DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Vrijdag1 22 December 1022. No. 13523 Bureau T op Poathiia *$0^ Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal KOEMARKT 4 Telefoon Intcreommu plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers o cent. iligp^sa Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voo geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de door den Raad dezer Gemeente in zijne openba re vergadering van den 31sten Maart 1922 vast gestelde wijziging der Verordening op de heffing van begrafenisrechten op de Algemeene Begraaf plaats der gemeente Schiedam (Gemeenteblad 1900 No. 36) bij Koninklijk Besluit van 30 No vember 1922 no. 42 is goedgekeurd en op den 21sten December 1922 is afgekondigd. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 21 December 1922 het verzoek van H. GROENEWEG om vergun ning tot oprichting van een steenhouwerij inhet pand Groenweegje 28, kadaster Sectie A. No. 1628 vERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 22 December 1922. Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. G sterm.ddag kwam de econom sche subcom- m.ss e der derde comm ss e bijeen, ter bespre- k ng van het vraagstuk der capitulaties. De be raadslagingen 1 epen over het onderwerp der belastingvrijheid van buitenlanders in Turkije». De commissie besloot, het vraagstuk der be lasting van physieke personen te verwijzen naai de juridische subcommissie, daar deze kwestie meer de algemeene rechtspositie der buitenlan ders betreft. Wat de juridische rechtspersonen betreft, stemden de geallieerden in met de door Turkije voorgestelde opheffing der belastingvrijheid, waarbij door de Turken de concessie werd ge daan, dat er voor buitenlandsche maatschap pijen geen afzonderlijke belastingen zullen wor den ingevoerd. Bovendien verlangde de Turksche delegatie, dat de bepalingen in zake het belasten van rechtspersonen niet in het vredesverdrag zou den worden opgenomen, doch dat hiervoor een afzonderlijk verdrag voor den duur van twin tig jaar zou worden gesloten. De geallieerden stemden hiermede in. Zij verlangden echter een langen opzeggingstermijn, en wenschten voorts, dat op een bepaalden tijd vóór het afloopen van het thans te sluiten verdrag een nieuw verdrag zou worden gesloten, opdat de maatschappijen tijdig in kennis zullen worden gesteld met haar verplichtingen in zake de be lastingen. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. De Russische delegatie blijft wat betreft de kwestie der zeestraten staan op het standpunt, dat dit vraagstuk nog niet is geregeld en dat zij daarbij nog een woordje mee te spreken heeft. Zij bereidt een nota voor aan den voorzitter dei- conferentie, voor het geval in de eerstkomende dagen geen nieuwe zitting van de commissie voor de zeestraten bijeengeroepen wordt. In deze nota zal de eisch worden herhaald om een sub-com missie in te stellen, met het doel verder te onder handelen over die punten, welke nog niet deli nitief geregeld zijn. Het is mogelijk, dat hierdoor een verwijdering zal ontstaan tusschen de Turk sche en Russische delegaties, daar de Turken volkomen bereid zijn om de nog niet afgedane 93 „Deze ontknooping zal uw vertrek van Cor sica gemakkelijker maken. Er zal geen gerecht zaak uit volgen. Gij moet zorgen het eiland verlaten te hebben, voor ik mijn verslag bij de burgerlijke overheid indien en alles zal goed afloopen." „Zoo wij kunnen, gaan wij dezen morgen nog uit Ajaccio weg." Het was over middernacht. ,Een oogenblik later, zeide Barnes tot de Belloc „Wees zoo goed, uw mannen te bevelen niet over Topaaso's dood te spreken in het bijzijn mijner vrienden. Zij hebben al genoeg ontroe ringen moeten doorstaan." „Zeker ik zal er dadelijk voor zorgen." Bijna terzelfder tijd boog Edwin zich voor over naar zijn zuster en fluisterde „Zij is tot bewustzijn gekomen." Toen hij deze woorden uitsprak, murmelde zijn vrouw kwesties te regelen in particuliere besprekingen met de geallieerden. DE GEZANTENRAAD EN DUITSCHLAND. De raad van ambassadeurs heeft den Duit- schen gezant te Parijs met betrekking tot de incidenten te Passau, Stettin en Ingolstadt het volgende medegedeeld De raad van ambassa deurs heeft er kennis van genomen, dat door de Duitsche regeering in plaats van door de steden Passau en Ingolstadt 1 millioen mark in goud is betaald, en zal de verontschuldigingen, welke door de Duitsche regeering zijn aangeboden, aanvaarden, op voorwaarde, dat zij zoowel uit naam van Duitschland als uit naam van de Beiersche regeering en van de plaatselijke autori teiten te Passau en Ingolstadt worden aange boden. Duitsehland heeft dit bevestigd. POLEN. Het kabinet Sikorski blijft aan het bewind, daar de nieuwe president van de republiek het aangeboden ontslag van het ministerie geweigerd heeft. De president van de republiek heeft een bood schap aan het volk gericht, waarin hij een beroep doet op de eendracht van alle burgers in het be7 lang van het land. DE IERSCHE VRIJSTAAT. Gisteravond werd te Dublin James Dwyer, een kruidenier, vroeger lid van den Dail Eireann en krachtig aanhanger van den Icrschen Vrijstaat, in zijn woning doodgeschoten. Toen hij in de open deur van zijn winkel stond, kwam een man naar hem toe, die hem vroeg of hij Dwyer was. Toen de kruidenier een bevestigend antwoord gaf, zei- de de onbekende Ik heb een boodschap voor u. Op hetzelfde oogenblik haalde hij een revolver voor den dag en loste daarmede twee schoten op Dwyer, die, doodelijk getroffen, neerstortte. De moordenaar wist te ontkomen. Met het naderend Kerstfeest nemen de ge ruchten omtrent het tot stand komen van een vrede tusschen beide partijen toe. De vredes- commissie, die door den Senaat van den Icrschen Vrijstaat werd benoemd, zet in stilte haar taak voort. Naar verluidt, worden met twee vooraan staande leiders der opstandelingen, onder wie een gevangene, besprekingen gevoerd, met behulp van personen, die als bemiddelaars optreden. De regeering van den Vrijstaat is bereid, vrede te sluiten, maar zij houdt vast aan de voorwaarde, dat de opstandelingen hun wapenen moeten uit leveren. DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. De Belgische Kamer heeft gistermiddag de laatste artikelen van het wetsontwerp in zake de vervlaamsching van de hoogeschool van Gent, nl. de artikelen 510, aangenomen en heeft be sloten, heden liet ontwerp in tweede lezing te bdïspreken en niet uiteen te gaan, voordat de eindstemming over het ontwerp heeft plaats gevonden. FRANKRIJK. Uit Parijs verneemt de „Msb." Poincaré heeft ten bureelo van de kamer m zijn hoedanigheid van minister van buitenland- sc.he zaken vier wetsontwerpen ingediend om aan een viertal religieuse congregaties verlof te ver- leenen tot het geven van onderwijs in Frankrijk. Het betreft in de eerste plaats de Congre gatie van de Missionarissen van Afrika, de z.g. Witte Paters, teil tweede de Missie-congre gatie der Franciscanen, ten derde de Congrega tie der Afrikaansche Missionarissen van Lyon en ten vierde de Sociëteit der Missionarissen van den Levant. De ontwerpen zijn naar de commissie voor buitenlandsche zaken gezonden, onder voorbe houd van het advies van de onderwijs-commis- sie. FASCISTEN EN COMMUNISTEN. Het bestuur van de Turijnsche fascistenver- ceniging heeft een verbanningsbevel uitgevaar digd tegen vooraanstaande communisten. Deze moeten binnen 24 uur de stad verlaten. Onder hen zijn de afgevaardigden Terracini prof. Gram- sai, de directeur Ordinuovo en anderen. Eveneens is bevolen, dat de arbeiders, leden van de socialistische en communistische par tijen, voor middernacht thuis moeten zijn. Bij zondere vergunningen om later thuis te komen kunnen worden afgegeven door het bestuur der fascisten. „De stem van mijn echtgenoot Gij leeftMijn droom is dus waarheid Waar zijn wij Waar gaan wij heen „Naar Engeland, "antwoordde Anstruthei, haar zachtkens liefkoozende. „Te zamen, dier bare vrouw „Ver van hier, in de armen van Edwin, zal ik gelukkig zijn." Enid liet haar het slaapmiddel innemen, waarop zij spoedig insluimerde. En zij lag daar nog rustig als een kind, toen men met liet op gaan der zon de groote straat van Ajaccio inreed. Het weder was heerlijk de lucht helder en blauw, zonder een enkel wolkje. Barnes, half slapende in den zadel keek werktuigelijk naar de baai, toen hij de stoomboot van Mar seille bemerkte welke de haven inliep. Hij schudde zijn loomheid af, sprong van het paard en trad eenige minuten later het kan toor binnen der Transatlantische Maatschappij waar hij zich langs den onzerzeeschen telegraaf kabel in verbinding stelde met het hoofd-bu- reau te Marseille. Zoodra de boot aan de ,kadc lag, ging Barnes aan boord en vertoonde den kapitein, tot diens groote verbazing een bevel van den Directeur der Compagnie, om dadelijk nadat de reizigers en goederen ontscheept wa- SLOWAKIJE. President Masaryk van Tsjccho-Slowakije heeft dezer dagen een deputatie van afgevaar digden en senatoren, behoorende tot de Slowa- kische groep van de Nationale Vergadering, ontvangen. Aan het hoofd der delegatie stond pater Hlipka. Hoewel erkennende, dat Slowa kije deel uitmaakt van de Tsjecho-Slowaaksche republiek, heeft de deputatie aan den president autonomie voor Slowakije gevraagd, zich beroe pende op de overeenkomst van Mei 1918. President Masaryk heeft in zijn antwoord verklaard, dat de regeering op het punt staat om aan Slowakije het voorrecht van een onafhan kelijk bestuur toe te staan. De Slowaaksche partij wordt in de Kamer door twaalf leden vertegenwoordigd. EGYPTE. De consultatieve commissie heeft volgens een telegram uit Cairo haar studie betreffende het ontwerp van constitutie en kiezerswet beëindigd. Er zijn geen essentieele wijzigingen in het ontwerp aangebracht. Van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, dat de wet binnen veer tien dagen zal afgekondigd worden. De verkie zingen zullen korten tijd daarna plaats hebben. ALLERLEI. Uit Berlijn Volgens de „Berliner Zeitung am Mittag" zijn gister in het departement van Fi nanciën de afgebroken besprekingen met de deskundigen uit de bank- en industriewereld hervat. Het voornemen schijnt te bestaan, de voorbereiding der voorstellen voor de confe rentie van Parijs in ieder geval gedeeltelijk te voltooien. Heden zullen de leiders der Rijksdag fracties op het departement van Financiën ont vangen worden. Bij de instructie tegen de z.g. oorlogsmisda digers heeft het rijksgerecht te Leipzig, na ver hoor van talrijke getuigen, 99 beklaagden, wier onschuld overtuigend was gebleken, buiten ver volging gesteld. Te Hamburg zijn gistermiddag alle restau rants en koffiehuizen gesloten. De eigenaars zijn namelijk van meening, dat de zware belastingen hetvoortbestaan hunner ondernemingenon moge lijk maken. Uit Parijs Naar uit kringen van den vol kenbond wordt Vernomen, is Avenol benoemd tot opvolger van Monnet als adjunct-secretaris- generaal van den Volkenbond. Uit Rome Tangorra, de minister van de schatkist, die gisteren om gezondheidsredenen zijn ontslag had genomen, is overleden. Stads» en Gewestelijk Nieuws» Provinciale R. K. kieskring „Delft." Gisterenmiddag te 3 ure hield genoemde kies kring een Algemeene Vergadering in gebouw „Veritas" den Haag. De waarn. voorzitter wijdt in zijn openings woord eenige waardeerendc woorden aan den overleden voórz. van den kieskring, den heer P- Lagerweij. In de vacature van voorz. wordt met alge meene stemmen gekozen, de heer A. v. Rest, Naaldwijk. De periodiek aftredende bestuursleden C. Damen, G. C. Wubben en II. Zwinkels worden allen herbenoemd, terwijl in een vacature wordt voorzien door de verkiezing van Mevr. H. v. d. Poel-^-Bazuin uit Schiedam. Thans komt aan de orde de voorloopige samen stelling der groslijst. Een 20-tal candidaten zijn door de verschillende kiesvereenigingen gesteld. Na tallooze stemmingen wordt de voorloopige lijst, welke uit 10 personen zou bestaan, alsvolgt gerangschikt. 1. Mr. M. J. C. M. Kolkman, Den Haag. 2. W. Mooijman, Den Haag. 3. J. D. de Kok, Westland. 4. F. IJzermans, Vlaardingen. 5. A. v. Rest, Westland. 6. H. A. M. L. v. d. Seip, Delft. 7. A. J. v. d. Bosch, Westland. 8. Mevr. v. d. PoelBazuin, Schiedam. 9. H. J. Steens, Schiedam. 10. A. Nederpelt, Westland. ren, met den Amerikaan en zijn gezelschap naar Marseille terug te stoomen. „De directeur is gek riep de gezagvoer der uit. „Ik moet nog naar andere havens 1" „Ditmaal niet. De dame, die bij ons is, is te ziek om te wachten." „Wat 1 Is menschlievendheid de reden van dit onzinnig toeval? Of wat heeft er anders aan leiding toe gëgeven?" „De toovermacht van het Amerikaansche goud gaf Barnes lachende ten antwoord. De kapitein ging naar het kantoor der Maat schappij om het telegram te vertoonen en twee uur later verliet de stoomboot de haven van Ajaccio met Edwin, Enid, Marina en mijnheer Barnes aan boord. Anstruther had zijn nog altijd slapende vrouw op een sofa in het groot salon gelegd en waakte met Enid bij haar. Barnes was op het dek gebleven. De armen geleund op de verschansing, de oogen gericht op de kleine herberg „de Visschers", welke nog slechts een stip was in de verte, dacht hij na over de verschillende gebeurtenissen waarvan het duel op dat strand de oorzaak was geweest De stem van Enid wekte hem uit zijn droome- i-ijen. Uitkeeringen krachtens de invaliditeitswet. Op 1 December 1922 bedroeg het getal der loopende ouderdomsrenten ingevolge de In validiteitswet, toegekend aan bij den Raad van Arbeid te Delft verzekerde arbeiders 611 (totaal bedrag per jaar 90896). Dat der loopende weduwen- en weezenrenten, toegekend aan de nabestaanden van bij genoem den Raad verplicht-verzekerden, bedroeg op dien datum respectievelijk 39 en 128 het totaal bedrag beloopt respectievelijk 6952.66 en 22910.68 's jaars. Het aantal gevallen, waarin aan verplicht verzekerden bij genoemden Raad vrije genees kundige behandeling of verpleging in inrich- ringen werd verleend, bedroeg op vermelden datum 117, terwijl in 13 gevallen de observatie niet of nog niet door behandeling werd gevolgd. Van deze verpleegden werden er 49 genezen ontslagen. R. K. Kcgclclub. Gister is alhier opgericht de R.K. Kegelclub „Noveni", waarbij reeds een tiental personen als lid zijn toegetreden. Zoo gauw de nieuwe banen in Musis" geopend zijn, vermoedelijk half Januari, kan niet de kegel- sport-beocfening een aanvang worden gemaakt. Het secretariaat der nieuwe club is gevestigd Gr. Markt 17. Tentoonstelling. De Ned. Veroeniging van Huisvrouwen afdee- ling Schiedam is voornemens van af 30 Januari a.s. tot en met 3 Februari in de zaal Musis Sacrum een tentoonstelling te organiseeren op huishoudelijk en ander gebied. Het ligt o.m. in de bedoeling om tijdens deze tentoonstelling ook een foto-wedstrijd voor ama teurs te houden. Nadere bijzonderheden zullen nog worden bekend gemaakt. Kerstgaven. Pater Cremer verzoekt ons om zijn hartelijken dank over te brengen voor de Kerstgaven die de Eerw. zusters Theresianen mochten ontvangen. Auto-omnibusdienst Schiedam-Delft. Niet half Januari, maar reeds 30 December zal de firma D. v. Leeuwen ee auto-omnibusdienst SchiedamDelft openen. Nadere bijzonderheden geeft achterstaande annonce. Inspecteur van Politie. Met ingang van 1 Januari a.s. is alhier benoem tot Inspecteur van politie de heer Joh. de Vries, thans adj .-Inspecteur van politie te Almelo. „Ik kom u zeggen, dat Marina ontwaakt is." „Nu Corsika achter ons ligt, is zulks het beste dat zij doen kon. Is zij geheel en al bij kennis „Zij spreekt op dit oogenblik met haar man." „En zij ijlt niet meer, Zij beweert niet, dat zij voetstappen hoort vroeg Barnes, niet zon der spanning. „Neen." „God zij geloofd Zij slaat haar oogen niet of van Ein. De wijze, waarop zij al zijn bewegingen volgt, is aandoenlijk. Zij heeft mij bijna aan het schrei en gemaakt." „Goed 1" riep Barnes uit. „Zij heeft haar verstand terug bekomen ik ga slapen „Ik dacht, dat gij uw zieke zoudt willen zien." „Neen, mijn gezicht zoude haar aan het ver leden herinneren en zij moet vergeten. Binnen eenigen dagen zal zij geheel hersteld zijn. O, wat heb ik een slaap." „Gij schrijft Marina dus niets voor „O, ja. Ik zou geen dokter wezen, als ik dal niet deed. Maar zoo ik geneesheer ben, zult gij de verpleegster zijn. Ga naar Marina en geef haar, wat ik u zeggen zal." NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1