Het amendement-Oud, om de waterstaats- begrooting te verminderen met 1, ten einde uit te spreken, dat een ambtenaar niet tot referen daris moet worden bevorderd, is aangenomen met 48 tegen 19 stemmen. De post ridderorden van hoofdstuk II der staatsbegrooting wordt goedgekeurd met 52 tegen 15 stemmen. Het hoofdstuk is aangenomen z.h.st. Voortgegaan wordt met do behandeling van de onderwij sbegrooting. De heer/V an W ij. n bergen (R. K.) vraagt meer steun voor de instituten voor doofstommen en blinden De minister zal diligent zijn. De heer S t u 1 e m e ij e r (R.K.) betoogt, dat weigering van steun aan nieuwe nijverheidsscho len, die door de gemeente worden noodig geacht, strijdig is met de wet. Mej. Groeneweg vraagt meer steun voor vakonderwijs aan meisjes en voor de industrie school aan de rechter-Maasoever te Rotterdam. De heer J. ter Laan is het eens met den heet Stulemeijer. Mej. We sterman (V. B.) komt ook op voor de Rotterdamsche Industrieschool en voor de Vakschool voor Vrouwen- en Kinderkle ding te Amsterdam, die dringend uitbreiding noodig heeft, maar de dupe is van den tragen gang van het overleg in -zake de concentratie. De heer K. Ter La an (S. D.) bepleit een billijke subsidieregeling voor de Ilaagsche Meis jesvakschool en toekenning van subsidie over 1921 aan de Zaandamsche Nijverheidsschool. De heer Duymaer van Twist (A. R.) vraagt den Minister nadere inlichtingen over het onderwijs aan kinderen van Zuiderzeevis- schers. De Minister ontkent, dat het Nijverheids onderwijs niet zijn volle aandacht zou hebben Vervolgens behandelt hij verschillende details. Te Vlaardingen acht hij een school niet noodig, omdat de Schiedamsche nog plaats genoeg heeft. Omtrent het geval van de Ilaagsche Meisjes- vakschool zal de Min. spoedig een beslissing ne men. Het geldt hier een grensgeval, nl. de vraag of deze school niet onder het L.O. valt. Spr. heeft den nood van de Rotterdamsche Industrieschool gevoeld en heeft 70 mille extra beschikbaar ge steld. Op dat lichtpunt heeft niemand der Rot terdamsche sprekers gewezen. Lager onderwijs. De heer Van Z adel h off (S. D.) dringt er op aan, dat de minister de gemeenten zal ver plichten het salaris aan de onderwijzers bij het herhalingsonderwijs ten volle uit te betalen. Vervolgens stelt hij eenige vragen over de uit voering van het Bezoldigingbesluit. Ten aanzien van de Oudercommissies ver dedigt spr. de stelling, dat het wenschelijk zou zijn, dat de onderwijzer in de Oudercommis sies kan worden gekozen. De heer B u 1 t e n( R.K.) komt op voor de onderwijzerssalarissen en tagen de classificatie. Spr. wenscht geen premiestorting. De Minister geeft eenige inlichtingen. Spr. zegt toe, dat hij de kwestie der wacht gelden nog eens zal onderzoeken. Toezegging ten aanzien van de samenstelling der Oudercommissies kan de minister niet geven. Spr. heeft nooit gezegd, dat de onderwijzers nimmer meer pensioen-premie zullen hebben te storten. Voor hen kan geen uitzondering ge maakt worden. Bij art. 192 bepleit de heer Scheurer (A.R.) meer steun aan de vereeniging tot be vordering van de lichamelijke opvoeding. Uit zondering maakt spr. voor den Boksbond, waaraan hij allen steun wil onthouden. Spr. stelt een amendement voor, om dezen post met 400 te verminderen ten einde geen subsidie te geven aan den Boksbond. De Minister onderschrijft veel van het geen de heer Scheurer zeide De Krachtsport- bond moet echter niet gelijk gesteld worden met den Boksbond. De ƒ400 zijn voor beide be stemd. Het is dus billijk, den Krachtsportbond zijn ƒ200 te laten. De 200 voor den Boksbond wil spr. wel intrekken. De heer Scheur re r (A. R.) wijzigt zijn amendement in dien geest. De M i n i s t e r neemt het nu over. De heer Van de Bilt (R. K.) bespreekt de Brusselsche school. Hij juicht de gegeven oplossing toe. Hij vraagt den minister nu ook iets te doen voor Hollandsche kinderen in Duitschland. Overigens waarschuwt spr. tegen opdrijving dezer posten. De Minister zegt, dat de Brusselsche school al jarenlang bestond en dus steun alles zins waard was. Liet is hier een zeer excep tioneel geval. De vergadering wordt verdaagd tot lieden één uur. Binnenland. Kleinzielig. De Geref. Staatspartij heeft ter uitvoering van liet op de jl. algemecne vergadering te Utrecht, genomen besluit, tot de regeering het verzoek gericht om alsnog op de Staatsbegrooting voor 1923 den post van 10.000 uitgetiokken voor het gezantschap bij den paus, te doen vervallen. Zij verzoekt tevens den leden van de Twee de Kamer mede aan dit verzoek, als ook tot hen gericht, gehoor te geven, door het initia tief te nemen tot indiening van een voorstel in dezen geest en zulk een ingekomen voorstel krachtig hun steun te verleenen. Het ministerie van landbouw. Ingediend is een Wetsontwerp houdende wettelijke voorziening naar aanleiding van de opheffing van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Grondwetsherziening De Eerste Kamer heeft gistermiddag de tien wetsontwerpen, betreffende de grondwets herziening, met de vereischte meerderheid van ,2/3 van het stemmenaantal aangenomen. De Vlootwetcommissie. De minister van maiine, de heer Westerveld, hèeft gistermiddag in een der zalen van het departement van binnenlandsche zaken, de dezer dagen ingestelde Vlootcommissie geïnstal leerd. Volkenrecht. Het departement van Buitenlandsche Zaken maakt, in aansluiting van een vroegere mededee- ling, bekend, dat de Nederlandsche regeering uitgenoodigd is zich met de Vereenigde Staten, het Britsche Rijk, Frankrijk, Italië en Japan te laten vertegenwoordigen in de Commissie van Juristen, welke ingevolge een resolutie van de Conferentie van Washington van 4 Febr. jl. door deze Staten in het leven geroepen Werd. ter bestudeering van de vraag, welke aanvul lingen of wijzigingen in de bestaande regelen van het volkenrecht noodig zijn door het ge bruik van vroeger nog niet bekende middelen van oorlogvoering. De Nederlandsche regeering heeft deze uit- noodiging aanvaard. De eerste samenkomst der commissie, welke in het Vredespaleis zal vergaderen, is nader bepaald op 11 December a.s. Gemeente bcgrootingen. In de gisteren gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad, deelde wethou der De Wilde mede, dat van hooger hand voorbereid wordt een uitsluitend model voor de gemeentebegrootingen, waarbij de inkom sten en uitgaven van een bepaalden tak van dienst tegenover elkaar zullen worden ge plaatst, hetgeen de overzichtelijkheid der ge meentebegrootingen meer zal bevorderen. De heer De Wilde meende, dat het nieuwe be- grootingsmodel waarschijnlijk reeds het vol gend jaar zal kunnen worden toegepast. De minister-president. Minister Ruys de Beerenhrouck, die wegens ernstige familie-omstandigheden in Limburg heeft vertoefd, is eergisteravond in Den LIaag te ruggekeerd,inverband met de gister aangevangen behandeling van de grondwetsherziening in de Eerste Kamer Tegen den vrijhandel. De heer Martin Kaufmann Jr. te Amsterdam heeft aan de Koningin en de ministers van han del en van financiën een open brief gezonden, waarin hij pleit voor de oprichting van een Ne derlandsche invoercentrale, onder uitvaardiging van een algemeen invoerverbod. De invoer-cen- trale zou alleen invoervergunning moeten ver strekken, wanneer de aangevraagde invoerver gunning geen goederen betreft, die in Nederland gefabriceerd worden. Lliervan zou dienen te worden afgeweken voor het geval fabrikanten misbruik zouden maken van dezen tijdelijken maatregel. Het redeseongres in Den Haag. Naar men verneemt, heeft de Algemcene Raad der Russische Vakbonden de uitnoodiging van het Intern. Verbond van Vakvereenigingen voor het vredescongres, dat. 10 December in Den Haag zal worden geopend, aangenomen. De Russische delegatie zal als volgt zijn samen gesteld Losowski en Litwinof van den Alge- meenen Raad der Russische Vakbonden Groe- nin van de spoorwegarbeiders Kalnin van de mijnwerkers Lepse van de metaalbewerkers. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeentebegrooting 1923. III. Onder hoofdstuk VI vinden we de vermoede lijke verliessaldi van onderscheidene takken van gemeentedienst, waar de commerciecle boekhou ding is ingevoerd. De volgende verliessaldi zijn daar uitgetrok ken. Reinigingsdienst 155.500 (v.j. ƒ141.000). Gemeentewerken 18.000 (v.j. ƒ16.000). Havendienst 120.000 (v.j. 134.200). Openb. Leeszaal en Bibliotheek ƒ11.700 (v.i. 9300). Ziekenhuis ƒ31.400 (v.j. ƒ20.250). Openb. Zwemschool ƒ6200 (v.j. ƒ6500). Alg. Begraafplaats ƒ2600 (v.j. ƒ3800). Arbeidsbeurs ƒ9800 (v.j. ƒ8250). Het onderwijs zal een deficit opleveren van 100.450.89 (v.j. 102,357.211/2), terwijl de Ge meentelijke bezittingen er een van 364,500 (v.j. 360.600) zullen hebben. De kosten van den algem. dienst van het Onder wijs inspecteur, schoolarts, personeel bureau onderwijs en diverse uitgaven zijn geraamd op 15.173 (v.j. 14.068). Het openb. lager onderwijs staat uitgetrokken voor 432.409.06 (v.j. ƒ408.930.—). Het bijzonder L.O. 111.780.36 (v.j. 116.425) De kosten van het Lager Nijverheidsonderwijs 14.906.50 (tegen 13.960 in i922). Subsidiën aan lagere Nijverheidsscholen ƒ48.098.50 (v.j. ƒ37.534.) Onderhet Middelb.en Hooger Onderwijs treffen wij de volgende veranderde uitgaafposten aan Gemeentelijke Handelsavondcursus 6904 (v. j. ƒ6375). Jaarwedden en kindertoelagen rector en lee raren Gymnasium ƒ51.994, v.j. ƒ47.183. Kosten van instandhouding schoollokalen ƒ700 (v.j. 1400). Kosten van verlichting, verwarming en schoon maak 1000 (v.j. 1600). Kosten der openb. bewaarscholen ƒ33.410 (v. j. ƒ32.610.) Kosten cursus opleiding bewaarschoolonder wijzeressen 4075 (v.j. 3275.) _Subsidies bijz. bewaarscholen ƒ42.393.41 (v.j. 42.068.40.) De subsidie aan het Burg. Armbestuur staat uitgetrokken tot 165.000, tegen 163.100. De „inlichtingendienst", die in 1922 ƒ5000 kostte, staat thans voor 8000 uitgetrokken. Een buiten sporig hoog cijfer De Ver. t. b. d. Tuberculose ziet haar subsidie van 1000 op 2000 gebracht. De kosten van verzekering tegen werkloosheid, bureaukosten enz. zijn geraamd op 30.000 (v. j. 18.000.) Uitgaven in verband met de steunregeling aan uitgetrokken werknemers zijn geraamd op ƒ270.000 (v.j. ƒ165.000), werkelijke uitgaven in 1921 133.623,85V2- Onder de kosten van het beheer en onderhoud der bezittingen komen voor kosten van brand en inbraakverzekering 3200 (v.j. ƒ2800.) De renten van geldleeningcn beloopen 692.780,121/2 (v.j. ƒ703.723,121/2), van aflossing geldleeningen ƒ222.000 (v.j. ƒ215.000), rente en provisie van tijdelijk ter voorziening van kasgeld opgenomen gelden ƒ138.000 (v.j. ƒ90.000) Kosten van rechtskundig of ander deskundig onderzoek 1575 (v.j. 1075) Kosten vallende op aanbestedingen ƒ250 (v.j. ƒ50). Kosten betaalbaarstelling coupons en uitge sloten obligatiën ƒ2500 (v.j. ƒ2000). De bcgrooting van Grondbedrijf bevat nog ontvangposten betreffende terreinen, welke in eigendom zijn overgegaan aan Rotterdam, o.a. staat er een ontvangpost aan erfpacht op van 12.323 van de in staat van faillissement ver- keerende firma Kuy en v.d. Ree's Machinefabriek en scheepswerf. Een en ander had toch wel op de Nota van Wij zigingen kunnen worden medegedeeld, teneinde een juister beeld te verkrijgen van den toestand van Grondbedrijf, waarop tegenwoordig grooten- deels Schiedam's financiën drijven. Uit deze begrooting blijkt nog een en anderover de kosten van een aantal werken in 1921 uitge voerd. Ophooging en straataanleg van perceel XX (terreinen omgeving St. Liduinastraat) ƒ54.353, 761/2) ophooging perceel XXIII in de omgeving van de Boschwachterswoning 19.970.75, uit breiding Wilhelminahaven 519.852.351/2, door graving Westerhaven 15.358,351/2, straatwer ken ^perceel XVI (Gorzen) 150.596,64, straat- aanleg Oud-Mathenesse 101.402.45 V2, oever verdediging perceel XXIII (opgespoten terrein buiten den N. West-frankel. dijk) 20.145,401/2, straataanleg perceel XIX terrein Nassaustraat 34.435,55, straatwerken in Kortland 19.927.55 ophooging perceel XXXVI (land tusschen Stad houderslaan en Westfr. dijk) ƒ19.179.8572, af graven en vervoeren van grond in Westfr. en Kortland 18.230,1572 Op de begrooting 1923 van de Brandweer staat onder buitengewone uitgaven 3000 voor een toren voor het drogen van slangen. 1000 voor den bouw van een brandspuithuisje in het Gorzenkwartier. 400 voor aankoopen van een zuurstofapparaat. 50.000 voor aankoop van een motorboot. Op de begrooting van den dienst der bedrijven niet behoorende tot de bedrijven, diensten of instellingen der gemeente Schiedam, komt o.a. onder buitengewone uitgaven voor de stichting van een slachthuis 450.000. „Orpheus." 't Concert, dat Schiedams mannenkoor „Orp heus" gisteravond in den R.K. Volksbond heeft gegeven, is in ieder opzicht een eclatant succes geworden. Prachtig was de groote zaal bezet en heerlijk genietbaar waren de liederen én van het koor én van de soliste. Speciaal was het de bedoeling, om weer eens een ouderwetschen a capella-avond te geven, waarom dan ook geen enkel uitgebreid nummei werd gegeven en 't programma uit louter kleine nummers, maar niet minder bekoorlijke, was samengesteld. De drie werken, Invocation, v. Jouret, Morgenlied, v. P. v. d. Putten en Hymne an die Musik, v. V. Lachner, onlangs te Rotterdam op 't Westelijk Zangtour- nooi door Orpheus gezongen, kregen ook gisteravond weer een beurt, en niet om er spijt van te hebben, want ze kwamen hi r, in de kleine zaal, veel beter tot hun recht, 't Deed goed te zien, dat de vereeniging den laat- sten Lijd met een 20 tal nieuwe zangers is ver sterkt (ze telt er thans ca. 85), en gaat het in die richting voort, dan behoeft er geen twijfel aan te bestaan, of Orpheus zal nog eens zijn ouden naam met alle eere weer kunnen dragen. Natuur lijk moet de muzikale ontwikkeling met het groeiend aantal gelijken tred houden, maar gezien (of liever gehoord) de pracstaties van gisteravond behoeft men op dit allervoornaam ste punt ook niet bevreesd te zijn. Invocation, een zwaar werk, werd vooral in 't begin met echt élan en juiste variatie'gezongcn, in 't verdere gedeelte waren die beide factoren een enkele keer zoek, aarzelden de tenoren soms ietwat en waren overgangen te plotseling. 't Morgenlied van den directeur P. v.d. Put ten, werd goed voorgedragen, alleen hinderde ons in deze compositie hier en daar de o.i. wat lange overbodige uitwerking (Herhalingder klokken in de dalen). Hymne an die Musik,als'slotnummer gekozen, was ook inderdaad een waardige bekroning van den avond. Als verdere nummers werden nog verklankt Brahms'Wiegenlied, dat mooi zacht in echte sluimer-wekkende stemming werd gezongen, een 14e eeuwsch Madrigaal van Hugo Jiingst, statig-melodicus, Ernst Schmid's bekende volks liedje Sandmannchen, 't ontroerende lied „Die Ablösung van LI. Hutter en Waldesrauschen van Fr. Ullrich, een van die Duitsche volksliederen, die men nooit moe wordt te zingen. De sopraan-soliste, Mevr. Lena Kruithof-van Diggelen, een oud-Schicdamsche, heeft in haar stem als eenige fout (in betrekkelijken zin), dat ze voor een groote zaal te zwak is, overigens is haar geluid zeldzaam beschaafd en geschoold, en aangenaam in alle liggingen en wendingen. Hoe heeilijk teer en fijn zong ze 't Schemerliedje van Dina Appeldoorn, hoe kostelijk waren de Serenade, v. S. de Lange en Cupidootje van Dina Appeldoorn, welke beide liedjes ze ge dwongen werd te herhalen. In de Aria deRose van Maillart, rijk aan lustige, luchtige echt Fran- sche passages, bewees ze, dat haar stem ook technisch hoog ontwikkeld is. Zooals reeds gezegd, was de geheele avond één groot succes en heeft men heerlijk genoten, Waar aan én kooi én soliste en niet 'L minst de directeur P. v.d. Putten, die ook de soliste met talent wist te begeleiden, ieder hun deel hebben. „Nieuwe Waterweg." Vandaag heeft de directie van bovengenoemde Scheepsbouw Mij. een verkorte arbeidsweek van 39 uur ingevoerd. Daar het uurloon niet wordt verhoogd is deze maatregel voor de betrokken werklieden een groote schadepost. Nieuw vrachtschip. Hedenmiddag 1 uur vertrok uit de Vulcan- haven te Vlaardingen, het kortelings door de Werf Custo, Firma A. F. Smulders te Schiedam afgeleverde nieuwe vrachtschip „Vlieland", ge bouwd voor de Stoomvaart Maatschappij „Tri ton" te Rotterdam. De proeftocht welke gehouden werd op den Nieuwen Waterweg had een uitstekend verloop. Alles l'unctionneerde. uitstekend. De machines het, sturen, manouvreeren evenals het beproeven van het ankerspil, niets liet te wenschen over. Trillingen door de werkende machines was aan het schip niet te hespeuren. Het bleek een stug schip te zijn. Onmiddellijk na de proeftocht vertrok de „Vlieland" met een lading rails naar Patagonië. De „Vlieland" gebouwd volgens de hoogte klasse Bureau Veritas 1 3/3 L. 1.1, Scheep vaart Inspectie en Haveninspectie, .voorzien van een certificaat houtvaart, heeft twee dekken, lange brug, bak en campagne, met afmetingen 375' x 51'6" X 27'6" is bruto 4696.59 en nett.o 2786.01 Rcg. ton, groot, laadvermogen 7205 tons d.w. Zeven waterdichte schotten verdoelen het schip in 8 afdeelingen. Door 5 groote luikhoofden kunnen do 4 groote ruimen en de ruimtank onder het tusscliendek gelost en geladen worden, waarvoor 10 stoom- lieren ter beschikking staan met 2 masten en 2 laadpalen, totaal met 10 laadboomen voor 5 ton en een zware laadboom voor 30 tons lasten. Het schip is verder voorzien van 2 stuks stoomgangspillen en een stoomankerlier, een stoomstuurmachine op het achterschip met telemotor op de stuurbrug. De inhoud van ruim I onder tusschendek bedraagt voor gestorte goederen 58320 kub.vt. en in stukgoed 52960 kub.vt. van ruim II idem resp. 74800 en 69930 kub.vt. van ruim III idem resp. 43390 en 40320 kub. vt. van ruim IV idem resp. 36850 en 33290 kub. vt. van de ruimtank resp. 19890 en 18070 kub. vt. van ruim I tusschendeks resp. 24660 en 21870 kub. vt. van ruim II tusschendeks resp. 43500 en 38530 kub. vt. van ruim III tusschendeks resp. 22640 en 20030 kub. vt. van ruim IV tus schendeks 27180 en 23950 kub. vt. in de brug- nn'mte vóór resp. 48080 en 42710 kub. ct. ;n de brugruimte achter resp. 26730 en 23690 kub vt. To taal ruiminhoud voor gestorte lading 426040 Kub. vt. en voor stukgoederen 385350 Kb. vt. Totale bunkerinhoud, inclusief ruimtank be draagt 781 ton steenkolen en totale tankinhoud voor stookolie bedraagt 1327 tons. De totale waterballastruimte inclusief ruim tank en voeding watertank bedraagt 1864 ton. De inhoud der drinkwatertank is 49 ton. Het volkslogies is achterin met afzonderlijke slaap- en woonverblijven. Verder is er een ruim hospitaal, flinke waschgelegenheden met stroo- mend water, een badinrichting, welke alle bewij zen dat voor de bemanning gedaan is, wat op een modern vrachtschip in den tegenwoordigen tijd mag worden verlangd. De verblijven der officie ren en die voor een beperkt aantal passagiers zijn midschips. De hutten zijn van licht en don ker eikenhout, de vloeren van houtcement, be legd met zwaar linoleum en tapijtloopers. Zoowel de betimmering der hutten als de stoffeering zijn geheel door de Werf Gusto gemaakt en mun ten uit door fijne smaak en soliditeit, waarmede zij toont, voor geen enkele speciale zaak op dit gebied op zijde te gaan. De machines, eveneens geheel door de Werf Gusto vervaardigd zijn van het triple expansie systeem, sterk 2000 I.P.K. met cylinder van 25 X 41 X 67 en een slag van 45 duim. De stoom Wordt geleverd door 3 ketels, elk groot 13 voet 6 duim diam. lengte 11 voet, ieder met 3 vuren voor een stoomdruk van 180 lbs. en zijn ingericht voor het stoken met kolen en olie en voorzien van Ilowdcn's geforceerde trek. Het schip is, zooals van zelf spreekt, geheel van electrisch licht voorzien en heeft stoomverwar- ming in alle verblijven. Eveneens is het uiLge- rust met draadlooze telegrafie. Nog dient vermeld dat het schip onder de bak een geisoleerde ruimte heeft voor proviand met ruime ijskamer, terwijl de reddingsbooten bediend worden door davits volgens systeem _Schat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2