de Salazar van alle verantwoordelijkheid. De Senaat nam zich voor een vervolging tegen generaal Berenguer in te stellen. DE IERSCHE GRONDWET. LONDEN, 29 Nov. (draadloos) Het Lagerhuis behandelt heden het grondwetsontwerp voor den Ierschen Vrijstaat in derde lezing. Waarschijn lijk zal het ontwerp Maandag den koning ter goedkeuring worden aangeboden. ATHENE, 29 Nov. (draadloos) De Engelsche gezant heeft de Grieksche regeering medegedeeld, dat de politieke betrekkingen tusschen Engeland en Griekenland zijn verbroken. Ook de Amerikaansche zaakgelastigde heeft geprotesteerd. GRIEKENLAND. ATHENE, 29 Nov. (draadloos) De nieuwe regeering maakt haar program bekend, dat o.a. bevat de organisatie van het leger, de reorganisa tie van de openbare diensten,herstel en consolida tie van de orde en beveiliging der belangen van de arbeiders. HET GRIEKSCHE DRAMA. BERLIJN, 29 Nov. (draadloos) Het verluidt, dat van wegc de terechtstelling der zes oud Grieksche ministers Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten aan Griekenland geen finantieelen steun zullen verleenen. DE BRUSSELSE!IE CONFERENTIE. PARIJS, 29 Nov. (draadloos) De „Echo de Paris" meent te weten, dat Poincaré over eenige dagen naar Londen zal gaan, tot het voeren van besprekingen over de voorbereiding tot de Brus- selsche conferentie. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Matige, later Weer toenemende N.W. tot Z.W.wind, zwaar bewolkt of betrokken, later weer regen, zelfde temperatuur. De nieuwe bisschop. Naar we vernemen, zal de bisschopswijding van Mgr. J. Gijlswijk, Apostolisch Delegaat van Zuid- Afrika plaats hebben te Rome op 8 Dec. a.s. Uit Nederland zullen aan de plechtigheid deel nemen de hoogeerw. pater provinciaal der Dominicanen in Nederland M. A. G. van Breda en de zeereerw. pater M. Gijlswijk O.P. prior te Zwolle, broeder van den nieuwen bisschop. De zakelijke bedrijfsbelasting. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rijnland, heeft de gemeenteraad van Leiden, per adres verzocht, de verordening op de heffing van een zakelijke belasting op het bedrijf in te trekken, althans buiten werking te stellen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 28 Nov. 29 Nov. 11.427, 11.427s - 0.027, - 0.037, - 17.40 -17.527, - 15 95 - 16.127, - 47.— - 46.977, Weenen - 0.003/s - 0.007s Kopenhagen -51.40- -51.55 - 68.20 -68.177, Kristiania - 46.80 - 46.65 Amerika - 2.5278 -2.527, 6 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 28 Nov. 29 Nov. ƒ11.427, 11-42 -17.427, - 17.527, Brussel -15.9772 - 16,177, - 2.627, - 2.527, - 0.0295 - 0.037e -47.— - 47.05 - 68.20 - 68.20 - 51.45 - 51.60 Ghristiania - 46.80 - 46.75 - 0.0037 - 0.00 3/e Scheepvaart. SCHIEDAM, 29 Nov. Aangekomen Spaansch s.s. „Yandiolo" ledig van RoLterdam om te dokken in de Wilton-haven. s.s. „Stad Zalt- Bommel" ledig van Vlaardingen, om te dokken in de Wilhelminahaven. BARRY, 26 Nov. Aangekomen s.s. „Balu chistan", ledig van Schiedam. NARVIK, 25 Nov. Aangekomen s.s. „Al- stad", ledig van Schiedam. Visscherij. SCHIEDAM, 29 Nov. Binnengekomen van de haringvangst de loggers SCH. 130 „the War rior" schipper W. Kaal met 18 last haring SCH 454 „Handel" schipper Gerhaan, met 24 last haring, heide van dc 3e reis. Burgerlijke Stand. Geboren NoV. 26. Jacob z.v. W. Weergang en M. C. Rosman, Breedstraat. 27. Cornelis z.v. J. C. Speijer en W. Giltjes, Fabristraat. Jozephina Ilendrina Elizabeth d.v. W. J. Maas- sen en W. E. .J. Akkeimans, Hoogstraat. Elizabeth Klasina d.v. G. van der Woude en J. P. Leentvaar, Mariastraat. Overleden Nov.27 Arie Zeeuw, oud 80 j. en 6 mnd, Lange NieuwsLraat. Wilhelmina Maria van Eijk, oud 51 j. en 11 mnd, echtgenoote van J. van Biczen, Mariastraat. ROTTERDAM, 28 November. Op de boter markt was geen aanvoer. Eieren. (N. V. R'damsche Cons.-Veiling Weenaplein). Aanvoer 85,000 stuks. Kipeieren 1416.50, koelhuiseicrcn 910. ROTTERDAM, 28 November. Rotterdamsche Veiling Delftsche straatKipeieren 1318.50, kleine ƒ4.7511.8.5 per 100 stuks. Aanvoer 75,000 stuks. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht f Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en" flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Advertentiën. OPRUIMlNGgroote partij Salon- meublemHuiskamermeublem. Stijlkasten, Stijlspiegels, Thee kastjes, Uittrektafels, Leerfau- teuils, Leerstoelen, Schilderijen enz. 8110 12 Renzenkoopjes, komt zien 1 Simonstraat 44b bovenhuis, nabij de SchieJcade, JiO TTKli DA M-. op de t>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2