DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Woensdag 20 December 1922. 13521. Bureau Ab post 2 Bij of krachtens wetten of verordeningen voo gesehreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de FIRMA DANIEL VISSER ZOO- NEN om vergunning tot uitbreiding der distil leerderij met een likeurstokerij in het pand Hoog straat 31kadaster Sectie C. No. 41waarin wordt geplaatst 1 electromotor van 1 P.K., drijvende een advocaatmachine ■2o. de N.V. CORNS. SWARTTOUW CON STRUCTIEWERKPLAATSEN EN MACHINE FABRIEK om vergunning tot uitbreiding har er- fabriek in het pand Havenstraat 1517, kadas ter Sectie N. No. 252, met 9 electromotoren van totaal 145 P'.K., drijvende direrse werktuigen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 3 Januari a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schrifte lijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor hett ijdstip lrierbo- vengenoernd, kan op de Secretarie der Gemeente, van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 20 December 1922. KOEMARKT 4. g—JjTelefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. onnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per .50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regola 1.75 elke regel, daarboven 35 cent, 3 maal Godsdienst op breiden grondslag In het A. R. „Fr. Dagblad" schrijft „Uitkijk" het volgende JU Ja prettig is dat niet Als je nu 'n kerk hebt, 'n mooi gebouw midden in de groote stad, waar meer dan 1200 menschen 'n zitplaats kunnen hebben en daar zijn er dan op Zondagavond amper 100, zoodat 't oog visschen moet naar 'n zieltje hier en een zieltje ginds Dan vin-je dat toch erg verdrietig. Je zet een welsprekend man „op stoel" De kerk is lekker verwarmd 't Lichaam kan rusten, terwijl de ziel geeste lijke spijs genieten er komt haast geen mensch Zoo gaat het in Rotterdam. In de Remon- strantsche kerk. 's Morgens, nu ja dan komt er nog wel 'n klomp ie volk, maar 's avonds deze vrijzin nigsten aller vrijzinnigen zijn immers niet van meening, dat zij God door de veelheid van hun kerkgaan zullen behagen 's avonds komen zij niet. Zoo'n enkeling, die 's morgens niet kan Maar als nu toch de verwarming werkt en 't licht brandt, is zoo'n leege kerk een zielig gezicht. Daarom zal men eens wat nieuws probeeren. Er werd een comité gevormd, uit vrijzinnigen bestaande van allerlei kerk en dat comité krijgt deze:i winter tien avonden vrije beschikking over het gebouw. Dan moet het zelf iets organiseeren In vrijzinnigen geestdat spreekt. 'nRede, zang, muziek, levende beelden de keus is ruim als het maar zoo iets is van een vrijzin- nig-religicuse Zondagavond-samenkomst. liet comité is zijn Werk begonnen. Maar 't meest curieuse is wel, dat in dit comité, dat in een 91 „Mijn God, zou zij dood zijn riep hij uit. „Barnes, zeg mij, dat het niet waar is On gelukkige, die ik ben O, ik heb haar hart ge broken Barnes, spoedig Om 's hemels wil, help mij Maar eer de Amerikaan den tijd had te ant woorden, stond Enid aan de zijde van haar broeder. „AhGij zijt met reden beschaamd over wreedheid jegens deze arme vrouw. Zoo zijn de mannen. Uwe liefkoozingen zouden haar meer goed gedaan hebben, toen zij er u om vroeg. Laat mij haar verzorgen mijne liefde zal misschien goedmaken, wat uwe hardheid bedorven heeft." „Neen antwoordde Edwin met een don keren blik., zij blijft bij mij „En dat is de beste plaats voor haar" voegde Barnes er bij. „Ook gij moet ook nog medespreken Een aardige dokter zijt gij. Gij hebt haar door mijn broeder bijna dood laten martelen „Och antwoorde Barnes, „het geluk ver oorzaakt zoo licht den dood niet. Zij wist, dat gij haar met liefde in uwe armen hieldt, vóór zich heetende „christelijke" kerk op Zondaga vond bijeenkomsten beleggen wil, zitting heb ben onder meer eenige lsraelieten, die zelfs „min of meer geestdriftig zijn" voor het plan. •Als dit nu niet een godsdienst „op breeden grondslag" wordt, dan weet ik het niet. Tot zoover het „Fr. Dagblad." Wat is het toch treurig gesteld met onze protestantsche landgenooten, die door muziek, zang en levende beelden ter kerke moeten gelokt worden.Wat vin den zij anders in hun protestantsche kerkge bouwen dan leegheid, koelheid en gebrek aan religieuse bezieling. Wat ziet het er met het gees telijk gehalte bij hen diep treurig uit. Kan het anders dan dat bij de verschrikkelijke verdeeling (er zijn een kleine 100 protestantsche secten in het land) en bij de afzakking van hun voorgangers naar het ongeloof en socialisme, het volk ook het spoor bijster raakt en onverschillig wordt voor hun kerk, waar geen religieuse warm te, geen bezieling is, onverschillig voor hun tem pels, waarin voortdurend van af den kansel ge heel tegenstrijdige meeningen verkondigd wor den. Vandaar de boven aangehaalde nieuwe proef. Of zij wat uit zal halen. Wij voor ons zien daarin een laatste opflikkering van het aan religieusi- teit stervend Protestantisme. W. Buitealandseh Meuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Nadat Lord Curzon bij den aanvang der zit ting de Russische tegenvoorstellen als onaan nemelijk had verworpen, daar zij wederom op de theorie berusten, dat de Zwarte Zee een gesloten, d.w.z. een Russische zee is, besprak hij uitvoerig en met groote zorgvuldigheid de Turksche tegenvoorstellen, welke hij eveneens voor het grootste gedeelte van de hand wees. De Turksche voorstellen, zoo verklaarde hij, beteckenen met name in verband met de kwestie der demilitairisatie meer dan eenvoudige wijzi gingen. De geallieerden kunnen, zich onmogelijk accoord verklaren met een besluit, de Zee van Marmora uit te sluiten van de te demilitariseeren zone. Zij hebben aan Turkije het recht toegekend, versterkingen aan te leggen op de Aziatische kust der Zee van Marmora, maar zij moeten ei- schen, dat de Noordelijke en Noord-Westelijke kust van de Zee van Marmora onversterkt blijft, daar anders de vrije doorvaart door de zeestra ten volkomen illusoir wordt gemaakt. Een bepa ling, om de Zee van Marmora buiten het begrip der zeeëngten te houden, zou het voornemen der geallieerden om de vrije doorvaart door de Dardanellen te waarborgen, onmogelijk ma ken. Ook de eisch betreffende de souvereiniteit van Turkije over de Grieksche eilanden aan den ingang der Dardanellen is voor de gealli eerden onaannemelijk. Deze eilanden zijn Grieksch en zullen Grieksch blijven. De ge allieerden hebben deze eilanden gedemilitairi- seerd, maar zij kunnen er onmogelijk toe over gaan om ook het verblijf van een Grieksche vloot bij de eilanden te verbieden. In zijn slotwoord verklaarde Lord Curzon o.a. Wij hebben deze kwestie nu bijna twee weken grondig van alle kanten beschouwd en moeten er thans een einde aan maken. Een verdere be handeling zou dan ook volkomen doelloos zijn. De geallieerden willen echter den Turken niet beletten, om nogmaals hun meening te doen kennen maar ditmaal hun definitieve mee ning -of zij al dan niet met de geallieerde voor stellen accoord gaan. Van Turksche zijde wordt hedenavond ver zij in zwijm viel en de zucht, Welke zij daar even slaakte was een zucht van blijdschap, niet van wanhoop. Thans heb ik u eenige woorden te zeggen, eer uw vrouw weer bij kennis komt Ik heb u laten begaan, daar ik wist, dat een verklaring noodzakelijk was voor uw beider geluk. Als geneesheer had ik misschien een eind aan dat pijnlijk tooneel moeten maken, als uw vriend heb ik toegelaten, dat het werd af gespeeld. Nu echter ben ik wederom uw dok ter." „Goed. Tracht haar dan tot het bewustzijn terug te roepen." „Nog niet." „Nog niet?" herhaalde Enid met verbazing. "Dat was het, wat ik zeide Anstruther, wan neer uw vrouw de oogen weer opent, moet het niet in deze kamer, noch zelfs in dit huis zijn. Zij heeft dezen nacht meer zielesmart moeten dulden, dan een mensch anders in zijn geheele leven uitstaat. Zij is jong, sterk en gezond en ik geloof, dat gij haar gelukkig genoeg zult maken, dat haar zenuwgestel niet lijdt onder den schok, welke heeft getroffen." „Zij zal al het geluk smaken, hetwelk mijne leederheid en mijn liefde haar verschaffen kun nen." „Dat is goed," hervatte Barnes op ernstigen toch. „Doch luister verlaat haar onder geen enkel voorwendsel, eer ik u de toestemming er voor geef. Indien gij, wanneer zij weder bij plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voorherhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. klaard, dat de Turken hun eischen onveran derd handhaven. Men schijnt te gelooven, dat de kwestie tot aan het einde van de conferen tie, d.w.z. tot aan het uitwerken van het vredes verdrag, hangend zal blijven. Ismet Pasja zou het voornemen koesteren, de concessies in zake de kwestie der zeestraten, die ook hij onvermijde lijk acht, eerst te doen, als de geallieerden hem daarvoor in zake de kwestie der capitulaties tege moet komen in dien geest, dat zij daarvan geheel zullen afzien. In de kringen der geallieerden is men van meening, dat de Turken morgen in de zeestraten- kwestie zullen toegeven en zich met de voor waarden van de geallieerden accoord zullen verklaren. Over de houding der Russische delega tie is nog niets definitiefs bekend. DE GENTSCIIE HOOGESCHOOL. Gister heeft de Belgische Kamer met 85 tegen 83 st. en 12 onthoudingen artikel I van de taalwet aangenomen, dat luidta. aan de hoogeschool van Gent wordt het onderwijs gegeven in de Vlaamsche taal b. in de bijzondere technische scholen van de civiele genie en van de manufacturen wordt het onderwijs gegeven in het Fransch en in het Vlaamsch. Heden zal over de overige artikelen en het geheele ontwerp gestemd worden. Met groote spanning wordt de eindstemming afgewacht. Zuivere, ongebleekte roode palmoliehet beste verfraaiings middel der huid. geeft LIFELBUOy de ROODE kleur. DE IERSCHE VRIJSTAAT. De Iersche senaat heeft gister de eerste wet van het Iersche parlement aangenomen. De voor steller van het wetsontwerp verklaarde met ont roering in zijn stem, dat deze daad een mijlpaal beteekende in de geschiedenis der naties. De senaat heeft hiermede gedaan, wat door geslach ten van Ieren met opoffering van hun leven te vergeefs is getracht te doen. delever'5 zeep m 8507 27 Zij verkoopen Duitsclie producten in het bui tenland en zenden naar Duitschland alleen zoo veel van het ontvangen geld, als noodig is voor ijliet vernieuwen van de machines. Zij gebruiken ijgoedkoope arbeidskrachten en voeden hun ar beiders met levensmiddelen, die zij koopen in landen, waar zij den voor hen gunstigen wissel koers vinden. Zij maken enorme winsten, maar het Duitsclie volk deelt niet in die winsten. Zij zouden nu ook gaarne een Amerikaansche leening willen hebben. Niet voor dat het Duitsclie bezit in Duitsch- COMMUNISTEN EN FASCISTEN. Tusschen de communisten en de fascisten te Turijn was een conflict uitgebroken en bij enkele botsingen waren verscheidene fascisten zwaar gewond en één gedood. Naar aanleiding daarvan mobiliseerden de fascisten en verklaarden dat zij hun kameraden zouden wreken. Gisteren namiddag nu maakte zich een bende fascisten meester van de arbeidsbeurs. Een communistische afgevaardigde, die zich in het gebouw bevond, werd zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis worden getransporteerd. Voorts werden tal van communisten door de fascisten gearresteerd. Een communist werd, na in hechtenis te zijn genomen op staanden voet doodgeschoten. Een andere communis tische arbeider kreeg drie revolverschoten in de borst. In totaal zijn er bij deze onlusten elf personen gedood. AMERIKA EN HET HERSTEL. Het „Wall Street Journal" schrijft met be trekking tot de kwestie eener internationale leening, dat er op een dergelijke leening te New- York voor geen dollar zou worden ingeteekend en wel om de eenvoudige reden, dat de Duitsclie regeering geen invloed uitoefent op de Duitsclie financiën. Het blad schrijft o.a.De Duitsche financiers besturen hun zaken van uit veilige plaatsen buiten Duitschland Als zij het zouden verkiezen, zouden zij hun land een heel stuk in de goede richting kunnen brengen om dit aan zijn financieele verplichtingen te laten vol doen. Zij brengen echter iedere mark van het Duitsche vlottend kapitaal naar het buitenland. land ten gunste van Duitschland zelf wordt beheerd, zal in Amerika op een Duitsche lee ning worden ingeteeiend. kennis komt, u niet aan hare zijde bevindt, zal de herinnering aan hetgeen gebeurd is, zeker bij haar terugkeeren. Zij zoude zich ongerust maken over uwe afwezigheid en misschien op nieuw die voetstappen hooren. Breng haar naar de kamer van Enid en wanneer zij ont waakt moet het zijn in uwe armen, moeten hare oogen het eerst de uwe ontwaren. IToud u gereed, dit huis binnen een half uur te ver laten." „Dit huis verlaten vroeg Edwin, die Mari na als een kind in zijn armen had genomen. Om waar heen te gaan?" „Naar Ajaccio en verder naar Engeland." „Marina is te zwak om te reizen." „Toch is het noodzakelijk. Zij moet Corsica morgenochtend niet meer zien en verre zijn van alles, wat haar aan de vendetta zoude kun nen herinneren. Elke andere opwinding is be ter voor haar dan deze heugenis. Vertrouw op mij. Ik ben uw geneesheer. Gehoorzaam me dus." „Doe wat u goeddunkt, als zij slechts gered wordt." „Goed. Binnen eenige 'minuten zal er een rijtuig voor de deur staan. Stijg er met uwe vrouw- in en denk aan niets anders dan haar te laten zien, dat gij nog leeft en haar lief hebt. Enid en ik zullen het overige doen, niet waar, lie ve Niettegenstaande zijn besliste wijze van spre- ALLERLEI. Aan de New-York Herald" wordt ui t Was- hingtongeseind,dat er onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk gaande zijn. Washington hoopt van Frankrijk toestemming te krijgen voor het instellen eener financieele com missie, waarin vertegenwoordigd zijn de landen, die niet door het verdrag van Versailles zijn ge bonden. Deze commissie zou de grens van de betaiingscapaciteit van Duitschland vaststellen. De Duitsche gezant-te Washington, Wiedfeldt, verklaarde, dat Duitschland de beslissing van een dergelijke commissie zal aanvaarden, indien de Vereenigde Staten ervan overtuigd zijn, dat de commissie is samengesteld op een wijze, welke volgens Duitsche opvatting rechtvaardig zou zijn Gisterochtend zijn er 7 mannen te Dublin geëxecuteerd door de overheid van den lerschen Vrijstaat, nadat zij voor den krijgsraad waren Verschenen. Zij behoorden tot een bende van 10 mannen, die zich eenigen tijd lang hadden bezig gehouden met de verstoring van den dienst op het groote Zuidelijke en Westelijke spoor wegnet. Deze verstoringen bestonden in het op breken van de spoorlijnen en het plunderen van de goederentreinen. Uit Warschau In totaal zijn thans in verband met den moord op Narutowicz 30 mili tairen gearresteerd. Bovendien zijn tal van lei ders van nationalistische jeugdbonden, alsmede drie adjudanten van generaal Halier in verze kerde bewaring gesteld. Narutowicz heeft voor den aanslag reeds tal van dreigbrieven ontvan gen. Ook een aantal afgevaardigden heeft ano- kenenden teederen blik welken hij haar toe wierp meende Enid op zijn gelaat een uitdrukking van onrust te ontwaren, terwijl Enid Marina wegbracht naderde zij haar verloofde en vroeg op fluisterenden toon „Gij vreest?" „Neen, ik koester integendeel veel hoop, dat zij niet door een hersenkoorts zal worden aan getast. Doch geen woord tegen uw broeder." „Wat een dokter zijt gij. Welk een goed of ficier zoudt gij wezen Gij deelt uwe bevelen uit alsof gij u in het volle van het gevecht be- vondt." „O, een ziekenkamer is een slagveld, waai de geneesheer en de dood strijden om het leven van een mensch. Maar laten wij aan onze zaken denken." Hij gaf Enid eenige aanwijzingen betreffende het reisgoed, dat zij mede moest nemen. „Het andere, dat gij volstrekt noodig hebt, kan volgen. Ik zal mijn bediende de vereischte bevelen dienaangaande geven. Flet voornaamste is, dat wij ten spoedigste van Corsica weg zijn, ten einde Marina de gelegenheid te benemen aan _de gebeurtenissen van dezen nacht te moeten terugdenken. O, indien zij slechts tot zoo lang bewusteloos bleef Dat zoude gelukkig voor haar zijn Waarom zou ik haar geen slaapmidel toe dienen (Wordt vervolgd) VIAARDIMGE.M fabrikanten vanluxenTwink

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1