DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Bil liet naderen van .Sist Kerstfeest 45ste Jaargang. Zaterdag 23 December "1922. No; 13524. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon luteïcommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiënj 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor' herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. In verband met het KERSTFEEST, zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU RANT, Dagblad voor Schiedam en omstreken, Maandag- en Dinsdag-avond NIET VERSCHIJNEN. In het nummer onzer courant van Zaterdag 30 December zullen NIEU W JA ARS W EN S CIIEN worden opgenomen tegen den prijs van f 1.- per annonce. Tijdige toezending der advertentiën wordt ten zeerste aanbevolen. Hoe lang zucht de ontredderde wereld al naar vrede. In 1914 brak de noodlottige oorlog uit en in 1918 werd de vrede gesloten. Ja, wij moesten er reeds lang zijn wij moesten al volop van den aardschen vrede genieten. I;et was toch immers voor „recht en orde en bescha ving," dat de wereldoorlog gevoerd werd. Zeker dat is een prachtige en grootsche leuze. Maar nu zijn reeds vier jaren voorbij, dat die oorlog voor „recht, orde en beschaving" is gewonnen en waar blijft nu die heilig-beloofde orde en vrede Zijn wij allen niet vreeselijk gedupeerd Wij zitten thans in een chaos, geweldiger dan ooitde wereld ligt in ellende en jammer ge dompeld, zooals in jaren niet plaats had en ook het uitzicht op betere tijden is nog lang niet hoopvol en schitterend. Men heeft conferentie op conferentie gehouden om het wereldprobleem op te lossen en het lijkt wel, dat,-hoe meer men confereert, hoe verder men van den vrede ver wijderd raakt. Dezer dagen zijn er drie tegelijk gehouden te Lausanne, Londen en Den Haag. „Wij beleven, zoo schreef dezer dagen een Amerikaansch Overste, wij beleven den gewich- tigsten tijd der tegenwoordige geschiedenis." 't Mag zeker zeer gewichtig zijn wanneer de meest schrandere diplomaten te Lausanne al het mogelijke doen om de kwestie der zee-engten op te lossen of om de Turken er toe te brengen, de minderheid te eerbiedigen gewichtiger misschien nog, wanneer de premiers te Londen samenko men om de herstelkwestie te regelen en het machteloos neergeslagen Duitschland weer uit zijn ellende op te heffen ook gewichtig en sym pathiek zelfs, wanneer de socialisten der gebeele wereld in den Haag vergaderen om te bespreken hoe zij in de toekomst den rampzaligen oorlog kunnen verhinderen, ofschoon hun geheele leer zelf gebaseerd is op strijd en oorlog maar al die schijnbare of werkelijke gewichtigheden raken.de grens van het allergewichtigste nog niet. Treden wij in onze herinnering nog eens terug naar de jaren, dat de-oorlogsbrand over geheel Europa ontstoken was. Het was in het midden van den Kerstnacht. Voor een oogenblik zweeg het kanongebulder, en dan klonk in aller stilte aan de eene zijde van het front het Fransche Kerstlied „Minuit Chretienne", terwijl aan ae andere zijde het schoone en altijd treffende „Stil le Nacht" door de Duitsche en Oostenrijksche krijgers werd aangeheven. Wat daar in de harten opwelde, wat daar zoo vurig verlangd werd, dat is ook thans nog het gewichtigste van alles de zucht naar den vrede des harten, den vrede m t God. Laten de schrandere diplomaten de kwestie naar aller bevrediging oplossen laat de Duitsche schuld en herstel-kwestie zoo goed mogelijk geregeld worden laat de roode partij in de toe komst een dam opwerpen tegen den oorlog het is alles heel mooi en gewichtig, doch het aller gewichtigste is en blijftde vrede van den mensch met God en met zich zeiven. Het woord van St. Augustinus blijft immer waar Gij hebt ons geschapen, voor U, o, God en ons hart is onrustig totdat het ruste in U. Die rust, die vrede met God is 't, waar onze gejaagde wereld naar hunkert, Die is overal duidelijk merkbaar. Men zoekt en vorscht van alle kanten naar het hoogere, het meer ide- ëele, zelfs in de meest materialistische kringen ja zelfs vele socialisten voelen in zich dien drang naar het hoogere, het spiritueele, het godsdiensti ge, zoodat zelfs een volbloed socialist, een Mar xist, van het echte ras n.l. R. Kuijper zijn partij waarschuwt notitie te nemen van die niet te loochenen neigingen en strevingen. Zoo zijn er duizenden, die onvoldaan zijn, die zoeken en tasten naar iets hoogers, die verlangen en hunke^ van menschelijk opzicht, heimelijke vrees en dagelijksche beslommering. Vooral dit laatste is hun een schijnbare onverkomelijke hindernis. Als het maar eens stil kon worden in hun onrusti ge zielals zij maar eens tot nadenken konden komen. Maar te midden van het dagelijksch gewoel is dat zoo moeilijk. Het is nog niet lang geleden, dan men weer den' wapenstilstand heeft herdacht, door enkele minuten in stilte en gepeins door te brengen, spotgeesten hebben neergeschreven, wat die menschen in die eene minuut zoo al ge dacht moeten hebben. De eene dachtik heb in dien ooilog toch maar een goede massel ge maakt de ander wanneer komt er weer eens zoo'n gouden tijd een derde had ik maai tien procent meer gerekend een vierde een volgende keer sla ik beter mijn slag. Zoo gaat 't, te midden van het wereld-gewoel. Thans nadert het feest van den vrede, het feest waarop de kleine Jezus weer de geesten komt ver lichten, de harten verwarmen, waarop Hij zijn hulp en liefde komt aanbieden en den vrede brengen aan allen, die van goeden wil zijn. Mogen de dolende en verdwaasde volkeren zich heenspoeden naar die levensbron, om er het licht te vinden in hunne duisternis, en de rust voor hun onrustig hart. Wat ons betreft, laten wij ons een oogenblik eens terug trekken van het wereld-gewoel, en eens in alle stilte tot nadenken trachten te ko men, en dan in een vurig, hartelijk gebed den goeden God bidden dat Zijn genade ons moge geworden dan zal de kleine Liefde-koning ons deelachtig maken aan de vruchten van het heerlijk Kerstfeest, dan zal dat feest voor ons in werkelijkheid zijn het feest van den Vrede. W. Biiiteniandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Men heeft zich gister op de conferentie te Lausanne uitsluitend bezig gehouden met de kwestie der minderheden. Alle andere bijeen komsten werden uitgesteld. Er zijn geen beslui ten genomen, en de beide tegengestelde stand punten, dat der Turken en dat der geallieerden, hetwelk vrijwel overeenstemt met het Grieksche standpunt, staan nog even onverzoenlijk tegen over elkaar als op den eersten dag der conferen tie. Volgende week na Kerstmis voortzetting. VOLKENBOND. Uit Geneve wordt medegedeeld, dat de Vol kenbondsraad tegen half Januari te Genéve vergadert. Twee nieuwe staten zullen dan voor de eerste maal in den Raad vertegenwoordigd zijn, nl. Zweden door Branting en Uruguay door zijn gezant te Parijs, Blanco. TSJECHO-SLOWAKIJE. ...In de namiddagzitting van gisteren van de Skoeptsjina deed de premier Pasjitsj mededee lingen van het koninklijk besluit, waarbij het parlement wordt ontbonden. De nieuwe verkie zingen zullen 1 (Maart plaats hebben. Deze beslissing draagt de algemeene goedkeuring weg. RUSLAND. Overeenkomstig den eisch van Trotski heelt de begrootingscommissie van de Russische Sov jet-regeering besloten voor het aanslaande jaar een bedrag van 10 millioen goudroebel beschik baar te stellen voor het roode leger. ren naar den vrede in hun hart, naar den vrede heeft gisteren bij zij met God. DE GENTSCHE HOOGESCIIOOL. Gistermorgen heeft een aantal studenten van Gentsche hoogeschool een protestbetooging ge houden tegen het besluit van de Kamer. De studenten trokken in optocht naar een gebouw van de Gentsche universiteit. De Vlaamsche studenten organiseerden een tegenbetooging, zoodat de politie ten slotte tusschenbeide moest komen. Een aantal stu denten werd aangehouden. De Belgische Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp van de taalcommissie tot ver vlaamsching van de Gentsche hoogeschool met het amendement-Renkin in tweede lezing aan genomen, met 89 tegen 85 stemmen en 7 ont houdingen. Het wetsontwerp zal thans naar den Senaat worden gezonden en daar dit lichaam het recht van amendement heeft, kunnen er nog wij zigingen in worden aangebracht, die een terug zending naar de Kamer noodzakelijk zouden maken. Ook bestaat de mogelijkheid dat de Senaat de vervlaamsching verwerpt. In beide gevallen zou een ontbinding van het parlement waarschijnlijk zijn. allerlei. Wojciekowski, de nieuwe Poolsche president iin ambts-aanvaarding een Het.nadert weer met rasse schreden het heer lijke Kerstfeest, waarop de kleine Liefdekoning en Vredevorst dat smachtend verlangen naar Vrede weer komt stillen. Allen die dorst hebben, kunnen daar naar de bron van geluk komen en er zoo zij willen, den vrede bekomen. Maar daar zijn er zoo velen, die als voor een hoogen berg staan van allerlei moeilijkheden, van langen sleur, boodschap tot het volk gericht, waarin hij alle standen opwekt tot vreedzame samenwerking m het belang des lands. Den moord op zijn voorganger noemt hij een daad van een door waanzinnigen haat bezetene. De vroegere Beiersche minister vanBinnen- landsche Zaken, graaf Soden, is volgens een be richt uit München op 79-jarigen leeftijd overle den. De Duitsche rijksspoorwegen zullen eer lang 20,000 beambten en 5000 arbeiders ontslaan. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergaderingvan Vrijdag, 22 December. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Indische begrooting. De minister vn koloniën verklaart, dat de tekorten alle kleiner zullen zijn dan werd verwacht. Groote bezuiniging blijft echter noo- dig. Verscheidene maatregelen daartoe worden genomen. Spreker hoopt in korten tijd te kunnen komen tot een nieuwen financieelen toestand. Aan grondige herziening van hetbelastingsysteem wordt gewerkt. Spreker zal de belofte omtrent het opheffen van het uitvoerrecht op petroleum gestand doen..De zaak heeft evenwel in Indië vertraging gevonden. Aan deze opheffing zit de totstandkoming van de raffinagebelasting niet onverbrekelijk vast. De Kamer is volkomen vrij. Met de reoranisatie van de staatsinrichting wordt spoed beracht. De herziening van art. 123 R.R. is nog in onderzoek. Spreker is over tuigd van de beteekenis van het vreemde kapi taal voor Indië. De motie-Gerritzen tegen speci ale heffing op de bedrijven is ongewenscht, met het oog op de algemeene herziening van het be lastingstelsel. De heer G e r r i t z e n (V. B.) trekt zijn motie in. De heer Ketelaar (V. D.) stelt voor de stemmingen bij zitten en opstaan te beslissen. Aldus geschiedt. Dè motie-K. Ter Laan (niet houden van her halingsoefeningen in 1923) wordt verworpen. De motie-K. ter Laan (sterkte lichting 1923) wordt verworpen. De motie-T. Dresselhuys (3/4 sterkte veld leger) wordt werworpen. Motie- K. ter Laan luidende De Kamer, van oordeel, dat de artikelen 17 tot en met 20 van het Reglement op de Krijgstucht dienen te worden ingetrokken, gaat over tot de orde van den dag. Wordt verworpen. Motie-Decker, luidende De Kamer, van oordeel, dat de vrijwillige dienstverlating van het kader gedurende een tijdsruimte van ten minste 4 maanden na het bekend wor den der wachtgeldregeling mogelijk behoort te blijven en dat de gedwongen dienstverlating zich gedurende dezen tijd zooveel mogelijk moet bepalen tot a. degenen, die bij ontslag aanspraak kun nen maken op vol pensioen b. degenen, op wier behoud volgens de thans geldende regeling wegens gebrek aan mili taire geschiktheid eerst in de laatste plaats prijs wordt gesteld, noodigt de Regeering uit dienovereenkom stig te handelen en gaat over tot de orde van den dag. Wordt aangenomen. Artikel -182. Amendement Ter Laan, om dezen post te verhoogen tot 200.000 (uitkeeringen aan mobi lisatie-slachtoffers). Dit amendement wordt ver worpen met 66 tegen 23 stemmen. Het wetsontwerp (hoofdstuk VIII) wordt aan genomen met 54 tegen 35 stemmen. Voor de rechterzijde tegen de linkerzijde. Indische Begrooting. Bij art. 229 wordt een amendement-Albarda om den post voor het Kantoor van den Arbeid te verhoogen met 57 tegen 27 stemmen verwor pen. Het ontwerp (uitgaven in Indië) wordt goed gekeurd met 74 tegen 13 stemmen. De andere wetsontwerpen worden eveneens goedgekeurd. W ij z i g i n g L. O. w e t. Aan de orde is de stemming over het wets ontwerp tot wijziging der L.O.-wet. Het ontwerp wordt aangenomen met 64 tegen 21 stemmen. Tegen de socialisten en vrijzinnig-democraten. De vergadering gaat uiteen tot nadere bijeen roeping, waarschijnlijk op 20 Februari. Blnnenl&fid. Sobriëtas. Aan onze katholieke landgenoo- t e n. Weer naderen het H. Kerstfeest en Nieuwjaar, die ons een welkome gelegenheid zijn om U onze beste wenschen aan te bieden. De aanstaande Feestdagen zijn geëigend om den christelijken geest te vernieuwen en tevens stille vreugde en genoegen te brengen in den huiselijken kring. Hoe vaak echter gaat hun wel dadige invloed teloor waar geen gezonde opvat ting bestaat van gastvrijheid en gulheid maar verouderde sleur van verleidelijke drinkgewoon ten. In tal van Roornsche gezinnen werd, gelukkig reeds met dien sleur gebroken. Duizenden katho lieke mannen en vrouwen, jongelieden en kinde- nog immer ren verhoogen voor zich de wijding dier Feest dagen door hun offer van vrijwillige drankont houding. In de school van Sobriëtas hebben zij het schoone en weldadige daarvan leeren kennen en ze met toewijding leeren beoefenen ter eere Gods en tot 's naasten heil. Mogen Sobriëtas' volgelingen aangroeien in getal en gehalte Roornsche NederlandersLaat u bezielen door den geest van Sob iëtas. De katholieke Drankweer streeft eerst en vooral naar 't herstel der christelijke matigheid en de uitroeiing van 't alcoholisme. Doch haar geest van vrijwillige drankonthouding uit ver sterving en liefde voert haar volgelingen als vanzelf tot den drang naar algeheele vernieuwing van 't Christelijk leven en tot bestrijding van alle genot- en weeldezucht door beoefening van so berheid en eenvoud. Welke Roornsche man of vrouw, die den geest des tijds kent, zal dit streven niet to juichen Ja, wie zal zich niet gedrongen voelen, deze actie tot Christelijke levensvernieuwing naar best vermogen te steunen en te bevorderen Komt dan en volgt Sobriëtas met haar Kruis vaan. Wilt vooral de aanstaande Feestdagen waar dig en christelijk vieren door met woord en daad de vrijwillige drankonthouding te bevorderen en de drankverleiding te weren. Zalig KerstfeestGelukkig Nieuwjaar Het Bestuur van Sobriëtas J. M. A. Zoetmulder, Voorz. L. Simonis, Secr. Het exüa-bezorgrecht. Er zal voorloopig geen uitvoering worden gegeven aan het plan, om een recht van 30 te heffen voor het bezorgen van telegrammen aan een ander dan het gewone adres. Zijn wij goed ingelicht, dan hebben de directeuren der groote telegraafkantoren tegen dit voornemen bij het hoofdbestuurder Posterijen en-Telegrafie ern stige bezwaren ingebracht, met het bovengemeld resultaat. De Tabakswet. Door een der afdeelingen der R.K. Kiesver- eeniging te Eindhoven is gisteravond besloten op voorstel van den sigarenfabrikant, den heer Wouters, om binnenkort een groote geweste lijke protest-meeting te beleggen tegen de Tabakswet en tegen het huidig economisch beleid der regeering in verband met de valuta kwestie. Als spreker zal o.m. optreden Mr. Dr. J Best. v. Het drukkersbedrijf. Het congres van den Algemeenen Nederland- schen Typografenbond, Donderdag en gisteren te Amsterdam gehouden, heelt het concept-col lectieve arbeidsovereenkomst voor de typografie met 159 tegen 53 stemmen en 3 stemmen blanco verworpen. Besloten is deze overeenkomst aan een referendum te onderwerpen. De Nederl. Christelijke Grafische Bond heeft in zijn gisteren te Utrecht gehoudenvergadering met 954 stemmen vóór en 303 stemmen tegen zich vereenigd met het ontwerp-collectief-ar- beidscontract voor de typografen. Het boekbindersbedrijf. Het congres van den Algemeenen Nederland- schen Typografenbond heeft de nieuwe arbeids overeenkomst voor 1923 met 88 tegen 13 stemme aangenomen. Rouwdienst. Onder buitengewone belangstelling van ons Vorstelijk Huis de diplomatieke wereld en de Nederlandsche autoriteiten, heeft gisteren in de kerk van den H. Jacobus in de Parkstraat in Den Haag, een plechtige dienst plaats gehad voor de ziderust van het staatshoofd van Polen, die als slachtoffer van een sluipmoord het leven liet. Gemeenteraad. Agenda. la, Benoeming van een lid van de Commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis lid uit den Gemeenteraad buiten de leden, van het Dage lijksche Bestuur ter vervulling der vacature, ontstaan door de periodieke aftreding als zoo danig van den heer A. J. Schreuder. De heer Schreuder wordt herbenoemd. b. Aanbeveling van de Commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis ter benoeming van een lid van haar Commissie uit de burgerij ter voorziening in de vacature, onstaan door het aan den heer A. Reijers als zoodanig eervolver- leend ontslag. Aanbevolen worden de heeren 1. Mr. J. H. C. Kok 2. M. van Apeldoorn. Benoemd wordt de heer mr. Kok. 2. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van den heer J. N. Post tot onbezoldigd ambte naar van den Burgerlijken Stand. De heer Post wordt benoemd. 3. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1