DE AMERIKAAN. DAGBLA D WOORSCHZEEBARff F EUIL LETO .'4, 45ste Jaargang. Woensdag 29plovember 1922. 13503. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën'. 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De oeconomischc en financieele commissie is gistermiddag bijeengeroepen. Ismet en Venizelos hebben de zienswijze van hun delegaties over de drie volgende vraagstukken uiteengezet Verdeeling van de Turksche openbore schuld, teruggaaf van de bezettingskosten, herstel) van de oorlogsschade. Nintsjitsj gaf de meening van zijn regeering weer over de vergoedingsschulden. Barrére zette het standpunt der geallieerden uiteen over de voornaamste punten, in den loop van de be sprek ngen gerezen. De bespreking van de financieele vraagstuk ken zal worden voortgezet door de sub-commis sie voor het koophandels- en douanestelsel, Welke morgenochtend bijeen zal komen. De commissie voor de territoriale vraagstuk ken zou om 4 uur bijeenkomen. Admiraal sir Roger Keyes is gister uit Londen vertrokken om zich bij de afvaardiging te Lau sanne te voegen, waar hij, naar men gelooft, op zal treden als Britsch raadsman, als het vraag stuk van de zeeëngten in behandeling komt. Keyes is chef van de staf geweest van het eska der in de wateren van de Levant en de Middel- Iandsche Zee en mariLiem attaché te Athene en Constantinopel. Het antwoord van de uitnoodigende mogend heden, dat aan Rusland zal worden overhandigd, is afwijzend. De Russen zullen alleen kunnen deelnemen aan de bespreking van de kwestie van de engten. Rakofski verklaarde in tegenwoordigheid der delegaties van Palestina, Syrië en Mesopo- tamië, dat Sovjet-Rusland het verdrag van Sèvres als volkomen geannuleerd beschouwt, en dat het daarom de mandaten van Frankrijk en Engeland over Syrië, Palestina en Mesopotamië ook nooit zal erkennen. De drie genoemde delegaties hebben daarop een telegram gezonden aan president Harding en den Amerikaanschen Senaat, waarin zij mededeeling doen van deze officieele verklaring der Russische regeering. DE GRIEKSCIIE OUD-MINISTERS GEVONNISD. Uit Athene wordt gemeld Goenaris, Stratos, Protopopodakis, Theotokis, Baltazzis en gene raal Hadjanestis zijn ter dood veiooideeld. Generaal Stratigos en admiraal Goedas wer den tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De ter dood veroordeelden zijn gister ook reeds gefussilleerd Het doodvonnis is voltrokken ondanks de ernstige vertoogen, welke de Engelsche gezant Lindley, namens zijn regeering heeft gedaan. Onmiddellijk nadat de terechtstelling had plaats gehad, vroeg de Engelsche gezant zijn paspooit aan en deelde hij aan de Grieksche autoriteiten mede, dat hij ingevolge instructies zijner regee ring moest vertrekken. Hij vertrok gisteravond naar Lausanne, waar hij verslag zal uitbrengen aan lord Curzon. Deze drastische maatregel is natuurlijk be doeld als protest tegen het onbeschaafde op treden der tegenwoordige Grieksche regeering om haar voorgangers ter dood te brengen. Er bestaat een precedent voor deze daad van den Engelschen gezant, nl. na den moord op den koning en de koningin van Servië door de revo- lutionnairen in 1903. Engeland verbrak toen 76 Hij sloeg de oogen niet af van Marina, die, tegenover hem gezeten, zijn blik vermeed en hare hand in die van Anstruther legde, als om bescherming bij hem te zoekn „Waarom vertelt gij toch zulke akelige ge schiedenissen, Musso", zeide Edwin, „Ziet gij niet, dat gij de dames angst aanjaagt „Zij maken mij volstrekt niet bang" sprak Enid. „Ik vind ze in tegendeel hoogst belang wekkend. De lieden, hier moeten veel gelijken op de veeherders in Texas, waarvan Burton mij verhaald heeft. Die half wilde moordenaars zijn zoo romantisch, dat het schilderachtige het afschuwelijke doet vergeten." Indion gij eens bij zoo iets tegenwoordig waart," merkte Edwin aan, „zoudt gij er wel anders over denken." Zij dineerden te Vivario. Toen de dames weder in het rijtuig stegen, boden eenige boeren haar bloemen aan. Het gerucht had zich verspreid, dat de af stammelinge der Paoli's op Corsica terugkwam om in het huis harer voorouders te huwen. Van dat oogenblik af werd de reis herhaal delijk onderbroken, door dergelijke eerbewij- zingen, welke echter, het moge vreemd schij- de diplomatieke betrekkingen met Servië. De Engelsche bladen keuren het vonnis in scherpe bewoordingen af. De „Daily Express" van gistermorgen zegt Griekenland wil aan spraak maken op den naam van 'n beschaafde mogendheid. Indien het dien naam wenscht te behouden, moet de jongste van zijn revolution- naire regeeringen noodzakelijk een studie ma ken van de manier, waarop andere beschaafde naties gewoon zijn om de zaken te leiden. De „Evening News" schreefIndien het vonnis ten uitvoer wordt gelegd, zullen de Grie ken zichzelf in een slecht daglicht hebben gesteld. Andere bladen zijn van oordeel, dat de actie der militaire extremisten waarschijnlijk ern- slige gevolgen voor Griekenland zal hebben, daar zij er op berekend is om niet alleen den moreelen maar ook den financieelen steun der groote mogendheden van Griekenland af te trekken. ENGELAND. De bladen melden, dat een actie voor een heid tusschen de beide vleugels van de li berale partij in het parlement is begonnen. Gisteren werd een bijeenkomst gehouden van aanhangers van Ascjuith en Lloyd George en verschillende voorstellen tot vergemakke lijking van een fusie werden besproken. Alle sprekers erkenden de wenschelijkheid van een dergelijke hereeniging. De „Daily Mail" meent, dat de moeilijk ste kwestie betieft de leiding, doch het blad voegt er aan toe, dat een der sprekers ver klaarde te kunnen mededeelen, dat Lloyd George bereid was, onder Asquith te staan. ITALIË. De Senaat nam gister bij acclamatie een vo tum van vertrouwen in de regeering van Musso lini aan. Mussolini zeide in zijn rede tot de senatoren, dat hij een met eenparigheid van stemmen aan genomen votum zou waardeeren, nochthans zonder er zich overmatig door geflatteerd te voelen. Hij verzekerde den Senaat, de porte feuille van Buitenlandsche Zaken te willen be houden en vervolgde Het ideaal van de bui tenlandsche politiek moet gericht zijn op de handhaving van den vrede, maar wij moeten de mogelijkheid van oorlog steeds in het oog houden. Gewagend van zijn besprekingen te Lausan ne verklaarde MussoliniIk slaagde er in de geallieerden te doen verstaan, dat Italië er zich op voorbei eidt haar vroegere positie weer in te nemen. Italië zal haar eigen rechten gaan opeischen en haar eigen belangen gaan ver dedigen. Als ik niet in mijn taak mocht slagen zou mijn kans verloren zijn. Ik ben van plan zelf het roer van het schip van staat in handen te houden en het aan niemand over te geven, maar ik zal niet weigeren hem, die mij wil helpen, aan boord te nemen. PORTUGAL. De minister-president heeft in overeenstem ming met het bestuur der democratische partij een nieuw kabinet gevormd, bestaande uit eenige aftredende ministers en enkele nieuwe persoon lijkheden. CHINA. Het Iiuis van Afgevaardigden heeft met 262 tegen 39 stemmen een resolutie aangenomen om den premier Wang Tsjoeng Hoeai en de minister van Buitenlandsche Zaken, Wellington Koo, in staat van beschuldiging te stellen, op grond, dat nen, Marina slecht op haar gemak deden zijn. Het was duidelijk, dat zij ze liever had willen vermijden en dat de ontmoeting harer landge- nooten haar vrees inboezemde. Eens spraken twee jonge lieden die op den weg voorbijkwamen, eenige woorden in den Corsiltaanschen tongval tot elkander, en zij werd zeer bleek. Hare ontroering zoude Anstruther zeker in het oog zijn gevallen, indien hij nog bij haar in het rijtuig gezeten had. Maar hij had plaats genomen op den bok en verlustigde zich in de schoonheid van het landschap. Hij had de opmerking gemaakt, dat Corsica uitmuntende gelegenheden aanbood voor de jacht en nam zich voor er den volgenden winter met zijn vrouw terug te komen. De reis ging zonder eenige stoornis voorbij. Marina scheen .allengs haar bedaardheid terug te krijgen. Tegen den avond kwamen zij in de Kastanje wouden op de hellingen van het gebergte Del Oro. „BocognanoEindelijkriep Musso uit. „Ziet daar ligt mijn huis op den heuvel. Het is min of meer modern. Ik heb het zelf doen bouwen." En hij wees naar een gebouw, met ééne ver dieping gelijk alle woningen in dat gedeelte van Corsica, doch overigens van Franschen stijl en maaksel. „Gij moet bij mij dineeren en dan zal ik de dames naar het huis van Marina brengen, zij de overeenkomst in zake de z.g. Oostenrijk- sche leening mede onderteekend hebben, in vel band waarmede de minister van Financiën, Lo Wen Kan, werd gearresteerd. ALLERLEI. Uit Praag Alle Duitsche parlementaire clubs hebben besloten, haar invloed op de studenten uit te oefenen, opdat het onderwijs aan de Duit sche universiteit weer ongestoord zal kunnen worden voortgezet. Uit Rome De verkiezingen voor een gedeelte der ge meenteraden hebben over geheel Italië zonder eenig incident plaats gehad. Allerwegen zijn de candidaten der fascisten met groote meerder heid gekozen. De openbare ambtenaren in Finland dreigen gezamenlijk hun ontslag te zullen nemen,wanneer de regeering en het parlement den eisch om sala- risverhooging mochten afwijzen. Gemengd Nieuws. Jachtongeluk. Te Nieuwer Amstel wa ren onder Amstelveen op den Boel J. B. zijn neef en J. en A. v. d. B. aan het jagen. Tegen het huis waarts keeren zouden zij nog even een snip welke aangeschoten was opzoeken. Op een gegeven moment ging een der geweren af en de volle lading hagel trof den 66-jarigen J. B. in den lin kerschouder, terwijl nog een enkelen korrel nabij de keel in de huid drong. Hoewel niet doo- delijk, is B. ernstig getroffen. Het gebeurde is geheel en al aan een ongeluk te wijten. Het ge- Weer is evenwel toch in beslag genomen. Ongelukken. Terwijl zekere B., wonende aan den Walhofsweg te Enschedé, zich stond te scheren, greep zijn 6-jarig zoontje zich onver wacht aan hem vast, met het ongelukkig gevolg dat B. met het mes in de hand kwam te vallen en het jongetje' zoodanig verwond werd dat het spoedig daarna overleed. Aanvaring. Omtrent de botsing tusschen een veerboot in de haven van Barcelona en een boot van den douane-dienst, wordt nog gemeld, dat de botsing zoo hevig was, dat de veerboot in den boeg van de stoomboot bleef vastzitten. Toen de schepen weder uit elkaar raakten, zonk de veerboot. Ongeveer 40 personen, die zich op het dek van de veerboot bevonden, vielen in zee, terwijl ongeveer 25 passagiers, die zich in de kajuit bevonden, mede de diepte in gingen. Verscheidene matrozen van in de haven lig gende schepen, die van de ramp getuige wa ren, sprongen overboord anderen kwamen in roeibooten den drenkelingen te hulp. Van een der booten sprong een hond overboord en red de een kind van acht maanden. Volgens de laat ste berichten zijn er reeds elf lijken gevonden, terwijl er nog 20 personen vermist worden. Priestermoed bij een mijnramp. De „Catholic Times" verhaalt van den helden moed der priesters bij de ernstige ramp in de Reilly-mijn (Pensylvanië). Bij dit reddingswerk is vooral het gedrag van twee priesters, pater James Spaulding, rector van de H. Kruiskerk en de Eerw. heer Corcoran, rector der kerk van St. Patrick op gevallen. Zij waren onder de eersten, die in de mijn afdaalden, om de absolutie te geven en aan de stervenden de eerste hulp te verleenen. Ondanks het doodsgevaar door de opstijgende vergiftige gassen verrichten zij hun geestelijke bediening en hielpen mede aan het reddings werk. hetwelk, evenals zijn meesteres, geheel Corsi- kaansch is. Het ligt een weinig verder, bene den aan den berg. Men heeft er een prachtig gezicht op den waterval van de Gravona." Eenige minuten later kwam men op het goed van den graaf aan. De vensters waren ver licht ten teeken van welkom. Alles was gereed om hem te ontvangen. Gedurende den maaltijd ontvouwde Musso hun zijn plannen voor den volgenden dag. „En ik denk," zoo besloot hij, zich tot Enid wendende, „dat wij in staat zullen zijn u iets te doen bijwonen, hetgeem gij nooit gezien hebteen echt Corsikaansch huwelijk en een echt Corsikaansche bruid." Daarna vulde de graaf zijn glas en dronk hoffelijk op de gezondheid van Marina. Het jonge meisje antwoordde niet. Sinds haar aan komst te Bocognano scheen zij somber en ter neergeslagen. Al haar vroolijkheid van het be gin der reis was verdwenen. Enid evenwel toon de opgewektheid voor beiden. „De bruid zal geheel en al Corsikaansch zijn, maar wacht tot gij haar in nationale klee derdracht gezien heb," mijnheer Danella. „Ais ik morgen geen echte Corsikaansche ben, verstaan de naaisters hier niets van haar vak. O, wat zoude ik gaarne willen, dat mijnheer Barnes hier was „Ja," zeide Anstruther," dan konden wij de beide huwelijken gelijktijdig vieren, niet waar, Enid. Constantinopel droog. Dezei da gen is te Constantinopel een decreet uitgevaar digd, waarbij de fabricatie, de verkoop en het gebruik van alcoholhoudende dranken worden verboden. Dit decieet zal over drie weken van toepassing worden. Iedereen, die dan zal worden aangetroffen onder den invloed van sterken drank, zal onmiddellijk worden gearresteerd. Universiteit-ebrand. Vier verkoolde lijken van studenten zijn thans gevonden in de ruines van het verbrande St. Bonifacius-college te Winnipeg. Vier personen worden nog vermist, en men denkt, dat ook zij omgekomen zijn. Pauselijke giften. Ingevolge de aan houdende aanvragen der Armeensche zusters uit Anatolië, die zich te Constantinopel bevinden, en aan wie talrijke weezen zijn toevertrouwd, welke door de verschrikkingen van den oorlog bedreigd worden, heeft de Paus toegestaan, dat-deze hulp behoevenden in het pauselijk paleis te Castel- gandolfo worden ondergebracht. Zijne Heilig heid heeft mgr. De Samper, den major-domus der pauselijke paleizen, opgedragen, onver wijld de noodige schikkingen te treffen voor de herberging van vierhonderd dier ongelukltigen. De Paus heeft verder orders gegeven om tele grafisch 100000 lire naar mgr.Naslian, apostolisch visitator van het Armeensch Katholiek patriar chaat in Cilicië ,die in Constantinopel verblijf houdt, te zenden en 50.000 lire aan mgr. Gian- nini, apostolisch delegaat in Syrië, die te Bei- roeth resideert. Deze sommen zullen verdeeld worden onder de vluchtelingen dezer gebieden. („Msb.") Rechtzaken. De rechtbank te Rotterdam heeft gister morgen veroordeeld A. v.d. P., 32 jaar, lossen werkman, en W.H., 28 jaar, bankwerker, beiden te Schiedam, wegens diefstal van eenige kruiken jenever, den eersten tot twee jaren, den tweede tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf P.LI., 35 jaar, lossen werkman en W. H., 28 jaar, bankwerker, beiden te Schiedam, wegens poging tot inbraak, den eersten tot twee jaren cn den tweede tot een jaar en 6 maanden gevan genisstraf Vooxts heeft het O.M. geëischt tegen P. de R., lecidivist, niet verschenen, wegens Verduistering bij herhaling, van een bedrag aan geld, groot 65, ten nadeele van mej. Van Kempen, te Schiedam, voor wie hij een vleeschmachine ver kocht had, één jaar gevangenisstraf. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 29 Nov. v.m. 10.55, n.m. 11.21. 30 Nov. v.m. 11.55, n.m. Handels berichten. Beurs van Schiedam, Moutwijn. SCHIEDAM, 29 Nov. Officieele noteenng van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteeriag. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 29 Nov. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f3per ketel. Juffrouw Anstruther beantwoordde deze op merking niet, doch vroeg aan den graaf „Vindt gij het niet vreemd, dat mijnheer Barnes op geen mijner telegrammen heeft ge antwoord, waarmede ik hem op de bruiloft heb genoodigd „Wel een weinig," antwoordde Musso. „Mis schien is hij echter wel reeds op weg naar Cor sica." Dan heeft hij zeker de boot te Nizza gemist en zal te laat komn. „Dat, dat vrees ik ook." „Barnes is te druk met de toebereidselen tot zijn eigen huwelijk om aan iets anders te denken," merkte Edwin aan. „Musso, gij gaat met ons naar Engeland dan zult gij een huwe lijk bijwonen in de kleine kerk te Beechwood met een allerliefste bruid, hij zag Enid aan, en de bekoorlijkste lady van Groot- Brittanje aan het hoofd der bruiloftstafel." Hij sprak met zooveel geestdrift, Wierp zulk een blik vol van liefde op zijn bruid, dat Danella, die het glas aan zijn lippen bracht, het bijna stuk stiet tegen zijn tanden. Na het diner riep de graaf zijn pupil ter zijde en sprak tot haar „Gij kunt volkomen gerust zijn. Niemand zal u lastig vallen of u verwijten, vergeten te heb ben, dat de moordenaar van uw broeder nog leeft." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE MRffiSe sebsjswsi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5