want zij zijn geen ambtenaren, doch gekozen en autonome bestuursvertegenwoordigers. den slotte verklaart do Duitsche regeering, dat zij de geëischte som van een millioen goud mark ter beschikking stelt van de in tergeal lieerde commissie. POLEN. De nationale vergadering heeft den minister van Buitenlandsche Zaken, Narutowicz, met 289 tegen 227 stemmen op den Poolschen ge zant te Parijs, Zamoisky, tot president der re publiek gekozen. DE IERSCHE VRIJSTAAT. De eerste Senaat van den Ierschen Vrijstaat is thans gevormd. Hij bestaat uit 30 leden, die door president Cosgrave worden benoemd en 30 ande ren, die door de Kamer worden gekozen. De laat ste kiest daartoe zuiver democratische elemen ten. Opmerkelijk is de intrede in den Senaat van vier vrouwen, waaronder mrs. Stopford Green de ^bekende geschiedschrijfster. VAN HET VATICAAN. Gistermorgen om 11 uur is het reeds lang aan gekondigde geheime consistorie geopend, het eerste tijdens het pausschap van Z. H. Pius XI. Bijna alle kardinalen van de de Curie en de kardinalen Dubois en Mistrangelo waren tegen woordig. Na een kort inleidend woord, besprak de Paus in zijn toespraak verschillende kwesties van groot belang. Ten aanzien van Palestina handhaafde de Paus het verzet van Paus Benedictus XV, opdat bij de aanstaande oplossing van de Heilige Plaat sen de rechten van alle katholieken en alle christenen in acht zullen worden genomen. De Heilige Vader sprak vervolgens van de groote smart, die zijn ziel vervult, over de omstandig heden, waaronder zich de andere Oostersche volken bevinden. Na te hebben herinnerd aan dc aansporing aan de afgevaardigden der mogend heden te Genua om de rampzalige voorwaarden in overweging te nemen, waaronder de volken elkaar bestrijden en geneesmiddelen te beramen tegen deze ernstige rampen, herhaalt de Paus deze aansporingen tot de vertegenwoordigers op de aanstaande conferentie te Brussel. Inderdaad, aldus besluit de Paus, zullen deze uitingen van activiteit vrijwel nutteloos zijn en tot een gevaar lijke teleurstelling voor de volken leiden, als de regeeringen de vraagstukken niet naar rede en rechtvaardigheid oplossen, geleid door de naas tenliefde, welke ten slotte zoowel de overwin naars als de overwonnenen ten goede zal komen. Wij koesteren, besloot Z. H., dat de zending van liefde ën vrede, door de Kerk uitgeoefend, tot algeheele pacificatie en herstel der maat schappij zal bijdragen. Wij wenschen vurig, dat Ons werk zoo moge zijn als dat, hetwelk Onze twee onmiddellijke Voorgangers voor het welzijn der heele wereld ondernamen, waarvan de eene zich voorstelde alles in Christus te hernieuwen en de andere niet ophield aan de menschen den christelijken vrede voor te houden. Deze twee programma's van het pontifi caat willen Wij zoodanig samenvoegen, dat ons devies aldus, kan luiden „De vrede van Chris tus in het rijk van Christus. Pax Christi in regno Christi." Dit is ook het onderwerp van de Encycliek, die Wij Ons voorstellen te doen verschijnen als Onze gave voor Kerstmis en Nieuwjaar aan alle bisschoppen der Katholieke wereld. Na de toespraak benoemde Z. H. de Paus de acht nieuwe kardinalen alsook verschillende Itabaansche en vreemde bisschoppen. het eindcijfer van het hoofdstuk, dat 64.109.179 bedroeg' verminderd tot 63.136.893. De bezuiniging bij Oorlog is dus nog niet heel groot. Een der zonderlingste posten is die van de hoofdofficieren. Het aantal actief dienende, ge neraals is namelijk 18 en dat der gepensionneerde 160. Met dat al een kostbare geschiedenis. Uit het drukkersbedrijf. De afdeeling Rotterdam van den R.K. Gra- lischen Bond heeft met groote meerderheid van stemmen het nieuwe contract aanvaard. Dc woningbouw. Volgens het maandelijksch overzicht in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende het bouwbedrijf in den lande bedrog de netto vermeerdering van den woningvoorraad in de maand Augustus 3872 (zijnde het verschil tusschcn 3982 voltooide en 110 onbewoonbaar verklaarde, gesloopte en aan haar bestemming onttrokken woningen). De cijfers waren voor Augustus 1921 ond. 3678 (3872 en 194). Nederl. geschenk aan Belgie. Naar de „Msb." verneemt, hebben gister de heeren Bijlevelcl en Van Hattem uit Den Haag aan den heer Van de Vijvere, Belgischen minis ter voor economische zaken,een som overhandigd van 350.000 francs, zijnde een nieuw geschenk van het Nederlandsche volk aan België. Om trent de eigenlijke bestemming, welke de minister aan dit geld zal geven is nog geen beslissing ge nomen. BULGARIJE. In antwoord op een interpellatie in de Kamer betreffende het gebeurde te Sofia in verband met de inneming van Kustendil, verklaarde de mi nister van Binnenlandsche Zaken, dat de inci denten te Sofia te wijten waren aan zekere ele menten, welke niets gemeen hebben met de leden van den agrarischen bond, onder wie een voorbeeldige orde en discipline heerscht. De regeering heeft terstond krachtige maat regelen genomen tegen allen, die trachten de orde te verstoren. Cavalerie-dienst. In de memorie van Antwoord betreffende de oorlogsbegrooting deelt de M'm'stcr mede, dat met het oog op de daaruit voortvloeiende vermindering van socialen druk en van kosten, de Regeering bereid is te bevorderen dat de' eerste-oefentijd der dienstplichtigen bij 't wapen der cavalerie van 18 maanden wordt terugge bracht tot 14 maanden. Sïads- en Gewestelijk Nieuws, ALLERLEI. Uit Londen. De hertog van Abercorn is be noemd tot gouverneur van Noord-Ierland. Binnenland, Oorlogsrecht. Gistermiddag ten half vier had in tegenwoor digheid van verschillende genoodigden uit de diplomatieke, hoog-ambtelijke en rechtskundige kringen, in de groote rechtszaal van het Vredes paleis de openingsbijeenkomst plaats van de internationale commissie van juristen, voor de herziening van het oorlogsrecht. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Van Karne- beek, hield de begroetingsrede in de Fransche taal. Burgemeester Zimmerman. Naar de „Msb." verneemt heeft Burgemeester mamerman thans met ingang van 15 December ae benoeming tot commissaris-generaal van Uostennjk aangenomen, zoodat het thans zeker is clat hij als burgemeester van Rotterdam af treedt. De oorlogsbegrooting. Heden is de memorie van antwoord versche nen op het voorloo'pjg verslag van de Tweede Kamer over de oorlogsbegrooting In verband met een aantal verminderingen van verschillende artikelen der begrooting wordt Memorie van Antwoord van B. en W. op het sectie-verslag der Gemeente-begrooting 1923 Algemeene Beschouwingen. 2e Afdeeling. Uit de nadere inzage van de nota van wijzi gingen zal men hebben gezien, dat het hier be trof het herstel van fouten, bij het opmaken der begrooting gemaakt. Zoodra deze werden ont dekt, is de nota uitgezonden. Ten aanzien van den niet in de begrooting opgenomen post van pl.m. 28.000.—, verwijzen wij naar ons antwoord bij post volgnr. 2 der Ontvangsten. Het is ons niet duidelijk, wat de bedoeling is van de opmerking, dat deze begrooting geen zuiver beeld geeft van den toestand» De opmer king, dat deze begrooting een ongunstigen indruk maakt, komt geheel overeen met de beschou wingen, die wij daarover in onzen geleidebrief gaven. Ten aanzien van de gevolgen van de regeling met Rottei dam, verwijzen wij naar hetgeen wij daarover hierboven opmerkten. 3e Afdeeling. Voorzoover dit van ons afhangt, zal het op tijd aanvangen der Raadsvergaderingen zooveel mogelijk worden bespoedigd. Inderdaad moet, in September van het vol gend jaar, het aantal Raadsleden met 4 wor den uitgebreid en moet voor dezen in de Raadszaal ruimte worden gemaakt. Een ver- boywingsplan zal U daarvoor worden aange boden. Bij uitbreiding van de Raadszaal zal tevens de electrificatie onder het oog worden gezien. Centralisatie van schoonmaaksters wordt reeds zooveel mogelijk betracht, want, hoewel de volgnrs. 225 en 226 zijn gesplitst, zijn het toch dezelfde personen, die daar werken. Ver dere centralisatie zal moeilijk gaan met het oog op de ongunstige werktijden (buiten de school- en bureau-uren) tenzij wordt overge gaan tot het instellen van een schoonmaak dienst bij de Reiniging, zooals dat in Den Haag is, waarvoor echter o.i. onze Gemeente te klein is. Met genoegen hebben we gelezen, dat aange drongen wordt op uitvoering van de Koemarkt plannen ook volgens onze meening moet daar mede niet te lang gewacht worden, mede omdat het thans nog mogelijk is deze plannen pl.rn. 10 onder de raming uit te voeren. We hopen dan ook, wanneer de inkomsten vermeerderen, Uwe toestemming te kunnen verkrijgen tot uitvoering der werken. Het wegbreken van het café op de Koemarkt, wat in de 3e Sectie werd aanbevolen, zal o.i. geen werkelijke verbetering van den toestand brengen, daar het gebrek niet zit in den toe gang naar de Koemarkt, maar in de brug. Op een adres over het beschikbaar stellen van standplaatsen en het verleenen van vergunnin gen voor openbare vermakelijkheden als circus sen e.d., nam de Raad nog onlangs een be slissing. Wij behoeven dus thans niet meer op die zaak terug te komen. Voorstellen tot vaststelling van het peil van Nieuwland hebben we nog niet ingediend, om dat o.i. niet in de hand gewerkt moest wor den, dat groote sommen werden vastgelegd ook in dien polder, zoolang nog elders vol doende bouwterrein onverkocht ligt. Uitgaven. Volgnr. 123. Presentiegelden der leden van den Raad. Wij meenen deze zaak aan den Raad te moe ten overlaten. Met het oog op de bekende bezwaren tegen avondvergaderingen, zijn wij eenigszins huive rig, avondvergaderingen uit te schrijven. Volgnr. 124. Jaarwedden van de ambtenaren Ier Secretarie, den concierge en de boden. Inderdaad wordt door verschuiving van per soneel in de vacature van Hoofdcommies aan de Afdeeling Algemeene Zaken voorzien. Volgnr. 126. Jaarwedden van de ambtenaren ten kantore van den Gemeente-Accountant. De tijdelijke schrijfster kan niet worden ge mist. Volgnr. 127. Kosten van de kleeding en uit rusting van de boden en de bevolkingscontroleurs. Aan de boden, niet aan de bevolkings controleurs -wordt reeds jaren ambtsklee- ding verschaft. Het komt ons voor, dat daar voor alle reden is. Volgnr. 130. Kosten van telefoonaansluitin gen en telefoongesprekken. Op terugbrenging van het aantal telefoon aansluitingen hebben wij het oog gericht tot opruiming van minder noodzakelijke aansluitin gen zal worden overgegaan. Wat het streeknet betreft, is het bekend, dat ons College dit zeer in het belang van de ontwikkeling der Gemeente acht. Wij meenen, dat deze zaak bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken in goede handen is. Wij houden er echter het oog op gevestigd. Volgnr. 131. Druk- en bindwerk. Zoolang het contract tusschen de drukkers- patroons bestaat, waarbij het verboden i.s be neden minimum-tarief te leveren, terwijl door de Gemeente levering tegen minimum-tarief be dongen is, zou aanbesteding weinig zin hebben. Volgnr. 133. Kosten van onderhoud en schoon houden van hei Raadhuis en hel huis Nieuwslraai 26/28. Wij mogen verwijzen naar hetgeen wij onder de algemeene beschouwingen opmerkten. Volgnr. 136. Kosten van het Archief. In overleg met den Rijksarchivaris kwam het wenschelijk voor, voor de benoeming vaneen archivaris, de najaarsexamens af te wachten. De benoeming zal thans eerstdaags in den Raad aan de orde kunnen worden gesteld. Volgnr. 141. Kosten van het plaatsen van kennisgevingen, berichten enz. in de Schiedamsche couranten. Wij meenen, dat de juiste weg gekozen is door het plaatsen van kennisgevingen in de drie dagbladen van verschillende richting. Wij hebben er geen bezwaar in gezien, dat een dier drie een Rotterdamsch blad is,aangezien dat blad een afzonderlijke oplage voor Schie dam heeft, met een belangrijk gedeelte aan Schiedamsch nieuws gewijd. Volgnr 157. Jaarwedden van personeel der plaatselijke belastingen. Wij merken op, dat de werkzaamheden van den beursknecht niet zijn vervallen, waar hij belast is met het schoonhouden van het bene dengedeelte van de Beurs. Volgnr. 158. Verdere kosten op de invordering van belastingen) vallende. De post van 3000.voor drukwerk en schrijfbehoeften is opgenomen, om daaruit het vele drukwerk voor de belastingen van het kantoor van den Gemeente-Ontvanger en de Afdeeling Belastingen te bestrijden. Het vorig jaar is deze post te laag geraamd. Bij het nazien d r uitgaven over de verloopen kwartalen van cht j'-:>v is echter gebleken, dat de post met 1000.kan worden verminderd. Volgnr. 163. Belooning van de beambten van politie. Het politietoezicht in het Steirebosch ge schiedt door twee boschwachters, die gedeelte lijk eigenlijke politiediensten verrichten wa ken tegen- en constateeren van overtredingen cn misdrijven aldaar en gedeeltelijk ten dien- He van het Grondbedrijf, toezicht houden op het. beschadigen van plantsoenen, het voederen van watervogels, enz. Ook in verband met den huidigen maatschap- pehjken toestand, zou het in dit tachtig Hectare groot teirein, dat bovendien moeilijk te besur- veilleeren is, aanbeveling verdienen het toezicht uit te breiden. Hiervoor kan echter met de tegen- wooidige sterkte van het politiepersoneel,dat aan andere noodzakelijk te verrichten diensten niet kan worden onttrokken, geen meerder peisoneel beschikbaar gesteld worden. Oveiwogen wordt, op welke wijze aldaar in meerder toezicht ware te voldoen. i ,^e naleving der Arbeidswet wordt door T vol(*oende toezicht gehouden, hetgeen veelal de taak der rechercheurs is. Zoo werden m 1922 in de maanden Januari 77 inspecties gehouuen m Februari 60in Maart 72 j in April 47; in Mei 64 in Juni 78 in Juli 60 in Augustus 59 in September 68 in (jetober 79 en m November 64, waarbij verschillende overtredingen werden geconstateerd. Van het rijwiel wordt door de politie reeds zooveel mogelijk gebruik gemaakt. Nog meer agenten als thans per rijwiel te laten surveillee- ren, zou niet bevorderlijk zijn aan een goed en behoorlijk toezicht. De surveillance toch is hooldzaak, die per rijwiel een goede aanvul ling. De opmerking dat de telefoon door 2 agen ten wordt bediend, hetwelk met goedkoopere krachten zou kunnen geschieden, is niet recht duidelijk. Bedoeld wordt waarschijnlijk, dat 2 agenten portiersdiensten verrichten deze dienst loopt van 9 uur des voormiddags tot 10 uur des namiddags, en wordt door 2 invalide agenten verricht, die voor den straatdienst door licha melijke gebreken, resp. minder geschikt en ongeschikt zijn. Eventueel zou kunnen worden overwogen, dien dienst door goedkoopere krachten te doen waar nemen. Het aantal telefoontoestellen bij de Politie kan, ■wil de dienst behoorlijk functionneeren, niet, worden beperkt. Ook op dit punt is reeds groo te zuinigheid betracht. Zoo ergens, dan is bij dePolitie snelheid van handelen steedsgewenscht, waarbij een behooorlijk ingerichte telefoondienst een eerste vereischte is. Wat betreft inkrimping van het aantal In specteurs door het niet aanvullen der op 1 Ja nuari a.s. ontstane vacature, kan, met het oog op een richtige uitvoering van den dienst, niet worden overgegaan. Voor de waarneming van den bureaudienst, politioneele onderzoeken, inclusief vreemdelin gendienst, is geregeld een Inspecteur noodig, en èèn Inspecteur voor den dienst op straat, is voor een gemeente van ruim 42000 inwoners, zeer zeker geen te groot aantal. De Hoofdinspecteur is met het administra tieve gedeelte der justitieele politie belast en tevens met de onderzoeken van meer gewich- tigen aard, terwijl hij tevens bij ontstentenis van een der Inspecteurs, diens dienst waarneemt. Wel ligt het in het voornemen, bij eventueele vacature bij het heengaan van den hoofdagent, thans nog belast met de controle over de vreem delingen, waarvan er dog een 40Ó-tal hier vertoe ven, niet in die vacature te voorzien. Bovenstaande gevolgtrekking moge ook blij ken uit de navolgende opgave van het aantal Inspecteurs, behalve den Hoofdinspecteur, in de navolgende gemeenten met meerendeels be langrijk kleiner zielental dan Schiedam: Alkmaar 2, Hilversum 6, Bussum 2, Deventer 2, Zwolle 5, 's-ITertogenbosch 6, Breda 6, Amersfoort 3, terwijl bij Delft en Maastricht met een gering aantal inwoners meer, deze getallen zijn 4 en 4. De sterkte van het politiepersoneel in het algemeen is in deze Gemeente eer te gering dan te groot. In dit verband wijzen wij er op, dat Rotter dam 1 agent op 330 inwoners bezit, terwijl dit voor Schiedam is 1 op 600 inwoners. Volgnr. 166. Subsidie aan de Vereeniging ,,De Schiedamsche Burgerwacht". Wij verwijzen in dezen naar ons antwoord onder de algeineene beschouwingen. Volgnr. 171. Belooning voor twee deskun digen, belast met het schouwen van de distilleer ketels. Ten aanzien van deze opmerking, mogen wij U verwijzen naar hetgeen wij hieromtrent bij vroegere gelegenheden hebben opgemerkt. Volgnr. 1/9. Kosten ter voorkoming en be strijding van besmettelijke ziekten. Bezuiniging op ontsmetting is moeilijk, daar dat spoedig gevaarlijk wordt. Ook is te voren bezwaarlijk te ramen wat de kosten zullen zijn, zoodat het cijfer van het vorige jaar als maat staf is genomen. In de bediening der ovens is tevens begrepen het halen en brengen van het goed en de ont smetting van huizen. Volgnr. 180. Subsidie aan de Vereeniging Schiedamsch Volksbadhuis". Wij mogen er op wijzen, dat, tengevolge van de afneming van het bezoek, als gevolg van de tijdsomstandigheden, er thans juist minder re den bestaat voor verruiming van den tijd, waar op het badhuis is opengesleld. Volgnr. 189. Bediening van pompen en riolen. Het spuien der riolen is noodzakelijk om ver stopping daarvan te voorkomen; naarmate ons i loolstelsel zich uitbreidt, nemen de kosten toe. Het door spuien schoonhouden is veel goed- kooper dan de vroegere methode van periodiek door de Gemeente-Reiniging schoonmaken. Wat hier dus wordt uitgegeven, wordt op de Gemeente Reiniging dubbel uitgespaard. Volgnr. 211. Kosten van het Bureau Onderwijs. Wij bleven in het duister omtrent de vraag," op welke der uitgaven in dezen zou kunnen worden bezuinigd. Volgnr. 254. Subsidies aan Nijverheidsscholen. Wij merken op, dat ook de inrichting der finan- ciëele stukken bij Algemeenen Maatregel van Bestuur, krachtens de Nijverheidsonderwijswet, is geregeld. De Ambachtsschool is reeds naar aanleiding van de opmerkingen der Commissie voor het onderzoek der rekeningen bij het nazien van de rekening dier school over 1921, uitge- noodigd de ingevolge genoemde regeh'ng opge maakte Balans aan te vullen. Volgnr. 262. Jaarwedden van het personeel van het Gymnasium. De mogelijkheid om het Gymnasium in een Lyceum om te zetten, is reeds geruimen tijd geleden door ons onder de oogen gezien. De wijziging der Middelbaar Onderwijswet laat echter langer op zich wachten dan aanvankelijk gedacht is en deze wijziging moet toch eerst tot stand zijn gebracht, alvorens de reorganisatie mogelijk zal zijn. Volgnr. 271. Kosten der openbare bewaar scholen. Met belangstelling namen wij er kennis van, dat meerdere leden der derde Sectie het erover eens waren, dat op den post Bewaarschoolonder- wijs flink bezuinigd kan worden. Wij zien die mogelijkheid tot op dit oogenblik nog niet, ten zij men de bijdragen aan de bijzondere bewaar scholen zou willen gaan verminderen, waartegen wij ons bij voorbaat zouden willen verzetten. Wat de exploitatie der gemeentelijke bewaar scholen betreft, meenen wij, dat deze zoo sober mogelijk wordt gevoerd en dat daarbij niet be- zuinigd kan worden. Zonder dat daarvoor feiten worden inedege- deeld, kunnen wij niet beoordeelen, of de uitga ven voor speelgoederen voor de bewaarschool aan de Laan te hoog zijn geweest, doch ook al ware dit zoo, dan betreft het hier een reeds lang afgedaan geval. Wij zijn er ons niet van bewust op welke posten duurzaam bezuinigd zou kunnen worden. Aolgnr. 280. Kosten van het Stedelijk Mu ziekkorps. Ook wij stellen zeer veel prijs op het behoud van het Stedelijk Muziekkorps, dat o.i. niet kan worden gemist. De financiëele toestand veroor looft echter niet het verleenen van subsidie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2