DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 45ste Jarganag. Zaterdag 9 December 1922. No. 13512 Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maalj berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco 39. per Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Gister hebben de Turken in den persoon van lsmet Pasja op de geallieerde voorstellen inzake de zeeëngten geantwoord en naar verluidt is men over hun antwoord tamelijk Wel tevreden. De stemming ter conferentie is dan ook vrij optimistisch alleen moeten de Russen nu nog wat terugkrabbelen wat ze wel zullen doen. De Turken stelden 't volgende voor lo. Waarborging der veiligheid van de zee engten, Constantinopel, en de Zee van Mar mora tegen iederen verrassenden aanval ter zee of te land. 2o. Beperking van de zeestrijdkrachten, welke zich naar de Zwarte Zee mogen begeven, in zoo verre, dat zij geen gevaar opleveren voor de zone, welke door de beide zeeëngten en de Zwarte Zee wordt gevormd. Deze zeestrijdkrachten zouden uit lichte oorlogsschepen kunnen bestaan, zooals die, welke tot bescherming van den inter nationalen handel bestemd zijn. 3o. Verbod voor groote oorlogsschepen om de Zwarte Zee binnen te varen. 4o. Vrijheid voor de doorvaart van handels schepen in vredes- en oorlogstijd. Wanneer Turkije aan den oorlog deelneemt, zal liet zich tot de noodzakelijke technische controle beper ken. De Turksche delegatie verklaarde voorts dat zij zich het recht zou voorbehouden, om later op de verschillende punten van het plan der gealli eerden in bijzonderheden te antwoorden, i Ze maakten hierbij ook eenige bezwaren, die door nader overleg nog wel te regelen zullen zijn. De Turksche delegatie deelde later nog mede, dat zij het derde punt van haar voorstellen, betreffende het verbod voor oorlogsschepen om zich in de Zwarte Zee op te houden, laat verval len. Het vierde punt moet dus als punt 3o. wor den beschouwd. Betreffende de conferentie te Lausanne con stateert de Temps", dat de algemeene indruk is, dat men op weg is naar een overeenkomst met Turkije. Indien de Russische delegatie haar in transigente houding zou handhaven, zou zij spoedig geheel alleen komen te staan, daar Roe menië, Joegoslavië, Bulgarije en Griekenland zonder eenig voorbehoud hun instemming be tuigd hebben met de standpunten van de gealli eerden en van Amerika. Daar Curzon en verschillende, andere gedele geerden de Kerstdagen thuis wenschcn door te brengen, zal de conferentie van 23 December tot 2 Januari worden geschorst. De experts zullen hun werkzaamheden blijven voortzetten. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. De „Berliner Börsenzeitung" meldt, dat de Duitsche voorstellen met betrekking tot de kwes tie van het herstel naar alle waarschijnlijkheid als volgt zullen worden geformuleerd 1. De vaststelling van een bepaalde som voor het herstel bij de berekening waarvan de tegenwoordige prestatie-mogelijkheid van Duitschland in aanmerking wordt genomen, onder goedsclirijving der reeds door Duitsch land gedane betalingen, voortvloeiende uit de verplichting tot herstel. Het bedrag, dat moet worden afgetrokken van de Duitsche schade vergoedingsschuld, is indertijd bij de bespre kingen van het Morgan-comité en later her haaldelijk, ook van andere Amerikaansche zijde, op 20 milliard in goud gesteld. 2. De verleening van een moratorium gedu rende eenige jaren. 3. De uitgifte van een binnenlandsche goud- leening, waarvan het bedrag niet wordt vast gesteld en die wanneer, de financieele toestand van het Duitsche rijk verbetert, grooter wordt.. De leening zal in de eerste plaats dienen voor betaling van de rente op de uitgestelde schade- Ioosstellingsschuld en het mogelijk maken Frankrijk in baar geld te betalen. 4. Plaatsing van een buitenlandsche leening met het doel het bedrag van de totale schade loosstellingsschuld onmiddellijk vrij te maken en de opbrengst over Frankrijk en Duitschland te verdeelen. De Duitsche nota zal vermoedelijk heden of Zondag worden overhandigd, wanneer althans de besprekingen van het rijkskabinet alsdan ten einde zijn gebracht. In Londen wordt de aanwezigheid der drie Amerikaansche gezanten Harvey uit Parijs, Houghton uit Berlijn en Fletcher uit Brussel van buitengewone beteekenis genoemd. Men herin nert er aan, dat Houghton voor zijn vertrek uitf1 Berlijn een onderhoud had met den rijkskanse-' lier Guno en dén Engelschcn gezant d'Abernon, die daarop onmiddellijk naar Londen vertrok, terwijl Houghton met senator Cormick naar Parijs ging tot het houden van politieke bespre kingen. Volgens de „Echo de Paris" komt Poincaré met het volgende programma te Londen lo. Indien de geallieerde schulden worden kwijtge scholden, zal Frankrijk zijn schadeloosstellings- eischen terugbrengen tot 100 milliard papier franc. 2o. Voor het oogenblik zijn internationale leeningen onmogelijk. 3o. Onmiddellijke bezetting van het Roerge bied als middel, om pressie uit te oefenen. 't Behoeft niet te verwonderen, dat van deze eischcn van Poincaré en daarmede van de ge- heele conferentie niet veel terecht komt. OOSTENRIJK. De Nationale Raad heeft den buitengewonen staatsraad gekozen, welke in verband met de financieele saneering van Oostenrijk wordt inge steld. De samenstelling is als volgt 12. christe lijke socialen, 10 sociaal-democraten en 4 Groot- Duitschers.» DE NOTA VAN DEN GEZANTENRAAD. De „Vorwarts" meldt, dat de rijksregeering haar oorspronkelijk plan om den eisch der Enten te inzake het betalen van boeten door de steden Passau en Ingolstadt aan een internationaal scheidsgerecht voor te leggen, heeft laten varen. Zij is thans voornemens om niet alleen de ge- eischte moreele genoegdoening te geven, maar ook aan den eisch betreffende het betalen van een boete van 1 millioen goudmark te voldoen. D rijksregeering wil hierdoor in de eerste plaats de belangen van het Rijnland beschermen, welks lot door het weigeren der genoegdoening in de eerste plaats bedreigd zou zijn. 84 „Onderzoek deze voorwerpen, Welke wij in zijn valies hebben gevonden, toen het bij on geluk op den grond viel en openging," ant- woeidde de graaf, terwijl hij de schouders op haalde en haar een halve kroon vertoonde. „Ziet gij dit stuk lood, dat er plat tegen aan zit Kijk goed. Het is het muntstuk, hetwelk uw Gerard het leven heeft gered „Ja, ja. En de kogel van mijn broeder zit er nog aan vastkermde Marina. „Doch dat kan nog zijn van een ander duel. Gij hebt het niet gevonden, waar gij beweert. Meent gij, dat ik zoo gemakkelijk zal geloo- ven aan hetgeen mijn dQod zou zijn „Ik heb het met mijn eigen handen uit het valies van den moordenaar gehaald 1" riep To- maso met heesche stem. „Wat, gij verdedigt dien ellendeling nog Gij een Paoli Zij antwoordde niet. Zij wist, dat het de waarheid was. Tomaso loog nooit." Toch worstelde zij nog. „Andere bewijzen „Is dat nog niet genoeg zeide Danella op driftigen toon. „Welnu, hier zijn er meer. Zie ALLERLEI. De artistenstaking te B.crlijn is geëindigd. In een conferentie van theaterdirecteuren en ertegenwoordigers der artisten kwam men kor t voor middernacht tot een accoord. Heden zullen in alle schouwburgen de voorstellingen hervat worden. Rory O'Connor en Liam Mellpwes, twee vooraanstaande leiders der Ierschc opstandelin gen en een tweetal anders leiders, zijn gistermor gen te Dublin terechtgesteld. Officieel is te Dublin medegedeeld, dat de terechtstellingen van gisterochtend represailles zijn wegens het vermoorden van Hales en een plechtige waarschuwing aan hen, die tegen het volk van Ierland samenspannen. Sta ten-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 8 December. De volgende week Woensdag, Donderdag en Vrijdag zal de vergadering om 11 uur aanvangen. De posten voor de burgerwacht en den vrij- willigen landstorm op de begrooting van binnen landsche zaken worden aangenomen met 58 tegen 18 stemmen, de begrooting zelve met 74 tegen 2 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van de begrooting van marine. Minister Westerveld acht het onverant woordelijk, dat een land als Nederland zich van zijn marine zou ontdoen. Het niet tot stand komen van de Vlootwet zou onvermijdelijk leiden tot liquidatie van de vloot. Samenstelling van oorlog en marine acht spr. niet gemakkelijk. Hij wil streven naar het grootst mogelijke ren dement van de vloot. Daarvoor zijn echter noodig een betere organisatie en de spoedige behandeling van de vlootwet. Naar beperking van de personeelsuitgaven wordt gestreefd. De geest onder het personeel is niet zoo slecht als sommigen meenen. De minister deelt voorts nog mede, dat hij ernstig overweegt, of naar aanleiding van de zware pensioenlasten niet wenschelijk is een verhooging van den pensioengerechtigden leef tijd van het marinepersoneel. Een afdoende regeling voor de verzorging van de geestelijke belangen der schepelingen is binnenkort te verwachten. De voorschriften omtrent de vervulling van godsdienstplichten acht spr. voldoende. Als ze te eng worden opge vat, zal hij autoriteiten aanschrijven. Hierna wordt gerepliceerd. De heer Ter Hall (V. B.) dient een motie in, vragende om voorziening in gevallen van hoogen nood bij oud-gepensionneerden der ma rine. De heer Hugenholtz (S. D.) zegt, dat de persoon van den minister buiten debat moet worden gelaten. Dat spr., wanneer de gelegen heid daartoe bestaat, zal helpen om ook dezen minister te laten „afzwaaien", staat dan ook geheel buiten sprekers oordeel over den persoon van den heer Westerveld. De heer Braat (PI. P.) vraagt stemming over art. 1 het tractement van den Minister be vattend. Hij acht een afzonderlijk Departement niet gewenscht. ^Dinsdag stemming. Bij art. 24 klaagt de heer Van der Bilt (R. K.) over te veel personeel bij het Koninklijk Instituut. Op 100 adelborsten zijn nu 90 man personeel. De Minister verzekert dat hij de moge lijkheid van inkrimping van het personeel ernstig zal overwegen. Bij artikel 30 verdedigt de heer Hugen holtz (S. D.) het toestaan van het dragen van burgerldeeren in Indië aan den wal, omdat men daardoor aan den boycot van de burger maatschappij kan ontkomen. De Minister zal dit punt nog eens over leggen met zijn ambtgenoot van Koloniën. Bij art. 89 (tractementen) dringt de heer Hugenholtz aan op opheffing van de com missarissen van het loodswezen te Schiedam en Vlaardingen. De M i n i s t e r zegt dat deze personen in de dit pistool. Het is de Wedergade van dat, het welk uw broeder in de hand hield, toen hij stierf. Gij kent het wel, niet waar Gij placht er eiken dag naar te kijken. Maar toen had de liefde u niet alles doen vergeten. Vergelijk ze slechts." Hij hield haar de twee pistolen voor. „Hetzelfde. Het is hetzelfde." „En op de kolf van het ecne, hetwelk uw broeder gedood heeftstaat een inschrift." Hij dwong haar, het te lezen. Met oogen, waaruit al de wanhoop sprak, welke haar martelde, keek de arme vrouw naai de noodlottige letters, terwijl zij een rauwen gil uitstiet, „Mijn God. De naam van mijn man De mijne thans! De mijne!" „Is dat voldoende vroeg Danella zachtjes. Zij wrong haar handen. „Voldoende Bedenk, hoezeer de mmste onzekerheid mij pijnigt,Zeg mij alles Ik zal niet geheel wanhopen, vóór ik alles weet. Alles, verstaat gij „Ziehier dan iets, hetwelk niet den genng- stèn twijfel kan overlaten. Dit papier hebt gij mij zelf uit het valies van mijnheer Anstru- ther zien nemen, Tomaso." „Ja, ik was er bij. Het is net bewijs van den moord," mompelde de grijsaard. „Lees het en laat zij haar plicht doen." eerste plaats belast zijn met het innen van loods gelden. Kan daarin op andere wijze worden voor zien, dan zal spr. ze opheffen. De heer Hugenholtz repliceert. De M i n i s t e r dupliceert. Bij de onderafdeeling pensioenen komt de heer Snoeck Henk e mans terug op de uitkeeringen van de oud-gepensionneerden. Laat de minister toezeggen dat hij over deze zaak met zijn ambtgenooten ernstig zal overleggen. De M i n i s t e r verklaart zich daartoe bereid. De stemming over de begrooting wordt aan gehouden tot Dinsdag a.s. i 1 s a e 11 a s dE Het drukkerstedrijf. In een druk bezochte vergadering van leden der Vereenigingen De Nederlandsc-he Dagbladpers en De Nederlandsche Periodieke Pers D n- derdagmiddag te Amsterdam onder leiding van den heer Chr. A. Vieweg, voorzitter der Neder landsche Dagbladpers gehouden, is met algemeen stemmen de volgende motie aangenomen. De algemeene vergadering der vereenigingen De Nederl. Dagbladpers en De Nederl. Periodieke Pers, kennis genomen hebbende van het nieuwe concept collectieve arbeidsovereenkomst, hoe wel het betreurende, dat daarin niet konden worden opgenomen wijzigingen, die zeer ge wenscht zijn voor het dagbladbedrijf besluit, het nieuwe concept-contract te aanvaarden en zich achter het bestuur der drukkersorganisaties te plaatsen, om het ontwerp der overeenkomst tot werkelijkheid te brengen. De technische herziening der L. O.-wet 1920. Verschillende amendementen zijn op boven staand wetsontwerp ingediend. De Kamerleden Bulten, Suring, Moerel, Rut ten en BronsveldVitringa hebben een amende ment voorgesteld, dat de bedoeling heeft mogelijk te maken, dat de raad eener gemeente waar geen openbare school, of geen met een bestaande bijzondere school overeenkomstige openbare school bestaat toch kan medewerken aan de verbetering van het lager onderwijs, ook ten opzichte van boventallige onderwijskrachten. S. A. P. Volgens het verslag der S. D. A. P. over het jaar 1921 bedroeg het ledental op 31 December 1921 41472, waaronder 8871 vrouwen, op 31 December 1920 bedroeg het ledental 37412. Tegen de onderwijswet. Gister is het petitionnement van het landelijk comité van actie tegen de verslechtering van het onderwijs overhandigd aan denvoorzitter van de Tweede Kamer, voorzien van 593.118 handtee- keningen. Uitvoer van stroo. De Bond van patroons-goederen-vervoerders te land te Rotterdam heeft vandaag aan de regeering verzocht, een onmiddellijk verbod van uitvoer van stroo uit te vaardigen. En Danella, een brief openvouwende, las als volgt „Aan boord Van de Zeezwaluw, 11 Juli, 1882. Alexandrië „Gewond en op het punt van te sterven" „Ja, gewond en op het punt van te sterven," herhaalde Marina. „Het was in Egypte. Hij meende, dat zijn einde daar was doch ik heb hem verzorgd, mijn geliefde en aan den dood ontrukt. O, wat was ik toen gelukkig Marina had deze woorden gesproken als in een droom, overweldigd door de herinnering aan het verleden. Doch eensklaps teruggeroe pen tot de verschrikkelijke werkelijkheid, riep zij uit op hartverscheurenden toon „Gelukkig .0, ik smeek u Misleid mij nietGa voort, ga voort Er waren daar zooveel anderen, gewond als hij en op het punt van te sterven Ja Mijn God Mijn hoofd O, zeg mij alles, vóór ik mijn ver stand verlies De graaf ging voort. „Gewond en op het punt van te sterven, leg ik "deze verklaring af, voor het geval, dat de zaak voor een krijgsraad mocht komen ten behoeve van Ch. Marion Philips, van H. M. marine, die mij als getuige heeft bijgestaan in een duel te Ajaccio." Hij kwam niet verder. Marina had hem het ;.'i; Uit de eonfeetie-nijverheid. Dinsdag 1.1. heeft te Amsterdam een vergade ring plaats gehad van werkgevers- en werkne mersbonden in de confectienijverheid, teneinde inverband met de groote moeilijkheden, waar in deze tak van industrie verkeert de middelen te bespreken, die tot verbetering zouden kunnen leiden. Eenparig was men van oordeel,dat de zeer spoedige inwerkingstelling van een tijdelijk in voerverbod mét het oog op de valuta-coneurren- papier uit de handen gerukt. „Zijn schrift!Genoeg! Genoeg! Ik ge loof. Mijn echtgenoot heeft mijn broeder ge dood Ach, Ik sterf, vóór hij terugkomt „Hier is nog een ander bewijs," zeide de graaf „dit telegram van den Amerikaan. Hij weet, dat Anstruther de moordenaar is van uw broeder en hij verbiedt henï, u te huwen. „En gij hebt het onderscheptHoe laag hartig Gij hebt mij den man laten huwen, dien ik moest haten Gij, mijn voogd Waarom hebt gij mij niet gewaarschuwd Was er dan niets menschelijks meer in u „Gij vergeet uw bedreiging, dat uw En- gelsche held, indien ik u de waarheid zeide, mijn nietig lichaampje zoude vermorzelen, alsof ik een vlieg ware. Gij herinnert het u immers Een vlieg Maar vliegen kunnen ste ken Danella lachte en hervatte „Breek nooit het hart van een man. Gij hebt geweigerd de mijne te zijn, thans beroof ik u van hem „Van hem Mijn echtgenootMijn Edwin, dien ik niet weer mag zien want zoo ik hem in het gelaat blikte, zou ik vergeten, dat hij de moordenaar is van Antonio en hein vergeven." Zij snikte met droge oogen. De graaf mompelde tusschen de tanden „Haar man zal weldra komen. Per Bacco, welk een ontmoeting

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1