ZIEK 1 '1 nbP De geheele afwerking laat volgens de tot oor deel bevoegde autoriteiten, niets te wenschen over. In aanbouw is nog bij de Werf Gusto een zus terschip genaamd Schouwen" voor dezelfde ree- derij, hetwelk begin 1923 gereed zal zijn. Stremming van verkeer. ^De Koemarktbrug zal vanaf heden tot nadere aankondiging, na -des avonds 10 uur, voor het verkeer met rij- en voertuigen gesloten zijn. Volksbadhuis. In de week van 1925 Nov. 1922 werden ge- nomen 467 baden. lste klasse kuipbaden 33, regenbaden 62. 2de klasse kuipbaden 38, regenbaden 324. Kinderbaden 10. Gemeenteraad. {Slot). Werkloozensteun. 10. Prae-advics van B. en W. a. om afwij zend te beschikken op het verzoek van de Afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, waarin wordt gevraagd aan de werkloozon een bijslag te verstrekken in natura en hen tegemoet te komen in de betaling der huur door de verstrekking van een halve-huurbon b. om hun College te machtigen tot het tegen kostprijs beschikbaarstellen van parelcokes voor werkloozen. Hierbij wordt tevens behandeld het volgende amendement op dit voorstel, van den heer Din- kelaar e.a. lo. Aan die werkloozen hoofden van gezinnen Welke geacht moeten worden een buitengewone hooge huishuur te betalen een toeslag te verlec- nen, berekend zoodanig dat voor rekening van den werkloozen huurder een bedrag van ten hoogste ƒ3.50 per week te betalen over blijft. 2o. Het voorstel van B. en W. inzake het be schikbaarstellen van parelcokes te wijzigen in dien zin dat de prijs gesteld worde op 50 cent per I Ï.L De heer Din keiaar, zijn voorstel beplei tend, meent dat de minister den steun in den vorm zooals deze door den R. K. Volkshond Wordt gevraagd, niet zal verlecncn, wel echter, zooals deze in zijn amendement daarop wordt voorgesteld, waarvoor den Haag onlangs 't be wijs heeft geleverd. De huren zijn voor de werk loozen inderdaad veel te hoog. Ironisch merkt spr. verder op, dat B. en W. een royale bui hebben gehad, door de parelcokes tegen kostprijs beschikbaar te willen stellen, maar toch is die prijs nog veel te hoog, waarom hij voorstelt dezen op 50 cent te brengen, desnoods ook voor cokes. De lmer C o 11 zegt, dat uit B. en W.'s ad vies weer duidelijk de vrees voor de hooge heeren in den Haag blijktgezien echter hetgeen in den Haag is gebeurd,schijnt hem die vrees ongegrond. Wat betreft de kwestie der brandstoffen, zou spr. voor een toeslag-regeling zijn, zooals in Rotterdam is vastgesteld, waar ieder werklooze 1 toeslag krijgt, zoodat hij zich dan kan aan schaffen, wat hij wil en zich niet met afval, zoo als hier wordt vei strekt, behoeft tevreden te stellen. Weth. Hou tman: 't Is geen afval. Weth. v. V e 1 zen: weet u, hoeveel calorieën warmte parelcokes heeft (algemeenc vroolijkheid) De heer C o 1 1 heeft met die geleerde woor den niets te maken en blijft aandringen op een toeslag, én op ieder soort brandstoffen én op de huren. Daarom pleit hij voor het voorstel van den R. K. Volksbond, dat hem eigenlijk nog te bescheiden voorkomt. Weth. v. V e 1 z e n verklaart eerst, dat B. en W. veel voelen voor den nood der werkloozen en de slachtoffers der loonsverlaging. Over de kwestie der parelcokes, die overigens als brandstof niet te versmaden is, daar ze slechts 10 minder warmte-inhoud heeft, dan gewone cokes, valt nog wel te praten. De 3000 H.L. voor raad zou bij een prijs van ƒ0.50, ƒ1500 nadeel opbrengen, maar wil de raad dat en later nog 'neer, dan kan hij daar zelf over beslissen. Wat de huur-kwestie betreft, daarin moet men Voorzichtig zijn, want 't is bekend, dat den Haag en Rotterdam op 't gebied van werkloos heid tegenover Schiedam een bevoorrechte posi tie innemen en zich dus vrijer kunnen bewegen. 2oo zijn in Rotterdam, dat 13 X zoo groot als Schiedam is, slechts 15000 werkeloozen, welk aantal in een juiste verhouding tot Schiedam 13 x 3000 zou moeten bedragen. Ook moet men verder in verband met de huurkwestie voorzichtig zijn tegenover de niet Werkeloozen, die met ook nog geen 20 in de Week verdienste, toch de geheele huur moeten betalen, dan dient men toch ook wel te weten, Wat de kosten van het huurverlagingsvoorstel zullen zijn en of de minister 't zal tolerecrcn. De heer Dinkelaar wil omwille van na- ucre cijfers 't eerste gedeelte van zijn voorstel (huurprijzen) wel aanhouden, maar verzoekt stemming over het tweede gedeelte (parelcokes) De heer G o 1 1 verklaart zich nog vóór het Worstel van den R.K. Volksbond, maar kan het niet anders, dan wil hij ook wel met den heer Hinkelaar meegaan De heer Swartjesis voor de levering van 'cidc soorten cokes en dat tegen de helft van uen kostprijs. Weth. v. Vel zen wil dit plan liever eerst "°g eens onderzoeken. Weth. Hou tman dringt aan, op vooraf gaand onderzoek van de kosten, van alles, waar- oe men van plan is te besluiten. De treurige hegrooting-cijfers maken dit noodzakelijk en v°lgens weth. zal hierin nog niet zoo gauw Wrbetering komen. Weth. pleit daarom voor aanneming van B. en W.'s voorstel of een nader onderzoek der thans "aar voren gebrachte punten. De heer Dinkelaar geeft in overweging, eerst den voorraad parelcokes voor 0.50 af te geven, dan kan men later nog verder praten. De heer v.d. Toorn acht het noodig, datdie verkoop dan met de noodige controle plaats heeft, wat de voorzitter hem toezegt. Ten slotte besluit de raad na eenige discussie tot voorloopige levering van de 3000 H.L. parel cokes, in de hoop, dat de minister bier tegen geen bezwaar zal maken. Over de huren-kwestie zal nu nog een nader onderzoek worden ingesteld. Op een vraag van den heer Collé, of ook cokes voor kachels, die niet met parelcokes branden, beschikbaar wordt gesteld, antwoordt de voor zitter, dat dit altijd nog onder de oogen kan wor den gezien. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Koemarktbrug van heden Donderdag 30 No vember na des avonds 10 uur tot nadere aan kondiging voor het verkeer met rij- en voer tuigen gesloten zal zijn. Gemengd Nieuws. Daar was haast bij. Op last van den Officier van Justitie is gisterenavond in Den Haag aangehouden de tandarts A.M., die drie maanden gevangenisstraf moet ondergaan wegens diefstal van electrischen stroom. Gisterenmorgen bad de Hooge Raad zijn ver zoek om cassatie verworpen. Een kippendief neergestoken. Zaterdagnacht was Sch., uit Sittard, met twee kameraden in het naburige Duitsche dorpje Tüddern bezig in met kippen stelen. Gewekt door het lawaai, stond de eigenaar op en liep gewapend met een klompenmes naar beneden het erf op. Twee der dieven kozen haastig het hazenpad, doch de derde, die blijkbaar was verrast, wilde zijn buit tegen den eigenaar verdedigen, kreeg van dezen een levensgevaarlijken messteek in den buik. Men vreest voor het leven van Sch. Een oude m oordzaak. Op 24 Decem ber 1918 is 's morgens de 62 jarige-visscher Ger- rit van den Oever dood in zijn bed gevonden in zijn woning in de N. Laantjes in den Haag. Het lijk was aan het gezicht verwond, waardoor duidelijk te constateeren viel dat hier misdrijf in het spel was. Echter heeft de politie indertijd geen en kel spoor kunnen vinden dat tot ontdekking- der daders leidde. Thans heeft de Scheveningsche politie zich weder met de zaak bemoeid. Bij een ruzie in de Bloedpoort zijn tusschen de bewoners harde woorden gevallen, daar is kwaad gesproken en verraden, de politie is dit ter oorde gekomen en reeds hebben eenige aanhoudingen plaats gehad. De commissaris van politie te Scheveningen heeft nog een ander spoor gevonden dat groote kans geeft tot arrestatie van den moordenaar. In verband met het onderzoek is het echter noodzakelijk dat verdere bijzonderheden voor- loopig geheim gehouden moeten worden. Zonderlinge broodwinning. De centrale recherche te Amsterdam heeft aange houden den 43-jarigen gewezen officier van IL, die van verschillende weduwen en dames van middelbaren leeftijd door valsche huwelijksvoor spiegelingen geld wist te krijgen. Een harer werd opgelicht voor 500 gulden. Ongelukken. Te Tilburg is gistermiddag de schoenmaker J. v. E. door het slippen van zijn rijwiel in het kanaal bij de St. Josesftraat geraakt en verdronken. E. was gehuwd en vader van één kind. Aangehoude n. De centrale recherche te 's-Gravcnhage heeft aangehouden, verdacht van medeplichtigheid bij diefstallen met braak, gepleegd in de maanden September en October 1919 op de Beeklaan en de Juliana van Stolber- laan, de 23-jarige dienstbode J. G. de H. te Rot terdam en den 27-jarige koopman P. J. J. van het Spui te 's-Gravenhage. Beiden hebben volledig békend. Zij zijn naar het huis van bewa ring overgebracht. 1 o o n e e 1 s t a k i n g. De Berlijnsche too- neelspelersstaking duurt voort. Beide partijen handhaven haar standpunt en verlangen, dat de andere partij op alle punten zal toegeven. De Bond van Berlijnsche Theater-directeuren verklaarde gisteravond, dat alvorens nieuwe onderhandelingen kunnen worden aangeknoopt, de staking eerst geëindigd moet zijn. Bloedig gevecht. Uit Madrid wordt gemeld, dat een deurwaarder, die met behulp van gendarmen beslag ging leggen bij inwoners van het gehucht Gillarey, die zekere schulden te be talen hadden, door 2000 arbeiders uit naburige gehuchten werd aangevallen. De gendarmen maakten van hun vuurwapens gebruik. Er zijn drie dooden, acht gewonden en der tien licht gekwetsten. Groote brand. Gisteravond is tengevol ge van een onbekende oorzaak in de haven van Danzig brand uitgebroken, waardoor een groote bouten loods, waarin groote hoeveelheden stuk goederen waren opgeslagen, geheel is vernield. De schade is nog niet te overzien. Hevige stor m. Langs de kust van de Adriatische Zee heerschte gisteren een hevige storm. Zeventien te San Benedetto thuisbe- hoorende visschers verloren hierbij het leven. Telegrammen, HET GMEKSCHE DRAMA. BERLIJN, 30 Nov. (draadloos) Volgens een bericht uit Athene, wordt de Grieksche koning in zijn paleis gevangen gehouden, omdat hij zich verzette tegen de terechtstelling der oud-ministers en den wensch heeft geuit, het land te mogen ver laten, indien de terechtstelling zou doorgaan. Ook uit Belgrado wordt bovenstaande beves tigd. BERLIJN, 30 Nov. (draadloos) Te Londen vreest men, den invloed in Griekenland verloren te hebben, tot bescherming van prins Andreas, die zich binnenkort voor den krijgsraad heeft te verantwoorden en verwant is aan de Engelsche koningsfamilie. SPANJE EN MAROKKO. MADRID, 30 Nov. (draadloos) De Kamer be handelde heden het rapport van Picasse tegen generaal Eza, minister van Oorlog tijdens de nederlagen in Marokko. Eza verdedigde zich uitvoerig tegen de beschuldigingen en toonde met bewijsmateriaal aan, dat er geen directe overeenkomst tusschen hem en generaal Silvestre bestond. TURKIJE EN AMERIKA. LAUSANNE, 30 Nov. (draadloos) Ismet Pasja heeft verklaard dat Turkije geneigd is een verdrag te sluiten met de Ver. Staten en altijd bereid is onderhandelingen te openen. HET SCHRIKREWIND. LONDEN, 30 Nov. (draadloos) De Sovjets begonnen een proces tegen 160 personen uit Kiew, beschuldigd van opstand tegen hun beulen ITALIË EN GRIEKENLAND. PARIJS, 30 Nov. (draadloos) De „Petit Parissiën" meldt uit Rome, dat de fninisterraad besloten zou hebben de Italiaansche gezant te Athene terug te roepen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. LAUSANNE, 30 Nov. (draadloos) Het ant woord der geallieerden is hedenmorgen aan de Russische vertegenwoordigers overhandigd. De eerste zitting van de commissie ter bestu deering van de kwestie der zeeëngten zal morgen worden gehouden. Rakowski liet zich over het antwoord niet uit, doch zondon middel lijk een koerier naarTsjitsche- rin. Ilij verklaarde aan de journalisten dat de Rus sische delegatie nog geen beslissing heeft geno men over het verdere verblijf te Lausanne STAKING BERLIJN, 30 Nov. (draadloos) De in de Badenschc Aniline- en sodafabrieken uitgebro ken Wilde staking, wegens ontslag van drie werk lieden, heeft zich door de communistische op hitsingen uitgebreid tot een algemeene staking. ONTWAPENING BERLIJN, 30 Nov. (draadloos) Uit Riga wordt gemeld, dat de delegaties van Lethland, Lithauen en Estland naar Moskou zijn vertrok ken voor de heden beginnende ontwapenings conferentie. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: N. tot ZVV. wind, zwaar be wolkt tot regenachtig, temperatuur iets milder. Loonsverlagingen. Men meldt ons uit Dronrijp Hier en op verschillende andere plaatsen in Fiiesland, willen de patroonsorganisaties, de loonen der landarbeiders verlagen. Voorgesteld worden verlagingen van 12 tot 14 De Raad van Arbeid te Zeist. De Raad van Arbeid te Zeist, zal naar we vernemen met 1 Januari a.s. worden opgeheven. Uitgezonderd de stad Rhenen, komt het ge heele gebied, bestaaande uit 61 gemeenten, bij het gebied van den Raad van Arbe'd te Utrecht. WISSELKOERSEN Londen Berlijn Parijs België Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Kristiania Amerika WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 29 Nov. 30 Nov. 11.427s - 0.03V8 - 17.527, - 16.121/, - 46.97 72 - o.oo78 -51.55 - 68.1772 - 46.65 "2.527,6 /1L4178 - 0.037, - 17.627, - 16 21 - 47.15 - 0.007a - 51.45 - 68.10 - 46.80 - 2.5278 Londenƒ11.42 Parijs-17.527, Brussel - 16,17 7a New-York2.527* Berlijn0.03'/8 Zwitserland- 47.05 Stockholm - 68.20 Kopenhagen- 51.60 Christiania- 46.75 Weenen - 0.0078 TE AMSTERDAM. 29 Nov. 30 Nov. /11.4178 - 17.50 -16.25 - 2.527a - 0.037, -47.15 - 68.027, - 51.55 - 46.80 - 0.007a Kerknieuws. Bisschoppelijk bezoek. In het ldoosLer der zeereerw. Paters Redempto risten aan de Keizersgracht te Amsterdam zijn eergisteren afgestapt H.H. D.D. H.H. Z.Exc. Mgr. A. Szeptypcki, Aartsbisschop van Lemberg, en Mgr. N. Bulka, bisschop van Canada. Gister morgen droegen de beide hooge kerkvorsten een II.Mis op volgens den Rhutheenscben Ritus in de kloosterkerk van Onze Lieve Vrouw. De bisschoppen die per vliegtuig uit Londen naar Nederland reisden, zijn voornemens spoe- dig naar hun diocees terug te keeren. Fin. en Eeon. Mededeelingcn. Kunst en Letteren. Het hoogheemraadschap D c 1 f 11 a n d gaaq ten behoeve van buitengewone werken een leening aan van 240.500, De nationale Opera. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van den heer Koopman te breken met liet. stelsel der dure prijzen. De duurste plaats bij de operavoorstellingen zal op slechts 3 gul den worden gesteld. Op deze wijze hoopt de nieuwe directie van onze nationale opera-voor stelling te bereiken, dat voor haar voorstellingen de toeloop van het groote publiek blijft verze kerd. Het lijkt ons stellig een verstandige maat regel. Burgerlijke Stand. G e b 0 r e n Nov. 27. Susanna Catharina d.v. V. Dadema en S. C. Troost, Broersvest. Gehuwd: Nov. 29. J. B. LIeggelman 24 j. en F. M. J. Rijneveen 24 j. J. Roozen 26 j. en M. F. van de Raaf 20 j. C. T. van Knot senburg 23 j. en A. M. Polet 20 j. C. van der Wilt 29 j. en J. Jonkcis 29 j. B. Mol 26 j. en G. Scheffers 24 j. Overleden: Nov. 27. Anna Catharina Liesefeld oud 68 j. en 10 mnd, echtgenoote van J. C. Vischer, Eerste Tuinsingel. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 30 Nov. v.m. 11.55, n.m. I Dcc. v.m. 0.11, n.m. 0.38. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Montwijn. SCHIEDAM, 30 Nov. Officieele noteenng van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Nameng de commissie voor de noteering. II. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 30 Nov. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f3.per ketel. VEEMARKT DELFT, 30 Nov. Aanvoerrunderen 121 schapen of ammeren, 11 paarden, 477 varkens, vette kalveren, 311 biggen, magere kalveren, 6 geiten of bokken, vette varkens, veulens. Vette schapen le kw. f3248, 2e kw. f weischapen le kw. f2e kw. f vette lammeren le kw. f 2848, weilam meren, fmagere varkens le kw. f 17 765, biggen, f 10f 24, nuchtere kal veren le kw. ffpaarden f 100 f325, Boter f 2.40 k f 2.70 per kilo. Aanvoer 7a 18/8 en /16 wegende te zamen 430 kilo. iSANAPERllt TABLETTEN 8258 6 Kleine Advertentiën. HUISBRAND. Heden in lossing lste kwaliteit Steenkolen f2 per 80 K.G. Engelsche Eierkolen onovertrefbaar f2.10 per 75 K.G. Sloffen merk B f 4.00 per 100 K.G. circa 300 stuks; thuis be zorgen 10 ct. schip „Clas'na"' ligplaats voor de Hagastraat. Bestellingen worden ook aangenomen Raam 38. Fabristr. 55b. Strijensche str. 52 b. Vergeet niet als St. Nicolaas-ca- deau te koopen een paar wollen kameel haar pantoffels met lederen zool. Geen f 2.90, bij ons f 1.45 en f 1.10, geen min der kwaliteit. Zie Etalage. Lederhandel Excelsior, Dam 36. Neemt proef met mijn onovertrefbaren Witten en Rooden Po rt wij n k f 1.50 per Liter, f 0.80 per halven Liter „Een goedkoope weelde". A. BOSCH, Boteritraat 63. Hebt U al een lot gekocht voor f 0.25, deze zijn alom ver krijgbaar. 4 Dec. a.s. is de trekking, komt 2 en 3 Dec. a.s. eens zien op de 10e ten toonstelling in het gebouw ,,de Vriend schap" bij de Vlaar- dingerpoort, naar de aangekochte prijzen en u zal verbaasd staan dat zoo iets te winnen is voor f 0,25. DE CONCURRENT, Broersveld No. 52. Wederom groote afslagvan eerste kwa liteit dik vet rund en Schapenvleesch vanaf f0.60, f0.70, f 0.80, alles per 5 ons. Huismoeders doet uw voordeel, kijkt naar de kwaliteit. M. GIJTENBEEK. ATTENTIE. Je aangewezen adres voor versch vleesch is en blijft „De Nieuwe vleesch- hal," Hagastraat 65. rundvleesch f 0.50 rund-rollade - 0.50 haas en rosbief - 0.60 biefstuk - 0.70 gehakt - 0.40 gesmolten vet - 0.50 alles per 5 ons. Aanbevelend, NIC. VAN DORP. St. Illfcolaas-cadeanx- Uw aangewezen adres voor Winter- pantoffels is bij J. B. BITTER, Villa straat 11. Gesp- en Kraag pantoffels in ver schillende kleuren en prijzen. Reparatiën net, spoedig en billijk. Viseli handel, L. Kerkstraat 14. Telef. 673. Heden Schol, Schel- visch, Kabeljauw en Leng, Stokvisch enz. Prima Holl. ger. pa ling, Zalm en Sardi nes in blik. Aanbevelend, W. WETSTEIJN. Adverteert in de rubriek kleine advertentiën i door gevalle koude of pijn en jkoude m de ledematen öebruik VERKRIJGBAAR BIJ APOTH. EM DROGISTEM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3