vestingstelsel willen afschaffen, maar een voor stel daartoe laat hij over aan den heer Colijn. De heer D e c k e r s (R. K.) verwijt de S.D.A. P'ers, dat zij steeds de mond vol hebben over de vredesbewegingen toch uitentreuren den klassen strijd prediken. Als goed katholiek stelde de heer Deckers, zonder overigens heftig-polemisch te worden, hiertegenover de vredesroeping en vredesactie van den Paus. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Binnenland. Het Staten-lid Wesseling. Naar voor enkele dagen werd medegedeeld, had de heer C. D. Wesseling, lid van de Prov. Staten en van den Haagschen Gemeenteraad, naar aanleiding van de houding van de meer derheid van het bestuur der R.K. Kiesvereeni- ging, Rijkskieskring 's-Gravenhage te zijnen opzichte, het plan opgevat, om zich bij de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar te stellen. Als gevolg van een en ander had hij ook bedankt als voorzitter van de Club der R.K. Statenleden in Zuid-Holland. In een jl. Zaterdag gehouden vergadering der genoemde clubwerd dit ontslag niet aanvaard, maar werd met algemeene stemmen een voortel aangenomen om de voorziening in het presidium uit te stellen tot na de Statenverkiezingen van het volgende jaar. Uit de kringen der kiesvereenigingen is den heer Wesseling een adres aangeboden van den vol genden inhoud Ondergeteekenden, alle leden van de R.K. Kiesvereeniging alhier, betreurende, dat de heer C. D. Wesseling niet meer in aanmerking wenscht te komen voor het hernieuwing van zijn mandaten voor Provinciale Staten en Ge meenteraad, verzoeken hem terug te komen op zijn besluit, stellen hem candidaat voor de gros lijst voor de a.s. Statenverkiezingen ingevolge de artt. 43 en 44 van de Statuten. Dit adres hebben honderden vrouwelijke en mannelijke R.K. kiezers onderteekend. Een en ander is aanleiding geworden, dat de heer Wesseling op zijn oorspronkelijk voornemen is teruggekomen. Hij heeft daarvan reeds aan de besturen der kiesvereenigingen kennis gegeven. Mr. Zimmerman. Vrijdagavond kwam, naar aan het Hbld. wordt gemeld, te Weenen met den Orient- express aan de Commissaris-generaal mr. A. R. Zimmerman. Aan het station was geenoffici- eele ontvangst en behalve eenige persoonlijke kennissen van den heer Zimmerman, waren le den van het Nederlandsche gezantschap, ver tegenwoordigers van Buitenlandsche Zaken en de president der delegatie van den Volkenbond aan het Ost Bahnhof aanwezig. De eerste officiee- le ontvangst door de Oostenrijksche autoriteiten zou Zaterdag geschieden. Mr. Zimmerman zal in het vroegereMinisterie van Oorlog zijn ambt uitoefenen. De communisti- cshe pers is nu reeds aan 't razen tegen hem. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op vragen van den heer Schaper betreffende de opleiding van jongelieden voor het notariaat en de registratie door den ontvanger der succes sierechten en den inspecteur der registratie te Groningen en betreffende de aanstelling van een adjunct-inspecteur luidt het antwoord van den minister van fi nanciën Inderdaad worden door ambtenaren der registratie te Groningen jongelieden opgeleid voor surnumerair der registratie en domeinen. Voor een bevredigende recruteering van het korps is dit noodig. De opleiding tot andere functies, zooals die van surnumerair der directe belastingen, surnumerair der grondbelasting en adspirant-landmeter, wordt door et Rijk zelfs grootendeels bekostigd. Niet alleen immers ont vangen zij, die tot het vakexamen voor die func ties worden opgeleid, een jaarlijksce toelage, maar ook worden deze jongelieden in de lokalen van het departement onderwezen. Zomertijd. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar aanleiding van de aan de Tweede Kamer gedane toezegging, haar zooveel mogelijk gege vens te verstrekken,noodig ter beoordeeling van de voor- en nadeelen verbonden aan handhaving van den zomertijd, aan de Gedeputeerde Staten der provincies verzocht, eenige gemeentebesturen uit te noodigen, zoo na mogelijk onder cijfers mede te. deelen den invloed,welken de zomertijd heeft uit het oogpunt van besparing van kolen en kunstlicht. Tevens heeft de minister verzocht, de zienswijze van de Gedeputeerde Staten te mogen vernemen omtrent de vraag, of hot aanbe veling zoude kunnen verdienen.dat de zomertijd, hetzij facultief wordt gesteld in dien zin, dat gemeentebesturen, die daarop prijs stellen,ver vroeging van den wettelijken tijd zouden kunnen toepassen gedurende eenige maanden in het jaar, hetzij alleen wordt ingevoerd door de meer ste delijke gemeenten. Stads» en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Om 10 uur gisteravond sloot de voorzitter de zitting en was hiermee de begrooting voor 1923 van de baan, of liever op de baan, d.w.z. in ruwe, breede trekken gereed,om in toepassing te wor den gebracht. Vier zittingen zijn er aan besteed om het zoo ver te brengen, 't ging dus nogal tamelijk vlug in zijn Werk, maar, had de heer Collé niet in totaal vier uur spreektijd voor zich alleen opge- eischt, dan was men nog met een zitting minder klaar gekomen. En had 'tde heer Collé dien tijd nu maar over de begrooting gehad, enfin, we zouden niets ge zegd hebben, maar voor 't grootste deel gingen, juist zijn woorden langs de begrooting heen en richtten zich tegen de S.D.A.P., zijn roode vrien den-vijanden. Weth, de Bruin en de heer Dinke- laar waren het, die hierdoor uit hun tent gelokt werden, maar ze hadden o.i. veel verstandiger gedaan er in te blijven. Laat men elkaar afma ken op een gewonen debatavond en niet in een raadszitting. We begrijpen daarom ook niet, dat noch de voorzitter, noch een der raadsleden, zich niet tegen dergelijk buiten-begrootings-gekibbel verzette. De algemeene indruk, die men van de begroo ting krijgt, is niet erg gunstig. Weth. Boddeüs, de beheerder der finantiën, was zeker niet 't meest optimistisch gestemd hij durfde zelfs niet te voorspellen, dat het vermenigsvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting niet verhoogd be hoefde te worden. De gewone uitgaven zijn ge raamd op ƒ4.186.327. 10x/2, de buitengewone ƒ4.920.600 en de onvoorziene op ƒ25.763.04. Uit de inkomstenbelasting verwacht men ƒ855.000, als gezamenlijke inkomsten 9.570.502.101/2. Laten we hopen, dat in 1923 de balans tusschen inkomsten en uitgaven niet te veel uit haar even wicht worde gebracht. Aan voorspellingen over verbeteren van den economischen wereldtoe stand kunnen we ons niet wagen, maar zoo spoe dig wat licht Weer doorbreekt, komt ook Schie dam Weer in volle werking en gaat men aan den slag, om 't wachtende aan te pakken. Een der eerste Werken, die dan onder handen zullen wor den genomen, zal ongetwijfeld de Koemarkt- brug zijn. 't Is te betreuren, dat een behandeling der begrooting maar zelden zonder incidenten af loopt. Tot gisteravond was het goed gegaan, maar toen barstte een dubbele bom los. Weth. Houtman liet zich zoo ongemotiveerd scherp te gen den heer Scheffers uit, dat deze laatste liever van het verder debat afzag en weth. de Bruin maakte door een onvoorzichtige uitlating den heer Collé met zijn mannetjes op de tribune zoo razend, dat de politie moest ingrijpen. Alles ging gelukkig zonder bloedvergieten over. Vóór de raadsleden hun Kerstvacantie kunnen genieten, zullen ze eerst Vrijdagmiddag nog een zitting moeten houden, waarin een gewone agen da te behandelen zal zijn. Recollectie. Het bestuur van „St. Clemens" verzoekt ons om mede te deelen, dat morgenavond acht uur een recollectie zal worden gehouden, waarbij al len, die in retrate zijn geweest, dringend worden uitgenoodigd. Weenen vraagt een kinderkeuken. Voor een eventueel, de vólgende week, te houden speldjesdag, vraagt het Oostenrijksch Comité, jonge dames, en jongenheeren, die zich met verkoop zouden willen belasten. Zij worden verzocht, zich Woensdag a.s. 20 D.ec. ten 3 uur. aan te melden in den R.K. Volksbond, al waai* zij door het Comité dan verdere inlichtingen be-- komen. Mevr. H. Jansen-Beukers. Mevr. Beukers -v. Gent. C. Persoon. Th. Jansen. Nieuwe auto-dienst. In de helft van de volgende maand zal er een auto-omnibusdienst, voor personen-verkeer, worden geopend tusschen SchiedamOverschie Delft. Afgesloten brug. De Willemsbrug zal Woensdag 20 Dec. (mor gen) voor het verkeer met rij- en voertuigen ge sloten zijn. Badhuis Eendraehtstraat. In de week van 1116 Dec. werden genomen 130 baden, waarvan 24 kuipbaden en 106 regen- baden. Jubileum. Den 28sten December a.s. zal de heerE.G. van den Bovenkamp, Inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, alhier, den dag herdenken, dat hij voor 25 jaren bij de Ad ministratie van genoemde middelen in functie trad. Ten nadeele van de firma Da niël Visser cn zonen,is gisteravond omstreeks zes uur een rijwiel ontvreemd, dat even onbeheerd voor het postkantoor stond". Door de politie is opgevangen een Dobbermann-pincher Wanneer binnen 2 maal 24 uur het dier niet is afgehaald, zal het worden afgemaakt. UIT ROTTERDAM1 Gisteravond is er brand uitgebroken aan boord van het Japansche stoomschip Aden Maru, lig gende in de Lekhaven alhier. De brand werd in ruim 3 in de lading kolen ontdekt. Brandmeester W.J.H. Scholten ving de blussching aan met gasten van spuit 36, daarna nam hoofdman C. van de Wetering Jzn. het bevel op zich, onder wiens leiding de spuiten 36, 55, 35, 34 en 33 met 10 op de waterleiding geplaatste slangen en tenslotte ook nog met behulp van een drijvende stoombrandspuit den brand hebben gebluscht. Gemeenteraad. Gemeentebegrooting 1923. (Slot.) Avondvergadering 18 Dec. Aanwezig zijn alle leden. Gasfabriek. Vooraf vraagt de heer Kavelaars of er in 't vervolg bij 't straten opbreken niet wat meer ovei'leg tusschen de diverse diensten kan ge pleegd worden. De straat voor 't Kantongerecht werd onlangs drie keer achter elkaar opgebroken. De heer Collé kant zich tegen den winst post bij de gasfabriek, groot 54.500, 't dunkt hem te veel en de raming v. d. cokespost dunkt hem te gedrukt, den prijs ervan te duur. Weth. v. V e 1 z e n antwoordt eerst den heer Kavelaars, dat in den regel wel overleg wordt gepleegd, hij zal er echter nog eens over spreken. Wat de opinie van den heer Collé betreft, zegt weth.,dat in de gasfabriek een kapitaal van meer dan 1 millioen zit, waarbij 54.500 winst toch niet te veel is. Particulieren zouden het niet voor minder doen. De raming der cokes is volgens weth. een moeilijke kwestie, toch schijnt ze hem niet te gedrukt. Hier is de cokes nog 15 cent goed- kooper dan in Rotterdam. De heer H ij m a n vraagt, of de post voor lantaarnopstekers en poetsers 13000) nog in zijn geheel gemotiveerd is, daar toch onlangs tot 't aanbrengen van automatische lantaarn-aan stekers is besloten. Weth. v. V e 1 z e n acht den post wel gemoti veerd, daar het geheele lantaarnnet nog niet automatisch is geinstalleerd. De heer Collé is niet tevreden gesteld, hij blijft bij zijn meening, dat een gemeente geen zuivere winst behoeft te maken. Weth. v. V e 1 z e n verdedigt nogmaals zijn standpunt. De cokes- en gasprijzen zijn volgens hem hier aan den lagen kant, uit een door hem aangelegde lijst kan hij dit bewijzen. De heer Hoek maakt den raad er opmerk zaam op, dat de zuivere winst der gasfabriek niet 54.500, maar 53.000 bedraagt. De heer Kavelaars wil den heer Collé er op wijzen, dat de gasfabriek 't volgend jaar misschien wel weer verlies kan lijden. Bij winst hebben de belasting-betalers ook eens een mee vallertje. De begrooting der gasfabriek wordt hierop goedgekeurd. De heer Collé stemt tegen. Drinkwaterleiding. De heer Kavelaars vraagt of van den schadepost bij den bouw van het nieuwe pomp station niets op den leverancier der machines kan verhaald worden. De heei H ij m a n vraagt, of in ver-band met de overgave der waterleiding aan Rotterdam wel voldoende rekening wordt gehouden met het te ontslaan personeel. De heer Scheffers is absoluut niet tevre den met het antwoord van B. en W. in zake het pompstation. Het toezicht is er steeds onvoldoen de geweest. En nog is de zaak niet in orde. Dezer dagen bleken weer een paar teak houten deuren te klein. Weth. .v V e 1 z e n antwoordt den heer Hij man, dat het hier 3 personen betreft, waarvoor echter wel goed gezorgd zal worden. Weth. Houtman zegt, dat de heerScheffers overdrijft, de schade is niet 50.000, zooals het praatje rondloopt, maar slechts 4000 of 5000, Er is een fout begaan, maar die is gelukkig gauw bemerkt. Thans echter is de zaak geheel in orde. De schade kan niet op de machine-firma ver-" haald worden. Verder valt weth. scherp uit tegen den heer Scheffers, die volgens hem bloed wil ziep. De heer Scheffers tracht zich te ver dedigen, maar weth. Houtman valt hem telkens scherp in de rede, waarom de heer Scheffers liever van het debat wil afzien. De heer Evers komt op tegen het optreden van weth. Houtman. Electriciteits bedrijf. Deze begrooting wordt zonder discussie en z.h.s. aangenomen. Ook de begrooting van het Woningbe drijf, AlgemeenHandelsentrepot, Gemeente-reiniging en Gemeente werken. Ha vendienst. De heer Kavelaars had gaarne dat het noodsignaal bij hoog water voor de Hoofd- stra^tbewoners, wat zachter wordt gegeven. De voorzitter zegt, dat een regeling in overweging is, waarbij allicht het knalsignaal geheel kan vervallen. Begrooting wordt goedgekeurd. Brandweer. Weth. Houtman deelt mee, dat de post 3000 voor het maken van een toren voor het drogen van slangen kan vervallen. Dit drogen kan op veel goedkoopere wijze geschieden. De 50.000 voor aankoop van een motorbootjzul- len niet Worden besteed, of bij den raad zal er eerst een apart voorstel over komen. De begrooting wordt hierop goedgekeurd. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De heer Kavelaars vraagt, of de post, 5000 voor den aankoop van boeken niet te royaal is geraamd. Weth. de Bruin merkt op dat de 5000 niet alleen voor nieuwe boeken besteed wordt, ook voor herstel enz. De heer Kavelaars zal toch tegen dezen post stemmen. De heer B r o u n t s stelt voor dien post op 2500 te brengen en de contributie van 0.50 op ƒ1.—. De heer Dinkelaaris niet Voor verhooging der contributie te vinden en tegen vermindering der 5000 voor boek- aankoop, daar de leeszaal nog niets is zooals ze wezen moet. Weth. de Bruin kan niet met de voorstellen van den heer Brounts meegaan. De aanleg van een catalogus zou nog te duur uitkomen. De begrooting wordt goedgekeurd. De heer Kavelaars stemt tegen. Ziekenhuis. Begrooting wordt goedgekeurd. Burger 1. Armbestuur. De heer G o 11 is hiet tevreden met de wijze van werken van het Burgerl. Armbestuur, er is volgens hem geen enkele vaste regeling, waar naar men te Werk gaat, wat hem toch dringend noodzakelijk voorkomt. Spr. noemt eenige feiten waardoor hij meent te kunnen aantoonen, dat willekeur nog al eens in 't spel is. De heer De Bruin verkiest deze kwestie niet in den Raad te behandelen, of de Raad zelf moest het wilien. Voor de feiten, die de heer Collé noemde, is weth. niet bang, het B. A. werkt volgens weth. uitstekend. De heer v.d. Toorn acht ook een algemeen debat over het B. A. niet gewenscht, de heer Collé heeft thans niets nieuws naar voren ge bracht, bij de algem. beschouwingen, heeft hij 't zelfde in den breede gezegd. De heer G o 11 is allesbehalve tevreden met de zienswijze van de heeren de Bruin en v.d. Toorn. De heer v.d. Toorn zegt, dat de raad heeft bewezen, dat hij het stelsel van weth. De Bruin (ieder geval in het B.A. apart behandelen) nog wenscht, en niet de plannen van den heer Collé (systeem Rotterdam) De raad weet ook soms niet goed, wat hij aan den heer Collé heeft. De heer Collé gaat in den breede tegen deze laatste opmerking in. Weth. de Bruin deelt tenslotte nog mede, dat ieder lid van het B.A. een uitgebreid rapport ter inzage krijgt, zoodat hij ieder geval kan be- oordeelen. De heer Kavelaars zou toch gaarne zien, dat onderzocht werd, of de grieven van den heer Collé juist zijn. Weth, de Bruin wil dit wel doen, wanneer de hèer Collé aan het College, niet aan hem per soonlijk, vragen over die grieven stelt. Volgens hem staat echter reeds van te voren vast, dat de heer Collé, wanneer hij in 't ongelijk gesteld wordt, het gedane onderzoek niet voor rechtvaar dig en objectief houdt. De voorzitter sluit thans het debat. Toch ontstaat er nog weer een hatelijke woor denwisseling tusschen de heeren de Bruin en Collé, welke haar hoogtepunt bereikt, als weth. de Bruin zich onvoorzichtig laat ontvallen, dat de heer Collé voor zijn familie opkomt. Dat is voor Collé te veel en ook voor zijn mannetjes op de tribune, 't Wordt een onsmakelijk geschreeuw en geschetter, zoo erg, dat de politie zich ge noodzaakt ziet, een persoon van de tribune naar buiten te zetten. (Wanneer zullen de werkeloozen nu eens in zien, dat interrupties van hun kant bij de raadszittingen hun zeker niet ten voordeele ko men). Als 't weer rustig is, zegt de heer Collé,dat hij een rapport over de wijze van werken van het B.A. zal indienen, een onderzoek kan dan volgen. De begrootingen der Gezondheidscom missie, St. Jacobs-Gasthuis, Ge meentel-Fondsen, Dienstder Po litie, Openbare Zwemplaats, Al gem. Begraafplaats, Arbeidsbeurs Dienst van het Onderwijs, Dienst der Bezittingen worden goedgekeurd. Op een vraag van den heer Kavelaars omtrent het op te richten abattoir, zegt de voorzitter, dat de betreffende post slechts pro memorie wordt uitgetrokken. Een volledig uitgewerkt voorstel zal den raad ter zijner tijd wel bereiken. Inkomsten. Den heer Hoek komt het voor, dat de school gelden voor de lagere scholen te hoog zijn. Alge meen hoort men er klachten over. De voorzitter belooft dit punt in 't col lege onder de oogen te zien. De voorzitter deelt mee, dat de post der brandweer 54400) met 3000 verminderd kan wordende postterugontvangst van aan den dienst der gemeentel, bezittingen ter leen ver strekte gelden (groo 1/454000)wordt voor ƒ450000 pro memorie uitgetrokken. De post inkomsten-belasting wordt inet 5000 verhoogd (ƒ855000). De volgnrs. worden verder alle goedgekeurd, evenals de onvoorziene uitgaven. De geheele begrooting, hierop in stemming gebracht wordt met algem. st. aangenomen. Om 10 uur sluit de voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws, Net b ij t ij d s. In den trein naar Wezel is bij het station Dorsten een Rotterdamsche juffrouw gearresteerd die zich had belast met het transport van twee jonge meisjes van goede familie naar Holland. Deze meisjes waren over gehaald, het ouderlijk huis te ontloopen, en bleken gehoor te hebben gegeven aan de ver lokkende aanbiedingen van 50.000 mark inko men per maand, mooie ldeeren en vrije verzor ging. Er was reeds een schriftelijke overeenkomst afgesloten. De meisjes zijn aan haar ouders teruggegeven. Nederlanders veroordeeld. On langs werden mevr. E.J., uit Amsterdam en haar broeder, die zich op reis naar Nederland bevonden, op het station te Dusseldorf gearres teerd wegens poging tot smokkelarij van lin nengoed, dat de dame onder haar kleeding had verborgen. Na 4 weken in hechtenis te hebben doorgebracht is zij veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Haar broeder is wegens mede plichtigheid tot één maand gevangenisstraf en een boete van 10.000 mark veroordeeld. De juweelendiefstal. Eenige be ambten der Centrale Recherche te Amsterdam zagen gistermiddag tegen half zes op den Nieuwendijk een Duitscher loop en, van wien zij wisten, dat hij zich speciaal op treindiefstallen toelegt. Zij aardelden niet en namen den man in arrest. Op het hoofdbureau weigerde de Duit scher alle inlichtingen. Daar het niet tot de ongmogelijkheid behoort dat deze verdachte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2