DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Woensdag 27 December 1922. No. 13525. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor, herhaaldelijk aiiverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bnrean KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbns39. Abonnementen per 3 maanden f2.-, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. In het nummer onzer courant van Zaterdag 30 December zullen NIEUWJAARSWENSCHEN worden opgenomen tegen den prijs van f 1. per annonce. Tijdige toezending der advertentiën wordt ten zeerste aanbevolen. Botten5snds®h Meows. DE KERST-ENCYCLIEK. In de kerst-encycliek, die begint met de woorden Ubi arcana Dei, zegt Z. H. de Paus, dat de volkeren den waren vrede na den verschrikkc- lijken oorlog nogniet hebben hervonden.Deschade van het verleden blijft bestaan en wordt steeds erger. De angst der volkeren wordt nog verergerd door de bedreiging van een nieuwen oorlog, nog verschrikkelijker dan dien welken zij thans heb ben ondergaan. De ontbinding der maatschappij is een nog veel betreurenswaardiger ongeluk. De klassenstrijd is thans een ramp voor de maat schappij geworden, wier levenskrachten hij alle bedreigt. De kiem van ontbinding, die door den oorlog begunstigd is, en de toenemende onzede lijkheid dringen door in de gezinnen. De ware vre de onder de christenheid moet uit de liefde vooi t- komen. Alleen de kerk bezit het moreele gezag, dat een op die basis gegrondvesten vrede kan geven. Met het oog op een zoo grooten arbeid denkt Z. H. aan een bijeenkomst van het geheele episco paat te Rome, maar de hervatting van het oecu menische concilie van het Vaticaan is een zoo ernstige zaak, dat men moet afwachten en bid- den. De H. Vader verheugfVich over den bloei der katholieke stichtingen over de geheele wereld. De kerk mengt zich niet in zuiver menschelijke aangelegenheden, maar zij duldt niet, dat de po litieke macht daaraan een voorwendsel ontleene om inbreuk te maken op goederen van hoogei orde en om de rechten, aan die kerk door God geschonken, te schenden. De encycliek herinnert aan den goddelijken oorsprong en aard van die souvereiniteit. DE VREDESCONFERENTIE. Schrijvende over den arbeid op de conferentie te Lausanne, zegt de „Times", dat er goede vooi i, gang is gemaakt, maar dat de taak der conferen tie geenszins is afgeloopen. „Practisch gespro ren is er reeds overeenstemming bereikt op een aan tal zeer belangrijke punten betreffende de zee ltraten,- ofschoon er deze week één oogenblik was, waarop voor een breuk juist naar aanleiding van deze kwestie vrees scheen te bestaan. Zelfs in zake de behandeling der minderheden, waarover harde woorden vielen, is het niette min mogelijk gebleken in principe tot overeen stemming te komen. Eén zeer moeilijke kwestie blijft nog over namelijk, die van de bescherming der vreemde lingen, betrokken in het zakenleven in lurkije, welke vreemdelingen tot dusverre door dr capi tulaties werden beschermd. De lurksche eischen zijn gebaseerd op het verlangen om een geheel nieuw Turkije te stichten, bevrijd zoowel van tradities als van de misbruiken uit het verleden. De Turken moeten beseffen dat de Westersche naties tot dusverre geen aanleiding hebben om alle experimenten te beschouwen met hetzelfde vertrouwen, dat deze den 1 urkschen nationalis- tischen leiders inboezemen. Wij kennen het oude Turkije en het zou dwaasheid zijn niet alle voor zorgsmaatregelen te treffen, zoolang wij zekerder weten, wat het nieuwe 1 urkije zal zijn. Ondanks het protest van Riza Nocri Bey, waarbij zich ook Ismet Pasja heeft aangesloten, werden in de gister gehouden zitting der sub commissie voor de minderheden de Bulgaarsche, 94 „Wat dan?" „Een goed ontbijt. Kom mij straks vertel len, of zij het met smaak heeft genuttigd." Een half uur later was juffrouw Anstruther weer op het dek bij Barnes en zeide lachende „Dokter, uw patiënt heeft een verbazenden honger. Gij hebt eer van uw voorschrift." Het eenige antwoord was een luid gesnork. Barnes lag languit op een bank, in diepen slaap verzonken. Hij had sedert zijn vertrek uit Nizza geen andere kleederen aangetrokken en zijn baard van vijf dagen, zijn verwarde haren, zijn wijd geopende mond gaven hem bijna een terugstootend voorkomen. „Wat ziet hij er uit 1" mompelde Enid. „Arme jongen! Zijn vermoeidheid, zijn on rust, zijn angst, alles ter wille van mij 1" Zij ging naast hem zitten. Hij sliep lang. Bij wijlen scheen hij door droomen gekweld te worden. Hij sprak allerlei Armeensche en Syro-Chaldeuwsche delegaties gehoord. De Turken dreigen onder deze omstandigheden niet aan de bijeenkomst te zullen deelnemen. HET HERSTEL. De rijksminister van Financiën, dr. Hermes, heeft een onderhoud toegestaan aan vertegen woordigers van de Centrumpers over de hangende onderhandelingen in zake de kwestie der schade loosstelling. Hij waarschuwde nadrukkelijk zoowel voor te veel optimisme als voor te veel pessimisme. De regeering zal de ontwikkeling der schado- loosstellingskwestie niet passief aanzien, zeide hij. De meening, dat Duitschland toch niets kan doen voor de oplossing van het probleem, is onjuist en buitengewoon gevaarlijk, daar zij groote kringen in hun passieve houding sterkt. Duitschland is nog steeds bereid, ook in de toe komst krachtig mede te werken aan de oplossing van het probleem. BELGIE. In een open brief aan Trotski, door Le Peuple gepubliceerd, neemt de sociaal-democratische minister van staat, Emile Vandervelde, het op voor de Russische sociaal-revolutionairen, die thans in de gevangenissen van hun sowjetregime, een langzamen dood sterven en pleit hij clemen tie. Zoolang, aldus Vandervelde, aan deze gevan genen geen amnestie is verleend, kan aan geen herstel van het eenheisfront worden gedacht. ITALIË EN OOSTENRIJK. De Italiaansche legatie heeft aan de Oosten- rijksche regeering een telegram van Mussolini medegedeeld, inhoudende, dat hij bereid is de garantie-verklaring van Italië ten behoeve van Oostenrijk te geven. ALLERLEI. De Dublinsche correspondent van de „Daily Mail" verneemt, dat de Vrijstaatsche regeering besloten heeft, een stelsel van blokhuizen in te richten, tot bescherming van al de voornaamstp spoorweglijnen. Deze blokhuizen, elk met een eigen bezetting, zullen eenige mijlen van elkaar af liggen en er is bevel gegeven, om op het eerste gezicht iedereen neer te schieten, die men in de nabijheid van den spoorweg aantreft. De advocaat van de International Mercan tile Marine Cy. is bij het Opperste Gerechtshof te Washington in verzet gekomen tegen de jongste officieele uitlegging der drankwetgeving, ten nadeele van buitcnlandsche schepen die met drank aan boord in Ainerikaansch territoriaal water komen.. De advocaat bepleitte de opvat ting die vroeger al door buitenlandsche stoom vaartmaatschappijen in deze materie was ver kondigd. De Nationale Vergadering van Angora heeft besloten, om de doorvoering van de droog legging van Turkije op te schorten tot 1 Maart a.s. In het Roergebied dreigt opnieuw een loon- geschil. De mijnwerkersbonden willen aanstonds onderhandeligen met de werkgevers over hooger loon beginnen, de werkgevers weigerden vóór 10 Januari over een nieuwe loonregeling te spre ken. Japan gaat, volgens Oetsjida, te werk op grond van de onderstelling dat de nog niet ge ratificeerde Washingtonsche overeenkomsten alsnog bekrachtigd worden. Het zal in ieder ge val stappen doen om de overeenkomst met Enge land en Amerika te handhaven. De Matin" verneemt uit Straatsburg Gistrmorgen heeft een inspecteur van de Duit- sche douane bij het bruggehoofd van Kehl den Franschen kapitein Maillet doen arresteeren. De Duitschers beweren dat de kapitein zich aan smokkelarij schuldig maakte. ÜSÜBllfllll&lli. onsamenhangende woorden. Hij riep de matro- len van de feloek. „Kapitein!Driedub bele betaling Donderdag te Ajaccio Een goudstuk voor elk der mannen Eensklaps richtte hij zich half overeind en riep met luider stem „Oh, als de bries slechts wilde aanwakkeren en ik nog tijdig mocht aan komen om haar, die ik liefheb, te redden. Enid had de oogen vol tranen. Zij trachtte hem als een kind tot kalmte te brengen, maar hij scheen al meer en meer opgebonden te wor den- Toen werd zij bang en zij maakte hem op eens wakker. Barnes blikte om zich heen. „Hoe Zijt gij daar, Enid Waarom schreit gij Het gaat toch niet slechter, beneden „Neen, "antwoordde zij met een zucht van verlichting, „Ikik,O, Burton, gij naaktet zoo'n leven in uw slaap, dat ik bang was, dat de hersenkoorts, welke gij voor Marina vreesde, u had aangetast. Daarom heb ik u gewekt en u van het overige van uw slaap be roofd." ,,'t-Is voor het oogenblik voldoende. Ik moet wel zes uur geslapen hebben. Het is bijna don ker. Dus maaktet gij u ongerust over mij Dc onderwijswet. Minister De Visser heeft eene „Novelle" aan gekondigd, welke moet dienen tot verbetering van een fout in een overgangsbepaling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onder wijswet. Aangezien het hier een materieele kwestie gold, maakte de tweede lezing, welke jl. Vrijdag plaats had, te dien anzien geen her stel mogelijk. Het betreft hier 2 van Artikel XL IX, welke aldus luidt„Indien gedurende de jaren 1923 tot en met 1925 het onderwijzend personeel eener school het minimum aantal onderwijzers gesteld in het bij deze wet gewijzigd artikel 28 der Lager Onderwijswet 1920, overschrijdt, wordt de rijksvergoeding, bedoeld in de artikelen 56 en 97 dier wet, dienovereenkomstig berekend, doch voor geen grooter aantal onderwijzers dan op 31 December 1922 voor rijksvergoeding in aanmerking komt." Hierdoor komt dus de aanvulling van vaca tures (gesteld, het gemeentebestuur mocht daar toe besluiten) voor rekening van de gemeente. De kans is niet uitgesloten, dat deze novelle reeds in Februari bij de Tweede Kamer in be handeling komt. Vermoedelijk is de groote wijzi gingswet dan reeds dooi de eerste Kamer aange nomen. De Middenstandsraad. HM. Weekblad De Middenstandsbond meldt, dat in antwoord op den brief der bureaux van de drie middenstandsbonden betreffende eventu- eele opheffing van den Middenstandsraad, van het departement van landbouw-nijverlieid en handel bericht is ingekomen dat de regeering omtrent een eventueele opheffing van dien raad niets heeft besloten. Waar het nieuwe artikel 77bis der Grondwet bepaalt, dat de instelling van vaste collegiën van advies en bijstand aan de regeering krachtens de wet geschiedt, die tevens regelen inhoudt omtrent benoeming, samenstel ling, werkwijze en bevoegdheid, zal de regeering te zijner tijd bij de Staten-Generaal een wetsont werp indienen. Het boekdrukkershedrijl Het algemeen hoofdbestuur van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf heeft gistermiddag een langdurige ver gadering gehouden ter bespreking van den toe stand, ontstaan door verwerping van de collec tieve arbeidsovereenkomst door het congres van den Algemeenen Nederlandschen Typogra fenbond. Ver strekkende maatregelen, die een gevolg moeten zijn van deze situatie, werden voorbe reid. Internationale Justitie. De Raad van den Volkenbond heeft op 4 October jl. besloten aan het Permanente Hof van Internationale Justitie de vraag om advies voor te leggen, of het geschil, dat tusschen Franrkijk en Engeland is ontstaan, omtrent de nationali teitsdecreten in Tunis en Marokko al dan niet als een vraagstuk van uitsluitend inwendigen aard moet worden beschouwd. De beide betrokken regeeringen hebben over eenkomstig de tusschen haar getroffen overeen komst ter griffie van het Hof, respectievelijk op 24 November en op 23 dezer memories en contra- memories ingediend, waarin deze zaak wordt behandeld. Op 8 Januari a.s. komt het Hof bijeen ter behandeling van deze zaak. Werkloozc kantoorbedienden. Vanwege den Algemeenen Nederlandschen Bond van handels- en kantoorbedienden wordt gemeld Een bestuurslid van den Algemeenen Neder- Ongerust Hoe zou ik het kunnen verdra gen, dat u nu iets overkwam „Ik ben derhalve in waarde gerezen?" „Ontzaglijk Wat zou er van ons zijn ge worden zonder u, een dokter, die zijn gezond verstand liet spreken." „Een dokter zonder diploma en zonder zie ken." „Eéne patiente hebt gij tenminste. Edwin zeide mij dezen morgen, dat hij mij aan u zoude geven, als belooning voor uw geneeskundige hulp." „Inderdaad! Dan wilde ik, dat hij mij zoo spoedig mogelijk betaalde. „Wat wilt gij zeggen?" „Ik wil zeggen," gaf de Amerikaan langzaam ten antwoord, „dat het lang is, een maand te moeten wachten." „Is dat het? Ikikzal met u hu wen, zoodra wij in Engeland aankomen. Zijt gij tevreden „Ik heb uw woord riep Barnes, „en ik be loof u, dat gij er geen berouw over zult ge voelen Terwijl zij daar zoo stonden, hand in hand en naar een blauw wolkje staarden, dat, in de De kinderen. zijn dol op hun. oude kleertjes, wanneer zij mei JwinK weer zijn vernieuwd En de behandeling is zoo eenvoudig Verkrijgbaar in 24 kleuren., c 8586 24 landschen Bond van handels- en kantoorbedien den en een bestuurslid van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen hebben onlangs een bespreking gehad met den minster van bin- nenlandsche zaken over een verhoogden steun aan werklooze kantoorbedienden en overeen komstige groepen, op grond van hun als regel hoogere huishuur, noodzakelijk van goede klee ding en duurdere opleiding van de kinderen. De minister heeft thans schriftelijk geantwoord, dat hij niet kan besluiten, voor de werklooze kantoorbedienden van Rijkswege een steunrege ling te treffen. Hij meent eventueele hulp aan genoemde personen aan de gemeentebesturen te moeten overlaten, omdat deze hulp individu eel moet worden behandeld. Waar een steunregeling, door de gemeente besturen getroffen, de goedkeuring' behoeft van den minister van binnenlandsche zaken, meent het bondsbestuur te mogen concludeeren dat, wanneer de betreffendégem'eentelijkeautoriteiten voor werklooze kantoorbedienden een verhoog den steun invoeren, de minister deze bij voor baat goedkeurt. Op grond daarvan heeft het bondsbestuur aan den afdeelingsbesturen opgedragen, zich met de betreffende gemeentelijke college's in verbinding te stellen, teneinde dien verhoogden steun te verkrijgen. Het bondsbestuur heeft voorts de wethouders van eenige voor werklooze kantoor bedienden belangrijke gemeenten persoonlijk bezocht om dezen beteren steun te bepleiten. Siadéi- ea Gewestelijk Nieuws. Kamer van Arbeid. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven alhier hield haar laatste vergadering zooals bekend, zal ingevolge de Wet van 24 November 1922, Staatsblad No. 26, het instituut van Kamer van Arbeid met ingang van 1 Januari 1923 opge heven zijn. Onder Voorzitterschap als lid-pa troon van den heer L. P. Rijkevorsel en den heer J. Stegman als lid-werkman ving de kamer 26Januari 1900 hare werkzaamheden aan. De heer Rijkevorsel werd als Voorzitter in Mei 1905 vervangen door den heer T.A.J. Zoet mulder, de heer Stegmag bleef gedurende het bestaan der Kamer het Voorzitterschap als lid- werkman vervullen. Van het ledental zijn de heeren A. Bubberman en W. M. Kloppers vanaf de inwerkingtreding der kamer lid geweest en heeft de heer H. de Vringer gedurende de reeks van jaren onafge broken het Secretariaat der kamer vervuld. Toen de werkzaamheden die nog restten, wa ren afgedaan en de Notulen dezer laatste ver- toenemende duisternis, alles was, wat hen nog aan Corsica herinnerde, kwam Edwin met Ma rina op het dek. Zij was zeer bleek, doch schoo ner dan ooit en hoewel hare groote oogen elk der bewegingen volgden van haar echtgenoot, lag er in hunne uitdrukking niets dan tevre denheid en geluk. Anstruther trad op Barnes toe en drukte hem mét innigheid de hand. Vervolgens, zijn vrouw aanziende, sprak hij op gevoelvollen toon „God zegene u! Ik geloof dat zij, zonder u, haar verstand niet weder zoude bekomen heb ben." „Laten wij daar niet meer over spreken," ant woordde Barnes. „Ik zal de schoonste beloo ning ontvangen, welke ooit aan een geneesheer is ten deel gevallen. Wal kan ik meer verlangen En daar Edwin hem niet scheen te begrijpen, voegde Enid er bij „Lieve broeder, over drie dagen zal ik de gelukkigste vrouw der wereld zijn." „Wat een aardige naam voor u „Mevrouw Barnes van New-York", riep de Amerikaan lachende uit. EINDE. NIEUWE HIEDAMSCHE COURANT Tw 5 n k waschf en ver ff fe$eIijker-Jijd. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ.VLAARDIMC6M faJrikarJefx vans SunligU en Lux

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1