DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen mannen van hun lijd. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Donderdag 21 December 1922. No. 13522. In het nummer onzer courant van Zaterdag 30 December zullen NIEUW JA ARS WENSCHEN worden opgenomen tegen den prijs van f 1. per annonce. Tijdige toezending der advertentiën wordt ten zeerste aanbevolen. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. gen en dat zou een blijde belofte inhouden voor de toekomst van heel roomsch Schiedam. Maar, helaas erger nog dan in de parabel van Christus zijn er. dieniet alleen hun eenig talent, maar hun vijf, hun tien talenten begraven, hun kostbare krachten voor de goede zaak onbenut laten. Waarom De een voelt er niets voor, de andere hangt te veel aan kleine persoonlijke be langetjes, een derde vermeent tegenstrijdigheden te ontwaren, een vierde heeft iets aan de hand en moet avond aan avond ^ijn kostbaren tijd slijten in tegenwoordigheid van het voorwerp zijner liefde, enz. Doch de hoofdzaak is dat er geen fut in zit en dat men zijn tijd niet begrijpt, lloevele jonge lieden zijn er niet,die geheel en al volgens den vcr- derfelijken tijdgeest zich willen „uitleven" en den algemeenen drang naar de volheid van het genot, hetwelk het leven kan bieden, niet kun nen wederstaan. Zij willen alleen maar de mooip zijde van het leven zien en denken deze te vinden in een voortdurend vermaak en genotzucht. Zij organiseeren prettige avondjes en denken zich moede, hoe het ecne "avondje, vol pleizier, het andere kan opvolgen. Zij dwalen den geheelen Zondag op en rondom het sportveld en weten met behendigheid den bal in de goal te trappen, of zij benutten hun avonden om te leeren, hoe zij bij een of andere step hun voeten moeten zetten. Dat is hun bezigheid, die al hun aandacht in beslag neemt. Dat is hun doel hun glorie. Zij genieten en maken pret en dansen tot midden in den nacht om dan tot laat op den dag uit te rusten van hunne vermoeie nis en lichamelijke uitputting. En of nu de kerk al in den tijd van den Advent of in den Vastentijd de boetvaardigheid predikt, zij feesten en dansen even ongestoord door als op andere tijden, alsof het genot het voornaam ste doel van hun leven is. De heele lange winter is voor dergelijke jongelieden nog niet lang ge noeg. De Advent een tijd van boetvaardigheid, een tijd om weer eens bijzónder en met meer ernst hun geestelijke belangen te behartigen Bah, wat een oude geschiedenis. Zij gelooven het wel cn beklagen hunne ouders, die er andere opninies op na houden dan zij en die niet van hun tijd zijn en zij lachen om hun achterlijkheid en hun strenge opvattingen. Zoo leven velen hun mooie jonge leven. En dat in een tijd, nu er zooveel behoefte is aan lieden, die met kracht en energie het kwade bestrijden en het góede trachten te handhaven, nu er zooveel krachten noodig zijn om te behou den, wat wij hebben en het rijk van Christus, zijn IL Kerk te steunen en te verdedigen tegen hare vijanden en hunne verderfelijke stelsels. In plaats van hunne talenten te gebruiken voor de goede zaak, in plaats van zich aan te sluiten bij verëenigingen en bonden om hunne krachten te wijden aan hoogere idealen en zich eens meer degelijk te ontwikkelen op godsdien stig, politiek en sociaal gebied, voelen en werken zij zoo weinig voor de katholieke zaak. Terwijl onze tegenstanders al hun talenten en krachten aanwenden om het goede te bestrij den, het kwaad te propageeren en de volksge moederen te vergiftigen, zien zij werkeloos toe en maken pret,alsof er geen wolkje aan den hemel is. Wat een kracht en aanwinst zou het zijn voor de katholieke zaak, als zij onze tegenstanders eens evenaarden in hun activiteit en werklust, als zij slechts de helft hunner talenten eens aanwendden voor de verdediging der kerk en hare belangen. En ofschoon zij bitter weinig uitvoeren, toch staan zij dadelijk gereed met hun critiek op het gedrag en het werk van anderen. Wee die onge- Advertentiëni 1—5 regels 1.75 elke regeljdaarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De donkere dagen voor Kerstmis Die kunnen ons wel somber,pessimistisch stemmen. En als er nu nog omstandigheden bijkomen, die dat pessi misme nog wat aandikken, dan wordt het er niet beter op. Zoo is het met ons, als wij zoo eens om ons heenblikken en zoeken naar de katholie ken van de daad. Degenen, die weten hoe er door onze tegenstan ders hard gewerkt wordt, om cloór allerlei midde len de onzen naar zich toe te halen en door be spotting van 't heilige en allerlei verdachtmaking genaande macht en den invloed der kerk te ont trekken, zijn overtuigd, dat ook door ons hard ge werkt moet worden om te behouden, wat we hebben. Onze tegenstanders hebben gemakkelijk werk, want zij beloven gouden bergen cn toonen een schitterende toekomst in het verschiet en al hun geld kunnen zij besteden aan de propaganda van hunne partij. Ook bij ons is voor verschillende zaken veel finantieèle hulp noodig, ook voor onze propagan- daclubs. Doch waar wij vooral behoefte aan heb ben is aan persoonlijke krachten om ons te steu nen in onzen moeilijken en heden ten dage veel- zijdigen arbeid. En dan hebben wij dikwerf tc klagen over wei nig medewerking. Daar zijn er verschillenden, die hun kerk o zoo lief en er alles voor over heb ben, maar of ander persoonlijk feit, een of andere voor hen minder aangename gebeurtenis doet hen verzaken aan alles, waardoor zij toonen, hoe overtuigd en principieel zij te werk gingen. Ook zijn er velen, die in heel veel zaken, zooals spoi t, vermaak en jolijt met hun tijd meegaan, doch waar het betreft hun krachten eens te geven voor een of ander sociaal werk, hun talenten eens te ontwikkelen en ze te besteden voor de katholieke zaak, daar verstaan zij hun tijd slecht en schijnen dan zoo'n halve of kwart-eeuw achter te zijn.v In den ouden liberalen-tij d ga f men gaarne voor dit of dat zijn penning en meende dan zijn „schul- digkeit" gedaan te hebben. Maar in onzen moder nen tijd moet men „payer de sa personne be talen vooral met, zijn persoon, met zijn krachten en talenten. En er zijn er onder ons nog zoovelen, met rijke talenten begaafd, die zóo'n nuttigen arbeid konden praesteeren voor de goede zaak. Ja, wanneer wij in den geest de verschillende roomsche gezinnen eens de revue laten passcci en, dan vinden wij er, die door God begenadigd zijn met fortuin, maar ook met talenten, en weer anderen, die minder fortuin, maar grooteren rijkdom aan talenten bezitten, dan vinden wij vele katholieke jongelingen en meisjes, die, voor zien van die talenten,zooveel zouden kunnen bij brengen voor een bloeiend katholiek leven in onze stad.' Er zijn er genoeg, die niet een, maar vijf en tien talenten bezitten. En als zij volgens de evangeli sche parabel eens met die vijf of tien talenten woekerden en als zij die talenten eens benuttigden voor dc verschillende katholidke en sociale wer ken in onze stad, dan zou er heel wat meer actie op verschillend gebied kunnen ontwikkeld worden dan zou men meer katholieken van de daad krij- 92 Op dat oogenblik trof het geluid van hoef slagen zijn oor vervolgens vernam hij het ge kletter van een sabel en voetstappen op het plaveisel voor het huis. „Dat is de Belloc riep Barnes uit. „Ik zal zien, wat hij voor mij doen kan. En gij, lieve, houd u intusschen bezig met dc toebereidselen tot het vertrek. De Belloc Werd met enkele woorden op de hoogte gebracht van den toestand en hij gaf eenigen zijner mannen bevel, Tomaso na tc zetten en gevangen te nemen. „Een Corsikaan, nadat hij een moord ge pleegd heeft, vlucht gewoonlijk naar de ber gen en wordt bandiet," merkte.de officier aan. „Wij zullen trachten dat heer in te rekenen, vóór hij den tijd heeft gehad, zich in een Era Diavolo om te scheppen." Middelerwijl waren de dienaren van den graaf ontwaakt. Zij vernamen den dood van hun meester met een gemengd gevoel van woede en ontzetting en zonder de tegenwoordigheid der soldaten van de Belloc, zoude er misschien dien nacht nog een ander treurspel zijn afgespeeld, want Danclla was goed voor hen geweest en werd door hen allen bemind. Hun gemor cn hunne bedreigingen tegen „die vreemdelingen" hoorende, achtte Barnes het raadzaam, hun den tijd niet te laten na te denken of samen te spannen. Hij zond eenigen hunner naar de stallen om dc paarden in te spannen en belastte anderen met het opladen der koffers. Van een der dienstboden vernam de Ameri kaan, dat de geestelijke van het dorp een kleine apotheek bezat Dadelijk steeg hij te paard, galoppeerde er heen, verschafte zich het ver- doovende middel, dat hij noodig had en stelde het bij zijn terugkomst aan Enid ter hand. „Wanneer Marina weer bijkomt en bedaard is," zeide hij „weet dat haar man zich bij haar bevindt, geef haar dit in één maal .Mocht hét anders zijn, laat dan het rijtuig ophouden, tot dat ik u heb ingehaald." „Maar gij vergezelt ons toch „Ja. Achter u met de Belloc, te paard." „Gij hebt sinds verscheiden dag n geen rust gehad. Gij zult u ziek maken. Neem plaats bij ons in het rijtuig. „Daar is geen ruimte genoeg in. Met uw broeder en Marina, u en uwe kamenier is het al vol genoeg." „Wij kunnen Thompson achterlaten." lukkigecritiek. Doch Eén is er, die onverbiddelijk critiekuitoefentnl. dc'goedeGod,cn wel over het begraven van zoovele kostbare talenten. En, o wee, als Hij die critiek reeds hier op aarde laat voelen. W. Buitcnlaudsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De kwestie van het toekomstig beheer over de zeestraten werd in de gister gehouden vergade ring van de eerste commissie in der minne opge lost. De Turken aanvaardden het beginsel van den vrijen doortocht, zooals in de geallieerde voorstellen werd aangegeven. De eenige punten voor nadere overweging, nl. de kwestie van de bevoegdheden der inter nationale commissie voor de zeestraten en de waarborgen voor Turkije, zullen vermoedelijk door middel van onderlinge besprekingen wor den geregeld. Het blijkt althans niet, dat door de eerste commissie de kwestie van de zeestraten nog verder in een voltallige vergadering zal wor den behande,d. De houding van de Turken in zake de kwestie der zeeëngten moet worden toegeschreven aan een nota der Amerikaansche regeering, welke aan alle delegaties op de conferentie te Lausanne is overhandigd. In deze nota verklaart de Ame rikaansche regeering, dat zij volharden moet bij haar eisch in zake de vrijheid der zeeëngten, ook voor oorlogsschepen. Wat echter de controle over de zeeëngten betreft, is Amerika van oor deel, dat er meer waarde moet worden gehecht aan geloof en vertrouwen dan aan controlemaat regelen. DE NIEUWE POOLSCIIE PRESIDENT. Gister heeft te Warschau de verkiezing van een nieuwen staatspresident plaats gevonden ter voorziening in de vacature, ontstaan door den moord op president Narutowicz. Gekozen werd de candidaat van de boerenpartij Wojcicchofski, die tot de linke/zijde behoort, met 298 tegen 224 stemmen op den candidaat van de rechterzijde professor Morafski. De stemmenverhouding ver schilt dus slechts zeer weinig van die bij de ver kiezing van den vermoorden president. Wojcicchofski nam dc benoeming aan. De bladen wijzen ten a#nzien van den nieuw gekozen president speciaal op het feit, dat hij in 1891 wegens deelneming aan Poolsch-patrio- tische demonstraties te Warschau werd gearres teerd en door de Russische autoriteiten werd ver bannen. Hij begaf zich daarop naar Parijs, waar hij als lithograaf werkzaam was. Op verzoek van de Tsaristische regeering werd hij daarop ook uit Parijs verbannen. Hierop stak hij naar Londen over. Eenige jaren later keerde hij, niet tegenstaande het verbod om aldaar te vertoeven, naar Warschau terug, waar hij aan de socialisti sche beweging deelnam. Bij het uitbreken van den oorlog was hij lid van de uit de burgerij ge vormde commissie voor de voedselvoorziening. Toen Warschau in "1915 door de Duitsche troepen, werd bezet, verliet hij de stad, waar hij eerst in 1918 terugkeerde. In het jaar 1919 was hij onder Paderewski minister van birinen- lanclsche zaken, sinds eenigen tijd gezant te Londen. DE GENTSCHE HOOGESCIIOOL, Een deel van de studenten van de universitei ten van Gent en Leuven heeft het voorbeeld van de Brusselsche en Luiksche studenten gevolgd, door deel te nemen aan dc „staking", als protest tegen de vervlaamscing van dc Gentsche hooge- school. Vrijdag zullen dc studenten der verschil lende hoogescholen te Brussel een betooging Meent gij dan, dat ik haar zoo lang niet kan missen „Neen, dat niet. Doch alleen met die Corsi- kanen, na hetgeen er gebeurd is, zoude het arme meisje het van schrik besterven." „Burton, gij denkt aan iedereen, behalve aan u zeiven riep Enid uit met een blik, die hem ruimschoots beloonde voor al zijn moeite. Even daarna droeg Anstruther zijn vrouw naar het rijtuig cn vlijde er haar zoo gemakke lijk mogelijk neder. Barnes gaf het teeken tot vertrek en het rij tuig rolde voort, Edwin en Marina op de ach terbank, Enid cn hare kamenier tegenover hen, terwijl hij, de Belloc cn degene zijner mannen, die niet op de vervolging van Toma so uit waren, te paard volgden. 7,ij trokken de vallei der Gravona door. De stroom, glinsterend met wonderlijke schoon heid in het heldere licht der maan, stuurde zijn golfjes langs den weg en wees hun de richting naar de zee. De officier zag met opmerkzaamheid naar den Amerikaan, die aan zijn zijde reed. „Hoe lang is het, dat gij niet geslapen hebt vroeg hij. „Acht en veertig uren ongeveer. Geef mij een sigaar, als gij er hebt, de Belloc, ik heb mijn laatste eindje weggeworpen en ik geloof dat rooken mij in den zadel zal houden." houden tegen het besluit van de Kamer. De beslissing van de Kamer is nog niet geval len. DE IERSCIIE VRIJSTAAT. Bij het bijeenkomen van den Dail Eireann na het Kerstreces zal het eerst in behandeling worden genomen het ontwerp der kieswet voor den Ierschen Vrijstaat. Volgens dit ontwerp zullen alle personen van beide geslachten, ouder dan eenentwintig jaar, die inwoners zijn van den Vrijstaat, het recht hebben, aan de verkiezingen voor den Dail Eireann deel te nemen. In het ontwerp wordt het stelsel der evenredige verte genwoordiging gevolgd. Voorts bevat het bepa lingen in zake een referendum, waaraan alle stemgerechtigden voor het parhment zullen mo gen deelnemen. De Dail Eireann zal bestaan uit 153 leden, 25 meer dan het tegenwoordige parle ment. ALLERLEI. Te Dublin klopte dezer dagen des avonds tegen tien uur een aantal gewapende man nen aan de woning van Gordon Campbell, een zoon van lord Glenavy, president van den senaat van den Ierschen Vrijstaat. Nadat zij alle be woners hadden gelast het huis te verlaten, staken zij de woning in brand. Zoo goed als liet geheele meubilair werd een prooi der vlammen. Ingevolge dc bloedige incidenten te Turijn heeft Mussolini, die van den oppersten raad der fascisten algeheele volmacht heeft gekregen, onmiddellijk energieke maatregelen getroffen ten einde de orde en de tucht in de fascistische actie te bewaren. De polilic te Altona heeft gisternacht in een fabriekskanloor 25 personen gearresteerd. Zij worden beschuldigd lid te zijn van een geheimen bond. Op de politiebureau werd hun een voor- loopig verhoor afgenomen. Het onderzoek is nog niet geëindigd. Uit Berlijn. Naar dc bladen melden, wor den de besprekingen der rijksregeering over de nieuwe Duitsche voorstellen in zake de schadeloosstelling in de departementen van Financiën en Economische Zaken voortgezet. Deze besprekingen hebben ten doel, de mee ning van verschillende kringen van handel en in dustrie te leeren kennen, ten einde zoodoeudc een basis voor de nieuwe voorstellen te vinden. De mijnwerkers in hét Roergebied hebben nieuwe looneischen gesteld welke een nieuwe verliooging van de kolenprijzen ten gevolge zul len hebben. In de week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zullen, na het beëindigen van de on derhandelingen over de loonen, de beraadslagin gen over de verhooging van dc kolenprijzen be ginnen. De „Paris met Clemenceau aan boord, is gistermorgen om 9 uur op de reede van Havre aangekomen. Aan boord van een sleepboot gin gen Albert Clemenceau, Tardieu, Mandel en vele journalisten de „Paris" tegemoet. De moordenaar van Narutowicz zal op 29 December voor een bijzondere rechtbank terechtstaan. Slaten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 20 December. Voortgegaan wordt met de behandeling van de wijziging van de Lager-onderwijswet. Het amendemcnt-Gerhard om gedeputeerde staten en Kroon bevoegdheid te geven, op ver zoek van het gemeentebestuur scholenbouw te weigeren, ook al is voldaag aan in de wet opge somde voorwaarden, wordt verworpen, met 53 tegen 16 stemmen. „Op mijn woord Dat noem ik, iets over heb ben voor een vriend zeide de Belloc, hem zijn sigarenkoker overreikende. „Gij zijt ver liefd, geloof ik, op die bekoorlijke jonge Engel- sche. Mag ik u gelukwenschen „Dat moogt gij. Wij trouwen over ecne maand." „Achmompelde de oude soldaat ietwat droevig. „Ik heb ook eens lief gehad, maar dat is lang geleden." Zij rookten eenigen tijd in stilte door. „Luister 1" sprak de Belloc eensklaps, ter wijl hij zijn paard inhield. Er knalden schoten in dc verte, in het ge bergte. En half uur later kwamen dc soldaten, die op de vervolging waren afgezonden, in vollen galop aanrijden. „Waar is uw gevangene vroeg de Belloc. „Wij hebben hem achtergelaten." „Dood „Ja, kapitein." „Mijn bevelen luidden, hem levend te vat ten, indien het mogelijk was." „Hij heeft zich niet willen overgeven. Hij heeft op ons geschoten en een mijner mannen gewond." „Goeci. Gij kunt ons vergezellen, sergeant." En zich tot Barnes wendende, hernam de krijgsman (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1