DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEU ILLETOftl. 45ste Jaargang. Donderdag 30 November 1922. No. 13504 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke „nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maalj.berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE CONERENTIE TE LAUSANNE. Hoewel Venizelos begrijpelijkerwijze gister de vergadering van de eerste commissie niet bij woonde, was de andere Grieksche gedelegeerde aanwezig. Er werd niet gesproken over de te rechtstelling der oud-ministers te Athene. De sub-commissie in zake de eilanden in de Egeiscfie Zee diende haar rapport in. Besloten werd, om Lennos van de Zuidelijke bij de Noor delijke eilandengroep in te deelen, en de vier overige eilanden van de Zuidelijke groep, na melijk Mytilene, Chios, Samos en Nikaria groo- tendeels te d em i 1 i t a rise erenAan de bevolking der eilanden zal echter worden toegestaan, plaatselijk recruten te oefenen. De Turken kwamen hiertegen op en verlang den de algeheele demilitarisatie van de eilanden met inbegrip van een luchtvaartverbod. Generaal Weygand verklaarde zich bereid tot een discussie over de ontwapening van de Noor delijke eilandengroep, doch de Turken stonden er op, dat deze aangelegenheid tegelijk zou wor den besproken met de kwestie der zee-engten, en zij wilden er niet eerder over beraadslagen, alvorens alle staten, d e bij de kwestie der zee engten belang hadden, namelijk Rusland, Bul garije, Georgië en de OeKraine, op de conferen tie zullen zijn vertegenwoordigd. Bij de beraadslagingen over het rapport der subcommissie aanvaardde de eerste comm. ssie het verlangen van de Turken om de kwestie in zake de vier Noordelijke eilanden tegelijk met die der zeeëngten te behandelen, en het rap port werd aangenomen met het Turksche voor behoud ten gunste van algeheele demilitarisatie. ITocwel Lord Curzon instemde met het Turk sche verlangen in zake de verdaging der be raadslagingen over de Noordelijke eilanden, gaf hij te kennen, dat de gematigder eisch tot ont wapening van de Zuidelijke eilandengroep hem voldoende had toegeschenen. Vervolgens wees hij er op, dat de kwestie in zake de souvereiniteit van de Noordelijke eilan den, waarvan de Turken Imbros en Tenedos voor zich opeischen, van politieken aard is cn derhalve niet noodzakelijkerwijze dient te wor den besproken tegelijk met de kwestie der zee engten. Deze laatste kwestie zal, naar men verwacht, morgen worden besproken, in tegenwoordig heid van de Russische gedelegeerden. De geruchten, volgens welke de besprekingen op de conferentie van Lausanne een ongunstige wending zouden hebben genomen en zelfs kans zou bestaan Op het afbreken der onderhande lingen, zijn geheel uit de lucht gegrepen. De conferentie zet haar arbeid op normale wijze voort, in weerwil van de moeilijkheden, welke in haar taak zijn opgesloten. Men zou zich kunnen afvragen, of deze valsche geruchten niet in de wereld zijn gebracht met het doel, speculaties op de wisselkoersen in de hand te werken. Wel wordt waarschijnlijk geacht, dat Veni zelos van wege de terechtstelling der Grieksche oud-ministers, zijn mandaat als leider der Griek sche delegatie zal neerleggen, 't Zou er dan voor Griekenland, dat zich tégenover Engeland toch reeds in een zoo moeilijk parket bevindt, niet beter op worden. In Russische kringen verluidt, dat de Rus sische delegatie nog eens zal antwoorden op de nota der geallieerden, welke uiterlijk heden zal worden overhandigd, maar dat de Russen ondanks de verwerping van hun eisch zullen blijven deelnemen aan de werkzaamheden dei- conferentie. De beantwoording der nota door de Russische delegatie zal eventueel worden uit gesteld tot na de aankomst van Tsjitsjerin, die Zaterdag wordt verwacht. 77 Het meisje gaf hem geen antwoord dan met een zucht.Zij drukte hem echter de hand ter wijl zij met Enid in het rijtuig steeg, dat de dames naar haar huis zou brengen. Danella ging naast haar zitten. „Leg het goed van mijnheer Anstruther in mijn huis," zeide hij. „Het andere zal ons in den wagen volgen." Toen de oude Tomaso het valiesje met de letters G. A. naar binnen droeg, wierp Musso een veelbeteekenenden blik op Edwin, die onder de veranda in den maneschijn een sigaar rook te. Onderweg verminderde de opgewektheid van den graaf geenszins integendeel zij nam nog toe naarmate de oogenblikken voorbij spoedden. Marina evenwel bleef somber en in zichzelve gekeerd. Toen zij in de oprijlaan voor het huis kwamen, boog het jonge meisje het hoofd en mompelde „Ik schaam mij, mijne oude dienaren weer te zien." „Wees niet zoo neerslachtig lieve," zeide Danella zacht tot haar. „Morgen zult gij bij HET HERSTEL. De „Petit Parisien" wijst er met nadruk op, dat Maandag en Dinsdag op het Elyséc niets anders geschied is dan een nauwkeurig onderzoek van de kwestie, dat niet door eenig definitief besluit gevolgd is, hetgeen trouwens ook niet mogelijk was. Er is slechts sprake geweest van eventueel® maatregelen, welke de Fransche regeering, die zooals vanzelf spreekt geen enkel initiatief wil nemen, zonder eerst haar geallieei- den te raadplegen, aan deze misschien zou moe ten voorstellen. DE BRUSSELSCHE CONFERENTIE. Poincaré heeft zich, zooals gemeld, bereid verklaard, in het begin der volgende week naar Londen te gaan. Er zullen stappen gedaan wor den, opdat Mussolini en Tlieunis ook aan de be sprekingen tusschen Bonar Law en Poincaré zullen kunnen deelnemen. RELLETJES IN HANNOVER. In de stad Wunstorf bij Iiannover, heeft gister een communistisch opstootje plaats gehad. De communisten hadden een controle-commis sie gevormd, ten einde de prijzen laag te houden. Het bestuur der stad wilde echter zijn goed keuring niet geven aan dit onwettig optreden. In verband hiermede Werd een communistische delegatie naar het stadhuis gezonden, doch al daar niet toegelaten. Het resultaat van de onderhandelingen met het gemeentebestuur weid door een grootc menigte op straat afgewacht. Toen men ver nam, dat het bestuur geweigerd had, de dele gatie te ontvangen, werd het abattoir bestormd en meer dan 100 varkens geroofd. De dieven maakten zich uit de voeten. Vervolgens werden de kooplieden en de eigenaars van het vee ver jaagd en de rest van de aanwezige dieren, onge veer 400 stuks,werd tot den halven prijsverkoch- Er zijn krachtige maatregelen genomen orn de rust in de stad te verzekeren. DE IERSCHE GRONDWET. Het wetsontwerp betreffende de Iersche grond wet werd door het Lagerhuis in derde lezing met algemeene stemmen aangenomen en naar het Hoogerhuis gezonden, waar het in eerste lezing werd behandeld. Men verwacht geen moeilijk heden in verband niet de aanneming van het ontwerp, dat de volgende week wet zal worden. OOSTENRIJK. De bondsraad heeft gister het gewichtigste punt van de conventie van Genève, aangenomen. Het betreft het wetsvoorstel, waai door aan de regeering de voor de volgende twee jaar noodige volmachten verleend worden, over eenkomstig de bepalingen van bovengenoemde conventie. Deze wet wordt heden officieel afgekondigd. De andere wetten, welke het program van Genève noodzakelijk maakt, zijn naar den nationalen raad teruggezonden en zullen daar Vrijdag definitief wo.rden afgehandeld. GRIEKENLAND. De motieven, welke in het doodvonnis tegen de Grieksche oud-ministers worden aangevoerd, zijn voornamelijk deze, dat beklaagden opzette lijk de geyaren van Constantijn's terugkeer voor het volk verborgen hebben gehouden dat, hoe wel Griekenland zijn bondgenooten er door zou verliezen, zij alles in het werk stelden om Con stantijn's heerschappij te bevestigen, met het doel zelf de macht onder hem in handen te krij gen, en dat zij ten slotte de oorzaak zijn geweest van de debacle in Klein-Azië. Het bericht betreffende de verbreking der uw bruidegom zijn. Morgen zullen wij u mijn heer Anstruther te gemoet voeren, gelijk dat het oude gebruik is op Corsica. Morgen, mor gen 1" En hij ging heen, een vroolijk deuntje neu riënde. De beide jonge meisjes werden met den grootsten eerbied ontvangen door de dienaren der familie Paoli, ofschoon zij niet die vreugde aan den dag legden, Welke Enid bij het we derzien na een zoo lange afwezigheid verwacht had. Gedost in hunne beste kleederen, met fak kels van harsachtig hout in de hand, geleidden zij op statige wijze de dames het huis binnen. „Wat een ouderwetsche plechtigheid," zeide Enid, terwijl zij zich de handen warmde voor den haard in de gezelschapszaal en het gebeeld houwde plafond en de kleine, met ijzeren tralies voorziene vensters beschouwde. Marina hield zich op een afstand. Zij ver meed het licht en trappelde ongeduldig met den voet op den eikenhouten vloer, terwijl haar lippen beefden en haar oogen vol tranen ston den. Zij dacht „Geen man heeft mij de hand gekust cn mij het welkom toegeroepen, geen vrouw heeft haar lippen op mijn voorhoofd gedrukt cn mijn voedstermoeder is mij niet komen omhel zen. Groote God Willen zij mij het hartbreken diplomatieke betrekkingen door Engeland wordt bevestigd. Ook Italië zou hetzelfde van plan zijn. THRACIE. Te Londen zijn alarmeerende berichten ont vangen over de opstandige beweging in Thra- cie tegen de Grieken. Tsjima, Dede Agatch en Gocmoeldjina zijn in vollen opstand. In de laatstgenoemde plaats hebb n de rebellen het Grieksche garnizoen gevangen genomen en zich meester gemaakt van alle wapens. Voorts hebben zij een voor- loopige regeering uitgeroepen en nemen zij maatregelen tot verdediging. De telegraaf verbinding tusschen Karagatch en Saloniki is afgesneden. EGYPTE. Uit Cairo verluidt, dat het ministerie-Sarwat- Pasja is afgetreden. De oorzaak van het aftreden moet hoogst waarschijnlijk worden gezocht in meenings- verschil met Koning Foead. De betrekkingen tusschen het kabinet en den Koning zijn den laatsten Lijd nogal gespannen geweest. Men neemt aan dat de sympathie voor Zaghloel, waarvan ten paleize openlijk blijk gegeven wordt, de ontslagneming van de ministers verhaast heeft. Naar verluidt, zal de koning met de vorming van het nieuwe ministerie belasten den oud- Premier Fewfik Pasja Nessim, die, naar ver ondersteld wordt, den steun van de partij van Zaghloel geniet. AMERIKA. Het Huis van Afgevaardigden heeft het wets ontwerp in zake 't verlecnen van regeeringssub- sidie aan de Amerikaansche scheepvaart met 208 tegen 184 stemmen aangenomen. ALLERLEI. Uit Dublin Niet-officieele berichten verkla ren, dat Mary Mac Swiney in het ziekenhuis, waarnaar zij na haar ontslag uit de gevangenis is vervoerd, op sterven ligt. Uit New-YorkHet staatsdepartement deelde mede, dat ofschoon het in 't voornemen van de regeering licht, de nog in het Rijn-gebied aanwezige Amerikaansche bezettingstroepen te doen repatrieeren, dit voornemen nog niet ten uitvoer kan worden gelegd uit hoofde van belang rijke redenen, die verband houden met de bui- tenlandsche politiek. Nadere mededeelingen werden niet gedaan. De staking aan de Hochbahn te Berlijn is geëindigd. De arbeid is heden hervat. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 29 November. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht op sigaren. De heer Van E m b d e n (V. D.) meent, dat de voorgestelde wijziging te zwaar zal drukken opden kleinhandel. En het argument van werk- loosheidbestrijding kan hij niet aanvaarden. Indertijd heette het, dat het een luxebelasting betrofthans blijkt, dat wel degelijk ook de goedkoope sigaren worden getroffen. Het ge vaar van repressaille-maatregelen moet ook niet worden onderschat. Ook bestaat het gevaar, dat Duitsche sigarenfabrikanten in ons land fabrieken gaan oprichten. De heer Dobbel man (R. K.) juicht het wetsontwerp, waaraan hij niet een zeker be schermend karakter ontzegt, toe. Hij geeft protectie voor de geheele industrie in overweging. Minister De Geer verdedigt het ont- Enid, die te zeer bezig was met hetgeen haar omringde om de ontroering harcr vriendin op te merken, riep eensklaps uit „Oh Wat een mooi schilderstuk Zij wees met de hand naar het doek, dat Barnes het vorige jaar tijdens zijn bezoek aan deze woning gezien had. „Wel, dat zijt gij zelve, lie.ve! Juist, gelijk gij morgen wezen zult. Wachtende't past volkomen op den toestandwachten de op Edwin." „Neen ik wacht mijn broeder. Ah, dat ge zicht hindert mij. Ik had vergeten, dat het daar nog was. Kijk er niet meer naar." Zij trok haastig het scherm ervoor dicht en hernam „Den een of anderen dag in Engeland, wan neer ik ver weg zal van zijn alles, wat mij aan hem herinnert,zal ik u de geschiedenis van Antonio vertellen. Thans moet gij mij veront schuldigen, beste gij zijt vermoeid en ik ook ik heb behoefte aan rust. Zal ik u naar uw kamer brengen „Ja. De reis is lang geweest. Ik begin ook een weinig moe te worden." Marina geleidde haar zelve naar het vertrek hetwelk voor haar in gereedheid was gebracht. „Tot morgen, lieve zuster," fluisterde zij, terwijl zij Enid innig omhelsde. „Bid God, dat ik uw broeder gelukkig moge maken." werp. Hij betwist, dat het een protectionistisch karakter zou dragen het brengt eenvoudig een billijke compensatie van den accijns. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 33 tegen 8 stemmen. Na de pauze zijn aan de orde de ontwer pen van wet tot verandering in het Iste, Ilde, lilde, IVde, Vde, Vilde, VlIIste IXde enXIde hoofdstuk en in de Additioneele artikelen der Grondw3t. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, zal geen langdradige uiteenzetting geven. Wat de verhoogde schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer betreft, wil spr. de vraag stellen of wanneer onder de tegen woordige omstandigheden een verhooging tot f 5000 moest worden voorgesteld, dat nog wel zou geschieden. Spr. stelt de vraag zonder haar te beantwoorden. Want het voorstel ligt hier nu eenmaal en, gegeven de voordeelen, die er aan verbonden zijn, is aanneming wenschelijk. Met betrekking tot de evenredige vertegenwoor diging merkt hij voorts op, dat de ervaringen daarmede in het buitenland opgedaan, niet zoo ongunstig zijn. Het Centraal Stembureau is reeds maanden lang bezig met de voor bereiding van een wetsontwerp tot regeling van de verkiezing der leden der Eerste Kamer op den grondslag van het evenredig kiesrecht. De tegen woordige samenstelling der Eerste Kamer met een rechterzijde van 42 leden zeker 12 leden te veel bewijst wel dat er plaats is voor een bevredigende regeling van de verklaring der Eerste Kamerleden op den grondslag van het evenredig kiesrecht, waarbij rekening wordt gehouden met het behoud van het Provinciaal verband. Spr. eindigt met de wetsontwerpen bij de Kamer aan te bevelen. De beraadslaging wordt gesloten. Hoofdstuk I (van het Rijk en zijn bewoners) wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdstuk II (van den Koning) wordt met 41 stemmen tegen 1 stem aangenomen. Bij de stemming over Hoofdstuk III (van den Staten-Generaal) verklaart de lieer d'A u m a 1 e van Har d e nbroek (A. R.) te zullen tegen stemmen. Het wetsontwerp wordt hierop met 33 tegen 9 stemmen aangenomen. Hoofdstuk IV (van de Provinciale Staten) wordt aangenomen met 42 stemmen tegen 1 stem. Hoofdstuk V( Justitie) Hoofdstuk VII (Finan ciën) en Hoofdstuk VIII (Defensie) worden aan genomen met algemeene stemmen. Hoofdstuk IX (Waterstaat) wordt met 37 tegen 3 stemmen aan genomen. j Hoofdstuk XI (Vlaardingen) wordt aangeno- men met algemeene stemnjen. De Additioneele Artikelen worden aange nomen met algemeene stemmen. De Voorzitter brengt een woord van hulde aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en zijn regeering dat hij deze grondwet in veilige haven heeft binnengeloodst. Het ligt verder in de bedoeling van spr. de Kamer op 19 December a.s. weer bijeen te brengen. Hierop wordt de vergadering te 3 u. 25 min. gesloten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag29 November. Het amendement-Visser van IJzendoorn (af schaffing van het stoomvaartuig van den politie dienst op de Zeeuwsche stroomen, wordt inge trokken, nadat minister De Geer den post met 4000 heeft verminderd. De begrooting van financiën wordt aangeno men z.h.st. Marina had zich tot dan toe geweld aange daan om kalm te blijven, doch zoodra zij zich alleen in hare kamer bevond, vulden tranen van schaamte en toorn haar oogen. „O, die ellendelingen I" riep zij uit. „Mij al dus in mijn eigen huis te durven beleedigen 1" Zij schelde. Tomaso, die met het reisgoed der dames was aangekomen, trad binnen. „Waarom is Isola, uw vrouw en mijn pleeg moeder, niet hier om mij te ontvangen, gelijk zij altijd gewoon is geweest vroeg zij op Imo gen toon. „Ik bekommer mij niet om de gene genheid van degenen, die zich ondankbaar jegens mij betoonen maar zoolang zij door mij gevoed en betaald worden, moeten zij mij die nen. Zend uw vrouw hier ik heb haar noo- dig." De grijsaaid zag haar aan met treurig ver wijtenden blik. Dat is onmogelijk. Isola heeft gehoord, dat gij met een Engelschman trouwt, een van het gevloekte ras. Zij heeft Antonio opgevoed. Daarom is zij vertrokken naar de bergen, dat zij geen woorden zou behoeven te spreken, welke u verdriet kunnen aandoen. Signor Da nella hooft een kamenier gezonden. Zal ik haar zeggen, dat zij bij u komt Marina was doodsbleek geworden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1