er is niemand die dit meer betreurt dan de Mi nister zelf. Nieuwe Nederlandsche Slaatslecning. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot het aangaan van een leening ten laste van het rijk. Volgens art. 1. van het ontwerp, wordt de minister van financiën gemachtigd tot het te gelde maken van schuldbewijzen ten laste van het rijk tot een zoodanig bedrag als noodig is ter verkrijging van een som van ten hoogste 350 millioen. Dit kan geschieden, hetzij ineens, dan wel bij gedeelten op de tijdstippen, welke de minister dienstig zal achten. Mr. Zimmerman. Men bericht uit Weenen, dat de communisti sche Abend meldt, dat Tsjecho-Slowakije en Frankrijk tegen de benoeming verzet hebben aangeteekend, omdat mr. Zimmerman Duitsch- gezind zou zijn. Dit is, volgens het blad d reden, dat mr. Zimmermann de benoeming slechts voor zekeren termijn heeft aanvaard. Dr. Lovink. Bij Kon. besluit van 8 dezer is, met ingang van 1 Januari 1923, op zijn verzoek, aan dr. Id. J. Lovink, te 's-Gravenhage, eervol ontslag verleend als commissaris-generaal voor de landbouwpro ductie bij het departement van landbouw, nijverheid en handel, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten in die functie bewezen' Het posttaricf. Naar de „N. Rott." verneemt staat de regee ring volstrekt niet afwijzend tegenover verlaging van het posttarief en worden verschillende ver lagingen ernstig overwogen. Het briefport van 10 cents zou echter voorshands niet verlaagd .worden, daarentegen o.a. wel een verlaagd stads- port weder worden ingevoerd. Dc Tabakswet. Het ligt, naar „de Tijd" verneemt, in de be doeling van uit den Rijkskieskring Utrecht aan het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kieskringorganisaties te verzoeken voor de eerstvolgende Bondsvergadering op de agenda te plaatsen de bekende motie-Utrecht, inzake de Tabakswet. Het blad verneemt, dat men voornemens is te bewerken, dat ook uit andere kieskringen een zelfde verzoek tot het Bondsbestuur zal worden gericht of naar het Bondsbestuur zal worden gezonden eene adhaesiebetuiging met den inhoud der genoemde motie. biads» ea Gewestelijk Nieuws» Memorie van Antwoord van B. en W. op het sectie-verslag der Gemeenle-bcgrooting 1923. „De Commissie heeft in den loop van het „jaar 1921 aan den Raad voorgesteld om het „salaris van den GemeesheerDirecteur te bepa- „len op 5000.dit voorstel is door den „Raad aangenomen. In den werkkring van „den Directeur is sindsdien weinig verandering „gekomen, zoodat wij ook thans van oordeel „zijn, dat het salaris niet te hoog is, doch in „overeenstemming met de werkzaamheden, door „genoemden functionnaris verricht. „Deze werkzaamheden bestaan hoofdzakelijk „uit de algemeene leiding van het Ziekenhuis, „hetgeen, behalve eenen groote mate van ver antwoordelijkheid, bovendien vele werkzaam- „heden, besprekingen, correspondentie enz. in „zich sluit. Tevens behandelt de Geneesheer- Directeur alle patiënten,welke geen eigen ge neesheer in de instelling willen behouden of er „geen hebben. „Verder verleent hij assistentie aan de spe cialisten, b.v. bijvoor-onderzoek, operaties e.d. „Hem is opgedragen de behandeling van het „verplegend personeel en verder inwonend per soneel en het geven van cursus aan eerstge noemde categorie. Tevens verricht hij alle „laboratorium- en röntgenwerkzaamheden en „verdere speciale behandelingen. „De Directeur woont alle Commissie-vergade- ringen, zoowel van het Dagelijksch Bestuur „als van de geheele Commissie, bij, regelt da delijks allerlei onderwerpen met de Adjunct- Directrice, b.v. betreffende indeeling van pa tiënten in de verschillende vertrekken, het „onderbrengen in de barak enz. terwijl èr'ver- „der nog vele onderwerpen zijn gelegen in de dagelijksche leiding der zaak, als regelingen „met de Rijksverzekeringsbank en den Raad „van Arbeid, welke onder geen der bovenge- melde categorieën vallen." Wat betreft het uitbetalen van den loontoe- slag kan worden medegedeeld, dat ook het per soneel van het Ziekenhuis, dat in vollen dienst is, de,n toeslag ontvangt. Voor hen, voor wie de wedde gedeeltelijk bestaat uit kost en inwo ning, wordt de toeslag uitbetaald in de ver houding, waarin het salaris, dat in geld wordt uitbetaald, staat tot het geheele salaris de waarde van kost en inwoning inbegrepen Dienst der Bezittingen. Groot verschil bestaat tusschen de oprich ting van- een openbaar slachthuis en andere groote uitgaven, aangezien het stichten van een slachthuis urgent gemaakt is door de Vleeschkeuringswet. Dc oprichting van een slachthuis ligt geheel m da lijn van die wet. Kosten voor de Gemeente kunnen worden voor komen, daar door de heffing van slacht-, koel huis- cn keurrechten, deze geheel op de slagers kunnen worden verhaald, die deze weder aan de consumenten in rekening kunnen brengen. Tegenover de daaruit voortvloeiende prijs- verhooging, die betrekkelijk gering zalzijn,staat de waarborg van goed vleesch. Ongetwijfeld zal op den duur een Gemeente als de onze tot stichting van een slachthuis moeten overgaan. Bespoediging is echter ook voor de slagers van belang, aangezien dan bij de oprichting van nieuwe bedrijven geen kosten voor een slachtplaats behoeven te worden gemaakt. Blijkbaar hebben de slagers reeds lang vermoedelijk met het oog op de reeds in 1904 door de toenmalige Raads commissie ingediende plannen, Jopgemaakt door den Ingenieur Paul op de oprichting van een slachthuis gerekend, gezien den toestand der slachtplaatsen, die over het algemeen allertreurigst is. Een voordeel voor de slagers is ook de betere gelegenheid tot het voo:1 consumptie geschikt maken van voorwaardelijk afgekeurd vleesch, terwijl bovendien de koelhuisinrichtingen voor hen zeer groote waarde hebben. Verder dient men in aanmerking te nemen, dat op het slachthuis gebruik gemaakt kan wor den van de moderne middelen van afmaking, terwijl nu op allerlei plaatsen in de Gemeente, de dieren op dikwijls primitieve wijze, in'slecht afgesloten slachtplaatsen, gelegen in druk be volkte wijken, worden gedood. Terwijl wij hier eenige redenen hebben wil len geven, die de oprichting van een abattoir kunnen wettigen, is het niet onze bedoeling, dat daartoe thans zal worden besloten. Wij stellen ons voor, in dezen te zijner tijd met een afzonderlijk voorstel te komen en moeten U derhalve verzoeken, in afwachting hiervan, dezen post slechts als een „Memorie"-post te beschouwen. Gemeenteraad. Gister werd in den Raad nog besloten tot wij ziging van de instructie van den gemeente ontvanger, zulks in verband met de overplaat sing van den tegenwoordigen Commies ten kan tore van den gemeente-ontvanger, naar afdeeling Financiën. Tengevolge hiervan zal de ontvanger, gedu rende de uren, dat het kantoor voor het publiek geopend is, steeds persoonlijk aanwezig moeten zijn. Waar de thans geldende uren van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. dit niet mogelijk maken, werd goedgekeurd met, ingang van 18 dezer het uur van sluiting te bepalen op des nam. l1^ uur. Heden wordt er ook avondvergadering gehou den. Onderscheiding. De heer J. J. Exler, die onlangs zijn zilveren jubileum vierde als kerkmeester der Havenparo chie, is door Z. H. den Paus begiftigd met het gouden Kruis pro Ecclesia et Pontifice. Niet alleen om zijn verdiensten op kerkelijk, maar ook om zijn vruchtbaar werk op charitatief en sociaal gebied, mocht de heer Exler deze hooge onderscheiding ontvangen. Nieuwe zaak. De vanouds bekende firma Wijsbroek zal, na een 10-jarige afwezigheid, in onze stad we derom een brood- koek en banketzaak beginnen. In het geheel gerestaureerde pand aan de Hoogstraat 67, waar eerst de firma Boon was gevestigd, heeft heden de opening plaats De verschillende voedings-en genotmiddelen zien er smakelijk uit en zullen evenals weleer ook nu hun afnemers wel vinden. Nieuwe omnibysdienst. Hedenmiddag 2 uur is er tusschen Schiedam (Beurs) en Kethel (Dorpsplein) een geregelde omnibusdienst geopend. R. K. Vrouwenbond. Morgenavond houdt de afd. Schiedam van bovengenoemden bond een vergadering in het Bondsgebouw. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande annonce. De „Schouwen." Toen hedenmiddag van de werf Gusto" de „Schouwen" te water werd gelaten, kwam het nieuwe schip, door het slippen van de ankers in botsing met een zeeboot die bij het Prins Hendrik -dok lag. De zeeboot, die middenscheeps werd getroffen, beliep nogal zware averij. Abonnemcnts-Concert. Gisteravond werd in de goed bezette Eendracht- zaal het 2e abonnementsconcert gegeven. Deze keer waren het de dames Suze Luger, de bekende alt-zangeres en Coba Rijneke, de be kwame piono-leerares der Muziekschool alhier, die het op zich genomen hadden, haar toehoor ders een intiemen genotvollen muziekavond te bezorgen. Hierin zijn ze in ieder opzicht geslaagd en we durven te zeggen, dat geen enkele wan klank of fout de artistieke sfeer verstoorde. Phenomenaal is het geluid van Suze Luger, klankvol als een klok in de forto's, innig-mooi in de piano's, vol-rond in de diepere tonen. In verschillende liederen, helaas in geen enkel Hol- landsch, toonde ze haar stem-kwaliteiten tevens haar diep-gevoelden zin voor voordracht. Een der mooiste was Les Berceaux van Gabriel Fauré, 't pittigste, echt Fransch-Iuchtig, Les Filles de Cadix. Van onzen grooten Diepenbrock zong ze Receuillement en Les Chats. Coba Rijneke, die haar zeer goed wist te bege leiden, speelde verder nog een viertal piano solo-nummers Sonate T. ld. t. op 57, v. Beet hoven, Impromptu As gr t, v. Schubert, Im promptu No. 3., v. Fauré en Ecossaises, v. Cho pin. Over haar geniaal spel zijn we vol lof. Prachtig is haar aanslag, bijzonder van haar linkerhand, hoog ontwikkeld haar muzikaal ge voel en haar techniek bewonderenswaardig. Ze doorleeft haar werk, terwijl ze ook met zoo echten lust de forto's er uit kan halen. Voor verschillende dames is het vleugelspel een zwa- ren, vermoeienden arbeid, voor haar echter niet. Bloemen en applaus waren door beide ar- tisten meer dan verdiend. Een aanwinst. Bij de gemeente-brandweer is gister de nieuwe motor-gereedschapwagen in dienst gesteld. Deze wagen die, bij aansluiting op de water leiding, tevens kan gebruikt worden tot het blus- sehen van kleinere branden, is volgens ontwerp van onzen brandweer gemaakt in de werkplaat sen van den heer J. Tanis, alhier. Het is een kloek stuk werk en zoo geriefelijk en practise!) mogelijk ingericht. In de verschillen de vakken is al het brandbluschmateriaal opge borgen rookmaskers en zuurstof-apparaten ont breken evenmin, zelfs is er een verbandtrommel en een springzeil aanwezig. Bovenop hebben de verlichtingsartikelen en de brandladders een plaats gekregen, welke door de gaanderij, die ter halver hoogte om den wagen heenloopt, gemakkelijk bereikt kunnen worden. De gemeente-schilders hebben den nieuweling met frissche kleuren in de verf gezet en op de vak ken, de namen der voorwerpen geplaatst, welke zij b vatten. Door deze nieuwe aanwinst is de brandweer ongetwijfeld weer veel verbeterd. Tooneel. De Koninkl. Goedgek. Tooneelvereeniging „Vriendenkring" alhier, heeft op hare laatst gehouden bestuursvergadering in beginsel be sloten ter gelegenheid van haar 25 jarig jubilé een wedstrijd te houden in reciteeren en komisch voordragen. De vereeniging die door ooi logs- en tijdsom standigheden, ook bij gebrek aan goede|localiteit niet naar buiten kon werken, vertrouwt wedei als voorheen op de volle sympathie en mede werking van allen, van wie zij die altijd zoo ruim schoots heeft ondervonden. UIT ROTTERDAM. De 11-jarige D.D., uit de Hooglandstraat, een der kinderen, die eergisteravond wer den gewond toen aldaar een paard schrok van de muziek van den St. Nicolaasoptocht der Buurtvereeniging Tochtstraat en tusschen de kinderen sprong, is in het ziekenhuis aan den Bergweg, waar ze ter verpleging was op genomen, aan de gevolgen overleden. Het meisje had een hersenschudding bekomen. UIT VLAARD1NGEN. B. en W. van Vlaardingen stellen den ge meenteraad voor een leening aan te gaan van 1,600,000. Gemeenteraad. Gemeen tebegrooting 1923. Gistermiddag 2 uur maakte de Raad een aan vang met de behandeling der gemeentel)egrooting 1923. Aanwezig zijn aanvankelijk 19 leden, wat later alle. Na opening deelde de voorzitter mede, dat. was ingekomen een adres van de Onder Afd. Schiedam v.d. Ned. Bond van Gemeente-Amb tenaren, verzoekend den toeslag van f 150 voor het g meente-personeel niet in te trekken, totdat over een salarisherziening definitief is beslist. Hierop konden de algemeene beschouwingen beginnen. Algemeene beschouwingen. De heer D i n k e 1 a a r vraagt het eerst het woord, maar wil vooraf eenige opmerkingen maken. Spr. kan er niet mee accoord gaan, dat 3 middagen achtereen wordt vergaderd, dat is voor sommige raadsleden te bezwaarlijk. Hij zou daarom ook 's avonds willen vergaderen, wat de voorzitter hem toezegt. Verder klaagt spr. over de late indiening der begrooting en de Memorie van Antwoord, de leden hebben bijna geen tijd, om alles te bestu- deeren. Dan tot de bespreking der begrooting over gaande, zegt spr, dat bij de begrooting voorop staat, dat het budget naar omlaag moet, maar hij kan niet begrijpen, dat B. en W. dit in loons verlaging zoeken. De M. v.A. echter nader be schouwend krijgt hij den indruk dat B. en W. misschien op dit punt nog niet zoo onver- biddellijk zijn, daar zij de kwestie van den toe slag voor gemeente-personeel eerst nog in de Comm. voor Georganiseerd Overleg willen be handeld zien. Spr. heeft wel hoop, dat deze mooie instelling gunstig op het verlangen van het perso neel zal adviseeren, wat ook te wenschen waren daar de levensstandaard tot dusver niet is ge daald. Wel zijn enkele levensmiddelen in prijs verminderd, maar huren, belastingen enz. worden daartegenover steeds zwaarder. Vergeleken bij de rijksloonen, staat Schiedam ook zeker niet te hoog, eerder te laag (spr. stelt tegenover elkaar een onderwijzer en een ad junct-commies). Zijn conclusie is daarom, dat de post van 50.000 voor toeslagen weer als gewone post op de begrooting moet komen, dan kan in de C. v. G. O. deze zaak altijd nog nader bekeken worden. Wat de plannen tot uitvoering van groote wer ken betreft, hierover is spr. niet tevreden. Men doet 't voorkomen, of alles, wat men onderneemt, direct moet betaald worden, en men vergeet, dat er eerst groote voorbereidingen aan vooraf moe ten gaan. Zoo is er het plan Koemarktbrug. Nog niet zoo lang geleden, zeide men, dat verande ring hoogsturgentwas, de toestand was onhoud baar en thans wil men er weer eerst voorloopig ƒ15.000 aan verprutsen voor kléine verbeteringen- Dat is geen werk. De verandering zal wel geen werkverschaffing geven, maar toch werkver ruiming. Daarom is flink aanpakken de zaak en ook om den levensgevaarlijken toestand kan het daar zoo niet langer. „Zitten we er, vraagt spr. dan, met de finan ciën nu zoo slecht voor Van de transactie met Rotterdam krijgen we toch flink wat rente, ter wijl we door dien grondverkoop ook geen nadeel van het faillissement van v. d. Kuy en v. d. Ree hebben gehad. De verbetering van het St. Jacobs Gasthuis komt spr. ook als werkverruiming voor. Hij heeft zich gestooten aan de uitlating in de M. v. A., dat die verbetering niet urgent zou zijn spr. blijft er sterk op aandringen, dat dat menschen-pakhuis wordt veranderd. Dan tot de werkverschaffing komen, zegt spr. over de werkeloosheid niet veel te zullen zeggen, want het Rijk heeft hier de touwtjes in handen, zoodat Schiedam, dat er zoo ongunstig voorstaat, zelf niet veel kan doen. Toch moet getracht wor den, dat zooveel mogelijk menschen aan 't werk gezet worden. Een nieuwe algem. begraafplaats b.v. zou veel werkloozen uit den nood helpen. Vooral op de moreele zijde van het werkloozcn- vraagstuk moet hierbij gelet worden. Wat de geldkwestie bij die begraafplaats betrèft, daar zou nog wel wat op gevonden kunnen worden zoo is het Rijk wel bereid te betalen en misschien de provincie ook. Men vergete niet, dat het werk loos blijven loopen ook schatten gelds kost. Tegen 't dempen van grachten als werkverschaffing, maken B. en W. 't bezwaar, dat er dan leelijke straten zouden ontstaan, maar spr. is er van overtuigd, dat de eigenaars der huizen, die dan ook wel op zullen knappen. Een krachtig pleidooi houdt spr. dan voor den aanleg van sportparken, hertenkamp en 't be houd van het Sterrebosch, de gezochte afleiding voor ieder Schiedammer en veel vreemdelingen. Hoe aantrekkelijker men het bosch maakt, hoemeer voordeel de gemeente er van zal hebben. En laat men het niet voor industrie-terrein ver- koopen. Wat de krotwoningen aangaat is spr. van mee ning, dat, voordat deze opgeruimd worden, er eerst voldoende nieuwe woningen moeten wor den gebouwd. Eigenaardig vindt spr. het, dat na gestelde vragen in dén Raad over den brood- en vleesch- prijs, deze artikelen direct goedkooper werden. Hij zou gaarne zien, dat in 't vervolg nu niet een raadslid hierop attent moest maken, maar B. en W. zelf. Kan 't college b.v. den bakkers geen meel verschaffen, zoodat de prijzen weer wat kunnen dalen, in A'dam heeft dit toch ook suc ces gehad. Verder moeten B. en W. invloed uit oefenen op de kwaliteit der artikelen, door ze te koopen, dan krijgen de armeren ook eens goede waar voor minder geld. Liever heeft men hier ook versche visch, waarom spr. verzocht, dat de schokkers weer hier zullen komen en de visch niet meer per spoor wordt gebracht. Ten slotte pleit spr. voor verstrekken van brood en melk aan die kinderen, wier ouders 't niet kun nen koopen. Laat men doen, wat noodig is. De heer G o 11 houdt een lintworm-praatje, dat bijna geheel tegen de practische politiek der S.D.A.P. is gericht. Bezuiniging ademt de M. v. A., zegt spr., en dit is om de malaise ook noodig, maar men moet de zaken niet steeds verdoe zelen, zooals de S.D.A.P. doet. Hij leest hierop een artikel voor uit een oude verkiezingskrant „dc roode Trompetter," waarin door de socialis ten als de rooden scherp stelling wordt genomen tegen de .zwarten. En nog onlangs waren de rooden in de Kamer zoo inconsequent, om samen werking met de zwarten (Katholieken) te vragen. Hoe kunnen ze verder ook samenwerken met B. en W., waarvan 't meerendeel zwart is. De heer Hoek: wat hebben de menschen aan dat gepraat. De heer C o 11 Mijnheer de voorzitter, laat voor den heer Hoek wat speelgoed halen. De „Voorwaarts," vervolgt spr., beweerde onlangs, dat er door de practische politiek van B. en W. een roode draad liep, maar spr. kan deze niet vinden. Bij verschillende punten heeft hij integendeel bemerkt, dat de beide democratische wethouders, de heeren de Bruin en Houtman, de democratie tegenwerkten, en soms de geheele raad (behalve hij zelf dan Vervolgens dringt spr. aan, op meer uitgebrei de schoolvoeding en -ldeeding, waaraan volgens hem, thans nog veel hapert, 't Verheugt hem dat de lieer Dinkelaar hier ook over gesproken heeft. Een ingrijpende wijziging is in deze zaak noodig. Allermoeilijkst en allergewichtigst noemt spr. het vraagstuk der werkloosheid en armenzorg. In alle bedrijven heerscht de werkeloosheid, maar Schiedam doet voor de slachtoffers niet genoeg. Op verschillende adviezen beschikte men afwijzend en zelfs weth. de Bruin ging hierin mee, waarvoor hij echter een uitbrander van den A'damschen partijgenoot Pothuis opliep. Spr. citeert deze dan, waarop weth. de Bruin hem ech ter attent maakt, dat hij valsch citeert. De heer Collé geeft dit slechts toe, wanneer men hem dit uit het' artikel kan bewijzen, waarna weth. de Bruin de kranten laat halen. Intusschen gaat de heer Collé voort en eischt voor de bij de gemeente te Werkgestelde werkloozen het volle loon. Schiedam gaat zelfs onder het door den minister vastgestelde loon. Weth. LI o u t m a n Daar zal ik u op ant woorden. De heer Collé: Inhouden van loon, om de belastingen te laten betalen, komt ook niet te pas. B. en W. doen het zelfs voorkomen, alsof ze de arbeiders daarmee een dienst bewijzen. Bij den steun a.d. Werkloozen moet men niet op de eerste plaats vragen waar moet het geld vandaan komen Dat is Wel uit besparing op andere uitgaven (als burgerwacht, wethouders- pensioenen enz.) te halen. (Thans worden de kranten met de bewuste artikelenvan de Bruinen Pothuis binnengebracht De heer Collé leest het citaat voor, waarvan later door den heer de Bruin wordt bewezen, dat valsch

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2