DAGBLAD VOGR SCHIEDAM EH OMSHREKMFW* BLIJFT DUS SPAREN! DE LEVER'S KIP MÏATSWPPIJ, VMagea. 45ste Jarganag. Maandag 11 December 1922. No. 13513 Advertentiën 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maa* plaatsen wordt 2 maal- berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week lo cent, fianco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen 'n verzoek van WILHELMINA MARIA HOENDEROP, huisvrouw van J. H. van der Klink, alhier, om verlof voor den verkoop van alcolholhoud enden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voor-lokaliteit van het perceel Lange Haven 138 a en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van de vergun ning schriftelijk bij hun college bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 11 December 1922. Buitenlandsefa Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Nog steeds blijven de berichten over de stem ming ter vredesconferentie gunstig luiden. De kwestie der zeeëngten is thans nog het hoofdpunt der besprekingen. De geallieerde en de Turksche militaire- en marine-experts hebben Zaterdagmorgen het ver gelijkend onderzoek van de geallieerde en de Turksche voorstellen voortgezet. De algemeene indruk is, dat beide partijen ten slotte tot een accoord zullen komen. Lord Curzon heeft verder nog te kennen gege ven, dat de geallieerden bereid zijn, in de gede militariseerde zone troepenbewegingen toe te laten, voor zoover deze in verband staan met het vervoer van troepenafdeelingen en niet die nen tot stationneering Van troepen in de gedemi litariseerde zone. Hoe Rusland zich zal houden, dient nog te worden afgewacht. In een onderhoud met vertegenwoordigers van de Turksche pers gaf Tsjitsjerin uiting aan zijn verwondering en spijt over de houding der Turken. Hij voegde er aan toe, dat de geheelc conferentie een kwestie van marchandeeren tusschen Frankrijk en Engeland was. Aan de Syrische en Palestijnsche gedelegeerden verklaar de Tsjitsjerin, dat Rusland nooit de Fransche en Engelsche mandaten over deze landen zal er kennen. De kwestie der capitulaties en der Ottomaan- sche schuld maakten Zaterdag het onderwerp van besprekingen uit der betrokken sub-com missies, waar het standpunt der mogendheden stuitte op de intransigente houding der iurk- sche gedelegeerden. De maritieme en militaire bepalingen van het toekomstige verdrag werden officieus aan de Turken medegedeeld. Er zal geen enkele beperking voor Anatolië gevraagd worden. Men zal aan Turkije vragen om in Euro pa niet meer troepen op de been te houden dan Bulgarije. Verder wordt gemeld, dat de mededceling, als zou de conferentie van Kerstmis tot Nieuw jaar verdaagd worden, niet juist is. Wel moge lijk is, dat er van 23 tot 26 December geen zittingen worden gehouden. In welingelichte kringen acht men het beter de onderhandelingen thans niet af te breken, doch partij te trekken van de tegemoetkomen de houding der Turken, vooral daar het te vreezen staat, dat daarin een verandering zou kunnen komen, als men Turkije gedurende tame lijk geruimen tijd geheel onder invloed der Rus sen liet. Men verwacht thans, dat 't einde der conferentie tegen ongeveer 15 Januari kan wor den verwacht. DE LONDENSCIIE BIJEENKOMST. Zaterdag zijn de voorbesprekingen voor de Brusselsche Conferentie te Londen begonnen. In een communiqué wordt gezegd, dat de geallieerde ministers preliminaire besprekingen hebben gevoerd over het vraagstuk der schade loosstelling en de intergeallieerde schulden. Reuter verneemt, dat de discussies beperkt bleven tot de politieke zijde van de genoemde kwesties. Aan de besprekingen namen geen experts deel. Alleen de ministers en hun secre tarissen waren aanwezig. Staatssecretaris Bergmann, de Duitsche finan- cieele expert is ook te Londen aangekomen en zou een Duitsche nota hebben aangeboden, waarin verklaard wordt, dat de Duitsche re geering voornemens is, om de voorstellen, ver vat in haar nota van 13 November aan de Com missie van Herstel, ten uitvoer te brengen, door terstond de noodzakelijke stappen te doen tot stabiliseering van de mark, zoowel Git eigen hulpmiddelen, als door de uitgifte van binnen- landsche en buitenlandsche leeningen, van welke de opbrengst zal worden overgedragen aan de Commissie van Herstel met het voor behoud, dat een gedeelte van de binncnland- sche leening voor Duitschland's eigen behoef ten zal worden besteed. De binnenlandsche leeningen moeten onmid dellijk worden uitgegeven, terwijl tevens het gedeelte van de buitenlandsche leening, dat aan de herstelcommissie zal worden toegewe zen, moet worden vastgesteld. De voorgestelde regeling zou minstens over twee jaar moeten loopen, doch over geen lan ger tijd dan over vijf jaar. De nota eindigt met een ernstig beroep op de conferentie, om het vraagstuk der schade loosstelling tot oplossing te brengen, waartoe volgens de meening der Duitsche regeering, deze nieuwe voorstellen den weg voorbereiden. Naar verluidt, zou Mussolini aan journalisten hebben verklaard, dat de geallieerden op deze nota niet verder kunnen ingaan. DE VOLKENBOND. De permanente consultatieve commissie van den Volkenbond voor militaire-, zeevaart- en luchtvaartkwesties is Zaterdag te Genéve bij eengekomen, onder voorzitterschap van kolo nel Espinoza de los Monteros (Spanje), om vanuit een technisch oogpunt te onderzoeken, hoe er gevolg moet worden gegeven aan zekere resoluties van de Volkenbondsvergadering, in zake de ontwapening. DUITSCHLAND. In de Rijksdagcommissie voor Buitenland sche Zaken, die Zaterdagmorgen onder voorzit terschap van dr. Stresemann bijeen kwam, werd het eerst het woord gevoerd door den minister van Buitenlandsche Zaken dr. Von Rosenberg, over de Oost-Europeesche aangelegcnheder, in het bijzonder over de uitbreiding van het verdrag van Rapallo. Op deze rede volgde ecnig debat, waaraan o.a.werd deelgenomen door de afgevaar digden Von Rheinbaden (Duitsche volkspartij), Hoetzsch (Duitsch-nationalen), Breitscheidt (so ciaal-democraat), Coenen (communist), graaf Bernstorf (democraat) en dr. Wirth (centrum). Daarna gaf minister von Rosenberg een overzicht van den buitenlandschen politieken toestand en van de eischen der Entente met betrekking tot de wijziging der intergeallieer de militaire controle-commissie in een garantie comité, alsmede in zake de gebeurtenissen te Passau en Ingolstadl. Hij kondigde aan dat hij a.s. Dinsdag daaromtrent nadere mede deelingen zou doen. ALLERLEI. Uit Athene Het persbureau spreekt het ge rucht tegen, dat koning George zou hebben verklaard te zullen aftreden, indien hot revolu- tionnaire comité niet wordt ontbonden en dat het comité voornemens zou zijn de republiek uit te roepen, hetgeen het als de eenige oplossing zou beschouwen. B I Et n e a 3 ft a d. Regeeringsjubileum van de Koningin. Ook in Zuid-Holland is een Comité opgericht voor het nationaal huldeblijk aan Hare Majesteit de Koningin bij gelegenheid van Haar '25-jarig regeeringsjubilé, waarin het provinciaal comité voor de restaurat;e van het koor van de Nieuwe kerk z'ch heeft opgelost. Het huldeblijk zal bestaan in een persoonlijk geschenk aan H.M., terwijl de verdere gelden voor de restauratie der omgeving van het praal graf der Oranjes besteed zullen worden. Als eere-voorz'tter is opgetreden E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, comm:ssaris der Koningin in Zuid-Holland. Het bestuur bestaat uit de heeren prof. dr. P. J. Blok, Leiden, voorzitter; Mr. G. van Baren, burgemeester van gemeente Delft Mr. A. P. van den Blink, burgemeester van Vierpolders, Brielle, penningm. Mej. C. A. Peelen, directrice van het rijksmu seum „Huis Lambert van Mcerten," Delft Mr. L. G. N. Bouricius, archivaris der gemeen te Delft, Secretaris terwijl het verdere Comité is samengesteld uit de heeren Mr. P. Briët, Leiden Mr. J. Brunt, burgemeester van 's-Graven- zande P. A. van Buuren, notaris te Middelharnis jhr. J. A. W. L. Cornets de Groot van Krayen- burg, Rijswijk W. J. Dingemans, Gorinchem C. P. I. Dommisse, burgem. van Maassluis Prof. dr. H. Evers, Delft E. C. Gaarland, burgem. v. Gorinchem A. J. Gijsen, burgem. van Schiedam P. J. van Harderwijk, pastoor der O. R. K. gemeente te Schiedam L. H. Hoogenraad Machielse, secretaris Chr. Nat. Werkmansbond, afd. Delft, te Delft P. J. de Kanter, Dordrecht C. Kruit, voorzitter „Patrimonium", afd. Delft te Delft J. H. van Linden van den Heuvel, Vlaardmgen Dr. J. G. de Lint, Gorinchem Jhr. H. Loudon, Wassenaar Ulbo, J. Mijs, burgemeester van Gouda Uitknipsels van SUNLIGHT en LUX doozen, welke ons na 15 Deeember te onzen kantore bereiken, zullen niet meer voor groote prijzen als auto, piano etc. in aanmerking komen. De wedstrijd voor de groote premiën sluit op Vrijdag 15 dezer, des namiddags om 5 uur. De uitknipsels BLIJVEN GELDIG voor het verkrijgen van de gesehenken, welke in den catalogus vermeld staan, doeh voor de uitknipsels, die ons na 15 Deeember bereiken, gelden weder de hoeveelheden van den catalogus, dus weder 15, 25 en 50 uitknip sels en niet meer 8, 15 en 25 uitknipsels. Ons plan is om in 1923 een nieuwen, belangrijk uitgebreiden catalogus uit te geven met hoogst aantrekkelijke prijzen. Fabrikanten van TWINK en LIFEBUOY. 8408 64 Mr. J. C. Overvoorde, Leiden, archivaris der Gemeente NV. M. H. de Regt, Oudshoorn Jhr. dr. Six, directeur van het schilderijen museum, Dordrecht Prof. J. A. G. van der Steur, Delft C. Warnaer, Dirksland W. Warnaer, Sassenheim Mr. dr. J. Wijtema, burgemeester der gemeente Dordrecht F. IJzermans, Vlaardingen. De Staten- en Raadsverkiezingen. Op Zaterdag 2 December 1.1. werd de ver gadering gehouden van het dagelijksch be stuur der R.K. Staatspartij met dc voorzitters en secretarissen van de Provinciale R.K. Staten- kieskringorganisaties, ter bespreking van het belang der Staten- en gemeenteraadsverkie zingen. De vergadering was goed bezocht. In zijn inleidend woord wees de voorzitter van den algemeenen Bond, baron van Wijn bergen, er op, dat de algemeene bond zich niet bemoeit met 4e Provinciale Staten- of Gemeenteraadsverkiezingen. En zijde bijeen komst wil absoluut niet zijn een poging om wel op dit terrein te treden. Doch de alge meene politieke omstandigheden zijn van dien aard, dat de meerderheid van het bondsbestuur het voorstel van eenige zijner leden om deze ver gadering te doen houden, aannam, meeiie.nde, dat daardoor de goede gang der a.s. Scaten- en gemeenteraadsverkiezingen zou kunnen worden bevorderd, en dat dit ook voor de algemeene politiek, waarvoor de Algemeene bond staat, van belang zou zijn. De voorzitter wees er op, dat den leiders, vooral den presidenten, der Statenkiesver- eenigingen, maar ook die der locale kiesver- eenigingen een zware en verantwoordelijke taak wacht want op hen komt het aan, en grootendeels zal van hen afhangen, of de ver kiezingen goed zullen loopen, zóó dat in alle kringen onzer Roomsche kiezers tevredenheid zal heerschen over de samenstelling der lijsten. De voorzitter wees er op, dat bij|de Staten verkiezingen evenzeer de principieeel politiek op den voorgrond moet gesteld en hij ver trouwt dat de katholieke pers dit zal steunen. Ook worde bij de samenstelling der lijsten in 't oog gehouden de latere samenstelling van Gedeputeerde Staten, welke van groot belang is. Bij de gemeenteraadsverkiezingen moge het overal gelukken splitsing te ver mijden en worde niet vergeten de financieele taak, welke de gemeenteraad heeft te vervullen, en welke meer nog dan tot dusver voor heL algemeen welzijn van groot belang is in ver band met de ernstige tijdsomstandigheden. Bij de samenstelling der lijst zorge men dus dat de katholieke fracties die financieele taak behoorlijk kunnen volbrengen. Hierna werd door verschillende aanwezigen het woord gevoerd, eensdeels om inlichtingen te vragen en anderdeels om op bepaalde pun ten de aandacht te vestigen. Gewezen werd op het belang van de onderlinge verbinding der katholieke lijsten in dê verschillende provincies en gevraagd, dat dit punt overal ernstig, door personen die het systeem der kieswet goed kennen onder de oogen zal worden gezien. Besproken werk de lccuze van vrouwelijke candidaten men zoude daar op kalme wijze rekening mede, zon der de vrouwen als zoodanig met veel ophef als candidaten naar voren te brengen. Ten slotte werd ook besproken de wenschelijk- heid van het contact- en rekening houden met katholieke kiesgerechtigden, die buiten de or ganisatie staan. Algemeen was men van oordeel, dat wijze leiding zoodanig contact niet behoeft uit te sluiten en dat door een verstandige con- ciliante houding veel onaangenaamheden kun nen worden vermeden. Overigens werd van bestuurszijde er op ge wezen, dat de wijze waarop in ieder concreet geval deze houding moet zijn, niet is aan te geven, maar dat het behoud der eenheid op politiek terrein onder de katholieken ook daarbij het richtsnoer zijn moet. De voorzitter sloot met een aanmoedigend en opwekkend woord de vruchtbare bespreking. De boeren en de a.s. Statenverkiezingen. Naar de „Utrechtsche Courant" verneemt, hebben de R.K. boeren uit het district II (U- trecht) voor de a.s. Provinciale Statenver kiezingen wederom de hoofden bij elkaar ge stoken, om evenals bij de laatste Tweede Ka merverkiezingen met candidaten naar voren te komen, van wie zij kunnen verwachten, dat zij behalve betrekkelijk de algemeene in de Prov. Staten aan de orde komende zaken mede terdege op de hoogte zijn ter zake meer spe ciale landbouwbelangen. Gezien het succes bij de Tweede Kamerver kiezingen door de verkiezing van hun candi- daat den heer Knigge zullen genoemde boeren trachten alle boerengemeenten in hun actie te betrekken, om daardoor nog met meer een heid te kunnen optreden en meer zekerheid te hebben om hun doel te bereiken. Faillissementen. Volgens mededceling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Dec. in Nederland uitgesproken 69 faillissementen tegen 61 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Dec. 1922 2982 faillissementen tegenover 2069 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Campo Santo Tcutcnico. Het stoffelijk overschot van wijlen minister Regout, die het gezantschap bij den Heiligen Stoel eenigen tijd heeft waargenomen is gisteren naar de Romeinsche correspondent van De Tijd aan dat blad bericht, overgebracht naar het Campo Santo Teutenico zijn zoon, mr Louis Regout, woonde de plechtigheid bij. Hu ureominissie-we t. Het voorloopig Verslag van de Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot wijziging van de Huurcommissiewet en Huuropzeggingswet is Zaterdag verschenen. Het drukkersbedrrjf. In een druk bezochte huishoudelijke Verga dering van de afd. Bussum van den Alg. Nederh Typografenbond is het voorgestelde nieuwe col lectieve arbeidscontract met algemeene stemmen verworpen. Den afgevaardigde werd een blanco mandaat gegeven. De afdeeling 's Hertogenbosch van den Nederl. R.K. Graf. Bond heeft het ontwerp collec tief contract met groote meerderheid goedgekeurd Be Arbeidsgesehillenwet. De besturen van het' Christelijk NationaalVak- verbond in Nederland en het Bureau voor de Roomsch-Katholieke Vakorganisatie hebben aan de Eerste Kamer verzocht, haar goedkeuring te hechten aan het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot bevordering van vreedzame bij- r mm\:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1