DMGBEJ®DWGGM SCHIEDAM 45ste Jaargang. Vrijdag 22 Deeember 1922. No. 13523. ,q Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal »5. Fosidus plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden f2.-—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor) herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bmrean i Dit nummer bestaat uit twee bïaden TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 21 December Aangenomen wordt het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten bedrage van 350 millioen gulden, evenals de begrooting van het staatsmuntbedrijf, nadat de heer de Gyse- 1 a a r (C. H.) had gewezen op het bedenkelijke van de waardedaling van den zilveren standaard en aangedrongen had op de intrekking van het bestaande gehaltewetsontwerp, hetgeen minister de Geer niet noodig oordeelde. Met 26 tegen 12 stemmen wordt het wetsont werp tot opheffing van het departement van landbouw aangenomen. Voorts worden een dertigtal kleinere ontwer pen z. h. st. aangenomen, zoomede het ontwerp tot regeling van het levensverzeke ring s b e d r ij f. Bij dit ontwerp bepleit de heer Van d er Does de Willebois (R. K.) aanstelling van geschoold personeel bij de verzekeringska mer. De heeren Haazevoet (R. K.) en Wibaut (S. D.) wenschen uitbreiding van de regeling ook tot andere verzelceringstakken. De heer Verkouteren (C. II.) waarschuwt tegen staatsmonopolie. Minister Heemskerk wil eveneens ge schoold personeel. Spr. wenscht liever geen uit breiding van de regeling tot andere takken, waar toe overigens geen noodzakelijkheid bestaat, evenmin als voor een staatsmonopolie. De heer Witte rt van Hoogland (R. K.) is voorstander van staatsmonopolie, doch zal met het ontwerp meegaan. Na daanneming van het wetsontwerp ging de Kamer uiteen tot Woensdagmiddag 27 dezer. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 21 December. Aan de ord is de Indische begroo ting. Da heer F e b e r (R. K.) stelt zich op ethisch standpunt. Spr. wil ontwikkeling van Indië t n gunste van Indi i zelf. Culturecle ontwikkc- 1 ng moet aan oeconomische ontwikkeling vooraf gaan. Da hoogste cultureele ontwikkeling voor Indië is die, welke op grondslag van het Christen dom wordt toegepast. In afzienbaren tijd moet aan Indie staatkundige zelfstandigheid worden gegeven. De inzinking van de Indische beweging is niet het gevolg van de reactie der Indische regeering. doch van ontspanning na overspan ning. Do slechte financieele toestand van Indië is voor een groot deel de schuld van de vorige Indische regeering. Beperking van de middelen en versobering van uitgaven zijn noodig. Deze versobering is mogelijk op de departementen van oorlog en marine, doch ook op het onderwijs. Meer aandacht moet echter worden geschonken aan de volksgezondheid. Spr. dringt aan op spoed met de herziening van artikel 123 van het Regeeringsreglement. De heer A 1 b a r d a (S. D.) wijst op de betee- kenis van dc Indische volksbeweging. Spr. waar schuwt tegen reactionaire geweldnriddelen tegen over die beweging. Noodig is de zorg voor onde,- wijs en ontwikkeling, waarna de inlanders ver langen. Spreker protesteert tegen de bezuinigings maatregelen, waarvan de ambténaren slachtof- fer zijn. Men moet afzien van het plan Indië te verdedigen tegen een buitenlandschen vijand. De heer van Boetzelaer van Dub beldam (C. H.) komt op tegen de inkrimping en vermindering van het onderwijs, al kan van uitbreiding geen sprake zijn met het oog op de kosten. We moeten aansturen op een zeer sterke versobering, en aan Indië geen regeeringsvorm maar een W .-tersch model willen opleggen, met tal van ambtenaren en inspecteurs. Een vorm van despotisme zal veeleer stroken met de volks ziel in Indië. De heer Gerretson (C. H.) betoogt, dat onze koloniale politiek de vergelijking met die van andere landen schitterend kan doorstaan, en dat groote offers voor missie en zending blijk ge ven van groote bei angst elling. Avondvergadering van Donderdag 23 Dec. Oorlogsbegrooting. Aan de orde is Hoofdstuk Oorlog van de Staatsbegrooting 1923, waarbij tevens aan de orde is de interpellatie-K. ter Laan over het nieuwe reglement voor de krijgstucht. Minister Van D ij k bestrijdt de bezwaren van den heer K. ter Laan tegen het nieuwe reglement en gaat in het kort na de wordings geschiedenis van dit reglement. Z. i. is de burgerwacht niet geschikt voor de vooropleiding. Wel is hij de burgerwacht sympathiek gestemd, maar deze vindt haar taak niet op militair teirein De toelagen aan officieren kunnen niet vervallen. Daarna komt spr. aan het ontwapenings- vraagstuli. Tegenover h geen de S.D.A.P. üaar voren heeft gebracht merkt Bgr, op, dat de S.D.A.P. hier te lande inderdaad een afzon derlijk standpunt inneemt. Zij wil geen natio nale veiligheid den Volkebond daarentegen is gebaseerd op de bescherming van de nationale veiligheid. Ook de regeering zou niets liever willen dan ontwapening, maar zij heeft nuchter te zijn. De "motie-Oud om in 1923 vrijwillige af vloeiing toe te passen, ontraadt spr. ten ern stigste met het oog op de groote kosten. De Minister verklaarde de motie-Ter Laan inzake contingentvermindering, de motie-K. ter Laan inzake afschaffing der herhalingsoefe ningen in 1923 en de motie-Dresselhuys inzake vermindering der getalsterkte onaannemelijk. Aanneeming van de motie-Boon, vragende een wettelijke regeling van de afvloeiing ontraadt spr. ten sterkste. De heer K. T e r Laan dient een motie in, waarbij de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de a'rtt. 17—20 uit het nieuwe regelemnt voor de krijgstucht moeten vervallen. [Wordt vervolgd). n ii n I a b d. Vakvereenigingen met de bedoeling om tot over eenstemming te komen in zake de kwestie van invoerbelemmering, waaromtrent zooals men weet tusschen beide organisaties verschil vann meening bestaat. Het standpunt van de S.D.A.P. zal worden ingeleid door den heer Wibaut, dat van het N.V.V. door den heer Stenhuis. Nederland en Venezuela. Naar Het Vadl verneemt is er te 's-Gravenhage een comité Nederland-Venezuela in wording. De Venezulaansche gezant steunt de beweging. Doel is vooral te wijzen op de goede imigratie- kansen, welke dit land den landbouwer biedt. Liebcscjahen voor Weenen. De Perscommissie van het Ned. R. K. Huis- vestings Comité deelt ons mede, dat op 5 Januari per extrawaggon gelegenheid bestaat Liebes- gaben naar Weenen te verzenden. Goederen moe ten vóór 30 December in het bezit zijn van het Centraal Magazijn, Zuid-Willemsvaart 's-Herto- genbosch. De Indische financiën. Uit Weltevreden meldt Aneta dat in den Volks- raad bij de behandeling van het regularisatie- ontwerp de regeeringsgemachtigde, de heer Bo- denhausen heeft berekend, dat het tekort op den gewonen dienst voor 1921 200 millioen zal bedragen. Voor 1922 vond hij den toestand veel verbe terd. Regularisatie-ontwerp en aanvullingsbe- grooting voor T923 werden aangenomen en de najaarszitting gesloten. Uit het hoekdrukkershedrijf. Door de federatie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf is het concept- collectief arbeidscontract met 1138 tegen 33 stemmen aangenomen. Filmkeuring. Te 's-Gravenhage is in het gebouw De Ruyter- straat 67 onder leiding van ds. W. W. van der Meulen een bijeenkomst gehouden, belegd door de Vereeniging van Gemeentelijke en Particu liere Bioscoop-commissies in Nederland. Bij de bespreking waren een groot aantal Maat schappelijke federates en vereenigingen uitge- noodigd en werd de urgentie van rijkskeuring van films besproken. Vertegenwoordigd waren 42 vereenigingen, terwijl bovendien een groot aantal vereenigin gen schriftelijk haar instemming hadden betuigd. De voorzitter zette in zijn inleiding de voor deden van rijkskeuring uiteen en beantwoordde de gemaakte opmerkingen, waaronder een be toog van mr. A. de Graaf uit Utrecht, tegen de keuring in het algemeen. Ten slotte werden door den voorzitter aan de vergadering een viertal conclusies voorge legd. Deze luiden als volgt 1. Het is in het algemeen belang en in het bijzonder met het oog op de bescherming van het kind tegen de gevaren, diè de bioscoop kan opleveren, noodzakelijk, dat die bescher ming door de overheid zich niet. bepale tot enkele gemeenten, maar zich uitstrekt over het geheele land. 2. Rijkskeuring op de films verhoogt de eenheid in de beslissingen en daarmede het gezag van de uitspraak. 3. Het toezicht op het nakomen der voor schriften met name ten aanzien van het aan brengen van coupures en van de identificatie der lichtbeelden in het algemeen wordt bij rijkskeuring aanmerkelijk vereenvoudigd. 4. Rijkskeuring verhoogt de rechtszekerheid van de exploitanten en vergemakkelijkt daar door samenwerking van dezen met de overheid. Samenwerking centraal zielkundig beroepskantoor Men bericht ons De R.K. Vereeniging voor Beroepskeuze en Vakopleiding te Nijmegen beslc ot in haar vergadering van 9 December met algemeene stemmen tot samenwerking met het Centraal zielkundig Beroepskantoor te Utrecht. Dit als gevolg van de vergadering der commissie van beheer van het Zielkundig Beroepskantoor met de afgevaardigden der diverse plaatselijke com missies voor beroepskeuze op 20 November j.l. Invoerbelemmering. Naar de Tel. verneemt, zal morgen te Amster dam een vergadering gehouden worden van het partijbestuur en de Kamerfractie van de S.D.A.P- met het bestuur van het Nederk Verbond van De textielnijverheid. De Almelosche Fabrikanten-vereeniging heeft de besturen der textielarbeiders-organisaties uitgenoodigd tot een bespreking over de loonen op 5 Januari a.s. Gemengd Menws. Moordaanslag. In de nieuwe Krim bij Coevorden heeft een moordaanslag plaats gehad. De jonge D„ die verloofd is met een mesje, aldaar woonachtig, reed toen hij per fiets huiswaarts wilde keeren, te water doordat het vondertje,waar hij over moest om op den straat weg te komen, was opengedraaid. Hiervan wordt een medeminnaar van den jongeman verdacht. De jongeman kon zich zelf redden. De politie heeft den dader gearresteerd. Hij heeft bekend den vonder moedwillig opengezet te hebben en toen D. te water lag getracht te hebben hem met 'n stok van den wal af te houden ratje mishandelde, is thans bij de politie bekend. Dezelfde persoon heeft eenige jaren geleden een dergelijk misdrijf gepleegd, waardcor hij reeds zijn straf onderging. Hij kwam den laatsten tijd veel aan de grens tusschen Pan- nesheide, Nieuwstraat-Strass. Het is een zeer gevaarlijk individu ,die tot alles in staat is. Hij woont te Klinkheide doch houdt zich meestal in Duitschland op. De politie slaagde er nog niet in hem te arres teeren. De ontdekte graftombe. De be kende Amerikaansche oudheid-kenner prof. Brearted heeft de door Lord Carnarvon gevon den graftombe van koning Tutankhamen be zocht en zegt dat deze vondst een overweldigen den indruk op hem heeft gemaakt. Ik had nooit durven droomen het voorvertrek van een Pharao- graf te zullen zien, nog geheel gevuld met de schitterende uitrusting, zooals alleen de weelde en rijkdom van den Pharao-tijd in de 14e eeuw voor Christus kon hebben saamgebracht en dat alles gerangschikt als toen het graf in de verre oudheid gesloten werd." De professor acht deze vondst de belang rijkste onder de vele ontdekkingen in het Nijl- dal. Ongelukken. De mijnwerker W., die te Hoensbroek tusschen een locomotief en den wand van een mijngang was bekneld geraakt, is aan zijn wonden overleden. De mijnwerker U., uit Kerkrade, die op St. Nicolaasdag op staatsmijn Wilhelmina onder een kolentrein geraakte, waardoor hem een voet werd afgereden en het bekken werd gebroken, is te Heerlen overleden. Gistermidag is op den overweg in den Houtweg te Loosduinen de 83-jarige tuinarbei- der C. v.d.A. door een tram overreden en ter stond gedood het hoofd was bijna van 't lichaam gescheiden. Verduistering. Naar de „Tel." ver neemt heeft de justitie te Amsterdam opdracht gegeven over te gaan tot de arrestatie van een persoon, die verdacht wordt zich te Amsterdam schuldig te hebben aan verduistering van een bedrag van 160.000. Deze persoon, een gewe zen commissionair in effecten, werd gistermorgen op 't hoofdbureau van politie ontboden, waarna hij door een inspecteur der Centrale Recherche voor den officier van justitie werd geleid. Het betreft hier een kwestie van effectenbe- leening. Nader blijkt, dat de voormalige commissionair in effecten, een aantal stukken, ter waarde van 160.000 die hem in onderpand waren gegeven weer aan een derde had overhandigd. Deze laatste persoon, die een vordering op den vroe- geren commissionair had, heeft de effecten vast gehouden. Het gevolg was, dat de eigenaar der stukken tegen den commissionair een klacht heeft ingediend. Het onderzoek, in hoeverre de voor de politie geleide schuld heeft, wordt nog voortgezet. De bella-donna vergiftiging. De 44-jarige P.B., die gistermiddag met zijn 47-jarige vrouw P. C. T. voor de Haagsche recht bank terecht inoest staan ter zake van de beken de bella donnavergiftiging is dezer dagen uit bet huis van bewaring in Den Haag, waar de beide beklaagden waren gedetineerd, overge bracht naar een krankzinnigengesticht. Zooals men zich zal herinneren, wordt P.B. onder meer beklaagd van het gereedmaken van met bella-donna gevulde bonbons, terwijl zijn vrouw moet terecht staan wegens het toedienen van die bonbons aan een groentenhandeaar en diens echtgenoote, in wier winkel zij een onge veer waardeloos biljet van 500 roebel op listige wijze wisselde als ware 't een Nederlandsch bankbiljet van 100 gulden. De behandeling van de zaak tegen de vrouw van Brakkée is begonnen. Inbeslag genomen. Gistermiddag heeft de politie in de Gevers Deynootstraat in Den Haag tien mannen aangehouden, die daar met een vrachtwagen, waarop ze een sche ,psbel luidden, met couranten ventten. De wagen droeg een groot opschrift, dat dienen moest om werk- loozen te bewegen het congres tegen de werkloos heid op Maandag a.s. te bezoeken.De wagen, eeni ge bussen met geld en een hoeveelheid exem plaren van het krantje „De Werklooze" werden in beslag genomen. De moord te K e r k r a d e. De dader, die de aan de gevolgen overleden E.N. uit Kerk- Dansmaniak. Ten einde op goedkoope wijze toegang te verkrijgen tot een (militair bal te Preston, nam een 21-jarige katoenspin ner Edwin Grimsgam genaamd, zijn toevlucht tot het volgende middel. Hij klom boven op een muur van 12 voet, klauterde vervolgens op het dak, verwijderde er enkele dakpannen, Werkte zich door dc opening en mengde zich tusschen de dansende menigte. Een brigadier van politie verklaarde voor de rechtbank, waarvoor Grimshaw zich dezer da gen had te verantwoorden, dat deze methode om zich ergens toegang te verschaffen, zeer veel werd toegepast, zoo zelfs, dat speciale agenten er mee belast moesten worden om diL tegen te gaan. Grimshaw werd veroordeeld om de scha de te betalen tot een bedrag van 15 sh. en werd voorts tot 10 sh. beboet. Spoorwegwerkplaats verbrand De „Epoca" verneemt uit Spalato, dat aldaar een bergplaats van locomotieven en wagons, alsmede een spoorwegwcrkplaats met het mate riaal voor taijrijke locomotieven zijn verbrand. De schade bedraagt verscheidene millioenen. Eenige arbeiders, die ervan verdacht worden, den brand te hebben aangestoken, zijn gear resteerd. Scheepsramp. Het stoomschip „Vindi- lis" is op de reede van St. Nazaire aangevaren door het Noorsche stoomschip „Asturias" en gezonken. Er zijn negen man van de „Vindilis" omgekomen. Alleen de kapitein en de eerste machinist werden gered. Marine-schamdaal. Tweeëntwintig burgerlijke geëmployeerden van de Marine basis te Brooklijn zijn gister gearresteerd, beschuldigd van diefstal van regeeringsgoe- deren, gedurende den oorlog tot een bedrag van meer dan een millioen dollar. Whisky in beslag genomen. Een lichter met 4090 kisten whisky, waarvan de waarde wordt geschat op een half millioen dol lar, is bij Sandyhook in beslag genomen. Een opstand. Reuter meldt uit Nairoli (Koya-Centraal-Afrika), dat de stam der Masai in opstand is gekomen. De leden van den stam zijn ontevreden over het registratiestelsel, de ont wapening der Nasai en de hun opgelegde boete, in vee te betalen. Gemeld wordt, dat de krijgs lieden waren gehoond door de jonge meisjes,om dat aan hun speren geen bloed kleefde. Het aan tal ontevredenen bedraagt ongeveer 500. De rebellen hebben 1000 stuks vee en 500 meisjes geroofd. Zware storm. Naar aan de Fransche bladen dato i9 dezer te Gonstantinopel wordt gemeld, heeft een zware storm in Europeesch 1 uikije en Anatolië gewoed.Alle telegrafische ver bindingen zijn verbroken en ten gevolge van een hevigen stortregen, die in Thracië is gevallen, staat de spoorweg tot Constantinopel toe onder water. De treinenloop ondervindt groote moei lijkheden. Rechtzaken. Gisteren zou voor de rechtbank te 's-Graven hage behandeld worden de zaak tegen Pieter- nelia Cornelia T., huisvrouw van P.B., 47 jaar, zonder beroep, en P.B., 44 jaar, eveneens zon der beroep, beiden te 's-Gravenhage. 3ooals reeds gemeld, is de tweede beklaagde intusschen overgebracht naar e'en krankzinnigen gesticht. In verband hiermee is alleen de vrou welijke beklaagde voor de rechtbank geleid. Iiet O.M. vroeg 10 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 28 dezer. HIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5