A, BOSCH, Boterstraat 03, Tel. 580 gadering waren gelezen en goedgekeurd, bleef de Voorzitter nog de aangename taak, het woord de richten tot den Secretaris den heer H. de Vringer, om hem in zeer warme bewoordingen dank te zeggen voor de niet genoeg te waardeeren steun die de kamer de 22 jaren van hem heeft mogen ondervinden en om deze erkentelijkheid en waardeering nader te betuigen, bood de kamer hem ter herinnering aan, een zeer fraaie schets, voorstellende een gezicht op de Oude Sluis met het Zakkendragershuisje, vergezeld van een opdracht geteekend door alle leden der kamer. De heer de Vringer aangenaam verrast aan vaardde dit bewijs van sympathie het zal hem steeds aangenaam herinneren aan de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. Vervolgens werd door den Voorzitter dank gebracht aan den heer Stegman, die gedurende het bestaan der kamer' zijn beste kracht als lid-werkman en voorzitter had aangegeven, en de leden voor hunne aangename wijze waarop zij steeds hebben gewerkt. Hoek, Singel 202/11 herdershond, A. Burgers, Hoofdstraat 206/4 portemonnaie met inh. j. de Ronde, Hoofdstraat 171/18 parelmoeren rozenkrans in étui, de Jong van Bcverenstraat 17 geld, P C. Wannée, Breedstraat 15 dames- portemonnaie, met inhP.Westerveld, Villastraat 65 kinderwant, D. Maan, L. Nieuwstraat 10 sleutel, J. E. Bakker, Warande 43 loterijbriefje, L. Fels, Singel 48/8; postduif, Klein, KI. Groencn- daal 23/14 postduif, J. Wennekers, Warande 34 bontkraag, J. W. J. van Alphen, Hoog straat 77 kindercape, B. Janse, Koemarkt 2 kinderpantoffel, W. Hoek, Nieuwstraat 5 lorgnet, A. Kroon, St. Janstraat 3 portemonnaie met inh., H. den Brinker, Stationstraat 20/5 portemonnaie met inh., Wijzenbroek. Mariastraat 61. K.S.A. Examen. Bij het op 23 Dec. j.l. te Leiden gehouden examen behaalde onze stadgenoot de heer H. Combrink het diploma in de Sociale Economie. Eerbied in Gods Huis. Men schrijft ons Maandag den 25en December des avonds te acht uur, hield de ver. E. I. G. H. onderafdeeling van den N. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, in den Volksbond, hare feestvergadering, ter her innering aan den dag, waarop voor tien jaren deze vereeniging was opgericht. De voorzitter de heer Marcus, opende de vergadering met den Christelijken groet, en heette den voorzitter van den Volksbond, den heer Mouwens, en de leden met hunne dames welkom, en memoreerde de oprichting der vereeniging, tot op den dag van 't 2e lustrum en gaf vervolgens zijn spijt te kennen dat de omstandigheden hem hadden genoopt, het voorzitterschap van deze zoo sympathieke veree niging te moeten neerleggen, doch gaf te ken nen, dat zoolang de goede God hem het leven liet? hij met hart en ziel de vereeniging zou blijven bijstaan. Hij smeekte Gods beste zegen voor de Vereeniging af, en hoopte dat zij in groei en bloei mocht toenemen en dat de echte R. K. solidaire broederband zooals déze thans be staan, nimmer moge verloren gaan en tot slot wenschte hij allen een aangenamen en gezelligen avond. Hierna kreeg de heer Mouwens het woord. Spr. kon een dag als dezen niet stil voorbij laten gaan en gevoelde zich verplicht, als voorzitter van den Volksbond, waarvan de vereeniging een onderdeel uitmaakt een enkel woord tot de feestvierenden te spreken, te meer daar hij kan constateeren dat er niet een onderafdeeling in den Bond bestaat, waarin de eendracht zoo is saam- gevat als in deze, en gaf vervolgens kort, doch met kernachtige woorden, eene Weergeving van'de schoone, doch tevens zoo zware taak, die de leden van Eerbied hadden te vervullen. Hij feliciteerde allen met het 2e lustrum en hoop te dat den avond met eene bijzondere Roomsche vreugde onder elkander mocht worden doorge bracht. De heer Marcus bedankte den heer Mou wens voor de schoone woorden tot de vereeniging gesproken. Daarna verkreeg de heer Jansen het woord, en zeide het volgende Geachte voorzit ter daar door de leden is besloten, U op dit 2e lustrumfeest het Eere-Voorzitterschap aan te bieden en mij als oudste lid der vereeniging is opgedragen U de door de leden aangekochte medaille met inscriptie te overhandigen, kon en mocht ik deze opdracht niet weigeren, en ben thans zoo vrij dit, door de vereeniging U aan geboden eere-teeken, op de borst te hechten, ho pende dat de goedeGod geve,dat gij deze medaille nog vele jaren, in eene goede gezondheid moogt dragen, en gij nog vele jaren in ons midden zult komen. De heer Marcus gaf hierop te kennen Mijne vrienden ik wist dat ik door U allen als voorzitter geacht werd, doch de eer die gij mij thans bewijst is buiten mijne verwachting, ik kan in deze niet meer doen dan trouw blijven aan mijne woorden bij de opening der vergadering gesproken .Zoodra de voorzitter was uitgesproken, werd een loflied, op hem van toepassing, aangehe ven, en werd verder tot het gezellige van den a- vond overgegaan, die door muziek, zang en tombola-zonder-nieten werd afgewisseld. Boven dien werd door de feestcommissie aan de leden, en hunne dames, een cadeau in natura, als eene herinnering aan het 10-jarig bestaan der Ver eeniging gegeven; enfin alles in zijn geheel geno men is de feestvergadering goed geslaagd, en droeg deze een echt Roomsch karakter. Na afloop van het feest, bedankte de heer Marcus allen die hadden medegewerkt om dit feest zoo schitte rend te doen slagen. Op deze wijze, meent de feestcommissie, namens de Vereeniging Eerbied In Gods Huis, haar hartelijken dank te betuigen aan de gegoede ingezetenen en middenstanders van ons goed Roomsch Schiedam, voor hunne milde offervaardigheid, waarmede zij de feest commissie in de gelegenheid hebben gesteld om in overleg met het Bestuur, van dit 2e lustrum een onvergetelijken dag voor de leden en hun dames te maken, in het bijzonder een woord van dank aan den heer Rosa, voor zijne prachtvolle plan- tenversiering, die hij geheel gratis, tot opluiste ring van het 2e lustrum heelt aangebracht. Fusie. Met ingang van 1 Januari 1923 zullen de be drijven der N.V. „Vereenigde Glasfabrieken LeerdamVlaardingen" te Vlaardingen en der N.V. Glasfabriek ,,De Schie" te Schiedam fu- sioneeren. De hoofdzetel der nieuwe Vennoot schap, welke den naam zal dragen van ,,N. V. Vereenigde Glasfabrieken" zal gevestigd wor den te Schiedam. Het bedrijf omvat de fabrieken te Vlaardingen, Leerdam en Schiedam. De directie zal worden gevoerd door de heeren T. de Meester en 14. A. P. Pijnacker. „Alberdingli Tliym." De tooneelvereeniging „Alberdingh Thym" die deelneemt aan de competitie-wedstrijd van den R. K. Tooneelbond is gisteravond in den Volksbond voor dezen wedstrijd uitgekomen met Pastor Bonus, een biokstuk uit het geweldige dramatische gebeuren van België's overweldiging Het moeilijke tooneelwerk, nog verzwaard doordat de jonge schrijver, in zijn eersteling op dit gebied, het conflict en de tooneeltechniek nog niet voldoende beheerschte, werd door de spelers goed vertolkt. Op een enkele uitzondering na werd er verdienstelijk werk geleverd. Vooral de dankbare rol van vader van Neste werd talentvol en aangrijpend uitgebeeld. De décors waren goed verzorgd het kloos ter-interieur was in smaakvolle soberheid tref fend in den toon. Wanneer het hartelijk applaus van de talrijke aanwezigen de maatstaf is geweest voor Alber- dingk Thym's kunstvaardigheid zal de vereeni ging, in de competitie geen slecht figum maken. Bij het te 's-Gravenhage ge il o uden examen voor handelskennis L.O. slaag de o.m. de heer N. v. Heiningen,alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in perceel 34 van de Prins Maurits- straat ingebroken. Door opschuiving van een raam hebben de dieven zich toegang verschaft en een sehoorsteengarnituur benevens een rook stel buitgemaakt. Alles is echter achter de woning teruggevonden. De politie doet onderzoek. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags kwitantie spaarbank, boekjes in étui, R.K. Kerk boekje, rozenkrans, muts, ceintuur, sleutel, hond, zakmes. Bij vinders ring met sleutels, W. Kleinheeren- brink, Zijlstraat 14/4postduif, A. Krenijs, woonschip „Woudelina" Nieuwehaven bril in étui, A. Pil, Heerenstraat 27a kinderhani- schoen, A. van Pinxtcrcn, Boterstraat 85 kin- derportemonnaic, L. J. van den Berg, Oostingel 59 jongensdas, J. J. de Ruiter, Streijensche- straat 6 sleutel, J. Lourens, Westfrankeland- schestraat 32 sleutelring met sleutels, T. Groe- nendaal, Korte Achterweg 3 kerkboekje, S. v.d.°f assistente. UIT ROTTERDAM. Zaterdagnacht vertrok het stoomschip Springfontein uit de Schiehaven alhier naar zee. Nabij Schiedam gekomen, weigerden eenige stokers verder te wérken omdat zij, zoo zij be weerden, hun overwerkgeld niet uitbetaald had den gekregen. De kapitein is daarop met het schip naar hier teruggekeerd en heeft de hulp der rivierpolitie ingeroepen. De stoker F. S., die als de aanstichter van het relletje beschouwd werd en bij zijn dienstweigering volhardde, is vanboord gehaald, terwijl de andere stokers, na eenig over leg, hun dienstweigering introkken. Het schip heeft met eenige uren vertraging de reis vervolgd. Gemeenteraad. De heer Scheffers blijft tegen het voor stel a, de andere raadsleden keuren het goed. Bij b merkt de heer H ij m a n op, dat hij zich niet kan vereenigen met het voorstel van B. en W., om de toelage van den directeur v. Bochove van 275 op 200 terug te brengen. Weth. de Bruin verdedigt het standpunt van B. en W., waarmee de heer Hijman zich echter niet kan vereenigen, waarom hij een voor stel in zijn geest indient dit voorstel wordt echter met op 1 na (v. d. heer Hijman) algemeene stemmen verworpen 't voorstel van B. en W. wordt aangenomen (tegen de heer Hijman). 17. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van ƒ300.ten behoeve van de wijziging van het alarmsysteem van de Brand weer. Het is de bedoeling in 't vervolg bij kleine bran den op het eerste alarm slechts een gedeelte der Brandweerlieden te alarmeeren, doch daartoe dient eenige verandering te worden gebracht in het systeem. Het crediet wordt verleend. 18. Voorstel van B. en W. tot het verleenen bsn een crediet van 11.000.voor ct verder in cultuur brengen van den persput in Kortland Het werk kan aan de werkverschaffing dienst baar worden gemaakt. Rijkssteun zal hiervoor ook worden aangevraagd. Het crediet wordt verleend. 19. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 20.000.voor het op hoog te brengen van den aarden baan van den ver bindingsweg van de Burgemeester Knappert- laan met den Vlaardingerdijk. Ook dit Werk zal ten goede komen aan de voortzetting werkver schaffing, ook hier zal Rijkssteun worden ge vraagd. Het crediet wordt toegestaan. 20. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 33.000.ten behoeve van straataanleg op perceel XX aan het Grondbedrijf. De heer Evers verklaart zich tegen het be straten van den weg van het St. Liduinaplein naar de v. Bevcrenstraat. Dit gedeelte is nog niets eens bebouwd. Weth. Houtman acht die bestrating wel gewenscht, daar de grond daar spoedig bebouwd zal worden. De heer Evers is er alleen tegen, om de rente van het kapitaal te besparen. De heer Schreuder is er bang voor, dat bij 't aanleggen der straat de straatjeugd wel weer afbrekend werk zal doen, waarom hij liever nog met deze uitgave wil wachten. Weth. Houtman is bereid eerst nognader advies in deze kwestie te vragen, 't thans reeds toegestane crediet 22.000.zal niet eerder verbruikt worden. Hiermee kan de raad zich vereenigen, even als met de rest van B. en W. 's voorstel. 21. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Huishoudelijk Reglement voor deCom- missie tot wering van Schoolverzuim. De heer Scheffers zag gaarne, dat deze commissie juiste rekening en verantwoording aan den raad geeft, in welken geest hij een voorstel indient, om hiermee het Huishoudel. Reglement dan aan te vullen. De heer de Br u i n kan er zich mee vereeni gen, mits de commissie hierin eerst gehoord wor de. De raad besluit tot aanhouden van B. en W.'s voorstel. §2. Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden van de voorwaarden door den Minister van On derwijs vastgesteld ter verkrijging van rijks subsidie voor het Gymnasium. Hiertoe wordt besloten. De voorzitter wil hierop nog de vragen beantwoorden die de heer Dinkelaar kort gele den stelde naar aanleiding van het optreden der politie bij een onlangs gehouden vergadering in het Volksgebouw. De heer G o 11 stelt voor, dat de voorzitter dit de volgende zitting doet, waarmee de raad zich tenslotte vereenigt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de v o o r- z i 11 e r om 4 uur de vergadering. 16. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordefiing regelende de bezoldiging van ambte naren in dienst der Gemeente Schiedam ten aan zien a. van het personeel van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek b. van het personeel van den Gemeentelijken Cursus tot opleiding van Bewaarschoolonder wijzeressen. Voorgesteld wordt het salaris voor de Biblio thecaresse te stellen op ƒ2100ƒ2400, adj. Bibl. van 16001900.le assistente 600- 900, 2e assistente 350500.en voor den concierge, met vrije woning, vuur, licht en water op 1350—1500.— Voor het personeel v. d. opleiding cursus de aanvang wedde 91.— na 2, 4, 7, en 10 dienst jaren verhoogd met 13.tot een maximum van 143.per wekelijksch lesuur voor den directeur boven zijn wedde, als on derwijzer een toelage van 200.— per jaar. Den heer Scheffers heeft 't verwonderd, dat thans nog salarisverhooging wordt toege staan, verder raagt spr., of het personeel der Leeszaal ook den gemeentel, toeslag krijgt en waarom B. en W. niet meegingen met het salaris- voorstel van de commissie voor personeelsaange legenheden. Weth. de Bruin acht het voorstel der laatstgenoemde commissie niet geheel juist ge zien, ook al, omdat in andere plaatsen .het Lees zaal-personeel veel beter betaald wordt ook moet men er rekening mee houden, dat voor het Leeszaal-personeel liooge ontwikkelingseischen worden gevorderd, waarvoor toch eenigszins betaald moet worden. De gemeentel, toeslag is alleen verstrekt aan de bibliothecaresse en de R. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij „wat heb ik met zedelijkheid te maken" even goed kunnen zeggen „vrouw pas toch op met dit overdrijven in zedelijkheidsopvattingen" dan had hij 't zelfde bedoeld,'t alleen minder onduide lijk gezegd Dat hier dus met „de onverander lijke beginselen" der katholieke moraal niet wordt gemarchandeerd is duidelijk 1 Die beginse len zijn geen quaestie van appreciatie, maar de hier gebezigde zinswending is subjectief uit te leggen, door den een zus en door den ander zoo. Ik hoop hiermee vooral te bereiken dat men uit de gewraakte recensie toch niet distilleere een minder gunstige beoordeeling van UtileDulci als club. Dit werd niet bedoeld en zou ook, gekend de geschiedenis der club, niet bedoeld kunnen zijn. U dankend m. d. R. voor plaatsing. L. Ph. J. Paulussen, pr. Geaaengd Nieuws. Zich zelf aangemeld. De kommies bij de belastingen E. te Kerkrade heeft zich bij de politie aangemeld met de mededeeling, dat hij zich schuldig had gemaakt aan verduistering ten nadeele van het Rijk van een bedrag van ƒ700, hetwelk hij in Duitschland heeft verteerd. Inbraak. Te Delft is ingebroken in den winkel van den banketbakker C. van der Heiden in de Hypolitusbuurt. Er is ongeveer 1200 aan contanten gestolen. Aangehouden. In verband met vermoe delijke oplichting van den 77-jarigen H. teVlaar- dinger-Ambacht is nog aangehouden de notaris klerk de R., uit Noordwijk. Valschheid in geschrifte. Zaterdag in Den Haag zijn de directeur TI. v. 't Hotel des Indes en zijn vrouw door de politie gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zij worden verdacht van valschheid in geschrifte ten nadeele van het rijk en de gemeente.Dejustitie heeft in de villa van het echtpaar aan den Ouden Scheveningscheweg en in 't Hotel des Indes huis zoeking gedhan. De aangehoudenen waren da- men exploitant van het hotel, dat van gemeente wege gesteund wordt. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Mag ik met een enkel woord me mengen in het debat van den tooneelreccnsent en het bestuur van Utile Dulci Me dunkt de zaak is niet zoo erg als wordt voorgesteld. Op verzoek van beide zijden heb ik Tilly gelezen en ik moet eerlijk zeggen als men den nadruk legt op de passages, die gesignaleerd zijn, dan kan ik me voorstellen dat Uw recensent en misschien ook anderen met hem, diepassages hebben aangevoeld als in strijd met onze zede lijke opvattingen. Als men echter den geheelen persoon van baron Rebus uit het stuk bekijkt dan komt men tot de conclusie, dat genoemde heer in geweldige overdrijving vervalt om de overdreven (laat me zeggen) dwaasheden van zijn vrouw eenigszins te breken. Nu mag men meenen dat psychologisch dit niet goed gezien is van dien man, de woorden die hij spreekt kunnen .toch niet in alles au sé- rieux genomen worden. Hij had b.v. in plaats van Ongelukken. Zaterdagavond zat een achtjarig zoontje van mevr. de wed. R. geb. O. te Zwolle met zijn rug naar den kerstboom. Zon der dat het bemerkt werd kwam hij met zijn vyella pyama te dicht bij den brandenden boom; in een oogwenk ston het kind in brand en kreeg op den rug zulke hevige brandwonden, dat het twee uur later overleed. De dranksmokkelarij. Ter beteuge ling van de smokkelarij van vee,gedistilleerd, enz. uit Duitschland naar ons land, is een groot aan tal tijdelijke hulpkommiezen, hoofdzakelijk voor den velddienst, aangesteld in de inspectie 01- denzaal der directe belastingen b.v. twintig. Bomaanslag. Voor de deur van het Italiaansche consulaat te Lissabon is een bom ontploft, die onbeteekenende schade aangericht heeft. Er is een brief gezonden, waaruit men op maakt, dat de aanslag tegen het fascisme bedoeld was. Treinbotsing. Een passagierstrein, die van Keulen naar Goblentz vertrekken zou, is aan 't station Keulen aangereden door 'n leegen trein. Er werden twee menschen gedood en 14 gewond. Ernstige brand. Het Dearborn Street- station te Chicago in de wandeling bekend als Polk-station, is door brand vernield. Daardoor missen thans acht van Chicago uitgaande spoor lijnen hun „onderdak." Groote kerkbran d.Vermoedelijk door kortsluiting is gistermorgen brand ontstaan in de prachtige kerk van Notre Dame te Ruebec, een der mooiste gebouwen vanCanada.Het bouw werk, dat een millioen dollar, gekost heeft werd totaal vernield. De schade wordt door verzeke ring gedekt. A m o k-m aker. De Amboneesche fuselien Mangkau, maakte te Malang amok en trof den sergeant-majoor-instructeur II. S. Jansen en der Ambonees Roering, doodelijk. Sergeant-majoor Jansen is aan de wonden overleden. Voorts werd de sergeant eerste klasse H. Goedheer, zwaar en werden drie fuseliers licht gewond. Spoorwegongeluk. Een botsing heeft plaats gehad tusschen een militairen trein en een goederentrein in het station Onteniente(Spanje). Er zijn twaalf dooden en negentig gekwetsten uit de wrakhoop te voorschijn gehaald. Berlijnsche straatroovers. Naar de Duitsche bladen melden, zet de recherche met ijver haar nasporingen voort, met betrek king tot de talrijke beroovingen van den laat- sten tijd. Dezer dagen zijn weder twee kranige leden van het lugubere gilde der straatroovers in hechtenis genomen. De gearresteerden hadden in de gevangenis met elkaar kennis gemaakt en aldaar hun toejomstplannen besproken. Nau welijks waren zij ontslagen, of zij spoedden zich naar Berlijn om daar een aanvang te maken met de uitvoering van hun plannen. Hun bijzondere truc was, kennis aan te knoopen met jonge lieden, die van het platteland naar Berlijn kwamen om daar werk te zoeken. 3ij waren dan wel zoo vriendelijk, aan de niets kwwaads vermoedende jongens „inlichtingen" omtrent den toestand in Berlijn he verschaffen. Voorts spiegelden zij hun voor, dat zij een betrekking wisten en boden hun bemiddeling, om deze te verkrijgen, aan. 3ij brachten hun slachtoffer dan buiten Berlijn en beroofden hén daar. De beroovingen te Berlijn duren nog steeds voort. In de Kesselstrasse werd dezer dagen een dame door den bokser Arthur Wylaletz overvallen. Hij beroofde haar en zette het, na de vrouw eenige slagen op het heeft te hebben toegebracht, op een loopen. Enkele voor» (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy ni etter uggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2